Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a nadváha
143 dotazů
-
Diabetoložka odmítá předepsat Ozempic
(04.04.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem dlouholetá diabetička II. typu, několik let jsem na inzulínu (nyní denně 3x 14 j. Humalog, 1x 60 j. Tresiba). Dlouhodobý cukr mám v poslední době kolem 70-80, BMI přes 35. Postupně léty pozvolna přibírám, sužují mě velké hlady a hubnutí se nedaří. Požádala jsem obvodní diabetoložku, zda by mi mohla napsat Ozempic (mám i doporučení z nefrologie), ale řekla mi, že nesplňuji kritéria, jelikož si píchám inzulin (kritéria dlouhodobého cukru i BMI splňuji). Chtěla bych vědět, jestli má diabetoložka pravdu, nebo je její tvrzení jen důsledkem jakési zášti, kdy na mě několikrát i křičela, kvůli mým špatným výsledkům. Opravdu nesplňuji kritéria pro předepsání Ozempicu? Děkuji za odpověď. Jindravěk: 59 let výška: 168 cm váha: 101 kgOdpověď
Milá Jindřiško, na téměř stejné dotazy odpovídáme opakovaně a silně doporučujeme, abyste se na našem webu podívala, zda se již někdo vaši otázku dříve nekladl.
Podrobnou odpověď máte např. zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/mam-diabetes-2.-typu-a-chtela-bych-lek-ozempic
Zde znovu opakuji výpis z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ohledně hrazení Ozempicu:
„Semaglutid (Ozempic) je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.“
Vaše paní doktorka má pravdu a pravidlo nemůže porušit. Vy byste si ovšem mohla lék sama hradit. Jeho cena na měsíc ne zpravidla 2 800 až 3 000 Kč na měsíc.
Ozempic ale není lék zázračný a bez přísně dodržované diety se neobejdete, tedy pokud chcete zhubnout. Je ale jasné, že léčba obezity je velmi obtížná a vyžaduje komplexní přístup. Paní doktorka by vás mohla poslat do obezitologické ambulance, kde by vám mohli poradit, jakou dietu držet, jak zlepšit svoji motivaci k jejímu dodržování a mohly by vám navrhnout i jiné postupy. Bez dlouhodobé podpory od specialistů se neobejdete, moc vám tedy doporučuji vyhledat odbornou péči v léčbě obezity.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic - hubnuti
(08.03.2024)
Dotaz
Dobry den, chtel bych se zeptat, rad bych zhubnul ze svych 88kg na idealne 78-80. Cvicim pravidelne avsak i pravidelne jim, hlavne vecer a sladke bohuzel, takze sice mi pohyb prospiva mentalne ale vaha se nehybe. Cukrovku nemam ale snazim se ziskat informace ohledne ozempicu. Je mozne ze by lek mohl pomoci dat dolu kila ? Vopred dekuji za odpoved. Jakubvěk: 35 let výška: 189 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Jakube, v ČR se registrován pro účely hubnutí jeden přípravek ze skupiny tzv. GLP-1 analogů, a to Saxenda. Tento lék se používá k léčbě diabetu 2. typu, ale je možné jej předepsat také jinak zdravé osobě, která chce hubnout. Dávkování je o něco vyšší, než se běžně požívá v léčbě diabetu. Lék prokazatelně pomáhá hubnout většině osob, která nepůsobí kontraproduktivně, tj. nekazí efekt nadměrným jídlem. Lék se podává 1x denně podkožní injekcí a stojí asi 3 000 Kč. na jeden měsíc.
V léčbě diabetu se používají i jiné přípravky z této lékové skupiny. V ČR připadá v úvahu zejména Ozempic. Ten ale není v ČR čistě pro hubnutí registrován. Lékař jej může předepsat i osobě bez diabetu (+ další kritéria pro nasazení), ale příslušná osoba musí podepsat, že bere na vědomí, že se jedná o nasazení mimo schválenou indikaci v ČR. Jinak v zahraničí se lék pro tyto účely prodává. Např. přípravek Vegowy obsahuje stejnou látku jako Ozempic, jenom dávkování je vyšší. U nás ale tento přípravek není dostupný.
Po Ozempicu je stále velká poptávka, takže přechodně jej nebylo možné osobám bez diabetu předepisovat, ale nyní je lék prý již dostupný. Je ovšem nutné za něj platit, a to opět asi 3 000 Kč na jeden měsíc.
Oba léky by vám mohly pomoci hubnout, nicméně pokud nejste odhodlán držet pořádnou dietu, bude to efekt jen dočasný. Musíte si uvědomit, proč chcete zhubnout a co pro to jste ochoten udělat. Protože opravdu nejste obézní, myslím, že je trochu zbytečné na svém těle experimentovat a bylo by lepší v sobě sebrat silnější motivaci. Všechno je to o množství jídla, respektive jeho kalorické hodnotě Ozempic i Saxenda snižují chuť jídlu a vyvolávají méně či více nevolnost.
Doporučení redakce:
podívejte se na naše Fotojídelníčky, kde si můžete zvolit přesně definované množství cukru na den...
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
noční inzulin ano, či ne, pokles váhy ze 150 kg
(24.02.2024)
Dotaz
Dobrý den. Mám dotaz . Před rokem jsem skončil na JIP kvůli hyperglykemie - hodnota 90 mmol/l. V nemocnici jsem byl více jak 2 týdny na JIP + 14 dni na interně. Pak jsem začal používat inzulin před jídlem a noční. Dříve jsem se léčil s diabetes 2. stupně jenom tablety. Teď po roce paní doktorka mi odstavila inzulin přes den, před jídlem. Mám jenom noční (30 jednotek). Používám 2x denně Xigduo 1000mg. Moje tělesna váha klesla ze 150 na 118 kg. Mám každodenně pohyb, posilovnu. Snažím se dále shodit váhu a dodržovat dietu. Poslední dlouhodobý cukr jsem měl 36. Teď pan doktor (praktický) poslal mě na vyšetření slinivky. Hodnoty cukru mám 6,0 mmol/l nalačno a kolem 7,5 -2 hod. po jídle. Je možné, že přestanu také užívat noční inzulin? Jednou, když jsem si zapomněl použit inzulin před spaním, ranní hodnota glykemie byla ještě menši než před užíváním (5,5 mmol/l). Paní diabetoložka mi řekla, že to může souviset s nějakým syndromem a noční inzulin mi nedoporučila odstavit. Své paní doktorce důvěřuji, ale zajímá mě, jestli se to může stát? Pro mě zázrakem je i to, že po tak závažným stavu jsem mohl přejit z denního inzulinu na jiné léky. Moc děkuji za váš názor. S pozdravem Piotrvěk: 53 let výška: 175 cm váha: 120 kgOdpověď
Milý Petře, za svoje vlohy ke vzniku diabetu člověk nemůže a není hezké mu to vyčítat. Na druhé straně, pokud člověk takové vlohy má, měl by proti nim bojovat. Zejména by měl mít trvale dostatek pohybu a relativně málo jíst, jakkoliv je to obtížné.
Vy jste ale byl, podle toho, jak to líčíte, případ, kdy se člověk opravdu "projí" až k diabetu.
Později jste to pochopil a velmi statečně jste s k tomu postavil. Zhubnul jste a začal se více pohybovat. Diabetes se náramně zlepšil.
Nyní je důležité v tomto úsilí pokračovat. Váš vlastní inzulín v tom těžkém období už na vaše jídlo nestačil, a to propukl diabetes. Nyní se to zlepšilo a stačí vám jen jedna noční dávka inzulínu, která vás chrání zejména během noci, aby glykémie k ránu nestoupala.
Myslím si, že pokud si budete glykémie řádně monitorovat, dalo by se zkusit postupně dávku inzulínu na noc snižovat. Ne proto, že bychom vás chtěli ušetřit té injekce (nic na tom není), ale aby se ještě lépe podpořilo hubnutí. Rozhodně se ale musíte dohodnout s vaším lékařem. Že by vysazení inzulínu samo o sobě snižovalo glykémii, to není možné. Ale může být, že váš vlastní inzulín se po zhubnutí "vzmužil" a už vašem tělu stačí sám. Pamatujte jen ale na to, že musíte jíst opravdu málo kalorickou stravu a máte se pohybovat. Postupujte ale pomalu a kontrolujte si glykémie.
Doporučení redakce: Podívejte se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a dietní jídelníček je na světě. Jídla v něm lze samozřejmě měnit dle Vaší chuti s tím, že množství sacharidů, které jste si v Typu diety zvolil, zůstává zachováno.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempik nebo Saxenda
(16.02.2024)
Dotaz
Jsem lékařka, mám diabetes mell. ll. typu, selhání ledvin a jsem obézní. Saxenda pomáhala tak 2 měsíce, teď mám pocit, že už mě nepomáhá. Bylo by v mém případě vhodné přejít na Ozempic? Děkuji, Eva.věk: 75 let výška: 156 cm váha: 86 kgOdpověď
Milá paní doktorko Evo,
Ozempic je v podpoře hubnutí účinnější než Saxenda. Záleží ovšem na dávce. V zahraničí se používá vyšší dávka semaglutidu než je v Ozempicu a asi to působí ještě více. Já bych ovšem ve vašem případě nesahal k extrémům. Nevím také, do jaké míry vám obezita dělá obtíže. Pokud máte selhání ledvin, tak asi jste léčena dialýzou nebo brzy budete. Já bych vám doporučoval s nutričním terapeutem vypracovat individuální dietu, která by obsahovala všechny pro vás důležité látky a měla omezené sacharidy, které postačují v malé míře. Žádoucí by bylo trochu zhubnout a udržovat dobré vyrovnání diabetu, dobrý krevní tlak a přijatelné hodnoty krevních tuků. Pokud se nepřipravujete k transplantační léčbě, což asi nikoliv, tak si myslím, že dramatické hubnutí pro vás nebude úplně vhodné, spíš takové pomalé, rozumné. S Ozempicem bych začínal v nízké dávce a možná to ani nezvyšoval do té plné. Rozhodně bych vám ale doporučoval spolupracovat s nutričním specialistou, určitě by vám také pomohl motivačně.
Návrh redakce: doporučujeme podívat se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a inspirace je na světě:-)
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Saxenda a nežádoucí účinky
(16.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, diabetoložka mi doporučila léčbu inj. Saxenda. Nyní diabetes na léčbě 1-0-1 Eucreas 50/1000mg. dl. cukr 42. BMI 28,7. Je léčba vhodná? Zhubnout se mi dlouhodobě nedaří. Obávám se možných nežádoucích účinků. Markétavěk: 44 let výška: 174 cm váha: 87 kgOdpověď
Milá Markéto, a dlouhodobých nežádoucích účinků obezity se nebojíte?
Nežádoucí účinky Saxendy jsou velmi vzácné, když mezi ně nebudu počítat nevolnost a snížení chuti k jídlu, protože to jsou vlastně účinky žádoucí. Je potřeba začínat s dávkami pomalu, aby vás případná nevolnost neodradila. Tělo si postupně zvykne a dávku je pak možné zvyšovat.
Doporučení redakce: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka, léky a hubnutí
(16.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, prosím užívala jsem na cukrovku Minidiab a Synjardy a nechodila jsem ani gram. Léky pan doktor vyměnil za Synjardy 5mg, Glimepirid mylan 3mg a Ribelsus 7mg.Je možné, že po této změně léků jsem zhubla 8 kilo nebo mám hledat chybu v těle někde jinde? Ivanavěk: 56 let výška: 168 cm váha: 102 kgOdpověď
Milá Ivano, já si nechci dělat legraci, ale bez ní mi to nedá. Já tedy také nemám zrovna ideální váhu, ale chybu nehledám nikde jinde v těle ani ve svých lécích, ale zejména ve své puse, která je skoro stále při chuti. Možná, že u vás je to jinak, ale spíše bych řekl, že nikoliv. A já vás z toho neviním, prostě takoví jsme. Ale měli bychom to vědět a něco proti tomu dělat. Dnes existují léky, které pomáhají hubnutí, ale ony zato od nás také něco chtějí a když je pak nebereme, a brát je nemůžeme věčně, tak nám bez silné vůle bude hrozit, že se nám zase náš nemilený OTP (okrasný tukový pás) vrátí.
U obézních pacientů s nadváhou se nyní s výhodou používají léky, které nestimulují produkci inzulínu, ale spíše zlepšují jeho účinnost. K takovým patří např. kombinovaný lék Synjardy. Naopak oba léky Minidiab i Glimepirid stimulují sekreci inzulínu a k hubnutí nepřispívají. Jsou to léky dosti podobné.
Naproti tomu Rybelsus představuje moderní antidiabetikum, které zlepšuje efekt inzulínu, ale také snižuje pocit sytosti a zmenšuje chuť k jídlu. U osob, které se snaží a drží dietu, zpravidla vede k mírnému až výraznému hubnutí, podobně jako injekční bratříček tohoto léku velmi populární Ozempic. Ve vašem případě jde tedy velmi pravděpodobně o efekt tohoto léku. Vy byste si ale měla být vědoma, že bez vaší snahy a silné vůle tento efekt nebude trvat věčně.
Poznámka redakce: Doporučujeme k Vaší pozornosti naše Fotojídelníčky
-
vysazování Saxendy
(12.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, prosím, jaké máte zkušenosti s vysazováním Saxendy poté, když pacient zhubne na požadovanou hmotnost? Je obvyklé, že pacient začne znovu víc jíst a přijde jojo efekt? Karlavěk: 53 let výška: 167 cm váha: 98 kgOdpověď
Milá Karlo, je zejména důležité, abyste svůj úspěch náležitě zaprotokolovala a abyste si vysloužila nějaké ocenění, třeba doma a nebo v nejhorším případě jen sama od sebe. Mělo by být patrné, že si svou váhu chcete udržet a ne ji zase nabrat. Měla byste být připravena na potíže a měla byste mít nad sebou nějaký dohled, nejlépe obezitologa, nebo alespoň nutričního terapeuta.
Máte pravdu, že řada lidí váhu zase nabere zpět, ale to rozhodně neznamená, že to tak musí být u vás. Bez vůle byste nezhubla ani s tou Saxendou. Neopouštějte tedy lékařskou péči, veďte si svůj dietní deník a dávejte si různé dárky za to, že to nadále vydržíte. Lépe vám poradit nemohu, ale specialisté na takovou léčbu by vám jistě navrhli další podpůrné postupy.
Návrh redakce: Možná by Vás mohl zaujmout náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek s definovanou dávkou sacharidů na den
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dlouhodobý cukr, dieta, nadváha
(11.02.2024)
Dotaz
Dodržuju dietu, vůbec, vůbec nejím cukr, kupuju vše bez cukru, sladím čaj , kávu jenom stévií, jím k Stadamet i diamizin gurmar a piju bylinky,pečivu se vyhýbám, stále tvrdě pracuji jako doručovatelka, denně nechodím 5 a víc km. Přesto mám stále dlouhodobý cukr 54, takže na mě Dr kouká jako na pažravce, co diety nedodržuje. ( Žiju stále vedle nákladních aut)..Kde je teda či může být chyba?? Děkuji za odp. Janavěk: 52 let výška: 158 cm váha: 110 kgOdpověď
Milá Jano, opakovaně zde píšeme, že diabetes 2. typu se vyvíjí u osob, které k tomu mají určité vrozené metabolické vlohy. Porucha zpočátku není příliš patrná, ale postupně se vyvíjí snížená citlivost vůči inzulínu a později také klesá schopnost produkovat inzulín, když tělo již nestačí té snížené citlivosti čelit.
Aby nevznikl diabetes, je pro tomu nutné systematicky bojovat dostupnými prostředky, a to zdaleka nejsou léky, ani zázračné přípravky jako Diamizin. Je to silná vůle, pravidelný spíše náročný tělesný pohyb a zejména omezení kalorického příjmu a prevence obezity. Právě obezita je tím hlavním vyvolávajícím faktorem, který nastartuje vrozené vlohy a způsobí diabetes.
Diabetes 2. typu se většinou rozvíjí léta, krůček za krůčkem. Nakonec, jako ve vašem případě, má člověk vysoký stupeň obezity, který není možné zvládnout jednoduchým a teprve ne krátkodobým opatřením. Je to práce na několik let a v podstatě nekončící...
To, že nejíte přímý cukr a sladké potraviny zabraňuje tomu, aby vám bezprostředně po pozření rychle nestoupala glykémie, ale jinak je to stejný cukr, na který se v těle nakonec promění i tmavé pečivo a všechny ostatní stravitelné sacharidy v potravě.
Je naprosto nesprávné označovat vás, jak píšete, za „pažravce“, ale přesto se téměř jediná pomoc nabízí právě celkové omezení kalorického příjmu. K tomu je potřeba systematické zaučení, nejlépe v obezitologické poradně. Každý víme, že nestačí jen tak vám to doporučit a kráčet dál. Ale ani z vaší strany není možný takový přístup, musíte k tomu sama dospět a sama se rozhodnout, že s tím něco uděláte, a to opravdu.
Z léků by vám mohly pomoci analoga GLP-1, která pomáhají hubnout a snižují chuť k jídlu, kromě toho, že zlepšují vyrovnání diabetu. U vás by to zřejmě bylo plně indikované a lék by byl plně hrazený.
Ptala jste se, kde je chyba. Nyní jsem vám to velmi stručně vysvětlil. Prosím, neberte tuto odpověď, jako by byla na otázku, kde je vina. Rozhodně ne vina. Vím, že to máte obtížné a že se snažíte. Poštovní doručovatelka je navíc náročným zaměstnáním, ale alespoň máte dostatek pohybu, a ta auta všude, to s vámi souhlasím...
Poznámka redakce:
Váš BMI je 44, a nad číslo 40 se jedná již o obezitu 3. stupně, vyšší už není, takže je nyní nezbytné začít nejlépe pod odborným dohledem dodržovat dietu s přesně definovaným množstvím sacharidů v potravě. Doporučujeme prostudovat si například dietu na našich stránkách, pokud Vám nebude doporučena jiná. Naleznete ji zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
Současně zvažte léčbu pomocí analogů GLP-1, jak doporučuje pan profesor. Základní informace o této skupině látek naleznete v pěkném článku od diabetologa MUDr. Edelsbergera zde: https://www.cukrovka.cz/lecba-cukrovky-2.-typu-analogy-glp-1, a také ve spoustě dalších odpovědí na téma GLP-1, či Ozempic (když si zadáte klíčové slovo do vyhledávače v Poradně)
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Saxenda a DM 1. typu
(10.02.2024)
Dotaz
Saxenda,je vhodná pro Diabetes typ 1?. Apidra+Toujeo. Onemocnění 2015,že začátku na inzulínu. Děkuji Emilievěk: 65 let výška: 170 cm váha: 101 kgOdpověď
Milá Emilko,
Saxenda je lék původně vyvinutý pro léčbu diabetu 2. typu. Pro tyto účely je dostupný jako lék Victoza. Protože zmenšuje pocit hladu, tak se začal také používat k podpoře hubnutí a právě lék Saxenda slouží tomuto účelu, jen dávkování stejné látky je zde vyšší.
V principu lze tedy Saxendu použít i u osob s diabetem 1. typu, a to čistě za účelem podpory hubnutí. Je ale nezbytné činit tak ve spolupráci s vaším diabetologem, aby např. lék nevyvolal nevolnost a zvracení a tím případně u inzulínem léčeného diabetika nevyvolal ketoacidózu. Zpravidla se tak neděje, ale proto je právě nutné podrobné zaškolení a systematický přístup k léčbě obezity, která nebude zahrnovat jenom tento lék, ale zejména poučení o dietě a dávkování inzulínu v průběhu hubnutí.
Jinak ano, tyto lék se v malé pilotní studii zkoušely i u osob s právě nově zjištěným diabetem 1. typu, kdy je ještě zachovaná určitá inzulínová sekrece. To ale není váš případ a i tak se tento lék mimo přesně definovanou klinickou studii nemůže v takovém případě použít.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
může lékař předepsat GLP 1, když jsem prodělala zánět slinivky břišní
(07.02.2024)
Dotaz
může lékař předepsat GLP 1, když jsem prodělala zánět slinivky břišní před 6ti lety. Evavěk: 74 let výška: 165 cm váha: 83 kgOdpověď
Milá Evo, tzv. analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) mohou velmi vzácně vyvolat zánět slinivky břišní (asi v jednom případě ze 4 tisíc). Na druhé straně příčinou zánětu slinivky jsou u nás žlučníkové kameny, alkohol, vysoké hladiny krevních tuků (velmi vysoké), vysoké hladiny vápníku (při určitých poruchách jeho metabolismu), obezita, poranění, vrozené poruchy vývoje pankreatu či genetické defekty.
Já bych GLP-1 u osoby se zánětem slinivky v anamnéze podával velmi obezřetně, pakliže by jiné léky nebyly vhodné. Uvažoval bych o tom u diabetika s výraznou obezitou, u něhož se nedaří dosáhnout poklesu jiným způsobem. Pacienta bych ale o riziku tohoto léku informoval a poradil se s ním, zda má velký zájem tyto léky užívat při této (malé) možnosti, že by se zánět slinivky mohl opakovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!