Výsledky vyhledávání v poradně
-
glukometr kombinace se senzorem
(09.11.2024)
Dotaz
Dorbry den, mam dotaz, jestli mam narok na glukometr hrazeny pojistovnou plus prouzky k nemu a v jakem mnozstvi, mam nove diagnostikovany diabetes typu 1. Pan doktor mi predepsal senzory FSL2, ale o glukometru jsme se vubec nebavili, ale asi bych ho pro jistotu chtela mit, tak se jen ptam jake jsou moznosti, k diabetologovi jdu na kontrolu az v lednu. Dekuji za odpovedvěk: 26 let výška: 174 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
podle poslední metodiky pojišťovny VZP z 11/2024 NElze Freestyle Libre předepsat současně s glukometrem. Někteří diabetologové mají k dispozici glukometry od firem a pacienty jsou schopni vybavit, ale není možné napsat glukometr na poukaz nebo poukaz vyúčtovat.
Pokud používáte čtečku se senzory Freestyle Libre, může Vám sloužit jako glukometr. Umí dokonce stanovit i ketolátky. Čtečku lze předepsat i pokud používáte většinu času mobilní telefon. Společně se systémem Freestyle Libre máte nárok na předpis jen 100 ks proužků na rok ( pro děti do 18 let je to 300 proužků na rok).
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
půst a diabetes 1
(04.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli je mozne delat pust v remisi u diabetu 1. Rychlí inzulín nepoužívám a dlouhy mam 15 a jsem dobre kompenzována. A jestli mam kdyztak uplne vysadit inzulin nebo zmensit dávku.Dekuji Veronikavěk: 17 let výška: 171 cm váha: 64 kgOdpověď
Milá Veroniko, u diabetu 1. typu různou rychlostí postupně ubývá schopnost tvořit si inzulín. Nakonec ale téměř vždy tato schopnost zanikne, nebo zůstane zcela minimální. Je samozřejmě příjemné, pokud se dostaví remise a člověk by ji rád prodloužil. Proto u lidí s mírnou nadváhou může být vhodné omezit kalorický příjem. Tím se i sníží potřeba inzulínu a člověk může vystačit s tím, co má. Ale pokud jde skutečně o diabetes 1. typu, tak se bohužel porucha později stejně prohloubí.
Vynechání jídla vede i u zdravého člověka k poklesu sekrece inzulínu. Hladovění ale potom většinou vede k tvorbě ketolátek, což v malé míře nevadí. Pokud je ale sekrece i tak nedostatečná, může vzniknout vážnější ketoacidóza, která vás může ohrožovat. Proto vám půst nedoporučuji. Jezte zdravě, dietně, s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Nikoli však méně. Budou-li glykémie v normě či blízko normy (po jídle pod 7 mmol/l), tak dávky inzulínu klidně snižujte, ale buďte připravena inzulín potom znovu nasadit.
Jen zcela na okraj, podívejte se na tento odkaz na našich stránkách:
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysledek teh.cukrovky
(25.09.2024)
Dotaz
Dobry den, ve 27tt jsem absolvovala test na cukrovku, vysledek z prstu byl 4,9, to me pustilo do celeho procesu piti sirupu a odberu, vysledek na lacno byl 5,1 a ty dva po 60 min a 120 min absolutne v norme. Chci se zeptat, pri prvnim tehotenstvi byla hranice 5,3, ted 5,1 proc se snizuji hodnoty a kdyz je vysledek takto hranicni, musi se na diabetologicke vysetreni? Dekujivýška: 168 cm váha: 69 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den,
pokud je glykémii nalačno 5,1 mmol/l a více, neměl by se roztok glukózy vůbec pít, a měla byste si druhý den dojít znovu na vyšetření lačné glykémie. Ve Vašem případě by se tedy měla ještě jednou zopakovat glykémie nalačno. Nové hodnoty pro screening GDM se změnily v roce 2016 a bylo to na základě výsledků studií u těhotných žen. Porovnávaly se hodnoty glykémie během OGTT a následně jaké komplikace se pak u těchto žen rozvinuly, na základě tohoto sledování pak vznikla nová diagnostická kritéria. Hodnota pozitivního screeningu lačné glykémie klesla z 5,6 na 5,1 mmol/l.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
2. typ a předepsání inzulínu?
(26.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, dnes mi byl diagnostikován diabetes typu 2 a předepsán inzulín Novomix 6 jednotek před snídaní a 6 před večeří. Denní hodnoty se mi pohybují mezi 7-12 mmol a dlouhodobý cukr vyšel 48 mmol. Na lačno mívám cca 7,8 mmol. Chtěla bych znát další názor, proč dle Vás lékař předepsal inzulín ačkoliv se jedná o 2. typ? Moc studií či názorů kromě negativních názorů jsem nenašla. Bojím se, že mi to přivodí více potíží, než užitku a váhám, zda nemám změnit lékaře. Více než rok dodržuji diabetickou dietu a cvičím, mám pouze problém se shozením posledních kg a bojím se, abych nezačala znovu nabírat na váze díky inzulínu. Děkuji Veronika.věk: 28 let výška: 160 cm váha: 70 kgOdpověď
Milá Veroniko,
abych vám mohl lépe poradit, potřeboval bych znát více podrobností o průběhu vašeho diabetu.
Je vám 28 let a nejste přímo obézní. Na druhé straně jste v posledních měsících zřejmě dost zhubla a dříve jste asi obézní byla.
Diabetes 2. typu se v poslední době objevuje častěji i u mladších osob, ale obyčejně je spojen s výraznou obezitou. Tito lidé mají často nadprodukci vlastního inzulínu, který jim ale nepostačuje, a proto se objeví zvýšená glykémie. Zpravidla se u nich opravdu postupuje tak, že se doporučí výrazně zhubnout a hodně se hýbat a k tomu většinou jen tablety, nebo některé nové injekční přípravky, které ale nejsou inzulín, jenom podporují jeho funkci a dávají se zpravidla 1x týdně.
Když ale vlastní sekrece inzulínu není dostatečná, používá se i u diabetu 2. typu někdy inzulín.
Ve vašem případě existuje několik možností, které nedokážu jen tak od stolu odlišit:
- Jedná se opravdu o diabetes 2. typu, ale nefungují u vás dostatečně tablety a je zjevné, že vám váš vlastní inzulín nestačí. V tom případě váš lékař postupuje správně. Bude se snažit, abyste měla co nejmenší dávky inzulínu tak, abyste měla dobré glykémie, cítila se dobře a nepřibírala na váze. Tato možnost je nejpravděpodobnější.
- Teoreticky se může jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, který vznikl u osoby s nadváhou. V tomto případě vám bude postupně, asi pomalu, ubývat sekrece inzulín a vy jej budete nutně potřebovat. V tomto případě lze očekávat, že potřeba inzulínu se bude časem zvyšovat. Diagnózu je možné potvrdit zjištěním autoprotilátek v krvi (anit-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8). Pokud by to tak byla, připadalo by v úvahu i zařazení do některé klinické studie zaměřené na časné stádium tohoto typu diabetu, např.: https://www.cukrovka.cz/byl-u-vas-prave-zjisten-diabetes-1.-typu-nabizime-moznost-ucastnit-se-klinicke-studie . Je ale dost možné, že váš lékař tato vyšetření provedl a byla negativní.
- Existují i jiné typy diabetu, z nichž některé jsou silně dědičné, takže onemocnění má více členů v rodině různého věku. Léčba se podovádí podle potřeby tak, aby glykémie byly v pořádku, tedy často i inzulínem. Přesná diagnostika je obtížná, protože je nutné provést molekulárně biologické potvrzení.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vedlejší účinky
(10.06.2024)
Dotaz
Dobrý den.Dns mi doktorka změnila léky a prdepsala mi Synjardy.Upřímně,když jsem si přečetla vedlejší ůčinky,tak mám obavy ten lék uživat.To je opravdu takové svin...??? Veronikavěk: 43 let výška: 167 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,
dovoluji si Vám zaslat svůj názor na Vaše obavy z nežádoucích účinků léčivého přípravku Synjardy. Vaše znepokojení chápu a plně mu rozumím. Pokusím se Vám objasnit z jakého důvodu je text nežádoucích účinků tak obsáhlý a proč obsahuje takové množství nežádoucích účinků. Prvním důvodem jsou právní souvislosti. Podle § 33 zákona léku je totiž držitel rozhodnutí o registraci (mohli bychom říct výrobce) je právně tzv. objektivně odpovědný za případnou škodu, je-li způsobena tím, že do souhrnu údajů o přípravku neuvede některý z nežádoucích účinků. Tento paragraf v odstavci 7 výslovně uvádí: (7) Držitel rozhodnutí o registraci odpovídá za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku neuvedených v souhrnu údajů o přípravku, přičemž této odpovědnosti se nemůže zprostit; za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku v souhrnu údajů o přípravku uvedených odpovídá držitel rozhodnutí o registraci jen tehdy, prokáže-li se, že vznik takové škody zavinil. Jde tedy o to, že pokud není nežádoucí účinek uveden odpovídá za to výrobce a této odpovědnosti se nemůže zprostit, je-li nežádoucí účinek uveden odpovídá výrobce za škodu pouze tehdy, je-li prokázáno, že jí svým jednáním zavinil.
Druhý důvod obsáhlosti textu nežádoucích účinků je skutečnost, že lék v klinických studiích užívá tisíce pacientů a následně v klinické praxi to mohou být miliony pacientů. V takovém množství se pochopitelně vyskytují situace (nežádoucí účinky), které Vám mohou připadnout jako podivné. Tak např. lék na bolest hlavy má nejčastější nežádoucí účinek bolest hlavy, pokud Vám to přijde podivné, tak toto je běžné a obvyklé. U části pacientů totiž nezabere a je těžké odlišit, zda je jednalo o nežádoucí účinek nebo ne.
Třetí důvod spočívá v účinnosti terapie. Můj slavný účitel farmakologie vždy uváděl, že žádný nežádoucí účinky nemá pouze neúčinný lék, ale abychom si dali pozor, protože velmi závažné nežádoucí účinky má i kuchyňská sůl. Je-li Synjardy účinný u diabetu, musí prostě vyvolávat hypoglykemické příhody. Důvodů jejich vzniku je hodně, např. dietetická chyba pacienta (nenajedl se, pil alkohol na lačno, atd.). Proto je v souhrnu údajů o přípravku Synjadry tak dlouhá pasáž o hypohlykemických příhodách.
Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. K nežádoucím účinkům musíme mít respekt, nesmíme je podceňovat. Věřte ale, že většina pacientů nežádoucí účinky nemá, a léky užívá bez problémů. Léky jako je Synjardy totiž snižují nemocnost a úmrtnost, zlepšují nejen diabetes, ale i funkce srdce a ledvin. Pokud je pacient dobře toleruje, vyplatí se mu je užívat. Vám přeji, aby jste lék dobře snášela, čehož lze nejlépe dosáhnout jeho pravidelným užíváním spolu s jídlem, které by mělo být spíše lehké než vydatné, kořeněné jídlo není vhodné. Lék je třeba zapíjet vodou, rozhodně není dobré jej zapíjet čajem nebo ovocnými šťávami.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Vysoké hodnoty glykémie
(21.04.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem ve 14. týdnu těhotenství a vzhledem k diagnostikovanému prediabetes před těhotenstvím jsem rovnou dostala diagnózu těhotenská cukrovka hned od začátku těhotenství. Do 13. týdne byly ranní hodnoty glykémie v normě, většinou okolo 4,8. Hodinu po jídle se zřídka dostaly nad 7,8. Většinou se mi ale dařilo držet i okolo 6,7. Už rok beru 2x denně Metformin 500mg, tedy i od začátku těhotenství a na konci prvního trimestru jsem měla hodnotu glykovaného hemoglobinu 4,6mmol/l. Poslední týden mám ranní hodnoty okolo 5,6. Hodinu po jídle se mi sice stále daří držet okolo 6,7, ale vzhledem k tomu, že jsem si pořídila senzor na kontinuální měření, zjistila jsem, že po hodině a půl mi začnou hodnoty opět z ničehonic prudce stoupat, aniž bych něco dalšího snědla a po dvou hodinách od jídla se dostanu třeba i na 8,4, někdy i k hodnotám okolo 9 mmol. Díky senzoru jsem také zjistila, že se během celého dne držím na hodnotách okolo 6mmol, málokdy mi hodnoty spadnou pod 5,5. Vzhledem k tomu, že jsem během prvního trimestru na základě doporučení své paní doktorky měříla pouze lačnou a pak jen hodinu po jídle (ne po dvou hodinách), tento fakt jsem neměla jak zjistit a teď mám strach, zda jsem takové hodnoty neměla už během prvního trimestru a nemohla jsem tak ublížit miminku. Mohla bych se Vás zeptat ohledně doporučení, jak s takovými hodnotami dále postupovat? Zda zvýšit medikaci na 1500mg/den, nebo už rovnou zapojit inzulin? A dá se nějak zjistit, zda jsem takové hodnoty měla již v prvním trimestru a mohly ovlivnit vývoj plodu? Případně po jak dlouhé době takto zvýšených hodnot to má negativní vliv na plod? Mockrát Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den, Veronikavěk: 33 let výška: 175 cm váha: 64 kg těhotenství: 14. týdenOdpověď
Dobrý den,
metformin se dá navýšit až na 2000 mg /denně. Pokud i pak budou glykémie vyšší, přidáváme inzulín. Nalačno byste měla mít do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Vyšší glykémie určitě hned konzultujte se svým lékařem. Vyšší glykémie po jídle lze upravit především změnou stravy - snižte příjem sacharidů, vyberte jiné potraviny apod. Zpětně již glykémie zjistit nelze, ale pokud jste měla glykémie na glukometru a odběry krve v normě, tak jste měla určitě vše v pořádku.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a dieta
(04.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem v 12. týdnu těhotenství a byla diagnostikována GDM na základě hodnot ranní glykemie 5,2 a 5,1mmol/l. Nyní se měřím glukometrem. Mé hodnoty ranní glykemie se pohybují v rozmezí 5,0 - 5,2, přes den ve všech odběrech i 1hod po jídle max 6,0 mmol/l a nezáleží na tom co jím, i po standardní dávce sacharidů mám 1h po hlavním jídle max 6,0. Zkoušela jsem sníst i dort na rodinné oslavě a poté mi hladina 1h po jídle vyšla 6,5. Proto bych se chtěla zeptat, jak moc striktně mám tedy dietu dodržovat, když tělo reaguje na příjem sacharidů normálně a ranní glykemie se drží pořád stejná a v normě? Nebo má snížení sacharidů v delším časovém horizontu vliv následně i na ranní glykemii a měla bych tedy držet striktní dietu? Děkuji za odpověď.věk: 29 let výška: 174 cm váha: 68 kg těhotenství: 12. týdenOdpověď
Dobrý den, i když máte glykémie po sladkých jídlech v normě, doporučuji dodržovat diabetickou dietu v těhotenství a vynechat příjem rychlých sacharidů. Vlivem postupně se zvyšující tvorby těhotenských hormonů se těhotenská cukrovka může během těhotenství zhoršovat a jednak, jak píšete, příjem sacharidů má i dlouhodobý vliv na vývoj glykémie během těhotenství.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
GDM a inzulín na noc
(29.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, kvůli opakovaně vyšším lačným hodnotám jsem dostala na noc inzulín značky Lantus 6 jednotek. V kolik hodin večer je ideální aplikace? A po kolika hodinách od aplikace je možné měřit lačnou hodnotu? Špatně spím, abych věděla po kolika hodinách mohu nejdřív změřit.věk: 27 let výška: 170 cm váha: 91 kg těhotenství: 15. týdenOdpověď
Dobrý den, večerní (bazální inzulín) se aplikuje večer mezi 20-22 hod. nezávisle na jídle. Přesný čas si můžete zvolit podle toho, jak Vám to vyhovuje. Důležité je, abyste ho aplikovala vždy pravidelně ve stejný čas. Ranní glykémii si pak měřte po probuzení mezi 7:00-9:00. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Hodnoty glukometru a senzoru - doba těhotenství
(06.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, vím, že se již v několika vláknech řešila otázka rozdílných hodnot na senzoru (systém Minimed - pumpa 780G a senzory Elite4), které mohou být způsobeny zejména v případě velkých oscilací glykémie. Co ale v případě, kdy se zdá být glykémie dle senzoru zcela vyrovnaná (např. mezi jídly stále kolem 5), ale dle glukometru (měřeno vždy po jedné hodiny) jsou rozdíly až 3 jednotky. Jde mi o to, že dle všech doporučení nemá být glykémie u těhotných po jídle vyšší než 7,8. Doteď jsem byla v klidu s tím, že senzor mi ukazuje, že jsem v daném rozmezí, podle glukometru (mám glukometru, který je dle výrobce kalibrován na krevní plazmu - GlucoLab) ale nikoli. Např. před jídlem mám podle glukometru 5,2, dle glukometru ale 7,6 (což je podstatný rozdíl v tom, kolik jednotek inzulinu a jak se najíst). Dle laboratorních testů mám glykovaný hemoglobin 53, dle GMI je to 44,9. Tzv. Time in range mám kolem 80% (což je prý momentálně číslo, které by mělo gynekologa zajímat víc). V době odběru krve jsem dle senzoru měla glykémii 4,2 - dle výsledků v laboratoři byla glykémie 9. Vím, že drobné odchylky tu být mohou, ale pro zajištění co nejlepšího profilu kvůli možnému těhotenství (podstoupila jsem před týdnem IVF-embryotransfer) bych si chtěla být jistá, ze kterých hodnot mám vycházet. Dle názoru mého diabetologa se mám řídit tím, co mi říká senzor. Cílovou hodnotu glykemie mám stanovenu na 5,5..a nejsem si jistá, pokud mám celou noc glykémii kolem 6,5 (na glukometru tedy jistě o něco vyšší), zda je to právě v souvislosti s případným těhotenstvím v pořádku.Děkuji za názorvýška: 168 cm váha: 70 kgOdpověď
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď.
Váš dotaz není vůbec snadný. Chápu Vaše obavy z nepřesnosti měření v graviditě, protože cíle během těhotenství jsou podstatně přísnější než mimo toto období. Zároveň je již na Vašem dotazu vidět, že tato problematika Vám není úplně neznámá a že jste se celým problémem již zabývala.
Samozřejmě ani glukometr ani senzor nemusí měřit úplně přesně. Povolená odchylka u glukometru je obecně při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Současně ani senzory nejsou stoprocentně přesné - jejich nepřesnost se zvyšuje hlavně v pásmu hodně nízkých nebo vysokých glykémií. Rozdílnost mezi glukometrem a senzorem je samozřejmě ovlivněna i místem měření hladiny cukru. Glukometr stanovuje hladinu glykémie (hladinu cukru v kapilární krvi z prstu), senzor hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Senzory, tak mají oproti glukometrům klidně 15-20 minut zpoždění. To dělá velké rozdíly v hodnotách, hlavně při poklesech a vzestupech hladin cukru - čím prudší pokles/vzestup hladin cukru, tím větší rozdíly měření.
Z Vašeho dotazu, ale chápu, že tyto základní informace již znáte a že velké rozdíly měření jsou i při vyrovnané normální hladině cukru - s rovnou trendovou šipkou na senzoru. Bohužel se může stát, že u někoho senzory nemusí měřit úplně přesně, pak je i otázkou zda je to jen jeden senzor, jedna šarže senzorů (někdy může být vada jen jednoho senzoru či jedné řady senzorů), nebo úplně všechny senzory.
Začněte ověřením přesnosti glukometru, který používáte na srovnávání - to můžete teoreticky udělat pomocí kontrolního roztoku pro glukometry od stejné firmy, jako máte glukometr. Pokud má Vaše DIA ambulance kalibrovaný glukometr můžete zkusit změření i tam a porovnat hodnoty - zde připomínám, dvě měření na různých glukometrech (i když ze stejné kapky krve) nejsou nikdy 100% stejné. Případně poproste diabetologa, jestli by nebylo možné dostat nový glukometr. Teprve potom je možné porovnávat měření na senzoru a glukometru - to lze provádět jen pokud jsou trendové šipky rovně, jak jsem již zmiňovala.
Pokud máte dobře měřící glukometr. To co můžu doporučit je začít kalibrovat. Guardian 4 (pro pumpu Minimed G780) je sice bezkalibrační senzor, ale přesto je kalibrace možná a rozhodně upřesňuje měření senzoru. Takže v okamžiku rovných trendových šipek a normálních hladin glukózy doporučuji přeměřit glukometrem a zkalibrovat. Takto kalibrovat 1-2x denně (klidně i 3x). To by mohlo pomoci senzor zpřesnit. Není vhodné kalibrovat při stoupání nebo klesání glykémie.
Pokud budou rozdíly i přes kalibraci stále hodně velké, zkonzultujte ještě jednou celou situaci se svým diabetologem.
Hybridní systém pumpy Minimed 780G bohužel nelze zacílit níže než na 5,5 mmol/l a tak někdy pumpa drží hladiny cukru o něco výše, než je v těhotenství ideální. Bohužel tento systém nebyl původně určen pro cíle v graviditě (i když na nich i těhotné pacientky mohou mít velice hezké výsledky). Tento bod bohužel nelze ovlivnit. Bez senzorů systém nedokáže pracovat a tak doufám, že kalibracemi dosáhnete alespoň určitého zlepšení přesnosti měření.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
prediabetes mi zůstal po těhotenské cukrovce
(02.08.2023)
Dotaz
Pekny den, Po dvou GDM mi zustal prediabetes. Zatim jsem pouze na rezimovych opatrenich, problem mam s lacnou hodnotou. Stejny problem jsem mela i v tehotenstvi a musela jsem si pichat inzulin. Ted se to vlastne opakuje - rano cukr 6,2 at delam, co delam (v unoru se mi to jeste darilo drzet na 5,8) Mela bych dva dotazy: 1) Jedina sance, jak srazit ranni hodnoty, je jist naposled v 17h a minimum sacharidu, coz neni dlouhodobe udrzitelne (pro me). To byl i duvod, proc jsem mela v tehotenstvi inzulin. Hladovela jsem. Resi se prediabetes medikaci nebo muzu fungovat v teto hodnote i nadale? Na diabetologii chodim tedka jednou za rok, tak zda je nutne se tam hnat drive.. 2) Se zvysujicim se cukrem se mi zvysuje i vaha. Jsem v kontaktu s nutricni specialistkou, jidlo mam v poradku. Objektivne neni duvod, aby vaha sla nahoru. Muze to zpusobovat prediabetes? Myslela jsem si vzdycky, ze vaha je spise prerekvizita k cukrovce nez ze by tomu bylo naopak. Rada bych to vse dostala pod kontrolu nez se to rozvine v diabetes. Dekuji moc! Veronikavěk: 34 let výška: 180 cm váha: 75 kgOdpověď
Milá Veroniko,
prediabetes je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu. Jeho vznik můžete oddálit, či zmírnit zejména zdravým způsobem života s dostatkem pohybu a zdravou, spíše méně kalorickou stravou. Nemáte vysloveně nadváhu, ale určitou rezervu ještě máte a pokud o zlepšení velmi usilujete, měla byste ještě zkusit mírně ubrat. Rozhodnutí o tom, zda by byla vhodná nějaká léčba diabetu, závisí zejména na tom, jak se pohybují glykémie během dne po jídle a jakou máte hodnotu glykovaného hemoglobinu.
Pokud byste dosáhla pro sebe optimální váhy, ale vaše glykémie by dostatečně neklesaly, a vy měla nadále hlad a potřebovala jíst více, asi by bylo nutné podávat malé dávky inzulínu. Zatím k tomu ale není důvod.
Jinak zvýšená glykémie sama o sobě nadváhu rozhodně nepůsobí. Prediabetes velmi často provází nadváha a čím více nadváha stoupá, tím více se prediabetes zhoršuje. Příčinou diabetu 2. typu ale rozhodně není pouze nadváha, onemocnění se vyskytuje i u štíhlých osob. Kromě toho existují i jiné vzácnější formy pre-diabetu, např. u osob s některými silně dědičnými formami diabetu, kdy v rodině má diabetes či prediabetes více členů rodiny v různých generacích, a to zpravidla bez výrazné obezity.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
chci názor jiného lékaře
(27.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, dnes mi lékařka na diabetologii předepsala inzulín. Viz zpráva. V prvním těhotenství jsem měla stejné hodnoty cca a žádné léky ani inzulín jsem brát nemusela. Syn se narodil 40+6 s váhou 3,45 kg. Jsem jíž v 33tt a miminko má normální váhu dle utz od mé gynekoložky. přikládám i těhotenskou průkazku. Je pravda. že jsem v prvním těhotenství neměřila hodnoty na lačno. Raději bych upravila jídelníček než užívala inzulín, pokud by to nebylo úplně potřeba. Moc děkuji za odpověď. Veronikavěk: 36 let výška: 173 cm váha: 89 kg těhotenství: 33. týdenOdpověď
Dobrý den,
hodnoty glykémie nalačno by měly být do 5,1 mmol/l. Pokud jsou opakovaně vyšší, je potřeba zahájit farmakoterapii (léčbu), protože opakovaně vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka. V naší ambulanci nejdříve podáváme tabletky metforminu a až pokud to nestačí, přidáváme inzulín. Začít léčbu hned s inzulínem je také možnost, chyba to není. Pokud byste to ještě chtěla zkusit dietně, přidejte druhou večeři. Noční hladovění by nemělo být delší než 8-10 hodin, takže druhá večeře by mohla být okolo 21-22 hod (podle toho, kdy vstáváte 🙂). K druhé večeři doporučuji včerejší pečivo, šunku, sýr, ořechy apod, nedoporučuji mléko, mléčné výrobky a ovoce.
Jinak každé těhotenství je jiné, i cukrovka má v každém těhotenství jiný průběh. Nelze to porovnávat. V předchozím těhotenství jste si také neměřila glykémii nalačno, nevíme, jaké jste měla hodnoty.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a nachlazení
(16.02.2023)
Dotaz
Dobry den, mam tehotenskou cukrovku uz druhe tehotenstvi. Uzivam inzulin 6j 3x denne. Momentalne jsem nachlazena(ryma,kasel, bolest hlavy,svalu) a mam velmi vysoke hodnoty i po 2h se drzi kolem 9-10. Jim max 3-4denne protoze nemam chut k jidlu. A dost piju caje a magnezii neperlivou. Sirup jsem si vzala prvni den ale take mi zvysuji cukr takze uz jen s paralenem. Muze mi nemoc zvyšovat cukr a jak mam snizit vysledky glukometru? Zvysit davku inzulinu ?věk: 38 let výška: 162 cm váha: 66 kg těhotenství: 13. týdenOdpověď
Dobrý den,
infekce (virová i bakteriální) mohou zvyšovat hladiny glykémie. V tomto případě se musí zvýšit dávky inzulínu, zkuste cca o 1-2 j. před jídlem. Po nemoci se dávky inzulínu zase sníží. Raději se vyhněte sirupům se sladidly, medem apod.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
souběžné užívání léků Stadamet a Ozempic
(13.11.2022)
Dotaz
Dobrý den, můj dotaz zní zda je možné souběžně užívat lék Stadamet 500 (0-0-1) a injekce Ozempic? Ještě užívám Eliquis (1-0-1) a Detralex (1-0-1). Děkuji za odpověď a hezký den přeji. Veronikavěk: 41 let výška: 164 cm váha: 105 kgOdpověď
Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,
k Vašemu dotazu mohu uvést, že bylo v klinické studii zkoumáno, zda injekce léku Ozampic neovlivňují osud léku Stadamed (tj. metforminu). Bylo zjištěno, že nedochází k ovlivnění vstřebávání nebo vylučování metforminu. Oba léky, ale různým mechanismem snižují hladinu krevního cukru, a tak lze logicky předpokládat zlepšení kompenzace cukrovky, protože jejich kombinace bude mít zvýšený efekt. Současné užívání léku Detralex je z hlediska obou léků bez problému, Detralex by se ale raději měl užívat odděleně od léku Stadamed, užít by se měl přibližně jednu hodinu po užití léku Stadamed, aby neovlivnil jeho vstřebávání. Nepíšete v jaké dávce užíváte lék Eliquis, což by mohlo být důležité. Již jsem se v minulosti setkal se zajímavou lékovou interakcí, na kterou je vhodné myslet. V daném případě se na mě obrátila pacientka, která si začala aplikovat Ozempic a již předtím užívala lék Convulex, po nějaké době, asi za 3 měsíce, došlo k významnému poklesu její tělesné hmotnosti ze 72 kg na 58 kg a původní dávka léku Convulex pro ní byla náhle vysoká a objevily se u ní nežádoucí účinky. Něco podobného by se mohlo stát i v případě léku Eliquis, protože pro jeho dávkování je stanoven limit 60 kg tělesné hmotnosti při souběhu jednoho dalšího tzv. rizikového faktoru (věk, funkční stav ledvin), pak se dávka 5 mg 2krát denně musí snížit na 2,5 mg 2krát denně. To se ale netýká pacientů, kteří jsou léčeni dávkou 2,5 mg 2krát denně, v tomto případě se dávky léku Eliquis nesnižují. Znovu opakuji, že pro snížení dávky musí být přítomny nejméně dva rizikové faktory najednou. V případě jakýchkoliv pochybností se můžete obrátit na svého lékaře, který jistě vše pečlivě posoudí.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Po porodu oGTT?
(11.11.2022)
Dotaz
Dobrý den, je opravdu nutné jít po porodu znovu na ogtt test? Nestačí si nechat odebrat krev jen na lačnou a hba1c? Případně proč to nestačí?Odpověď
Dobrý den, kontrolní zátěžový test po porodu (OGTT) je citlivější, než jen vyšetření glykémie nalačno + glyk. hemoglobin. Dříve a lépe odhalí případnou poruchu metabolismu cukru.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
předpoklad pro DM - typ, procento
(18.10.2022)
Dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, pro jaký typ diabetu mám předpoklad a jak vysoký ten předpoklad je? Mám 31 let, 163 cm a 58 kg. Momentálně jsem 5 měsíců po porodu a v těhotenství mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (na ogtt v 27tt - zvýšená hodnota po 2h). Při měření glukometrem lačná vždy v pořádku (většinou pod 5), za 1h po jídlech problémy. V rodině měl diabetes pouze můj děda (otec otce), nevím to jistě ale asi DM1. Jak to vypadá u mě?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 58 kgOdpověď
Milá Veroniko, zjištěná cukrovka během těhotenství představuje obecně rizikový faktor pro budoucí cukrovku po porodu. V úvahu je ale třeba vzít, že kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou přísnější než pro ostatní osoby. Vy neuvádíte, jaké hodnoty glykémie jste měla a už vůbec neudáváte, jak jste na tom nyní.
Vidím ale, že jste štíhlá a asi máte nyní glykémie v normě. Doporučuji vám proto v celém dalším životě pamatovat na to, že jste v těhotenství měla zvýšené glykémie a že podobné zvýšení se může znovu objevit, pokud budete svoje tělo v budoucnu přetěžovat nadměrnými kily a pokud se budete málo věnovat fyzické aktivitě. Potom si myslím, že vaše riziko budoucího diabetu bude nízké, respektive podobné, jak v ostatní naší populaci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Příznaky u kojenců
(10.08.2022)
Dotaz
Stále mi nepřišla odpověď na mou otázku, tak se ptám znovu - jaké mohou být příznaky cukrovky u miminek, které zatím pijou jen mateřské/umělé mléko?věk: 0 letOdpověď
Dobrý den, cukrovka se objevuje až v pozdějším věku, ne u miminek. U nich se mohou objevit jen hodně vzácné poruchy spojené s cukrovkou. Tyto děti neprospívají, jsou neklidné, a nebo zase příliš spavé. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
příznaky u kojenců
(28.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, jaké mohou být příznaky cukrovky u miminek, které zatím pijou jen mateřské/umělé mléko?věk: 0 letOdpověď
Dobrý den, cukrovka se objevuje až v pozdějším věku, ne u miminek. U nich se mohou objevit jen hodně vzácné poruchy spojené s cukrovkou. Tyto děti neprospívají, jsou neklidné a nebo zase příliš spavé. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Může mít sladká elektronická cigareta vliv na cukrovku?
(27.06.2022)
Dotaz
Maminka kouří elektronickou cigaretu s velmi sladkými náplní. Je možné, že to má vliv na hladinu cukru. Veronikavěk: 55 let výška: 173 cm váha: 110 kgOdpověď
Milá Veroniko, to jste mi pěkně zamotala hlavu. Jsem přirozeným odpůrcem kouření v jakékoliv podobě a ani si to nemusím vědecky zdůvodňovat. Asi mi stačilo, že moje (milovaná) máma celý život kouřila a mně to dost vadilo. Ten dým vždy a všude. Kdykoliv byla jen trochu rozčílená, hned si zapálila.
Takže po vaší otázce jsem začal přemýšlet a hledat, co všechno obsahují elektronické cigarety. Dost si myslím, že kdyby v nich byl opravdový cukr, tak by se teplem pěkně zkaramelizoval a pálil a výsledek by byl možná horší, než tabák.
Zahledal jsem tedy na internetu, a copak jsem tam nenalezl? Nalezl jsem tam svoji vlastní odpověď na podobnou otázku z minulosti. Snad je to tím vedrem, že jsem na to zapomněl. Ale se svojí odpovědí souhlasím, tak si ji, prosím, přečtěte:
https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-koureni
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a kojení
(10.06.2022)
Dotaz
Dobrý den. V těhotenství mi z ogtt vyšla těhotenská cukrovka. Jsem 3 týdny po porodu a stále se mi nespustila laktace. Může to mít souvislost s případnou normální cukrovkou?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 60 kgOdpověď
Dobrý den, cukrovka neovlivňuje rozvoj laktace. Příčina bude jiná. Naopak ženy s GDM jsou podporovány v kojení, neboť snižuje riziko pozdějšího rozvoje cukrovky 2. typu u matky i dítěte.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a prediabetes
(19.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a slyšela jsem, že mnoha ženám zůstává nebo brzy vznikne prediabetes. Zajímá mě, CO má vliv na to, že některým ženám zůstává prediabetes a některým ne? Je to dáno tím, jestli ženy tu těhotenskou cukrovku léčí (dietou, inzulinem) nebo ne? Pokud se žena léčí, nezůstane ji prediabetes a naopak neléčeným zůstane?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 36. týdenOdpověď
Dobrý den,
až u 60% žen, které v těhotenství byly sledovány pro těhotenskou cukrovku, se v průběhu dalšího života může rozvinout prediabetes/diabetes mellitus 2. typu. Častěji jsou ohroženy ženy s nadváhou/obezitou, nezdravou životosprávou, nedostatkem pohybu, rodinnou anamnézou apod. Proto doporučujeme všem ženám s GDM po porodu racionální stravu a pravidelný pohyb a chodit na preventivní kontroly k praktickým lékařům (3-6 měsíců po porodu OGTT, dále 1 x ročně odběr krve). Léčba v těhotenství nemá vliv na to, jestli se cukrovka později vyvine. Ale ženy, které jsou v těhotenství léčeny metforminem nebo inzulínem, jsou považované za rizikovější a častěji se u nich cukrovka po porodu objeví.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka. dědičnost a diabetes 1. typu
(01.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, zajímá mě pár věcí ohledně těhotenské cukrovky. Na internetu je psáno, že těh. cukrovka vzniká u žen, které mají v rodině někoho s cukrovkou 2. typu, ale u nás nikdo 2. typ neměl (matka porodila mě i sourozence s váhou cca 2,5kg). Jen děda (otec otce) měl cukrovku 1. typu. Je možné, že 1. typ má taky předpoklady pro vznik těh. cukrovky nebo se mi rozjela přímo 1. typu? Mám 1. těhotenství, věk 30, jsem štíhlá. Při ogtt v 27tt mi vyšly hodnoty po roztoku nad hranici. Teď jsem v 33tt a hodnoty na dietě mám - lačnou vždy v pořádku, po jídlech často zvýšenou. Na internetu se píše, že nejvíce těh. hormonů působí v noci a ráno - jak to že tedy nemám vyšší lačnou, když to je v těle nejvíce hormonů? Mívám zvýšené jen po jídlech, ale to už přece hormony tolik nepůsobí. Jak to? Znamená to, že můžu mít netěhotenskou cukrovku? Z hlediska prediabetu - vzniká častěji u žen, které měly vyšší lačné hodnoty nebo vyšší po jídlech? Myslíte, že podle popisu se mě prediabetes týká?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 33. týdenOdpověď
Dobrý den,
dědičnost (výskyt diabetu v rodině) je jeden z rizikových faktorů rozvoje těhotenské cukrovky. Znamená to, že pokud se u Vás v rodině cukrovka vyskytuje, máte větší riziko, že se těhotenská cukrovka u Vás může objevit, ale také nemusí. Těch vlivů je tam více - věk, pohyb, životospráva apod.
Pokud máte vyšší glykémie po jídle, mohou to být dietní chyby. Proberte konkrétní případy s Vaším lékařem.
Jestli se u Vás jedná "jen o těhotenskou cukrovku" nebo o prediabetes, ukáže až kontrolní test po porodu (oGTT za 3-6 měsíců). A i když vyjde negativně, doporučujeme pravidelné sledování u praktického lékaře (1x za rok), protože až u 60 % žen s těhotenskou cukrovkou se do 10 let může cukrovka rozvinout.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
pohyb u měření glykemie
(11.03.2022)
Dotaz
Prosím Vás, když mi byla zjištěna těhotenská cukrovka a měřím se po jídle. Je dobré, začít se hned po jídle hýbat, abych i zvýšila šanci, že se glukóza sníží? Zkouším dietní režim, ale hodinu po snídani jsem měla glykemii hodně vysokou(spíše jsem odpočívala, nebylo mi moc dobře). Okamžitě jsem se pak začala hýbat, pak to kleslo. Jde mi jen o to, jestli mám zkusit vypozorovat, jak na které jídlo reaguji(v klidu) a podle toho i sestavit jídelníček (možná vynechat ráno mléko) a nebo nemám zkoušet typy jídla, ale automaticky hned po jídle začít s pohybem (běžným).Nechci hlavně ohrozit miminko. Děkujivěk: 34 let výška: 154 cm váha: 57 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den,
pohyb pomáhá snížit hladinu glykémie. Po jídle se tedy hýbat můžete, ale s rozumem, aby Vám nebylo špatně 🙂. Aby Vám hodnoty cukru po jídle tolik nekolísaly, je nutné jíst pravidelně, menší porce, vynechat vše sladké a počítat sacharidy. Vše o dietě při těhotenské cukrovce najdete na
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka - hodnoty
(10.03.2022)
Dotaz
Dobrý den,
jaká je prosím minimální hodnota hodinu po jídle? Vadí plodu nízká hladina cukru?
Jaká je prosím minimální hodnota cukru, aby plod v děloze nebyl ohrožen. Všude se mluví o horní hranici po jídle, ale nevím, jestli je nutno hodně hlídat i tu spodní hranici. Děkuji
věk: 34 let výška: 154 cm váha: 57 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den,
pokud neberete žádné léky na cukrovku, tak si dolní hranici glykémie hlídat nemusíte. Na nízkou hladinu glykémie (hypoglykémie = glykémie pod 3,5 mmol/l) si musí dávat pozor ženy, které užívají inzulín. Opakované hypoglykémie mohou zhoršit výživu a růst plodu a také způsobit řadu obtíží u samotných žen (slabost, mdloba atd).
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
prediabetes, těhotenská cukrovka
(01.12.2021)
Dotaz
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na tuto věc. Během prvního těhotenství mi byla po OGTT diagnostikována těhotenská cukrovka (ranní glykémie opakovaně 5,7, podání glukózy tedy neproběhlo), kompenzována byla pouze dietou a hodnoty byly po celé sledované období dobré. Po porodu (dcera s porodní váhou 3100g) jsem byla opět odeslána na OGTT a tentokrát hodnoty v normě, nicméně stále jsem sledována. Při poslední kontrole před pár dny mi vyšla ranní glykémie nalačno 5,8. Vzhledem k tomu, že plánuji další těhotenství, doktor mě upozornil, že se těhotenské cukrovce ani tentokrát nevyhnu, že "to je jasné". A odeslal mě znovu na OGTT, na který mám jít až za několik dní. Ještě bych chtěla říci, že jsem nekuřačka, nadváhu nemám a nikdy jsem neměla, 4x týdně cvičím jógu a každý den chodím s dcerou na procházky. Je možné ještě tento stav zvrátit, nebo ještě snížit riziko těhotenské cukrovky? Vím, že když jsem ji měla při prvním těhotenství, mám vyšší pravděpodobnost, že ji budu mít znovu, ale zajímalo by mě, jestli se s tím opravdu už nedá nic dělat a mám s tím tedy počítat. A ještě jeden dotaz, než jsem na poslední odběr šla, změřila jsem si lačnou glykemii glukometrem, který mi po těhotenské cukrovce doma zbyl, a hodnota se mi ukázala 4,2. To bylo asi hodinu před odběrem žilní krve. Byla jsem proto úplně v klidu a výsledek odběru mě pak celkem nemile překvapil. Je takový velký rozdíl v měření normální? Děkujivěk: 31 let výška: 158 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
těhotenská cukrovka se v následujících těhotenství většinou opakuje. Toto riziko lze snížit zdravou stravou a pravidelným pohybem. Tak moc držím palce, ať se vám cukrovka již neopakuje 🙂. K druhé otázce - glukometry slouží k orientačnímu měření krve, jejich přesnost je různá - některé měří velmi přesně, u jiných je to horší. Vždy ale platí, že nejpřesnější jsou výsledky ze žilního odběru.
Moc zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Mám predispozici k cukrovce?
(31.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, zjistila jsem že má babička ze strany matky a můj otec měli cukrovkou.. Nevím jaký tip. Ale chci se zeptat jestli je riziko že bych mohla mít někdy cukrovku? Jestli mě chápete.. děkuji Veronikavěk: 27 let výška: 164 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Veroniko, předpokládejme, že vaši příbuzní měli diabetes 2. typu, protože byste to v případě diabetu 1. typu asi věděla. Navíc, u diabetu 1. typu není zatím známa žádná efektivní prevence a onemocnění je mnohem méně časté.
Hovořme tedy o riziku vzniku diabetu 2. typu. Ptáte se, zda je možné, že v budoucnosti diabetes 2. typu dostanete. Odpověď je jednoduchá: možné to je. V České republice se diabetes 2. typu prokazatelně vyskytuje asi u 8 % obyvatel a předpokládá se, že u dalších minimálně 2 % není onemocnění rozpoznané. U další části obyvatel se může vyskytovat porucha glukózové tolerance, která je častá ve starším věku a u osob s nadváhou častá.
Rizikovými faktory pro vznik diabetu jsou zejména malá fyzická aktivita a obezita. Predispozice k diabetu 2. typu se také do značné míry dědí, takže výskyt v rodině, nadváha a vyšší věk riziko diabetu zvyšují.
Vy kromě posledního ostatní 2 rizika již máte, pokročilejší věk se jednou dostaví. Měla byste tedy učinit něco pro to, abyste se diabetu vyhnula. Na našich stránkách se této problematice celkem hodně věnujeme. Řečeno ale stručně, měla byste výrazně zhubnout a hodně se pohybovat. Jednou ročně byste si měla nechat změřit glykémii na lačno v laboratoři. Kromě kalorického omezení byste měla jíst zdravě s dostatkem zeleniny a méně sladkého ovoce a s omezením živočišných tuků. Tímto způsobem nebezpečí diabetu nejspíše odvrátíte, a pokud by vám to osud opravdu do vínku připravil, stalo by se tak nejspíše o hodně později, než kdybyste zdravou životosprávu nedodržovala.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
- «
- 1 (current)
- 2
- ›
- »
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
925 dotazů
-
časté močení
(12.12.2024)
Dotaz
Dobrý den tady se uvádí že nadměrné moceni vzniká vysokou hladinou cukru v krvi které přes ledviny putují pres močový měchýř ven takže nadbytečný cukr by se měl ukázat na kontrolním proužku na moč Davidvěk: 45 let výška: 177 cm váha: 98 kgOdpověď
Milý Davide, nerozumím, na co se vlastně ptáte. Při vysoké hladině krevního cukru, zpravidla nad 10 mmol/l, se objevuje v moči cukr. Když je glykémie ještě vyšší, je cukru v moči více a je také větší množství moče. Samozřejmě, glukózu je potom možné prokázat v moči diagnostickými proužky.
Při mírně zvýšené hladině krevního cukru (zpravidla pod 10 mmol/l) cukr v moči u zdravých lidí nebývá. Moč se ale tvoří průběžně, takže cukr může jít do moče v době, kdy byla glykémie vysoká a do vymočení tam zůstává, i když třeba v té chvíli již je hodnota nižší.
Také se dnes pro diabetes a další onemocnění používají léky, které vylučování cukru do moči podporují. Potom se cukr objevuje v moči i při nižších hodnotách glykémie.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Cukrovka uprava léčby a hubnuti
(12.12.2024)
Dotaz
Dobrý den díky přísné dietě z důvodu nějaké žaludeční infekce jsem přestala jíst to co dříve a měla jsem hypoglykémii 2,9 v nemocnici mě zavodnili a pustili domů a odebrali léky Siofor 1000 mg 3x denně a k tomu beru inzulín ráno 50 j xultophy.Naridili mi inzulín 44 j a tablety už žádné ,1jenze jsem začala jíst zase jako dřív a cukr stoupá, tak se omezují v jídle ve velkém a váha ní pořád padá dolů vatika jsem před půl rokem 86 kg a nyní 74kg inzulín si dávám už 48 j ale moje strava je taková prázná dříve jsem měla cukr vysoký a teď tohle bojím se zavolat paní doktorce a do nemocnice už nechci tam mě cpali tři druhy inzulínu a výsledek vysoký cukr tak ne vrátili léčbu zpět a vše se upravilo to bylo vloni a teď !to je katastrofa kdybych se každý den nehýbala tak cukr je vysoký ale je mi divné po každém jídle oběhnout půl dědiny aby spadl.Co mám dělat aspoň ať nehubnu dál. Milenavěk: 54 let výška: 170 cm váha: 74 kgOdpověď
Milá Mileno, při diabetu 2. typu u osob s nadváhou usilujeme o to, aby pacienti drželi dietu s omezením sacharidů i celkových kalorií a aby zhubli. Vám tuto „práci“ usnadnila střevní infekce a i když to není nejlepší způsob hubnutí, buďte ráda, že vážíte míň, a nesnažte se to dohonit. Ještě můžete klidně pár kilo ubrat, pomůže vám to nejen v léčbě diabetu.
Siofor vám asi vysadili proto, že jste byla dehydratovaná (málo vody v těle) a v takovém stavu se tento lék vysazuje. Jak je tomu nyní, nevím, před novým nasazením byste se měla poradit s vaším diabetologem.
Já vám nyní doporučuji stravu s omezením kalorií a obsahem sacharidů asi 180 – 200 g denně a k tomu hodně chození kolem dědiny. Příklad takové diety byste nalezla i na našich stránkách, viz záložka Fotojídelníčky
Dávku inzulínu si na dálku nedovoluji určovat. Nevím, zda jste měla inzulín již před tou střevní nemocí, nebo ne. V každém případě byste si měla sledovat glykémie. Pokud budou vysoké, nejezte sacharidy. Dávku postupně upravte tak, aby to pokrylo vaši dietu a abyste neměla hypoglykémie.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka typu 2, vysoký cukr, žiji v US
(04.12.2024)
Dotaz
Pořád vysoký cukr 384 ráno.
Beru metformin 2x 1.000 mg . Dolu 15 kg za 2 měsíce. Ztrácím svalstvo. Nejím sladké ani chleba. Žiji v US. Květoslavavěk: 68 let výška: 160 cm váha: 64 kgOdpověď
Milá Slávko,
uvádíte, že máte ráno glykémii 384. Vzhledem k tomu, že, jak uvádíte, žijete v USA, tak se jedná nejspíše o americké jednotky, tedy 384 mg/100 ml, což odpovídá hodnotě 21 mmol/l v českých jednotkách. A to je opravdu hodně vysoká hodnota.
Pokud hubnete a máte glykémii 21 mmol/l, tak nejspíš nutně potřebujete inzulín a může se jednat o diabetes 1. typu, a to i ve vašem věku.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Dlouhý cukr a ztučnělá játra
(03.12.2024)
Dotaz
Dobrý den. Na počátku měsíce října mi byla zjistena po sonu lehce ztucnela játra a ztucnela slinivka. Hodnoty cukru byly 5,2 a dlouhý cukr 36. Začala jsem držet dietu a cvicit. Na kontrolním sonu již játra v pořádku. K dnešnímu dni jsem shodila 13kg, cukr jsem mela 4,86, dlouhý cukr se zvedl na 37. Ráda bych se zeptala, proč se mi cukr naopak zvedl po snížení hmotnosti a dietě. Děkujivěk: 47 let výška: 164 cm váha: 79 kgOdpověď
Milá Pavlo, vaše první i druhé vyšetření vyloučilo u vás diabetes. Hodnoty glykovaného 36 a 37 mmol/mol hemoglobinu jsou obě v normě a není mezi nimi faktický rozdíl. Teď bude jen těžké si tu sníženou váhu udržet nebo ještě lépe, trochu zhubnout.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Stále vysoký cukr
(26.11.2024)
Dotaz
Užívám ráno na lačno metformin a gliclazide.Večer před jídlem metformin aglitlazide.Později večer toujeo 28.Hodnoty včera ráno na lačno 17.2 po sň 21.4 před ob.21.9 po 30.5 před večeří 22.3. Jiřívěk: 80 let výška: 185 cm váha: 99 kgOdpověď
Milý Jiří, cukrovku máte velmi rozkolísanou a opravdu potřebujete úpravu. Měl byste se objednat ke svému diabetologovi a nejspíše dostat také inzulín s krátkým působením, který byste si dával před jídly místo toho gliclazidu.
Jako první opatření vám doporučuji:
Pokud máte glykémii nad 10 mmol/l, rozhodně na to nejezte žádné sacharidy, jinak vám glykémie ještě více stoupne. Dostatečně pijte. Dávku inzulínu Toujeo můžete zatím zvýšit třeba na 36 j. před spaním, ale okamžitý efekt nečekejte, tento inzulín účinkuje velmi pomalu. A objednejte se co nejdříve ke svému diabetologovi.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a léky
717 dotazů
-
Užívání Ozepicu a Amlatoru je kombinace vhodná?
(11.12.2024)
Dotaz
Uživání léku ozepic a amlator, je tato kombinace připustná. Ivanvěk: 69 let výška: 170 cm váha: 96 kgOdpověď
Vážený pane Ivane, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Amlator obsahuje dvě účinné látky, jednou je lék snižující hladinu cholesterolu (atorvastatin), a druhou je amlodipin, který lék snižující krevní tlak (amlodipin). Léčivý přípravek Ozempic nemá vliv ani na atorvastatin, ani na amlodipin, snižuje sice mírně jejich maximální krevní koncentrace, bylo ale prokázáno, že nemá vliv na jejich účinnost. Oba léky (atorvastatin i amlodipin) pak nemají žádný vliv na účinnost nebo bezpečnost přípravku Ozempic. Považujeme za dobře prokázané, že současné podávání léků Ozempic a Amlator je bezpečné a není spojeno s nežádoucí lékovou interakcí.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
neúčinnost Saxendy
(10.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, již 2 měsíce užívám lék Saxenda. Je možné, že na někoho tento lék neúčinkuje? Jsem týden na nejvyšší možné dávce. Vůbec nepociťuji jak nežádoucí účinky léku ani účinky, kvůli který se užívá. Vůbec u mě nedochází k vyblokování chuti na jídlo, nepociťuji na svém těle nějakých změn.. jak těch negativních, které uživatelé uvádějí, ani těch pozitivních..hubnutí. Je to možné? Děkuji Petra.věk: 50 let výška: 173 cm váha: 94 kgOdpověď
Milá Petro, samozřejmě to možné je. Léky působí na různé lidi různě. V USA dokonce existuje stejný přípravek ještě v dvojnásobně vyšším dávkování.
Upozorňuji ale, že bez důsledného dodržování diety Saxenda nemůže dostatečně působit. Je to podpůrný lék na hubnutí (a na léčbu diabetu), ale bez diety to nejde. Není to lék, který přímo blokuje chuť k jídlu. Zkuste to ještě chvíli vydržet a držet dietu, ale pokud to nepomůže, tak byste jen utrácela peníze.
Jako poznámku dodávám, že v současné době je možné v ČR předepsat ještě jiný lék určený na podporu hubnutí, který je podle klinických studií značně účinnější a je založen na podobném principu. Jmenuje se Mounjaro, není hrazen ze zdravotního pojištění a léčba na měsíc vyjde asi na 6 tis. Kč. Vím, že je to hodně, ale je to v současné době nejúčinnější lék z této skupiny.
Poznámka redakce:
Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
výzkum
(09.12.2024)
Dotaz
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli pokračuje výzkum přeprogramování buněk dvanáctníku. Myslim že se to nazývalo Diagone. Hodně se o tom mluvilo že je to nadějné a pak to nějak utichlo. Předem děkuji za odpověd. Antonínvěk: 47 let výška: 190 cm váha: 122 kgOdpověď
Milý Antoníne, máte pravdu. Povyk okolo tohoto postupu pominul. Postupy na podobném principu se nadále zkoušejí, ale v podstatě je do velké míry vytlačil úspěch léků ze skupiny tzv. GLP-1 agonistů, z nichž nejnovější dostupný je lék Mounjaro.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Glyclada 30 mg, jak užívat
(05.12.2024)
Dotaz
Omlouvám se že obtěžuju, ale dostal jsem lék Glyclada a nevím jestli jej mám brát před jídlem nebo jídle , bohužel jsem si to nezamapamatoval...poradíte prosím?Odpověď
Přípravek Glyclada 30 mg tablety s řízeným uvolňováním se užívá v jedné denní dávce, a to v době snídaně, či po snídani. Obecně vzato, tedy po jídle. Tablety se polykají vcelku nerozkousané.
(odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)
-
Saxenda
(03.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, jestli má špatnou charakteristiku? Co jestli doktorka ne chce napsat recept. Jak koupit bez receptu? Děkuji Natálijavěk: 36 let výška: 163 cm váha: 102 kgOdpověď
Milá Natálijo, zase jeden krásně formulovaný dotaz. Jedno slovo.
No, ale tuším, nač se ptáte. Saxenda? Odpověď zní: Ano. Hodila by se. Jen je nutné si ji hradit a držet k tomu poctivou dietu. Jinak by to nemělo smysl.
Cukrovka a těhotenství
368 dotazů
-
těhotenská cukrovka, kapr a cukroví :-)
(16.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem na OGTT testu a výsledky vyšly: na lačno 4,7, po 60 min 9,7 a po 120 min 8,5 ( první 2 odběry byly ze žíly poslední z prstu - prý neměli už z jaké žíly vzít krev). Vyhodnotili to pozitivně a poslali mě na diabetologii. Tam mi řekli, že druhá hodnota je vyšší a poučili jak dodržovat dietu a jak se měřit. Doma se měřím a hodnoty mám spíše nižší po 1 hodině i 2 po jídle nemam více jak 5,1. Po par kouscích cukrovi je glykémie za hodinu 5,1. Chci se tedy zeptat, zda si myslíte, že to těhotenska cukrovka je? Samozřejmě dietu dodržuji, ale zda si muzu občas dat i něco co tedy není úplně dietní když hodnoty nemám nikdy po nicem vysoké spis naopak. Protože v poradně mi rekli, ze si muzu dat normální vánoční veceri i cukrovi třeba na svačinu. Děkuji mocOdpověď
Dobrý den, screening na těhotenskou cukrovku jste měla pozitivní, tedy těhotenskou cukrovku máte. Kdybyste dietu nedržela a jedla sladké, glykémie byste měla vyšší. Také v průběhu těhotenství se cukrovka většinou postupně zhoršuje, příčinou je vyšší hladina těhotenských hormonů. Na Štědrý den si kapra dát můžete, ale raději s bramborem nebo odlehčeným salátem bez majonézy. Jeden kousek cukroví také projde 🙂.
S pozdravem
Doporučení redakce:
https://www.cukrovka.cz/dietni-doporuceni
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
cukrovka, těhotenství, dieta
(15.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, doktorka mi na každé kontrole dělá hodnoty cukru na lačno. Když mi to dělala poprvé (první trimestr jsem byla na riziku + jsem pravidelně 2x denně brala progesteron (předtím jsem několikrát potratila). Jednou mi vyšla krev nalačno 5.12 . Doktorka mne předčasně poslala na OGGT v 11. Týdnu. Tam hodnoty zase vyšli nalačno 5.12, jinak všechny ostatní hodnoty v normě. Poslali mne tedy na diabetologii, zároveň nastal návrat do práce a na tréninky(?pohyb?). Hodnoty na lačno mám od té doby 3.6-5.00. Hodnoty hodinu po jídle mam mezi 4.4-7.00. Má cenu za daných podmínek dodržovat přísnou dietu? Obecně mám velmi vysokou váhu (a mám hodně, co zhubnout), ale velká část z té vysoké váhy jsou svaly. Závodně jsem plavala, teď už ale pouze rekreačně 4x týdně.věk: 35 let výška: 168 cm váha: 86 kg těhotenství: 18. týdenOdpověď
Dobrý den,
pokud si nejste jista s diagnózou, musela byste oGTT opakovat znovu. Výsledek testu jste měla pozitivní. Dieta při těhotenské cukrovce není zase tak přísná. Je důležité vynechat rychlé sacharidy (sladké, průmyslově připravené výrobky), jíst pravidelně, dostatek vitamínů, zeleniny, mléčných výrobků. Je to racionální strava, která je vhodná pro každou těhotnou. Hladovění nedoporučujeme.
S pozdravem
Doporučení redakce:
https://www.cukrovka.cz/dietni-doporuceni
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
OGGt test po tehotenstve
(24.11.2024)
Dotaz
Dobry den prajem, rada by som sa opytala, kedy je dobre ogtt test opakovat po tehotenstve ked dojcim. Dr ma vysetrila po pol roku od porodu. Vysledky som mala nasledovne Glu po zily 3,9 a kapilarna krv Glu 4,4. Po dvoch hodinach bol oder kapilarna krv Glu 7,2. Je tato hodnota v norme?věk: 35 let výška: 168 cm váha: 58 kgOdpověď
Dobrý den,
ano, kontrolní OGTT se dělá cca 6měísců po porodu. Neměla byste 3 hodiny před testem a během testu kojit. Hodnoty jsou v normě, nalačno do 5,6 mmol/l, a 2 hodiny po vypití roztoku do 7,8 mmol/l.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Ranní glykemie
(22.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, Jsem ve 26tt, dnes jsem byla na OGTT. Roztok jsem nepila, protože lačná byla 5,5 ze žily. Ověřovala jsem si to i svým glukometrem. Ráno hned po probuzení bylo 4,4. Cukr si měřím celé těhotenství a vždy ráno do 4,8. Musím zmínit, že mám silný syndrom bílého pláště. Tep se mi zvyšuje až na 130, tlak se zvyšuje, doma můj tlak vždy okolo 100/50. Nemohu s tím nic udělat. Může ten výsledek ovlivňovat ten můj stres, že ta lačná vyskočila na 5,5? Děkuji.věk: 35 let výška: 173 cm váha: 63 kg těhotenství: 26. týdenOdpověď
Dobrý den,
glykémii sice může částečně ovlivňovat i stres, ale ne tolik, aby Vám zvýšil glykémii nad normu. Pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou ale nutné 2x vyšší glykémie nalačno, nestačí 1 hodnota. Měření na glukometru nemusí být vždy přesné, různé glukometry se liší různou přesností. Nejpřesnější je měření glykémie ze žíly.
Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Tehotenská cukrovka
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý deň, v septembri na prvej kontrole u dia som mala dlhodoby cukor 29 … teraz mi stúpol na 32, ale hodnoty čo meram doma po jedle/rano mám vždy super (lačná do 5) …. Môže to naznačovať niejake diétne chyby alebo sa to stáva aj bez toho? Ďakujem 🙂Odpověď
Dobrý den,
během těhotenství se vlivem těhotenských hormonů cukrovka postupně zhoršuje. Můžete to sama poznat, že některá jídla Vám za začátku "projdou", ale později Vám mohou glykémii zvyšovat. Proto se Vám zvýšila hodnota glykovaného hemoglobinu. Nemějte ale obavy. Norma je do 40 mmol/l, takže u Vás je kompenzace diabetu výborná.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
257 dotazů
-
Způsobuje Forxiga časré infekce močových cest a krvácení do močových cest?
(13.12.2024)
Dotaz
Dlouhodobě si léčím cukrovku. Počátkem roku 2023 dosavadní léky nebyly účinné a hodnoty cukrovky se zvýšily. Diabatologie mi změnila medikaci - nově Forxiga a v roce 2024 byl přidán Rybelsus (postupně od 3 do 14mg). Hodnoty cukru v krvi se viditelně snížily a došlo i k dalším pozitivním výsledků jako např. velké zhubnutí. Bohužel jsem začal trpět na časté infekce močových cest (zaléčeno různými ATB). Příznaky infekce sice vymizely, ale v moči mám krev. Testy moči ukazují na přítomnost bakterií, kvasinek a mikrobů, které ATB nezničily. Neměl bych vysadit Forxigu? Při poslední diabetologické vizitě jsem byl ubezpečen, že Forxiga je pro léčení prospěšná, i když způsobuje infekce a krvácení. Ivanvěk: 78 let výška: 176 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Ivane, Forxiga by neměla způsobovat ani infekce ani hematurii (krev v moči). Pokud tomu tak je, tak je to špatně. Je třeba vyloučit i jiné možné příčiny, např. onemocnění prostaty nebo ledvin, ale pokud by to bylo lékem Forxigou, neměl by se používat.
Forxiga obecně způsobuje vylučování cukru do moči. To má léčebné účinky, ale přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k množení bakterií a kvasinek, což může např. působit i zánět předkožky.
Prvním opatřením je dobrá hygiena po močení: je potřeba odstranit i poslední kapky moči, aby neulpívaly při ústí močové trubice. Toho je možné dosáhnout "otřepáním", odsátím posledních kapek papírem nebo opláchnutím v běžné vodě.
Pokud toto nepomůže a záněty předkožky se opakují nebo se objevují časté močové infekce, je lepší tento lék nahradit jiným. Krev v moči by rozhodně být neměla. Objevuje se při opravdu těžkých infekcích, nebo má úplně jinou příčinu, jako např. onemocnění ledvin či prostaty.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetus vysoké hodnoty nad 30
(06.12.2024)
Dotaz
D.M. II typu, dobrý den pane profesore Beru Gliklazite 30 mg, Euthyrox 75 mg ráno, něco před snídani, Pregabalinum 150mg, a večer cca denně ve stejnou dobu momentálně 26 jednotek perem Toujeo SoloStar, nicméně se mi v průběhu dne a to zejména navečer udělá tak nevolno a po měření mám hodnoty 31 29, atd, tedy zřejmě hyper…Nižší hodnoty Hypo mám jen občas, např. 3.8, 3.2.,3.8. .Jsem 58 letý muž. Děkuji za odpovědi Tomášvěk: 57 let výška: 189 cm váha: 65 kgOdpověď
Milý Tomáši, váš diabetes je opravdu velmi rozkolísaný. Jak vidím z vašich údajů, máte vysokou postavu a vážíte jen 65 kg. Jste tedy vyhublý.
Podle mého názoru vám chybí vlastní sekrece inzulínu a vy potřebujete si jej řádně pravidelně podávat a sledovat svoje glykémie.
Pro nyní bych vám určitě vysadil Gliclazid a nasadil inzulín ve 4 denních dávkách, 3x rychle působící, na noc to Toujeo. Byl by pro vás také vhodný senzor hodnot glukózy v podkoží, na ten byste měl potom nárok a nemusel jej platit.
Nemohu vám ale dát okamžitou radu, zejména proto, že kromě opravdu vysokých hodnot udáváte i hodnoty nízké. Musel bych lépe znát váš zdravotní stav.
Určitě byste měl co nejdříve navštívit diabetologa, možná by byla vhodná i krátká hospitalizace k úpravě léčby. Než se tak stane, tak bych vám zatím radil zvýšit dávku Toujeo třeba na 36 j. (funguje déle než 24 hod.), sledovat glykémie a při vyšších hodnotách nejíst zbytečné sacharidy. Nevolno vám asi je z těch vysokých glykémií a není vyloučené, že máte i určitý stupeň ketoacidózy z dekompenzovaného diabetu. Honem k diabetologovi.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Saxenda a zvýšení tlaku
(21.11.2024)
Dotaz
Dobrý, muže saxenda způsobit zvýšení tlaku a tepu, současne horečku s následným omdlenim? Dávka přechod z 0,6 na 1,2.věk: 45 let výška: 172 cm váha: 82 kgOdpověď
Milá Petro, Saxenda takové obtíže nepůsobí.
Na druhé straně, je nutné připustit, že v medicíně je možné skoro všechno. Snášenlivost Saxendy je individuální a je nutno si na její efekt zvykat. Dovedu si představit, že u někoho může způsobit nadměrnou nevolnost, což by mohlo být provázeno i zvýšeným krevním tlakem, případně omdlením. Zvýšenou teplotu si představit při tom neumím.
Pátrejte spíš po jiné příčině.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hypoglykémie - bezvědomí, příznaky
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak časté jsou u pacientů s diabetem 1. typu hypoglykémie, při kterých dojde ke ztrátě vědomí? Ptám se konkrétně kvůli příteli (31 let), který upadl podle jeho slov do bezvědomí již mininálně 6x během posledních 15 let (stává se mu to tedy zhruba každé 2 roky). Pro mě je toto číslo děsivé, ale nevím, jaká je v tomto ohledu statistika. Druhý dotaz se týká rozpoznávání příznaků hypoglykémie - přijde mi, že příznaky jako třes, vrávoravá chůze nebo zmatenost se u přítele moc nevyskytují, i když má glykémii nízkou. Znamená to, že už má kvůli častým hypoglykémiím oslabené varovné reakce? Občas si ale všímám, že má rozšířené zorničky - může to souviset s hypoglykémií nebo to poukazuje na jiný problém? Přítel používá inzulinovou pumpu a bere lék Atoris. Moc děkuji za odpověď Janavěk: 31 letOdpověď
Milá Jano, těžké hypoglykémie, kdy člověk potřebuje pomoc jiné osoby nebo dokonce upadá do bezvědomí, by se u správně léčeného diabetu 1. typu vyskytovat neměly. Přesto jsou pacienti, u kterých se vyskytují a mohou mít i fatální důsledky.
Prevence spočívá v důkladné edukaci pacienta, jak takovým stavům předcházet. Základem je používání kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží s možností včasného varování (např. zvukově, ale také případně oznámením další osobě) při hrozící hypoglykémii.
Pokud odstranění chyb v léčbě, edukace pacienta a zacvičení v užívání senzoru nepomáhají, může být zvažována i léčba transplantací pankreatu či Langerhansových ostrůvků. Je nutno se poradit s ošetřujícím diabetologem, který navrhne další postup.
Porucha včasného subjektivního rozpoznání hypoglykémie se označuje jako syndrom porušeného vnímání hypoglykémie, při němž kontraregulační mechanismy pro hypoglykémii špatně fungují. Je to nebezpečný stav a je nutné s tím něco dělat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Motání hlavy a cukrovka
(06.11.2024)
Dotaz
Při pohybu, chuzi nebo lehké práci se mi začne motat hlava. Většinou je to po snědení něčeho sladkého. Může to být cukrovka? Miroslavavěk: 67 let výška: 160 cm váha: 83 kgOdpověď
Milá Miroslavo, předpokládám, že cukrovku nemáte a tážete se, zda vaše příznaky nemohou odpovídat nějakému příznaku začínající cukrovky.
Ačkoliv mě život naučil, že v medicíně není skoro nic zcela nemožné, tak uvedené příznaky neodpovídají cukrovce.
Po jídle se může někdy motat lidem hlava proto, že se jim po jídle hodně prokrví zažívací ústrojí. To může vést k poklesu krevního tlaku a mírnému nedokrvení mozku, což může způsobit motání hlavy.
Někomu se také může stát, že po požití sladkého jídla se mu výrazně stimuluje sekrece inzulínu, až to může způsobit hypoglykémii s motáním hlavy. U lidí po odstranění části žaludku se stávalo (tato operace se totiž dnes provádí málo), že jídlo prošlo žaludkem příliš rychle a dostalo se rychle do střeva. Zde se cukr rychle vstřebával, což působilo hypoglykémii a spolu s velkým prokrvením střeva i nízký krevní tlak a motání hlavy. Říká se tomu tzv. „dumping syndrom“.
Já vám navrhuji: Jezte pomaleji a po jídle chvilku počkejte. Nejezte velké porce jídla najednou. Obecně, nejezte zbytečně sladké jídlo, už jen proto, že máte nadváhu.
Kontrolně je ale možné asi za 30 minut po jídle změřit si krevní tlak a glykémii.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a technologie
73 dotazů
-
Ozempic a bublinka v náplni
(07.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, začala jsem si píchat Ozempic 1mg a v peru mám bublinu.Když si píchnu poslední dávku nepíchnu si i tuto bublinu?A ještě prosím jeden dotaz,nepochopila jsem z návodu jestli musím pokaždé, když nasadím novou jehlu na novou davku zkontrolovat průtok pera?Děkuji za odpověď. Petravěk: 49 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Petro, průtok jehlou zkontrolujte pouze před první aplikací s každým novým perem. Lék se perem zpravidla aplikuje ve vzpřímené poloze, tedy směrem jehly dolů. V takovém případě případná bublinka je nahoře v ampulce a nebude injikována. Případné malé množství vzduchu při aplikace ale nevadí, jen by nebylo správné aplikovat zejména ten vzduch a nikoliv účinnou látku, což by se mohlo stát, kdyby jehla při aplikaci směřovala nahoru.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
masážní přístroj
(05.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli masážní přístroje na nohy / chodidla jsou vhodné i pro diabetiky? Děkuji za odpověď. Terezavěk: 53 let výška: 185 cm váha: 110 kgOdpověď
Milá Terezo, existují různé druhy masážních strojů. Většina je založena na vibracích, posunu tlakových hlavic po chodidle a po lýtku a případně na vyhřívání. Intenzita masáže se dá většinou regulovat, ale nebývá ani při maximu nadměrná. Proto je to obecně pro osoby s diabetem vhodné. Může to přinést úlevu při neuropatických bolestech, může to zlepšit prokrvení, dodává to pocit pohody.
Jen je potřeba se ujistit, že nemáte v současné době defekty na končetinách, jejichž masáž a uměle zvýšené prokrvení tímto způsobem jsou pro jejich hojení nevhodné.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Dítě s diabetem v ZŠ
(26.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, v ZŠ mám na starosti dítě s diabetem. Ma glukopumpu a port. Takže maminka vše vidí i u sebe. Neustále řeším, velké kolísání, kdy ji během dopoledne hodnota glykémie spadne třeba i během hodiny z 12 na 3,2. Kolik máme zadávat sacharidů před jídlem, to vše určuje maminka. Hodně se stává i to, že do svačiny je to v pořádku. Po jídle to jde rychle nahoru a pak rychle dolů. Jsem z toho docela nervózní, pokud téměř každý den řeším že jí to padá pod 4. Když má hodnotu 4,2 tak máme dávat pět bonbónů hroznového cukru. Což tedy dáváme každý den, někdy i víckrát za dopoledne. Nevím tedy, pokud ji to neustále takhle klesá, zda je to v pořádku?Odpověď
Dobrý den,
velice se omlouvám za pozdní odpověď.
Bohužel na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Samozřejmě opakované propady do hypoglykémie nejsou v pořádku a mohou mít spoustu příčin. Důvod by měl ideálně rodičům pomoci najít ošetřující diabetolog - probere s nimi údaje z pumpy a ze senzoru. Ale chápu, že je tato situace děsivá, a vy hledáte nějaké řešení.
Předpokládám, že se jedná o hybridní systém, kdy je pumpa propojena se senzorem. V tomto případě pumpa sama upravuje bazální dávky inzulinu = malou dávku inzulinu podávanou během celého dne, která je nutná aby mohlo tělo fungovat a cukr se dostával do buněk. Hybridní systémy umí podle dat ze senzoru navýšit, snížit nebo dokonce zastavit výdej inzulinu pumpou. Dokáže podat i malý korekční bolus při vysoké glykémii. Systém dokáže dobře udržet glykémii, pokud je dítě (diabetik) relativně v klidu, nejí…
Pokud by se jednalo o starší pumpu nebo novější pumpu, která by ale nebyla zapnuta v hybridním módu, tak pumpa prostě jede dle nastavené dávky, nezávisle na glykémii - to by mohlo vést k hypoglykémii nezávisle na jídle, pokud by bylo nastavení moc vysoké. Většina dětí s DM 1. typu by ale snad už měla mít v ČR hybridní systémy.
Koukneme proto na situace jídla a sacharidů u hybridních systémů, protože podle Vašeho popisu zde často nastává problém.
Běžně po jídle stoupne glykémie (hladina cukru v krvi) - normálně tělo uvolní v reakci na vzestup cukru v krvi inzulin. Diabetici 1. typu sekreci inzulinu nemají, proto musíme inzulin k jídlu podat my. Toto dělají zmiňovanými bolusy podávané před jídlem.
Proč vznikají hyperglykémie a následné hypoglykémie po jídle může mít několik příčin. Hyperglykémie po jídle může nastat, pokud je zadané množství sacharidů moc nízké, nebo je nastavený špatně inzulin sacharidový poměr (Je příliš vysoký, takže pumpa podá málo inzulinu. Zní to paradoxně - vysoké číslo, málo inzulinu - ale slibuji, že při výpočtech to logiku má).
Inzulin- sacharidový poměr určuje kolik 1j pokryje gramů sacharidů - je to číslo, které se zadává do pumpy a pumpa podle tohoto čísla počítá kolik podá jednotek inzulinu na jídlo. Toto číslo je možné upravovat. A někdy je nutné ho postupně doladit. Pokud inzulin-sacharidový poměr nesedí - může být inzulinu podáno moc, nebo naopak málo.
S ohledem na to, že Váš svěřenec se následně po hyperglykémii (vysoké glykémii) dostává do hypoglykémie (nízké glykémie), tak vyloženě málo inzulinu jako příčina vysoké glykémie bude spíše méně pravděpodobná.
Další důležitou věcí je načasování dávky inzulinu - to můžete ovlivnit i vy. Bolus na pokrytí jídla (zadání sacharidů) by měl být podán dle typu inzulinu 5-10 minut před jídlem (inzulin Lyumjev a Fiasp stačí 5 minut, Humalog či Novorapid je lepší 10 minut). Inzulin se totiž musí vstřebat z podkoží a pokud je inzulin podán až se začátkem jídla nebo dokonce po něm, tak se stihne cukr do krve dostat ještě předtím než začne vůbec inzulin působit. To vede k nárůstu glykémie. Inzulin, pak začne působit se zpožděním a glykémii stáhne (ale až se zpožděním). Pokud je inzulinu moc, tak klidně může vést až k hypoglykémii, ale prvotní pozdní podání vysokou glykémii může způsobit. Vy můžete pomoci právě s načasováním bolusů.
Proč může nastat následná hypoglykémie má také několik možností. Příčina může být podobná jako u hyperglykémie:
Zadané příliš velké množství sacharidů. - Můžete zkusit někdy jídlo spočítat - “ jen pro kontrolu” - na internetu se dají najít hodnoty sacharidů pro většinu jídel.
Je špatně nastavený inzulin-sacharidový poměr - číslo je moc přísné (nízké) a pumpa podává příliš inzulinu.
Může být problém ve zmiňovaném načasování. Pokud by byla dávka inzulinu podána až např. 15 minut po jídle nebo dokonce později a diabetik užívá hybridní systém, tak pumpa již reaguje na vysokou glykémii a začne sama navyšovat výdej inzulinu. Takže sama podá inzulin navíc. Pokud v tomto pozdním okamžiku je zadán plný počet snědených sacharidů, tak pumpa podá spočítaný plný bolus, protože si myslí, že dítě půjde teprve jíst (neví čím je způsoben předchozí vzestup). Pumpa již ale podala několik jednotek inzulinu předtím (nevěděla, že je vysoká glykémie po jídle) a dávka podaná automaticky pumpou a dávka na jídlo se potom spojí a mohou způsobit hypoglykémii.
Další příčinou hypoglykémie může být aktivita. Při pohybu padá glykémie u všech lidí dolů. Podání plné dávky inzulinu k jídlu, pokud po něm následuje aktivita, může tento propad glykémie výrazně zhoršit. Hybridní systémy mají většinou možnost režimů pro aktivitu - který ovlivňuje nastavení pumpy a ta je pak opatrnější a snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Tento režim je potřeba zapnout např. už hodinu před aktivitou, během aktivity (a dle potřeby se nechá někdy zapnutý i nějakou dobu po skončení aktivity). Pokud následuje aktivita do 2 hodin po jídle, je vhodné snížit i o něco bolus před jídlem - ale myslím, že pokud by toto po Vás někdo chtěl, tak je potřeba, aby Vám to alespoň trochu vysvětlil.
Samozřejmě hypoglykémie by mohla mít i jiné příčiny. Ideální by bylo, aby matka probrala celou situaci s ošetřujícím diabetologem a poradila se, co se dá dělat. A hlavně Vás informovala. Já se snažila jen nastínit nejčastější příčiny. Moc se omlouvám za komplikovaná vysvětlení, ale špatně se to několika větami vysvětluje.
Ještě poznámka: zmiňovaný režim aktivity - ať již se jmenuje Dočasný cíl, easy-off nebo přímo aktivita (to je podle typu pumpy, která je používána) zvýší cíl, kam pumpa směřuje a tím snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Pokud by nepomohla úprava načasování bolusů, případně úprava inzulin-sacharidového poměru nebo počítání sacharidů…, dá se přechodně použít tento režim a trochu si tím snížit pravděpodobnost hypoglykémie (i když se diabetik nehýbe) - samozřejmě na úkor toho, že pumpa bude držet glykémii o něco výše.
Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Glukometr pro kontinuální měření
(20.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, v diskuzích je doporučovaný senzor pro kontinuální sledování glukózy. Můžete mi prosím poradit, jaký senzor tohoto typu je volně k zakoupení a je spolehlivý? Předem mnohokrát děkuji.věk: 36 let těhotenství: 29. týdenOdpověď
Dobrý den,
na tento dotaz je v podstatě jednoduchá odpověď.
Volně k dostání je v současnosti v podstatě jen Freestyle Libre 2 - který je možno objednat na lekarna.cz
Dle publikovaných dat by jeho spolehlivost měla být srovnatelná, někdy i lepší v porovnání se CGM. Podle toho s jakým senzorem a systémem je srovnáván.
Freestyle Libre původně bylo možné jen skenovat (načítat) čtečkou - a na ní vidět hodnoty glukózy a její vývoje. Případně z ní stahovat data (i v grafické podobě) do počítače. Za poslední roky však tato technologie výrazně pokročila. Dnes již tento systém umožňuje propojení s mobilním telefon a po prvotním načtení senzoru již funguje jako kontinuální monitorace. Data jsou odesílána přes bluetooth ze senzoru přímo do mobilního telefonu. Tento systém i možnost alarmů. Je nutné jako u ostatních senzorů mít v mobilu odpovídající aplikaci. Pokud není telefon kompatibilní (nejde aplikaci nainstalovat nebo rozchodit), stále je tu možnost čtečky.
Od nového roku se bude pravděpodobně měnit jak klasifikování (zařazení do skupin), tak i úhrady (od pojišťoven) a ceny jednotlivých typů monitorovacích systémů.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
přístroj Conotur plus ELITE - výtah z paměti
(19.11.2024)
Dotaz
Jak se dá získat el. výtah z paměti jmenovaného prístrojevěk: 75 let výška: 175 cm váha: 110 kgOdpověď
Dobrý den,
glukometr Contour plus elite je možné propojit s aplikací do mobilu Contour diabetes. Tato aplikace by měla být běžně stáhnutelná v Google play nebo v App store.
V aplikaci je pak možné vidět Vaše naměřené hodnoty, vkládat poznámky, sledovat opakované “tendence” glykémií… Data je pak možné poslat přímo emailem nebo stáhnout a poté poslat - například Vašemu lékaři.
Na těchto stránkách je možné najít instruktážní videa, jak vše provést.
Pro aplikaci Contour Diabetes existuje i možnost propojení s “cloudovým” úložištěm. GlucoContro.online, které umožňuje teoreticky další propojení s lékařem - pokud by lékař tuto aplikaci používal. Ale s tímto cloudovým úložištěm zkušenosti nemám.
V návodu pro glukometr jsem ještě našla stránku 56:
Z této strany návodu, ale nejsem ani já moc moudrá - protože je uvedena potřeba softwaru v počítači. O jaký software (pro správu údajů) se jedná, však nikde napsané není. A na stránkách výrobce jiné aplikace nebo softwary (kromě výše uvedených) zmiňované nejsou.
Moc se omlouvám, více nedokáži pomoci.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a doplňky stravy
109 dotazů
-
Výživa na klouby
(03.12.2024)
Dotaz
Prosím mohu užívat proenzi 3plus jsem diabetik 1 typu lada. Irenavěk: 58 let výška: 175 cm váha: 56 kgOdpověď
Vážená paní Ireno, přeji dobrý den,
doplněk stravy Proenzy 3 plus neobsahuje glukózu ani sacharózu. Již jsem jednou odpovídal v této poradně, že glukosamin může mít vliv na hladinu glykémie. V experimentálních studiích u zvířat sice glukosamin způsoboval spíše pokles hladiny glukózy, ale pouze pokud byl aplikován ve formě injekce. Ve studiích, ve kterých byl glukosamin podáván perorálně, naopak vyvolával mírné zvýšení glykémie. Totéž bylo pozorováno u lidí, u kterých tak glukosamin může způsobit zvýšení hladiny glukózy, v důsledku toho dochází ke snížení účinnosti většiny léků používaných u diabetu. Tento vliv je velmi individuální a postihuje jen malou část pacientů a je závislý na dávce podávaného glukosaminu. Dalším účinkem glukosaminu u diabetiků by mohlo být omezení rezistence tkání na insulin. Tento efekt byl ale zatím popsán pouze u zvířat a při vysokém dávkování. Odpověď na Vás dotaz tedy je následující: ano můžete Proenzy 3 plus užívat, avšak doporučil bych Vám po zahájení podávání častěji kontrolovat glykémii, protože nelze vyloučit mírné zvýšení hladin glukózy.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Flexi Med Active a cukrovka
(10.10.2024)
Dotaz
Jaký vliv má užívání Flexi Med Active na cukrovku II. typu složka glukosamin. Karelvěk: 84 let výška: 178 cm váha: 65 kgOdpověď
Vážený pane Karle, přeji dobrý den,
podle mého názoru může mít Flexi Med Active, díky obsahu glukosaminu, vliv na hladinu glykémie. V experimentálních studiích u zvířat sice způsoboval glukosamin spíše pokles hladiny glukózy, ale pouze pokud byl aplikován ve formě injekce. Ve studiích, ve kterých byl glukosamin podáván perorálně, naopak vyvolával zvýšení glykémie. Totéž bylo pozorováno u lidí, u kterých tak glukosamin může způsobit zvýšení hladiny glukózy, v důsledku toho dochází ke snížení účinnosti většiny léků používaných u diabetu. Tento vliv je velmi individuální a postihuje jen malou část pacientů a je závislý na dávce podávaného glukosaminu. Velmi také záleží na tom, zda máte diabetes 2. typu a jakým lékem jste léčen. Obsahové látky zázvoru, který je součástí doplňku stravy Flexi Med Active mohou ovlivňovat míru vstřebávání a odbourávání některých léků používaných při léčbě diabetu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
SIOFOR (Metformin) a spalovače tuků
(08.10.2024)
Dotaz
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda je možné resp. vhodné současně užívat lék SIOFOR a některý z doplňků stravy ze spektra tzv. spalovačů tuků na bázi Synephrinu, kofeinu, L-Carnitinu ap. Nejde mi primárně o redukci hmotnosti, té už jsem naštěstí dosáhl a i hladina krevního cukru je dlouhodobě (zřejmě i díky SIOFORU) více než dobrá (spíše nižší). Jde mi spíše o efektivnější funkci metabolismu ve spojení s pravidelnou intenzivní pohybovou činností, kterou bych výše uvedeným doplňkem strany rád doplnil, aby trochu vylepšil poměr tělesných tuků a celkové svalové hmoty (která bohužel vzhledem k váhovému úbytku 65 kg značně utrpěla). Předem velmi děkuji za jakoukoli reakci. Michalvěk: 40 let výška: 189 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážený pane Michale, přeji dobrý den,
pokud jste léčen metforminem, měl by jste velmi opatrně přistupovat k užívání "spalovačů Tuku", které uvádíte. Neznám pochopitelně žádné podrobnosti, ale je nezbytné si uvědomit, že v současné době lze zaznamenat významný odklon od používání synefrinu, efedrinu a kofeinu. Hlavním důvodem jsou kardiovaskulární nežádoucí účinky, které v některých zemích dokonce vedly k zákazu používání takových kombinací. Navíc jejich účinek je poměrně slabý a snadno vede k tzv. jojo-efektu. Spalovače tuku navíc nemají příznivý vliv na nárůst svalové hmoty. Pokud Vaším cílem není dále hubnout (to již patrně "zařídil" metformin, pak bych Vám doporučil nějaký adaptogen, který zlepší Vaší schopnost fungovat tak, aby se svalová hmota vytvořila přirozenou cestou, tj. vedl ke zvýšení fyzické aktivity. Optimálním lékem pro diabetiky 2. typu je eleukterokok, který nemá negativní vliv na hladinu glykémie a současně nemá lékové interakce s nejčastěji užívanými léky. Co se týká L-carnitinu ten použít můžete, ale ani on Vám nenavodí nárůst síly, nebo svalové hmoty. Možná by jste si mohl nechat vyšetřit hladinu testosteronu, doporučuji si prostudovat projevy jeho nedostatku, např. na zdařilých stránkách lékáren BENU (https://www.benu.cz/nizka-hladina-testosteronu-jak-ji-resit), tam se také dočtete, že hladinu testosteronu přirozeně zvyšuje cvičení (jsem ale poslední, kdo by kohokoliv nutil, aby cvičil, na to musí přijít každý sám, že je to užitečné) a možná i některé rostlinné doplňky stravy jako je kotvičník nebo pískavice řecké seno.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Metformin a formy užívání vitamínu B12
(21.09.2024)
Dotaz
Dobrý den, užívám metformin 2x 500mg 5 měsíců a již se mi objevily náznaky chudokrevnosti v krevním obrazu - snížené MCH 25, pokles HGB ze 164 na 150, prodlužování časů při běhu na 2km, tak jsem si řekl, že užíváním B12 a B6 fe formě doplňku nic nezkazím, jenže jak známo metformin omezuje vstřebávání vitamínu B12 v tenkém střevě. Chci se zeptat jestli forma aplikace B12 ve spreji pod jazyk vstřebáváním přes sliznici dutiny ústní opravdu funguje nebo je to marketingová hříčka. Případně jaké dávkování v tabletové formě byste mohl doporučit? Pro doplnění informací za dobu užívání metforminu+dieta+pohyb jsem zhubl 15kg, nabral trochu svalů a glykémie sestoupily na úroveň zdravého člověka resp. úroveň vynikající kompenzace. Děkuji Radekvěk: 47 let výška: 168 cm váha: 68 kgOdpověď
Vážený pane Radku, přeji dobrý den,
děkuji za Váš zajímavý dotaz a současně i cennou informaci. Metformin spolu s Vaším životním stylem a přístupem jsou opravdu účinným prostředkem k navození kompenzace diabetu. K tomu Vám upřímně blahopřeji. Metformin je opravdu účinný lék, který má mnoho zajímavých a užitečný účinků a je správné jej užívat, i když může až u 40 % pacientů snižovat vstřebávání vitaminu B12, z toho u přibližně 4-5 % pacientů dochází k významnému omezení vstřebávání, které má klinické důsledky na krvetvorbu. Častost tohoto negativního vlivu metforminu vedla pochopitelně ke klinickému výzkumu, jehož cílem bylo obsasnit příčiny a učinit doporučení jak předcházet důsledkům nedostatku vitaminu B12 u pacientů léčených metforminem. Popravdě je několik teorií proč dochází k nedostatku vitaminu B12 při terapii metforminem. Pacientům, kteří deficit mají, by to mohlo být jedno, ale ukazuje se, že jedním z důvodu sníženého vstřebávání by mohlo být působení meforminu na vápník ve střevě, kde vápník hraje roli "asistenta" při vstřevání vitaminu B12. Několik klinických studií prokázalo, že zvýšení přijmu vápníku (jogurty nebo užívání solí vápníku jako doplňku stravy) vedle ke zvýšení vstřebávání vitaminu B12. Zcela nedávno (v lednu 2024) byla publikována meta-analýza klinických studií, která hodnotila vstřebávání vitaminu B12 po jeho nitrosvalové aplikaci, perorálním podání nebo aplikaci ve spreji pod jazyk. Výsledky jsou docela překvapivé, podle očekávání totiž byla nitrosvalová aplikace "nejlepší", ale rozdíl od perorální nebo sublinguální aplikace nebyl statisticky významný. Autoři této meta-analýzy uvádějí, že deficit vitaminu B12 je možné efektivně kompenzovat jakoukoliv cestou podání. Je ale vhodné alespoň jednou za čas stanovit hladinu vitaminu B12 v krvi k oveření, že způsob doplňování vitaminu B12 funguje, pokud nefunguje, je potřeba jej změnit. Na závěr odpovídám na Vaší otázku: aplikace spreje s vitaminem B12 pod jazyk funguje, není ale lepší než tablety nebo injekce do svalu, pokud někdo tvrdí opak, není to v souladu s vědeckými důkazy.
Kdyby jste si chtěl sám přečíst 19 stran s výsledky meta-analýzy, jsou zde: https://link.springer.com/article/10.1007/s11845-023-03602-4 (stažení článku je zdarma).
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Fluanxol a diabetes II. typu
(05.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, kamarádka užívá 30 let fluanxol. Před několika lety onemocněla cukrovkou Ii. typu. Na příbalovém letáku je napsáno, že fluanxol zvyšuje cukr. Je to lék, který dokáže po dlouholetém užívání vyvolat cukrovku? Teď bere metformin a inzulin. Má také vysoký cholesterol a špatné hodnoty jaterních testů a ještě inkontinenci. Jaké potravní doplňky by měla nejlépe užívat? Jitkavěk: 63 let výška: 162 cm váha: 95 kgOdpověď
Vážená paní Jitko, přeji dobrý den,
lék Fluxanxol může vzácně, tj. u 1 z 1 000 pacientů vyvolat hyperglykémii a tím zhoršit cukrovku. Netýká se to všech pacientů, ale jejich pouze velmi malého počtu. Pokud by k tomu došlo je třeba sdělit tuto informaci lékaři, který Fluanxol předepsal a také diabetologovi. Vysoký cholesterol bych rozhodně neléčil doplňky stravy. Žádný z nich se účinností nevyrovná nejnižší možné dávce rosuvastatinu (tedy dávce 5 mg) a navíc je jejich podávání velmi často spojeno s výskytem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Pokud chcete užívat lék na poškození jater (zvýšené jaterní testy), pak lze doporučit Essentiale forte, což je lék naprosto přírodního původu s prověřeným účinkem v klinických studiích.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
20 dotazů
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislavavěk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramvěk: 46 let váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
sport
(07.04.2024)
Dotaz
Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Křížvěk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den Petře,
tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...
Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát. Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná..
Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený, pohled na vaše glykémie po celý den i noc.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
jak často mít pohyb
(29.11.2023)
Dotaz
Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpovědvěk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kgOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.
Pokud jste hubený diabetik 2. typu - je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči.
Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat. Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu - rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.
Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn - Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl - přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).
Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Ozempic - v remisi po rakovině
(25.09.2023)
Dotaz
Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?
Mám cukrovku 2 typu. Janka
věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kgOdpověď
Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.
Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.
Cukrovka a životospráva
177 dotazů
-
změna životosprávy
(06.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, byla mi jištěna cukrovka a půjdu k diabetologovi. Dělali mi OGT test kvůli tomu, že mám mnoho tuku v oblasti břicha a nedělá mi dobře sladké (žaludeční problémy). Raní lačnou glykemii jsem měla několikrát na horní hranici, ale v normě. Dlouhý cukr úplně v pořádku. Jen glykemie po dvou hodinách vyšla na 13. Je mi 50, nemám nadváhu, sportuji(2x týdně) a nejím sladkosti. Za posledních několik let jsem přibrala kolem 10 kilo, nedaří se zhubnout. Po té, co nejím sladké (asi půl roku) se váha zastavila. Mám pocit, že jím strašně málo (např 1 snídaně tenký chleba se šunkou, na oběd asi tak čtvrtina porce, co se dává v restauraci, na večeři většinou to co na snídani, nebo jen zeleninu. Během dne porce ovoce). Může to souviset s cukrovou? Jak se mi změní jídelníček? Dají mi nějaké prášky, nebo jen dietu? Marcelavěk: 49 let výška: 154 cm váha: 57 kgOdpověď
Milá Marcelo, podle toho, co píšete, máte poruchu glukózové tolerance v pokročilejším stádiu, nebo už dokonce diabetes. Vaše hodnoty ale nejsou příliš vysoko nad normou, a proto ve vašem případě by mohla stačit zejména úprava životosprávy. Jste ve věku, kdy se často trochu „zpomaluje“ metabolismus, uplatňují se hormonální změny, člověk se méně pohybuje než dříve, i když to nemusí být na první pohled zjevné. Ukládání tuku na břiše jasně svědčí o tom, že přece jen jíte více, než je potřeba, protože ten „okrasný tukový pás“ vám přece jen není k ničemu užitečný, i když jste dosud přece jenom spíše štíhlá a rozhodně ne obézní. Ale asi jste bývala za mlada ještě štíhlejší.
Já bych vám v prvé řadě doporučoval zvýšit tělesnou aktivitu, např. cvičit raději každý den a nikoliv jen 2x týdně. Může to být ale např. i jen rychlá chůze, ale alespoň 30 minut denně. Podle toho, co uvádíte, stravujete se dietně. Množství sacharidů a zbytečných tuků byste ale přece jenom mohla ještě trochu snížit a přidat spíš nesladké zeleniny a nějaké vhodné bílkoviny, např. libového masa, ryby, netučného sýra či jogurtu.
Teprve, když toto nepomůže, by pro vás mohly být vhodné nějaké léky.
Pokud byste spíše zhubla a přesto měla zvýšené hodnoty glykémií, možná by byla nutná malá dávka inzulínu. Nyní to ale není aktuální.
poznámka redakce:
možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
půst a diabetes 1
(04.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli je mozne delat pust v remisi u diabetu 1. Rychlí inzulín nepoužívám a dlouhy mam 15 a jsem dobre kompenzována. A jestli mam kdyztak uplne vysadit inzulin nebo zmensit dávku.Dekuji Veronikavěk: 17 let výška: 171 cm váha: 64 kgOdpověď
Milá Veroniko, u diabetu 1. typu různou rychlostí postupně ubývá schopnost tvořit si inzulín. Nakonec ale téměř vždy tato schopnost zanikne, nebo zůstane zcela minimální. Je samozřejmě příjemné, pokud se dostaví remise a člověk by ji rád prodloužil. Proto u lidí s mírnou nadváhou může být vhodné omezit kalorický příjem. Tím se i sníží potřeba inzulínu a člověk může vystačit s tím, co má. Ale pokud jde skutečně o diabetes 1. typu, tak se bohužel porucha později stejně prohloubí.
Vynechání jídla vede i u zdravého člověka k poklesu sekrece inzulínu. Hladovění ale potom většinou vede k tvorbě ketolátek, což v malé míře nevadí. Pokud je ale sekrece i tak nedostatečná, může vzniknout vážnější ketoacidóza, která vás může ohrožovat. Proto vám půst nedoporučuji. Jezte zdravě, dietně, s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Nikoli však méně. Budou-li glykémie v normě či blízko normy (po jídle pod 7 mmol/l), tak dávky inzulínu klidně snižujte, ale buďte připravena inzulín potom znovu nasadit.
Jen zcela na okraj, podívejte se na tento odkaz na našich stránkách:
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Alpro jogurt
(30.10.2024)
Dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli můžu aplpro jogurt jestli je vhodný pro diabetiky 1.typu Alpro vanilkový Hned první sousto tě přenese do ráje. Vanilka patří mezi příchutěmi ke skutečné elitě a podle toho k ní přistupujeme i my. Božské. Zdroj vápníku Bohaté na rostlinné bílkoviny Přirozeně nízký obsah tuku Zdroj vitamínů B2, B12, D Zjisti víc o Alpro jogurtu s příchutí vanilky Popis produktu Klíčové výhody Složení Výživové údaje energetická hodnota 66 kcal 0% tuk 2.2 g 3% nasycené mastné kyseliny 0.4 g 2% cukry 7.4 g 8% sůl 0.13 g 2% Referenční hodnota příjmu u průměrné dospělé osoby (8 400 kJ / 2 000 kcal) Typical Values Podle 100 g energetická hodnota 279 kJ / 66 kcal tuk 2.2 g nasycené mastné kyseliny 0.4 g mononenasycené mastné kyseliny 0.5 g polynenasycené mastné kyseliny 1.3 g sacharid(y) 7.4 g cukry 7.4 g vlaknina 0.8 g bílkoviny 3.7 g sůl 0.13 g vitamin vitamin D 0.75 µg [15%]* vitamin B2 0.21 mg [15%]* vitamin B12 0.38 µg [15%]* minerální látky vápníkvěk: 49 let výška: 165 cm váha: 55 kgOdpověď
Dobrý den,
v případě, že nepatříte do skupiny lidí, kteří do jídelníčku ze zdravotních důvodů či kvůli životní filozofii jako např. veganství, nezařazují mléčné kysané výrobky, jsou pro vás ochucené rostlinné jogurty předraženou alternativou s dvojitou dávkou cukru ve srovnání s klasickým bílým jogurtem. Když navíc vyberete mléčný kysaný výrobek typu skyr, řecký jogurt do 5 % tuku apod. obohatíte svůj denní příjem proteinů trojnásobně oproti rostlinné alternativě. Sójový jogurt bych z výše uvedených důvodů doporučila pouze pro zpestření jídelníčku, ne jako náhražku za kysané mléčné výrobky.
S pozdravem
Poznámka redakce:
omlouváme se za pozdní přeposlání odpovědi
(odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)
-
náhlá změna výše cukru - glykémie
(13.10.2024)
Dotaz
Dobry den, mam jen dotaz, co v nejblizsi dobe udelat, jit k lekari nebo se pokusit bez nej o nizkosacharidovou dietu? Roky mam nadvahu cca 15 kg, dlouhe roky mam take hodnoty glukozy na lacno kolem 4,8 a cholesterol cca 6,3, to jsou hodnoty z ledna 2024 a nekolik let byly skoro stejne. Je mi 48 let a v posledni dobe prochazim vyraznym stresem a od ledna jsem pribrala 10 kg, v jidle jsem se nehlidala. V lete jsem zacla pocitovat sucho v ustech, ale pri tech vedrech, co byly, me to neprislo moc divne a az ted, co se ochladilo jsem si rikala, ze to asi v pohode nebude, tak jsem si jeden den domacim glukometrem zmerila cukr cca 2 hodiny po jidle a namerila jsem 8,1 coz me vydesilo, tak jsem si cukr zmerila dalsi den rano nalacno a mela jsem 6,8. Zachranim to jeste nejakou dietou nebo uz je to cukrovka? Muze cukrovka prijit takto rychle, kdyz roky jsem mivala nizke hodnoty cukru? Dekujivěk: 50 let výška: 174 cm váha: 105 kgOdpověď
Dobrý den,
diagnózu diabetu či prediabetu z měření domácím glukometrem stanovit nelze, toto vyšetření je orientační, neboť jejích přesnost nemusí být dostatečná. Ke stanovení diagnózy diabetu je důležité mít vyšetření žilní krve ráno na lačno, či při orálním glukózovém tolerančním testu na lačno a za 120 min po podání glukózy. Kromě toho lze také stanovit glykovaný hemoglobin, který ukáže, jak závažná je porucha z dlouhodobého hlediska. Tedy, zda se již u Vás jedná o cukrovku.
Na vzestupu glykémii jistě bude mít podíl jak stres, tak i váhový přírůstek. Vzhledem k tomu, že již jste v minulosti měla zvýšené hodnoty cholesterolu, tak přísnou nízkosacharidovou dietu moc nedoporučuji, rozumné by bylo omezení jednoduchých (tzv. rychlých) cukrů, omezení velikosti porcí (hlavně příloh), zařazení do jídelníčku více vlákniny (zelenina). Zkuste použít kalorické tabulky, kde přesně zjistíte jakou energii za den přijímáte, kolik sníte cukrů celkem, kolik cukrů rychlých. Stačí Vám zadávat 2-3 dny v týdnu. Doporučuji na den cca 5-6000 kJ a cca 150 g cukrů.
Závěrem bych chtěla říct, že je na místě se obrátit na svého praktického lékaře, který Vám provede vyšetření glykemie ze žilní krve. Redukční dieta s omezením jednoduchých cukrů Vám určitě celkově prospěje, a zvážila bych možnost se obrátit na nutriční/ obezitologickou poradnu. I psychologická pomoc ke zvládnutí stresu bývá často ku prospěchu.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Mazáčková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Cukrovka a kyselé
(04.10.2024)
Dotaz
Může se na cukrovku kefír nebo actimel ?Odpověď
Dobrý den,
určitě, nízkotučný neochucený kefír a neochucený Actimel jsou výborné svačiny nejen pro diabetiky.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
Cukrovka a nadváha
149 dotazů
-
Ozempic a Euthyrox
(20.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, celý život bojují z váhou. Jsem poměrně aktivní, ale pokud pravidelně necvičím, váha jde nahoru. Léčím se se štítnou žlázou, polycystickými vaječníky, endometriózu. Mám nepravidelný cyklus, téměř ho nemám. V těhotenství (po IVF) jsem se léčila s těhotenskou cukrovkou a cukr by měl být teď v pořádku. V těhotenství jsem kupodivu hezky zhubla, ale zhuba 4 měsíce nekojím a váha šla o 10 kg nahoru.Momentálně si hlídám jídelníček dle rad dietologické poradny a jde to hezky .Lékař mi nabídl Ozempic jako podporu hubnutí v prvních 3 měsících, ale mám obavy, ať mi to nerozhodí štítnou žlázu a nepere se mi to s Euthyroxem 137. Taky jsem četla nežádoucí účinky a maminka měla zánět slinivky. Ráda bych to vyzkoušela, ale mám obavy. Prosím o radu někoho, kdo tomu rozumí. Děkuji. Terezavěk: 934 let výška: 165 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Terezo, máte k nadváze určitě vlohy a váš boj je náročný. Platí a bude platit zásada, že nadváha vždycky vzniká z jídla a omezení kalorického příjmu je pro vás zásadní.
Myslím, že Ozempic je pro vás vhodný, i když zásadní řešení nepředstavuje. Kromě určité nevolnosti, která postupně ustupuje, má tento lék poměrně málo nežádoucích efektů a je bezpečný. Pro pacienty s onemocněním štítné žlázy je vhodný. Zánět slinivky je opravdu velmi velmi vzácný nežádoucí efekt. Větší riziko takového zánětu představuje sama obezita.
Nedávno jsem slyšel dobrou přednášku o vlivu veganské diety na hubnutí. Já vám nic takového nevnucuji, ale některé její principy jsou užitečné pro většinu lidí. Pokud se dodržuje důsledně, zpravidla vede ke zhubnutí a přitom se nemusíte příliš omezovat v množství potravy jako při ostatních dietách. Za zkoušku to stojí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Úhrada injekce Ozenpic 0.5
(17.12.2024)
Dotaz
Užívám léky na diabetes Jardiance 10 mg Glucophage 1000 mg Glimepirid mylan 2 mg Mám nárok na úhradu pojišťovnou ? Děkujivěk: 66 let výška: 165 cm váha: 107 kgOdpověď
Milý Petře,
na podobné dotazy jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetolozka-odmita-predepsat-ozempic
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic
Vaše redakce
(odpovídá redakce, )
-
Jardiance - hrazení u cukrovky
(12.12.2024)
Dotaz
Dobrý den,jsem diabeticka 2 typu 52 let, HbA1c mám 51, vážím 86 kg,užívám 2*1000 metroformin ,ozempic 1ml. A byl mi teď předepsán lék Jardiance 10mg v plné výši hrazen pacientem tedy 1000,-kc měsíčně.Za jakých podmínek by byl u mne hrazen pojišťovnou? Vlaďkavěk: 52 let výška: 170 cm váha: 86 kgOdpověď
Vážená paní Vlaďko, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Jardiance je hrazen u pacientů s diabetem 2. stupně léčených metforminem, avšak jen u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek metforminu po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c. Protože máte diabetes významně lépe kompenzovaný (což je jistě ve Vašem bytostném zájmu v rámci prevence dlouhodobých komplikací diabetu), není možné požadovat jeho úhradu. Léčivý přípravek Jardiance je dále hrazen u pacientů léčených isulinem a metforminem (to ale není Vás případ), ale také s omezením HbA1c a konečně je hrazen u pacientů se srdečním selháním nebo u pacientů s chronickým onemocněním ledvin (což patrně také není Váš případ). Pokud Vám lékař přípravek Jardiance předepsal k posílení účinku přípravku Ozempic, aby bylo dosaženo většího poklesu tělesné hmotnosti, tak uděláte dobře, pokud si jej alespoň nějakou dobu uhradíte za svoje peníze. Přípravek Jardiance totiž působí úplně jinak než Ozempic a Vy máte velmi dobrou naději na další snížení tělesné hmotnosti o 5-10 kg, což Vám ze zdravotního hlediska velmi pomůže. Je mi líto, že Vám nemohu poradit jak "vyzrát" nad zdravotní pojišťovnou, ale bohužel to nejde. Berte to, prosím, tak, že pro sebe děláte něco opravdu velmi pozitivního, něco, co bylo prokázáno v mnoha klinických studiích, že je pro pacienty prospěšné. Lépe bude chráněno Vaše srdce, výrazně budou chráněny Vaše ledviny a ještě se Vám sníží hmotnost i HbA1c.
Přeji krásné Vánoce a hodně štěstí a zdraví
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Jsem diabetik typ 2, užívám 2 tablety Zexitor 1000 mg, Forxiga
(27.11.2024)
Dotaz
...cukr dlouhodobě cca kolem 10.
Jaké další léky jsou vhodné,glukopirit 1x denně k těmto lékům mi nedělal dobře. Marcela
věk: 50 let výška: 169 cm váha: 111 kgOdpověď
Milá Marcelo, základním prvkem léčby diabetu 2. typu je omezení kalorického příjmu, zejména sacharidů. To funguje lépe než všechny léky, leda že by byl nutný inzulín, který dietou nenahradíte. Vaše léky jsou dobré, ale vaše nadváha je zřejmě hlavní příčinnou, proč se vám nedaří mít dobré glykémie. Sacharidy a další živiny prostě nemají kam se podít, snaží se uložit do zásobního tuku, ale vaše tělo na to nestačí. A tak bezradně kolují ve vaší krvi, až se nakonec nějak zpracují.
Hlavním opatřením by opravdu mělo být zpřísnění diety a k tomu přiměřený tělesný pohyb. Velmi také pomůže monitorování glykémií, abyste sama viděla, co s glykémiemi dělá jídlo.
Doporučení redakce:
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Prediabetes a alkohol
(22.11.2024)
Dotaz
Zajimalo by mne, jaky vliv ma skoro denni konzumace 2-3 *0.5l piva plus vikend 4-6 piv. A take jestli je velky rozdil mezi pivem se svimi tekutými cukry a napriklad vodkou ci slivovici jako temer cistym alkoholem. Vim ze oboji je spatne, ale bohuzel to mam jako rozpoustec permanentniho stresu. Precetl jsem mnoho otazek na techto velmi kvalitnich strankach, ale podobnou otazku jsem nenasel. Snazim se prejit na vodu s citronem, ale moc mi to nejde. V soucasnosti mam ranni glykemii 6.1 ainzulin 16,3. Richardvěk: 57 let výška: 182 cm váha: 116 kgOdpověď
Milý Richarde, napřed napíšu to, co vy ale stejně víte. Jen si musíte uvědomit, že za to máte odpovědnost vy a vám to dlouhodobě škodí. Vaše konzumace alkoholu je skutečně přes míru, bude vám to poškozovat mozek, játra, nervy … a osobní život.
Jinak alkohol sám o sobě představuje kalorie, které se přičítají k vaší dietě. To znamená, že se po něm může dobře tloustnout, tedy pokud to nevyvažujete vynecháním normálního zdravého jídla a pití, což ale také není dobře.
Alkohol ale sám o sobě bezprostředně nezvyšuje glykémii, takže z hlediska příjmu sacharidů zvyšují nesladké destiláty glykémii mnohem méně než stejné množství alkoholu např. v pivu. Větší množství alkoholu může v játrech svým škodlivým účinkem dokonce částečně zablokovat vlastní tvorbu glukózy v těle, takže vzniká určité nebezpečí i hypoglykémie, zvláště u osob léčených inzulínem nebo léky, které zvyšují produkci inzulínu. To může být i nebezpečné, protože lidé „pod parou“ často zapomínají na pravidelné jídlo po podání inzulínu a vůbec, svému diabetu se mnohem méně věnují.
Naproti tomu 0,5 l plzeňské dvanáctky obsahuje asi 25 g sacharidů. 5 piv už obsahuje asi 125 g sacharidů, což už se blíží celkovému množství sacharidů, které byste při své nadváze měl denně konzumovat. Když se tedy k tomu přidá i další jídlo, můžete mít sacharidů nadbytek.
Z hlediska sacharidů je ještě horší nealkoholické pivo, protože to obsahuje mnohem více sladu, který není přeměněný na alkohol, takže v něm zůstává mnohem více sacharidů. Vůbec nejhorší jsou (ale pozor, jen z hlediska množství sacharidů!) nealkoholická ovocná piva. Ta obsahují zpravidla 50 g sacharidů v půllitru, což je opravdu strašně moc. A někdy je to dokonce 60 g/500 ml. To je pro diabetiky naprosto nevhodné, leda snad jako pomoc při hypoglykémii.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!