Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

192 dotazů

  • Dotaz

    Nejvhodnější strava
    věk: 62 let výška: 167 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Dobrý den Renato, 

    bohužel bych potřebovala mnohem více informací ohledně vašeho zdravotního a nutričního stavu. Ovšem pokud je to tak, jak píšete, určitě vám nepomůžu takto online. Vaše diagnóza si potřebuje dlouhodobou péči klinického nutričního terapeuta nebo spíše lékaře nutricionisty*. Jistě takového najdete u vás v nemocnici nebo v seznamu nutričních terapeutů. Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Nejvhodnější strava bude strava s omezením tuků. především přepalovaných. to znamená vyřadit smažená jídla, tuky přidávat do hotového pokrmu. Omezit živočišné tuky - uzeniny, sádlo, konzervy v oleji atd.. Je nutné konzumovat dostatek bílkovin a sacharidů bohatých na vlákninu. Jíst pravidelně a velmi často malé porce, aby se veškeré živiny měly šanci vstřebat. Užívat veškeré léky tak, jak doporučil lékař. 

    *Nutricionista je lékař, který absolvováním specifického kurzu získal funkční licenci České lékařské komory F016 v oboru Umělá výživa a metabolická péče. Tuto licenci uděluje ČLK na základě vyjádření Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP, která posoudí odbornou způsobilost lékaře a absolvování potřebných specializačních kurzů. Lékař nutricionista je pak oprávněn pacientům předepisovat enterální a parenterální výživu a vykazovat s tím spojené výkony pro úhradu pojišťovnou.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, od poloviny prosince tedy cca 4 měsíce praktikuji přerušovaný půst 8/16. První jídlo jím cca mezi 13 - 14 hodinou. Z jídelníčku jsem také téměř vyřadil tučná masa, uzeniny, ... Zařadil více zeleniny, luštěnin, soji, ... Při preventivní prohlídce mi po odběrech vyšla vyšší hladina cukru a s tím podezření na začínající cukrovku 2. typu. Může být toto způsobeno tím, že mám konzumaci posunutou až na odpoledne a večer? Může mi v tomto případě přerušovaný půst vadit? Rád bych tento způsob stravování držel i nadále, protože mi pomohl zredukovat hmotnost cca o 8 kg. Děkuji Michal
    věk: 48 let výška: 168 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den Michale, 

    osobně si nemyslím, že jste zhubl díky přerušovanému půstu. Zhubl jste díky tomu, že jste omezil svůj energetický příjem - jak píšete, vyřadil jste tučná masa a uzeniny a zařadil do svého jídelníčku mnoho zeleniny a luštěnin. Velmi vám gratuluji k úspěchu, máte za sebou skvělý kus práce. Přerušovaný půst je pro vás zřejmě něco, na co jste slyšel a díky čemu jste se do hubnutí pustit. Teď už znáte zásady redukce hmotnosti a mohl byste se pomalu vrátit k pravidelnému režimu. Bylo by to vhodnější, avšak nemyslím si, že je to zcela nezbytně nutné (za předpokladu, že přerušovaný půst dodržujete správně). Pokud by vás tento krok měl demotivovat, pak by to byl krok zpátky. 

    U cukrovky 2. typy se doporučuje pravidelná strava alespoň 3x denně. Pravidelná snídaně, oběd a večeře  pomohou rozložit přijaté sacharidy do 3 jídel denně. To napomáhá rovnoměrnému vstřebávání sacharidů a rovnoměrnému zvyšování cukru v krvi. Jídlo večer těsně před spaním by mohlo cukrovce vadit, doporučuje se naposled jíst 2 hod před spánkem.

    Preventivní prohlídka bohužel pro vás nepřišla zrovna ve správný čas. Právě teď jste v okamžiku, kdybyste jistě chtěl již sklízet ovoce z těžce odvedené práce a místo toho řešíte novou diagnózu. Vydržte. Jste na správné cestě, jak svému tělu pomoci. Navíc si představte, jak by vaše výsledky vypadaly, kdybyste těch 8 kg ještě nezhubnul. 

    Každému novému diabetikovi 2. typu se nejprve doporučuje mírná redukce hmotnosti a to až o 5-10% z původní váhy. Tedy pokračujte dál ve vašem snažení a přeji hodně pevné vůle.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžete doporučit horkovzdušnou fritézu k přípravě smažených jídel. Příklad: sýra? Karel
    věk: 86 let výška: 163 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den Karle, 

    sama horkovzdušnou fritézu mám a za celou rodinu musím říci, že na ni nedáme dopustit. Příprava jídla je v tom velmi jednoduchá, rychlá a nízkotučná. 

    Samozřejmě to nemůžu říct celoplošně, že jsou dobré všechny horkovzdušné fritézy, mám vyzkoušený jen ten jeden typ od Tefalu. 

    Smažený sýr v horkovzdušné fritéze bude jistě méně kaloričtější než klasický sýr smažený v oleji, ale pořád bude obsahovat tuk v závislosti na tom, jak tučný sýr si vyberete. Tedy i takový hermelín smažený v horkovzdušné fritéze bude obsahovat minimálně 1650kJ a 34 g tuku. To je stejné množství tuku, jako kdybyste snědl 450g restovaných kuřecích prsou. Tedy stále to není vhodné jídlo pro každodenní konzumaci, ale spíše příležitostná pochoutka. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem dia 2 typu na prášcích. Mohu si kupoval proteinové pudingy? Do přílohy vám zasílám foto výživových údajů. Kelímek obsahuje 200 gramů. Mohu ho sníst tedy kolik z celkového množství, pokud vůbec mohu. Děkuji za odpověď a informace.
    věk: 54 let výška: 168 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dobrý den Marcelo,  

    tento výrobek je pro diabetiky vhodný. Je slazen náhradními sladidly, které nezvyšují cukr v krvi. Naopak je kvalitním zdrojem bílkovin. Na 200g obsahuje 642 kJ, to by mohlo odpovídat svačině. 

    Bylo by vhodné si změřit glykémii před konzumací a hodinu a půl po konzumaci pudinku. Pokud opravdu nebude vaše glykémie vyšší více než o 2 mmol/l, můžete ho konzumovat. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, popíšu svůj problém protože nikdo neví co je špatně. Píchám inzulín k jídlu Glulizín (apidra solostar) a bazický Glargín Toujeo večer. Předpis 18-18-18 báze 80 večer. Při kontrolách co 3-4 měsíce mi je vždy doporučeno připíchnout si několik jednotek apidry pokud není glykémie v pořádku. Ta však není v pořádku nikdy. Dovolím si zde zveřejnit svůj jeden den. Již 4tý den zapisuji přesně doby, typ potravy a pohyb, také kontroly glykémií. Tedy - 7,00 na lačno (12,3) 7,30 apidra 20J , 8,00kafe mlíko 0,5dcl, 1x rohlík 2x dietní párek následná kontrola glykémie v 10,00 (16,9) 10,00 opět kafe mlíko 0,5dcl následná glykémie před obědem v 11,45 (13,8) 11,50 aplikace apidry 20J 12,00 oběd, 100g kotleta, 50 gramů brambory kontrola 13,45 (14,7) 16,30 (10,2) 16,45 apidra 20j 17,00 bramborové halušky 100g a kyselé zelí 18,00 (12,1) 19,00 aplikace apidry 20j 20,00 40 gramů chleba 100g klobása křen 21,30 (14,3) aplikace toujea 100j další den ráno na lačno glykémie11,2, pohyb cca 20x schody do druhého patra v přibližně půlhodinových intervalech, provozuji taxislužbu, lítám nahoru a dolů z bytu, jak je potřeba. Tekutiny neslazené. Provedl jsem i kontrolovaný pokus, kdy jsem si pod dohledem na glykémii 15,9 včera po vydatnější večeři píchl 25 jednotek apidry, a aniž bych cokoliv snědl, nebo pil šel jsem o půlnoci zkontrolovat glykémii s výsledkem 14,4, výsledek mé (léčby) glykémie na nic , rozpíchané břicho pořád hlad a nervy už vážně někde... kde nemají být :-) pokud popisuji problém u lékaře na kontrole s dávkováním inzulínu, je mi sděleno , to není možné. Je to všechno normální? nebo jsem atypický jedinec. Jo musím podotknout, že na jakoukoli formu medformínu jsem alergický. Proto jsem také před 3mi lety na vlastní žádost přešel k inzulínům, málo kdy však za tu dobu byly glykémie v pořádku. Robert
    věk: 50 let výška: 169 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milý Roberte, mně zase váš případ připadá dost typický. Máte velmi pravděpodobně diabetes 2. typu, i když ke spolehlivému posouzení jste neuvedl dost informací. Máte nadváhu hraničící s obezitou a provozujete velmi sedavé zaměstnání, ta nárazová běhání 2 patra na tom příliš mnoho nezmění. Ještě se obávám, řada taxikářů kouří při čekání na klienta... Dost možná nejíte v klidu pořádně z talíře, ale s jídlem na klíně v autě, ve spěchu. Pořád jenom stupňujete dávky inzulínu a zakládáte si na další obezitu.

    I když o vás skoro nic nevím, co bych vám doporučoval?

    1. Pořiďte si nějakou knížku pro diabetiky o dietě. Najděte si pro vás vzorovou dietu. Protože máte nadváhu a hodně sedíte, doporučuji s obsahem 150 g sacharidů denně. To se ale musíte naučit spočítat.  Musíte se naučit, jak to spočítat všechno dohromady. Započítat skutečně všechny sacharidy. 150 g sacharidů není mnoho, ale určitě to bude vašemu tělu stačit. Co sníte navíc, se stejně jen uloží do zbytečného tuku, nebo to vyloučíte močí. Stačily by 3 jídla denně. Pokud to nevydržíte, připravte si dostatek nesladké zeleniny ke svačinám. Návrhy diet najdete i na našich stránkách.  
    2. Kromě běhání do schodů provozujte pravidelně ještě nějaký soustavnější a zábavnější pohyb. Minimum je 30 min. s pořádným zadýcháním. Já vám ale doporučuje alespoň 45 minut denně, byť již s menším zadýcháním. Ale pravidelně.
    3. Inzulín si pícháte 4x denně. Řídíte taxi. Pokud budete ochoten se pořádně zaškolit, byl by pro vás vhodný kontinuální senzor hladiny cukru v podkoží. Kdykoliv můžete sledovat svoje hodnoty a řídit podle toho inzulínovou léčbu. Pro taxikáře je to skoro povinnost, aby vždy mohl vyloučit hypoglykémii, při které řídit nemůžete. Pojišťovna by to měla hradit, pokud to budete používat správně a zlepšíte přitom vyrovnání svého diabetu. Nebudete se muset píchat do prstu. Budete znát svoje hodnoty neustále. Bude se vám protivit vidět svoji glykémii stoupat po nevhodném jídle, takže budete jíst lépe. Budete předcházet hypoglykémiím. Budete moct svoje glykémie zhodnotit dlouhodobě s pomocí počítače, kam se všechny hodnoty promítnou a vy uvidíte, co děláte špatně a co dobře. A je to pohodlné.
    4. Nezvyšujte už dávky inzulínu. Spíš se pokuste je postupně snižovat. Vaše dávky už nyní jsou velmi vysoké. Pokud budou glykémie vysoké, jezte méně, ale nezvyšujte zbytečně inzulín.
    5. Hodně lidí by mohlo metformin tolerovat, kdyby opravdu chtěli. Ale budiž. Jsou i jiné léky. Lékař by vám k inzulínu mohl přidat například některý z gliflozinů nebo některý z analogů GLP-1.
    6. Jezte v klidu. Můžete si jídlo dopředu připravit, aby obsahovalo vše potřebné, nebylo kalorické a hlavně mělo správný obsah sacharidů. Také si ho potom trochu lépe užijete.

    Poznámka redakce:

    Naše nutriční terapeutka podotýká, že v uvedeném jídelníčku Vám převažují tuky. Jídelníček je založený na přijmu tuku (48 % místo 30 %).  Rovněž podotkla, že by bylo dobré kontaktovat nějakou nutriční poradnu ve vaší oblasti a nechat si doporučit vhodné složení vašeho jídelníčku. Nutriční terapeuty máme na stránkách ZDE.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Můžu lososa pripravovat n pánvi s omega 100% rostlinným tukem? Nebo musím do trouby či jak je nejlepší způsob při cukrovce? A ještě se chci zeptat mám v jídelníčku i mouku ale nevim jak s ni naložit 10gramu. Jako obalit v tom to maso nebo co s ni? Děkuji moc Marek
    věk: 28 let výška: 191 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Dobrý den Marku, 

    losos patří k tučnějším rybám, to ale neznamená, že byste ho neměl konzumovat. Naopak, rybí tuk je pro naše srdce velmi důležitý. Podle mého názoru není potřeba lososa připravovat na tuku, protože tuku obsahuje dostatek. Stačí si pořídit např. pečící folii, kterou naleznete v mém článku zde: Vychytávky do kuchyně | cukrovka Samozřejmě můžete použít i obyčejný pečící papír. 

    Pokud máte kvalitní teflonovou pánev, ani zde není potřeba žádný další přidaný tuk na restování. Já osobně preferuji pečení v troubě, je to sice na delší dobu, ale losos je upečený rovnoměrně. Také můžete zkusit vaření na páře. Ani restováním na malém množství tuku (1 lžíce) nic nezkazíte. 

    Omega 100% tuk je vhodný na smažení pokrmů, protože se nepřepaluje (vysoký bod zakouření),  ale jedná se o palmový tuk, který je zdrojem nasycených mastných kyselin (NMK).  Na 100g tuku připadá 50g NMK. Pro porovnání máslo obsahuje  47g NMK a řepkový olej pouhých 7,5g NMK. Řepkový olej je na smažení nejvhodnější - nepřepaluje se a obsahuje malé množství NMK. 

    NMK je třeba v naší stravě omezovat. Jsou obsaženy především v živočišných tucích, kde slouží jako energetická rezerva. Také se vyskytují v palmovém, palmojádrovém a kokosovém oleji.

    Jejich zvýšená konzumace ovlivňuje hladinu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi. To vede ke kardiovaskulárním komplikacím.

    Z celkového příjmu tuků by nasycené mastné kyseliny neměli tvořit více než 7 % energie. Toho lze docílit převedším sníženou konzumací živočišných potravin s vysokým obsahem tuků (např. sekundárně upravené maso-uzeniny), ale i tučných mléčných výrobků a některého druhu pečiva (např. smažené koblihy).

    Bod zakouření některých tuků a olejů

    Tuk/olej

    °C

    máslo

    150

    GHI

    250

    sádlo

    180

    Řepkový olej

    246

    Slunečnicový olej

    227

    Kokosový olej

    232

    Rýžový olej

    254

    Na váš druhý dotaz ohledně mouky. Předpokládám, že hovoříte o rámcovém jídelníčku, který vám dál váš lékař. Zde se uvádí doporučené množství mouky pro přípravu pokrmů, jako jsou např. omáčky a pod. To ale neznamená, že byste musel mouku do pokrmů dávat. Spíše se tím chce poukázat na fakt, že se nemá mouky dávat více, než je těch 10g. Pokud ji v pokrmu nechcete, nedávejte ji. Vyšetříte si alespoň pár sacharidů k dobru. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám nadváhu (102kg), mám cukrovku 2. stupně (actos 30mg, januvia), při úbytku váhy mi klesá cukr. Myslíte, že proteinová dieta, kde bych zhubnul 10 - 15kg by pomohla snížením hladiny cukru, nebo držet klasickou dietu, děkuji za info Milan
    věk: 75 let výška: 172 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Dobrý den Milane, 

    je skvělé, že se snažíte zhubnout a hledáte možnosti. S vaši diagnózou by bylo nejvhodnější navázat spolupráci s nutričním terapeutem, který vás bude mít pod dohledem. 

    Seznam nutričních ambulancí najdete zde: Sekce nutričních terapeutů ČAS (nutricniterapeuti.cz) a zde: Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    K vašemu dotazu. Snížené množství sacharidů a zvýšené množství proteinů vám zajisté jen prospěje. Ovšem otázka je, jak moc nízké množství sacharidů budete přijímat. 

    Občas se stane, že pacienti na proteinové dietě, nevědomky, konzumují mnohem více tuků. To je dáno vyšší konzumací masa a výrobků z něho. 

    Ještě je tu jedno úskalí v podobě jojo efektu. Je víc než pravděpodobné, že se po čase přestanete kontrolovat a opět začnete konzumovat vyšší množství sacharidů. A kvůli tomu naberete těžce zredukovaná kila zpět. 

    Jak vidíte, tato dieta je již složitější a opravdu vyžaduje potřebné znalosti nebo odborný dohled. Pokud si však myslíte, že by vám vyhovovala, nastudujte si můj článek, kde jsem se ji podrobně věnovala zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce 

    Já bych se spíše přikláněla k mírně zvýšenému přijmu bílkovin a mírně sníženému přijmu sacharidů. Např. 45% sacharidů, 30% tuků a 25% bílkovin. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem ve 20tt a v minulém tehotenstvi mi byla diagnostikovana po OGTT ve 25tt tehotenska cukrovka kompenzovana byla ale pouze dietou. Nyní si proto stravu hlídam už od zacatku a pravidelne si měřim ranní glykemii, která se u mě ukazala jako jedina mirne zvysena (hodnoty z glukometru byly většinou mezi 4,7-5,4). Kazdopadne si píšu, co jim a rano se merim a zjistila jsem, ze když jsem si dala sladkou veceri (třeba chleba s maslem a medem byla moje ranní glykemie mnohem lepsi (4,2), nez když si dam svou tradiční veceri - celozrnne pecivo s dušenou sunkou a zeleninou, pak mam třeba 5.0. Můžete mi prosím rict, jak je to mozne? (Vyzkousela jsem to již třikrát a vzdy se stejným výsledkem) Moc dekuji. Pavla
    věk: 34 let výška: 178 cm váha: 72 kg těhotenství: 20. týden

    Odpověď

    Dobrý den den Pavlo, 

    zřejmě to bude způsobené rozdílem obsahu bílkovin. Zatímco chléb se šunkou a zeleninou obsahuje bílkoviny, vlákninu i tuky navíc, chléb s medem obsahuje pouze pomalu a rychle vstřebatelné sacharidy. Chléb se šunkou a zeleninou bude těžší v našem těle rozložit a bude to trvat déle. Sacharidy se budou uvolňovat postupně. Nárůst glykémie bude postupný a bude déle trvat.  Oproti tomu med je rychlý cukr, který vstřebáváme ihned a ihned tedy zvyšuje cukr v krvi. Tedy vaše tělo zpracuje chléb s medem rychleji a na glykémii se podepíše např. třeba ve spánku.  

    Avšak je to pouze domněnka z pohledu nutričního terapeuta. Může tam mít efekt mnoho dalších faktorů. Můžete to otestovat měřením 2 hodiny po jídle a průběžným nočním měřením. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chci se zeptat. Nedávno mi zjistili cukrovku. Kupuju si v Lidlu řecký jogurt pilos. 0,3G tuku a 3,5g sacharidu. Dávám si to ke snídani. Je to správný a nebo vyhledat nějaký jiný? Děkuji moc 
    věk: 28 let výška: 191 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ano, jogurt je velmi dobře vybrán. Je vhodný díky nízkému množství sacharidů ( do 5g S/100g), ale také obsahuje vyšší množství bílkovin. Dostatečný příjem bílkovin je důležitý při redukci hmotnosti. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chtěla jsem se zeptat, 2dny si měřím cukr, prozatím jsem vynechala bílé pečivo, nepiju minerály a ochucené vody. jen občas si dám trochu šťávy ale proti tomu si cukrem osladím čaj. Jinak se snažím cukr vynechat. Je nutné upravovat jídelníček nějak více když mám hodnoty v pořádku? Martina
    věk: 25 let výška: 179 cm váha: 94 kg těhotenství: 25. týden

    Odpověď

    Dobrý den Martino, 

    občas vám trochu cukru jistě neublíží, ale bylo by dobré si pomalu začít zvykat na neslazené nápoje a nedoslazované pokrmy. Nebo můžete zkusit náhradní sladidlo. Dnes máme na trhu širokou škálu náhradních sladidel, kterými můžete cukr nahradit. Já osobně mám nejraději čekankový sirup

    Ovšem pokud vám bude stačit 1 lžička cukru do čaje a díky tomu už nebudete mít potřebu jíst sladkosti, ušetříte si spoustu nervů i kalorií. 1 lžička cukru má totiž jen 85 kJ (5 g sacharidů), oproti tomu 1 čtvereček mléčné čokolády Milky obsahuje 371 kJ a 10g sacharidů. 

    Čerstvé ovocné šťávy jsou sice zdravé, ale velmi rychle zvyšují cukr v krvi. Proto se diabetikům nedoporučují. Vyzkoušejte zeleninové šťávy nebo jen vodu s citronem. Také si můžete udělat velkou konvičku s čajem a nechat si ji vychladnout. 

    Bohužel nepíšete, jaký typ cukrovky máte, ale předpokládám, že 2. typu. Podle vašeho BMI spadáte hraničně do kategorie nadváha ( 29,3), od BMI 30  je to obezita 1. stupně. 

    Pro léčbu cukrovky 2. typu je důležité nejen omezit sladké, ale také redukovat hmotnost o 5-10% z původní váhy. 

    To znamená omezit smažené jídlo, živočišné tuky, uzeniny, bílé pečivo, sladké pití atd. a zařadit pohybovou aktivitu. 

    Píšete, že jste již udělala kroky, které pomohou vylepšit vaši kompenzaci cukrovky. Chválím. Kromě aktuální glykémie je nutné mít také v pořádku dlouhodobý cukr, který vám měří lékař. Jeho hodnotu najdete v dia kartičce u kolonky HbA1c.  U diabetiků se za vynikající kompenzaci považuje koncentrace HbA1c do 45 mmol/mol (4,5 %). 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!