Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

337 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, již jsem sem pokládala dotaz minulý týden, ale jeho hlavní část nebyla zodpovězena, proto prosím o doplnění, moc děkuji. Téměř od začátku těhotenství beru 1x denně po večeři lék Stadamet 850, ale mám trochu pochyby, zda-li skutečně těhotenskou cukrovku mám. Nebylo mi umožněno zkusit to jen s dietou, těhotenská cukrovka mi byla stanovena na základě dvou velmi mírně zvýšených lačných odběrů, léky jsem dostala "pro jistotu", i kvůli tomu, že mám nadváhu. Proto mě zajímá, jak teoreticky ovlivňuje lék Stadamet 850 užívaný 1x denně dítě, pokud by byl matkou užíván i tehdy, když by neměla těhotenskou cukrovku? Prosím o zodpovězení dotazu nejlépe panem profesorem Saudkem, jeho odpovědi na dotazy jsou pro mne nejvíce pochopitelné. Předem mockrát děkuji za vstřícnost. Lucie
    věk: 33 let výška: 175 cm váha: 95 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Milá Lucie, metformin je nejdéle používaný lék na diabetes 2. typu. Za 60 let používání se nahromadil dostatek důkazů o tom, že je to lék účinný a bezpečný. Navíc se objevují nové zprávy, že má obecně také protizánětlivý efekt, snižuje mírně chuť k jídlu, zpomaluje rozvoj aterosklerózy a snižuje riziko nádorových onemocnění.

    Má zřejmě více mechanismů působení, ale jeho antidiabetický efekt se odehrává hlavně v játrech, kde brzdí odbourávání zásobní látky glykogenu na krevní glukózu. Tento proces je u osob s diabetem 2. typu porušený, protože v játrech méně funguje inzulín, který má nadměrnou tvorbu glukózy na lačno brzdit.

    Metformin ale také snižuje glykémii působením ve střevě. Také lék podporuje ukládání nadbytečné glukózy do jaterních a svalového glykogenu. Obecně tedy metformin zlepšuje efekt inzulínu, který bývá narušen u většiny forem těhotenského diabetu.

    Ve velkých studiích se prokázalo, že i mírně zvýšená glykémie matky v průběhu těhotenství mírně zvyšuje riziko malformací u dítěte a také může zhoršovat průběh porodu, kdy dítě nahrazuje za matku produkci inzulínu a po porodu může mít produkci inzulínu zvýšenou. Plod také bývá větší. Z tohoto důvodu byla nyní kritéria pro stanovení těhotenského diabetu zpřísněna. Nabádá to matky dávat pozor na přírůstek hmotnosti a na dietu během těhotenství. Pokud toho nejsou schopny, používá se k poklesu glykémie dobře vyzkoušený metformin. Výhodou metformin je také to, že nepůsobí hypoglykémie. U matek bez diabetu by tedy zřejmě neměl žádný zjevný účinek, jen by snad mohl přispívat k omezení váhového přírůstku.

    Neodvažuju se mluvit za specialisty, kteří se zabývají léčbou těhotenského diabetu. Pokud ale máte glykémie prakticky v normě (na lačno do 5,1 mmol/l pro těhotné), tak byste lék zřejmě nepotřebovala. Jinak bych se řídil doporučením vaší paní doktorky a nijak se metforminu neobával.

    Mate ale také možnost zkusit to zvládnout dietou, nicméně asi to příliš nejde... Máte 95 kg a hrozí, že to půjde ještě více nahoru.

    Nevím, jaké máte glykémie, ale užívat metformin není žádná vaše povinnost. Záleží pochopitelně na vašem rozhodnutí, ale měla byste se snažit dělat to nejlepší pro své dítě. Metformin neuškodí. Pokud přesto máte obavy, zkuste trochu zhubnout a dále potom už nepřibírat, nebo jen tolik, kolik navíc představuje vaše dítě a plodová voda.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, téměř od začátku těhotenství užívám 1x denně lék Stadamet 850. Těhotenská cukrovka mi byla diagnostikována hned v počátku těhotenství na základě mírně zvýšených dvou lačných hodnot. Jelikož mám nadváhu, lékařka mi téměř ihned napsala lék Stadamet, prý "pro jistotu". Ani jsem neměla možnost být pouze na dietě. Již nikdy jsem při domácím měření zvýšené hodnoty neměla, proto mě zajímá, co by se teoreticky stalo, kdyby lék Stadamet užívala v těhotenství žena, která nemá těhotenskou cukrovku? Často čtu, kolik mají léky s obsahem metforminu benefitů pro matku, ale jak je to s dítětem, když lék prostupuje placentou? Existují nějaké studie zaměřené na vliv metforminu na dítě v dlouhodobějším horizontu? Že je stav dítěte hned po porodu v pořádku jsem našla několikrát, ale dlouhodobé hledisko není zkoumáno nikde. Předem děkuji za zodpovězení.
    věk: 33 let výška: 175 cm váha: 95 kg těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    lék metformin je považován za bezpečný v těhotenství. Dosavadní studie neprokázaly negativní vliv na plod ani matku, naopak ve srovnání s inzulínem prokázaly řadu benefitů. Těch studií vlivu metforminu na zdraví dítěte v dlouhodobějším horizontu není takové množství (sledování je obtížené), ale dosavadní studie neprokázaly nic negativního. Děti, jejichž matky v těhotenství užívaly metformin, jsou stejně velké, mají stejnou váhu i stejné školní dovednosti. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 31. tt a byla mi diagnostikována tehotenska cukrovka. Držím dietu, hodnoty 1 hodinu po jídle mám v pořádku, hodnoty lačné glykemie mam v rozmezí 4,9 - 5,3. Jednou jsem měla 5,4 díky stravovaci chybě. doktorka by mi chtěla nasadit inzulin. Chci se zeptat, zda je to nutné, když hodnoty nejsou mimo normu.
    věk: 41 let výška: 174 cm váha: 98 kg těhotenství: 31. týden

    Odpověď

    Dobrý den, farmakoterapii (metformin nebo inzulín) zahajujeme pokud jsou glykémie opakovaně vyšší a po vyloučení dietních chyb. Určitě ne, pokud je jedna hodnota glykémie vyšší. Doporučuji, abyste se nyní měřila denně. Tak se nejlépe zhodnotí, jestli vyšší glykémie byla jen ojedinělá. S pozdravem    

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Byla mi stanovena těhotenská cukrovka. Prostředí hodnota o 0,7 vyšší. Dodržuji tedy nějakou dietu. Ale občas ta chuť na sladké je. Je možné si dát třeba oplatek nebo něco sladkého když mi to prochází v měření? Nebo i ta trocha sladkého občas, uškodí miminku? Jsem ve 32tt a miminko je zatím váhově jak má být.
    věk: 29 let výška: 178 cm váha: 73 kg těhotenství: 32. týden

    Odpověď

    Dobrý den, sladké byste během těhotenství neměla jíst. Jedna zvýšená glykémie miminku neublíží, ale pokud budete mít glykémie opakovaně vyšší, to už by vliv na miminko mít mohlo. A i když máte po sladkém glykémie v normě, nemusí to být vždy v pořádku. Glykémie měříte vždy 1 hodinu po jídle, kdy by měla být hodnota po jídle nejvyšší, ale po různých jídlech může glykémie stoupat různě rychle. Takže vrchol může být klidně za 45 min nebo až 70 min. Pokud máte chuť na sladké, zkuste ovoce, nesladkou palačinku s tvarohem, ovocem, neslazený jablkový závin, kostička více než 75% čokolády. Musíte ale vždy započítat sacharidy a jídle si vzít místo svačiny, večeře apod. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , Chci se zeptat mám tehotenskou cukrovku a dali mi inzulin 6j kvůli lačné 1x denně teď jsem si ho dva dny píchala ráno , mohu to změnit a pichat si ho spíše v těch 22:00 ? Nebo musím pořad ráno ? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud jste dostala bazální (noční) inzulín kvůli vyšší glykémii, je lepší si aplikovat inzulín večer před spaním.  

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. V 5 tt mi byla odebrána krev na lačno u moji gynekoložky. Až nyní ve 29 tt jsem se na hodnotu podívala a byla 5,3 mmol/l. Nikdo mě na diabetologii neposlal, ani jsem nebyla na odběrech podruhé. Ve 26 tt jsem absolvovala test na OGTT. Lačná hodnota byla 4,7, po 60 min 7,4 a po 120 min 6,5. Mám strach, že vzhledem k vyšší hodnotě 5,3 na úplném začátku těhotenství jsem mohla miminku nějak ublížit. Sladké jím celé těhotenství podle chuti. Nijak to nepřeháním, ale občas si dám sušenku, džus atd. Pouze den před testem na OGTT ve 26 tt jsem na doporučení gynekoložky nejedla žádné sladkosti, ale k snídani jsem měla ovesnou kaši, k obědu rýži s masem, k večeři už jen trochu večerního pečiva, sýr a zeleninu. Normálně jím více jídla, ale den před testem jsem byla nervózní a musela se do jídla vyloženě nutit. Doba lačnění před testem byla cca 11 hodin. Jsem po porodu mrtvého plodu ve 38tt v minulém těhotenství, od začátku současného těhotenství si píchám Clexan 0,4, od 25 tt užívám progesteron na noc vaginálně. V minulém těhotenství jsem cukrovku neměla. Myslíte, ze bych měla test na OGTT raději absolvovat znovu kvůli té první hodnotě ze začátku těhotenství, která nebyla nijak řešena? Nebo kvůli tomu, že jsem den před testem na OGTT jedla méně, než obvykle? Byl to opravdu jen jeden den, předtím jsem se nijak neomezovala a jedla s chutí včetně trochy sladkostí. Moc děkuji.
    věk: 30 let výška: 172 cm váha: 86 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    OGTT máte zcela v pořádku, screening je tedy negativní. Není nutné test znovu opakovat. Vyšší glykémie v I. trimestru měla sice být zopakována. Je však pravděpodobné, že kontrolní náběr by byl také v pořádku. To, že jste den před testem jedla o trochu méně, výsledky neovlivní.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, nikde na internetu nemohu dohledat, kam až se může vyšplhat hladina cukru hodinu po sladkém jídle u zdravého člověka. Vím, že se všeobecně uvádí hodnota 7,8, do které nemám problém se vejít např. po normálním obědě. Co když ale, jako člověk bez diabetu, sním v extrémním případě třeba tabulku čokolády? Je normální, že glykémie za hodinu vyletí ke 14. A po velké porci těstovin téměř ke 12? (měřeno doma na glukometru) Nebo by absolutně zdravé tělo mělo vždy udržet hladinu do zmiňované hodnoty 7,8? Ptám se proto, že jsem nyní v 17. týdnu těhotenství. Při prvním odběru krve mi vyšla lačná glykémie 5,5, později při opakovaném odběru 5,0 - den předem jsem si však dávala velký pozor na to, co jím. Nedalo mi to spát a tak jsem si zakoupila glukometr, který mi často ukazuje ranní glykémie 5,0 - 5,3, po jídle poté v normě, v případě ne úplně dietního jídla se většinou vejdu do 10 - ne, tabulku čokolády bych nesnědla, ale sladké mám ráda. Mohou tyto hodnoty naměřené na glukometru v mé fázi těhotenství nepříznivě ovlivnit plod? Samozřejmě zvažuji předčasné provedení OGTT testu, ale uklidňuji se tím, že je normální, že i zdraví lidé mají sem tam hodnoty vysoké. Předem děkuji za odpověď, která mi jistě pomůže se správně rozhodnout. S pozdravem, Nikola
    výška: 170 cm váha: 62 kg těhotenství: 17. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémie nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l.  Pokud máte glykémie takto vysoké, určitě byste měla co nejdříve kontaktovat diabetologii a začít dodržovat diabetickou dietu v těhotenství.

    Doporučení redakce: podrobněji se diagnostice cukrovky v těhotenství věnujeme zde: https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Diabetoložka doporučila zopakovat OGTT 6-12 mes po porodu. Dnes jsem byla u praktické lékařky a ta mě poslala pouze na odběry krve. OGTT prý pokud bude cukr z krve špatný. Mám na OGTT trvat, nebo po porodu není potřeba ho opakovat? Děkuji.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    cca 6 měsíců po porodu byste měla absolvovat kontrolní OGTT.  Toto vyšetření je přesnější, než pouze vyšetření glykémie z krve. Pokud bude vše v pořádku, tak pak stačí již kontroly  glykémie + glykovaného hemoglobinu ze žíly. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem v 12. týdnu těhotenství a byla diagnostikována GDM na základě hodnot ranní glykemie 5,2 a 5,1mmol/l. Nyní se měřím glukometrem. Mé hodnoty ranní glykemie se pohybují v rozmezí 5,0 - 5,2, přes den ve všech odběrech i 1hod po jídle max 6,0 mmol/l a nezáleží na tom co jím, i po standardní dávce sacharidů mám 1h po hlavním jídle max 6,0. Zkoušela jsem sníst i dort na rodinné oslavě a poté mi hladina 1h po jídle vyšla 6,5. Proto bych se chtěla zeptat, jak moc striktně mám tedy dietu dodržovat, když tělo reaguje na příjem sacharidů normálně a ranní glykemie se drží pořád stejná a v normě? Nebo má snížení sacharidů v delším časovém horizontu vliv následně i na ranní glykemii a měla bych tedy držet striktní dietu? Děkuji za odpověď.
    věk: 29 let výška: 174 cm váha: 68 kg těhotenství: 12. týden

    Odpověď

    Dobrý den, i když máte glykémie po sladkých jídlech v normě, doporučuji dodržovat diabetickou dietu v těhotenství a vynechat příjem rychlých sacharidů. Vlivem postupně se zvyšující tvorby těhotenských hormonů se těhotenská cukrovka může během těhotenství zhoršovat a jednak, jak píšete, příjem sacharidů má i dlouhodobý vliv na vývoj glykémie během těhotenství.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v 14.tt na odběru mi byla zjištěna vyšší hodnota cukru v krvi (5,6). Nutno uvést že jsem trpěla silnými nevolnostmi během celého dne a téměř nic dva měsíce neudrzela v žaludku (zhubla jsem 15kg). Gynekoložka mě neposlala na opakovaný odběr ale rovnou do dia poradny. Zpočátku jsem měla lačne hodnoty měřené glukometrem vyšší, ale nikdy ne nad 5,7, hodnoty po jídlech všechny v normě. Pote, co nevolnosti ustoupily, ustálily se i ostatní hodnoty a do teď (31.tt) je mám v pořádku. Dokonce i když si dám něco, co bych úplně neměla. Na OGTT mě neposlali, protože jsem prý už hlídaná na diabetologii, takže by mě zajímalo jestli je možné, že zpočátku byly lačne hodnoty zvýšeny díky zvracení a hladovění a teď když už jim "normálně" je všechno v pořádku? Mohl to být omyl a gdm mít nemusím? Děkuji za odpověď
    věk: 26 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud jste měla vyšší glykémii nalačno, měla být zopakovaná následující den. Teprve 2x vyšší glykémie nalačno jsou rozhodující pro diagnózu GDM. Diagnózu GDM lze stanovit jen pokud máte pozitivní screening (tj. 2x vyšší glykémii nalačno v I. trimestru nebo pozitivní OGTT mezi 24.-28. týdnem těhotenství), jinak Vám nemohu říct, zda-li jste GDM měla nebo neměla. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!