Výsledky vyhledávání v poradně
-
Prediabetes a alkohol
(22.11.2024)
Dotaz
Zajimalo by mne, jaky vliv ma skoro denni konzumace 2-3 *0.5l piva plus vikend 4-6 piv. A take jestli je velky rozdil mezi pivem se svimi tekutými cukry a napriklad vodkou ci slivovici jako temer cistym alkoholem. Vim ze oboji je spatne, ale bohuzel to mam jako rozpoustec permanentniho stresu. Precetl jsem mnoho otazek na techto velmi kvalitnich strankach, ale podobnou otazku jsem nenasel. Snazim se prejit na vodu s citronem, ale moc mi to nejde. V soucasnosti mam ranni glykemii 6.1 ainzulin 16,3. Richardvěk: 57 let výška: 182 cm váha: 116 kgOdpověď
Milý Richarde, napřed napíšu to, co vy ale stejně víte. Jen si musíte uvědomit, že za to máte odpovědnost vy a vám to dlouhodobě škodí. Vaše konzumace alkoholu je skutečně přes míru, bude vám to poškozovat mozek, játra, nervy … a osobní život.
Jinak alkohol sám o sobě představuje kalorie, které se přičítají k vaší dietě. To znamená, že se po něm může dobře tloustnout, tedy pokud to nevyvažujete vynecháním normálního zdravého jídla a pití, což ale také není dobře.
Alkohol ale sám o sobě bezprostředně nezvyšuje glykémii, takže z hlediska příjmu sacharidů zvyšují nesladké destiláty glykémii mnohem méně než stejné množství alkoholu např. v pivu. Větší množství alkoholu může v játrech svým škodlivým účinkem dokonce částečně zablokovat vlastní tvorbu glukózy v těle, takže vzniká určité nebezpečí i hypoglykémie, zvláště u osob léčených inzulínem nebo léky, které zvyšují produkci inzulínu. To může být i nebezpečné, protože lidé „pod parou“ často zapomínají na pravidelné jídlo po podání inzulínu a vůbec, svému diabetu se mnohem méně věnují.
Naproti tomu 0,5 l plzeňské dvanáctky obsahuje asi 25 g sacharidů. 5 piv už obsahuje asi 125 g sacharidů, což už se blíží celkovému množství sacharidů, které byste při své nadváze měl denně konzumovat. Když se tedy k tomu přidá i další jídlo, můžete mít sacharidů nadbytek.
Z hlediska sacharidů je ještě horší nealkoholické pivo, protože to obsahuje mnohem více sladu, který není přeměněný na alkohol, takže v něm zůstává mnohem více sacharidů. Vůbec nejhorší jsou (ale pozor, jen z hlediska množství sacharidů!) nealkoholická ovocná piva. Ta obsahují zpravidla 50 g sacharidů v půllitru, což je opravdu strašně moc. A někdy je to dokonce 60 g/500 ml. To je pro diabetiky naprosto nevhodné, leda snad jako pomoc při hypoglykémii.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Měření glukometrem
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, mám prediabetes, koupila jsem si glukometr, jelikož si vše platím, chtěla bych se informativně jednou denně měřit, tak by mě zajímalo v kterou dobu? Jestli ráno na lačno? Nebo dvě hodiny po jídle? Děkuji Jarmilavěk: 47 let výška: 158 cmOdpověď
Milá Jarmilo, je žádoucí, abyste neměla zvýšené glykémie na lačno ani po jídle. Proto doporučuji se testovat občas na lačno a občas 2 hod. po vašem typickém jídle. Budou-li hodnoty zvýšené, upozorní vás na to, že může být vhodná úprava diety či případně zvýšení tělesné aktivity. Je dobré mít záznamník a tam si hodnoty zapisovat spolu s časovým údajem a době od posledního jídla. Glukometry také mají paměť, jen je nutné u nich dobře zadat datum a denní čas.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Těhotenská cukrovka, životní styl a později cukrovka klasická
(03.11.2024)
Dotaz
Dobrý den Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Mám strach, že se mi v následujících letech rozvine prediabetes nebo cukrovka typu 2. Myslíte , že když se upraví váha, životní styl ( mám mírnou nadváhu) že se jde tomu vyhnout ? Jsem po IVF , takže kila šli nahoru. Momentálně jsem 23+3tt a pouze 3kg nahoře (naštěstí ) Děkuju za odpověďOdpověď
Dobrý den,
ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% riziko, že se u nich rozvine v pozdějším věku cukrovka 2. typu. Důležitou prevencí je zdravý životní styl, tj. udržovat se štíhlé, zdravě jíst, pravidelně se hýbat a nezapomínat na pravidelné kontroly u Vašeho praktického lékaře.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
zvýšená ranní glykémie
(08.10.2024)
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu jak přírodní cestou snížit ranní glykemie. Zkouším všechno měla jsem kůru od Podhorne /penizovka /, od Terezie přizpůsobila jsem stravu přestala skoro jist pečivo a přílohy, 5 kg snížila hmotnost. Přidala pohyb a už opravdu nevím po ránu měřím 6,3/6,7/7,3 a pořád dokola. děkuji za odpověď. Lékařka mě vede jako prediabetes.věk: 61 let výška: 160 cm váha: 86 kgOdpověď
Milá Ladislavo,
u diabetu 2. typu spojeného s nadváhou, zvláště u "lehčíh" případů, jako je ten váš, hraje zcela zásadní úlohu dieta. Navíc dieta je, alespoň doufám že i vy to tak chápete, přírodní cesta. Máte výraznou nadváhu, a ta hlavní měrou přispívá k projevení diabetu. Kromě toho máte jistě i vrozené vlohy pro diabetes, ale ty nezměníme, jen se proti nim dá bojovat.
Není potřeba zkoušet žádné složitosti a dietní speciality. Hlavní princip spočívá ve výrazném omezení kalorického příjmu a zejména omezení sacharidů v dietě. Pokud to zvládnete, tak se vám glykémie časem velmi pravděpodobně upraví. Většina lidí to ale dlouhodobě plně nezvládá, a tak bývá dobré užívat navíc nějaké léky.
Jinak ale diabetes 2. typu je bohužel onemocnění dlouhodobé, které se bez zásadního přispění pacienta samo od sebe spíše zhoršuje a někdy je dokonce nutné podávat inzulín. Ve vašem případě tomu zjevně zatím tak není. Proto nehledejte žádné zázračné přírodní postupy, tedy kromě té diety.
Doporučení redakce:
Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde si zvolíte množství cukru na den, počet jídel a počet dnů, na které chcete jídelníček vytvořit, kliknete na Generovat náhodně a jídelníček je na světě. Můžete si v něm dělat změny, a výhodou tohoto programu je, že i po vašich změnách bude celkové množství cukru vždy tolik, kolik si zvolíte na začátku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hodnoty glykémie u syna
(18.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, Sama mám prediabetes, pořídila jsem glukometr a cca čtyři dny si měřím cukr v krvi. Můj syn 10 let vše sleduje a projevil o měření zájem. Poprvé jsme změřili jeho hodnoty jen tak po ránu (čili na lačno, ale je léto, děti běžně jedí sladké zmrzliny) a synova glykémie byla zvýšená... Cca 6,2 ... Řekla jsem si, že nebudu nic řešit. Dnes(jiný den) však syn snídal sladkou přesnidavku(taková ta komerční sklenička z obchodu) a cca hodinu a půl po té, přišel, že by chtěl opět změřit. Řekla jsem si proč ne, ale následně mě docela překvapila hodnota 12,8... Chtěla bych se zeptat, zda je toto důvod navštívit lékaře, či mohu tyto hodnoty naprosto ignorovat, já jej také neměřila z účelu nějaké diagnostiky, ale spíše abych podpořila synův zájem. Muž se na mě zlobí, že vymýšlím blbosti. Já budu ráda věřit tomu, že je syn naprosto v pořádku, ale nerada bych něco opravdu podcenila. Děkuji za radu, zda je lépe lékaře informovat, nebo ne.věk: 10 let výška: 146 cmOdpověď
Milá Jitko, nejspíš to opravdu bude šum vyvolaný nepřesnostmi při měření a tím, že váš syn něco snědl. Nicméně pokud lékaře takto informujete, nemůže to ignorovat. Dětský lékař by tedy měl vašemu synovi změřit glykémii zaručeně ráno na lačno, a to v rutinní laboratoři a nikoliv osobním glukometrem.
Poznámka redakce:
možná by Vás mohly ještě zaujmout odpovědi na podobné téma zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/jak-je-to-s-hodnotou-glykemie-po-jidle
https://www.cukrovka.cz/poradna/glykemie-7-5-mmlo/l-2-5-hodiny-po-sladkem-jidle
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Rybelsus/Ozempic - nutno brát dlouhodobě?
(08.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, mám 1,5 roku diagnostikovaný prediabetes - DM2 (cukr nalačno nejprve cca 6,2-6,5 aktuálně okolo 7,5 opakovaně. Při měření během dne po jídle obvykle max 8,5. Dlouhý cukr v normě 34-36, ostatní hodnoty také). Nejprve jsem brala pouze Glucophage 500mg, od 11/23 v kombinaci s Rybelsus, který jsem brala postupně zvyšující dávky po 3 měsíce, ale bylo mi z něj opravdu nepříjemně celou dobu (nevolnosti, nechutenství, špatná nálada) - cukr se mi nezlepšil a váha taky ne, naopak jsem za rok přibrala cca 5 kg. Požádala jsem svou doktorku o zrušení Rybelsus a beru jen Glucophage 1000mg. Ale protože se mi nedaří zhubnout (mám pravidelný pohyb a upravila jsem jídelníček už před lety, alkohol nepiju, nekouřím, ale mám problém s emocionálním jezením - chodím na terapie), dr. mě nutí znovu brát Rybelsus apod, s tím, že je prý nutné jej brát dlouhodobě a jen tehdy se dostaví výsledek. Že to prý zastavuje procesy rozvoje cukrovky a že na to jsou studie. Prosím tedy o "second opinion", jestli je opravdu nutné, abych brala léky, které mi nedělají dobře a jak dlouho, když mám hodnoty takové, jaké je mám. Je mi jasné, že bez zhubnutí se hodnoty nezlepší, ale pomůže mi v tom tato medikace a zvrátí případný rozvoj cukrovky? Díky za reakci.věk: 38 let výška: 175 cm váha: 108 kgOdpověď
Dobrý den
ano, jsou opravdu studie, které ukazují, že užívání léků typu Rybelsus oddalují rozvoj diabetu, navíc mají další pozitivní vliv na cévy. Ve vašem případě ale i redukce váhy cca od 10kg také sníží riziko rozvoje cukrovky. Aktuálně máte hladinu cukru uspokojivou. Efekt léku Rybelsus se obvykle dostaví do 2-3 měsíců. Pokud lék netolerujete ani po této době, nemá myslím smysl se tím trápit. Můžete zkusit hubnout jiným způsobem (pohyb, strava, psychoterapie). Lze rovněž Rybelsus zkusit užívat třeba za rok za dva, tolerance může být příště jiná. Jste stále mladá, je na to čas.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Medikace - mám cukrovku?
(18.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, před 4 týdny jsem byla u obvodní lékařky a glykémie z žilní krve byla 6,34. Paní doktorka mě poslala na OGTT, kam jsem zašla po týdnu. Tam mi byla naměřena ranní glykémie z prstu 7,2, takže OGTT test se nedělal. Dlouhodobý cukr byl 39. Vždy když mám jít na nějaké vyšetření, tak jsem ve stresu, takže určitý stres tam byl. Paní doktorka mi řekla, že mám upravit stravu, pohyb a přijít za 3 měsíce na kontrolu a podle výsledku se uvidí. Dnes jsem byla z jiného důvodu u obvodní lékařky, ale ordinoval zastupující lékař a nasadil mi léky Glucophage 1000 mg. Mám užívat jednu tabletku na noc. Teď nevím, zda lék začít užívat nebo počkat podle paní doktorky 3 měsíce. Stravu jsem již změnila a přidala i pohyb. Nevím, jaký vliv má stres na glykémii, ale poslední 3 měsíce jsem byla ve stresu. Prosím, můžete mi poradit? Děkuju.věk: 62 let výška: 168 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den,
odpověď pro Vás není zcela jednoznačná a chápu odlišná rozhodnutí dvou lékařů
Správně by měla být znovu stanovena lačná glykémie ze žilní krve a pokud bude pod 7 mmol/l, provést rovnou oGTT. Na jednoznačnou diagnózu diabetes mellitus byste měla mít alespoň 2x lačnou glykémii 7 mmol/l a více - stanovenou ale ze žilní krve (ne glukometrem) nebo pozitivní oGTT. Protože poslání do laboratoře ve většině ambulancí není hned možné, často si při oGTT ověřují v ambulancích glykémii nalačno glukometrem.
Minimálně máte prediabetes - vyšší glykémie nalačno (5,6 mmol/l a výše) + glykovaný hemoglobin 39 mmol/mol.
Při prediabetu je jako základ doporučena dieta, pohyb a redukce hmotnosti. Dělají se pravidelné kontroly glykémie, tlaku, hmotnosti… Pokud ale máte další rizikový faktor - např. DM 2. typu v rodině, vyšší hladiny triglyceridů (typ tuků), snížený HDL-cholesterol (“tzv hodný cholesterol), vysoký krevní tlak… je možné nasadit metformin už ve fázi prediabetu. Je také silně doporučován u mladých jedinců do 60 let, kteří mají prediabetes a kde je dominující obezita.
Nasazení metforminu (Glucophage 1000) proto není jednoznačně chybou, ale je nutné zhodnotit celý Váš stav a podle toho rozhodnout o dalším postupu. Ideálně se domluvte po návratu s Vaší ošetřující lékařkou, ať obě víte, co budete dělat.
Jinak samozřejmě stres může glykémie zvyšovat. Otázka je vždy, zda se jedná jen o přechodný stres a dá se očekávat zlepšení stresu a tím i glykémie. Nebo je to úroveň stresu, která Vás bude ovlivňovat delší dobu a tudíž na Vás budou působit i delší dobu případné vyšší glykémie.
Poznámka redakce:
https://www.cukrovka.cz/diagnostika
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Jaké jsou v mém případě výhody OGGT?
(15.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, aktuálně se nacházím ve 20+1tt. Od cca 9. týdne nesnesu prázdný žaludek, je mi mdlo a zcracím, současně netoleruji sladké, zvracím. Dobrovolně jsem se začala měřit glukometrem a zjistila jsem, že 1h po jídle jsem schopná mít i hodnoty okolo 9,4 mmol/l. Lačná glykémie je 3,6-4,3. Po 2h od jídla už jsem vždy v normě. Rozhodla jsem se tedy začít s nízkosacharidovou dietou a od té doby mám všechny hodnoty v normě, dokonce s rezervou. Jsem epileptik a trpím na stresové migrény, které spouští i jakýkoliv diskomfort. Je mi 30, BMI v normě, cukrovku v rodině nemáme, i když u mě bylo před 22 roky podezření na prediabetes 1. typu, ale pak už žádný problém. Upřímně, omdlévám, když mám být nalačno, po sladkém zvracím a stejně hodlám zůstat na nízkosacharidové dietě minimálně až do porodu. Má v mém případě smysl podstoupit OGGT? Za těch několik týdnů, co jsem na dietě, nebyl žádný problém a měřím se pravidelně.věk: 30 let výška: 162 cm váha: 71 kg těhotenství: 21. týdenOdpověď
Dobrý den, OGTT podstupovat nemusíte, ale měla byste být v každém případě sledována přímo na diabetologii. Aby se vyšetřilo o jaký typ diabetu se u Vás jedná. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zvýšená a kolísající glykemie, velký hlad, žízeň a úzkost
(09.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, byl rád za radu. Již nějakou dobu mě trápí obtíže (noční pocení – i nutno 2x za noc převléct; pálení rukou a nohou „povrchu“; snížená až žádná sex. apetence; časté močení; otoky nad kotníky; trochu se mi i motá hlava do schodů; později se přidala hodně pěnící moč s odstupem od jídla). Déle se mi hojí rány zejm. na nohou, ale nevěnoval jsem tomu moc pozornost. Nutno říct, že mi v krátké době po sobě zemřeli rodiče (o jednoho jsem se staral), poté jsem musel změnit zaměstnání a nyní se stěhoval. K tomu jsem se nemohl zbavit urologického problému, měl jsem asi 4x ATB (měl jsem po nich i chvíli nažloutlé oči), poslední Furolin a po něm mi začaly otékat víčka. Dobře mi dělalo vyhýbat se tukům, tak jsem držel takovou málo tučnou dietu (dost sacharidů)... sladkosti žádné. Postupně jsem pomalu vysadil i léky (pod dohledem) co jsem bral: Convulex 150 mg a Citalec 10 Mg - bral na neurogenní tetanii. Magnesium jsem taky už moc nebral, dělalo mi dobře, když jsem byl najezený (ne hladový)… léky jsem nepotřeboval. Problémy s pálením kůže a mírnými otoky jsem přičítal játrům nebo alergii… (alergii lékař více méně vyloučil). Stresů jsem tedy měl hodně. K tomu se před nedávnem přidal fakt, že jsem nemohl přibrat (i když jsem jedl opravu hodně.. až 14 000 kJ/den), měl jsem i velký hlad, snědl toho hodně… říkal jsem to i praktické lékařce, ale dle ní nic zajímavého… Taktéž cukr 8 na glukometru po snídani ji nyní nevadil… Nedávno jsem naopak začal hubnout… (přičítal stresu). Držel jsem onu málo tučnou dietu skoro bez tuků (hodně sacharidů – rýže, čočka, fazole, něco zeleniny). Endokrinolog mi 4/2024 našel cysty na štítné žláze, ale dle laboratoře vše bylo dobré (i IGF-1 191 μg/l) (držel jsem onu netučnou dietu). Netučnou dietu jsem ukončil (asi po roce a něco) a při opakování krve jsem měl zvýšený IGF-1 (261 μg/l). Začal jsem jíst normálně, i sladké… přibral asi 6 kg. Začal jsem také mít velmi velkou žízeň, sucho v ústech. V nyní 6/2024 mi stres vrcholil (stěhování; dořešení likvidace pozůstalosti) a to jsem si i naměřil vyšší cukr (opakovaně 8 mmol/l) a po obědu 9,9 mmol/l (glukometrem), začal jsem přemýšlet nad cukrovkou. 2x jsem si naměřil cca 3,7 mmol/l ale tehdy to nijak nepociťoval. Pálení rukou a nohou jsem měl (mám pocit) před časem téměř pořád… teď se zdá, že spíše jen po jídle nebo při stresu. Hlava se mi nyní motá trochu více... 7/2024 stres mi nyní tedy relativně skončil… Chtěl jsem nyní udělat něco pro své zdraví a dal si výšlap (náročnější), ten mi ale spustil nějakou paniku, až jsem měl pocit, že mi je na omdlení. I když jsem nahoře snědl bagetu... Doma jsem si poté naměřil 8,1 mmol/l cukru. Od té doby se mi panika v různé intenzitě opakuje... Vlčí hlad se zdá mě nyní opustil, naopak často jím dlouho, protože jídlo (taková normální porce) do sebe „nemohu“ dostat. Za chvíli ale mám opět hlad a žízeň. Sladké jsem nyní zcela vyloučil. Snažil jsem se držet si cukr v normě, ale teď jsem zhubnul (-3 kg)… Takže se již snažím tolik neomezovat. Ranní cukr v laboratoři jsem měl zatím vždy dobrý (třeba 4.2). Nyní jsem si nechal udělat i inzulin (5,1 mU/l) a C-peptid (433 pmol/l). Když jsem se nyní začal zdravě stravovat (žitný chléb, hodně zeleniny menší porce), pomalu jím, nějak cukr udržím v normě, ale třeba po obědě se mi spouští úzkosti/paniky (zdá se, že kvůli málo sacharidům? Po více chleba je to lepší). Ráno se třeba probudím s bušícím srdcem (cukr dle glukometru je dobrý). Měření glukometrem mi někdy dává zvláštní hodnoty… při dojedení večeře 7 mmol/l, 15 minut poté 5,5 mmol/l. Nevím, jestli to je vůbec možné tak rychlý pokles… U lékaře (mimo stávající praktické) jsem s tímto nebyl. Člověk nechce stále "otravovat", když praktická tomu nepřikládá důraz... Stejně to počítám musí rozhodnout praktik. Chvílemi je mi skvěle a za nějakou dobu dost zle... Pokud bych mohl, rád si i nějaké vyšetření zaplatím, člověk by rád zase fungoval normálněji… Nevím, jestli mám náběh na prediabetes, nebo jsem jen rozhozený...? Omlouvám se za delší popis a Moc děkuji za radu.věk: 43 let výška: 176 cm váha: 55 kgOdpověď
Milý Radime, popisujete celou řadu střídavých obtíží, které ale neukazují na nic konkrétního a na mne to působí, jako byste se obtížně vyrovnával s probíhajícími životními peripetiemi a příliš se přitom soustředil na tělesné problémy.
byl jste velmi podrobně vyšetřen a prakticky nic, co by stálo za větší pozornost, se nezjistilo.
Já vám doporučuji dodržovat normální zdravou dietu, jíst 3x až 4x denně s dostatkem bílkovin a zeleniny a s menším obsahem tuků a sacharidů, a dále, abyste se věnoval pravidelné přiměřené zátěži.
Pokud budou potíže přetrvávat, měl byste za pár měsíců podstoupit kontrolní vyšetření.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
zvýšená glukóza na lačno a nadváha
(01.07.2024)
Dotaz
oGTT 0 = 6,3, oGTT 2 = 7,4 Dříve antidepresiva Cipralex 10 soc.fob., lipidová poradna, chol. , nyní hypothyreóza a prediabetes na lačno. Vadí váha 100. Celý život 172/65. Děkuji za tip, jak se zbavit 100 kil, nechuť k pohybu. Jen jóga 1 x týdně. Jsem učitel jógy III. st.věk: 71 let výška: 172 cm váha: 100 kgOdpověď
Dobrý den,
zkuste si zapisovat svůj příjem a výdej energie na www.kaloricketabulky.cz
Abyste zhubla, musí platit, že váš energetický výdej bude vyšší než energetický příjem. Kalorické tabulky vám jídelníček i částečně hodnotí.
Avšak s vašimi diagnózami bych se již zajisté obrátila na kvalitního nutričního terapeuta, který vás změnou provede tak, abyste nedělala chyby. Některé pojišťovny proplácí konzultaci v rámci bonusového programu, některá oddělení diabetologie mají nutričního terapeuta již nasmlouvaného - v rámci nového programu pojišťovny 111.
Sekce nutričních terapeutů ČAS (nutricniterapeuti.cz)
Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
prediabetes
(17.06.2024)
Dotaz
Dobrý den, můžu mít prediabetes , když lačná hodnota je od 4,9 - 5,2. ale pokud si uvařím ovesnou kaši v ovesném mléce, vystoupá mi hladina až na 10,5 po jedné hodině, po dvou hodinách je to 6,9, tohle mi způsobuje i domácí kváskový žitný chléb, pokud jím jen vařenou zeleninu s luštěninou a trochu obiloviny, tak jsou hodnoty po jedné hodiny 7,8 a po dvou hodinách třeba 5,9. Nevím, zda bych se měla nechat vyšetřit. moc Vám děkuji za odpověď. Gabrielavěk: 53 let výška: 159 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Pokud jsou tyto hodnoty zachyceny, mělo by to ideálně vést k následnému provedení diagnostických testů za standardních podmínek - dle domluvy s praktickým lékařem provedení oGTT, nebo alespoň lačné glykémie (po 8 hodinách lačnění, bez přítomnosti známek akutní nemoci nebo jiných obtíží). Netvrdím, že se diabetes mellitus nebo “prediabetes” musí potvrdit, ale je vhodné to vyšetřit.
Hodnoty až 10,5 mmol/l po jídle již rozhodně varovné jsou a doporučuji domluvit se s Vaším praktickým lékařem na oGTT. Do pásma “prediabetu” byste již spadat mohla.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
měření glukometrem 2
(26.05.2024)
Dotaz
Navazuji na moji předchozí otázku. Měřila jsem se pár dní jen tak sama pro moji zvědavost. Hodnoty mám celou dobu dobré. Tedy, ze se doporucuje mit 2h po jidle 7,8. Jeden den: obed: 5,4 po hodine, 5,3 po dvou. Svacina: 5,8 po hodine, 5,2 po dvou. Vecere: pred: 4,7, hodina po 7,4 a po dvou 5,7. Lacne mi vysly: 5,2 5,4 5,1… tedy take v norme! Takze jsem se za celou dobu nedostala za hodinu na vic nez 7,8 a po dvou jsem mela nizke hodnoty. Ale! Jednou po velmi sacharidovem obede, jsem mela po hodine 8,7 a 8,3 ( mam dva stejne glukometry) a po dvou hodinach 7,8! Kleslo mi to az po 3 hodinach na cca 6. Je to bezne i zdraveho cloveka, ze se muze po velmi velke sacharidove porci glykemie zvednout nad doporucenych 7,8? Po dvou hodinach jsem to splnila, ale po hodine od jidla ne. Dekuji moc! 30let, 160cm, 59kgvěk: 31 let výška: 160 cmOdpověď
Dobrý den,
jak jsem již zmiňovala v mé předchozí odpovědi, nikde nenajdete jednoznačnou odpověď na Váš dotaz. Veškeré hranice pro screening a diagnostiku prediabetu a diabetu jsou v podstatě stanoveny uměle, aby umožnily časný záchyt poruchy metabolismu glukózy a tím umožnily zavést časná režimová opatření, případně zahájit zavčas terapii. To by mělo pomoci minimalizovat pravděpodobnost rozvoje diabetických komplikací. Jako varovná hodnota (pozitivní screening) je brána dle doporučení náhodná glykémie (tzn. kdykoliv během dne) z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l - i při stanovení glukometrem. Pokud se vyskytují tyto hodnoty, je dle doporučení pro praktické lékaře ideální doplnit odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provést oGTT.
Pokud mám odpověď přímo na Váš dotaz. Ano, myslím si, že glykémie i u zdravého jedince se může dostat nad 7,8 mmol/l, pokud mu dáte dostatečnou sacharidovou zátěž. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom se měli stravovat tak, abychom se nad tyto hodnoty opakovaně dostávali. Opakované vyšší hodnoty glykémie v podstatě znamenají zvýšené riziko, že bude glukóza již negativně působit na tělo.
Podle Vašich výsledků bych nemyslela přímo na diabetes, ale prediabetes z těchto hodnot vyloučit nedokážu. Zde by bylo ideální se dohodnout s Vaším praktickým lékařem, zda nenaplánovat již zmiňované oGTT. U prediabetu případně platí, stejně jako pro celou populaci, že bychom se měli zdravě stravovat a pravidelně hýbat.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
měření glukometrem a velká glykemická nálož
(25.05.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli i zdravým lidem může glykémie vzrůst nad uvedený údaj 7,8. Tedy, je možné, když si zdravý člověk dá zrovna nezdravou nálož, velká porce ( rýže, maso v těstíčku, sojová omáčka slazená medem), tedy dost glykemická nálož, že po hodině může glukometr ukázat 8,7. Po 2 hodinách 7,8-7,9. Po 3 hodinách už hodnota přirozeně klesla na 6. Jde mi tedy o to, jestli i u zdravého člověka může glykémie stoupnout takhle “vysoko”, ale po těch 2 hodinách by měla být po jídle do 7,8.? Nebo nesmí nikdy stoupnout nad 7,8.? Pár dní jsem se ze zvědavosti testovala, žádný jiný důvod k tomu nemám, jen zvědavost. Lačná 5,1-5,4. Po jídle po hodině max.7,8 po dvou hodinách to vždy kleslo 5,8-7,4. Jen toto jídlo,viz.výše semnou zamávalo a hodnota 8,7 mě po hodině celkem překvapila. Děkujivěk: 31 let výška: 160 cm váha: 59 kgOdpověď
Dobrý den,
tento dotaz je hodně problematický. Prostudovala jsem doporučení České diabetologické společnosti (ČDS) a doporučení pro všeobecné praktické lékaře. Právě do rukou praktických lékařů nejčastěji patří časné zachycení diabetu a prediabetu.
Omlouvám se, jestli jsem byla v jiných dotazech nepřesná nebo informace byly částečně zavádějící.
Glykémie nad 7 mmol/l (teoreticky i nad 7,8 mmol/l) se může vyskytnout i u zdravého jedince, pokud si dá velkou sacharidovou nálož (jídlo s velkým množstvím cukrů - jak jednoduchých, tak složených).
Podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Bojím se, že pokud bychom podle těchto hodnot rovnou řekly, že tito jedinci mají prediabetes nebo diabetes, tak by tam spadala většina dospělé populace.
Doporučení pro všeobecné praktické lékaře proto říká, že by měl být následně doplněn odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provedeno oGTT. Tyto odběry mají potvrdit nebo vyloučit diabetes, případně prediabetes. Protože měření ani na glukometru ani ze žilní krve nejsou stoprocentně přesná a výsledky mohou být ovlivněny dalšími faktory (nemoc, stres…) ideální je mít pro jasnou diagnózu alespoň 2 pozitivní nezávislá měření. Např. kontrola lačné glykémie ve 2 různé dny nebo pozitivní screening a současně vysoká měření lačné glykémie.
Hodnoty přes 7 mmol/l i 7,8 mmol/l se tedy u zdravého jedince vyskytnout mohou, ale měly by vést k zvýšené pozornosti. Pokud jste nedávno neprošla kontrolou u praktického lékaře za účelem vyloučení diabetu, bylo by ideální se dohodnout s Vaším praktikem, zda nenaplánovat např. oGTT.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
hladina glykémie a její výkyvy
(15.05.2024)
Dotaz
Dobrý den jsem muž 33 let výška 178 cm a váha 90 kg a mám dotaz ohledně hodnot. v unoru 2024 jsem měl závratě a lékařka mi 8.2.2024 odebrala ze žíly na lačno glykémii 5.1.mm/mol a glykovaný hemoglobin 31m/mol. 25.2. jsem měl na lačno ze žíly glykemii 4,5 m/mol (zhubnul jsem 5 kg váhy). 15.3.2024 jsem byl hospitalizovaný pro tachykardii a v průběhu dne jsem měl ze žíly glykemii 6.2m/mol. ráno při propouštění 16.3.2024 jsem měl glykemii přes glukometr 5.6 a hodinu po jídle (snědl jsem krajích chleba a světlý rohlík) jsem měl 3.8 m/mol. V návaznosti tady na to kolísání mi doporučili zakoupit glukometr. Ten jsem si koupil ( codefree)a občas se měřím. 2.5. jsem měl glykemii z glukometru na lačno 5.5 (přibral jsem zpět 3 kg). 8.5. jsem měl pouze měření v průběhu dne hodinu po jídle 6.1 (těstoviny se špenátem). 14.5. jsem měl hodnotu z glukometr 5.6 na lačno a 15.5. jsem měl z glukometru na lačno 5.9. Má otázka zní jak je možné mít takové výkyvy a zda to mám nějak řešit či nikoliv a jsou takové výkyvy normální ?. Ještě doplním 12/2022 jsme měl OGTT z výsledkem v pořádku. jinak se s ničim neléčim jen mám počínající chronickou pankreatitidu kterou zatím není nutné léčit lékama (vyšetření přes EUS a jsem sledován na gastru) Cholesterol také v normě. Děkuji pěkně za odpověďvěk: 33 let výška: 178 cm váha: 90 kgOdpověď
Dobrý den,
určité kolísání glykémie během dne je úplně normální. Vaše glykémie nevybočují významně z normálu. HbA1c není jasně v hodnotách pro diabetes nebo “prediabetes”.
Glykémie nalačno 5,6 a výše je sice hraniční (pro prediabetes - předstupeň diabetu), ale zde by se muselo jednat o odběr ze žilní krve za standardních podmínek (po 8hodinách lačnění, bez stresu…). Pokud jste měl oGTT zcela v normě, tak by neměl být větší problém.
Po jídle se hladiny cukru mohou dostat i nad 7 mmol/l a stále by byly v normě (do 7,8 mmol/l).
I zdravý jedinec se někdy může dostat pod 4 mmol/l, hlavně pokud je předtím pohyb nebo delší lačnění. Nízké glykémie po jídle nejsou tak časté ale vyskytnout se mohou. Někdo má zvýšenou reakci (zvýšenou tvorbu inzulinu) po snědení většího množství jednoduchých cukrů. U Vás by tento stav neměl být výrazný, pokud jste neměl pokles v 2. hodině i u oGTT. U těchto jedinců je potom vhodné dávat pozor na velká množství jednoduchých cukrů, hlavně pokud jídlo neobsahuje současně větší množství tuků, bílkovin nebo vlákniny.
Pokud by se u Vás nadále opakovaly závratě je určitě vhodná kontrola glykémie při tomto stavu (Pokud již jasně nebylo zjištěno, že tyto stavy jsou i Vás spojeny s tachykardií a vše nebylo vyřešeno.).
Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
prediabetes a tehotenstvi
(14.05.2024)
Dotaz
Pekny den, 2x jsem mela v tehotenstvi (2 a 3 tehotenstvi) GDM. Zustal mi prediabetes, mam problem s lacnymi hodnotami, bezne se pohybuji mezi 6,2 -6,5. Cerstve cekame dalsi prirustek, takze uz ted vim, ze ten cukr mam na tehotnou vysoky. Jaky je postup? Cekat na gynekologii, na potvrzeni, ze je vse ok, a od toho se odpichnout nebo jit rovnou svuj stav resit na diabetologii (2x jsem si pichala inzulin, 10j). Nerada bych neco zameskala ale zaroven nechci zbytecne plasit. Muzou takto vysoke hodnoty delat problemy uz takhle na zacatku nebo muzu v klidu dva tydny pockat? Je nadeje, ze i po tomto tehotenstvi mi zustane “pouze” prediabetes nebo je vetsi pravdepodobnost, ze se to rapidne zhorsi? Dekuji moc za vasi trpelivou praci a hezky den!těhotenství: 5. týdenOdpověď
Dobrý den,
co nejdříve kontaktujte svého diabetologa. Léčba je nutná již od začátku těhotenství, ideálně byste se měla nejdříve na těhotenství připravit (snížit hladiny cukru) a teprve pak otěhotnět. Další průběh cukrovky po porodu můžete ovlivnit zdravým životním stylem (racionální strava, dostatek pohybu 🙂).
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
prediabetes
(14.05.2024)
Dotaz
Dobrý den.Po dobu dvou let se mi postupně zvyšuje glukoza na lačno ze žíly.Dlouhodobý cukr v pořádku,inzulín taky.Nevím kde je problém.V březnu 2024 mi byla zjištěna snížená funkce štítné žlázy.Nekouřím,nepiju alkohol,sportuji.Teď mírná nadváha po zranění nohy a zad.Děkuji. Pavelvěk: 36 let výška: 175 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Pavle, váš výsledek odpovídá kritériím porušené glukózové tolerance, jen hodnota zvýšené glykémie na lačno by měla být potvrzena alespoň ještě jednou. Hladinu inzulínu máte v normě, ale toto vyšetření toho o vašem zdravotním stavu mnoho neříká.
Z výsledků byste měl vědět, je u vás existuje riziko rozvoje diabetu 2. typu, a proto byste tomu měl aktivně předcházet, a to i za situace, kdy nemůžete pro zranění příliš cvičit. Měl byste tedy méně jíst a zhubnout, dříve než se dostanete k vyslovené obezitě, s kterou se pak bojuje těžko.
Glykémii na lačno ráno byste si měl občas nechat kontrolovat, např. 2x ročně, abyste se ujistil, že se to nezhoršuje. Ujistěte se také, že vaše nížená funkce štítné žlázy je dostatečně léčena.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Předepsání Ozempiku
(22.04.2024)
Dotaz
Dobrý den, v 45 letech po vyjmutí štítné žlázy pro karcinom a zároveň selhání vaječníku jsem začala tloustnout až na 104 kg při výšce 166. zkoušela jsem různé metody hubnutí, ale při žáené jsem významně nezhubla. Mám prediabetes -Metformin 500, beru léky na cholesterol, zvýšené tuky a dlouhodobě vysoké jaterní testy. Měla bych nárok na předepsání Ozempiku ? Soňavěk: 58 let výška: 166 cm váha: 97 kgOdpověď
Milá Soňo, na prvním místě je nutné ověřit, že máte dostatečnou dávku hormonů štítné žlázy, která vám byla odstraněna. Při malém dávkování může docházet k nárůstu hmotnosti. To musí ověřit váš lékař, nejspíš endokrinolog.
Jinak Ozempic je v ČR hrazen jen u osob s diabetem 2. typu, kteří nemají diabetes dostatečně vyrovnaný při léčbě např. metforminem. Protože vy asi diabetes nemáte, tak nesplňujete preskripční omezení.
Pro léčbu obezity bez zjevného a nedostatečně léčeného diabetu 2. typu není Ozempic hrazen a je nutné jej kupovat. Této problematice jsme se na našich stránkách věnovali opakovaně. Podívejte se tedy na dřívější odpovědi pod heslem „Ozempic“.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysoké hodnoty glykémie
(21.04.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem ve 14. týdnu těhotenství a vzhledem k diagnostikovanému prediabetes před těhotenstvím jsem rovnou dostala diagnózu těhotenská cukrovka hned od začátku těhotenství. Do 13. týdne byly ranní hodnoty glykémie v normě, většinou okolo 4,8. Hodinu po jídle se zřídka dostaly nad 7,8. Většinou se mi ale dařilo držet i okolo 6,7. Už rok beru 2x denně Metformin 500mg, tedy i od začátku těhotenství a na konci prvního trimestru jsem měla hodnotu glykovaného hemoglobinu 4,6mmol/l. Poslední týden mám ranní hodnoty okolo 5,6. Hodinu po jídle se mi sice stále daří držet okolo 6,7, ale vzhledem k tomu, že jsem si pořídila senzor na kontinuální měření, zjistila jsem, že po hodině a půl mi začnou hodnoty opět z ničehonic prudce stoupat, aniž bych něco dalšího snědla a po dvou hodinách od jídla se dostanu třeba i na 8,4, někdy i k hodnotám okolo 9 mmol. Díky senzoru jsem také zjistila, že se během celého dne držím na hodnotách okolo 6mmol, málokdy mi hodnoty spadnou pod 5,5. Vzhledem k tomu, že jsem během prvního trimestru na základě doporučení své paní doktorky měříla pouze lačnou a pak jen hodinu po jídle (ne po dvou hodinách), tento fakt jsem neměla jak zjistit a teď mám strach, zda jsem takové hodnoty neměla už během prvního trimestru a nemohla jsem tak ublížit miminku. Mohla bych se Vás zeptat ohledně doporučení, jak s takovými hodnotami dále postupovat? Zda zvýšit medikaci na 1500mg/den, nebo už rovnou zapojit inzulin? A dá se nějak zjistit, zda jsem takové hodnoty měla již v prvním trimestru a mohly ovlivnit vývoj plodu? Případně po jak dlouhé době takto zvýšených hodnot to má negativní vliv na plod? Mockrát Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den, Veronikavěk: 33 let výška: 175 cm váha: 64 kg těhotenství: 14. týdenOdpověď
Dobrý den,
metformin se dá navýšit až na 2000 mg /denně. Pokud i pak budou glykémie vyšší, přidáváme inzulín. Nalačno byste měla mít do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Vyšší glykémie určitě hned konzultujte se svým lékařem. Vyšší glykémie po jídle lze upravit především změnou stravy - snižte příjem sacharidů, vyberte jiné potraviny apod. Zpětně již glykémie zjistit nelze, ale pokud jste měla glykémie na glukometru a odběry krve v normě, tak jste měla určitě vše v pořádku.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
prediabetes ano, či ne - žiju zdravě
(14.04.2024)
Dotaz
Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslavvěk: 62 let výška: 174 cm váha: 78 kgOdpověď
Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.
Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes alebo DM2
(10.03.2024)
Dotaz
Dobry den, po gestacnom diabete v tehotenstve (tehotenstvo bolo kvoli komplikaciam s minimom pohybu a vysokymi davkami progesteronu) mi na kontrole po 8 mesiacoh bol diagnostikovany diabetes typu 2. Moje krvne vysledky na lacno boli: S-Gluk=5,2 mmol/l; B-HbA1c=42 mmol/mol; HbA1c=6,0%, S-Inzul=6,68 mIU/l; OGTT test robeny nebol. Podla informacii najdenych na internete moje krvne vysledky glykovaneho hemoglobinu zodpovedaju skor prediabetu nez plne rozvinutemu diabetu. Lekar mi predpisal diabeticku dietu a Metformin (Soifor) 1000 v maximalne davke- 2x1 tab denne. Moje BMI je 19,4 a podla mojho lekara je pomer vnutorneho a vonkajsieho tuku, zisteneho denzitometriou, na moj vek vyborny. Moja strava je rozumna, sladkemu a tucnym jedlam sa uplne nevyhybam, ale neprahanam to s mnozstvom; mam vela prirodzeneho pohybu (rychla chodza denne asi 60 min). Pred rokom mi bola taktiez diagnostikova celiakia, ale v tejto chvili uz mam dostatok zeleza aj vitaminov. V rodine DM2 nemame. Je mozne, ze su vysledky krvi skreslene? Mam podla vysledkov prediabetes alebo uz DM2? Da sa z prediabetu kompletne vyliecit upravou zivotneho stylu - diabeticka dieta a pravidelny pohyb? Je davkovanie Metforminu v poriadku? Dakujem za odpoved.věk: 37 let výška: 165 cm váha: 53 kgOdpověď
Milá Tatiano, jestli tomu rozumím, tak už jste delší dobu po porodu. Během těhotenství vám byl zjištěn gestační diabetes.
Nyní se ptáte, zda máte diabetes podle posledních výsledků glykémií a glykovaného hemoglobinu.
Především byste měla vědět, že v průběhu těhotenství se pro diagnostiku diabetu kvůli bezpečí plodu užívají přísnější kritéria. Nyní máte glykémii na lačno zcela v normě a glykovaný hemoglobin téměř v normě. Nemáte tedy diabetes, ale můžete mít hraniční hodnoty, které odpovídají pre-diabetu, respektive porušené glukózové toleranci.
Vzhledem k tomu, že jste vysloveně štíhlá, tak bych předpokládal, že máte spíše sníženou sekreci inzulínu než sníženou účinnost inzulínu. Pro současné hodnoty podle mého názoru metformin můžete užívat, ale není to asi nutné. Je to lék bezpečný, tak se ho bát nemusíte.
Pokud byste později měla vyšší glykémie, spíše bych se obával, že můžete mít latentně probíhající diabetes 1. typu nebo případně jinou poruchu pankreatu, která je spojena s porušenou glukózovou tolerancí. Během těhotenství se mohou snáze projevit vlohy ke vzniku diabetu a ty po porodu, kdy se zátěž pro vaše tělo upraví, může zase glykémie klesnout k normě či téměř k normě. Pro vás je tu určitá informace, že kdyby se podobná, či jiná zátěž objevila znovu, mohl by se i diabetes opět projevit. Mohlo by se jednat třeba o vznik nadváhy, což vám ale nyní nehrozí.
Myslím tedy, že nyní byste při své zdravé životosprávě nemusela podnikat nic a nemusela se ani léčit. Občas by se měly zkontrolovat glykémie na lačno, či po jídle, třeba 1x měsíčně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
pozitivita antiGAD
(22.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, opakovaně mi byla naměřena vyšší glykemie nalačno 6.4, oGTT 15.00 mmol/L. Protilátky anti-GAD pozitivní, anti IA2 negativní, anti IAA negativní. Od dr. doporučení na diabetologii. Mám autoimunitní tyroditidu. Chci se zeptat, jestli už mám DM 1. typu, nebo je to zatím prediabetes, a jaké mám případně prognózy do budoucna. Děkuji Marie.věk: 46 let výška: 164 cm váha: 63 kgOdpověď
Milá Marie, vzhledem ke zvýšeným glykémiím, skutečnosti, že jste spíše štíhlá a máte pozitivní autoprotilátky ani-GAD a byla u vás zjištěna autoimunitní thyreoiditida, máte zjevný diabetes, který se jeví nejspíše jako diabetes 1. typu. Nejspíše se bude jednat o podtyp označovaný jako LADA (late autoimmune diabetes in adult), o kterém se můžete dočíst na více místech našeho webu, např. zde:
https://www.cukrovka.cz/prehled-deleni-diabetu
Od typického průběhu diabetu 1. typu se liší pomalejším nástupem příznaků, pomalejším procesem autoimunitního zániku beta buněk pankreatu a také tím, že mnohdy nedochází k jejich úplnému zániku, takže zůstává zachována určitá produkce vlastního inzulínu. To je příznivé, protože diabetes lze pak snadněji léčit. Nicméně často zánik beta buněk přece jenom pokračuje, takže nakonec vypadá klinický obraz stejně, jako u ostatních forem diabetu 1. typu. Je nutná pravidelná léčba inzulínem, monitorování glykémií a podobně.
Ptáte-li se na prognózu, tak tu jsem vám na jedné straně popsal v předchozím odstavci. Nicméně pro život pacienta je prognóza příznivá. Dnes máme dostatek dobrých prostředků, aby byl diabetes dobře léčen, aby se dalo předcházet komplikacím diabetu a abyste vedla dlouhý a spokojený život. Bude ale hodně záležet na vás, jak se všechno naučíte a budete zvládat. Výhodou je, že průběh ztráty sekrece inzulínu je pomalý, takže budete mít dost času se vše naučit a zvládat. Nevýhodou je, že se můžete naučit určité zlozvyky, které plynou z toho, že si můžete myslet, že vaše tělo si s tím nějak samo poradí a nebudete tudíž provádět léčbu dostatečně důsledně. U rychlého průběhu pacientům nic jiného nezbývá, a tak s lékaři tolik nediskutují, zda by to nešlo nějak oblafnout.
Jistotu, že se jedná o diabetes 1. typu ale mít nemohu. Protilátky anti-GAD se někdy vyskytují i u osob, které nedostanou diabetes a mohou postupně vymizet. Pokud by se objevila ještě další autoprotilátka, byla by to skoro jistota. Nicméně není to příliš důležité. Není to faktor, podle kterého se diabetes léčí. Vy budete muset usilovat už nyní o co nejlepší vyrovnání diabetu a doporučuji vám dát hned přednost inzulínu a nikoliv tabletám, protože vám zjevně dostatečná sekrece inzulínu chybí.
Další průběh pak ukáže, zda se bude potřeba inzulínu zvyšovat, což předpokládám, nebo zůstane potřeba nízká či nulová, kdyby se přece jenom jednalo o jiný typ diabetu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes, nebo již diabetes
(13.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, několik let užívám statiny na cholesterol. Při změně praktického lékaře jsem měla v létě 2023 při odběrech vyšší glykemii (5,7) a hodnotu glykovaného hemoglobinu 35. Při dalším odběru jsem měla ranní glykemii 5,57, nyní při další kontrole jsem měla ranní glykemii 5,3 a glykovaný hemoglobin 42. Glykemii si kontroluji glukometrem (vím, že poskytuje jen orientační hodnoty), ranní glykemii mívám okolo 5,4-5,9, po jídle max. 7,8, hypoglykemii jsem nikdy neměla. Nyní mi byl praktickým lékařem kvůli glykovanému hemoglobinu 42 nasazen metrofmin na ochranu slinivky. Nemůže nastat hypoglykemie při jeho užívání, když mám hodnoty hraniční? Je možné ještě nějaké vyšetření, na jehož základě lze stanovit, zda mám prediabetes, nebo již diabetes, event. vaše doporučení pracoviště k jeho provedení? Mám doporučení na stravu se 175, event. 225 g sacharidů, ale mám prokázaný gen obezity a domnívám se, že je to na mne dost, pro hubnutí mám vyzkoušených 145 g sacharidů. Každé kilo dolů mi dá obrovskou práci, neboť z fyzických důvodů nemohu mít tolik fyzické aktivity, jak bych potřebovala mít. Děkuji za odpověď. Marievěk: 63 let výška: 180 cm váha: 97 kgOdpověď
Milá Marie, pre-diabetes nejspíš skutečně máte a měla byste dbát na svoji dietu a pohybový režim. Rozhodně by pro vás byla vhodná dieta se 175 g sacharidů nebo klidně i méně a měla byste se snažit zhubnout.
Metformin je pro vás bezpečný a užitečný, hypoglykémii vám určitě nevyvolá. Metformin sám o sobě nepůsobí hypoglykémii. Může se tak stát jedině v kombinaci s jinými léky, které zvyšují sekreci inzulínu, což metformin není.
Žádné další specializované vyšetření není potřeba. Výhodné by bylo, kdyby vás sledoval nějaký lékař, který by povzbuzoval vaši snahu snížit váhu a udržovat v rámci vašich fyzických možností pohybovou aktivitu a čas od času vám zkontroloval glykémii. Prevence zhoršování glukózové tolerance leží ale zcela ve vašich rukách. Měla byste dospět k přesvědčení, že to má smysl a že jste ochotná pro to něco dělat. Lékaři vám mohou lépe vysvětlit principy diety a možnosti pohybu konkrétně pro vaši osobu, ale vy jste ta rozhodující osoba, na které bude záviset úspěch. Diabetes v současné době nemáte, ale co není, může být. Je zbytečné podstupovat v současné době další testy.
Doporučení redakce:
podívejte se na na naše Fotojídelníčky zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek zvolte si v Typu diety množství sacharidů na den, vyberte, zda chcete svačiny (5 jídel denně), či jen 3 jídla denně (bez svačin), udejte počet dnů jídelníčku a klikněte na Generovat náhodně... Jídla můžete samozřejmě dle chuti měnit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes? vždy ráno mám vyšší glykémii
(12.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, měsíc jim správně, vařím z průmyslově nezpracocanych potravin, bez jednoduchých cukrů a bez pečiva. Po jídlech mám hodnotu 6-7,5 ale mám problém na lacno ráno mám 6,5 většinou. Jim 3x denně, vyhovuje mi to. Nevím jak ten ranní cukr snížit. Když se změřim po snídani tak mívám 6. Nevím co jiného dělat. Pohyb mám procházky, stres nemám.věk: 32 let výška: 170 cm váha: 120 kgOdpověď
Dobrý den Jano,
moc vám gratuluji k takovému velkému odhodlání, věřím, že vás to stojí mnoho úsilí. Dle toho, co píšete, to děláte dobře. Teď už je jen potřeba vydržet. Čím více půjde vaše váha dolů, tím více se bude snižovat vaše inzulínová rezistence (vaše buňky přestanou být obklopeny tukem a bude se k nim lépe dostávat váš inzulín, který tvoříte ve slinivce břišní)
Pro lepší kompenzaci diabetu se doručuje redukce o 10 % hmotnosti.
Na lačnou ranní glykémii bohužel neexistují moc páky kromě léků. Ještě můžete zkusit zařadit lehkou procházku večer nebo posunout čas večeře tak , aby byla nejdéle 2 hod před spaním.
Vydržte, cílené výsledky se jistě brzy dostaví.
Doporučení redakce: podívejte se ještě na tuto odpověď https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-namatkove-se-merim-glukometrem
dále doporučujeme vyzkoušet dietu s definovaným množstvím sacharidů na den zde https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
glukometr - jaký si mám pořídit?
(10.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpověďvěk: 54 let výška: 179 cm váha: 88 kgOdpověď
Dobrý den,
bohužel všechny glukometry mají povolenou odchylku: při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.Některé mohou být asi o něco přesnější než jiné, ale bojím se, že tady těžko rozhodovat, jaký to je. Máte pravdu, že zde záleží koho se zeptáte.
Výběr je opravdu široký a obtížný:
Můžete kouknout zda vám vyhovuje velikost glukometru. Zda chcete větší paměť nebo ne. Jaký je přesný rozsah měření glukometru. Zda potřebujete funkce navíc - jako možnost zadání jídla, aktivity… Některé glukometry jsou schopny měřit i ketolátky (což jako pacient s prediabetem asi nepotřebujete). Nebo jestli Vás v podstatě bude zajímat jen naměřená hodnota a víc nechcete.
Může Vás zajímat jaký je způsob napájení (co používá za baterii nebo jak se dobíjí). Není špatné ani vědět jaký je kontrast obrazovky, aby jste výsledky dobře viděl.
Někdo vybírá i podle výrobce. Já mám zkušenost s glukometry Contour, Accu-check, Diamond, Freestyle, Wellion, Onetouch nebo např. Mylife, ale jistě i ostatní mohou být stejně dobré.
Bohužel jasnou odpověď na Váš dotaz nemohu dát.
Doporučení redakce:
k prostudování doporučujeme i článek autorky odpovědi Není pumpa jako puma
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Cukrovka ano, či ne
(10.02.2024)
Dotaz
Dobrý den.Prosím.Pokud jedinec chodí na peventivní prohlídky a nebo při jiné návštěvě lékaře a jeho glikemie při odběru nepřesahne 5.6,muže se spolehnout že nemá prediabetes nebo cukrovku?A lekař říká že testy jsou zbytečné.Ptam se proto že můj syn užival prednison 3 týdny od 20 do 5mg. a glik.hemoglobin měl 45,ale teď už po třech letech jsou jeho glik.na lačno v normě.Glik.hemoglobin 38 a gluk.5.4.Konzumuje normalní bežné potraviny, nedrží dietu a ani se jinak neomezuje.Dekuji za odpoveď a přejí krasný den. Martinvěk: 74 let výška: 163 cm váha: 67 kgOdpověď
Milý Martine, váš syn má normální hodnoty glykémie i glykovaného hemoglobinu. Nemá tedy diabetes a není potřeba žádná léčba.
Určitý sklon ke vzniku diabetu mít ale může, protože v minulosti spíše nižší dávky Prednisonu u něho vyvolaly lehkou poruchu. Stejně jako všichni ostatní lidé by si tedy měl být vědom, že správná životospráva, dostatek pohybu a prevence nadváhy jsou obecně prevencí pozdějšího vzniku diabetu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
Zvýšená hladina cukru po jídle
(21.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat . Na cukrovku se neléčím ale teď jsem si u babičky jen tak změřila cukr a měla jsem ani ne hodinu po jídle hodnotu 8,1. Je to ještě v normě nebo ne? Děkuju za odpověďvěk: 33 let výška: 165 cm váha: 67 kgOdpověď
Milá Jano, ano, je to normální. Není to ale závazné rozhodnutí, zda náhodou nemáte poruchu glukózové tolerance či diabetes. K tomu je potřebné vyšetření za standardních podmínek v laboratoři. Orientačně lze ale říci, že u vás je vše v pořádku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
V roce 2010 mi byl přiznán částečný invalidní důchod z důvodu diabetu II.
(20.11.2024)
Dotaz
4x denně si aplikují inzulin+ 2x denně metformin 1000mg.
Invalidní důchod mi ale nebyl vyplácené jelikoš jsem v posledních 10ti letech neměl odpracovano 5 let. Mezi tím jsem se odstěhoval do Německa a odhlásil pobyt v ČR . V Německu pracuji již 13 let z toho 6 let jsem pendloval. Mohu v ČR zažádat o nový výměr důchodu nebo musím opět zažádat o částečný důchod . Hlavně mě zajímá jestli mužů Zadat v ČR ??? Jan
věk: 57 let výška: 193 cm váha: 123 kgOdpověď
Dobrý den Honzo,
naši lékaři se zabývají především klinickými problémy ve vztahu k onemocnění diabetes mellitus. Nicméně podívejte se na následující odkazy, je tam mnoho užitečných informací a možná i kontaktů...
https://www.cssz.cz/invalidni-duchody-podrobne
https://www.cukrovka.cz/poradna/invalidni-duchod-a-diabetes
https://www.pracomat.cz/poradna/odchod-do-duchodu/1181-cukrovka-invalidni-duchod.html
https://sweetdiabeticday.cz/diabeticke-okenko/invalidni-duchod-u-diabetiku/
s pozdravem
vaše redakce
(odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)
-
Kdy začít užívat antidiabetika
(20.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, diabetes 2.typu mi byl diagnostikován z oGTT před 15 lety. Od té doby dlouhodobě dodržuji nízkosacharidovou stravu (denní příjem kolem 150g sacharidů) a celou dobu držím glykovaný hemoglobin mezi 37 -42. Poslední měsíce mám obavy, že dieta přestává stačit. Ranní glykemie se pohybují mezi 6 -8. Moje diabetoložka mi ještě nechce předepsat léky, protože glykovaný hemoglobin mám stále v normě. Sama bych také raději vydržela bez léků co nejdéle, ale nejsem si jista, jestli je to tak v pořádku. Na mnoha místech jsem četla, že antidiabetika se mají nasadit okamžitě po stanovení diagnozy, což u mě bylo před 15 lety. Cítím se dobře, zdravotní potíže nemám. Nadváhu jsem nikdy neměla, ale oba moji rodiče byli diabetici. Díky moc za odpověď, Janavěk: 56 let výška: 162 cm váha: 61 kgOdpověď
Milá Jano, jak všeobecně známo, existují 2 nejčastější typy diabetu: U diabetu 1. typu chybí inzulín, protože zanikají buňky, které jej tvoří. Inzulín je životně nezbytný, a tak se musí podávat injekčně. U diabetu typu 2 je ve hře více faktorů. Inzulín špatně účinkuje, ale po čase ho může být také nakonec skutečně málo. Takže léčby hlavně spočívá ve snaze, aby inzulín lépe fungoval a teprve když je ho opravdu málo, tak se někdy musí podávat injekčně.
Ve vašem případě se zjevně jedná o náběh na diabetes 2. typu. Léčba opravdu spočívá hlavně v dietě a pohybu. Když pak glykémie navzdory tomu začíná stoupat, přidávají se léky. Pokud se ale stane, že inzulínu je nakonec málo, i v tomto případě se musí někdy podávat. U vás se postupovalo správně. Jste štíhlá, aktivní. Vaše výsledky jsou dobré, ale onemocnění (pokud se tomu tak dá říkat) vlivem nejspíše věku postoupilo a asi máte určitý nedostatek inzulínu. Pokud by docházelo ke zhoršení, např. by glykémie byly opakovaně ráno vyšší než 7, měla byste mít určitou léčbu. Pro začátek metformin, pak by se mohl do kombinace přidat další lék. Nic složitého by to nebylo. Pokud by ale později i tak glykémie stoupaly, domníval bych se ve vašem případě, že máte nedostatek inzulínu. Mohla byste pak např. dostávat jednu denní injekci dlouze působícího inzulínu.
Nyní ale není třeba nic podnikat, ale pokud by se to opravdu horšilo, začal bych s tím metforminem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diagnostika DM
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem praktcký doktor a vaše stránky rutinně využívám při péči o pacienty s diabetem. Když jsem si procházel , co vše jim zde mohu nabídnout, a není toho málo, narazil jsem na rozpor v tom, co píšete jako diagnostická kriteria po diabetes vy a co máme v doporučených postupech pro praktické lékaře. V postupech se píše (a všude přednáší), že diagnostická je glykemi ze žilní krve opakovaně vyšší než 7,0. Na vašich stránkách píšete: - glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je větší nebo rovna 7,0 mmol/l, nebo v žilní plazmě 7,8 mmo/l (nutno ověřit 2x). Rozumím něčemu špatně? DíkyOdpověď
Vážený pane doktore,
kritéria pro stanovení diagnózy diabetu podle naměřené glykémie používaná v ČR jsou stanovena Českou diabetologickou společností a jsou stejná, jako současná kritéria platná v USA na základě doporučení ADA (Americké diabetologické společnosti). Jsou to, jak správně uvádíte:
- glykémie na lačno v krevní plazmě (získané ze žilní krve) rovná nebo větší než 7 mmol/l
- glykémie při orálním glukózovém tolerančním testu po podání 75 g glukózy za 2 hodiny po podání rovná nebo větší než 11,1 mmol/l.
V kapilární krvi se glykémie většinou stanovuje pomocí osobních glukometrů. Ty poskytují jen orientační hodnoty a nejsou určené pro stanovení přesné diagnózy diabetu. Jsou určené pro monitorování glykémie u osob s diabetem. V ambulanci praktického lékaře slouží jako screeningové vyšetření. Pochopitelně lékaře mohou snadno upozornit na to, že pacient má poruchu glukózové tolerance nebo diabetes, ale pro přesnou diagnostiku nejsou určené. V praxi není velký rozdíl mezi hodnotami např. 6,8 a 7,5 na lačno, obojí upozorní, že něco není v pořádku, zvláště při opakovaném měření a z toho může vyplynout doporučení od lékaře. Pro přesnou klasifikaci, např. v klinických studiích, to ovšem nestačí. Chceme-li přesnou (formální) diagnózu, je pacienta nutné pozvat na vyšetření z žilní krve na lačno a vzorek poslat do akreditované laboratoře.
V plné kapilární krvi jsou hodnoty o něco nižší (v závislosti na hematokritu o 10 – 15%) než současně zjišťované v krevní plazmě z krve odebrané ze žíly. Rovněž v arteriální krvi jsou hodnoty zase asi o 10% vyšší vlivem arteriovenózního rozdílu. Důležité je vědět, že současné osobní glukometry jsou však zpravidla (ne vždy) již továrně upraveny tak, aby naměřená hodnota z kapilární krve odpovídala hodnotám v žilní plazmě. Zjistit, jestli tomu tak skutečně je, není u všech značek dostupných glukometrů snadné.
V knize Praktická diabetologie (připravovaná nová edice), jejímž hlavním autorem je prof. Terezie Pelikánová, se doslova v tabulce uvádí:
Screeningové vyšetření je pozitivní, pokud je:
náhodná glykemie (stanovená kdykoli během dne a nezávisle na jídle) v plné kapilární krvi (stanovení na glukometru je možné) ≥ 7,0 mmol/l nebo v žilní plasmě ≥ 7,8 mmol/l
nebo
glykemie na lačno v žilní plasmě stanovená v laboratoři ≥ 5,6 mmol/l
nebo
HbA1c stanovený v laboratoři ≥ 39 mmol/mol
Se screeningovým vyšetřením se můžeme spokojit (a uzavřít, že pacient se má chovat jako diabetik či nemusí), ale pokud chceme stanovit diagnózu přesně, je potřeba se řídit následující tabulkou (platí pro stanovení z žilní plazmy v laboratoři):
Porucha glukózové homeostázy (kategorie zvýšeného rizika diabetu)
a) glykemie na lačno ≥ 5,6 mmol/l a ≤ 6,9 mmol/l (hraniční glykemie na lačno)
b) glykemie ve 120. minutě oGTT ≥ 7,8 mmol/l a ≤ 11, 0 mmol/l (porucha tolerance glukózy)
c) HbA1c ≥ 39 mmol/mol a ≤ 47 mmol/mol
Diabetes mellitus
Diagnózu můžeme potvrdit na základě jednoho z rovnocenných diagnostických kritérií. Pro diabetes svědčí:
a) přítomnost klasických příznaků cukrovky + náhodná glykemie ≥ 11,1 mmol/l
b) glykemie na lačno ≥ 7,0 mmol/l
Jak jsem sám zjistil, vysvětlení se pěkně zamotává. Doporučuji tedy držet se toho, že pomocí glukometru v kapilární krvi lze dobře provádět screening, se kterým se buď spokojíme (diagnóza se nám zdá jasná), nebo nespokojíme a potom musíme provést stanovení z odběru ze žíly a v laboratoři, často opakovaně nebo v kombinaci s jinými kritérii. Uvedené tabulky berte prosím jako platné, jejich smysl a správnost jsem ověřil u prof. Pelikánové. Zároveň děkujeme za upozornění na nejasnosti na našich stránkách, které upravíme.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Intolerancia na laktózu a lieky
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý deň, prosím ,mám intoleranciu na laktózu a po ročnom užívaní gliclazidu mám veľké zdravotné problémy, mimo normy červené, biele krvinky, fialové prsty, tŕpnutie oboch rúk, anémiu.......Už rok chodím po vyšetreniach a nič závažné sa nenašlo, crp po preliečení kleslo na 16, ruky sú stále drevené hlavne ráno po spánku.Prosím, mohol zápal v tele spustiť gliclazide keď mám intoleranciu na laktózu? Ďakujem pekne a pozdravujem Vás. Máriavěk: 51 let výška: 173 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Mária,
je velmi nepravděpodobné, že by vám právě gliclazid působil uvedené obtíže. Potřebujete interní vyšetření a pátrat, zda nemáte kromě diabetu nějaké další onemocnění. Je také nutné dbát o dobré vyrovnání diabetu. O tom nic nepíšete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a léky
708 dotazů
-
Inzulin Lantus
(21.11.2024)
Dotaz
Dotaz? Jak dlouho vydrží inzulín v péru jednou použitý vystaven od výrobce z r.2019? Ted nutně potřebuji pro mámu a ve Vyškově nikdo nechce napsat recept. Má 2 typ cukr. a to zůstalo po dceři ,ta má pumpu t.1výška: 171 cm váha: 60 kgOdpověď
Milý Ivo, vaše matka musí být sledována a léčena odborným diabetologem a nebo praktickým lékařem. Ten musí znát zdravotní stav svého pacienta a předepisovat mu potřebné léky. Pokud by vaše matka nebyla dostatečně pohyblivá, můžete to za ni vyzvednout vy. Pokud lékař pacientku opravdu sleduje a zná její případ, může také vystavit recept elektronicky a poslat jej vám, nebo jí na email nebo telefon. Zavolejte, nebo zajděte za jejím obvodním lékařem, či diabetologem, a to hned.
Léčba inzulínem vyžaduje lékařský dozor. Kromě toho, inzulín je lék dosti nákladný a je nutné s ním jednat zodpovědně. Neinformovaný lékař jej nemůže předepsat jen tak bez řádné dokumentace.
Takto staré pero s inzulínem již nepoužívejte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Inzulín Levemir
(10.11.2024)
Dotaz
Chtěl bych se zeptat, zda si mohu aplikovat ráno více jak 20j. inz.Levemir, teď to tak beru a podle kontroly třeba před obědem zjišťuji,že bych mohl aplikovat i více,pokud vím,že mě čeká nějaká větší fyzická aktivita. Večer aplikují 30j. Bohužel k vůli problémům se zády a kyc.klouby moc pohybu nemam, dá se tedy aplikovat více jednotek ráno? Nebo je nějaký účinnější inzulín? Dekuji Lubomírvěk: 70 let výška: 173 cm váha: 55 kgOdpověď
Dobrý den Lubomíre,
bohužel nepíšete, jestli cukrovku máte léčenou jen inzulinem (samostatně Levemirem nebo v kombinaci s bolusovým inzulinem) nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky (tablety na cukrovku). Levemir je inzulinový analog s dlouhodobým trváním účinku, patří mezi takzvané bazální inzuliny. Levemir dosáhne více než 50% svého maximálního účinku od 3–4 hodin do zhruba 14 hodin po podání dávky. Večerní dávku inzulinu byste měl upravovat dle lačné glykémie, tam je cíl 4 - 6 mmol/l, ranní dávku Levemiru bych nastavila dle průměrné glykémie přes den (tady je cíl 5 – 9 mmol/l). Není uvedena horní hranice (maximální dávka) inzulínu, kterou si můžete aplikovat, ale obvykle nepřesahujeme celkovou dávku bazálního inzulínu více než 0,6 j/kg a den. Dopolední hyperglykémie (vysoká hladina) inzulinu může být ovlivněna i stravou, tady by se zrovna hodila informace, jestli máte také bolusový inzulin před jídlem nebo jinou léčbu diabetu.
Pokud byste plánoval nějakou fyzickou aktivitu (větší pohyb, „běhání“ po úřadech/doktorech/obchodech, delší aktivní procházku, práce na zahrádce atd.) doporučuje se ranní dávku bazálního inzulinu snížit o 20 %.
Existují i další druhy bazálního inzulinu jako např. Tresiba s dobou působení více než 42 hodin, a Toujeo s dobou účinku až 36 hodin. Každá léčba má své výhody a nevýhody. Proto prosím veškerou úpravu své léčby konzultovat se svým ošetřujícím diabetologem.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Mazáčková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Kombinace léků
(07.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, ošetřující lékař mi předepsal kombinaci léků Synjardy 5mg/1000mg(2xdenně), Nopvapio 30mg a Oltar 6mg (oba 1xdenně). I přes dodržování režimu glykemie průměrně kolem 10mmol. Je tato kombinace vhodná? děkuji za odpověď. Davidvěk: 45 let výška: 180 cm váha: 84 kgOdpověď
Milý Davide,
kombinace vašich léků nelze označit za nevhodnou, ale je to už dosti silná kombinace z léků, které lze užívat v podobě tablet. Já vám doporučuji ověřit si, že to, čemu říkáte „dodržování režimu“ je dostatečné.
Především je vhodné si měřit glykémie, což asi děláte. Pokud je glykémie vysoká, tak není vhodné za této situace přijímat další sacharidy, ani když současně požijete uvedené léky. Je nejprve nutné počkat, až glykémie klesne a potom si teprve vzít jídla, která by měla obsahovat malé množství sacharidů. Já bych vám za současné situace (vzhledem k věku a hmotnosti) doporučoval dietu tak se 180 g sacharidů denně za celý den. Je ale nutné započítat opravdu všechny sacharidy, tedy případně i ty v polévce, omáčce, v ovoci apod.
Pokud byste i po několika dnech poctivě dodržované diety s omezením sacharidů měl glykémie vysoké, pravděpodobně byste potřeboval inzulínovou léčbu. Nevím, jak dlouho již máte diabetes, ale je také možné, že se nejedná o typický diabetes 2. typu, ale že vám ubývá vlastní sekrece inzulínu a může se jednat o pomalu probíhající diabetes 1. typu či jeho formu LADA.
Jako první to ale zkuste s tou důslednější dietou a s dostatkem pohybu. Kdyby šly glykémie dále nahoru, musel byste kontaktovat svého diabetologa.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
KOMBINACIA LIEKOV
(07.11.2024)
Dotaz
DOBRY DEN MOZEM KOMBINOVAT MIROVIAN 1000 mg INVOKANA 100mg A GLICLAZIDE MR STADA 60mgvěk: 56 let výška: 172 cm váha: 120 kgOdpověď
Vážený pane Ľubo, přeji dobrý den,
tři léky, které užíváte je možné bez problémů užívat současně, nedochází ke klinicky významné lékové interakci, naopak uvedené léky si vzájemně posilují účinek. Měl byste být pouze opatrný s užíváním rostlinných přípravků s lékem Gliclazide MR Stada, protože mohou zvýšit jeho účinek (např. česnek, gymnema, dřišťál, kustovnice), nebo jej mohou snížit (třezalka, rdesno).
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Zvíšená hodnota cukru po ránu, nasazení léku
(05.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, delši dobu mám nalačno hodnotu cukru kolem 5,8 -6. Poslední odběr vykázal hodnotu 6,6 a bylo mi doporučeno uživání léku Glucophage 750. Od března mám pocity unavy, závratí nadměrneho pocení, bolesti kloubů a svalů hlavně nohou, zápach potu.Provedena spousta vyšetrení bez nálezu. Teď cca 3 týdny vysazen lék na tlak Tezeo 40mg a Tulip 20mg na cholesterol. Je vhodné ten lek na cukr uživat? Děkuji Josef.věk: 45 let výška: 167 cm váha: 86 kgOdpověď
Milý Josefe, máte zjevně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. K upřesnění by se musely stanovit glykémie po jídle nebo provést glukózový toleranční test.
Prvním opatřením by mělo být nasazení diety s omezením sacharidů, mírně redukční a k tomu byste měl více dbát na dostatek fyzické aktivity. Metformin je rozhodně pro vás vhodný, ale nezbytně nutný není. Jenom nevím, proč vám jeho užívání vadí, je to prospěšný lék z více důvodů.
O ostatních lécích se nemohu vyjadřovat. Tezeo jste zřejmě dostal na zvýšený krevní tlak a Tulip na zvýšenou hladinu LDL-cholesterolu. Možná, že vám kvůli nyní příliš nízkému tlaku lékař lék vysadil. Tulip vám možná vysadil proto, že jste udával slabost a bolesti svalů, což je ale poměrně vzácný nežádoucí efekt při jeho užívání.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a těhotenství
364 dotazů
-
Tehotenská cukrovka
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý deň, v septembri na prvej kontrole u dia som mala dlhodoby cukor 29 … teraz mi stúpol na 32, ale hodnoty čo meram doma po jedle/rano mám vždy super (lačná do 5) …. Môže to naznačovať niejake diétne chyby alebo sa to stáva aj bez toho? Ďakujem 🙂Odpověď
Dobrý den,
během těhotenství se vlivem těhotenských hormonů cukrovka postupně zhoršuje. Můžete to sama poznat, že některá jídla Vám za začátku "projdou", ale později Vám mohou glykémii zvyšovat. Proto se Vám zvýšila hodnota glykovaného hemoglobinu. Nemějte ale obavy. Norma je do 40 mmol/l, takže u Vás je kompenzace diabetu výborná.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Měření glukózy po svačinách
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, prosím, ráda bych se zeptala, zda má při těhotenské cukrovce smysl měřit si hladinu glukózy například i po svačinkách? A je prosím "lepší" po hlavních jídlech sledovat hodnotu glukózy 1 nebo 2 hodiny po jídle? Předem mockrát děkuji za radu.věk: 36 let těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den, ano, můžete se měřit i po svačinkách, obzvlášť pokud jsou větší nebo pokud sníte více ovoce, abyste si ověřila, že máte glykémie v normě. Ideální by bylo měření na glukózových senzorech. Tyto senzory se zavádí do podkoží na dobu 10-14 dní a měří glykémii kontinuálně (po celých 24 hodin). Bohužel pro ženy s těhotenskou cukrovou nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a jejich pořizovací cena je cca 1700Kč na 14 dní.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Těhotenská cukrovka, životní styl a později cukrovka klasická
(03.11.2024)
Dotaz
Dobrý den Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Mám strach, že se mi v následujících letech rozvine prediabetes nebo cukrovka typu 2. Myslíte , že když se upraví váha, životní styl ( mám mírnou nadváhu) že se jde tomu vyhnout ? Jsem po IVF , takže kila šli nahoru. Momentálně jsem 23+3tt a pouze 3kg nahoře (naštěstí ) Děkuju za odpověďOdpověď
Dobrý den,
ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% riziko, že se u nich rozvine v pozdějším věku cukrovka 2. typu. Důležitou prevencí je zdravý životní styl, tj. udržovat se štíhlé, zdravě jíst, pravidelně se hýbat a nezapomínat na pravidelné kontroly u Vašeho praktického lékaře.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
OGTT velmi nízké hodnoty / vyšší hodnoty ranní glykemie z glukometru
(01.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem těhotná v 14 tt. Před třemi týdny mi byla zjištěna lačná glykemie 5,3mmol/l. Lékař indikoval kontrolní OGTT. Aktuální hodnoty z žilní krve jsou: lačná 4,35 po hodině 4,81 a po dvou hodinách 2,09 mmol/l. Hodnotu 2,09 jsem pociťovala silně (závrať atd., ale po brzy se zlepšilo). Můžou být tyto hodnoty způsobeny tím, že se snažím v poslední době vyhýbat jednoduchým cukrům (nejím však nízkosacharidově, jím hodně ovoce a mléčných výrobků) a tělo reagovalo na inzulín více citlivě? Glukometr, který jsem si zakoupila po zjištění první vyšší glykemie pro svou kontrolu měřil cca o 2 mmol/l výše; Ranní glykemie mám podle tohoto glukometru z lékárny běžně 5,6 mmol/l. Mám věc nějak řešit dále? Děkuji mnohokrát. Evavěk: 41 let výška: 168 cm váha: 64 kg těhotenství: 14. týdenOdpověď
Dobrý den,
Vaše hodnoty jsou vpořádku. Těhotenská cukrovka Vám nebyla potvrzena, ale musíte ještě podstoupit 2. fázi screeningu (tj OGTT mezi 24.-28. týdnem těhotenství). Dietu zatím držet nemusíte, doporučuji racionální pestrou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, vyhnout se rychlým sacharidů a průmyslově zpracovaným potravinám. To že jste měla ve 120. minutě nízkou hladinu cukru, to se některým ženám stává. Je to tím, že Vaše slinivka příliš "citlivě/přemrštěně" reagovala na zátěž glukózy. Jedinou prevencí je vyhýbat se sladkému, které Vám tuto reakci způsobují. Ne každý glukometr je spolehlivý, rozdíly v přesnosti měření mohou být hodně velké. V tuto chvíli není nutné abyste se měřila, ale pokud by to bylo nutné, na diabetologii Vám spolehlivý glukometr dají/zapůjčí.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
tehotenská cukrovka - kedy merať lačnú hodnotu
(21.10.2024)
Dotaz
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kedy merať lačnú hodnotu .. či ihneď po zobudení (max umyť ruky) alebo stačí nalačno, pred raňajkami … čo je napr. 20-30 min po zobudení. ĎakujemOdpověď
Dobrý den,
glykémii nalačno byste si měla změřit hned po probuzení. Ale nemusíte mít glukometr hned u postele, interval do 20 min je ještě ok.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
255 dotazů
-
Saxenda a zvýšení tlaku
(21.11.2024)
Dotaz
Dobrý, muže saxenda způsobit zvýšení tlaku a tepu, současne horečku s následným omdlenim? Dávka přechod z 0,6 na 1,2.věk: 45 let výška: 172 cm váha: 82 kgOdpověď
Milá Petro, Saxenda takové obtíže nepůsobí.
Na druhé straně, je nutné připustit, že v medicíně je možné skoro všechno. Snášenlivost Saxendy je individuální a je nutno si na její efekt zvykat. Dovedu si představit, že u někoho může způsobit nadměrnou nevolnost, což by mohlo být provázeno i zvýšeným krevním tlakem, případně omdlením. Zvýšenou teplotu si představit při tom neumím.
Pátrejte spíš po jiné příčině.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hypoglykémie - bezvědomí, příznaky
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak časté jsou u pacientů s diabetem 1. typu hypoglykémie, při kterých dojde ke ztrátě vědomí? Ptám se konkrétně kvůli příteli (31 let), který upadl podle jeho slov do bezvědomí již mininálně 6x během posledních 15 let (stává se mu to tedy zhruba každé 2 roky). Pro mě je toto číslo děsivé, ale nevím, jaká je v tomto ohledu statistika. Druhý dotaz se týká rozpoznávání příznaků hypoglykémie - přijde mi, že příznaky jako třes, vrávoravá chůze nebo zmatenost se u přítele moc nevyskytují, i když má glykémii nízkou. Znamená to, že už má kvůli častým hypoglykémiím oslabené varovné reakce? Občas si ale všímám, že má rozšířené zorničky - může to souviset s hypoglykémií nebo to poukazuje na jiný problém? Přítel používá inzulinovou pumpu a bere lék Atoris. Moc děkuji za odpověď Janavěk: 31 letOdpověď
Milá Jano, těžké hypoglykémie, kdy člověk potřebuje pomoc jiné osoby nebo dokonce upadá do bezvědomí, by se u správně léčeného diabetu 1. typu vyskytovat neměly. Přesto jsou pacienti, u kterých se vyskytují a mohou mít i fatální důsledky.
Prevence spočívá v důkladné edukaci pacienta, jak takovým stavům předcházet. Základem je používání kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží s možností včasného varování (např. zvukově, ale také případně oznámením další osobě) při hrozící hypoglykémii.
Pokud odstranění chyb v léčbě, edukace pacienta a zacvičení v užívání senzoru nepomáhají, může být zvažována i léčba transplantací pankreatu či Langerhansových ostrůvků. Je nutno se poradit s ošetřujícím diabetologem, který navrhne další postup.
Porucha včasného subjektivního rozpoznání hypoglykémie se označuje jako syndrom porušeného vnímání hypoglykémie, při němž kontraregulační mechanismy pro hypoglykémii špatně fungují. Je to nebezpečný stav a je nutné s tím něco dělat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Motání hlavy a cukrovka
(06.11.2024)
Dotaz
Při pohybu, chuzi nebo lehké práci se mi začne motat hlava. Většinou je to po snědení něčeho sladkého. Může to být cukrovka? Miroslavavěk: 67 let výška: 160 cm váha: 83 kgOdpověď
Milá Miroslavo, předpokládám, že cukrovku nemáte a tážete se, zda vaše příznaky nemohou odpovídat nějakému příznaku začínající cukrovky.
Ačkoliv mě život naučil, že v medicíně není skoro nic zcela nemožné, tak uvedené příznaky neodpovídají cukrovce.
Po jídle se může někdy motat lidem hlava proto, že se jim po jídle hodně prokrví zažívací ústrojí. To může vést k poklesu krevního tlaku a mírnému nedokrvení mozku, což může způsobit motání hlavy.
Někomu se také může stát, že po požití sladkého jídla se mu výrazně stimuluje sekrece inzulínu, až to může způsobit hypoglykémii s motáním hlavy. U lidí po odstranění části žaludku se stávalo (tato operace se totiž dnes provádí málo), že jídlo prošlo žaludkem příliš rychle a dostalo se rychle do střeva. Zde se cukr rychle vstřebával, což působilo hypoglykémii a spolu s velkým prokrvením střeva i nízký krevní tlak a motání hlavy. Říká se tomu tzv. „dumping syndrom“.
Já vám navrhuji: Jezte pomaleji a po jídle chvilku počkejte. Nejezte velké porce jídla najednou. Obecně, nejezte zbytečně sladké jídlo, už jen proto, že máte nadváhu.
Kontrolně je ale možné asi za 30 minut po jídle změřit si krevní tlak a glykémii.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mravenceni nohou
(22.10.2024)
Dotaz
Jaka je pricina mravenceni nohou v noci? Jaroslavvěk: 70 let výška: 174 cm váha: 90 kgOdpověď
Milý Jaroslave, pocit mravenčení na nohách je velmi častým projevem diabetické polyneuropatie. Objevuje se po delším trvání cukrovky, zvláště u osob špatně léčených. Je to značně nepříjemné, ale je to také varovný příznak, že máte porušené čití na nohách. Pokušené čití pak může způsobit, že si dostatečně neuvědomujete zvýšené tlaky nebo tření obuvi na různá místa nohy, a to se může stát příčinou vzniku nehojících se defektů kožního povrchu, ale také i deformit.
Neuvádíte vůbec, zda máte diabetes, ale předpokládám, že ano.
Prvním opatřením by mělo být zjištění, jak je váš diabetes vyrovnaný. Pokud špatně, je nutné dosáhnout zlepšení. Už to samo může vést po určité době ke zlepšení nepříjemného mravenčení.
Dalším opatřením je podiatrické a případně i neurologické vyšetření. Na podiatrii se dozvíte, jak správně předcházet vzniku syndromu diabetické nohy.
Na samotné mravenčení existují různé léky, které potlačují nepříjemné pocity, ale bohužel samotnou poruchu neléčí. Jsou to léky jako pregabalin či gabapentin či jiné. Poradit vám může váš diabetolog a případně neurolog. Tyto léky jsou na předpis.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
kontraindikace současně užívaných léků
(11.10.2024)
Dotaz
Dobrý den. Užívám na předpis léky ze dvou zdravotnických zařízení: xarelto, glucophage, purinol, triplixam a po pozitivním domácím testu na covid jsem dostal ještě erdomed. Necítím se dobře, snad je příčinou covid, ale prosím, zda není kontraindikace mezi výše uvedenými léky. Děkuji Jaroslavvěk: 74 let výška: 180 cm váha: 108 kgOdpověď
Vážený pane Jaroslave, přeji dobrý den,
léky, které užíváte jsou bez klinicky závažné lékové interakce. Látka indapamid, která je obsažena v přípravku Triplixan mírně snižuje účinek metforminu, který užíváte v přípravku Glucophage. Tento možný negativní vliv je vyvážen výrazným efektem v kombinaci léků snižujících krevní tlak. To Vaše potíže podle mého názoru nezpůsobuje. Rozhodně nemáte ani kontraindikaci, ani závažnou lékovou interakci.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a technologie
68 dotazů
-
Měření glukometrem
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, mám prediabetes, koupila jsem si glukometr, jelikož si vše platím, chtěla bych se informativně jednou denně měřit, tak by mě zajímalo v kterou dobu? Jestli ráno na lačno? Nebo dvě hodiny po jídle? Děkuji Jarmilavěk: 47 let výška: 158 cmOdpověď
Milá Jarmilo, je žádoucí, abyste neměla zvýšené glykémie na lačno ani po jídle. Proto doporučuji se testovat občas na lačno a občas 2 hod. po vašem typickém jídle. Budou-li hodnoty zvýšené, upozorní vás na to, že může být vhodná úprava diety či případně zvýšení tělesné aktivity. Je dobré mít záznamník a tam si hodnoty zapisovat spolu s časovým údajem a době od posledního jídla. Glukometry také mají paměť, jen je nutné u nich dobře zadat datum a denní čas.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
glukometr kombinace se senzorem
(09.11.2024)
Dotaz
Dorbry den, mam dotaz, jestli mam narok na glukometr hrazeny pojistovnou plus prouzky k nemu a v jakem mnozstvi, mam nove diagnostikovany diabetes typu 1. Pan doktor mi predepsal senzory FSL2, ale o glukometru jsme se vubec nebavili, ale asi bych ho pro jistotu chtela mit, tak se jen ptam jake jsou moznosti, k diabetologovi jdu na kontrolu az v lednu. Dekuji za odpovedvěk: 26 let výška: 174 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
podle poslední metodiky pojišťovny VZP z 11/2024 NElze Freestyle Libre předepsat současně s glukometrem. Někteří diabetologové mají k dispozici glukometry od firem a pacienty jsou schopni vybavit, ale není možné napsat glukometr na poukaz nebo poukaz vyúčtovat.
Pokud používáte čtečku se senzory Freestyle Libre, může Vám sloužit jako glukometr. Umí dokonce stanovit i ketolátky. Čtečku lze předepsat i pokud používáte většinu času mobilní telefon. Společně se systémem Freestyle Libre máte nárok na předpis jen 100 ks proužků na rok ( pro děti do 18 let je to 300 proužků na rok).
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Senzor free style libre II a rentgen
(11.10.2024)
Dotaz
Můžu se senzorem na paži absolvovat"velký" rentgen zubů/mamograf? Popř. mám senzor něčím překrýt? Děkuji (vím, že na CT se s ním nesmí)věk: 74 let výška: 162 cm váha: 70 kgOdpověď
Dobrý den,
vyjádření k RTG jsem jednoznačně nenašla. MRI je jasné, tam nesmí nic s kovovými částmi vůbec. RTG a CT také nejsou obecně u senzorů doporučována. Údaje pro Libre jsem (jak jsem již zmiňovala) přesně neobjevila.
RTG záření může teoreticky ovlivnit funkci senzoru a vysílače v něm.
U panoramatického snímku zubů a mammografie se jedná o cílené RTG. Záření jde i přesto i do okolí, ale dávka nebude tak výrazná. Ideální by bylo naplánovat výměnu senzorů na den vyšetření. Pokud byste vyšetření se senzorem podstoupila, je určitě vhodné zkontrolovat následně přesnost měření za pomocí glukometru. Případně mít s sebou náhradní senzor, kdyby přestal původní senzor fungovat. Je pravda, že RTG na letišti často pacienti proběhnou bez zamyšlení a senzory to přežijí.
Ideální je tento dotaz vznést na help-lince výrobce nebo se zeptat zástupce výrobce. Ti by měli být schopni jednoznačně odpovědět.
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Expirační doba glukometru.
(08.10.2024)
Dotaz
Rád bych věděl jestli má glukometr expirační dobu nebo jen pásky do glukometru. Ten můj má 24.2.2015 asi rok výroby? na zadní straně. Nebo mohu s ním měřit krev neomezenou dobu? Samozřejmě pásky měním dle expirace. Děkujivěk: 65 let výška: 173 cm váha: 82 kgOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď.
Jako většina elektronických přístrojů, nemá ani glukometr jasnou expirační dobu.
Většina prodejen má klasickou záruku 24měsíců. Našla jsem i prodejce, kteří nabízejí 5letou záruku a několik jich dokonce zmiňovalo doživotní záruku (nevím na jaké aspekty by se zrovna doživotní záruka vztahovala???). Pojišťovny hradí glukometry (u indikovaných pacientů - např. s inzulinovou léčbou, nebo s léky, které mohou způsobovat hypoglykémie...) 1x za 6let. Takže bych předpokládala, že by měl glukometr teoreticky měřit dobře alespoň 6let. Někdy se nám ale stává, že výrobek nevydrží ani zmiňované 2 roky.
Teoreticky může vydržet "dlouhá léta". Je ale nutné ho správně uchovávat - glukometry mají stanovené teploty a podmínky za kterých by měly být skladovány. Rozhodně je důležité pravidelně měnit proužky (jak jste zmiňoval), které jsou také velmi náchylné na teplotu a vlhkost.
Pokud máte hodně starý glukometr bylo by vhodné ověřit přesnost měření - jinak se asi nedá říci, jestli ještě dobře měří. Pro některé typy glukometrů se stále ještě vyrábí kontrolní roztoky - ale upozorňuji, že jejich cena se pohybuje skoro na úrovni nových glukometrů. Glukometry stojí dnes mezi 300-1000 Kč dle výrobce a funkcí. Orientační ověření (alespoň řádové) je možné provést vůči měření glukometrem např. u Vašeho diabetologa, ale zde se nikdy nebudou hodnoty plně shodovat (a to ani ze stejné kapky krve) a je nutné, aby použitý kontrolní glukometr měřil dobře. Proto upozorňuji, že toto měření ověří přesnost opravdu jen orientačně.
Je nutné si uvědomit, že stejně jako jiné technologie, i glukometry ve vývoji postupují a myslím si, že i jejich přesnost se může v posledních letech zlepšovat.
Bohužel více asi nedokážu (alespoň já) pomoci. O jasné expirační době pro glukometr nevím. Technická záruka je už trochu něco jiného a funguje to s ní jako u ostatních spotřebičů.
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Ztráta signálu u Freestyle Libre 2
(29.09.2024)
Dotaz
Dobrý den, telefon stále hlásí ztrátu signálu, po naskenování chvíli funguje normálně a pak znovu signál vypadne.věk: 10 let výška: 145 cmOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že nejsem schopna poskytnout plnohodnotnou technickou podporu.
Důležité je rozhodnout, zda se to děje jen u jednoho senzoru/ případně jedné šarže senzorů nebo u všech senzorů Freestyle Libre 2.
Pokud je to u všech senzorů, tak může být problém s přijímáním signálu a bluetooth ve Vašem mobilním telefonu. Zvláště pokud se pohybujete v prostředí, kde je hodně elektroniky s Bluetooth signály, tak bývají výpadky častější. Předpokládám, že máte mobil po celou dobu někde u sebe.
Pokud jsou výpadky jen u jednoho senzoru/ případně jedné šarže senzorů, tak se může jednat o chybu senzoru a je možné tyto senzory reklamovat.
Technickou podporu Vám mohou poskytnout na bezplatné lince výrobce senzorů.
Bohužel, více Vám asi nejsem schopna pomoci
doporučení redakce:
Je možné se obrátitbezplatnou infolinku na čísle 800 189 564. Operátoři jsou k dispozici každý všední den od 8:00 do 16:00 a měli by umět odpovědět na všechny otázky spojené se systémem FreeStyle Libre.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a doplňky stravy
108 dotazů
-
Flexi Med Active a cukrovka
(10.10.2024)
Dotaz
Jaký vliv má užívání Flexi Med Active na cukrovku II. typu složka glukosamin. Karelvěk: 84 let výška: 178 cm váha: 65 kgOdpověď
Vážený pane Karle, přeji dobrý den,
podle mého názoru může mít Flexi Med Active, díky obsahu glukosaminu, vliv na hladinu glykémie. V experimentálních studiích u zvířat sice způsoboval glukosamin spíše pokles hladiny glukózy, ale pouze pokud byl aplikován ve formě injekce. Ve studiích, ve kterých byl glukosamin podáván perorálně, naopak vyvolával zvýšení glykémie. Totéž bylo pozorováno u lidí, u kterých tak glukosamin může způsobit zvýšení hladiny glukózy, v důsledku toho dochází ke snížení účinnosti většiny léků používaných u diabetu. Tento vliv je velmi individuální a postihuje jen malou část pacientů a je závislý na dávce podávaného glukosaminu. Velmi také záleží na tom, zda máte diabetes 2. typu a jakým lékem jste léčen. Obsahové látky zázvoru, který je součástí doplňku stravy Flexi Med Active mohou ovlivňovat míru vstřebávání a odbourávání některých léků používaných při léčbě diabetu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
SIOFOR (Metformin) a spalovače tuků
(08.10.2024)
Dotaz
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda je možné resp. vhodné současně užívat lék SIOFOR a některý z doplňků stravy ze spektra tzv. spalovačů tuků na bázi Synephrinu, kofeinu, L-Carnitinu ap. Nejde mi primárně o redukci hmotnosti, té už jsem naštěstí dosáhl a i hladina krevního cukru je dlouhodobě (zřejmě i díky SIOFORU) více než dobrá (spíše nižší). Jde mi spíše o efektivnější funkci metabolismu ve spojení s pravidelnou intenzivní pohybovou činností, kterou bych výše uvedeným doplňkem strany rád doplnil, aby trochu vylepšil poměr tělesných tuků a celkové svalové hmoty (která bohužel vzhledem k váhovému úbytku 65 kg značně utrpěla). Předem velmi děkuji za jakoukoli reakci. Michalvěk: 40 let výška: 189 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážený pane Michale, přeji dobrý den,
pokud jste léčen metforminem, měl by jste velmi opatrně přistupovat k užívání "spalovačů Tuku", které uvádíte. Neznám pochopitelně žádné podrobnosti, ale je nezbytné si uvědomit, že v současné době lze zaznamenat významný odklon od používání synefrinu, efedrinu a kofeinu. Hlavním důvodem jsou kardiovaskulární nežádoucí účinky, které v některých zemích dokonce vedly k zákazu používání takových kombinací. Navíc jejich účinek je poměrně slabý a snadno vede k tzv. jojo-efektu. Spalovače tuku navíc nemají příznivý vliv na nárůst svalové hmoty. Pokud Vaším cílem není dále hubnout (to již patrně "zařídil" metformin, pak bych Vám doporučil nějaký adaptogen, který zlepší Vaší schopnost fungovat tak, aby se svalová hmota vytvořila přirozenou cestou, tj. vedl ke zvýšení fyzické aktivity. Optimálním lékem pro diabetiky 2. typu je eleukterokok, který nemá negativní vliv na hladinu glykémie a současně nemá lékové interakce s nejčastěji užívanými léky. Co se týká L-carnitinu ten použít můžete, ale ani on Vám nenavodí nárůst síly, nebo svalové hmoty. Možná by jste si mohl nechat vyšetřit hladinu testosteronu, doporučuji si prostudovat projevy jeho nedostatku, např. na zdařilých stránkách lékáren BENU (https://www.benu.cz/nizka-hladina-testosteronu-jak-ji-resit), tam se také dočtete, že hladinu testosteronu přirozeně zvyšuje cvičení (jsem ale poslední, kdo by kohokoliv nutil, aby cvičil, na to musí přijít každý sám, že je to užitečné) a možná i některé rostlinné doplňky stravy jako je kotvičník nebo pískavice řecké seno.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Metformin a formy užívání vitamínu B12
(21.09.2024)
Dotaz
Dobrý den, užívám metformin 2x 500mg 5 měsíců a již se mi objevily náznaky chudokrevnosti v krevním obrazu - snížené MCH 25, pokles HGB ze 164 na 150, prodlužování časů při běhu na 2km, tak jsem si řekl, že užíváním B12 a B6 fe formě doplňku nic nezkazím, jenže jak známo metformin omezuje vstřebávání vitamínu B12 v tenkém střevě. Chci se zeptat jestli forma aplikace B12 ve spreji pod jazyk vstřebáváním přes sliznici dutiny ústní opravdu funguje nebo je to marketingová hříčka. Případně jaké dávkování v tabletové formě byste mohl doporučit? Pro doplnění informací za dobu užívání metforminu+dieta+pohyb jsem zhubl 15kg, nabral trochu svalů a glykémie sestoupily na úroveň zdravého člověka resp. úroveň vynikající kompenzace. Děkuji Radekvěk: 47 let výška: 168 cm váha: 68 kgOdpověď
Vážený pane Radku, přeji dobrý den,
děkuji za Váš zajímavý dotaz a současně i cennou informaci. Metformin spolu s Vaším životním stylem a přístupem jsou opravdu účinným prostředkem k navození kompenzace diabetu. K tomu Vám upřímně blahopřeji. Metformin je opravdu účinný lék, který má mnoho zajímavých a užitečný účinků a je správné jej užívat, i když může až u 40 % pacientů snižovat vstřebávání vitaminu B12, z toho u přibližně 4-5 % pacientů dochází k významnému omezení vstřebávání, které má klinické důsledky na krvetvorbu. Častost tohoto negativního vlivu metforminu vedla pochopitelně ke klinickému výzkumu, jehož cílem bylo obsasnit příčiny a učinit doporučení jak předcházet důsledkům nedostatku vitaminu B12 u pacientů léčených metforminem. Popravdě je několik teorií proč dochází k nedostatku vitaminu B12 při terapii metforminem. Pacientům, kteří deficit mají, by to mohlo být jedno, ale ukazuje se, že jedním z důvodu sníženého vstřebávání by mohlo být působení meforminu na vápník ve střevě, kde vápník hraje roli "asistenta" při vstřevání vitaminu B12. Několik klinických studií prokázalo, že zvýšení přijmu vápníku (jogurty nebo užívání solí vápníku jako doplňku stravy) vedle ke zvýšení vstřebávání vitaminu B12. Zcela nedávno (v lednu 2024) byla publikována meta-analýza klinických studií, která hodnotila vstřebávání vitaminu B12 po jeho nitrosvalové aplikaci, perorálním podání nebo aplikaci ve spreji pod jazyk. Výsledky jsou docela překvapivé, podle očekávání totiž byla nitrosvalová aplikace "nejlepší", ale rozdíl od perorální nebo sublinguální aplikace nebyl statisticky významný. Autoři této meta-analýzy uvádějí, že deficit vitaminu B12 je možné efektivně kompenzovat jakoukoliv cestou podání. Je ale vhodné alespoň jednou za čas stanovit hladinu vitaminu B12 v krvi k oveření, že způsob doplňování vitaminu B12 funguje, pokud nefunguje, je potřeba jej změnit. Na závěr odpovídám na Vaší otázku: aplikace spreje s vitaminem B12 pod jazyk funguje, není ale lepší než tablety nebo injekce do svalu, pokud někdo tvrdí opak, není to v souladu s vědeckými důkazy.
Kdyby jste si chtěl sám přečíst 19 stran s výsledky meta-analýzy, jsou zde: https://link.springer.com/article/10.1007/s11845-023-03602-4 (stažení článku je zdarma).
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Fluanxol a diabetes II. typu
(05.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, kamarádka užívá 30 let fluanxol. Před několika lety onemocněla cukrovkou Ii. typu. Na příbalovém letáku je napsáno, že fluanxol zvyšuje cukr. Je to lék, který dokáže po dlouholetém užívání vyvolat cukrovku? Teď bere metformin a inzulin. Má také vysoký cholesterol a špatné hodnoty jaterních testů a ještě inkontinenci. Jaké potravní doplňky by měla nejlépe užívat? Jitkavěk: 63 let výška: 162 cm váha: 95 kgOdpověď
Vážená paní Jitko, přeji dobrý den,
lék Fluxanxol může vzácně, tj. u 1 z 1 000 pacientů vyvolat hyperglykémii a tím zhoršit cukrovku. Netýká se to všech pacientů, ale jejich pouze velmi malého počtu. Pokud by k tomu došlo je třeba sdělit tuto informaci lékaři, který Fluanxol předepsal a také diabetologovi. Vysoký cholesterol bych rozhodně neléčil doplňky stravy. Žádný z nich se účinností nevyrovná nejnižší možné dávce rosuvastatinu (tedy dávce 5 mg) a navíc je jejich podávání velmi často spojeno s výskytem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Pokud chcete užívat lék na poškození jater (zvýšené jaterní testy), pak lze doporučit Essentiale forte, což je lék naprosto přírodního původu s prověřeným účinkem v klinických studiích.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
kombinace látek - léku a potravinových doplňků
(03.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, již druhý měsíc užívám Saxendu. Váha jde pomalu dolů, takže zatím spokojenost. Chci se zeptat, zda je možné k Saxendě přidat doplněk Berberin, nebo extrakt z Afrického manga (Irvingia gabonensis L.). Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den :)věk: 38 let výška: 176 cm váha: 96 kgOdpověď
Vážený pane André, přeji dobrý den,
oba rostlinné přípravky, tj. jak berberin, tak i Irvingia gabonensis mohou při kombinaci s lékem Saxenda vyvolat vyšší snížení krevní hladiny glukózy, než by jste si přál, tzv. hypoglykemickou příhodu. Výskyt takové příhody je velmi individuální, záleží na odstupu podání přírodních látek od léku Saxenda, na odstupu od konzumace jídla a případném použití alkoholických nápojů, např. i sklenky vína. Ke kombinaci bych se odvážil buď po konzultaci s Vaším diabetologem, nebo při možnosti měřit si glykémii, aby jste zjistil Vaší individuální citlivost. Také bych doporučil dávky přírodních látek zpočátku zvyšovat postupně. Pokud Vám jde o další snížení glykémie, pak je berberin významně účinější, což je podloženo opravdu značným počtem klinických studií. Je však potřebné si vybrat "správný" berberin, mám bohužel informace, že některé z doplňků stravy s deklarovaným obsahem berberinu v ČR nejsou příliš kvalitní.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
20 dotazů
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislavavěk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramvěk: 46 let váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
sport
(07.04.2024)
Dotaz
Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Křížvěk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den Petře,
tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...
Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát. Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná..
Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený, pohled na vaše glykémie po celý den i noc.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
jak často mít pohyb
(29.11.2023)
Dotaz
Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpovědvěk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kgOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.
Pokud jste hubený diabetik 2. typu - je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči.
Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat. Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu - rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.
Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn - Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl - přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).
Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Ozempic - v remisi po rakovině
(25.09.2023)
Dotaz
Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?
Mám cukrovku 2 typu. Janka
věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kgOdpověď
Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.
Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.
Cukrovka a životospráva
176 dotazů
-
změna životosprávy
(06.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, byla mi jištěna cukrovka a půjdu k diabetologovi. Dělali mi OGT test kvůli tomu, že mám mnoho tuku v oblasti břicha a nedělá mi dobře sladké (žaludeční problémy). Raní lačnou glykemii jsem měla několikrát na horní hranici, ale v normě. Dlouhý cukr úplně v pořádku. Jen glykemie po dvou hodinách vyšla na 13. Je mi 50, nemám nadváhu, sportuji(2x týdně) a nejím sladkosti. Za posledních několik let jsem přibrala kolem 10 kilo, nedaří se zhubnout. Po té, co nejím sladké (asi půl roku) se váha zastavila. Mám pocit, že jím strašně málo (např 1 snídaně tenký chleba se šunkou, na oběd asi tak čtvrtina porce, co se dává v restauraci, na večeři většinou to co na snídani, nebo jen zeleninu. Během dne porce ovoce). Může to souviset s cukrovou? Jak se mi změní jídelníček? Dají mi nějaké prášky, nebo jen dietu? Marcelavěk: 49 let výška: 154 cm váha: 57 kgOdpověď
Milá Marcelo, podle toho, co píšete, máte poruchu glukózové tolerance v pokročilejším stádiu, nebo už dokonce diabetes. Vaše hodnoty ale nejsou příliš vysoko nad normou, a proto ve vašem případě by mohla stačit zejména úprava životosprávy. Jste ve věku, kdy se často trochu „zpomaluje“ metabolismus, uplatňují se hormonální změny, člověk se méně pohybuje než dříve, i když to nemusí být na první pohled zjevné. Ukládání tuku na břiše jasně svědčí o tom, že přece jen jíte více, než je potřeba, protože ten „okrasný tukový pás“ vám přece jen není k ničemu užitečný, i když jste dosud přece jenom spíše štíhlá a rozhodně ne obézní. Ale asi jste bývala za mlada ještě štíhlejší.
Já bych vám v prvé řadě doporučoval zvýšit tělesnou aktivitu, např. cvičit raději každý den a nikoliv jen 2x týdně. Může to být ale např. i jen rychlá chůze, ale alespoň 30 minut denně. Podle toho, co uvádíte, stravujete se dietně. Množství sacharidů a zbytečných tuků byste ale přece jenom mohla ještě trochu snížit a přidat spíš nesladké zeleniny a nějaké vhodné bílkoviny, např. libového masa, ryby, netučného sýra či jogurtu.
Teprve, když toto nepomůže, by pro vás mohly být vhodné nějaké léky.
Pokud byste spíše zhubla a přesto měla zvýšené hodnoty glykémií, možná by byla nutná malá dávka inzulínu. Nyní to ale není aktuální.
poznámka redakce:
možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
půst a diabetes 1
(04.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli je mozne delat pust v remisi u diabetu 1. Rychlí inzulín nepoužívám a dlouhy mam 15 a jsem dobre kompenzována. A jestli mam kdyztak uplne vysadit inzulin nebo zmensit dávku.Dekuji Veronikavěk: 17 let výška: 171 cm váha: 64 kgOdpověď
Milá Veroniko, u diabetu 1. typu různou rychlostí postupně ubývá schopnost tvořit si inzulín. Nakonec ale téměř vždy tato schopnost zanikne, nebo zůstane zcela minimální. Je samozřejmě příjemné, pokud se dostaví remise a člověk by ji rád prodloužil. Proto u lidí s mírnou nadváhou může být vhodné omezit kalorický příjem. Tím se i sníží potřeba inzulínu a člověk může vystačit s tím, co má. Ale pokud jde skutečně o diabetes 1. typu, tak se bohužel porucha později stejně prohloubí.
Vynechání jídla vede i u zdravého člověka k poklesu sekrece inzulínu. Hladovění ale potom většinou vede k tvorbě ketolátek, což v malé míře nevadí. Pokud je ale sekrece i tak nedostatečná, může vzniknout vážnější ketoacidóza, která vás může ohrožovat. Proto vám půst nedoporučuji. Jezte zdravě, dietně, s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Nikoli však méně. Budou-li glykémie v normě či blízko normy (po jídle pod 7 mmol/l), tak dávky inzulínu klidně snižujte, ale buďte připravena inzulín potom znovu nasadit.
Jen zcela na okraj, podívejte se na tento odkaz na našich stránkách:
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
náhlá změna výše cukru - glykémie
(13.10.2024)
Dotaz
Dobry den, mam jen dotaz, co v nejblizsi dobe udelat, jit k lekari nebo se pokusit bez nej o nizkosacharidovou dietu? Roky mam nadvahu cca 15 kg, dlouhe roky mam take hodnoty glukozy na lacno kolem 4,8 a cholesterol cca 6,3, to jsou hodnoty z ledna 2024 a nekolik let byly skoro stejne. Je mi 48 let a v posledni dobe prochazim vyraznym stresem a od ledna jsem pribrala 10 kg, v jidle jsem se nehlidala. V lete jsem zacla pocitovat sucho v ustech, ale pri tech vedrech, co byly, me to neprislo moc divne a az ted, co se ochladilo jsem si rikala, ze to asi v pohode nebude, tak jsem si jeden den domacim glukometrem zmerila cukr cca 2 hodiny po jidle a namerila jsem 8,1 coz me vydesilo, tak jsem si cukr zmerila dalsi den rano nalacno a mela jsem 6,8. Zachranim to jeste nejakou dietou nebo uz je to cukrovka? Muze cukrovka prijit takto rychle, kdyz roky jsem mivala nizke hodnoty cukru? Dekujivěk: 50 let výška: 174 cm váha: 105 kgOdpověď
Dobrý den,
diagnózu diabetu či prediabetu z měření domácím glukometrem stanovit nelze, toto vyšetření je orientační, neboť jejích přesnost nemusí být dostatečná. Ke stanovení diagnózy diabetu je důležité mít vyšetření žilní krve ráno na lačno, či při orálním glukózovém tolerančním testu na lačno a za 120 min po podání glukózy. Kromě toho lze také stanovit glykovaný hemoglobin, který ukáže, jak závažná je porucha z dlouhodobého hlediska. Tedy, zda se již u Vás jedná o cukrovku.
Na vzestupu glykémii jistě bude mít podíl jak stres, tak i váhový přírůstek. Vzhledem k tomu, že již jste v minulosti měla zvýšené hodnoty cholesterolu, tak přísnou nízkosacharidovou dietu moc nedoporučuji, rozumné by bylo omezení jednoduchých (tzv. rychlých) cukrů, omezení velikosti porcí (hlavně příloh), zařazení do jídelníčku více vlákniny (zelenina). Zkuste použít kalorické tabulky, kde přesně zjistíte jakou energii za den přijímáte, kolik sníte cukrů celkem, kolik cukrů rychlých. Stačí Vám zadávat 2-3 dny v týdnu. Doporučuji na den cca 5-6000 kJ a cca 150 g cukrů.
Závěrem bych chtěla říct, že je na místě se obrátit na svého praktického lékaře, který Vám provede vyšetření glykemie ze žilní krve. Redukční dieta s omezením jednoduchých cukrů Vám určitě celkově prospěje, a zvážila bych možnost se obrátit na nutriční/ obezitologickou poradnu. I psychologická pomoc ke zvládnutí stresu bývá často ku prospěchu.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Mazáčková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Cukrovka a kyselé
(04.10.2024)
Dotaz
Může se na cukrovku kefír nebo actimel ?Odpověď
Dobrý den,
určitě, nízkotučný neochucený kefír a neochucený Actimel jsou výborné svačiny nejen pro diabetiky.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
Noční hlad
(26.09.2024)
Dotaz
Dobrý den , po nočním inzulínu se dostaví velký hlad , zkoušel jsem muslli , rýžovou kaši , usnu na chvíli, budí mě opět hlad.Co zvolit pro zasyceni.věk: 67 let výška: 173 cm váha: 91 kgOdpověď
Dobrý den,
základem je kontrola noční glykémie, když máte hlad, abyste zjistil, že nemáte v noci hypoglykémii. Ta by se také mohla projevovat hladem a budit Vás.
Pokud hypoglykémii nemáte a opravdu Vás jen trápí hlad, tak doporučuji na noc potraviny spíše s proteiny, případně tuky. Muslli a rýžová kaše jsou hlavně sacharidové potraviny a to ještě s poměrně rychle vstřebatelnými sacharidy (cukry) - které přechodně zvýší hladinu cukru, ale za pár hodin jsou pryč. Proteiny a tuky se vstřebávají a zpracovávají pomaleji, což by mělo vést k postupnému uvolňování energie a snížení pocitu hladu. Chce to tedy před spaním např. šunku, tvaroh, někomu stačí i hrnek mléka nebo podmáslí, někdo si dává hrst oříšků… Možnosti jsou široké a každému vyhovuje něco jiného.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a nadváha
145 dotazů
-
Prediabetes a alkohol
(22.11.2024)
Dotaz
Zajimalo by mne, jaky vliv ma skoro denni konzumace 2-3 *0.5l piva plus vikend 4-6 piv. A take jestli je velky rozdil mezi pivem se svimi tekutými cukry a napriklad vodkou ci slivovici jako temer cistym alkoholem. Vim ze oboji je spatne, ale bohuzel to mam jako rozpoustec permanentniho stresu. Precetl jsem mnoho otazek na techto velmi kvalitnich strankach, ale podobnou otazku jsem nenasel. Snazim se prejit na vodu s citronem, ale moc mi to nejde. V soucasnosti mam ranni glykemii 6.1 ainzulin 16,3. Richardvěk: 57 let výška: 182 cm váha: 116 kgOdpověď
Milý Richarde, napřed napíšu to, co vy ale stejně víte. Jen si musíte uvědomit, že za to máte odpovědnost vy a vám to dlouhodobě škodí. Vaše konzumace alkoholu je skutečně přes míru, bude vám to poškozovat mozek, játra, nervy … a osobní život.
Jinak alkohol sám o sobě představuje kalorie, které se přičítají k vaší dietě. To znamená, že se po něm může dobře tloustnout, tedy pokud to nevyvažujete vynecháním normálního zdravého jídla a pití, což ale také není dobře.
Alkohol ale sám o sobě bezprostředně nezvyšuje glykémii, takže z hlediska příjmu sacharidů zvyšují nesladké destiláty glykémii mnohem méně než stejné množství alkoholu např. v pivu. Větší množství alkoholu může v játrech svým škodlivým účinkem dokonce částečně zablokovat vlastní tvorbu glukózy v těle, takže vzniká určité nebezpečí i hypoglykémie, zvláště u osob léčených inzulínem nebo léky, které zvyšují produkci inzulínu. To může být i nebezpečné, protože lidé „pod parou“ často zapomínají na pravidelné jídlo po podání inzulínu a vůbec, svému diabetu se mnohem méně věnují.
Naproti tomu 0,5 l plzeňské dvanáctky obsahuje asi 25 g sacharidů. 5 piv už obsahuje asi 125 g sacharidů, což už se blíží celkovému množství sacharidů, které byste při své nadváze měl denně konzumovat. Když se tedy k tomu přidá i další jídlo, můžete mít sacharidů nadbytek.
Z hlediska sacharidů je ještě horší nealkoholické pivo, protože to obsahuje mnohem více sladu, který není přeměněný na alkohol, takže v něm zůstává mnohem více sacharidů. Vůbec nejhorší jsou (ale pozor, jen z hlediska množství sacharidů!) nealkoholická ovocná piva. Ta obsahují zpravidla 50 g sacharidů v půllitru, což je opravdu strašně moc. A někdy je to dokonce 60 g/500 ml. To je pro diabetiky naprosto nevhodné, leda snad jako pomoc při hypoglykémii.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes tipuB
(18.11.2024)
Dotaz
Prosím o vhodnou lecbu. Petrvěk: 62 let výška: 174 cm váha: 115 kgOdpověď
Milý Petře, vašemu dotazu, respektive požadavku, nerozumím.
Uvádíte, že máte diabetes, zřejmě 2. typu a že požadujete léčbu. My ovšem odpovídáme na konkrétní dotazy osob s diabetem, které něčemu nerozumí, nebo něco chtějí vědět, co jim není jasné, ale léčbu neposkytujeme. Za tu bude ve vašem případě zodpovědný buď váš praktický lékař, nebo obvodní diabetolog.
Ani neuvádíte, v jakém stavu se váš diabetes nachází, jaké máte výsledky a případně jaké obtíže. Nemohu tedy ani navrhovat, co by pro vás bylo nejvhodnější. Jen podle hmotnosti usuzuji, že na prvním místě bude dieta a snaha zhubnout.
Poznámka redakce:
Doporučovali bychom podívat se na naše Fotojídelníčky
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hubnutí - jak řešit pomocí injekcí
(11.11.2024)
Dotaz
Dobrý den,chci se zeptat na injekce na hubnutí.Jsem 3 rokem po nádorů prsu a užívám ještě 3 roky tamoxifen.Strasne jsem přibrala 160 cm/ 87 kg.Chzela bych zhubnout.Kdo mi tento lék napíše? Obvodní? Onkolog?A můžu ho užívat? Lenkavěk: 57 let výška: 160 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážená paní Lenko, přeji dobrý den,
pod pojmem injekce na "hubnutí" si většina lidí představuje lék Ozempic, jehož aplikace skutečně vede k poměrně výraznému poklesu tělesného hmotnosti u většiny pacientů. Tento lék je ale schválen pro léčbu cukrovky 2. typu a snížení tělesné hmotnosti je vlastně "nežádoucím účinkem". Lék proslavily celebrity, to ale neznamená, že se jedná o lék jediný. V této chvíli je ke snížení tělesné hmotnosti schválen lék Saxenda, což je injekce s obdobnou léčivého látkou jako je v přípravku Ozempic, a i účinek na tělesnou hmotnost je podobný. Ještě o něco účinnější lék je Mounjaro, který obsahuje léčivou látku, která působí komplexnějším způsobem a také proto snižuje tělesnou hmotnost poněkud více. Z hlediska bezpečnosti terapie nic nebrání tomu, aby jste některý z těchto léků používala. Léčený karcinom prsu není kontraindikací pro použití. Žádný z těchto léků není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jejich cena není úplně nízká, měsíční náklady na léčbu jsou přibližně 2 500 až 3 000,- Kč, v případě přípravku Mounjaro ještě více. Lék by Vám měl předepsat Vás ošetřující lékař, který dobře zná Vás zdravotní stav, za optimální bych považoval, že to bude Vás onkolog, ale může to být i Vás praktický lékař. Protože není stanovena úhrada, není ani omezeno, který lékař může přípravek předepsat. Pro Vaší představu ještě uvádím, že lék Saxenda se aplikuje každý den, lék Ozempic jedenkrát týdně a lék Mounjaro také jedenkrát týdně.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Ozempic
(11.11.2024)
Dotaz
Jsem diabetes druhý stupeň a chtěla se zeptat jestli mi může napsat tyto léky .jemi 68., měřím 156cm.a váha je 100kg, Martavěk: 68 let výška: 156 cm váha: 100 kgOdpověď
Milý Marto,
na podobné dotazy jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetolozka-odmita-predepsat-ozempic
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic
(odpovídá redakce, )
-
Cukrovka typu 2 + lymfedém
(08.11.2024)
Dotaz
Dobrý den. Mám cukrovku typu 2, zároveň mám lymfedém se kterým se léčím 20 let. Chtěla jsem se zeptat zda je možné Ozempic užívat při takové kombinaci nemocí. Hledala jsem ve vaši databázi odpověď, bohužel nic nevyhledala. Za odpověď předem děkuji. Ivetavěk: 66 let výška: 160 cm váha: 100 kgOdpověď
Milá Iveto, já vím, že s lymfedémem je těžké se více pohybovat, ale vy potřebujete na prvním místě zhubnout, a to zejména dietou a je-li to možné, tak i pohybem.
Ozempic je lék, který vám při současné snaze snížit Vaši váhu pomůže zhubnout, a také zlepší vyrovnání diabetu. Pokud by se to podařilo, určitě by to prospělo i lymfedému.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!