Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

364 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám se měřit hodinu po jídle nebo 2 hodiny ? Co je přesnější ? Mám mít max. 250 sacharidů za den. Tuky, vlaknina atd .... se počítat nemusí ? Děkuji
    věk: 38 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémii je možno měřit po 1 hodině (norma do 7,8 mmol/l) i po dvou hodinách (norma do 6,7 mmol/l). My preferujeme měření po 1 hodině, ukáže to přesněji, jak se Vám glykémie po jídle zvýší. Pro těhotné s těhotenskou cukrovkou se doporučuje omezit příjem sacharidů na 200g/den. Tuky a bílkoviny počítat nemusíte. 

    Podrobněji o dietě najdete na Dietní doporučení | cukrovka

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 20. týdnu těhotenství, na ogtt jít nechci, rozhodla jsem se doma měřit glukometrem a chystám se konzultovat se svým lékařem. Nyní se měřím teprve 3. den. Hodnoty měřené hned po probuzení rano na lačno v normě nemám (5,5;5,6), tudíž si asi usuzuji, že to bohužel těhotenská cukrovka bude. Co mi ale není jasné, jak je možné, že hodnoty během dne po jídle mám naprosto v normě? Nebývají ani hraniční. A to jím naprosto normalne, aniž bych cokoli hlídala (chtěla jsem první týden měřit tak jak jsem normalne zvykla jist, nijak neomezovat) - jim klasické pečivo, občas dám nějaký zakusek, běžně máme na oběd různé omáčky atp. Někde jsem četla, ze hodnota na lačno muže být zvýšena kvůli delšímu hladovění - já v noci spím naprosto běžně 12 hodin, takže poslední jídlo je třeba 13-14hod před měřením, muže to mít vliv? Měla bych třeba ještě mezi 22-23 hod dat druhou večeři? Zkratka když mám cely den hodnoty v normě, tak ta motivace držet nějaký jídelníček je fakt mala a je to pro me hrozně náročné nedat si, co mám rada. Moc děkuji za odpovědi a přeji hezky den.
    věk: 23 let výška: 174 cm váha: 54 kg těhotenství: 20. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    měření glykémie na glukometru slouží pouze k orientačnímu měření. Neodhalí, jestli těhotenskou cukrovku máte nebo nemáte. K testování se provádí jednak vyšetření glykémie nalačno ze žíly a poté jak Vaše tělo zpracuje danou zátěž cukru (OGTT). 

    Ad vyšší glykémie nalačno - je způsobena inzulínovou rezistencí a je pro těhotenskou cukrovku typická. Některým ženám pomáhá zařazení 2. večeře, aby noční hladovění nebylo delší než 8-9hod. Pokud toto nepomůže, nasazujeme léky (metfotmin, příp. inzulín). Opakované vyšší glykémie nalačno jsou spojeny s vyššími riziky komplikací pro miminko (diabetická fetopatie s makrosomií apod). 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a chtěla bych se zeptat. Kolik má být glykémie před obědem a před večeří. Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den, hodnoty glykémie nalačno, tj i před jídlem by měly být do 5,3 (před jídlem se tolerují i hodnoty mírně vyšší do 5,5), 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Pokud se léčíte pouze dietou, stačí měření ráno nalačno a 1 hodinu po hlavních jídlech (po snídani, obědě a večeři). S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se informovat zda je tento postup lékaře v pořádku. Jsem ve 33tt a posledné dva týdny mám zvýšený ranní cukr na lačno 5,2-5,6, výš to nejde, po jídle i přes den mám hodnoty v pořádku, take hemoglobin z krve mám v pořadku, malý je velikostně i vahove v normě, i přes to mi byl nasazený metformin Teva po kterém mívám silný průjem a bolesti břicha. Myslíte si, ze je opravdu nutné při těchto hodnotách brát tyto léky? Kdysi i ty hodnoty na stanovení těhotenské cukrovky byly vyšší, teď mi to přijde opravdu přehnané na všechno užívat chemii. Snažím se stravovat zdravo, chodit na vzduch, nestresovat se a nejsem zastánce užívání tak těžkých léků dokud nejsou opravdu nutné. Děkuji za odpověď. Lucia
    věk: 30 let výška: 172 cm váha: 119 kg těhotenství: 33. týden

    Odpověď

    Milá Lucio,

    nejprve odpovím na vaši otázku, zda je postup vašeho lékaře v pořádku. Ano, je to v pořádku. Odpovídá to doporučenému postupu České gynekologické a porodnické společnosti a České diabetologické společnosti. To je v souladu s evropským doporučením a opírá se o řadu klinických studií provedených na toto téma.

    Metformin zlepšuje využití glukózy v organismu a snižuje novotvorbu glukózy, zejména na lačno. Je to osvědčené perorální antidiabetikum, které kromě určitých zažívacích obtíží nevyvolává vážnější vedlejší účinku. Snižuje také mírně chuť k jídlu a sám o sobě nezvyšuje sekreci inzulínu. Během těhotenství je jeho podávání bezpečné. Osobně bych ho neoznačil za „těžkou“ chemii, ale spíše za „lehkou chemii“, i když jeho dávkování je poměrně vysoké, od 500 mg do 2000 mg denně, výjimečně do 3000 mg.

    Hodnocení glykémií v těhotenství se v posledních letech změnilo. Ukázalo se, že i velmi mírně zvýšená glykémie zvyšuje riziko poškození plodu ve srovnání s dětmi matek s normální glykémií. Kromě toho, vyšší hodnota glykémie vede u matky k tomu, že se její tělo snaží zvýšit sekreci inzulínu, ale když na to dále samo nestačí, dělá to za ní její dítě, kterému to nesvědčí. Dokonce to může vyvolat hypoglykémii u novorozence, když se potom octne mimo matčino tělo.

    Metformin je bezpečný a osvědčený lék. Nicméně velmi dobře, ne-li lépe, fungují také dietní opatření. Vy máte značně vysokou hmotnost a tedy určitě i velkou rezervu v dietě. Bylo by pro vás vhodné přejít na dietu s podstatně nižší kalorickou hodnotou a spíše než na kvantitu byste se měla zaměřit na kvalitu. Bude to dobré nejen pro dítě, ale také pro vás samotnou. Rozhodně byste neměla na váze už přibírat a spíše byste měla něco ubrat. To případně může mít za následek, že nakonec ten metformin nebudete ani potřebovat, ale právě s tím metforminem by vám to mohlo jít snáze. Místo běžného přípravku byste mohla užívat Metformin XR nebo Glucophage XR, které mají prodloužený efekt a někteří lidé jej snášejí lépe. 

    Celkově ale podle mého názoru můžete být klidná, vaše porucha je lehká. Občas si testujte glykémii a pokud by stoupla více, tak s tím určitě něco udělejte. Místo metforminu je také možné používat inzulín, který je přirozenou látkou. Nicméně ten nijak nepůsobí proti obezitě, spíše naopak.

    poznámka redakce:

    V průběhu zahájení léčby jsou nejčastějšími nežádoucími účinky, nauzea, zvracení, průjem, bolesti břicha a ztráta chuti k jídlu, které ve většině případů spontánně ustoupí. Aby se zabránilo těmto nežádoucím účinkům, doporučuje se užívat metformin ve dvou nebo třech denních dávkách a dávky zvyšovat pomalu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Jsem těhotná. V laboratoři mi opakovaně naměřili 5,2 na lačno. Měřím si doma. Po probuzení mám vždy cukr v normě. Pokud jdu nejdřív otevřít slepice, atd a změřím se až pak, mám ho vyšší, ale max 5,2. Je to 'problém' a nebo to je běžné, že při činnosti cukr stoupá nad 5,1? Děkuji.
    výška: 158 cm váha: 70 kg těhotenství: 14. týden

    Odpověď

    Dobrý den, měření hladiny cukru v krvi je nejpřesnější ze žíly v laboratoři. Glukometr slouží pouze k orientačnímu měření. U Vás se tedy jedná o těhotenskou cukrovku (opakovaně nalačno  ≥ než 5,1). Měla byste být sledována na diabetologii. Vzestup ranních glykémií může být způsoben tím, že pokud dlouhou dobu lačníte, začne si Vaše tělo samo cukry vyrábět.  Je tedy lepší se ráno nasnídat. Moc zdravím  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na endokrinologii mi z důvodu pro podpoření otěhotněné (při PCOS) předepsali metformin. Že je to lék na cukrovku, ale vedlejší účinek může mít právě snazší otěhotnění. S cukrovkou se neléčím, hodnota z odběru krve mi vychází průměrně kolem 4 nalačno, chodím na odběry každý měsíc. Nicméně endokrinoložka mi ten metformin nechala i po otěhotnění, že prý to mám dále brát. Ani na testech těhotenské cukrovky se cukrovka neprokázala, hodnoty jsem měla normální (i bez metforminu). Můj gynekolog mi doporučil metformin po otěhotnění už nebrat, takže ho tedy neberu, ale endokrinoložka mě považuje za diabetického pacienta. Tak mě zajímalo, jak je tedy definovaný diabetický pacient a zda by mi metformin v něčem pomohl, když s cukrem problém nemám nebo bych to jedla úplně zbytečně... ?? A ani z dřívějších odběrů mi nikdy cukr nevyšel vyšší, než je normální. Děkuji Lucie

    Odpověď

    Milá Lucie, těhotenskému diabetu se na našich stránkách věnujeme dosti podrobně. Také zde naleznete dostatek informací o definici, či diagnostice diabetu, a to i těhotenského diabetu.

    Vy asi opravdu diabetes nemáte, ale máte tzv. syndrom polycistických ovarií. Jedním ze znaků tohoto syndromu je tzv. inzulínová rezistence, neboli snížená citlivost vůči působení inzulínu. To se může, ale nemusí projevit jako prediabetes či diabetes, protože tělo může tuto poruchu úspěšně vyrovnávat vyšší sekrecí inzulínu.

    Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a snižuje inzulínovou rezistenci. Původně se ukázalo, že také dobře vyrovnává prediabetes či diabetes u syndromu polycystických ovarií, ale později se ukázalo, že dělá nejen to, ale že také upravuje hormonální poruchu a zvyšuje šanci pro otěhotnění u žen s tímto syndromem. Užívá se tedy často i tehdy, když diabetes není přítomen.

    Podle mého názoru vám tedy endokrinoložka doporučuje užívat metformin nadále, a to pro léčbu syndromu polycystických ovarií. Metformin se ukázal jako lék bezpečný i v průběhu těhotenství

    Nerad bych se stavěl svým názorem mezi vašeho gynekologa a endokrinologa. Myslím ale, že po takovémto vysvětlení se můžete rozhodnout sama, protože vysazení metforminu vám nepřivodí žádné bezprostřední ohrožení, stejně jako jeho další užívání. Když lék vysadíte a ukáže se, že vám stoupá glykémie, může se lék klidně znovu nasadit. Ještě důležitější ale bude vaše dieta, a to i preventivně. Dbejte na to, abyste zbytečně moc nepřibírala a jezte celkově zdravě a spíše trochu méně.

    Máte-li glykémii na lačno do 5,1 mmol/l, tak zřejmě těhotenský diabetes nemáte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem 37tt, těhotenská cukrovka na dietě. Od začátku mám ketony v moči, někdy + a někdy ++. Teď mi paní doktorka volala, že naposled dokonce +++ a chce mi dát na noc inzulín. Mně se do toho moc nechce, jelikož hodnoty glykémie mám v normě, lačná 4,4. Po jídle se také vlezu do 7,7. Nejpozději v den porodu, což je za 20 dní mi budou porod vyvolávat. Myslíte, že je inzulín nutný? Děkuji
    věk: 31 let výška: 169 cm váha: 72 kg těhotenství: 37. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    přítomnost ketolátek v moči je v těhotenství částečně fyziologická. Indikací k nasazení inzulínu v léčbě GDM je špatně kompenzovaná cukrovka tzn. zvýšené  glykémie. Pokud máte profily v normě, není důvod k nasazení inzulínu.  U žen s GDM, které jsou léčeny dietou, není nutné zasahovat do termínu porodu. Porod se vyvolává u žen, které mají cukrovku špatně kompenzovanou nebo jsou léčeny metforminem či inzulínem. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na tuto věc. Během prvního těhotenství mi byla po OGTT diagnostikována těhotenská cukrovka (ranní glykémie opakovaně 5,7, podání glukózy tedy neproběhlo), kompenzována byla pouze dietou a hodnoty byly po celé sledované období dobré. Po porodu (dcera s porodní váhou 3100g) jsem byla opět odeslána na OGTT a tentokrát hodnoty v normě, nicméně stále jsem sledována. Při poslední kontrole před pár dny mi vyšla ranní glykémie nalačno 5,8. Vzhledem k tomu, že plánuji další těhotenství, doktor mě upozornil, že se těhotenské cukrovce ani tentokrát nevyhnu, že "to je jasné". A odeslal mě znovu na OGTT, na který mám jít až za několik dní. Ještě bych chtěla říci, že jsem nekuřačka, nadváhu nemám a nikdy jsem neměla, 4x týdně cvičím jógu a každý den chodím s dcerou na procházky. Je možné ještě tento stav zvrátit, nebo ještě snížit riziko těhotenské cukrovky? Vím, že když jsem ji měla při prvním těhotenství, mám vyšší pravděpodobnost, že ji budu mít znovu, ale zajímalo by mě, jestli se s tím opravdu už nedá nic dělat a mám s tím tedy počítat. A ještě jeden dotaz, než jsem na poslední odběr šla, změřila jsem si lačnou glykemii glukometrem, který mi po těhotenské cukrovce doma zbyl, a hodnota se mi ukázala 4,2. To bylo asi hodinu před odběrem žilní krve. Byla jsem proto úplně v klidu a výsledek odběru mě pak celkem nemile překvapil. Je takový velký rozdíl v měření normální? Děkuji
    věk: 31 let výška: 158 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    těhotenská cukrovka se v následujících těhotenství většinou opakuje. Toto riziko lze snížit zdravou stravou a pravidelným pohybem. Tak moc držím palce, ať se vám cukrovka již neopakuje 🙂. K druhé otázce - glukometry slouží k orientačnímu měření krve, jejich přesnost je různá - některé měří velmi přesně, u jiných je to horší. Vždy ale platí, že nejpřesnější jsou výsledky ze žilního odběru. 

    Moc zdravím 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla vysledky ogtt nalačno 5,6 za hodinu 12, za dvě hodiny 13,8. Bylo mi řečeno, ze se jedna o regulérní diabetes, ne jen těhotenský. Byla jsem na inzulínu. Nyní po porodu mívám hlavně po ranním jídle vyšší hodnoty, i přes 10 za dvě hodiny. Kontrolnímu ogtt jsem se cjt la vyhnout, protože mi minule bylo zle. Přesto jsem jej musela absolvovat, ale pro lepší snášenlivost byl nahrazen roztok glukózy dvěmi a půl ovocnými přesnídávkami. Nyní ale čtu, ze fruktóza nemá vliv na vyplacení inzulínu. Chci se zeptat, zda test buď mít výpovědní hodnotu. Během testování jsem se sama měřila, cca za 45 min jsem měla 10,6 za dve hodiny 7,4. Výsledek bude tedy dobrý. Nicméně v běžném životě pozoruji vyšší glykémie. Chci se zeptat jak mám postupovat, když bude negativní výsledek ogtt. Situaci řeším, protože mi bývá špatně po jídle, plus mi tehda bylo řečeno, ze se jedna o klasickou cukrovku, z toho důvodu se kontroluji i nadále (8.mesic po porodu) Děkuji vám.
    věk: 32 let výška: 158 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud jste měla klasicky provedený oGTT ve 24-28. týdnu těhotenství a měla Vámi uvedené výsledky (+ následně musela aplikovat inzulin), nemusí to ještě nutně znamenat diabetes mimo těhotenství. Znamená to však, že máte minimálně predispozici (zvýšený předpoklad), že se u Vás diabetes mellitus může v budoucnu vyvinout. Gestační diabetes vzniká vlivem hormonů produkovaných během těhotenství (z větší části placentou), které působí na buňky osoby, která má pro diabetes zmiňovanou predispozici. Vlivem těchto hormonů může dojít k nárůstu glykémií až na úroveň diabetu. Samozřejmě vyskytují se i případy, kdy se do té doby nediagnostikovaná cukrovka odhalí v době těhotenství. Z tohoto důvodu doporučujeme kontroly glykémií a kontrolní oGTT i po porodu. 1. kontrolní oGTT se nejčastěji provádí 6 měsíců od porodu (v případě kojení po jeho ukončení).

    Pro diagnózu diabetu jako takového je nutné nejprve zkontrolovat lačnou glykémii ze žilní krve -  zde platí:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6 – 6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    Pokud nezjistíme již dle lačné glykémie (u ženy po prodělaném gestačním diabetu), že má ve skutečnosti diabetes mellitus, doplníme oGTT.

    Ten se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy, jak jste již zažila v těhotenství. Glykémie se měří před podáním glukózy a následně po 2 hodinách (což se trochu liší od testu během těhotenství, kdy se hodnotí glykémie po 1. i 2. hodině.

    Glykémie ve 120 minutě: 

    < 7,8 mmol/l

    Vyloučení diabetes mellitus

    7,8 – 11 mmol/l

    Porušená glukózová tolerance

    > 11 mmol/l

    Diabetes mellitus

    Bojím se že tato diagnostická kritéria jsou nastavena přímo na test provedený s roztokem glukózy. Při použití přesnídávky těžko říci, jak vyhodnotit výsledek. Většina přesnídávek má v obsahu psáno 17 – 19 g sacharidů, z toho kolem 15 – 16 g cukrů, takže kromě jednoduchých sacharidů obsahuje i složené sacharidy. Jednoduché sacharidy pak asi tvoří z většiny fruktóza, i když v některých případech může být i přidán jiný typ jednoduchých sacharidů. Dále bude obsahovat jistě i vlákninu, která ovlivňuje rychlost vstřebávání sacharidů z trávicího traktu. Stran fruktózy je to problém. Fruktóza má velice nízký glykemický index díky tomu, že většina buněk ji nedokáže přijímat (to zahrnuje i buňky produkující inzulin) a odbourává se následně v játrech. Proto po jejím požití glykémie (hladina glukózy v krvi) stoupá pomalu a později. Celý metabolismus fruktózy funguje trochu jinak a k samotné glukóze a tím pádem i glykémii je to několik “metabolických zatáček a zákrutů”.  Naším cílem při oGTT je vyzkoušet funkci pankreatu a celé metabolické nastavení organismu za standardních podmínek, které jsou jasně stanoveny. Myslím tedy, že výsledek testu za použití přesnídávek nelze podle běžných parametrů oGTT hodnotit.

    S ohledem na to, že jste schopna se po běžné snídani pohybovat na glykémii přes 10 mmol/l, dá se předpokládat, že u Vás je minimálně porucha glukózové tolerance. Zda máte přímo diabetes nedokážu říci. Každopádně ať již podstoupíte standardní oGTT nebo ne, měla byste být pravidelně kontrolována. Asi by nebylo na škodu nabrat vám minimálně glykovaný hemoglobin a C-peptid, jako u nově zjištěného diabetika. Vhodná by jistě byla i úprava jídelníčku stran sacharidů – prostě taková diabetická dieta. A následně podle naměřených výsledků a vývoje glykémií případně postupovat dále.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jelikož mi dvakrát na testu Ogtt zjistili vyšší cukr v krvi nalačno (5,5 a po druhé 5,4), tak docházím na diabetologii, kde jsem zatím byla poprvé a už cca 10 dní jím zdravěji dle doporučení paní doktorky a tabulek sacharidů (výměnných jednotek). Jednou za týden si mám měřit hodnoty 7x denně (na lačno+ vždy 2 hodiny po každém jídle) a dnes poprvé si měřím hodnoty a zajímalo by mě, jaká minimální hodnota je dvě hodiny po jídle normální? Maximální je 6,6 ale nemůžu nikde najít, kolik je minimální. Po snídani jsem měla fyzickou aktivitu (chůzi) a dvě hodiny po snídani jsem naměřila 4,8, je to v pořádku? Na lačno jsem naměřila 5,1. Předem děkuji za odpověď, hezký den, L.
    věk: 30 let výška: 170 cm váha: 80 kg těhotenství: 28. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    hypoglykémie v těhotenství (hodnota pod normu) je, pokud je glykémie pod 3,5 mmol/l. Hladina cukru pod normu může klesnout jen v případě, pokud užíváte léky nebo inzulín. Při dietě by se to nemělo stát. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!