Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

143 dotazů

  • Dotaz

    Mohu Ozepik když nejsem diabetik?ale mám obezitu 2dtupni
    věk: 50 let výška: 160 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, na toto téma jsme už odpovídali opakovaně, prosím, zalistujte na starší dotazy pod heslem Ozempic.

    Lék užívat můžete, ale musela byste si jej hradit. Nyní je navíc léku nedostatek, takže je předepisován přednostně osobám s diabetem.

    Určitě byste ale mohla užívat podobné lék Saxenda. Ten rovněž není hrazen nediabetikům, ale lze si jej koupit.

    Doporučení redakce:

    na téma Ozempicu máme mnoho zodpovězených dotazů, doporučuji se podívat, možná zde naleznete další užitečné informace https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dovoluji se zeptat zda mám nárok na úhradu léku Ozempic . Mám cukrovku II. stupně (beru léky)BMI 40,1 . Hodnoty cca 5.4 - 5,9. Váha 139 kg . Užívám léky na ředení krve a vysoký tlak. Také po lehčí mozkové příhodě a selhání srdečního svalu , DNA . Dle informací jsem se dočetl , Kde došlo ke změnám předepisování a výdeji přípravku od 1.11.2023. S tím, že je úhrada poskytnuta již bez omezení které platilo před tímto datem . To je hodnota 6 a výše včetně BMÍ vyšší než myslím než 35. Můj dotaz tedy zní , splňuji tedy podmínky pro úhradu od pojišťovny. Nebo musím hradit plnou cenu . Jak je to tedy v současnosti s předpisem úhradové vyhlášky léku ozempic . Hradí či Nehradí ? děkuji za Vaši odpověd. Jaroslav
    věk: 64 let výška: 181 cm váha: 139 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, podmínky pro hrazení nesplňujete, protože téměř nemáte diabetes, alespoň podle vašich hodnot glykémií. Pokud jste ale odhodlaný držet dietu a spolupracovat s lékařem, tak by vám lékař mohl trochu vyjít vstříc. Určitě míváte občas hodnoty glykémie i vyšší. Zhubnout ale nutně potřebujete. Takže podmínkou by pro vás byla opravdová motivace a ne jen něco si píchat a čekat, co se stane.

    Doporučení redakce:

    Možná by bylo vhodné inspirovat se našimi Fotojídelníčkymm, případně rovnou dle nich postupovat v dietním režimu: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    na téma Ozempicu máme mnoho zodpovězených dotazů, doporučuji se podívat, možná zde naleznete další užitečné informace https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den pane profesore. Asi tři roky se cítím více unavený, je to pravděpodobně od prodělání covidu- mírné formy. Po jídle pociťuji často pocity slabosti a po celý den pak stavy vyčerpání, glykémii nalačno jsem měl před třemi měsíci 5,2 mmol/l a glyk. hemoglobin 42. Jelikož jsem měl nadváhu nebo spíše obezitu (42 let, 187 Cm, 117 kg), nasadil jsem zdravou stravu a pohyb. Nyní mám 99 kg, glykémii nalačno 5,2 mmol/l, glyk. hemoglobin 33. Jelikož se stále necítím lépe, zkusil jsem měřit glykémii po jídle a často mám cca 30- 40 minut po jídle glykémii 10 nebo i více. Po dvou hodinách pak mezi 4,5- 6,5 mmol/l. C peptid je 980, ogtt ve 120. minutě 8,8 mmol/l. Zkusil jsem si aplikovat senzor, posílám záznamy z několika dní. Mohl byste prosím zhodnotit, proč je na grafu taková variabilita. Nejde mi do hlavy, proč Glykémie po úvodním peaku tak rychle klesá, u prediabetu jsem viděl pomalé poklesy. Mohl by se na těchto výkyvech podílet i dráždivý tračník, kterým trpím asi 17 let. CT břicha je v pořádku. Děkuji. Martin
    věk: 41 let výška: 187 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dokud senzory neexistovaly, lidé se tolik nedivili. Nyní se ukazuje, že i zdravým osobám to občas po jídle kolísá.

    Vy ale máte normální hodnotu glykovaného hemoglobinu, normální glykémii na lačno i na konci orálního glukózového testu a nemáte tedy diabetes a vlastně ani porušenou glukózovou toleranci, která mohla být dříve, ale po zhubnutí se upravila.

    Příčinu vaší slabosti nemohu bez alespoň základního vyšetření odhalit, ale diabetem to nebude. Zpravidla se od pacientů poslechnu podrobně anamnézu a provedu základní vyšetření (krevní tlak, poslech srdce a plic, krevní obraz, C-reaktivní protein a základní biochemie). Pokud se nic nápadného nezjistí, doporučuje lidem, aby se pokusili svoji „krizi“ překonat a naopak více cvičili a podobně. Velmi často se jedná o osobní problémy, které se mohou odrazit na celkovém pocitu.

    Samozřejmě, pokud to pak trvá déle, je nutné podrobnější vyšetření.

    Podle vašeho líčení ale nic závažného neshledávám a obdivuji, že jste zhubnul. Jen to znovu nenaberte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, beru metformin 1000 ráno (lékař mi to dovolil) a poslední dobou mám ranní hodnoty 9-11, i dřív jsem mívala vyšší 7-8, přes den většinou okolo 6,5. Co může být příčina zvýšených ranních hodnot a co s tím? Děkuji. Ivana
    věk: 49 let výška: 173 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, 100 kg je jeden metrický cent, a to je ten hlavní důvod. V prvním období léčby diabetu 2. typu je základem nastolení zdravého dietního a pohybového režimu. Efekt to sice nemá okamžitě, ale většinou spolehlivý.

    Samozřejmě nadváha není jediný důvod. Určitě máte k onemocnění vlohy. Ale právě proto je nutné s těmito vlohami bojovat, chcete-li zůstat zdravá.

    Metformin je vhodný lék, ve vašem případě by mohla být i dávka vyšší, např. 2x 850 mg. Zatím byste mohla tu tabletu 1000 mg užívat spíše večer.

    Pokud by změna režimu a metformin nevedly k dostatečnému efektu, musely by se přidat ještě další léky. Vy jste ale poměrně mladá, tak to zatím zkuste s tím režimem a vyhodnoťte to znovu po 2 měsících.

    Vím, že je to velmi obtížné a asi by byla vhodná pomoc např. nutričního terapeuta, který by vám pořádně vysvětlil dietu. Mohla byste s tím začít ale také na našich stránkách, např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Mohla byste zvolit nejlépe dietu se 175 g sacharidů a opravdu důsledně ji dodržovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    proč se potím po každém jídle a pití, stále mám pocit vnitřního horka a musím stále pít. Cukrovku nemám - cukr mezi 6,1-7,0, dl. cukr 38. Eva
    věk: 70 let výška: 160 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Evo, pocení při jídle či po jídle se u osob s diabetem 2. typu považuje za projev tzv. vegetativní diabetické polyneuropatie. Vy ale diabetes nemáte, alespoň to tvrdíte. Příčiny tedy mohou být i jiné. Nabízí se např. nadváha.

    Zkuste zpřísnit dietu a jíst méně.

    Poznámka redakce:

    Nadměrné pocení po jídle může také způsobit kofein, alkohol, koření (česnek, kari, kmín aj.), či hyperfunkce štítné žlázy, stres, případně i paradoxně hypoglykémie.

    Váš BMI je 37,1.

    Body mass index (BMI) vyšší než 30 znamená, že spadáte do kategorie obezity. V České republice trpí v současnosti obezitou 18 % žen a 20 % mužů... což generuje další problémy v podobě asi třiceti dalších onemocnění jako jsou kardiovaskulární choroby provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka II. typu, onkologická onemocnění, nespavost, kloubní potíže, deprese a chronická respiračních onemocnění a další...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, DM 1. typu mám od 16 let, mám inzulínovou pumpu Tandem se senzorem Dexcom G7, uzavřený systém. Už pár let se snažím o redukci hmotnosti, pravidelně cvičím a můj denní příjem se pohybuje kolem 1 500 kcal ( z toho cca. 90g sacharidů) a váha neklesá. Průměrná denní spotřeba inzulínu je cca. 55j (z toho 31j bazál, inzulín Lyumjev). Přijde mi, že i přes to, že sacharidů jím poměrně málo (na hranici, abych se vyhla ketoacidóze) a pravidelně se hýbu, tak mám spotřebu inzulinu poměrně vysokou a citlivost nízkou. Nechala jsem se změřit na diagnostické váze, můj bazální metabolismus je zhruba 1 600 kcal, což je na moji výšku a váhu málo, zpomalila jsem ho dlouhodobým kalorickým deficitem. Oslovila jsem trenérku/výživovou poradkyni, která ale nemá s DM velké zkušenosti. Nicméně mi řekla, že základem bude pozvolna navyšovat energetický příjem na hodnotu cca. 2000 kcal za den při pravidelném tréninku, abychom znovu nastartovali metabolismus. Bojím se navýšit příjem sacharidů, protože se obávám zvýšení spotřeby inzulínu, která by se mohla rovnat nabírání na váze. Bez navýšení sacharidů se ale asi moc neobejdu, protože moje strava je už tak dost bílkovinová a tuky by nebylo dobré navyšovat. Je tedy nějaká cesta z tohoto "kolotoče" ven? Dává mi to dost zabrat psychicky. Můžu dělat ještě něco víc pro snížení spotřeby inzulínu a zvýšení citlivosti? Děkuji za odpověď.
    věk: 25 let výška: 160 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že zde neexistuje jednoznačná odpověď.

    Máte pravdu s diabetem je to trochu začarovaný kruh. Nárůst hmotnosti zhoršuje citlivost na inzulin a zvyšuje potřebu inzulinu a inzulin hubnutí jako takovému moc nepomáhá.

    Vy již máte inzulinovou pumpu s hybridním systémem, což je systém, který díky automatickým úpravám dávek bazálního inzulinu dokáže pomoci optimalizovat (ideálně nastavit) potřebu inzulinu. Tato volba je proto jistě dobrá. 

    Běžná potřeba inzulinu u zdravého jedince bez diabetu se pohybuje okolo 0,5j/kg hmotnosti. Vaše potřeba je o něco vyšší, ale ne extrémně. Zde samozřejmě záleží kolik inzulinu je u Vás v bazálu a kolik v bolusech k jídlu -  zvláště pokud máte malý příjem sacharidů. Pokud je u Vás výrazná převaha v bazálech a není tam velké množství korekčních bolusů, tak citlivost opravdu bude horší než se zdá z celkové dávky inzulinu.

    Dlouhodobé a hlavně opakované hubnutí může snížit bazální metabolismus těla. Je ale důležité si uvědomit, že bazální metabolismus (pokud se opravdu bavíme o bazálním metabolismu) je energetická spotřeba těla pro základní životní funkce. Jakmile se hýbete, tak se spotřeba těla zvyšuje. Bazální metabolismus okolo 1600 kcal není na Vaši výšku, váhu a věk nepřiměřeně nízký. Přesnější měření bazálního metabolismu by asi řekla kalorimetrie, ale to je spíše lékařské vyšetření a nevím, jestli se někde komerčně provádí.

    Rozhodně další redukci sacharidů již nedoporučuji. Jejich navýšení je možné, hlavně pokud budete mít hodně aktivity. Je vhodné zkusit kombinaci různých typů aktivit -  kombinovat anerobní a aerobní aktivitu. Hýbat se zvýšeně minimálně 4x týdně. Aktivita nepomáhá jenom s okamžitým snížením glykémie, ale pokud je pravidelně (+ je tam i např. nárůst svalové hmoty), tak se zvyšuje i bazální metabolismu.

    Dá se i navštívit i nutriční specialista zabývající se více diabetiky - někteří pracují v rámci zdravotnických center a nemocnic a mojí i smlouvy s pojišťovnami -  zde stačí žádanka od Vašeho diabetologa, někteří současně pracují i v obezitologických ambulancích - což je ideální kombinace. Jejich doporučení je možné  poté kombinovat s doporučeními Vaší trenérky stran pohybu

    Bojím se, že jsem Vám asi moc nepomohla, ale protože každé tělo funguje opravdu rozličně, tak neexistuje ani jednoznačný návod na hubnutí u diabetiků.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám 1,5 roku diagnostikovaný prediabetes - DM2 (cukr nalačno nejprve cca 6,2-6,5 aktuálně okolo 7,5 opakovaně. Při měření během dne po jídle obvykle max 8,5. Dlouhý cukr v normě 34-36, ostatní hodnoty také). Nejprve jsem brala pouze Glucophage 500mg, od 11/23 v kombinaci s Rybelsus, který jsem brala postupně zvyšující dávky po 3 měsíce, ale bylo mi z něj opravdu nepříjemně celou dobu (nevolnosti, nechutenství, špatná nálada) - cukr se mi nezlepšil a váha taky ne, naopak jsem za rok přibrala cca 5 kg. Požádala jsem svou doktorku o zrušení Rybelsus a beru jen Glucophage 1000mg. Ale protože se mi nedaří zhubnout (mám pravidelný pohyb a upravila jsem jídelníček už před lety, alkohol nepiju, nekouřím, ale mám problém s emocionálním jezením - chodím na terapie), dr. mě nutí znovu brát Rybelsus apod, s tím, že je prý nutné jej brát dlouhodobě a jen tehdy se dostaví výsledek. Že to prý zastavuje procesy rozvoje cukrovky a že na to jsou studie. Prosím tedy o "second opinion", jestli je opravdu nutné, abych brala léky, které mi nedělají dobře a jak dlouho, když mám hodnoty takové, jaké je mám. Je mi jasné, že bez zhubnutí se hodnoty nezlepší, ale pomůže mi v tom tato medikace a zvrátí případný rozvoj cukrovky? Díky za reakci.
    věk: 38 let výška: 175 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    ano, jsou opravdu studie, které ukazují, že užívání léků typu Rybelsus oddalují rozvoj diabetu, navíc mají další pozitivní vliv na cévy. Ve vašem případě ale i redukce váhy cca od 10kg také sníží riziko rozvoje cukrovky. Aktuálně máte hladinu cukru uspokojivou. Efekt léku Rybelsus se obvykle dostaví do 2-3 měsíců. Pokud lék netolerujete ani po této době, nemá myslím smysl se tím trápit. Můžete zkusit hubnout jiným způsobem (pohyb, strava, psychoterapie). Lze rovněž Rybelsus zkusit užívat třeba za rok za dva, tolerance může být příště jiná. Jste stále mladá, je na to čas.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám roztroušenou sklerózu, aplikuji si 3x týdně injekce Copaxone, potřebuji zhubnout alespoň na 75 kg. Mohu aplikovat? Děkuji Denisa
    věk: 41 let výška: 167 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Vážená paní Deniso, přeji dobrý den,

    Vaše rozhodnutí potřeby snížení tělesné hmotnosti je z řady důvodů správné. Pokud jste si k tomuto cíli vybrala semaglutid (léčivý přípravek Ozempic) je to velmi správné rozhodnutí. Z experimentálních studií na zvířat a i z aktuálně provedených studií u lidí se totiž ukazuje, že semaglutid má neuroprotektivní účinek, především že může omezit zhoršování kognitivních funkcí (vnímání světa, schopnost řešit úlohy, schopnost reagovat). Zcela nedávno bylo pro semaglutid a některé další léky prokázáno, že mohou být pro pacienty s roztroušenou sklerózou prospěšné, a přitom je jejich aplikace bezpečná. Tento výzkum je v počátcích a rozhodně jej není možné považovat za ukončený. Analýza nežádoucích účinků léků hlášených v USA však ukázala, že aplikace semaglutidu má příznivý efekt u pacientů s roztroušenou sklerózou, aniž by taková aplikace byla spojena s riziky pro pacienta. Přeji Vám, aby se Vám cíl dosažení hmotnosti pod 75 kg podařilo naplnit.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den 26.7.jsem vám zasílal dotaz ohledně užívání léku glypvilo a ještě jsem neobdržel odpověď proto se zeptám ještě jednou a lépe má praktická lékařka mi předepsala lék cca před dvěma lety lék amaryl 3 mg k tomu jsem bral stadamet 500mg ráno a večer před třemi měsíci mi lék amaryl vysadila aby se mi nevyčerpala slinivka stadamet mi zvýšila na 1000 mg ráno a večer po třech měsících jsem šel na kontrolu a objevil se mi i cukr v moči přesné výsledky krve neznám byl mi předepsán lék glypvilo a chci se zeptat jak dlouho se může brát lék amaryl a je lék glypvilo bezpečný aby mi nevyčerpal slinivku když je založen na zvýšení produkce inzulínu ve slinivce jako lék amaryl? A není už po takové době slinivka vyčerpaná? popřípadě podle čeho bych poznal že je? Na kontrolu jdu za tři měsíce děkuji za odpověď. Zdeněk
    věk: 50 let výška: 180 cm váha: 122 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku, nevím, jakým nedopatřením se stalo, že jsme na váš dotaz neodpověděli včas.

    Nejprve k tomu léku Glypvilo. Je to lék bezpečný a nepovede k zvyšování nároků na vaše zachované inzulín produkující buňky v pankreatu. Toho se obávat nemusíte. Na druhé straně jeho účinek je doplňkový a důležitá budou ještě jiná opatření.

    To, co vám skutečně vyčerpává funkci vašich inzulín produkujících buněk je vaše obezita. Slinivka se snaží s obezitou bojovat, produkuje co nejvíce může inzulínu, ale rozhodně na to už nestačí, takže proto stoupá vaše glykémie. Pokud byste zhubnul, vaše citlivost vůči inzulínu se zlepší a bude tedy postačovat inzulínu méně. Rozhodně byste také měl snížit příjem sacharidů ve vašem jídle a více se pohybovat. To je pro vás zásadní doporučené opatření. Tedy to, že vaše slinivka už čelit vaší nadváze nestačí, je bohužel pravda. Ale zlepšení je ve vašich rukách, respektive ústech.

    Lék Amaryl stimuluje tvorbu inzulínu ve vašem pankreatu, takže ten ho vlastně ještě více namáhá. Je to dobrý lék, ale snažit se zlepšit fungování vašeho vlastního inzulínu je lepší přístup.

    Dávka Stadametu je pro vás přiměřená. Je to základní lék, který má zlepšovat fungování inzulínu.

    Pokud jsou vaše glykémie stále vysoké, pomůže zejména důsledné dietní opatření. Bohužel, mnoho lidí to nedokáže a prostě jedí příliš mnoho navzdory doporučení, ačkoliv si to často nemyslí nebo to alespoň tvrdí, že jedí málo. Pak nezbývá, než přidat další léky. Nabízejí se např. analoga GPL-1 (např. Ozempic), nebo některý lék ze skupiny gliflozinů. Pokud by ani toto nepostačovalo, musela by být zahájena léčba injekčním inzulínem. To by asi pomohlo, ale mohlo by to dále podporovat váš sklon k obezitě.

    Takže znovu opakuji: přehodnoťte svůj dietní režim. Zkuste si sestavit dietu s max. 200 g sacharidů denně, např. s použitím našich jídelníčku na našich stránkách.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mohou lék Saxenda užívat dospělí s nadváhou,ale bez cukrovky? Světlana
    věk: 39 let výška: 158 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Vážená paní Světlano, přeji dobrý den,

    na Váš dotaz je jednoduchá odpověď: ano. Liraglutid (účinná látka přípravku Saxanda) byl hodnocen jak u diabetiků, tak i nediabetiků, přičemž jeho vliv na tělesnou hmotnost byl významný u obou skupin pacientů. Při zvažování zda lék Sanxenda užívat je ale nezbytné zvážit jeho případné nežádoucí účinky, protože aplikace tohoto léku není zcela bez rizika. V tomto ohledu vřele doporučuji poradit se s lékařem a v žádném případě bych nespoléhal na informace, které jsou uváděny na internetu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!