Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
liečba polyneuropatie molekulárnym vodíkom
Datum vložení dotazu: 13.10.2019
Ptá se: Eva
Dotaz
Odpověď
Milá Evo, kdybychom hráli na fanty, tak bych musel něco odevzdat, nebo se hned svléknout do naha! O molekulárním vodíku v léčbě diabetické polyneuropatie jsem dosud neslyšel, jen si pamatuju, že když je koncentrace vodíku vyšší než 4%, tak vybuchuje.
Nicméně váš dotaz mě donutil vyhledat si informace, pokud možno odborné. Existuje totiž velmi mnoho informací neodborných a ty vesměs účinky molekulárního vodíku vychvalují a udávají, že se hodí skoro na všechno. A já jsem člověk velmi kritický a k podobným informacím podezřívavý.
Je pravda, že vodík je tzv. redukční činidlo a skutečně může reagovat s různými tzv. kyslíkovými radikály. To jsou velmi reaktivní skupiny, které vznikají při intermediárním metabolismu a přičítá se jim řada nejen pozitivních, ale také negativních účinků. Jejich působení se řadí také mezi hlavní příčiny, proč se vyvíjejí některé orgánové komplikace diabetu včetně neuropatie.
V těle ovšem existuje důmyslný přirozený antioxidační systém a existují také různé součásti výživy či léky, které antioxidační systém posilují (např. tzv. omega 3 nenasycené kyseliny a vitamín E). O tom, zda skutečně pomáhají v léčbě některých stavů či nikoliv se ovšem vede dlouhodobý spor.
Jak už to u pomocné léčby a doplňků stravy, které nemusí předepisovat lékař a jsou volně prodejné, bývá, jejich sláva je založena na nějakých skutečných vědeckých poznatcích. O působení molekul vodíku (až do koncentrace 3%) existují vědecké doklady. Skutečně reagují s oněmi kyslíkovými radikály, jejichž tvorba byla v pokusech nějak podnícena a potom tlumena vodíkem. Jednalo se ale zejména o izolované buňky nebo tkáně a pozitivní účinek byl prokazován na lepším přežívání buněk mimo tělo. U člověka zatím některé studie prokázaly, že vodík podávaný v malých dávkách (např. rozpuštěný v roztocích přímo do žíly či tepny) nemá závažné nežádoucí účinky. Ale v podstatě nic více. Podávání vodíku se zkoušelo zejména u uměle vyvolaných stavů, kdy se volné radikály zvýšeně tvoří (např. po přerušení krevního oběhu a potom jeho obnovení), nebo také velmi omezeně u pacientů po mozkové mrtvici.
Dílčích poznatků se pak ujala řada výrobců, a ti nabízejí všelijaké formy pro podávání vodíku, který se uvolňuje v zažívacím ústrojí z tablet, nebo se podává místně. Podle mého názoru to nemůže mít žádný reálný efekt, ale také to neuškodí.
Pokud jde o diabetickou polyneuropatie, tak ta se u člověka vyvíjí řadu let a základem jejího vzniku je zvýšená glykémie. Dochází k poškození obalů nervových vláken a zhoršené nervové funkci. Nervová vlákna potom u pokročilých forem zanikají. Vlákna po určitou dobu mohou částečně regenerovat, ale samotné nervové buňky, pokud zaniknou, se již obnovují jen minimálně. Zatím není známá žádná léčba, která by růst nervových vláken či regeneraci nervových buněk stimulovala. Pokud vlákna regenerují, často jsou naopak zdrojem potíží, nejsou správně funkční a vyvolávají různé nepříjemné pocity či bolest.
Léčba diabetické polyneuropatie v současné době spočívá zejména ve snaze tlumit nepříjemné pocity a bolest v oblasti postižených či nedokonale se regenerujících nervů. Prokázaná léčba rozvinuté polyneuropatie zatím neexistuje. Důležité ovšem je snažit se zabránit dalšímu zhoršování. Proto je důležitá zejména správná léčba diabetu. Doporučují se sice také různé vitamíny či antioxidační činidla, ale ta nemají prokázaný efekt. Důležitá je rehabilitace, která vede k uchování funkce stávajících nervových vláken. A jak už to bývá zejména u potíží, na které nejsou známé žádné dobře fungující léky, nabízí se pro jejich tlumení různé metody alternativní medicíny, jejichž efekt není nijak prokázaný. V případě molekulárního vodíku je alespoň v pozadí nějaký skutečný efekt, i když zatím jen z oblasti biochemie a nikoliv medicíny. Jenomže přání se často stává otcem myšlenky. Nápadů mají lidé spoustu. Prokázat ale, že fungují, se podaří jen u mála z nich.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
952 dotazů
-
Diagnostika cukrovky
(18.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, Syn 7 let. Ranní hodnoty na lačno kolem 9. Přes den se pohybuje hladina cukru kolem 10. Byly mu již dělány krevní testy, dlouhodobý cukr mu vyšel 48. Protilátky ovšem byly negativní. Nyní mu paní doktorka dala na 14 dní měřící sondu. Stále mě paní doktorka ujišťuje, že se nemusí jednat o cukrovku 1.typu. Čeká nás glukózový test. Pokud se nejedná o cukrovku, co by mohlo být příčinou takto vysokých hodnot prosím? Předem děkuji za odpověď.Odpověď
Milá Kristýno, pokud se zvýšená glykémie vyskytuje opakovaně, je opravdu nejpravděpodobnější diagnóza diabetes 1. typu. Většinou se diagnóza potvrdí pozitivitou tzv. autoprotilátek, vyšetřují se zpravidla 4 typy. Výjimečně mohou být i u diabetu 1. typu negativní, ale zpravidla je alespoň jedna z nich pozitivní.
V úvahu ještě přicházejí jiné typy diabetu, např. silně geneticky vázané. To může být u dětí, které mají v rodině, často ve 2 či 3 generacích, tento typ diabetu a časti se i tom ví. Většinou pak bývá v rodině i někdo, kdo to má zjištěné již od dětství. Existuje dnes asi 10 známých typů a zjišťují se poměrně déle trvajícím genetickým vyšetřením. Genetická porucha může ale vzniknout nejen dědičným přenosem, ale jako nově vzniklý genetický „defekt“ – tedy i v rodině, kde to dosud nikdo neměl, i když je to vzácné.
Důležité je, že léčba se provádí podle toho, co je potřeba k vyrovnání diabetu – tedy u dětí většinou inzulín. Jen výjimečně u některých zmíněných silně dědičných typů je možné vyzkoušet i perorální antidiabetikum ze skupiny sulfonylmočoviny.
Senzor rozhodně doporučuji dlouhodobě.
Zvýšená glykémie se může vyskytnout také v průběhu některých těžších infekcí, či jiných onemocnění, nebo při podávání některých léků, nejčastěji kortikoidů ve vyšší dávce. Po odeznění onemocnění se mohou glykémie upravit. To je v podstatě také snad jediný případ, kdy by se nejednalo přímo o diabetes. Pokud zvýšené hodnoty glykémie trvají, o diabetes se jedná. Nejpravděpodobnější je typ 1., možné jsou ale i ty zmíněné genetické typy (tzv. MODY) či další vzácné případy.
Asi jsem vás moc nepotěšil, ale lepší bude se s tím co nejdříve vyrovnat a dělat všechno co nejlépe, aby byl diabetes dobře vyrovnaný.
-
hodnota cukru v krvi
(12.03.2025)
Dotaz
Prosím o vysvětlení...ráno nalačno jsem měla v krvi 6,05 glu..lékařka se o tom nezmínila,přečetla jsem si výsledky doma. Děkuji za Vaši odpověď. Vladimíra.Odpověď
Milá Vladimíro,
striktně podle statistiky je hodnota glykémie 6,05 mmol/l na lačno lehce zvýšená. Norma je do 5,6 mmol/l.
Z tohoto jediného vyšetření vyplývá, že můžete mít poruchu glukózové tolerance. Aby se to prokázalo, měla by být změřena minimálně ještě jedna hodnota, rovněž na lačno. Myslím ale, že se nemusíte zneklidňovat, hodnota je to blízko normy. Může vás to inspirovat, abyste dodržovala zdravý životní režim a, je-li to ve vašich silách, trochu zhubla.
Při velké zvědavosti byste mohla podstoupit orální glukózový toleranční test, při kterém by se úroveň vašeho metabolismu glukózy posoudila přesněji. Myslím ale, že postačí změřit glykémie ještě jednou, na lačno a v laboratoři.
-
Kroujan@post.cz
(11.03.2025)
Dotaz
Dobrý den. Jak přesně je měření glukózy z prstu (mám přístroj glukometr SD codefree). Jedno ráno jsem měla lačno třeba 6,2 -spal jsem na lačno 9 hodin. A druhý den jsem měl po 8 hodinovém lacneni a 5 hodinách spánku po noční 5,1. A dále se chci kdyzchci náhodnou glukemii tak kdy se má měřit po jídle. Děkuji za radu HonzaOdpověď
Dobrý den,
na lačnou glykémii má vliv mnoho věcí
- např. glykémie před spaním (ta je zase ovlivněna tím, co a kdy jste jedl večer)
- délka lačnění = doby kdy nejíte - Někdy dlouhé lačnění může paradoxně lehce zvýšit hladinu cukru v krvi, protože začne v rámci “hladu” uvolňovat “zásobní cukry”.
- aktivita předchozí den a večer - Pokud byla předchozí den velká aktivita nebo byla ve večerních hodinách, tak může klidně glykémie přes noc ještě doklesávat.
- příjem alkoholu ve večerních hodinách
- doba vstávání a mnoho dalších.
Jinak glukometry mají povolenou odchylku přibližně +- 15%
Po jídle je většinou ideální se měřit 2 hodiny (v těhotenství je pak většinou lepší 1 hodina - ale to asi u Vás nebude :)
-
Jak dlouho vzniká cukrovka
(11.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, Chci se zeptat jak dlouho vzniká cukrovka. Já jsem v roce 2022 podstoupil OTTG test ( často se mi motýla hlava a bylo na omdleni). Tento test byl v pořádku. Minulý rok jsem v červenci absolvoval preventivní prohlídku kde mi lékařka vzala dlouhý cukr hodnota 31 a glykemie na lačno jsem měl 5.4. Před měsícem mi byla diagnostikovana mirna hypertenze a beru lek Tritace. Paní doktorka mi před zahájením léčbou vysokého tlaku udělala rozbor krve a měl jsem lačno glykemii 5.9 a glukozu v moči 0. Chci se zeptat zda jsem někde ve fázi prediabetes nebo zda už se rozjíždí cukrovka která už nepůjde zastavit? Je pravda že od minulého roku mesice září jsem byl trochu ve stresu a začal to kompenzovat susenkama a přibral jsem 4 kg. Nyní vážím 89 kg při výšce 178 cm . Jsem muž 33 let. Alkohol nepiju vůbec, cigarety vůbec a pití piju jen čistou vodu a neslazené čaje a každý den 2x kafe latte bez kofeinu a doladíme si to lžičkou třtinovýho cukru. Fastfoody tam se nestravuji. Denně nenacházím přes 15000 kroků a chodím sviznou chůzí ( s dětmi na procházku). Můžete mi poradit jak tento stav zvrátit aby se u mě cukrovka neprojevil? Mnohokrát vám děkuji za cenné rady MilanOdpověď
Dobrý den,
rychlost vzniku cukrovky je velmi různá. Obvykle to bývají měsíce, kdy dochází k pomalému vzestupu krevního cukru, který bývá často nepovšimnut. Vyšší cukr nepřináší žádné potíže, pokud stav ale trvá dlouho, může dojít ke vzniku pozdních komplikací cukrovky, které se léčí velmi obtížně. Proto jsou tak důležité preventivní kontroly.
Ve Vašem případě se jedná o tzv prediabetes. Vzestup cukru mohl podpořit jak píšete stres, nárůst hmotnosti.
Doporučuji Vám zlepšit jídelníček, zkusit redukovat cca 4-5kg, pohybu máte dosti. Je možné, že se stav normalizuje, ale cca u 30% pacientů stav může pokračovat a rozvíjí se cukrovka. Proto je důležité nechat si cukr cca za půl roku zkontrolovat.
s pozdravem -
Zvýšená pouze ranní glykemie
(07.03.2025)
Dotaz
Dobrý den,, před večeří mám gly. kolem 7 mmol -jim v 18 hod jen 2 jednotky jídla. Ráno však denně je gly.na lačno kolem 13 moll-sndam každý den v 8 hod ráno. Chtěla bych poradit jak ranní gly. upravit. Děkuji za odpovedOdpověď
Dobrý den,
s hladinou ranní glykémie bývá u diabetiků často potíž. Důvodů pro zvýšení cukru nalačno může být více. Strava, nadváha, ale také hladina hormonů, které fyziologicky nad ránem stoupají. Navíc játra si během noci vyrábějí cukr ze zásob, protože mozek jej potřebuje jako zdroj energie.
Úkolem inzulínu je zajistit normální hladinu cukru nalačno tedy cca 5 mmol/l. A právě tato funkce inzulínu bývá u diabetiků často zhoršená.
Jak tedy zlepšit hladinu cukru nalačno? nepíšete jaké užíváte léky, popř. inzulín, tedy mohu radit jen obecně.
1. strava, na noc nejíst rychlé cukry, ale to píšete, že máte v normě
2. pohyb pravidelně ideálně 3x týdně hodina chůze
3. hmotnost ideálně BMI do 26-28, Váš BMI je 31, tedy pokud je to možné, můžete 2-3 kg zhubnout
4. pokud nic ze výše zmíněného nefunguje, nebo nelze, přicházejí na řadu léky ke snížení lačné glykémie. těch máme na trhu vícero, ale to je třeba vybírat se znalostí vašich dalších nemocí a laboratorních výsledků, tedy bych doporučovala konzultaci s Vaším diabetologem
s pozdravem
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!