Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

954 dotazů

  • Dotaz

    Dory den,před každem oděru jsem šel na lačno i bez léku a nepit,a tentokrat jsem šel na oděr na cukr po druhé a řekli my že musim myt v sobě leky. Zdeněk
    věk: 62 let výška: 155 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku, já úplně nerozumím vaší otázce, ale domnívám se, že se divíte, proč vám jednou před kontrolou u lékaře řekli, ať přijdete na lačno a před podáním léků, a podruhé naopak chtěli, abyste si před vyšetřením léky klidně vzal (a nepíšete, zda jste měl být také na lačno, nebo po jídle).

    Cílem léčby cukrovky je, abyste měl glykémie co nejvíce v pořádku, ať již na lačno či po jídle, ať již před léky či po lécích. Při běžných kontrolách je pro lékaře pouze důležité, aby věděl, zda jste už jedl či ještě nikoliv, či zda jste si již vzal léky. Takže obojí je možné, jenom musíte být s lékařem domluveni.

    Trochu jiná situace je, když lékař vyšetřuje nového pacienta a chce vědět, zda tento pacient má či nemá cukrovku. Někdy je to úplně jasné, třeba když zjistí glykémii 20 mmol/l, tak je naprosto jasné, že jde o diabetes, ať už je to na lačno či po jídle. Pokud je ale porucha malá, tak je nutné pacienta vyšetřit za tzv. standardních podmínek a to je: na lačno, případně před podáním léků na diabetes (ostatní léky, např. na krevní tlak, je možné ráno normálně užít). Pro hodnotu glykémie na lačno jsou totiž stanoveny normy, a ty jsou: na lačno nemá být hodnota vyšší než 5,6 mmol/l. Je-li hodnota mezi 5,7 a 7, tak může jít o poruchu glukózové tolerance, a je-li nad 7 mmol/l, jedná se již o diabetes. Takové vyšetření má být provedeno alespoň 2x.

    Někdy se také kontrolují jiné věci než jenom glykémie. Např. když lékař posuzuje hladinu cholesterolu v krvi, musí být pacient na lačno. Pokud je po snídani, zvláště když sní něco tučného, jako je třeba mléko, sýr, máslo, tak hladina krevních tuků v krvi rychle stoupá a lékaře to může zmást.

    Pokud tedy půjdete příště na kontrolu a lékař vás pozve na krevní odběr, tak se předem zeptejte, zda máte být na lačno a zda si máte vzít ráno svoje běžné léky. Pak si to poznamenejte do diáře, abyste na to nezapomněl.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je to už cukrovka?
    věk: 67 let výška: 160 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    z této jedné hodnoty nelze jednoznačně říci, že máte diabetes mellitus (cukrovku). Pokud se jednalo o odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách bez jídla, za běžné noci -  nebyl jste v práci, nebyl jste nemocný....), tak by odběr měl být alespoň jednou zopakován. Pokud by se i podruhé potvrdila ranní lačná glykémie ≥ 7,0 mmol/l, tak už by se dalo říci, že se jedná o diabetes mellitus. Pokud by druhá glykémie vyšla méně než 7mmol/l, tak by jste měl být poslán na oGTT (https://www.cukrovka.cz/oralni-glukozovy-tolerancni-test-ogtt). Pokud se jednalo jen o odběr glukometrem (např. který má na měření rodinný příslušník), tak byste se měl domluvit s praktickým (obvodním) lékařem na odběru lačné glykémie ze žilní krve a dle výsledku by Vás měl případně poslat na oGTT.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Syn 7 let. Ranní hodnoty na lačno kolem 9. Přes den se pohybuje hladina cukru kolem 10. Byly mu již dělány krevní testy, dlouhodobý cukr mu vyšel 48. Protilátky ovšem byly negativní. Nyní mu paní doktorka dala na 14 dní měřící sondu. Stále mě paní doktorka ujišťuje, že se nemusí jednat o cukrovku 1.typu. Čeká nás glukózový test. Pokud se nejedná o cukrovku, co by mohlo být příčinou takto vysokých hodnot prosím? Předem děkuji za odpověď.
    věk: 8 let

    Odpověď

    Milá Kristýno, pokud se zvýšená glykémie vyskytuje opakovaně, je opravdu nejpravděpodobnější diagnóza diabetes 1. typu. Většinou se diagnóza potvrdí pozitivitou tzv. autoprotilátek, vyšetřují se zpravidla 4 typy. Výjimečně mohou být i u diabetu 1. typu negativní, ale zpravidla je alespoň jedna z nich pozitivní.

    V úvahu ještě přicházejí jiné typy diabetu, např. silně geneticky vázané. To může být u dětí, které mají v rodině, často ve 2 či 3 generacích, tento typ diabetu a časti se i tom ví. Většinou pak bývá v rodině i někdo, kdo to má zjištěné již od dětství. Existuje dnes asi 10 známých typů a zjišťují se poměrně déle trvajícím genetickým vyšetřením. Genetická porucha může ale vzniknout nejen dědičným přenosem, ale jako nově vzniklý genetický „defekt“ – tedy i v rodině, kde to dosud nikdo neměl, i když je to vzácné.

    Důležité je, že léčba se provádí podle toho, co je potřeba k vyrovnání diabetu – tedy u dětí většinou inzulín. Jen výjimečně u některých zmíněných silně dědičných typů je možné vyzkoušet i perorální antidiabetikum ze skupiny sulfonylmočoviny.

    Senzor rozhodně doporučuji dlouhodobě.

    Zvýšená glykémie se může vyskytnout také v průběhu některých těžších infekcí, či jiných onemocnění, nebo při podávání některých léků, nejčastěji kortikoidů ve vyšší dávce. Po odeznění onemocnění se mohou glykémie upravit. To je v podstatě také snad jediný případ, kdy by se nejednalo přímo o diabetes. Pokud zvýšené hodnoty glykémie trvají, o diabetes se jedná. Nejpravděpodobnější je typ 1., možné jsou ale i ty zmíněné genetické typy (tzv. MODY) či další vzácné případy.

    Asi jsem vás moc nepotěšil, ale lepší bude se s tím co nejdříve vyrovnat a dělat všechno co nejlépe, aby byl diabetes dobře vyrovnaný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o vysvětlení...ráno nalačno jsem měla v krvi 6,05 glu..lékařka se o tom nezmínila,přečetla jsem si výsledky doma. Děkuji za Vaši odpověď. Vladimíra.
    věk: 63 let výška: 161 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Vladimíro,

    striktně podle statistiky je hodnota glykémie 6,05 mmol/l na lačno lehce zvýšená. Norma je do 5,6 mmol/l.

    Z tohoto jediného vyšetření vyplývá, že můžete mít poruchu glukózové tolerance. Aby se to prokázalo, měla by být změřena minimálně ještě jedna hodnota, rovněž na lačno. Myslím ale, že se nemusíte zneklidňovat, hodnota je to blízko normy. Může vás to inspirovat, abyste dodržovala zdravý životní režim a, je-li to ve vašich silách, trochu zhubla.

    Při velké zvědavosti byste mohla podstoupit orální glukózový toleranční test, při kterém by se úroveň vašeho metabolismu glukózy posoudila přesněji. Myslím ale, že postačí změřit glykémie ještě jednou, na lačno a v laboratoři.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jak přesně je měření glukózy z prstu (mám přístroj glukometr SD codefree). Jedno ráno jsem měla lačno třeba 6,2 -spal jsem na lačno 9 hodin. A druhý den jsem měl po 8 hodinovém lacneni a 5 hodinách spánku po noční 5,1. A dále se chci kdyzchci náhodnou glukemii tak kdy se má měřit po jídle. Děkuji za radu Honza
    věk: 34 let výška: 176 cm váha: 88 kg těhotenství: 1. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    na lačnou glykémii má vliv mnoho věcí 

    -  např. glykémie před spaním (ta je zase ovlivněna tím, co a kdy jste jedl večer)

    -  délka lačnění =  doby kdy nejíte - Někdy dlouhé lačnění může paradoxně lehce zvýšit hladinu cukru v krvi, protože začne v rámci “hladu” uvolňovat “zásobní cukry”.

    - aktivita předchozí den a večer - Pokud byla předchozí den velká aktivita nebo byla ve večerních hodinách, tak může klidně glykémie přes noc ještě doklesávat.

     - příjem alkoholu ve večerních hodinách 

     - doba vstávání a mnoho dalších.

    Jinak glukometry mají povolenou odchylku přibližně +- 15%

    Po jídle je většinou ideální se měřit 2 hodiny (v těhotenství je pak většinou lepší 1 hodina -  ale to asi u Vás nebude :)

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

744 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám nadváhu BMI 29,34 kdo mi může napsat Ozempic a nebo kde ho sehnat?
    věk: 47 let výška: 162 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    podívejte se prosím také zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetolozka-odmita-predepsat-ozempic

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-muze-predepsat-prakticky-lekar

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 68 let, výška 161, váha 45. V důsledku chemoterapií, poslední květen 2022, váha pak 51kg, se mi zvýšila glukóza, po 2 letech glyk.hemoglobin 43. Vynechala jsem sladké, zhubla 4kg, Pak mi byl na otoky nasazen prednison a glukóza na lačno už přesahuje 7. Po jídle až 13. I po vysazeni prednisonu.Doktorka nasadila glucophage 500, který mi způsobuje průjem a křeče. Vždy jsem měla problémy se slinivkou,stálá lipáza 1,7. K jídlu musím užívat pangrol, kreon k většímu jídlu. Průjem po glucophage mi snižuje váhu, říhám, jako když poruším dietu přiliš tučným jídlem. Jinak jím velmi dietně. Četla jsem u vás, že někdo doporučil 1x denně dlouhý inzulín. Máte pro mě radu? Děkuji.
    věk: 68 let výška: 161 cm

    Odpověď

    Milá Miloslavo, vzhledem k tomu, že jste štíhlá a potřebujete kvalitní stravu, domnívám se, že pro vás bude nejvhodnější léčba jednou dávkou dlouze působícího inzulínu, nejlépe lékem Tresiba, případně Toujeo.

    Máte zřejmě také chronické onemocnění zevního pankreatu, které ale postihuje i sekreci inzulínu. Není tedy příliš na místě omezovat se v dietě, či zlepšovat efekt inzulínu. Léčba není složitá a kromě hypoglykémie při předávkování, či opomenutí jídla, nemá vedlejší efekty. Je to přirozený způsob léčby, kdy se tělu dodává to, co mu chybí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Rano na lacno zacin brat Rybelsus ale mam na lacno uzivat Letrox a i Helicid jak to casovat nevim si rady poradte dekuji Marie
    věk: 73 let výška: 177 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

    užíváte tři léky, které by se měly užívat nalačno a které by se ale neměly užívat současně. S obdobnými dotazy se lze setkat často, zejména lze v praxi často pozorovat současné předepisování přípravků Letrox a Helicid. Pokud dostanu takový dotaz od pacienta pokusím se od něj zjistit, který lék nebo nemoc ze svého pohledu považuje za nejdůležitější. Ve Vašem případě by to mohl být jak Rybelsus, tak i Letrox. Kdyby se jednalo o Rybelsus, což předpokládám, doporučil bych jej užívat vždy jako první na lačný žaludek, a to ráno po probuzení. Rybelsus se má zapít optimálně jen jedním douškem vody, v opačném případě se snižuje jeho míra vstřebávání. Jiný nápoj než voda je naprosto nevhodný, opět  pro riziko snížení míry vstřebávání. Následně je třeba minimálně 30 minut nejíst, nepít a neužívat žádné jiné léky. Výjimkou v tomto ohledu je právě přípravek Helicid. Ten je možné užít společně s přípravkem Rybelsus. Byla totiž provedená klinická studie, jejímž cílem bylo zjistit, zda je možné užívat tyto léky najednou, aniž by se to projevilo snížením účinku některého z nich. V této studii z roku 2018 bylo prokázáno, že současné podání nemá vliv na účinnost léků Rybelsus, naopak velmi mírně se zlepšuje jeho vstřebávání. Z hlediska množství nápoje na zapití lze doporučit jeden doušek na každý z léků. 

    Také s přípravky Letrox a Rybelsus byla provedena klinická studie, jejíchž výsledků vyplývá, že pomocná látka, která je obsažena v přípravku Rybelsus mírně (cca o třetinu) zvyšuje vstřebávání levothyroxinu (účinná látka v přípravku Letrox), což se může projevit zvýšením účinku levothyroxinu na štítnou žlázu a což tak vyžaduje častější kontrolu její funkce, a to alespoň po zahájení současného užívání. Přípravek Letrox se však pokud možno nemá úžívat současně s přípravkem Helicid, protože dochází k nepravidelnému vstřebávání levothyroxinu. Stejně tak by měl být Letrox užíván nalačno. Řešení této složité kombinace vlivů jednotlivých léků je pozoruhodně jednoduché. Levothyroxin je dostupný vedle tablet také v měkkých želatinových tobolkách (přípravek Syntroxine). Tyto tobolky nejsou citlivé na vliv současného podávání Helicidu, ani na vliv jídla, což bylo prokázáno v několika klinických studiích. Pacientům proto doporučuji, aby požádali svého lékaře, aby jim namísto tablet s levothyroxinem (ve Vašem případě přípravku Letrox) lékař předepsal levothyroxin v měkkých želatinových tobolkách (přípravek Syntroxine). Ten bych pak doporučoval užít ráno po snídani.

    Závěrem lze shrnout, že bylo prokázáno bezpečné užívání přípravků Rybelsus a Helicid ráno alespoň 30 minut před snídaní se zapitím jen malým množstvím vody. Po snídani je možné užít lék Syntroxin, aniž by to mělo vliv na jeho účinnost. Lékař by měl při každé změně léku s obsahem levothyroxinu v prvním měsíci vyšetřit funkci štítné žláty, aby bylo jasné, že dávka nového levothyroxinu je správně zvolena.

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem po infarktu 13 let a asi 10 let mam zvýšenou hladinu cukru na cca 6,5 . Byl mi předepsán lék Jentadueto 2,5/1000 mg 1- 0 -1. Glykemie byla stále kolem 6 5. Při poslední kontrole mi p.dokrorka z důvodu velkeho doplatku předepsala lék Zaxoran 50/1000 mg a já mám teď stále vyšší glykemii cca 7,5. Může to být změnou léků? Děkuji za idooved a přeji hezký zbytek dne.
    věk: 60 let výška: 165 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    léky Jentadueto i zaxoran jsou obdobně účinné. Tedy by to nemělo být změnou léku. Je otázkou jak držíte dietu, režim pohyb.

    Doporučuji prověřit popř. vylepšit režim a stravu Pokud budou i nadále glykémie nad 7,0 nalačno, doporučovala bych Vám změnit léky. Vzhledem k tomu, že jste po infarktu, jsou pro vás vhodné tzv. glifloziny, nebo tzv. semaglutid. Toto ale předepisuje Váš diabetolog.

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byl jsem léčen v rámci kompenzace DM 2 inzulínem a Saxendou až do vystoupání na 3 mg, kdy nežádoucí účinky, které u Saxendy jsou, byly v průběhu 1 měsíce překonány a její užívání bylo cca 1/2 roku, nicméně přestala v rámci snižování hmotnosti působit. Po dohodě s dia lékařem jsem přešel na Mounjaro, a to ihned v rámci dnů po vysazení Saxendy a po dvou dávkách jsem měl nepříjemné bolesti v oblasti břicha, které byly podobné jako při pankreatitidě před 33 lety, která byla akutní (konzumace alkoholu) a již se od té doby nikdy neopakovala. Můj dotaz je, jestli byste zkusili užívání Mounjara znovu, když vlastně s největší pravděpodobností došlo po vysazení Saxendy k velké konzumaci jídla s užíváním nového léčiva a s tím spojené bolesti, jak jsem se dočetl na zahraničním fóru jako nežádoucí jo-jo efekt v přejídání. Ošetřující lékař je proti a není možné se domluvit ani na případném novém dávkování v začátku např. 1,25 mg, ale hlavně po dlouhodobém vysazení (1/2 roku) jiného GLP-1 s případnou kontrolou hladiny amyláz, když by byly potíže. Dle vyjádření profesora Hazulíka v jeho úryvku k Mounjaru by neměl mít lék vliv na rozvoj zánětu slinivky a v příbalovém letáku se tento stav i popisuje s informací, že je vhodné stav hlídat. Rád bych lék ještě jednou zkusil, ale jak shora popisuji, nelze se domluvit a postoj je striktní, což samozřejmě chápu, ale na druhou stranu ovlivnění předchozím GLP-1 tu bylo a dle názoru uživatelů má Sax. opravdu více nežádoucí účinků, které jsem překonal a při srovnání bylo jich opravdu více než u MJ. Samozřejmostí je výborná kompenzace při užívání:Treshiba 13 J na noc, Fiaspu s bolusovým dávkováním dle sacharidů, Sioforu 2x1000 mg na noc, ale bylo by vhodné ještě nějaký kilogram dostat dolů a v neposlední řadě využít Mounjaro pro samotné zlepšení DM2. Aktivita samozřejmostí. Předem děkuji za Váš názor a čas při zodpovězení dotazu. S přáním hezkého dne. „Horolezec"
    věk: 55 let výška: 180 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milý horolezče,

    tzv. agonisté (léky působící stejným způsobem) GLP-1 hormonu, mezi které Mounjaro patří, mohou lehce zvyšovat výskyt akutní pankreatitidy. Riziko je obecně velmi malé, menší než 1:1000 a není to o mnoho více, než tomu bývá u osob bez těchto léků s obezitou. Nicméně akutní pankreatitida je velmi závažné onemocnění. Proto se tyto léky zpravidla nepodávají osobám, které mají v anamnéze prokázanou akutní pankreatitidu. Nicméně, výskyt opakování pankreatitidy nebyl u této skupiny studován, protože takové osoby nebyly do klinických studií zařazovány.

    Obecně se léčba těmito léky přerušuje, pokud se objeví. výrazné boleti břicha připomínající pankreatitidu. Následně by o tom, zda se jedná skutečně o zánět slinivky, mělo rozhodnout další vyšetření, na prvním místě stanovení aktivity pankreatické amylázy a lipázy. Pokud se příčina bolestí neobjasní a nejsou zvýšené hodnoty těchto enzymů a není ultrazvukový obraz zánětu slinivky, mohl by se lék případně znovu podat, pokud by to bylo opravdu z hlediska diabetu a obezity velmi nutné.

    Vy jste horolezec a měl byste tedy být zvyklý překonávat určité obtíže. Navíc netrpíte vysloveně obezitou, ale spíš pokročilou nadváhou. Analoga GLP-1 jsou dobré léky, ale nejsou to vysloveně „zázraky“. Jednoho dne je stejně nutné je vysadit a pokračovat s prostou dietou poháněnou lidskou vůlí. Proto se spíš přikláním k názoru vašeho lékaře. Rozmyslete si, čeho při hubnutí chcete dosáhnout a proč, a pusťte se do toho i bez Mounjara. Šplhání po skalách je už tak samo o sobě nebezpečné, proč tedy pokoušet osud ještě něčím dalším. Raději si za ušetřené peníze kupte dobré boty, aby se vám lépe chodilo na hubnoucí túry po horách.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 23 let a jsem ve 3 měsíci těhotenství, dle odběrů krve ze žíly mi bylo diagnostikována těhotenská cukrovka hodnoty jsem měla 5,5 a 5,1 byla jsem poslána na diabetologii a tam mi řekli že se musím celý týden měřit a poté zavolat výsledky sestře. Jenže mám problém s ranní glykémií ráno jí mám mimo normu ( 5,7.5,4.5,8. A dnes ráno 6,1 ) přes den se po hodině od jídla zvládnu než problémů vmáčknout do hodnot 7,8 většinou mám okolo 5,8 a max 6,5. Nevím jak s ranním cukrem bojovat a mám obavy aby léky nebo inzulín neublížili plodu. Bylo by možné řešit ranní cukr?
    věk: 24 let výška: 162 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Odpověď: 

    Dobrý den,  pokud byste měla opakovaně vyšší glykémii nalačno, mohlo by to již ovlivnit vývoj miminka. Je tedy důležité ranní glykémii snížit pod hodnotu 5,3 mmol/l. Některým maminkám pomáhá zařazení 2. večeře, cca mezi 21-22 hod. Zkuste večerní chlebík, ořechy, pečivo se šunkou a sýrem, zbytek od 1. večeře. Pokud toto nepomůže nasazujeme metformin, příp. inzulín. Oba dva léky jsou bezpečné v těhotenství - bylo to prověřeno v řadě studiích, jejich použití je v těhotenství schváleno. 

    Zdravím 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám jít na ogtt test po těhotenské cukrovce. Nyní držím přerušovaný půst,je vhodné ho držet i den před ogtt nebo je riziko,ze zvýší hladinu cukru? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, nedoporučujeme před testem držet žádné speciální diety. Naopak jezte běžnou stravu a mějte běžnou fyzickou aktivitu. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám čerstvě GDM a nemám problém s dietou (manžel je diabetik, takže se více méně diabeticky stravuji běžně). Hodnoty mám v normě, jsem pouze na dietě. Používám senzor a průměrná denní glykémie je 4,8. Ranní bývá 3,9-4,1, lačná přes den 4-5,5 a 1 h po jídle je do 7,8. Nemám hlad, dokážu se řádně nacpat (před dietou jsem toho na objem snědla méně). Ale trápí mne to, že když si zadám stravu do kalorických tabulek, tak vlastně přijímám pouze 1000-1300 kalorií denně. Tuky, bílkoviny a zeleninu splňuji, ale průměrně přijmu 130g sacharidů. Obávám se, aby takto nízký kalorický příjem neohrozil dítě. Lehce jsem zhubla a to jsem doteď přibrala 2,5 kg v těhotenství. Nevím, čím nahnat kalorie, aby to neovlivnilo glykémie a já nejedla od rána do večera? K tomu všemu denně chodím na procházky, čímž jistě vydávám dost energie. Děkuji a přeji hezký den
    výška: 165 cm váha: 64 kg těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    není nutné nahánět kalorie a přejídat se a "jíst za dva". Miminko si od Vás vezme vše co potřebuje.  Doporučený váhový přírůstek během těhotenství je u ženy s normální váhou 6-10 kg. Velké váhové přírůstky jsou naopak spojeny s větším rizikem těhotenských komplikací. U žen s těhotenskou cukrovkou doporučujeme denní příjem do 150-175 g sacharidů. Spodní hranice není stanovena. Je důležité, aby strava byla vyvážená, racionální,  měla dostatek vitamínů a minerálů. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím minulý čtvrtek jsem byla na oGTT a naměřily mi z krve hodnotu 5,13 nevím jestli to je v pořádku.A zítra jdu podruhé,dietu jsem dodržovala od čtvrtka nejím sladké 🙂
    věk: 28 let výška: 167 cm váha: 94 kg těhotenství: 25. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ano, glykémii nalačno jste měla vyšší. Norma je do < 5,1 mmol/l. Další den se Vám zopakuje opět glykémie nalačno. Pokud bude opět vyšší, budete mít pozitivní OGTT a budete odeslána na diabetologii. Pokud bude glykémie nižší než 5,1 mmol/l, vypijete roztok glukózy a následně Vám bude měřena glykémie ve 60. a 120.minutě (Norma je do 10,0 mmo/l, resp 8,5 mmol/l). S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám GDM a snažím se jej zvádnout dietou. Mám načtene knihy o cukru i výživě během GDM a nikde jsem nenašla odpověd na dotaz ohledně lačné glykémie. Kdy PŘESNĚ se má měřit? Pořidila jsem si senzor, takže vím, že celou noc mám hodnoty pod 5,0. Ihned po probuzeni mám tedy max do 5,2 (porvrzeno glukometrem). Po chvilce leženi a odchodu do koupelny už jdou hodnoty vzhůru (třeba na 5,6.). Která z těchto dvou hodnot je tedy ta vypovídajici, kterou bych se měla řidit? Děkuji moc za odpověď!
    věk: 35 let výška: 153 cm váha: 58 kg těhotenství: 31. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ranní glykémie nalačno by se měla měřit ideálně po probuzení. Není nutné ihned, ještě v posteli, ale před ranní hygienou. Nasnídat byste se měla v rozumné době, nedoporučujeme noční hladovění více než 10 hodin. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

283 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, pane profesore mám bolesti v levém koleně.Ortoped mě aplikoval Biovisc ortho singlekterý vůbec nepomáhá.Pan doktor říká že kvůli cukrovce na inzulinu mě nemůže nic jiného aplikovat.Tak se chci zeptat jestli není jiná možnost.Děkuji.
    výška: 175 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milý Lubomíre, léčba bolestí kolen, nejčastěji z důvodu artrózy, opravdu spadá do oboru ortopedie. Existují různé způsoby léčby, podle toho, oč se jedná. Někdy je nutná i operace.

    Velmi často se do kolene podávají tzv. dlouze účinné kortikosteroidy, které mají výrazný protizánětlivý účinek. Působí zejména přímo v koleni, ale přeci jen se také vstřebávají do krevního oběhu. U pacientů s diabetem velmi často vedou ke zhoršení vyrovnání diabetu, což může vyžadovat zpřísnění diety, úpravu dávek inzulínu nebo tablet, které na diabetes používáte. Efekt je navíc často jen dočasný, takže to mnohdy pomůže, ale problém nevyřeší.

    Lék Biovisc kortikoidy neobsahuje a můžete jej užívat. Efekt se ale nemusí objevit hned.

    Pokud by vaše bolesti byly opravdu velké a ortoped by usoudil, že kortikoidy jsou vhodné, mohl by vám přípravek s jejich obsahem podat. Vy byste ale musel počítat s možností určitého zhoršení diabetu, většinou přechodného.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím, při jídle již po menší porci mám pocit,že omdlim. Už se mi to stalo, upadl jsem do bezvědomí. S ničím se nelečím. Oldřich
    věk: 52 let výška: 173 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milý Oldřichu, není možné vám jednoznačně odpovědět. Je třeba zjistit, co se s vámi po jídle děje, zejména jak se chová váš krevní tlak a případně glykémie. U některých osob může dojít k velkém prokrvení zažívacího ústrojí, takže tato krev pak může chybět v krevním oběhu. V důsledku toho může klesat krevní tlak. Někdy se to ještě pojí s tím, že rychlé vstřebávání sacharidů z jídla vede k přestřelení odpovědí inzulínu, což může vyvolat hypoglylkémii. Obě poruchy se někdy kombinují u osob po operacích žaludku, ktdy strava prochází rychle zmenšeným žaludkem a vede k překrvení střeva. Říká se tomu tzv. dumping syndrom. Může se ale vyskytovat i u osob neoperovaných.

    Doporučuji jíst pomalu a malé porce a nejíst vysloveně sladké jídlo, které může přispívat ke stimulaci sekrece inzulínu. Bude-li se to ale opakovat, budete potřebovat podrobnější vyšetření.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den. Mám syna 33 let, kterému byl před dvěma lety diagnostikován DM 1. typu. Glykémie je kompenzována. Bohužel se mu mírně zvýšil cholesterol a triglyceridy. Lékař mu předepsal Atoris 20mg. Syn užívá Koenzym Q10 a Omega 3 mastné kyseliny. Bohužel se mu začala zvyšovat glykémie /při dodržování všech dietních opatřeních/ , nemůže se soustředit, je unavený. Můžete mi poradit jinou účinnou látku, která by toto nezpůsobovala. Děkuji. S pozdravem Jana
    věk: 33 let výška: 179 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Vážený pane Pavle, přeji dobrý den,

    statiny, mezi které atorvastatin (přípravek Atoris) patří, mohou až u přibližně 10 % pacientů zvyšovat glykémii. To je zejména u diabetiků 1. typu nepříjemné, protože to nutí lékaře zvyšovat dávky insulinu. Existuje několik typů léků, které lze použít na snížení hladiny cholesterolu, které nemají negativní vliv na hladinu krevního cukru. Z těch perorálních se jedná o ezetimib, který díky odlišnému mechanismu účinku neovlivňuje glykémii, je však o něco méně účinný a má pochopitelně také nežádoucí účinky, i když jiné než mají statiny. Další možností je v současnosti biologická léčba pomocí inhibitorů PSCK9, mezi které patří např. evokulumab (přípravek Repatha), což jsou injekce, které se aplikují 1krát měsíčně nebo alirokumab (přípravek Praluent), který lze také aplikovat 1krát za měsíčně. Tato biologická léčba je účinější než statiny, nepůsobí na glykémii, ale je hrazená jen za specifických podmínek u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Doporučuji proto navštívit lipidologické centrum, jejich seznam je na webových stránkách https://athero.cz/projekt-medped/pro-odborniky/centra-pro-lecbu-fh/, kde Vašemu synovi jistě poradí jak v jeho konkrétním případě dále pokračovat v hypolipidemické terapii.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku ll. stupně steroidní, beru Medrol 8 mg ráno. Píchám si Lyumjev 4x denně před jídlem 26j 20j 6j 14j a na noc Xultophy 40j. V listopadu 2024 jsem byl na operaci srdce. Bohužel se mi zhoršila moje první nemoc Wegenerova granulomatóza, na kterou beru Medrol. Při změně dávkování se cukrovka totálně rozháže, píchání a měření každou hodinu mě už unavuje. Kupoval jsem si sám Freestyle libre 2 ale už mi to leze moc do peněz. Byla by možnost nějaké oficiální výjimky Ivan
    věk: 67 let výška: 180 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Milý Ivane, léčba diabetu 2. typu u osob s nadváhou a k tomu s onemocněním, které vyžaduje léčbu kortikosteroidy, je obtížná. Medrol spolu s omezenou hybností zhoršuje inzulínovou rezistence a inzulín často špatně funguje.

    Vím, že je to obtížné, ale já bych na prvním místě doporučoval co nejvíce upravil dietu tak, aby obsahovala málo sacharidů, maximálně 150 g denně, a navíc aby byla spíš málo kalorická. To znamená strava založená hlavně na zelenině a určité dávce zdravých bílkovin, jako jsou např. netučné maso, ryby, netučný tvaroh.

    Pokud zjistíte vysokou glykémii, např. nad 10 mmol/l, rozhodně bych nejedl žádné sacharidové jídlo a po podání inzulínu bych teprve čekal, až glykémie klesne.

    Pokud by to bylo možné, už bych více nestupňoval dávky inzulínu.

    Obecně je senzor FreeStyle Libre 2 hrazen jen u diabetiků 1. typu. Vaše situace je ovšem podobná. Váš diabetolog by tedy mohl požádat revizního lékaře, aby ve vašem případě umožnil hrazení tohoto senzoru, vzhledem k tomu, že si podáváte 5 denních dávek inzulínu, dobře s lékařem spolupracujete a je nutné dosáhnout zlepšení. Z lékařského hlediska je pro vás podle mého názoru senzor rozhodně vhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem žena, 54, výška 161 cm, váha 53 kg. Zdravotní anamnéza - chronicka pankreatitida, nasledně diabetes, úzkostně depresivní porucha předcházející výše uvedenému, dlouholeté užívání antidepresiv a podpurných léků. Vše je jako "začarovaný kruh". Je mi špatně fyzicky, jsem ve stresu, což se opět vrací v horší nevolnosti a bolestech, nejde jíst ani spát atd. Ackoli jsem zvyklá a naučená vařit dle jídelníčku vhodného pro chronickou pankreatitidu, cítím se neustále hladová, fyzicky slabá. Jsem běžně fyzicky aktivní, zaměstnaná. Děkuji za případnou radu. Zuzana
    věk: 54 let výška: 161 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Milá Zuzano, léčba diabetu vyžaduje znalost zdravotního stavu pacienta i toho, jak a s jakým efektem má diabetes dosud léčený. Ještě více podrobností samozřejmě vyžaduje léčba úzkostně depresivní poruchy – k tomu jsou potřeba možná hodiny rozhovorů.

    Já vám na základě čtyř řádkového dotazu nemohu snadno odpovědět.

    Otázkou je, jak závažnou formu chronické pankreatitidy máte, zda je provázena bolestmi, zda jste měli někdy akutní pankreatitidu, zda se pankreatitida projevuje také nedostatečným trávením. Pankreatitida může působit dlouhodobé a výrazné bolesti, ale často je možné nějakým způsobem pomoci. To rozhodně musí posoudit gastroenterolog.

    Diabetes způsobený chronickou pankreatitidou vzniká tak, že postižení celého pankreatu zahrnuje také Langerhansovy ostrůvky, kde se produkuje inzulín. V léčbě se proto nejčastěji používá inzulín.

    Já vám na prvním místě radím se znovu poradit s vaším gastroenterologem a nechat si objasnit, z čeho pramení vaše bolesti a zda je možnost nějakého zlepšení, např. odstraněním kamenů ze žlučníku, poskytnutím trávicích enzymů v tabletách, další úpravou diety, kterou byste dobře trávila, případně operací.

    Na druhém místě byste se také měla znovu poradit s vaším psychiatrem, aby určil, do jaké míry jsou vaše obtíže vyvolány nemocí pankreatu a do jaké míry dušení poruchou. Obojí lze nějak léčebně ovlivnit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved Dakujem
    věk: 80 let výška: 175 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.

    Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.

    Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr -  často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověď
    věk: 54 let výška: 168 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    takové aplikace určitě jsou.

    Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě

    insulin-sacharidový poměr,
    citlivost na inzulin
    a cílovou glykémii.

    Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" -  nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit  -  např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.

    Z hlavy mě teď napadl např. mySugr,  nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem na insulinie  3 až 4 X denně, mám nemocné srdce jsem rykzykovy pacjent, a mam defibratolacni ICD 2 Ddio

    jsem kardiak na    insulinie mám nárok na senzor libre2, děkuji

    věk: 75 let výška: 170 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel nesplňujete současnou indikaci pojišťoven na úhradu Freestyle Libre -  kde je hlavní požadavek diabetes prvního typu. Projednává se možnost rozšíření i na úhradu u pacientů s jinými typy diabetu na inzulinu několikrát denně, ale zatím schválení neproběhlo.

    Pokud máte velké kolísání glykémií, musíte opakovaně upravovat dávky inzulinu před jídly, máte častější hypoglykémie..., je možnost poslat  žádost k reviznímu lékaři (na pojišťovnu) o schválení senzorů na výjimku. Zde u mých žádostí většinou neprocházely senzory Freestyle Libre, ale u několika pacientů (kde byl jasný a logický důvod potřeby monitorace glykémií) mi byly schváleny senzory z kategorie CGM. Je potřeba probrat případnou žádost o schválení CGM s Vaším ošetřujícím diabetologem, který by měl vyhodnotit, jak tyto senzory potřebujete a jaký by měly přínos, následně vystavuje i případnou žádost.  Základní podmínkou je i předchozí spolupráce pacienta -  pravidelné návštěvy v ambulanci, pravidelné kontroly glykémií glukometrem. Revizní lékař samozřejmě žádost nemusí schválit, ale zkusit je to možné.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na glukometr společnosti Siemens, přikládám obrázek v souboru a zajímá mě, zda to není podvod. Děkuji za odpověď Hana
    věk: 65 let výška: 164 cm váha: 66 kg

    Odpověď

    Milá Hano, pokud jde o tuto reklamu:

    😍Velké snížení ceny😍Neinvazivní multifunkční glukometr Siemens

    tak jde opravdu o podvod. Přikládám k tomu svůj odkaz.

    https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 20.1.25 v 11.30 jsem měl glyk.pouze 4.1 proto jsem dal Actrapid po jidle 4 jedn. Určeny harmonogram od lékaře u Actrapidu 6jedn do 10 glyk.pak vždy po 1 jednotce na 2,5 glykemie.Insulatart rovněž tak.v 15.30 jssm měl glykemii 17.8 proto jsem píchl Actrapid 6 jedn.glukoza měřena čipem Freestyle 2 a snědl jsem400g polévk.zeleniny po 17.35 při cestě pěši cca1.5km domů jsem upadl do hypogl.bezvědomí z něhož mne probrali v RZT.stabilisovali na urg.přijmu a propustili s poučenim Actrapid do 10 glyk. 4 jedn.pak dle výše glyk.připíchávat po 2 h..Nočni Insulatard také tak.Od té chvile má stale vysokou glyk.okolo 18 .praktic.Dr.mi dal neschopenku neb jsem zmatený malátny spavý mám i sleby otřes mozku.Při měřeni glyk.mám velke rozpory ve výsledcich napr.čtečka Free ukazuje 2.9glyke.aplikace v mobilu Free 3.6 glyk.glukometr Wellion calla č1 10.9 glykemie ve stejný čas jako rozdilné výsledky z čipu a z téže kapky krve mi druhy glukometr ukazuje 6.8 glyk.včera jsem byl na Diabetologii tam jsme vše prozkoušeli.výsledky jse lišily o dost jen můj glukometr č1 totožny typ má i dr.se shodovaly.na 15.3glykemie. V 16.30 když ve 12.30.jsem měl glyk 18 Actrapid 4jedn. a ve 15.30glyk.17.5 s podánim 2 jedn.Actrapid.po 20 min od měřeni u lékare jsem šel pěšky domů cca 1.5km pozvolna ve 3/4cesty jsem cítil hypo.čtečka Libre mi ukazala glyk.3.9 a doma glukometr 10.9 glyk ač jsem citil hypogl. Můžete poradit prosim co dal Lékař dnes neni v ordinaci,kdyz jsem doma v klidu tak glykemka je vysoko včerejši cesta k lékaři a zpět byla prvni cestou od propuštěni po stabilizaci na urgentu nevim kterým výsledkům věřit a jak postupovat dal.s dikem Petr
    věk: 62 let výška: 178 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milý Petře, osobní glukometry měřící hladinu glukózy z kapky krve zpravidla měří dobře, i když také mohou mít určitou "povolenou" odchylku. Třeba když ukazují hodnotu 3,6 mmol/l, byla by v laboratoři zjištěná hodnota ještě přípustná asi 3 až 4,2 mmol/l. Chyba může nastat, jen pokud by proužky byly zkažené, což se v záruční době málokdy stane. Přesnost lze také ověřit testovacím roztokem, který lze zakoupit ke konkrétnímu glukometru v lékárně.

    Rovněž senzory zpravidla ukazují dostatečně přesně, i když ne tak, jako glukometry. Ukazují ale navíc trendy, a ty jsou důležité. Klesající hodnoty ukazují na možnost hypoglykémie v blízkém čase. Senzor může ukazovat špatně, když je smolně zaveden, ale to pak měří špatně celou dobu. Porovnání s glukometrem se má dělat v obě, kdy je glykémie stabilní alespoň 30 minut, protože hodnoty ze senzoru mohou být o trochu opožděné. Takže při vznikající hypoglykémii může být na senzoru ještě normální hodnota, ale z krve zjistíte hodnotu už nízkou.

    Vy uvádíte dávky inzulínu Actrapid poměrně nízké, ale neudáváte dávku bazálního inzulínu. Je klidně možné, že hypoglykémie u vás vzniká právě díky příliš vysoké dávce. K hypoglykémii pak dochází zejména na lačno nebo při delší fyzické zátěži, což pro vás může být i procházka.

    Navrhuji, abyste před každou vycházkou včas zkontroloval senzor, a to ne jen aktuální hodnotu, ale také směr šipky. Pokud je hodnota po 7 nebo dokonce klesá, tak byste před odchodem měl něco sníst, např. 60 g chleba, nějaké ovoce či podobně. Rozhodně také vývoj glykémie na senzoru dále sledujte a rozhodně zabraňte poklesu pod 4. Reagujte tedy již při hodnotě 5,5 nebo při klesající šipce. 

    Ohledně přesnosti vám doporučuji pokračovat se senzorem. Jen si po jeho zavedení výsledky zkontrolujte pomocí glukometru, ale jen v době, kdy je hodnota na senzoru stabilní, to jest přibližně rovná čára. Potom mu ale už věřte a sledujte jej v častějších intervalech.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, moc děkuji za odpověď. S doporučovaným berberinem jsem vybrala Armol LIPID PLUS - od lékařů beru na předpis na tlak 1x denně ráno Lokren, ráno a večer 12mg Betaserc na závrať + 1 tabletu magnesia Magnesii Lactici 0,5 g a během léta na otoky nohou 2x denně tabletu Detralexu - je možná tato kombinace? Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Zdeňka
    věk: 64 let výška: 168 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,

    vybrala jste si doplněk stravy, který vedle berberinu obsahuje též extrakt z červené kvasnicové rýže, což je vlastně přírodní statin monakolin. Kombinace s léky, které užíváte je bez problému možná, jen si dávejte první 2-3 týdny pozor na pokles krevního tlaku, který může berberin způsobit. Doporučil bych odstup podání doplňku stravy Armo lipid plus od přípravku Detralex alespoň 1 hodinu, optimálně 2 hodiny, s tím, že nejprve užijete Armol lipid plus a teprve potom Detralex. Detralex totiž může zvýšít expozici monakolinu, což by se mohlo projevit např. svalovou slabostí nebo dokonce bolestí svalů. Po dobu 2 hodin po užití Armol lipid plus také nejeze grapefruity, protože opět může docházet ke zvýšení expozice monakolinu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měla jsem zvýšenou hodnotu glukozy (5,96 na lačno). Začala jsem držet dietu, 1x týdně docházím na cvičení a denně cca na 40 minut chodím na svižnou procházku. Můžu pít pro podporu snížení hladiny glukozy čaje pro diabetiky (např. Fytopharma EUDIABEN diabetický čaj). Moc prosím o radu a doporučení, co se dá ještě dělat. Moc děkuji. Zdeňka
    věk: 64 let výška: 168 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,

    je naprosto skvělé, že jste se postavila problému čelem, máte můj obdiv. Čaj pro diabetiky můžete (neslazený) pít, určitě Vám nemůže ublížit. Lepší by byly doplňky stravy s extraktem z rostliny, o které ne spolehlivě známo, že snižuje hladinu cukru a současně má dlouhodobý efekt, který se projevuje snížením hladiny glykovaného hemoglobinu. Patrně nejlépe prozkoumaná léčivá rostlina z hlediska využití u diabetu 2. typu. Výsledky meta-analýz prokázaly, že vedle příznivého vlivu na HbA1c Glykovaný hemoglobin, tzv. dlouhý cukr) i FPG (glukózu v plazmě žilní kreve) má berberin jako hlavní alkaloid dřišťálu příznivý efekt na systémový zánět doprovázející diabetes, dyslipidémii a řadu kardiovaskulárních onemocnění. Ke dni zpracování bylo publikováno celkem 60 meta-analýz kontrolovaných klinických studií. Z hlediska vlivu na diabetes 2. typu, snižuje berberin FPG průměrně o 0,77 mmol/l, HbA1c průměrně o 0,57 mmol/mol a má řadu dalších statisticky i klinicky významných účinků. Navíc berberin samotný nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky při léčbě diabetu 2. typu významně nezvýšil výskyt celkových nežádoucích účinků RR = 0,73 (0,55-0,97 na 95% hladině spolehlivosti) a riziko hypoglykémie RR = 0,48 (0,21-1,08 na 95% hladině spolehlivosti). Mechanismus účinku spočívá ve zvýšení uvolňování insulinu a ve zvýšení citlivosti periferních tkání na jeho působení.

    Berberin patří k poměrně často používaným přírodním prostředkům, zejména v kontextu tradiční čínské medicíny a ajurvédské medicíny. V těchto tradičních systémech byly rostliny obsahující berberin používány k léčbě různých onemocnění, včetně problémů s trávením a infekcí. V posledních letech získal berberin na popularitě také v západním světě kvůli několika výzkumům naznačujícím jeho potenciální výhody, zejména v souvislosti s diabetem 2. typu a narušeným metabolismem.

    Použít by jste mohla i jiné rostliny nebo extrakty z rostlin, pokud existují dobré důkazy o jejich účinnosti a dostatečné bezpečnosti. K dalším rostlinám, které takové parametry splňují jsou: Gymnema lesní, Pukol nádherný (banaba), Mořská okurka (bitter melon neboli momordika) nebo pískavice řecké seno.

    Přeji Vám, ať se všechno, co si přejete podaří.

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je tento doplněk stravy bez chemických látek ,doporučili by jste ho ? Alena
    věk: 64 let výška: 161 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    doplněk stravy Movisan obsahuje lososí kolagen a je doplněný o standardizovaný extrakt z boswelie (kadidlovníku), vitamin C, kyselinu listovou, inulin a mangan. K Vaší orázce, zda je tento doplněk stravy bez chemických látek, musím odpovědět, že není, protože síran manganatý, vitamin C, kyselina listová a barviva obsažená v želatině tvořící tobolku (karmín, žluť SY, brilantní modř) jsou zcela jistě chemické látky. Kolagen a extrakt z boswelie se vyznačují příznivými účinky na lidské zdraví v množství, které je v doplňku stravy obsaženo. Z odborné literatury lze snadno dohledat řadu klinických studií s některými složkami doplňku stravy Movisan, přičemž jak lososí kolagen, tak i boswelie prokázaly dobrý účinek zejména na bolest, respektive na zánět. Protože nemám zkušennost s doplňkem stravy Movisan, nemohu dát vlastní doporučení. Není mi známa žádná klinická studie, která by proběhla přímo s doplňkem stravy Movisan.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, maminka(75let), bere Trajenta. Trpí syndromem neklidných nohou, otékají jí nohy,má brnění v konečcích prstů. Ze zahraničních zdrojů jsem se doslechla o vit.B1, resp.o formě Benfotiamin, který údajně velmi dobře podporuje metabolismus glukózy+ovlivňuje metab.v ledvinách a i na periferní nerv.soustavě. Bylo by možné zařadit tuto formu B1=Benfotiamin rozpustný v tucích jako podpůrnou léčbu? Studie uvádí užívání zvýšené dávky, tj.cca 500-600mg. Děkuji za odpověď Lenka
    věk: 75 let výška: 165 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Vážená paní Lenko, přeji dobrý den,

    benfothiamin je derivát vitaminu B1, který se skutečně vyznačuje vyšší rozpustností v tucích, ale stále patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě, protože se v organismu na vitamin B1 přeměňuje. Odlišná chemická struktura benfothiaminu mu propůjčuje řadu výhodných vlastností, jako je velmi dobré vstřebávání, vysoká stabilita, absence pro vitamin B1 charakteristické vůně a chuti. S benfothiaminem je prováděno značné množství experimentálních studií s laboratorními zvířaty, ale také klinické studie u lidí. Momentálně probíhá studie u časné Alzheimerovy choroby, jejíž výsledky ale dosud nejsou dostupné. Z klinických studií, které jsou již ukončené je zřejmý efekt benfothiaminu na zlepšení některých komplikací u pacientů s diabetem 2. typu, zejména ve vztahu k diabetické polyneuropatii. Užívání benfotiaminu u těchto pacientů může přinést zlepšení některých příznaků diabetu, zatím ale nebylo prokázáno, že by benfothiamin v dávkách do 150 mg denně vedl ke zlepšení kompenzace diabetu. Vysoké dávky benfothiaminu jsou v současnosti předmětem výzkumu, např. ve studii u Alzheimerovy choroby se podle protokolu studie podává jedné skupině pacientů 600 mg a druhé skupině pacientů 1200 mg benfothiaminu denně. Registrovaný léčivý přípravek BENFOGAMMA (1 tableta obsahuje 50 mg benfothiaminu) v dávkování uvádí: "V rámci profylaxe u dospělých a dětí nad 10 let je obvyklá dávka 1-2krát týdně 1 tableta, při terapii se doporučuje užívat 1-3krát denně 1 tabletu, v ojedinělých případech i více.". Dávky nad 100 mg bych doporučoval rozdělit do několika dílčích dávek během dne. Odpověď na Vaší otázku, jestli by bylo možné použít benfothiamin použít jako pomocnou léčbu u Vaší maminky lze odpovědět, že ano. Dávky bych doporučil zvyšovat postupně, rozhodně bych nepovažoval za rozumné hned začít s vysokou dávkou, např. 500 mg.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat zda je možné užívat kotvičník spolu s lékem stadamet 1000. Nenašel jsem nikde nějaké kontraindikace, ale přesto v jednom článku upozorňují na možná rizika. Děkuji Lukáš
    výška: 173 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Vážený pane Lukáši, přeji dobrý den,

    kotvičník (Tribulus terrtris) interaguje s metforminem. Nejedná se ale o kontraindikovanou lékovou interakci. Při souběžném podávání kotvičníku a metforminu dochází jednak ke zvýšení vstřebávání metforminu a dále ke zvýšení účinku metforminu na hladinu krevního cukru, což může vyvolat až hypoglykemickou příhodu. Zálěží velmi na kvalitě kotvičníku a pochopitelně na jeho dávce. Obecně se doporučuje nejprve užít kotvičník a teprve za cca 2 hodiny užít metformin.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

20 dotazů

  • Dotaz

    Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislava
    věk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Milá Stanislavo,

    pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.

    Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.

    Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdram 
    věk: 46 let váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.

    Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).

    Poznámka redakce:

    omlouváme se za opožděnou reakci

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Kříž
    věk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den Petře, 

    tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...

    Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát.  Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná.. 

    Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený,  pohled na vaše glykémie po celý den i noc. 

    FreeStyle Libre

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

    Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

    Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

    Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

    Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o názor, kdy je nejlepší jíst dvě jídla denně. Stále hůře se mi daří zvládat glykemii - teď jsem byl na vyšetření s výsledky dlouhého cukru 40 a C_Pep 296. Obě hodnoty byly v normě (i když některé zdroje uvádějí hranici normy 38), ale problém je, že hraniční dlouhý cukr mám s nízkosacharidovou dietou, přestože s normální zdravou a kaloricky odpovídající stravou jsem před dvěma lety měl 38. Popravdě jsem čekal, že bude výsledek daleko lepší, když se poslední dva roky stravuji víceméně jen tukem a proteiny plus hromadou neškrobové zeleniny, např. místo pečiva si namažu burákové máslo na plátek tvarohu a obložím ředkvičkami, nebo si dám kuře s hrstí ořechů a salátem. I přes takto nízkosacharidové jídlo už mám málokdy ranní glykemii pod 6 (před rokem byla po takovémto jídle vždy v normě, většinou i pod 5). Pokud během cestování není možné jíst nískosacharidově, když prostě nic jiného než např. pečivo, brambory nebo rýže není, postupně glykemie nalačno vystoupá na 8-9 (u střídmých porcí - nedělá mi problém nedojídat). Navíc po pečivu nebo i ovoci je hodně vysoká i glykemie po jídle, okolo deseti - někdy méně, někdy více. Proto chci přejít na dvě jídla denně a chtěl bych požádat o odbornou radu, zda raději nesnídat, nebo nevečeřet. Většina lidí vynechává snídani, to i dává smysl, když je poránu zvýšená glykemie. Nevidím důvod do těla dostávat další sacharidy, když jich má dost. Na druhou stranu nejíst večer se zdá též rozumné, když přes noc nebude žádný výdej energie, navíc hodně sportuji, takže nějaká energie by se hodila spíše ráno, než vyrazím do práce na kole. V současnosti jím v 6, 12 a 18h, naprosto striktně bez svačin i jakéhokoliv ochutnávání při vaření. Po snídani kolo, v poledne silová cvičení, odpoledne kolo, před spaním 5 km běh. To glykemie spadne někdy i pod tři, ale do půl hodiny je zase přes šest, a to i bez jídla dále lehce stoupá až do rána. Někde jsem se dočetl, že se má sníst před spaním jablko, aby nebyla vysoká glykemie po ránu, ale to moc nefunguje, je to spíše "babská rada". Po jablku nalačno vystřelí hodnoty na 12, pak spadnou někdy až k normě, ale ráno je hodnota spíše k sedmi než šesti, jako kdyby mě chtělo tělo potrestat za zbytečnou noční pochoutku. Jaká varianta dvou jídel může přinést lepší dlouhodobý cukr a ranní hodnoty? Eliminace snídaní, nebo večeří? Děkuji předem za odpověď.
    věk: 48 let výška: 180 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milý Tome, jsem lékař – diabetolog a nejsem protagonista žádné speciální diety. Za rozumnou považuji každou stravu, která obsahuje potřebné živiny, minerály a vitamíny, není příliš bohatá na živočišné tuky a obsahuje dostatek vlákniny. U osob, které mají přiměřenou hmotnost a jsou jinak zdravé, nezastávám nutnost nějak zasahovat a dietu propočítávat.

    Jinak je tomu u osob s diabetem nebo prediabetem, protože zejména množství sacharidů úzce souvisí s ostatní režimovou a medikamentosní léčbou a je potřeba najít vhodnou rovnováhu.

    Obecně doporučuji určité omezování sacharidů, protože lidé jich často jedí příliš mnoho a nemá to pro ně nutriční smysl. Naproti tomu neprosazuji ani dietu nízko sacharidovou, např. s množstvím sacharidů pod 120 g/den, snad kromě nárazových diet u osob obézních, kdy ovšem to souvisí s celkovým kalorickým omezením a není to vyvažováno nadměrným příjmem tuků.

    Z vašeho líčení jsem nepochopil, proč vlastně problém s dietou tolik řešíte. Neuvádíte, zda máte nějaké onemocnění a berete léky a Váš BMI je 20,68, což je na gratulaci k ideální váze... Glykémii si zřejmě hodně sledujete, což je u nediabetiků vzácné. Usuzuji, že jste snad někdy měl hodnoty glykémie vyšší, a proto se obáváte vývoje směrem k diabetu.

    Z tohoto hlediska vám doporučuji: Jezte normální zdravou dietu, která vám bude chutnat a bude vám vyhovovat časově. Obsah sacharidů by měl být něco mezi 150 a 220 g denně, podle toho, co vám vyhovuje. Jezte raději 3x denně, ale i 2x denně je správně, přičemž nejrozumnější se mi jeví jíst ráno a v pozdním odpoledni, pokud chcete jíst jen 2x.  Při takovéto životosprávě, pokud zůstanete štíhlý, uděláte pro prevenci diabetu hodně. Všechno ostatní je z dlouhodobého hlediska zbytečné. Pokud i při zdravém životním stylu se u vás vyvine diabetes, bude to vašimi zdravotními vlohami a bude nutné se s tím vyrovnat léčebně. U štíhlých osob vzniká diabetes nejčastěji v důsledku snižující se inzulínové sekrece. Snižování obsahu sacharidů pod navržené hodnoty má sice přechodně určitý efekt, ale v pozdějším období může být naopak škodlivé a vést ke ketóze.

    Jsem si vědom, že vás moje odpověď zklame. Zdraví lidé mohou sice se svými dietami experimentovat, ale osoby s diabetem či prediabetem by měli volit dietu rozumnou a nikoliv různé módní výstřelky. U osob zdravých i u osob s poruchou glukózové tolerance se osvědčily diety jak s 3 tak i s 2 jídly denně. U osob se zjevným diabetem je lepší dávky sacharidů více rozdělit, tedy raději na dávky alespoň 3.

    Doporučení redakce:

    https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na preventivní kontrole při odběru krve na lačno mi byl zjištěn cukr 6,2. Prosím o radu, jak má v této fázi vypadat jídelníček? Děkuji. Renata
    věk: 48 let výška: 168 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den, Renato,

    úprava stravovacích zvyklostí musí vycházet z Vašeho dosavadního jídelníčku, je tudíž těžké přesně určit, jak by měl jídelníček vypadat. 

    Obecně je potřeba snížit příjem jednoduchých cukrů na minimum (60 g/den), hlídat porce příloh a pečiva (u hlavních chodů- snídaně, oběd a večeře nepřevyšovat 1/3 talíře), dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin (maso, ryby, vejce, sýry, tvaroh, skyr, tofu apod.), neopomíjet konzumaci vlákniny (zelenina denně min 2-3 porce, ovoce 1 ks velikosti pěsti/den, celozrnné obilniny, ořechy, semínka, luštěniny alespoň 2xtýdne). V případě tuků se zaměřte spíše na rostlinné varianty. Pitný režim nechť tvoří neslazené druhy tekutin.

    Doporučuji vám inspirovat se našimi fotojídelníčky zde https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Zdraví,

    (odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěla bych se zeptat co může diabetes 1. typu jak jídla mužů Děkuji za odpověď 
    věk: 26 let výška: 155 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Dobrý den, Hedviko,

    diabetik I. typu by měl zastávat zásady racionální stravy, které zohledňují rovněž naše fotojídelníčky. Zkuste se jimi inspirovat 

    https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    S pozdravem,

    (odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám gestační diabetes a poslední dny trpím zácpou. Byla mi doporučena lactulosa. Ale v příbalový letáku jsem se dočetla, že obsahuje fruktozu. Můžu jí tedy užívat? Ivana
    věk: 25 let výška: 165 cm váha: 59 kg těhotenství: 35. týden

    Odpověď

    Vážená paní Ivano, přeji dobrý den,

    laktulóza je disacharid složený z galaktózy a fruktózy, který se vyznačuje tím, že se nevstřebává a jakmile se dostane do tlustého střeva je rozkládán mikrobiomem na nízkomolekulární látky charakteru organických kyselin, které ovlivňují kyselost v lumen střeva a současně na sebe váží vodu. Těmito účinky obnovují fyziologickou peristaltiku (rytmické pohyby) střeva a urychlují jeho vyprazdňování. Laktulóza je podle všech doporučení bezpečná v těhotenství. Při výrobě laktulózy však dochází je vzniku malého množství laktózy, galaktózy a fruktózy, které jsou obsaženy ve finálním léčivu. To je důvodem proč pacienti s vrozenou intolerancí galaktózy (např. galaktosemie), fruktózy, s nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají laktulózu užívat. Pokud tedy netrpíte vrozenou intolerancí fruktózy, můžete laktulózu užívat v dávkách doporučených lékařem.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mohu držet přerušovaný půst 16/8 a jíst pouze 2x denně když jsem DM2 léčena inzulinem? Hana
    věk: 55 let výška: 164 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den, Hano,

    přerušovaný půst v poměru 16:8, lze u diabetu 2.typu držet. Dvě porce jídla za den musí ovšem plnit energetickou a nutriční potřebu Vašeho organismu, což si nejsem jista, zdali zvládnete. Volila bych alespoň 3 hlavní chody o všech základních živinách (bílkoviny/tuky/sacharidy) za den. Neopomíjejte rovněž dostatečný příjem vlákniny, alespoň 30-35 g/den, tu zajistíte kontumací celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny a rovněž ořechů, či semínek. Soustřeďte se na dostatečný příjem neslazených tekutin a pravidelnou aerobní pohybovou aktivitu (svižná chůze, plavání, jízda na rotopedu aj. min 30 min/den, zpočátku dle tolerance), která hraje v léčbě diabetu také nemalou roli.

    Zdraví

    (odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

187 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám obezitu, polycysticke onemocnění ledvin a vysoký krevní tlak, je mi 51. Chci zhubnout a teď se všude mluví o semaglutidu. Můžu užívat semaglutid v ramci redukce vahy při svém onemocnění ledvin? Děkuji, M.V.
    věk: 54 let výška: 184 cm váha: 116 kg

    Odpověď

    Milý Miroslave, v principu mohu odpovědět, že semaglutid můžete užívat. Hojně se nyní používá i u osob s onemocněním ledvin, jejichž progresi může dokonce i zpomalovat. Přesto je však nutné, abyste se domluvil se svým nefrologem.

    Navíc pamatujte, že základním opatřením je dieta – omezení kalorického příjmu. Semaglutid tomu pomáhá, ale pokud byste měl silnou vůli, zvládnul byste to i bez něj.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    je mi 77 let,BMI 39,25 let na inzulinu,2roky po mozkove mrtvici denne ujdu tři až pět tisic kroku/bolave klouby/dietoložka mi řekla že jej predepisuje mladším, mam fibrilaci srdecnim sinim,chronicke srdecní selhaní,komorova extrasystolie,hyprtenze 3 stupně.NYHA II-III děkuji
    věk: 78 let výška: 171 cm váha: 114 kg

    Odpověď

    Milý Josefe, podle mého názoru byste Ozempic mohl užívat. Léčba se začíná nízkou dávkou, aby se pokud možno nevyskytovaly vedlejší účinky. Při dobré toleranci se pak dávka zvyšuje.

    Lék hradí zdravé pojišťovny pouze osobám s diabetem 2. typu, které nemají dostatečně vyrovnaný diabetes při léčbě jinými antidiabetiky. V indikace u nediabetiků si jej pacienti musejí hradit sami.

    Ozempic by vám mohl pomoci, ale bez diety stejně nezhubnete. Ozempic vám může pomoci dietu lépe dodržovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci snížit váhu o 65 kg je Ozempic volné prodejny kolik stojí dekuji. Jarmila
    věk: 54 let výška: 167 cm váha: 140 kg

    Odpověď

    Omlouváme se za opožděnou odpověď.

    Milá Jarmilo, na prvním místě byste se měla odhodlat a objednat se do obezitologické poradny. Samotné podávání jednoho léku na tak velký úkol rozhodně nemůže stačit.

    Ozempic je dobře účinný, ale za úspěch se považuje zhubnutí o 15 kg za jeden rok a ne každému se to podaří. Cena Ozempicu, který není hrazen zdravotní pojišťovnou, je asi 2 400 Kč na jeden měsíc.

    Pro diabetiky 2. typu za splnění ještě dalších podmínek je ale plně hrazen.

    Jen pro vaši informaci, nyní je i v ČR dostupný další a možná ještě lépe účinný lék, který se jmenuje Mounjaro. Bohužel, pojišťovny jej nehradí vůbec, předepsat jej může každý lékař, ale cena na 3 měsíce je asi 18 000 Kč.

    Při vaší obezitě a odhodlání bych ale uvažoval také o možnosti bariatrické operace. Ta mívá zaručenější a déle trvající efekt. Provádí se na specializovaných obezitologických pracovištích. Vhodně volený typ operace může vést k zásadnímu a dlouho trvajícímu zhubnutí, což výrazně může zlepšit zdraví a kvalitu života.

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    podívejte se prosím také zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetolozka-odmita-predepsat-ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Mám lék ozempic kvůli úpravě váhy a mam předplněné pero na 4 dávky avšak rovnou s koncentraci 1mg Je bezpečné začít rovnou s touto dávkou? Je popřípadě možné pero přesto rozdělit na více dávek? Děkuji
    věk: 32 let výška: 165 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    v ČR zatím není Ozempic schválen čistě jako lék na hubnutí, ale může být předepsán v rámci léčby diabetes mellitus. S hubnutím pomoci může, i když není lékem, který má prokázán největší efekt na úbytek hmotnosti.  Pomáhá snižovat chuť k jídlu, současně zpomaluje vyprazdňování žaludku -  tím zvyšuje pocit sytosti a plnosti. Tento efekt může ale vyvolávat i nežádoucí účinky. Nevolnost a pocity na zvracení (u někoho až zvracení), bolesti břicha, říhání a vracení žaludečních šťáv (pálení žáhy). U někoho může dojít ke zpomalení pohybu celé trávicí soustavy a zácpě. Nežádoucí účinky se často po delší době užívání zmírňují (u někoho však mohou přetrvávat ve stejné míře i po delší době).

    Pokud rovnou začnete užívat dávku 1mg, bez předchozího postupného navyšování dávky 0,25mg  1 měsíc, 0,5mg 1x měsíc a poté teprve, zvyšuje se pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinku a tyto účinky mohou být (hlavně na počátku) výraznější. Tělo nemá šanci se postupně přizpůsobit.  Bohužel dávku v injekci Ozempic již rovnoměrně rozdělit bohužel nelze.

    Podle uvedených údajů by Vám vycházelo BMI necelých 27. Obecně je možné předepsat léky, které jsou určeny na hubnutí při BMI více než 27, ale musí se u jedince vyskytovat další onemocnění (např. vysoký krevní tlak, vysoké lipidy v krvi, obstrukční spánková apnoe, kardiovaskulární onemocnění, prediabetes nebo diabetes mellitus 2. typu).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetik 2. typu a bojuji s nadváhou. V současné době si píchám Toujeo (90 jednotek) a k tomu užívám 1000 mg Zexitor. Dříve jsem zkoušel Saxendu, ale bez větších úspěchů. Zajímáme zda mi pojišťovna alespoň částečně neproplatí lék Ozempic. Chtěl bych jej vyzkoušet a nechat si jej předepsat. Děkuji za odpověď.
    věk: 47 let výška: 182 cm váha: 180 kg

    Odpověď

    Doporučení redakce 1:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
    https://www.cukrovka.cz/poradna/nazor-ohledne-ozempik-nebo-mounjaro?search=ozempic

    například:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-muze-predepsat-prakticky-lekar

    Doporučení redakce 2:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!