Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

904 dotazů

  • Dotaz

    Je to v pořádku,?

    Martin

    Odpověď

    Milý Martine,

    poslal jste na naše stránky ofocený papír s několika laboratorními hodnotami. Nic o sobě neuvádíte, např. proč bylo vyšetření provedeno, tělesnou konzistenci, kolik vám je let apod.,

    jen stručně připisujete: „Je to v pořádku?“.

    Na to mám, s prominutím, dvojí odpověď:

    1. Hodnota glykémie je v pořádku. Máte mírně sníženou funkci ledvin, soudě podle mírně zvýšené hladiny kreatininu. Čili, je to celkem v pořádku, ale nikoliv úplně. Je potřeba zjistit, proč je hodnota glomerulární filtrace nižší.
    2. Není to v pořádku. Přece jenom jsme tady, abychom odpovídali na dotazy osob s diabetem, na které nenalézají snadno odpověď, nebo jim pořádně nerozuměli, když jim to jejich lékař vysvětloval. Předhodit kus papíru bez jakýchkoliv dalších údajů, abychom vám jej vyhodnotili, místo abyste se poradil se svým lékařem, který ví, proč vyšetření dělal a zná váš zdravotní stav, to v pořádku není.

    Poznámka redakce:

    U  zdravého člověka mají být hodnoty HbA1c mezi 28–40 mmol/mol.

    Pro diagnostiku diabetu doporučujeme nahlédnout zde https://www.cukrovka.cz/diagnostika 

    Pro komplexní pohled na hodnocení glykovaného hemoglobinu u pacientů s diabetem pak zde https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den vážení, chtěl bych se zeptat, má-li v dnešní době ještě nějaký význam monitorace Gly z kapil. krve používaná jako marker kompenzace při dispenzarizačních prohlídkách pac. s PDM a DM. Jsem nyní jako VPL na pracovišti, kde je to zvykem. Moc vám děkuji za info. Petr

    Odpověď

    Milý Petře,

    monitorace glykémií z kapilární krve u osob s prediabetem či diabetem má velký význam pro sledování vývoje onemocnění. Má to význam především pro pacienta samotného, protože vidí, jak mnoho a za jakých okolností se glykémie mění a může podle výsledků upravovat svoji dietu i léčbu tabletami nebo inzulínem. U osob intenzivně léčených inzulínem se stále více uplatňuje používání kontinuálních senzorů hladiny glukózy v podkoží. Tento způsob ale vyžaduje splnění preskripčních podmínek pro tyto senzory, což jsou zejména intenzifikovaná inzulínová léčba (3 a více dávek inzulínu či inzulínová pumpa), zaučení pacienta s motivace. Podmínkou je také skutečné sledování hodnot nejméně 10x denně. Tyto podmínky ale většiny pacientů s diabetem (převážně 2. typu) nesplňuje. Zde potom monitorování glykémií hraje velmi důležitou úlohu. Podle výsledků se řídí zejména pacient sám, ale je to také důležitá informace pro lékaře.

    Pro samotné stanovení diagnózy diabetu či pre-diabetu je již takovéto monitorování méně vhodné, zejména jedná-li se o jednorázové vyšetření. Pak je důležité mít „přesnou“ diagnózu stanovenou za standardních podmínek, a tou je vyšetření žilní krve v akreditované laboratoři, a to za standardních podmínek, např. ráno na lačno či při orálním glukózovém tolerančním testu na lačno a za 120 min. po podání glukózy. K přesnému stanovení, zda se např. jedná o poruchu glukózové tolerance při hodnotách blízko normě, nejsou osobní glukometry určené. Jejich přesnost nemusí být dostatečná a často se udává rozpětí až plus minus 1 mmol/l jako dostatečné.

    Je-li ale již diagnóza stanovena a nebo není-li přesné rozhodnutí nutné (např. lékař z domácích záznamů z glukometru jasně vidí, že jde o diabetes nebo že o diabetes nejde), není podle mého názoru nutné posílat krev do laboratoře. Lékař může poradit podle zaznamenaných výsledků, jen musí sám posoudit jejich věrohodnost. Pro samotného pacienta je důležité sledovat průběh onemocnění, tedy zda se stav zlepšuje či zhoršuje. Z klinického hlediska jsou rozdíly v hodnotách např. po jídle nad 11,1 mmol/l (zjevný diabetes) či třeba 10 mmol/l málo důležité.

    Kromě toho je vhodné sledovat také glykovaný hemoglobin, který ukáže, jak závažná je porucha z hlediska dlouhodobého.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj syn měl ráno ve 4 :00 hypoklikemii 2,7 dala jsem mu šťávu a ráno před snídaní v 8:00 měl patnáct dnes po obědě měl 2,7 před půl hodinou jsem syna zméřila a měl 4,9 kolik prosím vás kolik inzulínu mu mám píchnout Dekuji Hana
    věk: 41 let výška: 158 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Hano, je prakticky nemožné dát vám doporučení, pokud případ vašeho syna podrobněji neznám. Navíc nevím, zda demografické údaje se týkají syna (to by znamenalo, že je dospělý) anebo vás jako matky, což zas není příliš informativní.

    Je opravdu nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem, který to s vámi podrobně probere. U každé hypoglykémie je potřeba posoudit, proč k ní došlo a jak jí bylo možné zabránit. Kromě toho je nutné zjistit, zda se hypoglykémie opakují přibližné v podobných časových obdobích. Cílem totiž není jen „zaléčit“ aktuální hypoglykémii, ale především poučit se a předejít jejímu opakovaná ní, ať již úpravou dávek inzulínu nebo zařazením nějakého jídla či zvýšení dávky sacharidů v určité denní době.

    V každém případě je velmi přínosné užívat senzor glykémií, který syna a případně i vás může včas upozornit, že hypoglykémie hrozí, a to ještě v době, kdy jí lze zabránit. Nevím, zda váš syn senzor užívá, ale rozhodně by měl.

    Stává se velmi často, že po hypoglykémii dostane člověk velký hlad a spořádá více sacharidů, než by stačilo na úpravu glykémie. Většinou by stačilo jen malé množství sacharidů, např. 20 g v podobě sladkého nápoje. Když se vezme více, často následuje hyperglykémie. Tu se pak člověk snaží zkorigovat a může se tak dostat znovu do hypoglykémie a vše se opakuje dokola. Tomu je třeba předejít.

    Má-li syn tedy hypoglykémie častěji, je pravděpodobné upravit dávku inzulínu, která hypoglykémii předcházela. Pokud k tomu dochází brzy k ránu, asi je příliš vysoká dávka nočního inzulínu. To ale opravdu musíte bod po bodu probrat s vaším lékařem a teď opravdu nevím, zda s dětským diabetologem či diabetologem pro dospělé.

    Kromě toho je dobré si pro případ hypoglykémie připravit malou dávku rychle působících sacharidů, např. 200 ml džusu. Po vypití je třeba chvíli počkat, až se hodnoty upraví a teprve pokud k tomu opravdu nedochází ani po 20 minutách, tak přidat další.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam podezreni na inzulinovou rezistenci. Nechala sem si udelat testy. Vysledky posilam v priloze. Prosim muzete mi rici, jestli jsou vysledky v poradku? Nebo jestli je tam neco špatně? Dekuji J. 
    věk: 39 let výška: 161 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    dobrý den

    hladinu inzulínu nalačno i hladiny glykémie máte v normě. O inzulínovou resistenci ani o cukrovku se podle těchto testů nejedná

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Tresibu jsem omilem Pichla ráno místo večer
    věk: 73 let výška: 163 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Nedělejte nic a pokračujte dále už správně. Tresiba působí velmi pomalu.

    Poznámka redakce:

    podobné dotazy 

    https://www.cukrovka.cz/poradna/nocni-inzulin-tresiba

    https://www.cukrovka.cz/poradna/omylem-pichnuty-nocni-inzulin-namisto-denniho

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

698 dotazů

  • Dotaz

    Kdy užívat Mulado Prolon
    věk: 69 let výška: 172 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Mulado prolong se doporučuje užívat jednou denně s večeří pro lepší gastrointestinální snášenlivost.

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám DM1, diagnostikovanou cca před rokem. Můj diabetolog mi předepsal 3x denně před jídlem Novorapid a 1x denně na noc Toujeo. Novorapidu jsem píchala v průměru 3 - 4 jednotky, Toujeo na noc cca 8 jednotek. Při užívání Novorapidu jsem se dostávala do častých hypoglykémií. Z toho důvodu mně byla změněna léčba - předepsán lék Maysiglu 100 mg 1x ráno a Toujeo na noc 8 - 10 jednotek. Maysiglu užívám teprve třetí den, mám ale pocit že mám vyšší glykémie, ranní 7-8, před jídlem 8, po jídle 9-10. Chtěla bych se zeptat, zda je to tím, že Maysiglu užívám teprve krátkou dobu, popřípadě, zda nemám zvýšit dávku dlouhodobého inzulínu. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Marie
    věk: 58 let výška: 165 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Milá Marie, nejspíše vám začíná v těle selhávat vaše sekrece inzulínu, a proto jej potřebujete dodávat v injekční formě. Může to být ve vyšším věku vzniklý diabetes 1. typu, ale možná i diabetes 2. typu, u kterého dochází k vyčerpání schopnosti produkovat inzulín. Zatím jste dostala poměrně malé dávky a je zjevné, že z velké části si stále tvoříte inzulín sama v těle. Po nasazení léčby se asi vaše vlastní sekrece trochu vzpamatovala a proto není nutné podávat dávky inzulínu před jídlem. Maysiglu je mnohem slabší lék než inzulín, ale v kombinaci s dlouze působícím inzulínem Toujeo vám může stačit. Řešením by mohlo být také podávat ještě menší dávky inzulínu Novorapid, ale to už skoro nestojí za to. Je to zatím rozhodně lepší, než abyste měla hypoglykémie.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem alergik,nemohu najit vhodny lek,nyni Galvus a Glukoface xr.50 mg rano a 50 vecer.500 Glukoface rano a vecer. Ranni glykemie 10 az 11.
    věk: 73 let výška: 167 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    bohužel bez znalosti dalších laboratorních výsledků nemohu poskytnout zcela přesnou odpověď. Jisté je, že Vaše hladina cukru není dobrá.

    Zde moje doporučení: 1. dieta a snaha o redukci alespoň 8-10 kg, pohyb ideálně 3x týdně hodinu procházka

    2. Glucophage můžete zvýšit na 1 g ráno a 1 g večer, nicméně možná má Váš lékař nějaký důvod pro Vaši dávku. Zvyšovat totiž nelze např. při onemocnění ledvin.

    3. Galvus lze zaměnit za účinnější léky. Některé pojišťovna hradí v plné výši, některé ne. Například lék Rybelsus či Ozempic. Mohou Vám pomoci s hubnutím. Jsou i jiné léky, které mohou účinně snížit hladinu cukru např. tzv glifloziny (léky, které uvolňují cukr do moči) nebo třeba i inzulín, který nemá vedlejší účinky, je dobře snášený

    Závěrem: rozhodnout o konkrétním způsobu léčby lze jen po zvážení řady proměnných, které lékař bere v úvahu. Proto Vám doporučuji změnu léčby probrat s Vaším lékařem na kontrole

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, beru Rybelsus, nejnižší dávku 3 mg. Efekt vidím, ranní glykemie se pohybuje okolo 7. Trpím ale nevolností. Dá se to nějak ovlivnit? Vladimíra
    věk: 76 let výška: 165 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Vladimíro, mírná nevolnost při pomyšlení na jídlo patří tak trochu k žádoucímu efektu tohoto léku, protože toto pomáhá hubnutí a zlepšuje vyrovnání a zpravidla se postupně samo urovná. Také proto se začíná nejprve nízkou dávkou, která se teprve později zvyšuje.

    Já vám tedy doporučuji jíst opravdu méně a spíše lehkou stravu. Jen výjimečně je nevolnost důvodem k přerušení léčby. Zkuste to tedy nějakou dobu vydržet, jezte dietně a buďte trpělivá. Kdyby to bylo opravdu hodně, tak by se případně léčba musela ukončit, ale byla by to škoda.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívala jsem Gluceu s léky Tesefort 80/5, Betaloc 100 mg, Depakinem 250 mg 2x denně. Ztratila jsem chuť na jakékoliv jídlo a potřeba jídla byla pouze 1x denně. Užívala jsem dle návodu. Vysadila jsem a ještě po 2 měsících je moje chuť stále O. Užívám i kolageny na klouby. Je možné, že je kontraindikace s užívanými léky? Děkuji za odpověď. Jana
    věk: 59 let výška: 157 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    Glucea je doplněk stravy, který obsahuje extrakt z morušovníku bílého a gymnemy lesní obohacený o zinek, chrom a aminokyselinu arginin. Léčivé přípravky TEZEFORT, BETALOC a DEPAKIN CHRONO by podlé mých znalostí neměly s látkami obsaženými v doplňku stravy Glucea interagovat. Je však známo, že látky obsažené v gymnemě lesní vedou ke snížení chuti k jídlu, zejména sladkému a nemusí se přitom jednat o zákusky, protože sníženích chuti zahrnovala v klinických studiích jogurty, banány a pečivo. Vedle toho gynmnema lesní zpomaluje vyprazdňování žaludku a má vliv na vyplavování insulinu do krve. To všechno může způsobit snížení apetitu. Délka trvání je však pro mě zarážející a neumím si jí vysvětlit. K Vaší otázce uvádím, že se nejedná o kontraindikaci, ale nežádoucí účinek, který lze považovat za očekávaný, jeho délka je však překvapivě dlouhá a neočekávaná. Léky, které užíváte vzájemně neinteragují a lze je užívat bezpečně najednou.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, Měla bych prosím dotaz při gdm na tento sirup, kde i uvádějí, ze to můžou jak těhotné ženy, tak lidi s cukrovkou . Můžete se podívat prosím na složení?https://www.zlateslazeni.cz/premium-sirupy/premium-sirup-s-prichuti-mojito/ . Je tam totiž fruktóza a sladidlo steviol ( jedna se o stevii a ty by měla byt v malem množství ok?) a ještě se chci prosím zeptat , co říkáte na emco bez přidaného cukru musli - je tam vlaknina z kořene cekanky , ale splňují 5/100 . Je to v pořádku, nebo ne? Moc dekuju

    Odpověď

    Dobrý den, 

    tento sirup obsahuje cukr fruktózu. Fruktóza zvyšuje cukr v krvi pomaleji oproti sacharóze. Vyjádřením  formou glykemického indexu (GI) má fruktóza GI 20, zatímco řepný cukr 70. Ale vysoké dávky fruktózy mohou (1,5 – 3 g/kg tělesné hmotnosti/den) zvyšovat hladinu triacylgylcerolů v krvi. Jejich vysoká hladina je rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy, stavu, kdy se tuk hromadí na stěnách cév a ucpává je.  

    Náhradní sladidlo steviol-glykosid nezvyšuje cukr v krvi. Podle dostupných ukazatelů lze bezpečné používat v přiměřené míře aspartam, stéviové glykosidy a sukralózu. .Všeobecně se ale v době těhotenství doporučuje náhradním sladidlům spíše vyhýbat. 

    Sirup s obsahem 3,5 g sacharidů na jednu dávku by se podepsat na glykémii spíše neměl. Použila bych ho na zpestření, nikoliv na každodenní pití. 

    Všeobecně se doporučuje pít pouze čistou vodu, zvykat si na nesladkou chuť tekutin. 

    Čekanka je v malém množství v těhotenství bezpečná. 

    náhradní sladidla ve výživě dětí a těhotných žen | cukrovka

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Krasny den, zajimalo by me, jak je to s domacim merenim u tehotenske cukrovky po jidle. Nebyla jsem na testu OGTT, velmi tezko snasim odbery krve, ale upravila jsem stravovani a poridila si glukometr, abych mohla prubezne sledovat, jaky ma me stravovani vliv na hladiny cukru v krvi. Pred tehotenstvim jsem jedla pomerne nizkosacharidove (paleo, ale s ovocem), v tehotenstvi jsem zacala citit, ze potrebuji i polysacharidy, je mi s nimi lepe, proto jsem paradoxne do jidelnicku zaradila i treba jahly, pohanku nebo chleba (dost dlouho jsem jedla obcas i sladke a hlavne kvanta ovoce, nez jsem zacala resit OGTT). Muj dotaz vychazi z mereni po chlebu. Obecne jsem pri merenich zjistila, ze z toho, co ted jim, muzu jist vesele uplne vsechno, abych se jeste s rezervou pro pripadnou odchylku glukometru vesla do urcenych "norem" pro zeny s tehu cukrovkou, pokud se zmerim po hodine tak, jak je doporucovano. Obcas jsem se zmerila i po dvou, abych videla, ze hodnoty klesaji. U chleba me to ale napadlo az pozdeji a zjistila jsem, ze po nem mi hladina cukru v krvi stoupa dele - jednou, to mi bylo spatne od zaludku, jsem s hruzou zjistila, ze vrchol byl az okolo treti hodiny po jidle, a to 7,9 (konkretne 1. Hod. po jidle 5,4, 2. Hod 6,6, 3. Hod 7,9 a 4. Hod 5,7). Kdyz jsem mereni opakovala jindy, vrchol po chlebu byl okolo druhe hodiny a cele se to tahlo (1. Hod 6,2, 2. Hod 6,5, 3. Hod 6). Jidla bez polysacharidu se obecne drzi na nizsich hladinach, ale uz jsem vrchol okolo druhe hodiny objevila vicekrat. Pomerne me to prekvapilo vzhledem k doporucenim ohledne casu mereni a chtela bych se zeptat, jestli je to bezne nebo co to znamena? A jestli ten vrchol ve treti hodine (a jeste vysoky) mohl byt nahodny a souviset s tim, ze mi v tu chvili nebylo dobre od zaludku? Nejak se to mereni zkomplikovalo a evidentne na hodnoty ma vliv spousta veci. Moc dekuji za odpoved.
    výška: 171 cm váha: 62 kg těhotenství: 34. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    cílová hodnota po jídle je v 1. hodině pod 7,8 mmol/l, ve druhé hodině pod 6,7 mmol/l. Nejsou zatím doporučena měření ve třetí hodině, nebo pro ně stanovy cíle.

    Hladiny glykémie a její stoupání jsou ovlivněny několika faktory - zaprvé vlastnostmi požívané potraviny -pokud má potravina nižší glykemický index, má hodně vlákniny, hodně proteinů nebo tuků, může dojít k  případně pozdějšímu vzestupu hladin glukózy oproti jiným potravinám. Klasický chléb má spíš vyšší glykemický index (uvolňuje rychleji), takže pokud se nejednalo o speciální chléb nebo jste s ním nesnědla horu šunky a jiných věcí, tak by vzestup neměl být tak pozdní.

    Další vliv má na hladiny glukózy rychlost samotného odbourávání cukrů v těle.

    Nesmíme zapomenout, že roli ale hraje i rychlost vstřebávání v trávicím traktu  -  např. jak rychle se vyprazdňuje žaludek… Někdo má obecně pomalejší peristaltiku.

    To mohlo hrát roli částečně u Vás. Pokud jste měla pocit na zvracení, je pravděpodobné, že se Váš žaludek nevyprazdňoval běžným způsobem a potraviny se mohly trávit mnohem pomaleji.

    Současně pokud Vám bylo špatně, jednalo se o stresový stav. Myslím tím stres pro tělo (ne psychický. -  I když, pokud je člověku hodně špatně, tak to je často i psychický stres ;o) Pokud něco není v pořádku (např. jste nemocná, hodně nevyspalá, něco Vás bolí…), uvolňují se “stresové” hormony, které mají za následek vzestup glykémie. 

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den, mam dotaz k měření glykovaného hemoglobinu. Mam od 11.tt diagnostikovanou GDM. Na diabetologii mi vyšel glykovaný hemoglobin 27 (bylo měřeno z krve z prstu) a o pár dnů později mi byl měřen v laboratoři (krev ze žíly), kde vyšel 36. Všechny hodnoty měřené glukometrem mám po celou dobu tak nějak stejné. Dietu také držím pořád stejně (cca 150 g sacharidů denně). Je možný takový rozdíl? Jinak bojují stále s lačnou hodnotou, mám ji od 5,1 do 5,8, pořád hrozně kolísá. Ode dneška začínám brát metformin 500 mg večer po jidle.
    věk: 34 let výška: 155 cm váha: 77 kg těhotenství: 15. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    rozdíl v naměřené hodnotě glykovaného hemoglobinu je pravděpodobně způsoben metodou měření. Měření z prstu v ordinaci může být méně přesné. Jinak, ano pokud máte vyšší glykémie nalačno, je nutno začít užívat metformin. 

    Zdravím

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, rada bych se zeptala, proc se u tehotenske cukrovky preferuje mereni hodnot hodinu po jidle a u klasicke po dvou hodinach? V cem je v obou "typech diabetu" rozdil? Dekuji

    Odpověď

    Dobrý den, těhotenská cukrovka a cukrovka 2. typu mají hodně společného. A proto až více než 50% žen, které v těhotenství měly těhotenskou cukrovku, onemocní později v životě cukrovkou 2. typu.  U obou typů onemocnění totiž dochází k inzulinorezistenci (necitlivosti na inzulín, tělo nereaguje na inzulín, tak jak má). A proč se měří glykémie v rozdílnou dobu? Ideální by bylo, kdyby všichni diabetici měli glukózové senzory, které měří glykémii kontinuálně celých 24 hodin. Tzn že by pacient v každém momentě znal hodnotu své glykémie a mohl podle toho upravovat svou léčbu. U žen s těhotenskou cukrovkou se měří glykémie za 1 hodinu po jídle, tedy v době, kdy by měla být glykémie nejvyšší. A je to proto, že tyto vysoké glykémie mohou ovlivnt vývoj plodu a je potřeba je co nejvíce redukovat. U pacientů s cukrovkou 2. typu se glykémie měří až za 2 hodiny po jídle  a sleduje se, jestli glykémie po jídle již klesla a glykémie nebyly dlouhou dobu vysoké. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, ve 27tt jsem absolvovala test na cukrovku, vysledek z prstu byl 4,9, to me pustilo do celeho procesu piti sirupu a odberu, vysledek na lacno byl 5,1 a ty dva po 60 min a 120 min absolutne v norme. Chci se zeptat, pri prvnim tehotenstvi byla hranice 5,3, ted 5,1 proc se snizuji hodnoty a kdyz je vysledek takto hranicni, musi se na diabetologicke vysetreni? Dekuji
    výška: 168 cm váha: 69 kg těhotenství: 28. týden

    Odpověď

    Dobrý den,  

    pokud je glykémii nalačno 5,1 mmol/l a více, neměl by se roztok glukózy vůbec pít, a měla byste si druhý den dojít znovu na vyšetření lačné glykémie. Ve Vašem případě by se tedy měla ještě jednou zopakovat glykémie nalačno.  Nové hodnoty pro screening GDM se změnily v roce 2016 a bylo to na základě výsledků studií u těhotných žen.  Porovnávaly se hodnoty glykémie během OGTT a následně jaké komplikace se pak u těchto žen rozvinuly, na základě tohoto sledování pak vznikla nová diagnostická kritéria. Hodnota  pozitivního screeningu lačné glykémie klesla z 5,6 na 5,1 mmol/l.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

251 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Užívám na předpis léky ze dvou zdravotnických zařízení: xarelto, glucophage, purinol, triplixam a po pozitivním domácím testu na covid jsem dostal ještě erdomed. Necítím se dobře, snad je příčinou covid, ale prosím, zda není kontraindikace mezi výše uvedenými léky. Děkuji Jaroslav
    věk: 74 let výška: 180 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Vážený pane Jaroslave, přeji dobrý den,

    léky, které užíváte jsou bez klinicky závažné lékové interakce. Látka indapamid, která je obsažena v přípravku Triplixan mírně snižuje účinek metforminu, který užíváte v přípravku Glucophage. Tento možný negativní vliv je vyvážen výrazným efektem v kombinaci léků snižujících krevní tlak. To Vaše potíže podle mého názoru nezpůsobuje. Rozhodně nemáte ani kontraindikaci, ani závažnou lékovou interakci.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, aktuálně nás v rodině čeká amputace končetiny. Jde o seniora. A já bych se ráda zeptala zda existuje nějaká poradna která by nám pomohla situaci ošetřit. Jak psychiku pacienta tak nějaké rady jak postupovat dál. Předem děkuji Ivana
    věk: 84 let

    Odpověď

    Milá Ivano, amputace končetiny se u pacienta s diabetem provádí jen v případě naprosté nutnosti, kdy, pokud by se neprovedla, by to vedlo k ohrožení života. Někdy je nutné ještě nějakou dobu výkon oddalovat za cenu, že se podávají dlouhodobě vysoké dávky různých antibiotik a jiných léků. Když ale zkušený tým lékařů rozhodne o amputaci, tak už většinou není mnoho času na nějakou psychologickou přípravu. Je nutné situaci vysvětlit, říci, jak by to probíhalo, kdyby se amputace neprovedla a seznámit s tím pacienta. Je také vhodné mu vysvětlit, jak bude probíhat rehabilitace po amputaci a jak se s tím dále bude moci žít.

    Samotný průběh velmi závisí na celkovém stavu pacienta, na jeho fyzických schopnostech před operaci. Většinou se po správně indikované a správně provedené amputaci stav zlepší, protože se odstraní závažné infekční ložisko. Hned po operaci pak začíná postupná rehabilitace a u motivovaných a fyzicky alespoň trochu zdatných osob je naděje na úplné zhojení pahýlu a používání protézy.

    Po propuštění velmi pomůže citlivá pomoc členů rodiny, zejména zajištěny fyziologických potřeba hygieny a dále v rámci možností cvičení. To vše by s pacientem a s rodinou měli lékaři probrat a připravit vás na vše potřebné. Nevím, jaký je celkový stav vašeho příbuzného. Jinak je ale dobré, aby se celá rodina k situaci stavěla čelem, ono to často později probíhá lépe, než se zpočátku zdá. Pokud ale bude odkázán jen na sociální péči či pobyt v léčebně pro dlouhodobě nemocné, tak to může být pro pacienta opravdu moc těžké.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám nově předepsaný Rybelsus 3mg. Před 14dny jsem přerušila léčbu s Rybelsusem 14mg. Přerušila jsem léčbu poněvadž mi bylo strašně špatně,měla jsem nafouklé břicho,pálela mě žáha šíleným způsoben,měla jsem špatné vidění. Dále beru insulinTresibu 200 36jednotek a Vatinid 2mg 3x denně. Mám ráno vysoký cukr 15,2 a 2hodiny po jídle,snídani 15,9. K snídani jsem měla 23gr.chléb se sýrem. Poledne před jídlem 15.9 2hodiny po jídle 22.8 Oběd byl _1kolečko knedlík houbová omáčka a 100gr krutí maso přírodní.
    věk: 63 let výška: 162 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Jano, máte nyní značně rozkolísaný diabetes, a tak nepovažuji za moc dobré, abych vám dával na dálku rady, jejichž efekt nemohu kontrolovat.

    Na prvním místě bych nyní doporučoval odvěřit, např. při poradě s dietní sestrou, zda si skutečně správně počítáte množství sacharidů v dietě. Doporučil bych vám sacharidy dále omezit, ale pokud jich opravdu jíte tak málo, tak by to už nebylo dobré. Na druhém místě bych doporučoval alespoň po nějakou dobu dávat navíc krátce působící inzulín v malých dávkách před jídly. Rybelsus špatně tolerujete, a tak považuji za správné jej dávat zatím jen v malé dávce. Pokud by se pak glykémie postupně upravily a vy si trochu zvykla na ten Rybelsus, tak by se pak mohlo zkusit ten inzulín před jídly vynechat a dávat Rybelsus ve vyšší dávce.

    Protože ale vaše hodnoty nyní velmi kolísají, je nutné, abyste se poradila se svým lékařem, která vás zná a bude vás kontrolovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Přítel užívá lék na cukrovku Siofor 850. Dnes dostal průjem. Vcera málo jedl, leky užíval normálně. Může mít prujem z léků ?
    věk: 44 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    ano, je to velmi pravděpodobné, jelikož průjem je vedle nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, či dokonce ztráty chuti k jídlu jeden z nejčastějších projevů nežádoucích účinků tohoto přípravku. Většinou se objevují na začátku terapie a u většiny pacientů do několika týdnů úplně vymizí. Užívejte metformin (Siofor) 850 mg s jídlem, či po jídle a nejlépe rozděleně do 2 nebo 3 dávek denně. Případně po dohodě s lékařem nastartujte léčbu s nižšími dávkami metforminu, například 500 mg. Mnozí pacienti pak dávky pomalu zvyšují až do vyrovnání své glykémie bez problémů. Jen pro zajímavost maximální dávka metforminu může být až 3 000 mg denně.

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den ,mam otazku ohledne nocni hypoglikemie.Jednou mi rekli ze mam predisbetes podle tedtu OGTt a od te doby uz pak byli testy v poradku.Nicmene dodrzuji disabetickou dietu.Jsem bez leku a bez inzulinu. Ted mam nasazeny senzor na hlidani cukru a každou noc mezi pulnoci a 4-5 hodinou ranni mam hypoglikemii.Po 5 se upravi hodnota na 4,9 a kdyz se zvednu vycistim zuby tak stoupne az na 5,9mmol.Cim to je?Po jidle jsou hladiny v poradku ale i pri bezne domaci cinnosti se hladina zveda az na 7 mmol Dekuji
    věk: 38 let výška: 181 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    zde hodně záleží, kam až Vaše glykémie během noci klesá. Pokles glykémie mezi 24 až např. 4 hodinou ranní je fyziologický (často v tomto období bývají glykémie nejnižší). Zvláště pokud jste měla předchozí den větší aktivitu může být pokles výraznější. Hypoglykémie je u zdravého jedince (bez diabetu) definována jako pokles pod 3,5 (někde uváděno až pod 3,3 mmol/l). Záleží samozřejmě i na tom, jak se cítíte. Zda se již vyskytují nějaké příznaky hypoglykémie. V případě noci -  zda dobře spíte, máte noční můry, hodně se potíte…

    Nad ránem se uvolňují hormony jako kortizol, růstový hormon. To může vést k vzestupu glykémie před probuzením.  Ranní vstávání jistě může být pro tělo stresovým stavem. Stresové hormony zvyšují glykémii. Současně ještě může dobíhat vliv zmiňovaných hormonů uvolňovaných v rámci běžného cirkadiánního rytmu.

    Cirkadiánní (denní) rytmus těla je u každého trochu odlišný, takže přesné hodiny i míra vlivu na glykémii se mohou lišit. Jednoznačnou odpověď, proč se takto chovají glykémie zrovna u Vás nejsem schopna říci. Mohu jen vyjmenovat různé prvky, které by mohly mít na hladinu glykémie vliv.

    Při běžné aerobní aktivitě (běžném pohybu  - např. chůzi, klidné jízdě na kole…) u většiny jedinců glykémie klesají. Pokud byste se dostala až do pásma anaerobní aktivity, tak samozřejmě zde může glykémie paradoxně stoupat, protože dochází ke změně metabolismu živin. Je ale pravda, že to bych u běžných domácích prací nečekala. Samozřejmě zase mohou mít vliv stresové hormony. Když mluvím o stresu, spíše ho vnímám jako něco co vyvolává reakci ve Vašem těle, než nutně psychický stres (Např. nemoc  je stresový stav, i když se jedná jen o rýmu 🙂). 

    Pozor nejen sacharidy zvyšují glykémii. I tuky a proteiny (bílkoviny) ji mohou zvyšovat, hlavně pokud jich bylo hodně. Zvýšení glykémie ale po nich může nastat i několik hodin od jídla. Na pozdější zvyšování glykémie může mít vliv i větší podíl vlákniny v potravinách, potraviny s nižším glykemickým indexem, pomalejší vyprazdňování žaludku… Vliv potravin se proto může projevit na glykémii až s větším časovým odstupem.

    Vliv na hladiny glykémie bohužel může mít mnoho faktorů a my můžeme jen odhadovat, co vše mohlo hrát roli.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, telefon stále hlásí ztrátu signálu, po naskenování chvíli funguje normálně a pak znovu signál vypadne.
    věk: 10 let výška: 145 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že nejsem schopna poskytnout plnohodnotnou technickou podporu.

    Důležité je rozhodnout, zda se to děje jen u jednoho senzoru/ případně jedné šarže senzorů nebo u všech senzorů Freestyle Libre 2.

    Pokud je to u všech senzorů, tak může být problém s přijímáním signálu a bluetooth ve Vašem mobilním telefonu. Zvláště pokud se pohybujete v prostředí, kde je hodně elektroniky s Bluetooth signály, tak bývají výpadky častější. Předpokládám, že máte mobil po celou dobu někde u sebe.

    Pokud jsou výpadky jen u jednoho senzoru/ případně jedné šarže senzorů, tak se může jednat o chybu senzoru a je možné tyto senzory reklamovat.

    Technickou podporu Vám mohou poskytnout na bezplatné lince výrobce senzorů.

    Bohužel, více Vám asi nejsem schopna pomoci

    doporučení redakce:

    Je možné se obrátitbezplatnou infolinku na čísle 800 189 564. Operátoři jsou k dispozici každý všední den od 8:00 do 16:00 a měli by umět odpovědět na všechny otázky spojené se systémem FreeStyle Libre.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci se zeptat co to znamená....odlepuje se mi neustále kolečko na ruce a tadyk je zřejmé jiná možnost ale můj doktor o ničem neví...můžete mi poradit?

    Mmoju se zeptat co znamená CGM???místo napíchnutí nádržku frestaillibr...me se to také furt odlepuje a když jsem to řešila s doktorem tak o ničem jiném neví tak se chci poradit tadyk.dekujio

    věk: 51 let výška: 164 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    CGM je trochu jiná skupina senzorů než Freestyle Libre. Ale i tyto senzory měří průběžně po celý den Vaše hodnoty glukózy. Mají dále možnost nastavení alarmů pro nízké a vysoké glykémie. Pod název CGM spadají senzory od různých firem. Mají také většinou tvar kolečka, kostičky či jakéhosi oválu a zavádí se na tělo. Dají se jako Freestyle Libre zavádět na zadní stranu paže, ale i například na břicho. Každý senzor (podle firmy výrobce) se trochu liší délkou životnosti (mezi 7-14 dny), přesností měření, nutností kalibrace (nutností zadávání naměřených hodnot glykémie z glukometru), způsobem zavádění…

    CGM se také liší od Freestyle Libre tím, že k jeho předepsání nestačí, že jste diabetik 1. typu, ale musíte splňovat i určité další podmínky, jinak pojišťovna tento typ senzorů nehradí (např. určité procento času strávené v nízkých glykémiích, nebo hodně velké kolísání hladin cukru…). S tím by Vám už měl poradit Váš diabetolog. Ne všichni diabetologové, s ohledem na technickou náročnost a další problémy, pracují se všemi CGM. Je potřeba se dohodnout s Vaším diabetologem.

    Pokud by bylo hlavním problémem odlepování senzorů, je možné zkusit různé druhy přelepení nebo jiných typů fixace (připevnění) na ruku. Nikdo totiž nezaručí, že se Vám jiný typ senzorů nebude také odlepovat. Pacienti často používají k přelepení tejpy, či jiné polopropustné náplasti. Důležité u Freestyle Libre je, že dírka na senzoru (kolečku) nahoře může být přelepena tejpem nebo něčím prodyšným, ale neměla by být zakryta úplně neprodyšně (pořád k ní musí jít normálně vzduch). 

    Dá se najít několik internetových stránek, které prodávají různé speciální náplasti, kryty, návleky…  na senzory Freestyle (ale i CGM), které mají pomoci senzor udržet na ruce. Mezi tyto stránky patří  např. diapomůcky, diaway… Sama jsem z nich sice neobjednávala, ale pokud zapátráte jistě se dají prodejci pomůcek speciálně pro diabetiky najít i v ČR.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám Ozempic 0,25mg, po poslední 4 dávce je pero do poloviny stále plné tekutiny. Dávky jsem poctivě nastavila a po aplikaci se měřidlo vrátilo na 0. Co se zbývající tekutinou? Mohu dále aplikovat?
    věk: 53 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    oficiálně je pero určeno na 4 dávky. Občas po čtvrtém podání ještě zbývá určité množství obsahu. Přestože je to lákavé, není ideální pokračovat v podávání. Nikdo Vám již nemůže zaručit, kolik reálně účinné látky dostanete.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak přesný je odhad hodnoty HbA1c senzorem freestyle libre? Moje praktická lékařka se mými hodnotami, měřenými po dobu 1 měsíce vůbec nehodlal zabývat a na základě dvou vlastních měření že žilní krve určila, že hodnota je 49, i když aplikace senzoru mi odhaduje 31. Pro paní doktorku jsem diabetik s nutností léčby pomocí léků.
    věk: 60 let výška: 181 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    odpověď na Váš dotaz není jednoduchá, protože ani přesná odpověď neexistuje.

    GMI (Glucose managment indicator) je číslo, která vyjadřuje jakým hodnotám glykovaného hemoglobinu (HbA1c) by mohla podle naměřených hodnot glukózy získaná data ze senzoru odpovídat. Výpočet je odvozen z hodnot hladin glukózy a glykovaného hemoglobinu získaných v minulosti od většího počtu diabetiků využívajících CGM. 

    GMI nemusí odpovídat reálnému glykovanému hemoglobinu, proto se i přistoupilo k pojmu GMI. 

    Je nutné si i uvědomit, co je glykovaný hemoglobin a jak vzniká. Glykovaný hemoglobin je pozměněné krevní barvivo v červených krvinkách. Vlivem působení glukózy v krvi  dochází postupně k reakci a běžný hemoglobin (červené barvivo) se mění na glykovaný. Pokud jsou vysoké glykémie, vzniká více glykovaného hemoglobinu. Červené krvinky běžně žijí až 120 dní. Postupně dochází v těle k jejich zániku a tvorbě. Proto běžně HbA1c vypovídá o hladinách glukózy za několik měsíců.

    Hodnoty HbA1c mohou být bohužel ovlivněny mnoha faktory - onemocněními zkracujícími nebo prodlužujícími životnost červených krvinek, selháváním ledvin, dialýzou, HIV, některými léky, i samotným laboratorním stanovením.

    GMI vyjadřuje jen výsledky získané za vybrané období - u Vás 1 měsíc (předpokládám 28 dní). Toto období nemusí zcela odpovídat dalším (v datech na senzoru nezobrazeným) měsícům - glykémie mohou být při využívání senzoru např. lepší nebo naopak horší. Data ze senzoru je ideální mít 100% času (nebo alespoň více jak 90%) jinak GMI zase ztrácí určitou část výpovědní hodnoty.

    Zkreslení může proto nastat jak u GMI, tak u HbA1c a tyto hodnoty se mohou lišit.

    Data ze senzoru je samozřejmě dobré shlédnout a vyhodnotit, jak Vaše glykémie vypadají. Jejich využití však stále není v ČR zahrnuto přímo v diagnostice diabetes mellitus -  nejsou stanoveny hodnoty, které by vylučovaly nebo naopak potvrzovaly DM (cukrovku). Lékaři se proto stále řídí dle doporučení českých a zahraničních odborných společností a využívají k samotnému stanovení diagnózy DM lačnou glykémii, oGTT (méně často HbA1c nebo vysokou náhodně zachycenou glykémii). Zlatým standardem je stále pro stanovení  diagnózy DM pomocí oGTT. Vysoká lačná glykémie, HbA1c a vysoká náhodná glykémie vyžadují potvrzení druhým měřením, pokud nejsou již jasné klinické příznaky DM.

    Vaše lékařka proto může data ze senzoru shlédnout, ale pokud jasně splňujete česká kritéria pro diagnózu DM, tak přesto musí prohlásit, že máte diabetes mellitus. U všech diabetiků je ČR doporučováno zahájení terapie. To zda tuto terapii přijmete je samozřejmě na Vás. Situace někdy není úplně jednoduchá a jednoznačná. Kromě základních informací Vám bohužel nemohu pomoci. Je vhodné se domluvit s Vaší lékařskou, jak to vypadá.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, potřebuji čtečku k senzoru, nedá se ale zakoupit, přítel má diabetes 2.typu, lékař poukaz nevypíše, prý jenom u 1. stupně. Firma doporučila přes chytrý telefon, přítel ale chytrý telefon nemá.
    věk: 59 let výška: 163 cm váha: 84 kg těhotenství: 1. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    je pravda, že zatímco senzory je možné na Lekarna.cz objednat bez poukazu, u čtečky to možné není.

    Jediné řešení, které mě napadlo, je poprosit lékaře, zda by nenapsal příteli čtečku na poukaz a nezaškrtl tam na vlastní úhradu. Měly byste uplatnitelný poukaz, ale úhradu byste provedly vy -  ne pojišťovna (Pojišťovna opravdu čtečku u pacienta s DM 2. typu neuhradí). Teoreticky by to takto mělo jít provést, ale přiznávám, že jsem přímo čtečku zatím nikomu tímto způsobem nepsala. Občas na vlastní úhradu někomu píšeme senzory CGM. Zkuste se domluvit s ošetřujícím diabetologem, jestli by to bylo možné či ne.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Jaký vliv má užívání Flexi Med Active na cukrovku II. typu složka glukosamin. Karel
    věk: 84 let výška: 178 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Vážený pane Karle, přeji dobrý den,

    podle mého názoru může mít Flexi Med Active, díky obsahu glukosaminu, vliv na hladinu glykémie. V experimentálních studiích u zvířat sice způsoboval glukosamin spíše pokles hladiny glukózy, ale pouze pokud byl aplikován ve formě injekce. Ve studiích, ve kterých byl glukosamin podáván perorálně, naopak vyvolával zvýšení glykémie. Totéž bylo pozorováno u lidí, u kterých tak glukosamin může způsobit zvýšení hladiny glukózy, v důsledku toho dochází ke snížení účinnosti většiny léků používaných u diabetu. Tento vliv je velmi individuální a postihuje jen malou část pacientů a je závislý na dávce podávaného glukosaminu. Velmi také záleží na tom, zda máte diabetes 2. typu a jakým lékem jste léčen. Obsahové látky zázvoru, který je součástí doplňku stravy Flexi Med Active mohou ovlivňovat míru vstřebávání a odbourávání některých léků používaných při léčbě diabetu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda je možné resp. vhodné současně užívat lék SIOFOR a některý z doplňků stravy ze spektra tzv. spalovačů tuků na bázi Synephrinu, kofeinu, L-Carnitinu ap. Nejde mi primárně o redukci hmotnosti, té už jsem naštěstí dosáhl a i hladina krevního cukru je dlouhodobě (zřejmě i díky SIOFORU) více než dobrá (spíše nižší). Jde mi spíše o efektivnější funkci metabolismu ve spojení s pravidelnou intenzivní pohybovou činností, kterou bych výše uvedeným doplňkem strany rád doplnil, aby trochu vylepšil poměr tělesných tuků a celkové svalové hmoty (která bohužel vzhledem k váhovému úbytku 65 kg značně utrpěla). Předem velmi děkuji za jakoukoli reakci. Michal
    věk: 40 let výška: 189 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Vážený pane Michale, přeji dobrý den,

    pokud jste léčen metforminem,  měl by jste velmi opatrně přistupovat k užívání "spalovačů Tuku", které uvádíte. Neznám pochopitelně žádné podrobnosti, ale je nezbytné si uvědomit, že v současné době lze zaznamenat významný odklon od používání synefrinu, efedrinu a kofeinu. Hlavním důvodem jsou kardiovaskulární nežádoucí účinky, které v některých zemích dokonce vedly k zákazu používání takových kombinací. Navíc jejich účinek je poměrně slabý a snadno vede k tzv. jojo-efektu. Spalovače tuku navíc nemají příznivý vliv na nárůst svalové hmoty. Pokud Vaším cílem není dále hubnout (to již patrně "zařídil" metformin, pak bych Vám doporučil nějaký adaptogen, který zlepší Vaší schopnost fungovat tak, aby se svalová hmota vytvořila přirozenou cestou, tj. vedl ke zvýšení fyzické aktivity. Optimálním lékem pro diabetiky 2. typu je eleukterokok, který nemá negativní vliv na hladinu glykémie a současně nemá lékové interakce s nejčastěji užívanými léky. Co se týká L-carnitinu ten použít můžete, ale ani on Vám nenavodí nárůst síly, nebo svalové hmoty. Možná by jste si mohl nechat vyšetřit hladinu testosteronu, doporučuji si prostudovat projevy jeho nedostatku, např. na zdařilých stránkách lékáren BENU (https://www.benu.cz/nizka-hladina-testosteronu-jak-ji-resit), tam se také dočtete, že hladinu testosteronu přirozeně zvyšuje cvičení (jsem ale poslední, kdo by kohokoliv nutil, aby cvičil, na to musí přijít každý sám, že je to užitečné) a možná i některé rostlinné doplňky stravy jako je kotvičník nebo pískavice řecké seno.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám metformin 2x 500mg 5 měsíců a již se mi objevily náznaky chudokrevnosti v krevním obrazu - snížené MCH 25, pokles HGB ze 164 na 150, prodlužování časů při běhu na 2km, tak jsem si řekl, že užíváním B12 a B6 fe formě doplňku nic nezkazím, jenže jak známo metformin omezuje vstřebávání vitamínu B12 v tenkém střevě. Chci se zeptat jestli forma aplikace B12 ve spreji pod jazyk vstřebáváním přes sliznici dutiny ústní opravdu funguje nebo je to marketingová hříčka. Případně jaké dávkování v tabletové formě byste mohl doporučit? Pro doplnění informací za dobu užívání metforminu+dieta+pohyb jsem zhubl 15kg, nabral trochu svalů a glykémie sestoupily na úroveň zdravého člověka resp. úroveň vynikající kompenzace. Děkuji Radek
    věk: 47 let výška: 168 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Vážený pane Radku, přeji dobrý den,

    děkuji za Váš zajímavý dotaz a současně i cennou informaci. Metformin spolu s Vaším životním stylem a přístupem jsou opravdu účinným prostředkem k navození kompenzace diabetu. K tomu Vám upřímně blahopřeji. Metformin je opravdu účinný lék, který má mnoho zajímavých a užitečný účinků a je správné jej užívat, i když může až u 40 % pacientů snižovat vstřebávání vitaminu B12, z toho u přibližně 4-5 % pacientů dochází k významnému omezení vstřebávání, které má klinické důsledky na krvetvorbu. Častost tohoto negativního vlivu metforminu vedla pochopitelně ke klinickému výzkumu, jehož cílem bylo obsasnit příčiny a učinit doporučení jak předcházet důsledkům nedostatku vitaminu B12 u pacientů léčených metforminem. Popravdě je několik teorií proč dochází k nedostatku vitaminu B12 při terapii metforminem. Pacientům, kteří deficit mají, by to mohlo být jedno, ale ukazuje se, že jedním z důvodu sníženého vstřebávání by mohlo být působení meforminu na vápník ve střevě, kde vápník hraje roli "asistenta" při vstřevání vitaminu B12. Několik klinických studií prokázalo, že zvýšení přijmu vápníku (jogurty nebo užívání solí vápníku jako doplňku stravy) vedle ke zvýšení vstřebávání vitaminu B12. Zcela nedávno (v lednu 2024) byla publikována meta-analýza klinických studií, která hodnotila vstřebávání vitaminu B12 po jeho nitrosvalové aplikaci, perorálním podání nebo aplikaci ve spreji pod jazyk. Výsledky jsou docela překvapivé, podle očekávání totiž byla nitrosvalová aplikace "nejlepší", ale rozdíl od perorální nebo sublinguální aplikace nebyl statisticky významný. Autoři této meta-analýzy uvádějí, že deficit vitaminu B12 je možné efektivně kompenzovat jakoukoliv cestou podání. Je ale vhodné alespoň jednou za čas stanovit hladinu vitaminu B12 v krvi k oveření, že způsob doplňování vitaminu B12 funguje, pokud nefunguje, je potřeba jej změnit. Na závěr odpovídám na Vaší otázku: aplikace spreje s vitaminem B12 pod jazyk funguje, není ale lepší než tablety nebo injekce do svalu, pokud někdo tvrdí opak, není to v souladu s vědeckými důkazy.

    Kdyby jste si chtěl sám přečíst 19 stran s výsledky meta-analýzy, jsou zde: https://link.springer.com/article/10.1007/s11845-023-03602-4 (stažení článku je zdarma).

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, kamarádka užívá 30 let fluanxol. Před několika lety onemocněla cukrovkou Ii. typu. Na příbalovém letáku je napsáno, že fluanxol zvyšuje cukr. Je to lék, který dokáže po dlouholetém užívání vyvolat cukrovku? Teď bere metformin a inzulin. Má také vysoký cholesterol a špatné hodnoty jaterních testů a ještě inkontinenci. Jaké potravní doplňky by měla nejlépe užívat? Jitka
    věk: 63 let výška: 162 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jitko, přeji dobrý den,

    lék Fluxanxol může vzácně, tj. u 1 z 1 000 pacientů vyvolat hyperglykémii a tím zhoršit cukrovku. Netýká se to všech pacientů, ale jejich pouze velmi malého počtu. Pokud by k tomu došlo je třeba sdělit tuto informaci lékaři, který Fluanxol předepsal a také diabetologovi. Vysoký cholesterol bych rozhodně neléčil doplňky stravy. Žádný z nich se účinností nevyrovná nejnižší možné dávce rosuvastatinu (tedy dávce 5 mg) a navíc je jejich podávání velmi často spojeno s výskytem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Pokud chcete užívat lék na poškození jater (zvýšené jaterní testy), pak lze doporučit Essentiale forte, což je lék naprosto přírodního původu s prověřeným účinkem v klinických studiích.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již druhý měsíc užívám Saxendu. Váha jde pomalu dolů, takže zatím spokojenost. Chci se zeptat, zda je možné k Saxendě přidat doplněk Berberin, nebo extrakt z Afrického manga (Irvingia gabonensis L.). Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
    věk: 38 let výška: 176 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Vážený pane André, přeji dobrý den,

    oba rostlinné přípravky, tj. jak berberin, tak i Irvingia gabonensis mohou při kombinaci s lékem Saxenda vyvolat vyšší snížení krevní hladiny glukózy, než by jste si přál, tzv. hypoglykemickou příhodu. Výskyt takové příhody je velmi individuální, záleží na odstupu podání přírodních látek od léku Saxenda, na odstupu od konzumace jídla a případném použití alkoholických nápojů, např. i sklenky vína. Ke kombinaci bych se odvážil buď po konzultaci s Vaším diabetologem, nebo při možnosti měřit si glykémii, aby jste zjistil Vaší individuální citlivost. Také bych doporučil dávky přírodních látek zpočátku zvyšovat postupně. Pokud Vám jde o další snížení glykémie, pak je berberin významně účinější, což je podloženo opravdu značným počtem klinických studií. Je však potřebné si vybrat "správný" berberin, mám bohužel informace, že některé z doplňků stravy s deklarovaným obsahem berberinu v ČR nejsou příliš kvalitní.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

19 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdram 
    věk: 46 let váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.

    Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).

    Poznámka redakce:

    omlouváme se za opožděnou reakci

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Kříž
    věk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den Petře, 

    tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...

    Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát.  Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná.. 

    Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený,  pohled na vaše glykémie po celý den i noc. 

    FreeStyle Libre

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

    Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

    Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

    Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

    Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim vas zacal som cvicit pred mavam cca 7-8 m/l (a to vzdy hodinu pred cvicenim zjem nieco) po cviceni cca 4 mol/l.pic lantus iba rano 20j.,+ Mettogamu 3× denne da stym nieco robit.? Roman
    věk: 43 let výška: 176 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Romane, kdykoliv nějaká osoba s diabetem žádá poradu, jak by se měla nejlépe léčit, musí mít lékař k dispozici alespoň základní údaje. Vám je 43 let, nemáte výraznější nadváhu a užíváte pravděpodobně 1 injekci inzulínu Lantus ráno. Nevím ale vůbec, jak dlouho diabetes máte, jak byl zjištěn, jaké jste měl glykémie, jaký máte glykovaný hemoglobin, jak se stravujete a zda nemáte nějaké další přidružené onemocnění.

    Ve vašem případě by se klidně mohlo jednat o pomalu se vyvíjející diabetes 1. typu, nebo také o diabetes 2. typu, který ovšem není spojen s obezitou, ale vyžaduje podávání inzulínu.

    Z vašeho mailu také není jasné, na co se vlastně ptáte a co vám vadí. Glykémie máte před jídlem a před cvičením mírně zvýšené a během cvičení vám klesnou na normální hodnotu. V podstatě byste tedy měl být spokojen a měl byste z toho pochopit, že fyzická aktivita vám dělá dobře. Možná byste ji neměl vykonávat tolik nárazově, ale spíš se více pohybovat během celého dne (např. opakovaně kratší pochůzky větším tempem, či procvičování těla), ale ani to nárazové cvičení byste neměl vynechat. Pokud si pícháte inzulín a cvičíte déle a usilovně, např. déle než 60 minut, je dost možné, že vám glykémie může klesnout i pod normální hodnoty. V takovém případě byste mohl dávku inzulínu mírně snížit (to pak ale nesmíte ustat s tou pravidelnou fyzickou aktivitou), nebo vprostřed cvičení sníst nějaké sacharidy, jako např. krajíček chleba, nebo při usilovném cvičení i něco sladkého, např. tatranku. Systematická fyzická námaha ale nakonec vede skoro vždy ke zlepšení vyrovnání diabetu, což by asi vyžadovalo snížit dávku inzulínu a možná i časem jeho vysazení. To ale nemohu posoudit bez pořádného vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Může se na cukrovku kefír nebo actimel ?

    Odpověď

    Dobrý den, 

    určitě, nízkotučný neochucený kefír a neochucený Actimel jsou výborné svačiny nejen pro diabetiky.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , po nočním inzulínu se dostaví velký hlad , zkoušel jsem muslli , rýžovou kaši , usnu na chvíli, budí mě opět hlad.Co zvolit pro zasyceni.
    věk: 67 let výška: 173 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    základem je kontrola noční glykémie, když máte hlad, abyste zjistil, že nemáte v noci hypoglykémii. Ta by se také mohla projevovat hladem a budit Vás.

    Pokud hypoglykémii nemáte a opravdu Vás jen trápí hlad, tak doporučuji na noc potraviny spíše s proteiny, případně tuky. Muslli a rýžová kaše jsou hlavně sacharidové potraviny a to ještě s  poměrně rychle vstřebatelnými sacharidy (cukry) - které přechodně zvýší hladinu cukru, ale za pár hodin jsou pryč. Proteiny a tuky se vstřebávají a zpracovávají pomaleji, což by mělo vést k postupnému uvolňování energie a snížení pocitu hladu. Chce to tedy před spaním např. šunku, tvaroh, někomu stačí i hrnek mléka nebo podmáslí, někdo si dává hrst oříšků… Možnosti jsou široké a každému vyhovuje něco jiného.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je možné používať nieake náhradné sladidlá počas tehotenskej cukrovky (napr v týchto chladnejších dňoch do čaju) … napr brezovy cukor, cakankovy sirup ? Ďakujem
    těhotenství: 25. týden

    Odpověď

    Dobrý den, náhradní sladidla se v době těhotenství spíše nedoporučují. V malém množství lze zařadit čekankový sirup. 

    Bílý jogurt s čertvým ovocem a ovesnými vločkami bez cukru je vhodné jídlo. Kupované musli je často plné cukrů a tuků, které vhodné nejsou. 

    Čas konzumace není zásadní, rozhoduje porce daného jídla, a také vaše glykémie po daném jídle. Např. toto jídlo může ráno zvednout glykémii více, než odpoledne. Proto je potřeba se měřit po jídle a vše si ověřit. 

    Ovocný jogurt má až 3x více cukru než jogurt bílý. Každý jsme ale jiný a co jednomu glykémii zvýší hodně, druhý toleruje lépe. Proto opět doporučím - změřit si glykémii. Všeobecně se ale sladké jogurty nedoporučují. 

    Doporučení redakce:

    přehled náhradních sladidel naleznete na našich stránkách zde: https://www.cukrovka.cz/nahradni-sladidla

    další podobné a zodpovězené dotazy:

    Podle doporučených postupů odborných společností v těhotenství je v malém množství možné použít  xylitol nebo erytritol, viz https://www.benu.cz/detail-dotazu/sladidla-v-tehotenstvi-66ev4

    https://www.cukrovka.cz/poradna/nahradni-sladidla-ve-vyzive-deti-a-tehotnych-zen

    https://www.cukrovka.cz/poradna/tehotenska-cukrovka-a-sladidla

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prodělal jsem chřipku, léčba trvala dva měsíce. Stále se cítím vyčerpaně, motá se mi hlava, v noci se budím močit, trpím závratěmi a nedávno jsem po obědě omdlel. Jeden můj známý mi doporučil ať si změřím cukr ráno a během dne. Ráno: 19,7, po snídani 25, po obědě 30. Po obědě cca po 20 minutách velká potřeba lehnout a spát. Pracuji jako programátor, hodně pracuji myslí. Pitný režim: Denně 4 l kofoly + 1 l jablečného džusu, 2 dl vína, o víkendu + 3-4 piva. Jídlo: běžné menu se zákuskem. Večer fast foody, pizza. Pokud se cítím unaveně a dokončuji práci, dám si energeťák - poslední dobou je mi po nich zle, nahrazuji džusem. Pohyb minimální – šetřím síly, aby mi to myslelo. O cukrovce nic nevím, nemám cukrovku, ale naměřené hodnoty se mi zdají, poněkud vyšší. Jedná se stále o chřipku nebo mám znovu navštívit lékaře? Nechci ze sebe dělat hypochondra, ale uznávám za vhodné můj stav konzultovat. Lukáš
    věk: 44 let výška: 175 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Milý Lukáši, trochu nevím, zda si ze mě neděláte legraci. Přece jenom programování vyžaduje velké duševní schopnosti a internet navíc poskytuje spoustu informací, ze kterých by si člověk s takovými schopnosti měl umět vyvodit obraz o svém stavu.

    Je ale také možné, že se skutečně věnujete jen magii programování a o nic jiného se nezajímáte a popíjíte další a další cukr a cukr, takže by to vyvolalo diabetes i u bejka... žertuji.

    Pro případ, že tedy mě skutečně jen nezkoušíte, jak zareaguji, tak vám píšu:

    Máte velmi nevyrovnaný diabetes s velmi vysokými glykémiemi. To vede k velké únavě a postupně také k úbytku duševních schopností a nakonec to bude zdraví velmi nebezpečné.

    Okamžitě musíte vyhledat diabetologa a dát se vyšetřit. Určitě musíte úplně vynechat všechny nápoje obsahující cukr a stravovat se normálně zdravým jídlem s převahou zeleniny, trochou masa a odměřeným množstvím sacharidů. Diabetologa musíte vyhledat i z důvodu, abyste se dozvěděl se o tom všem více. Jedině tak vám zůstane zachovaný rozum a schopnost kvalitně programovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Připravuji králíka na gril otázka je zdá můžu použít na potírání skleničku piva? Králík je jinak naložený tak aby byl v vhodný pro diabetiky. Daniela
    věk: 53 let výška: 167 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Danielo, nevím, co myslíte tím potíráním. Pokud tím myslíte potírání žízně, tak si prosím přečtěte čerstvou odpověď jinému tazateli, kterou jsem právě vytvořil. Dotaz "aké pivo"

    Pokud maso potíráte při grilování, tak si myslím, že je to zanedbatelné, protože většinu z něho si vezme ohníček

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

133 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den měl bych dotaz ohledně ozempic lék na hubnutí mám cukrovku typy 2 a už delší dobu se snažím snížit hmotnost a nak se mi to nedaří chtěl bych vědět jestli na to mám nárok děkuji. Petr
    věk: 46 let výška: 165 cm váha: 106 kg

    Odpověď

    Milý Petře,

    na podobné dotazy jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetolozka-odmita-predepsat-ozempic

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, používám Saxendu, lze přejít na Ozempic. Eva
    věk: 47 let výška: 174 cm váha: 126 kg

    Odpověď

    Milá Evo na podobný dotaz jsme již odpovídali, posíláme odkaz:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-po-saxende

    na téma Ozempicu máme mnoho zodpovězených dotazů, doporučuji se podívat, možná zde naleznete další užitečné informace https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    Možná by Vás mohly zaujmou naše Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde si zvolíte množství cukru na den, počet jídel a počet dnů, na které chcete jídelníček vytvořit, kliknete na Generovat náhodně a jídelníček je na světě. Můžete si v něm dělat změny, a výhodou tohoto programu je, že i po vašich změnách bude celkové množství cukru vždy tolik, kolik si zvolíte na začátku.

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Potřebuji zhubnout kvůli páteří a jiných problémech,nikdy jsem nevazila 92kg při výšce 156cm
    věk: 57 let výška: 156 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milá Jeannette

    na podobné dotazy jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetolozka-odmita-predepsat-ozempic

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nerozumím tomu,že si lidé ne diabetici pichaji inuzulinove injekce na hubnutí.Je to zdravé?
    věk: 68 let výška: 160 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, inzulín si lidé na hubnutí nepíchají. Pokud jim v těle schází, tak si jej musejí podávat, aby si snížili jinak vysoké hodnoty glykémií. Na hubnutí se používají nyní některé moderní léky, které se podobně jako inzulín píchají do podkoží, většinou 1x týdně. Nejedná se ale o inzulín ale o zcela jiné látky, které zlepšují efekt inzulínu v těle a pomáhají hubnutí.

    Poznámka redakce:

    Co se týká hubnutí, máme na to v naší poradně speciální rubriku, podívejte se zde: https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-nadvaha

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu jak přírodní cestou snížit ranní glykemie. Zkouším všechno měla jsem kůru od Podhorne /penizovka /, od Terezie přizpůsobila jsem stravu přestala skoro jist pečivo a přílohy, 5 kg snížila hmotnost. Přidala pohyb a už opravdu nevím po ránu měřím 6,3/6,7/7,3 a pořád dokola. děkuji za odpověď. Lékařka mě vede jako prediabetes.
    věk: 61 let výška: 160 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Ladislavo,

    u diabetu 2. typu spojeného s nadváhou, zvláště u "lehčíh" případů, jako je ten váš, hraje zcela zásadní úlohu dieta. Navíc dieta je, alespoň doufám že i vy to tak chápete, přírodní cesta. Máte výraznou nadváhu, a ta hlavní měrou přispívá k projevení diabetu. Kromě toho máte jistě i vrozené vlohy pro diabetes, ale ty nezměníme, jen se proti nim dá bojovat.

    Není potřeba zkoušet žádné složitosti a dietní speciality. Hlavní princip spočívá ve výrazném omezení kalorického příjmu a zejména omezení sacharidů v dietě. Pokud to zvládnete, tak se vám glykémie časem velmi pravděpodobně upraví. Většina lidí to ale dlouhodobě plně nezvládá, a tak bývá dobré užívat navíc nějaké léky.

    Jinak ale diabetes 2. typu je bohužel onemocnění dlouhodobé, které se bez zásadního přispění pacienta samo od sebe spíše zhoršuje a někdy je dokonce nutné podávat inzulín. Ve vašem případě tomu zjevně zatím tak není. Proto nehledejte žádné zázračné přírodní postupy, tedy kromě té diety.

    Doporučení redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde si zvolíte množství cukru na den, počet jídel a počet dnů, na které chcete jídelníček vytvořit, kliknete na Generovat náhodně a jídelníček je na světě. Můžete si v něm dělat změny, a výhodou tohoto programu je, že i po vašich změnách bude celkové množství cukru vždy tolik, kolik si zvolíte na začátku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!