Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

177 dotazů

  • Dotaz

    Proč se při cukrovce nesmí konzervované jídlo , rybí konzervy paštiky atd. Helena
    věk: 61 let výška: 170 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den paní Heleno, 

    při cukrovce jistě můžete jíst konzervované jídlo. Spíše je třeba se zaměřit na to, jaké konzervované jídlo a jaké má složení. Jediný problém u konzerv je, pokud by došlo k narušení konzervy, to by mohlo dojít ke kontaminaci nebezpečnými bakteriemi. 

    Kalorické rozdíly: 

    protože při DM2 je chtěná redukce hmotnosti, doporučuje se jíst potraviny s nízkým obsahem tuku a vyšším obsahem bílkovin. Mezi konzervami najdete různé potraviny různých kvalit. Paštiky jsou většinou bohaté na tuky (i zde je třeba pozorovat tabuly složení, protože existují paštiky s vysokým procentem masa a naopak s velmi nízkým), ale najdete i  např. pomazánky z luštěnin. Místo vepřového masa existuje krůtí maso v konzervě atd. 

    Např. tuňák ve vlastní šťávě obsahuje na  pevný podíl 301Kj, 1gT, 36gB  oproti tomu od stejné značky tuňák v oleji obsahuje 832kJ, 17g tuků, 10gB

    Čongrády Vepřové maso ve vlastní šťávě obsahuje  958kJ, 18gT, 17gB    vs.  Vepřové škvarky v sádle 3709kJ, 100g tuku

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem diabetik 2 typu užívám siofor prolong ,ale pracuji na noční služby a nevím jak bych se měla stravovat ,jsem diabetik teprve týden
    věk: 60 let výška: 164 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    poradit vám takto bez jakýkoliv dalších informací je velmi složité, neboť mám klienty, kteří na noční spí a také klienty, kteří na noční opravdu pracují celou noc. 

    Nicméně, všeobecně se doporučuje, že v době aktivity máte jíst a v době v přípravě na spánek již ne (2-4 hod před spaním) . 

    V průběhu aktivní noční je třeba doplňovat energii v podobě lehkých jídel - míchané tvarohy, celozrnné pečivo, zeleninové saláty apod. 

    Všeobecně strava pro diabetiky není nijak složitá - omezit sladké a tučné jídlo, mít dostatek zeleniny, 1 ks ovoce denně, dostatek pohybu. Inspirovat se dietnějšími recepty můžete v našem fotojídelníčku

    Nabízí se i možnost využít služby nutričního terapeuta, který vám pomůže nejlépe se v diabetické dietě zorientovat. Některé pojišťovny proplácí konzultaci v rámci bonusového programu, některá oddělení diabetologie mají nutričního terapeuta již nasmlouvaného - v rámci nového programu pojišťovny 111. 

    Sekce nutričních terapeutů ČAS (nutricniterapeuti.cz)

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Přestože dodržuji dietu tak mně cukr neklesne. Mám málo pohybu, jsem po mrtvici. Jím menší porce a Diamiizin.
    věk: 88 let výška: 175 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    dobrý den

    u řady pacientů pouze dieta nestačí a Diamizin obvykle ke snížení cukru nevede, nepovažujeme jej za lék na cukrovku. Pro zahájení léčby se Váš lékař rozhoduje podle hladiny cukru nalačno a také po jídle, dále podle dalších nemocí a laboratorních výsledků. Ve Vašem případě byste měl být nalačno 5-8 po jídle 7-11mmol/l.

    Nepíšete jaké hladiny cukru máte, proto Vám doporučuji stav a eventuální zahájení léčby konzultovat s Vaším lékařem.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kolika procentní smetanu si mohu dát do omacky
    věk: 60 let výška: 167 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    úplně nejlepší by bylo nevařit si omáčky vůbec. V rámci dietní stravy nejsou omáčky ideální nejen z hlediska smetany, ale i tuku v podobě másla, oleje  a mouky. 

    Spíše bych doporučila chystat si jídlo dle doporučení zdravého talíře - 1/4 talíře maso  + 1/4 talíře příloha +1/2 talíře zelenina. 

    Pokud na omáčkách trváte, doporučuji volit nízkotučné mléčné výrobky. V mnoha pokrmech (zapečené brambory, těstoviny, zelenina) lze smetanu zaměnit za sýr cottage, který je (na rozdíl od smetany) zdrojem bílkovin s nízkým obsahem tuku.  Nejvíce kalorická příloha jsou knedlíky a pečivo, méně těstoviny a rýže nejméně kalorické jsou brambory, pseudoobiloviny a luštěniny

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetik 1.typu. Chtěla bych začít s dodržováním 24 hod půstu 1 krát týdně. Mám kontinuální monitoring glykemie Dexcom G7 a inzulínovou pumpou Tandem control IQ. Jaké komplikace nebo nežádoucí účinky bych mohla očekávat? Všeobecně se půst pro diabetiky 1.typu nedoporučuje ale nikde se nepíše proč. Po menopauze mám nárůst hmotnosti, hlavně visceralního tuku v oblasti břicha. Hana
    věk: 58 let výška: 164 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Hano, jak známo, člověk potřebuje inzulín 24 hod. denně, a to i když nejí. Jen mu ho při hladovění může stačit málo. Inzulín tlumí uvolňování glukózy ze zásob hlavně v játrech, ale tlumí také novotvorbu glukózy z některých aminokyselin (složka bílkovin) a jiných látek. Mezi náhradní zdroj energie, respektive doplňkový zdroj, patří ketolátky. Ty vznikají ve větší míře při hladovění a některé speciální diety (pro diabetiky nedoporučované) jsou založeny na tom, že si lidé dokonce monitorují přítomnost ketolátek v moči, aby si ověřili, že skutečně hladovějí dostatečně.

    Při nedostatku inzulínu se sacharidy spalují omezeně a ketolátky se hromadí nadměrně, takže může vzniknout až tzv. ketoacidóza - jev, který asi znáte. Ketoacidózu byste si mohla vyvolat dost snadno, stačilo by, abyste si přestala na 24 hod. dávat inzulín. To už by vám bylo hodně špatně, začínala byste zvracet a pravděpodobně byste měla i vysokou glykémii. Pokud byste ale nic nejedla, tak by se mohlo stát, že byste glykémii neměla ani příliš vysokou, ale ketolátky by se ve vás nahromadily tak, že druhý den by vás asi už vezli do nemocnice a za několik dní bez inzulínu byste možná zemřela.

    Takový půst vypadá trochu podobně, akorát tělo umí u zdravého člověka vybalancovat hladinu krevního cukru a ketolátek tak, že ketoacidóza nevzniká, inzulín se v malé míře uvolňuje a nedochází ani k hypoglykémii.

    Podle mého názoru je půst jenom takový "hec". Člověk si říká, že to musí dokázat a připadá si jako hrdina. Pro zdravého člověka to spočívá zejména v silné vůli. Je ale možná snazší nejíst vůbec nic, než jíst nadále, ale velmi málo. Z fyziologického hlediska je ale mírné hladovění určitě zdravější než nárazový občasný úplný půst.

    Dobře léčený diabetik 1. typu léčený pumpou a používající senzor by možná mohl dokázat 24 hod. nejíst, aniž by se mu něco závažného přihodilo. Pumpa se systémem IQ by asi nastavila snížený bazál, ale možná by bylo lepší si vytvořit nový profil bazálních rychlostí, kde byste  měla už jako základ nastavenou menší bazální rychlost. Někteří lidé takový profil mívají, třeba když se chystají na dlouhý sportovní výkon. Mohla byste si jej nazvat např. "sport" nebo "hubnutí" a redukovala byste rychlosti třeba od 40 %. Podávání inzulínu ale rozhodně nelze na déle než 1 až 2 hodiny zcela přerušit.

    Já vám silně doporučuji zvolit raději nový profil nazvaný "hubnutí", snížit si bazální rychlosti třeba o 25 % a jíst dlouhodobě méně. Je to asi náročnější než držet chvíli úplný půst, ale je to lepší. Jenom to musíte dodržovat a ne jíst stejně a jen si dávat málo inzulínu. Úplný půst není pro tělo žádný zázrak a nevede k překotnému hubnutí. Ostatně, postupně dostanete takový hlad, že to po ukončení doženete nebo předeženete. Budete-li ale dlouhodobě jíst méně, můžete si na to časem zvyknout a pokračovat dlouhodobě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,moje lekarka mi zakazala pri diabetu jakykoliv tvaroh,bily jogurt,boruvky.Kdyz jsem rekla ze jsem si koupila i knihy pro diabetiky s recepty rekla ze i ty jsou k nicemu.Nevim co mam jist.Navic jsem na voziku takze nemam dost pohybu. Jana
    věk: 59 let výška: 169 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Jano, to je asi nedorozumění. Knihy pro diabetiky jsou většinou velmi užitečné a pro většinu lidí, pokud nemají ještě jiné dietní omezení, jsou tvaroh a jogurt v rozumné míře vhodné a borůvky také, pokud nejsou slazené cukrem. Zkuste se ve vlídném duchu s paní doktorkou domluvit. Možná má nějaký důvod, proč vám tyto potraviny odpírá. Napadá mě třeba, že jíte místo běžného kelímku jogurtu obsah celého kelímku obřího, které se také prodávají. Nebo můžete mít intoleranci laktózy (mléčného cukru).

    Doporučení  redakce: 

    podívejte se na naše Fotojídelníčky, mohly by Vám být užitečné https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, vaše recepty jsou plné potravin souvisejících s cukrovkou (maso a mléčné výrobky). Jak očekáváte, že lidé nedostanou cukrovku, když doporučujete tento druh jídla?

    Odpověď

    Dobrý den,

    naše recepty jsou zdravé, vyvážené, obsahují doporučené množství bílkovin, sacharidů i tuků na celý den ve 4 rámcových dietách, jsou vhodné pro 4 různé energetické potřeby a zároveň jsou redukční povahy. 

    Mléko a mléčné výrobky nejsou zdraví škodlivé (naopak mají velmi výhodné nutriční složení pokud zvolíme správné)  a maso či některé masné výrobky v doporučením množství rovněž ne. 

    Cukrovka je civilizační onemocnění způsobené nadváhou a obezitou z nadbytku příjmu energie či nedostatku pohybové aktivity. Naše Fotojídelníčky ukazují, jak se lze stravovat zdravěji tak, aby se dotyčný mohl vyhnout drastickým dietám, které končí jojo efektem a pocitem selhání. Cílem je rovněž ukázat, jak velké množství daných potravin lze na jeden talíř dát. 

    Fotojídelníčky jsou tvořeny nutričními terapeutkami, absolventky 1. lékařské fakulty UK, všechny mají navazující magisterské studium a mnohaletou praxi. 

    Proto doufám, že si Vaši důvěru zasloužíme. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, teprve si vše ohledně stravy a tématu budu studovat. Mám dědičně sklony k diabetu, momentálně mám po dvou těhotenství proběhlých ve věku nad 40 let, nadváhu 10 kg (vážím 70 kg při 162 cm) a budu váhu redukovat. Miluji sladké a jsem hodně vytížená, k tomu vstávám k malým dětem i několikrát za noc. Nezbývá mi, než se věnovat svému až když všichni večer usnou a abych to vydržela, sahám po "energii", po sladkém. Nemyslím, že to s konzumací sladkého přeháním, celkově se stravuji z 80% zdravě, ale mívám lačnou kolem 5,8 - 6,2. Myslím si, že to souvisí i s dlouhodobým nevyspáním a tuším, že játra pak produkují něco, co hýbe s hladinou glykémie. Ráda bych ale sahala po zdravější verzi sladkého, proto bych se chtěla zeptat, jestli je řešením konzumace výrobků se zdravější formou cukru, tedy čekanka, datle, stévie nebo umělá sladidla (maltitol) apod., nebo je pro slinivku zkrátka vše "cukr" a je jedno jakého druhu, a nedá se to tedy obejít zdravější formou slazení? Jde mi o to, mít dlouhodobě udržitelné zásady správného stravování bez striktního vysazení cukru (to bych nezvládla) a nerozjet si diabet. Moje představa je, že si např. upeču buchtu nebo cukroví ze zdravější mouky, osladím Erythritolem, čekankovým sirupem apod. a to bude v pořádku. Děkuji! Martina
    věk: 49 let výška: 162 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den Martino, 

    určitě přemýšlíte správně. Cukr v podobě sušeného ovoce je mnohem zdravější a méně kaloričtější než např. tatranka. 

    Lačný cukr lze snížit velmi obtížně, můžete zkusit zařadit večerní procházky, či posunout dobu lačnění. 

    Sladit lze náhradními sladidly, já osobně mám nejraději čekankový sirup a erythritol.  Nemají kalorie a nezvyšují cukr v krvi. 

    Nevhodné jsou med, fruktóza, glukóza, datle, datlový sirup a všechny ostatní sirupy kromě čekankového. 

    Detailně můžete studovat v mém článku zde

    Náhradní sladidla | O cukrovce

    Sladké pečení lze rovněž pojmout zdravěji tak, že místo bílé mouky budete dávat mouku s vyšším obsahem vlákniny (pohanková, špaldová, celozrnná, žitná) nebo jejich různé poměry. Místo šlehačky tvaroh, místo části cukru náhradní sladidlo  - třeba půl na půl. Místo másla kefír, cottage, tvaroh...

    Zdravější je ale postupně omezovat množství cukru jak v buchtě, tak v každodenním životě a postupně si zvykat na méně sladkou chuť. 

    Nadbytek náhradních sladidel ve stravě má samozřejmě negativní dopad na naše zdraví, proto se vždy řiďte DDD - denním doporučeným množstvím. 

    Co se týče prevence cukrovky, primárně se doporučuje udržovat se v kondici - mít dostatek pohybu a normální tělesnou hmotnost. Cukrovka 2. typu je způsobena nadváhou a obezitou, většinou z nadbytku příjmu tuku a nedostatku pohybu. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Snižuje cigarety cukr v těle? Roman
    věk: 18 let výška: 173 cm

    Odpověď

    Milý Romane, nesnižuje.

    Neuvádíte nic o diabetu, ale pokud máte diabetes, musím podotknout, že diabetes a kouření, to je špatná kombinace. S cukrovkou se dá leccos dělat, když se hodně snažíte, ale nezbavíte se jí. I výborným způsobem léčený diabetes přispívá k celkové nemocnosti během let, i když se situace velmi zlepšila, respektive možnosti.

    Kouření ale škodí v mnoha směrech a dá se tomu zcela předejít. Navíc podobně jako diabetes kouření škodí malým i velkým krevním cévám a toto působení se přinejmenším sčítá.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,děkuji za odpověď,myslím že když beru stadamet,rozhodně to s pitím vína nebudu přehánět a celou láhev bych ani vypit neumela,ale zajímalo by mě co by se v takovém případě stalo,kdyby člověk opravdu vypil láhev vína,děkuji za odpověď,s pozdravem Anna
    věk: 57 let výška: 172 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    nemáme k dispozici klinickou studii, která by řešila co by se stalo, kdyby pacient léčený metforminem vypil jednu láhev vína, tak vědecky se tato otázka nedá odpovědět. Víme ale s velmi vysokou pravděpodobností, že pití alkoholických nápojů u pacientů s diabetem vede ke zvýšení zdravotních rizik, zvýšením pravděpodobnosti výskytu nežádoucích účinků. Jedna sklenka vína je také spojena s rizikem, ale to je velmi malé. Vyšší příjem alkoholu může vyvolat hypoglykemickou příhodu a v případě terapie metforminem navíc dochází ke zvýšení rizika laktátové acidózy. Raději ani nepíši o neurotoxicitě alkoholu. Doporučuji Vám to experimentálně neověřovat.

    S přátelským  pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!