Momordica charantia (karela, bitter melon, hořká okurka)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 28. 6. 2021


Synonyma: hořká dýně, hořký meloun, karela, africká okurka, divoká okurka, ku gua, sushavi

Stručná charakteristika: Rostlina se pěstuje v tropických oblastech Amazonky, Afriky, Asie, Indie, Jižní Ameriky a Karibiku. Je to jednoletá, jednodomá úponkatá liána dorůstající délky až 5 m, je řídce ochmýřená, hodně větvená a disponuje typickým pachem podobným lagenáriím. Listy má jednoduché, střídavé a široké 4 až 12 cm, se 3 až 7 oddělenými laloky. Na severní polokouli kvete žlutými květy během června a července a plodí od září do listopadu. Plody jsou do 30 cm dlouhé, na obou koncích zašpičatělé. Jejich povrch je zvlněný, většinou hustě bradavičnatý. Barva plodů se s postupem zrání mění z bílé, zelené a žluté dooranžova. Ve zralosti plod puká do 3 chlopní, které se svinou vzhůru a dají tak vyniknout semenům v červeném míšku. S dozráváním plodů se hořkost stává intenzivnější. Dřeň se však stává sladkou a má tmavě červenou barvu.

Používaná část rostliny: plody a listy 
Plod je je výrazně rýhovaný, bradavičnatý s drsným povrchem. Jeho délka může být i půl metru.

Historie: Semena, plody, listy i kořeny se používají jako tradiční lék ve všech oblastech, kde roste. Rostlina se nosila jako náramek na ruce nebo kotníku, jako koruna, anebo náhrdelník v průběhu obřadních ceremonií, protože byla díky svým léčebným schopnostem považována za mocné kouzlo. K terapii diabetes mellitus slouží v Asii, Africe a Latinské Americe již od starověku. Jméno rodu Momordica znamená „kousat“ a odkazuje na zubaté okraje listů, které vypadají jako by byly pokousané.

Obsahové látky: Biologicky aktivní látky zahrnují polysacharidy, které působí antioxidačně, antidiabeticky, antibakteriálně, neuroprotektivně a podporují imunitní systém. Proteiny a peptidy, především lektiny, anti_HIV protein a Polypetid-P, který má hypoglykemickou aktivitu stejně jako obsažené saponiny. Dále jsou obsaženy alkaloidy, fenolické látky, flavonoidy a nenasycené mastné kyseliny. Nezralé plody jsou dobrý zdroj vitamínu C a také vitamínu A, fosforu a železa. Hypoglykemické účinky mají polysacharidy, saponiny, peptidy podobné inzulínu a alkaloidy. Tyto látky jsou koncentrovány především v plodech, které vykazují výraznější hypoglykemickou / antihyperglykemickou aktivitu.

Užití: Hořká okurka se tradičně používá jako lék cukrovky. Důkazy z experimentů podporují její mírné hypoglykemické účinky, avšak výstupy z klinických studií, kde byly použity extrakty z listů nebo lyofilizované (mrazem sušené) ovocné dužiny, vykazují lepší výsledky. Dle experimentálních studií hořká okurka a / nebo její různé složky snižují lipidy, působí antibakteriálně, antihelminticky (proti hlístům), abortivně (vyvolává potraty), antifertilně (snižuje plodnost), protinádorově a proti bolesti. Tedy léčí i horečky, virové infekce, gastrointestinální obtíže, zácpu, bolesti hlavy, parazity a nepravidelnou menstruaci. Odvar z listů a kořenů se používá k vyvolání potratů. Plody se aplikují zevně k hojení ran. Nezralé plody jsou kulinářským prvkem asijské kuchyně a mohou být zpracovány mnoha způsoby. Mohou se smažit, vařit (jako curry), mohou se dehydratovat, nakládat nebo konzervovat. Obvykle se před vařením namáčí ve slané vodě ke zmírnění hořkosti. Plody, květy a mladé výhonky se používají jako dochucovadlo. Mladé listy a výhonky se spotřebovávají stejně jako listová zelenina. Velmi populární je hořký čaj z plátků plodů známý jako gohyah.

Doporučené dávkování: Kapsle práškované hořké okurky: 500−1000 mg/ den. Šťáva se užívá v dávce 50–100 mL/den, což ale může být poměrně hořké a k pití nepříjemné.

Doporučené dávkování dle klinických studií: V terapii DM2 byl testován vodný extrakt, obsahující 100 g plodů ve 100 mL extraktu denně. Užívaly se i v troubě sušené dřeně plodů v dávce 2000 mg/den, nebo 5 g sušených plodů 3x denně. Standardizovaný extrakt (100−200 mg) se dávkoval pacientům 3x denně.

Potenciální nežádoucí účinky: Obecně se objevují jen mírné nežádoucí účinky typu gastrointestinálních obtíží (bolesti břicha, průjem).

Upozornění: Některé studie naznačují, že hořká okurka obsahuje dva typy látek s hypoglykemickým účinkem. Jedny, které vykazují rychlou aktivitu (přibližně hodinu od podání), vyskytující se ve vodném extraktu a zbytku po alkalické chloroformové extrakci vodného extraktu. Dále druhé s pomalou aktivitou, které se získají kyselým promytím chloroformového extraktu. Způsob přípravy extraktu tedy určuje potenciální riziko hypoglykémie. Současné užívání 400 mg extraktu z karely v kombinaci s metforminem nebo glibenklamidem způsobilo větší hypoglykemický efekt než plné dávky jednotlivých antidiabetik. Pacienti s diabetem tedy musí bedlivě monitorovat hodnoty glykémie při současném užívání hořké okurky s konvenční terapií. V experimentu byly zaznamenány zvýšené hodnoty jaterních enzymů, ale bez histologických změn. Přesto se u pacientů s porušenou jaterní funkcí doporučuje užívání hořké okurky s opatrností. Bylina je kontraindikována u pacientů s deficitem glukóza-6-fosfátdehydrogenázy. Převážně semena a vnější slupka obsahují toxické lektiny. Rostlina může být užívána dlouhodobě, ale v obvyklých dávkách.

Těhotenství a kojení: Kontraindikováno. Hořká okurka disponuje prokázaným abortivním (potratovým) účinkem, také zamezuje početí jako přírodní kontraceptivum a zabraňuje tvorbě spermií.

Hořká okurka a její vliv na pacienty s diabetem:

Hořká okurka je konzumována v mnoha kulturách, zejména v Indii a to obvykle celá, jen povařená ve vodě. Když se vědci zaměřili na studium obsahových látek, zjistili, že vodný extrakt z čerstvých, nezralých, celých plodů snižoval glykémii na lačno o 50%, zatímco chloroformový extrakt sušených celých plodů a semen nevykazoval téměř žádnou hypoglykemickou aktivitu. Na antidiabetické aktivitě hořké okurky se podílí více mechanismů účinku. Obecně se dá říct, že stimuluje inzulínovou sekreci, zlepšuje periferní spotřebu glukózy a inzulínovou citlivost. Také má protektivní účinek na pankreatické beta buňky, inhibuje střevní absorpci glukózy a glukoneogenezi. Hořká okurka prokázala slibné účinky v prevenci i zbrzdění progrese diabetických komplikací (nefropatie, neuropatie, katarakty a inzulínové rezistence). Topicky se u ní uplatňují hojivé schopnosti, kdy dochází k rychlejšímu množení buněk a uzavření rány. Dalším prospěšným efektem této rostliny je snížení hladin triglyceridů, LDL lipidů a naopak zvýšení HDL cholesterolu.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Diabetesin, Danare, 60 tobolek (450 mg Momordika - hořká okurka Momordica charantia, extrakt, 10 % charantinu), 60 mg Vitamín C kyselina L-askorbová, 0.006 mg Chrom
Karelahills, Herbal Hills, 60 tobolek (Momordica Charantia výtažek z plodu - 250 mg, Momordica Charantia prášek z plodu - 200 mg)
GluControl, DiaMedica, 30 a 60 tablet (Moruše bílá Morus alba  300 mg, Moruše černá  Morus nigra 30 mg, Momordica charantia (hořký meloun) plod-standardizovaný extrakt s obsahem 10% charantinu,  Brusnice borůvka Vaccinium myrtillus  plod-standardizovaný extrakt s obsahem 1% antokyanidinů a 1,4% antokyaninů, Mrkev Daucus carota (mrkev) kořen-extrakt  50 mg.