Lopuch větší (Arctium lappa)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 8. 8. 2024


Synonyma: babí kořen, hořký lupen, knoflíky, lapáčky

Stručná charakteristika: Lopuch patří do čeledi hvězdnicovitých a pochází z Evropy a severní Asie. Je to vytrvalá nebo dvouletá bylina, která dorůstá až 3 m. Má velké, vejčité, špičaté listy a široké narůžovělé květy tvořené červenofialovými trubkovitými kvítky obklopenými mnoha zákrovními listeny zakončenými tuhou, ostnitou nebo háčkovitou špičkou. Kořeny používané v čajích jsou tvrdé, podélně zvrásněné, šedohnědé až černé barvy. U extraktu z kořene lopuchu, ale i jeho obsahových látek byly in vitro a in vivo popsány četné farmakologické aktivity, jako je antimikrobiální, protiobezitní, antioxidační, protirakovinná, protizánětlivá, antidiabetická, antialergická, antivirová, gastroprotektivní, hepatoprotektivní a neuroprotektivní aktivita. Díky zmíněným benefitním účinkům může prospívat u onemocnění, jako je kašel, nachlazení, dna nebo hepatitida. Používá se také jako homeopatická léčba kožních onemocnění, např. akné nebo ekzému, což podporuje i Evropská léková agentura (EMA), která kořeny Arctium lappa schvaluje jako doplňkovou léčbu seboroických kožních onemocnění a infekcí močových cest. V tradiční čínské medicíně se doporučuje k odvodnění nebo snížení horečky. Aktuální vědecké studie zkoumají jeho potenciál v terapii diabetu, onemocnění centrálního nervového systému, žaludečních vředů, divertikulitidy a kolitidy. Extrakty lopuchu hrají významnou roli v oblasti nanotechnologií, konkrétně v tzv. zelené produkci nanočástic.

Používaná část rostliny: Nejčastěji se zpracovává kořen, ale používají se i plody a semena.

Historie: Lopuch je již stovky let uznáván jako tradiční čínská medicína a jeho použití jako detoxikačního prostředku je doloženo v Compendium of Materia Medica (1578). V tradiční medicíně se plody, semena, kořeny a listy lopuchu používají jako odvary nebo čaje na širokou škálu onemocnění, včetně nachlazení, kataru, dny, revmatismu, žaludečních onemocnění a rakoviny. Doporučuje se také jako diuretikum (odvodnění), diaforetikum (povzbuzující pocení) a projímadlo. Byl propagován jako afrodiziakum a lokálně aplikován na různé kožní problémy. V Asii i Americe se kořen lopuchu konzumuje jako potravina.

Obsahové látky: Kořen lopuchu obsahuje různé sloučeniny, včetně inulinu (až 50 %), tříslovin, flavonoidů, lignanů, terpenů, fenolických (např. kávová, chlorogenová) a mastných kyselin. Dále obsahuje vitaminy: A, B1, B2 a C, stejně jako minerální látky včetně vápníku, železa, draslíku, hořčíku, manganu, sodíku, zinku a mědi. Listy obsahují triterpeny. Semena/plody lopuchu poskytují 15–30 % olejů a lignany (lappaol A a B, arctiin).

Užití: Léčba kožních onemocnění, dyspepsie, gastroparézy (porucha vyprazdňování žaludku), jaterních a žlučníkových onemocnění.

Doporučené dávkování: Existují omezené klinické důkazy, které by stanovovaly dávkování lopuchu. Uváděné dávky zahrnují 6 g/den čaje z kořene lopuchu a 12 g/den extraktu z plodů lopuchu. Lopuchové listy byly používány do obvazů při ošetřování ran. Práškovaný extrakt z kořene lze užívat až 4x denně v dávce 1200 mg. Tablety nebo kapsle obvykle obsahují 0.5‒2 g práškovaného kořene a užívají se 2‒4x denně.

Potenciální nežádoucí účinky: Lopuch je obecně považován za bezpečný.

Upozornění: Byla hlášena alergická kontaktní dermatitida a systémová alergická reakce u pacientů s alergií na inulin.

Těhotenství a kojení: Vyhněte se použití. Byly zdokumentovány nežádoucí účinky, včetně vyvolání kontrakcí dělohy.

Lopuch větší a jeho vliv na pacienty s diabetem: Mechanismy antidiabetické aktivity lopuchu byly pozorovány především in vitro a in vivo. Souhrnně řečeno způsobilo užívání extraktu z kořene lopuchu pokles sérové glukózy, zlepšení hladin inzulinu a prospěšný byl i u snižování hmotnosti. Testy ukázaly, že působí u zvířat postižených diabetem, ale nepůsobí hypoglykémii u zvířat zdravých. Experimenty, které hodnotily lignany (např. lappaol, arctigenin, arctiin, arctignan) potvrdily jejich schopnost stimulovat sekreci inzulínu, regenerovat Langerhansovy buňky a inhibovat glukoneogenezi. Ve studii na myších s diabetem typu 2 bylo zjištěno, že celkové lignany vykazují významný hypoglykemický potenciál nejen prostřednictvím stimulace sekrece inzulinu, ale i uvolňování GLP-1. Glukagon-like peptid 1 (GLP-1) zpomaluje vyprazdňování žaludku, zvyšuje citlivost beta buněk k sekrečním podnětům, upravuje kvalitu sekrece inzulinu, snižuje sekreci glukagonu a jaterní výdej glukózy. GLP-1 také snižuje chuť k jídlu. Dalším mechanismem účinku celkových lignanů je potlačování střevní absorpce glukózy. Další látky, které vykazují antidiabetický účinek jsou polysacharidy. Bylo zjištěno, že inulin potlačuje glykémii nalačno, celkové triglyceridy v séru a pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. Prospěšný účinek lopuchu byl testován také v prevenci rozvoje sekundárních komplikací diabetu. Obsažené flavonoidy působí prospěšně díky svým schopnostem vychytávat volné radikály. Arctiin snižoval albinurii a poškození glomerulární filtrace u potkanů s indukovanou diabetickou nefropatií. Arctigenin zabránil rozvoji renální fibrózy u potkanů díky své antioxidační a protizánětlivé aktivitě stejně účinně jako léčivo losartan. Prospěšný efekt u diabetické nefropatie byl potvrzen i v 3 měsíce trvající klinické studii, v které pacienti s diabetickou nefropatií (n=54) užívali směs tvořenou plody lopuchu a kořeny kozince blanitého.

Doplňky stravy:

Lopuch (Burdock), Swanson Health Products, 460 mg, 100 kapslí, (kořen lopuchu)

Burdock Root, NOW FOODS, 430 mg, 100 rostlinných kapslí (kořen lopuchu)