Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

177 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, ráno mám po měření 8 mmol/l, je možné praktikovat přerušovaný půst? 1. jídlo ve 13 hod - 400 kcal, 2. jídlo v 16.30 hod - 600 kcal, 3. jídlo v 20 hod - 500 kcal. Miroslav
    věk: 63 let výška: 172 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milý Miroslave, máte velmi kurážný plán, který vám rozhodně chválím. Je ale důležité v tom vydržet, protože když to přerušíte, tak se pak snadno dostanete opět na start... Po takovém půstu se však vraťte ke zdravé normální dietě a ne (pro dnešní čas) k typickému přejídání.

    Nutno poznamenat, že hodně také záleží na tom, zda máte nějakou antidiabetickou léčbu. Pokud byste si například aplikoval inzulín, tak byste musel výrazně snížit jeho dávky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o sdělení jaká je maximální dávka cukru_sacharidu pro cukrovkáře. Údaje na internetu jsou od 90 do 250 !?
    věk: 75 let výška: 180 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milý Cyrile, ano, je tomu tak. Pro osoby s diabetem je existuje široké rozpětí dietního doporučení z hlediska množství sacharidů.

    Do diety je ovšem nutné započítávat všechny sacharidy, to znamená i ty v zelenině, v polévkách, omáčkách, v ovoci a podobně.

    Záleží na tom, jak je cukrovka vyrovnaná, jaký je výživový stav pacienta, jak moc se fyzicky namáhá a jak je starý.

    Vy máte přiměřenou váhu a patříte spíše k vyšší věkové kategorii. Proto bych vám doporučoval dietu s obsahem asi 150 až 180 g sacharidů denně, rozdělených do 3, případně 4 denních jídel.

    Samozřejmě také záleží na vaší léčbě, ale ta by se spíše měla přizpůsobit vaší dietě, abyste neměl hlad a nehubnul ani netloustnul. I na našich stránkách naleznete odkaz na vzorový jídelníček.

    https://www.cukrovka.cz/obsah-sacharidu-v-potravinach

    https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manželovi na OGTT při odběru na lačno byl zjištěn cukr 7,04, test byl tedy ukončen. Na zátěžový test byl odeslán s hodnotou 6,4.Už několik let se potýkal s prediabetem. Dostal léky metformin 500 1x denně a s doporučením, nejíst bílé pečivo a těstoviny. Prosím o radu. Jak má v této fázi vypadat jídelníček takového člověka? Je vůbec možné změnou stravy a životního stylu ještě docílit stavu bez léků? Děkuji. Tamara
    věk: 46 let výška: 181 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Dobrý den Tamaro, 

    metformin je účinný lék snižující dlouhodobý cukr v krvi (odborně glykovaný hemoglobin - HbA1c). Metformin potlačuje tvorbu glukózy v játrech a zvyšuje periferní citlivost tkání na inzulin. Mimo tento efekt má řadu dalších pozitivních vedlejších (nejen preventivních) účinků, jako např.: 

    • Metformin podle řady studií snižuje kardiovaskulární riziko. Ve studii UKPDS snížil metformin riziko infarktu myokardu (IM) více než jiné léky při srovnatelném efektu na glykémii.
    • Ve studii UKPDS došlo u diabetiků 2. typu k nejmenšímu vzestupu hmotnosti ze všech užívaných antidiabetik právě po metforminu.
    • Ve studii DPP zaměřené na prevenci pacienti s prediabetem po metforminu redukovali hmotnost.

    Metformin je v léčbě DM2 lékem první volby a je podáván prakticky u všech pacientů. 

    Aby byly pacientovi odebrány léky na diabetes, musí prokázat velkou píli a velké odhodlání. Cesta je to dlouhá a obnáší redukci hmotnosti, zdravý životního styl, tedy kromě vyvážené stravy i pravidelnou pohybovou aktivitu. Vše v konečném výsledku závisí ale na lékaři, protože všeobecně se odebrání léku nedoporučuje. Ale najdou se i pacienti, kteří to dokázali. 

    Všeobecně se doporučuje nejen omezit příjem sacharidů - tedy jak píšete těstovin a bílého pečiva, ale i snížit množství živočišných tuků, dostatečný příjem rostlinných tuků  a dostatečná konzumace kvalitních plnohodnotných bílkovin. 

    U sacharidů je velmi důležitý obsah vlákniny. Vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů, tím dochází k pomalejšími a nižšímu nárůstu cukru v krvi. 

    Proto se nedoporučuje bílé pečivo, které vlákninu neobsahuje, místo toho je vhodný žitný či celozrnný chléb. Kvalitní celozrnné pečivo by mělo obsahovat alespoň 5 g vlákniny / 100 g výrobku. 

    Z příloh mají nejméně sacharidů (vyjmenováno vzestupně) luštěniny a brambory, poté rýže natural, rýže basmati, těstoviny semolínové a celozrnné, těstoviny klasické - pšeničné, knedlík bramborový, knedlík houskový. Více o sacharidech si můžete přečíst v mém článku zde: Sacharidové přílohy | O cukrovce

    Porce přílohy závisí na doporučeném příjmu sacharidů za den (řekne vám lékař či nutriční terapeut). Poté se můžete řídit rámcovým jídelníčkem. Rozlišení diet dle množství sacharidů ve stravě | cukrovka

    To vše je ale pouze vrchol ledovce, vědět toho potřebujete mnohem více. Myslím, že nejlepší by pro vás bylo, kdybyste se svěřili do rukou kvalifikovaného odborníka - nutričního terapeuta či specialisty. Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)  

    Jídelníček by  mohl vypadat např. takto ( celkem 9000kJ, 200gS - zapůjčeno od mého pacienta) 

    Přeji pevné zdraví a silnou vůli. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Před kratším fyzicky intenzivním cvičením v posilovně s činkami cukr 7 a po 1/2hod je 15. Co je příčinou a jak na to. Dekuji Libor
    věk: 63 let výška: 178 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milý Libore, neuvedl jste, zda užíváte nějaké léky a zda dodržujete dietu s omezením sacharidů. Je také důležité vědět, zda před cvičením (řekněme 90 – 30 min. předem) něco jíte. Sacharidy se pak mohou ještě postupně vstřebávat ze zažívacího ústrojí.

    Kratší intenzivní cvičení však pro některé lidi představuje určitou formu stresu, při kterém se uvolní některé hormony, jako zejména adrenalin a kortizol. Oba tyto hormony mobilizují v těle cukr, a to proto, aby tělo mělo k dispozici energii pro cvičení nebo pro stresující činnost. U pacientů s diabetem to bohužel není ale třeba, protože glykémii mají již zvýšenou a s tím uvolněným cukrem si tělo neví rady.

    Proto se doporučuje spíše tzv. aerobní cvičení raději než silové, při kterém se člověk více zadýchá (a spaluje cukry) a které má většinou delší trvání.

    Já vám navrhuji dvě věci:

    1. Cvičte pravidelně, nejlépe každý den, klidně i 2x. Tělo se vytrénuje, cvičení nebude tolik stresující (i když to možná ani nevíte) a bude se lépe spalovat cukr. Trvání by mělo být pokud možno delší a ne pouze nárazové, tedy alespoň 40 minut nebo 2x 20 minut.
    2. Zařaďte pokud možno aerobní cvičení. Sem patří běh (i pomalý), rychlá chůze, intenzivní ale nikoliv náročná gymnastika, míčové hry, tenis, jízda na kole a podobně. Chcete-li cvičit i silově, rozdělte si cvičení na 2 poloviny. Nejdřív se trochu rozcvičte, pomalu si zaběhejte nebo rychle projděte, a pak přidejte ty silové cviky.

    Po určité době, pokud své cvičení nebudete zbytečně přebíjet nadměrným příjmem jídla, povede spíš k poklesu nebo dokonce normalizaci glykémií.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Mela jsem v 8,15 rano, 7, coz uz je za hranou…nemam diagnostkovanou cukrovku.ani pred cukrovku. Predesle testy byvaly kazdorocne lehce nad hranici normalnich hodnot…mam nadvahu a pohyb uz nemam tak intenzivni,co jsem v duchode,predcasnem. Take se mi z roku na rok zvedly RBC, WBC, Hemoglobin, jsou ale porad v referencnich hodnotach laboratore. Je mi 61. Beru na tlak Losartan Potassium 100 mg, Jinak nic. Muj lekar mi pouze doporucil denni rychle prochazky a vice, ale mensich porci denne. Vaha behem pul roku uz sla dolu, to jeste pred testem krve. Zadne jine potize nemam. Co se tyka stravy…..jim vice zeleniny nez masa,to temer nejim, mimo kureciho, 1-2 krat v tydnu mam nejake ryby, losos apod, jim bezne avocado, ale i ovoce,ktere mozna bych nemela…? Hrozny, pomerance….hodne jim hlavkovy salat, okurky, rajcata, porek, obcas houby. Piju vodu, kavu,kefir,beru probiotika. V srpnu jsem totiz mela Antibiotika na infekci moc.cest( poprve v zivote). Jinak beru vitamin C, D, Zinek, Omega Krill a Multivitamin…nevim zda to vsechno potrebuji…ale bylo to doporucovano vzhledem k posileni imunity k vuli Covidu apod….je ale fakt ze jim v tydnu pomerance i vytlacuji stavu z citronu do vody 1 krat denne…take mam rada cibuli a cesnek a obcas ochutim polevky nebo salaty I Turmericem. Salaty zalivam oliv.olejem, vubec neuzivam majonezu, jen trochu do rybich pomazanek ci vajickoveho salatu co pak krat v mesici pripravim. Nejim housky,rohliky, jen celozrnne bagety apod a to jen rano. Mam mirne ztucnela jatra dle ultrazvuku, doporuceni, podobne jako k tomu zvysenemu cukru…pohyb, mensi porce, nejist jen 2-3 krat denne…muj hlavni dotaz teda je…snizim ten ranni cukr bez leku, kdyz mi ani nebyly predepsany? Staci ta recukce vahy a chytrejsi jidelnicek…? Co ty vitaminy…neovlivnuji zelezo v krvi, tak ze mi stoupl hemoglobin a ten cukr? Pred Covid erou jsem brala jen Multivitamin a vitaminy jsem mela z jidla a piti. Dekuji moc, pokud se kouknete na muj dotaz. Zdravim Marcela
    věk: 61 let výška: 167 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo,

    Momentálně asi léky na diabetes skutečně nejspíš nepotřebujete. Teprve kdyby se vám nepodařilo omezit jídlo a trochu zhubnout, by se pro vás hodil metformin, např. v dávce 2x 500 mg.

    Hodnotu glykémie máte již na hranici diabetu a je pravděpodobné, že po jídle vám hodnota dále stoupne. Měla byste se proto opravdu snažit, aby se porucha postupně nezhoršovala a léky potřebovat budete.

    Na prvním místě byste měla snížit kalorickou hodnotu vaší potravy. Jíte sice samé zdravé věci, ale s takovým elánem, až se mně samotnému sbíhají sliny. Určitě byste měla maximálně omezit příjem sacharidů v podobě pečiva, příloh a vysloveně sladkého ovoce a také byste měla snížit příjem tuků v podobě tučnějšího masa, pomazánek, sýrů a podobně. Nesladké zeleniny jezte kolik máte chuť, ale na sladší ovoce přece jen dávejte pozor. Pomeranče jsou vynikající a jistě jsou vhodné, ale pokud je zkombinujete ještě s jablky, hruškami, mrkví a podobně, tak už toho může být dohromady moc, i když to všechno je v principu zdravé. Určitě by vám na den mělo stačit 120 – 150 g sacharidů. Je ale nutné započítat skutečně všechny, tedy i ty v zavářkách, přídavcích do masa i v nesladkém ovoci.

    Potravinové doplňky klidně jezte, ale většinou jsou zbytečné, protože nejspíš máte všeho dost. Jeden kvalitní multivitamin denně by asi stačil.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, prosím, lze při cukrovce druhého typu konzumovat konzervované ryby? Tuňák? Sardinky? Šproty? Makrely? Ve vlastní šťávě? Ve slunečnicovém oleji? V olivovém oleji? A jak je to obecně s olivovým olejem? Musím se vzdát zvyku 1x denně sníst kousek pečiva namočeného do kvalitního olivového oleje? Moc děkuji za vyjádření. Iva
    věk: 58 let výška: 170 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Milá Ivo, pokud čtete naše odpovědi i jiným čtenářům našeho webu, tak vám nemohlo uniknout, jak stále a stále opakujeme, že u diabetu 2. typu a zejména při obezitě je ze všeho nejdůležitější omezit celkový denní kalorický příjem.

    Osoby s nadváhou a rovněž osoby s diabetem mohou klidně konzumovat konzervované ryby. Jedinou námitkou může být, že příliš mnoho konzervovaného jídla není zase tak zdravé a je lepší dávat většinou přednost výrobkům čerstvým. Rybí konzervy kromě toho obsahují různě (ne)kvalitní olej, který je do masa nasáklý, často také různou zeleninu, která rovněž olej pohlcuje. Někdy se přidává i cukr a kukuřice nebo jiné rostlinné potraviny se sacharidy. Takže nakonec to vyjde podobně jako s tím chlebem máčeným do olivového oleje.

    Výše uvedené potraviny vám proto nijak nevymlouvám, jen si je započítejte do celkového kalorického příjmu, včetně často určitého příjmu sacharidů. Oproti čerstvým rybám se jedná ale spíše o potraviny vydatnější, protože obsahují více tuků ve formě přidaného oleje.

    Hlavní věcí je prostě jíst málo. Proto často lidem dělají lépe jídla méně vydatná, jako např. hlávkový salát, kterého ale na druhé straně mohou sníst mnohem více a přinese jim to (jak komu) větší uspokojení.

    Níže ještě reakce naší nutriční terapeutky Mgr. Beáty Bohnerové:

    Milá Ivo, 

    konzervy nejsou ke škodě, pokud nejsou tedy pravidlem. Některé konzervy se naopak vyplatí mít doma po ruce, např. na chvíle, kdy nestihnete nakoupit. Pravdou je, že ryba naložená v oleji je velmi tučná. 

    např. 

    Tuňák v olivovém oleji Rio mare obsahuje (pouze pevná složka 52g) 867kJ a 20gT

    Tuňák ve vlastní šťávě Rio mare obsahuje 314 kJ a 0,5g T

    Ano,  můžete jíst rybičky, ale vyhněte se těm v oleji. Na trhu jsou i sardinky ve vlastní šťávě např. od Hamé, balení 125g obsahuje 596kJ a 8gT

    Ještě se můžete podívat na rybičky naložené např. v tomatě, kde je obsah tuku také nižší, ale oproti balení ve vlastní šťávě je mírně zvýšené množství sacharidů . 

    Olivový olej na pečivu je zajisté zdravá záležitost pro kardiovaskulární systém, ale s dietou se příliš neslučuje. 1 lžíce(10g) oleje obsahuje 350 kj a 9,5gT. Na pečivo je spotřeba oleje zajisté vyšší. Pro porovnání, 1 bílý rohlík obsahuje 550kJ. Energetická hodnota oleje tak převyšuje e.hodnotu bílého pečiva. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 57 let, měřím 189m a vážím cca 98kg. Neberu žádné prášky. Piji pravidelně bylinkové čaje k podpoře jednotlivých orgánů. Zakoupil jsem si glukometr a začal jsem si měřit hladinu glukózy v krvi. V ranních hodinách (cca 5:00) naměřím cca 7 a během dne tato hladina cukru v krvi klesá až na 5. V práci jim malé množství potravy (zelenina - mrkev, kedlubna a celozrnný chléb) v intervalech v 8, 10 a 12hod. Opravdu malé množství. Když přijdu domů mám těch kolem 5. Pak jim kolem 17:00 hod sytější večeře, avšak žádné knedlo, vepřo, zelo, spíše sýr nebo šunku nebo více zeleniny. Tuky se snažím vysadit ze svého jídelníčku. Po 2hodinách mám cukr v normálu. Ráno zase vstanu a opět zvýšená hladina kolem 7. Něco málo jsem zhubnul (cca 4kg). Nevím si s tím rady, kde může být chyba. Byl jsem i na glukózovém testu. Před odběrem jsem měl 5,2 a po testu 4,9. Honza
    výška: 189 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milý Honzo,

    My diabetologové se hodně řídíme podle čísel. Hodnota glykémie ráno na lačno má svoji horní normu 5,6 mmol/l, člověk vašeho vzrůstu by neměl vážit víc než 96 kg, ale raději jen 90 …

    Ale přece jenom čísla nejsou všechno. Jde o to, abyste se cítil dobře a abyste předcházel obtížím, které může přinášet věk nebo zvýšené hodnoty glykémií.

    Vy podle glukózového tolerančního testu nemáte diabetes a vlastně ani poruchu glukózové tolerance, i když ranní hodnoty podle glukometru připouštějí, že lehčí poruchu máte. Měl byste tedy usilovat o zdravou životosprávu, a to vlastně bez ohledu na všelijaká čísla.

    Když to půjde, mohl byste trochu zhubnout, protože s věkem se většinou hubne hůř a možná také proto, že když někdo podle mých zkušeností udává hmotnost 98 kg, tak to ve skutečnosti znamená aspoň 102.

    Zařaďte do svého programu dostatek pohybu, pokračujte ve svém zdravém stravování a jezte o něco méně sacharidů, a to hlavně ve formě příloh či pečiva a také už nejezte žádné sacharidy po večeři. Když máte svůj glukometr, tak se občas změřte ráno na lačno či po jídle, ale pokud se nebude situace zhoršovat, nemusíte s tím zatím nic jiného, než co jsem již uvedl, dělat. Pokud by glykémie ráno byly opakovaně vysoké, mohl byste večer užívat lék metformin, ale myslím, že pokud dodržíte pohybová a dietní doporučení, bude to fungovat lépe.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    vhodnost (nebo opak) vnitřností - málo sacharidů i tuků, ale leckdo nedoporučuje?!' Petr
    věk: 67 let výška: 180 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Dobrý den, Petře,

    máte pravdu, vnitřnosti obsahují nízké množství sacharidů i tuků, ale vysoký bývá obsah cholesterolu a obsah purinů (viz https://www.cukrovka.cz/cukrovka-a-dna ), proto nejsou moc doporučované. Na druhou stranu obsahují také dobře využitelné železo a vitaminy A, D plus vitaminy skupiny B, které jsou naopak z rostlinných zdrojů hůře využitelné. Pokud tedy nemáte vysoký cholesterol nebo netrpíte dnou, není potřeba se vnitřnostem zcela vyhýbat. Jen dejte pozor, aby konzumace nebyla příliš častá a ve velkém množství.

    S přáním hezkého dne,

    (odpovídá Mgr. Petra Jandová, Sanatorium Bristol, Lázně Karlovy Vary)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Můj dotaz se týká výšky cukru v krvi a následná léčba. I když se snažím držet dietu mám pořád vysoký cukr. Mám inzulín Novorapid 16-14-14, Levemir 22-0-0-22. Když přijdu k lékaři, tak ten řeší, že mám v sobě hodně soli, i když vůbec nesolí, nejím brambůrky a jim podobné věci. Nesmím jíst žádné jídlo z obchodu, jako sýry, paštiky, salámy atd., prostě nic. Když jsem se ho zeptal co mám tedy jíst, tak mi neodpověděl. Výši cukru vůbec neřeší. Ráno mívám okolo 13 až 15 i když jim naposledy okolo 18:00. Poraďte prosím. Děkuji Petr
    věk: 56 let výška: 176 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milý Petře, já vám na prvním místě doporučuji dodržovat určitou pravidelnou dietu, která nebude obsahovat příliš mnoho sacharidů ani příliš mnoho soli. Proč vám lékař doporučuje omezení soli, to nevím, ale asi se jedná o onemocnění ledvin či srdce, která mohou vést k otokům. A otoky se na prvním místě řeší omezením soli v jídle.

    Sůl je v potravinách téměř všudypřítomná, ale v některých potravinách jí je obzvláště mnoho. Jsou to zejména předem zpracované potraviny, jako uzeniny, sýry a různé přesolené „dobroty“ jako již zmíněné brambůrky. A také polévky! A minerálky!!

    Pokud byste dodržoval vhodnou dietu pro diabetika s mírným omezením kalorií, tak by se asi řešily oba vaše problémy současně. Čím víc člověk jí, tím také přijímá více soli. Když drží dietu, tak většinou množství soli v těle klesne.

    Podívejte se např. na naše stránky zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

    Uvidíte několik návrhů jídelníčku. Protože máte nyní glykémie vysoké, začněte tím prvním se 150 g sacharidů, i když asi budete mít hlad. Ale diabetes by se vám měl postupně srovnat, jen musíte být důsledný, správně počítat sacharidy, a to zcela všechny a v jakékoliv podobě (i v polévce, i ve všech nápojích, které by ale měly být bez cukru, tedy žádné pivo). Budete-li mít hlad, jezte více nesladké zeleniny (okurky, rajčata, salát…).

    Dávky inzulínu máte docela vysoké, já bych je dále nezvyšoval, případně by se dal vyzkoušet některý jiný dlouze působící inzulín. Je ale třeba si měřit glykémie. Pokud je glykémie vysoká, tak byste pochopitelně neměl jíst další sacharidy, ale měl byste nejprve počkat, až glykémie klesne.

    Člověk nemůže být bez inzulínu, ať již vlastního či toho v injekcích. Pokud ale inzulín má (a vy ho máte dost), tak omezení sacharidů prostě funguje! Nemusí to být hned, u někoho trvá srovnání i několik týdnů, ale funguje to.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat . Beru 2x denně Stadamet 500mg (ráno a večer) a chtěla bych začít s ketodietou. Mám to vyzkoušet? Simona
    věk: 35 let výška: 168 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Simono, možná bude stačit, když se přečtete moje odpovědi na podobné otázky jiným tazatelům:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ketodieta-pri-zvysenem-cukru-v-krvi

    https://www.cukrovka.cz/poradna/hladina-glukozy-5-mmol-l-po-obede-pri-ketogenni-diete

    Stejně jako jim, tak i vám opakuji, že jakákoliv dieta je většinou lepší než žádná. Podle mého názoru je nejlepší vyrovnaná dieta s přiměřeným obsahem sacharidů, bílkovin a tuků, avšak nízkokalorická. Ta jediná se dá dlouhodobě vydržet a je zdravá.

    Cílem mnoha ostatních diet dosáhnout většího úbytku hmotnosti, než by člověk očekával od pouhého snížení kalorického příjmu. Lidé si např. myslí, že když vynechají určité látky, např. sacharidy, mohou pak ostatní potraviny jíst úplně volně a přitom zhubnou.

    Pravá ketogenní dieta skutečně vede k nadměrné tvorbě ketolátek, které vedou k poruše metabolismu a většinou k nevolnosti a nechutenství. Potom se skutečně hubne a je to navzdory celkem nezdravému postupu často užitečné. Málo kdy se ale tato dieta dodržuje důsledně,  jedná se vlastně o dietu s velkým omezením sacharidů.

    Dieta s nízkým obsahem sacharidů (třeba 80 g denně), může být pro pacienta s diabetem 2. typu a s nadváhou také vhodná, celkové omezení kalorií je nutné vždy a rozhodně není vhodné jíst tučná jídla. Ani nadměrné množství bílkovin není dlouhodobě zdravé.

    Já osobně ketogenní dietu pacientům s diabetem 2. typu nedoporučuji, ale také jim ji nevymlouvám, pokud se pro ni rozhodnou.

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!