Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

283 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý deň. Mamka 74 rokov, má cukrovku dm2 typu. Pred 2 týždňami jej opuchol palec. Neboli, ale je ružový a teplejší. A začal bočit do vnútra. Teraz sa jej na boku vytvorila akási zatvrdlina a je modrastá. Mame sa obávať diabetickeho vredu? Mamka ma dm asi od 50 tky. 2x denne sa pichá. Kompenzovana je dobre.
    věk: 74 let výška: 167 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Mariko, „diabetického vředu“ se má obávat každý pacient s delším trváním diabetu, ať již se mu vytvoří na noze cokoliv nenormálního. To, co ukazujete, může odpovídat tvořícímu se defektu už samo o sobě. Ale i jiné příčiny, např. otlaky, drobné úrazy a podobně na noze samy o sobě se mohou vyvinout do obrazu diabetického vředu. To, že to nebolí, je spíše horší známka, protože naznačuje postižení nervů. Kromě toho má vaše matka deformity prstů, které jsou také rizikem pro vznik defektů.

    Proto: dejte jemné obklady okolo prstů, aby na sebe ani na botu netlačily, nenechte maminku nikam samotnou chodit ani se příliš pohybovat chůzí, okamžitě kontaktujte tzv. podiatrické pracoviště, jejich seznam v Čechách najdete zde: https://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci

    Pokud by maminka dostala zvýšené teploty či se objevil otok či mokvání, bylo by vhodné hned nasadit antibiotikum. Zásadní je rychlá akce. Prevence či včasná léčba jsou mnohem snazší než léčba rozvinutého defektu!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Potřeboval bych poradit. Mám bratra, který má od 16 let cukrovku. Dvakrát denně si musí píchat insulin. V poslední době má dost často hypoglykemický záchvat, takže k němu musí přijet RZ. Nevěřím tomu, že při kontrolách u své lékařky to přizná. Chtěl bych poradit jak se zachovat. Mám se s jeho lékařkou spojit a oznámit jí to? Jen je mi divné, že nepozná nástup záchvatu trochu dopředu a nenapije se džusu, který má pro tyto případy připraven. Vždyť kdyby to tak měl každý diabetik, tak by záchranky jezdili jen k nim. Děkuji za radu. Luděk
    věk: 57 let výška: 177 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Milý Luďku,

    pokud mě moje aritmetické schopnosti nepletou, tak vám je 57 let. Váš bratr bude asi podobně starý. Takže když má diabetes od 16 let, tak se pro tuto nemoc léčí odhadem 40 let. Za tu dobu by měl již leccos vědět a leccos umět. Respektive, pokud se to v mládí nenaučil, tak je někdy dost těžké ho k tomu přimět po letech, i když možnosti se hodně změnily.

    Já ve své ambulanci nemám snad nikoho s diabetem 1. typu, který by byl ještě léčen 2 injekcemi inzulínu. Standardem je podávání minimálně jedné denní dávky dlouze působícího inzulínu a k tomu před každým jídlem, zpravidla 3x denně, ještě jednu dávku. Pacient má být řádně zacvičen, měřit si pravidelně (4x denně a vícekrát) glykémie a dávky inzulínu si sám volit tak, aby to odpovídalo jeho  glykémii, množství jídla, které hodlá sníst, a také aktivitě, ke které se chystá. Je možné také používat inzulínovou pumpu a případně i kontinuální senzor hladiny krevního cukru v podkoží, ale obzvláště k tomu musí být řádně zacvičen a správně to používat. Pokud takovouto léčbu nemá, tak je to nejspíš zanedbání, nejspíše ale z jeho strany, protože nejspíš takovouto léčbu u svého lékaře odmítá. To ale nemohu vědět.

    Měl by být také zacvičen, jak předcházet hypoglykémiím a jak se při nich chovat. O tom všem by se mohl dočíst i na našem webu na více místech, ale musel by to aktivně udělat a snažit se to naučit.

    Jinak ale hypoglykémie jsou jedním z hlavních, ne-li nejdůležitějších problémů, které provázejí léčbu diabetu 1. typu a i vy jako jeho bratr byste o tom měl už leccos vědět. Bohužel, vnímání pocitu hypoglykémie se během let spíše zhoršuje a je to častěji u osob, které jsou léčeny špatně a které mívají hypoglykémie často. Může to skutečně dojít tak daleko, že sanitky kvůli tomu lítají sem tam, i když hodně může pomoci životní druh, který pomáhá hypoglykémie rozpoznávat a včas na ně reagovat. Hypoglykémie ale může být velmi nebezpečná, zvláště u starších osob. 

    Zásadní podmínkou je, aby váš bratr sám s tím chtěl něco dělat. Když s ním promluvíte, dozvíte se možná něco, co jste měl vědět už dávno, a sice, že udržovat si diabetes v pořádku není jednoduchá věc, hodně to interferuje s každodenní aktivitou, vyžaduje to hodně péče a snahy a vlastně se v tom nikdy nemůže polevit.

    Velmi může pomoci moderní technologie, ale je nutné naučit se ji správně používat a správně interpretovat výsledky. Opravdu by bylo dobré, kdybyste s bratrem navštívil jeho diabetologa a společně byste si o tom promluvili. Podmínkou ale bude, že váš bratr o to bude opravdu stát a bude se snažit. Bez toho mu žádná rada ani technologie nepomohou. 

    Vy se pro začátek můžete podívat např. na tento náš odkaz: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den, na prasklinky kůže a opruzeniny nám lékař předepsal Canesten. po 4 dnech mírného zlepšení se stav kůže opět zhoršil. Zkusila jsem Sudokrém, a situace se opakovala, nevím jak dál. Veronika
    věk: 79 let výška: 155 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, proč jen svůj dotaz trochu nerozvedete? Takto mě dostáváte trochu do úlohy věštce.

    Zaprvé píšete: „lékař nám předepsal…“. Jedná se tedy o více postižených osob?

    Zadruhé neuvádíte, o jaké místo na těle se jedná. Podle toho, že píšete o opruzení, může jíž o třísla čí oblast pod prsy, ale může jít také o meziprstní prostory či oblast genitální.

    Podle toho, že vám lékař předepsal Canesten, usuzuji, že váš problém považuje za kvasinkovou infekci. Ta často trápí pacienty s nedostatečně léčeným diabetem a objevuje se právě na místech málo větraných, tedy v třísle, v okolí genitálu a někdy v podbřišku či pod prsy. Na prvním místě pomůže dostatek vzduchu, tedy obložení postižených míst měkkým obvazem či látkou tak, aby se kožní řasy vzájemně nedotýkaly a nebylo mezi nimi vlhko. Dále se používá nějaká protikvasinková mast, např. ten Canesten. Je ale možné zkusit také mast Fungicidin, která vydrží na místě déle. Tento lék je bez lékařského předpisu a můžete jej zkusit.

    Vyskytují-li se problémy na více částech těla, je někdy vhodná i léčba celkově podávanými protikvasinkovými léky, např. Diflucan či Mycomax. Ty ovšem musí předepsat lékař.

    V prevenci kvasinkových infekcí je velmi důležitá dobrá léčba diabetu. Kvasinky mají rády cukr a zvýšená glykémie podporuje jejich růst. Z tohoto důvodu se také kvasinky rády usídlují v okolí genitálu, kde nejen bývá zapářka, ale také se tam snadno dostanou kapičky moči bohaté na cukr. Kvasinkové infekce v této oblasti také často provázejí léčbu tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování cukru do moči.

    V prevenci je také důležitá dobrá hygiena, ale nikoliv přehnaná. Stačí lehké opláchnutí vodou, nikoliv drhnutí či používání mýdel či desinfekčních látek (ty naopak kůži mohou dráždit a kvasinkám pomáhat v růstu).

    Je ale také možné, že se nejedná o kvasinkovou infekci. Může jít o infekci jiným typem „hub“ (jinou mykózu), na kterou uvedené léky nemusejí působit. Také muže jít o ekzém, který se na rozdíl od mykotických infekcí léčí jinak.

    I když přesně nemohu vědět, o co se ve vašem případě jedná, doporučuji zkusit ten Fungicidin a pokud by nezabral po několika dnech, navštívit lékaře a uvážit léčbu tabletami. A samozřejmě dbejte na glykémie.

    Pokud se stav nezlepší, rozhodně navštivte kožního lékaře.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Asi 1 měsíc mám sucho v ústech a někdy hořko a bolí mě občas jazyk. Jarka
    věk: 71 let výška: 159 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milá Jarko, váš problém je poměrně častý a může mít mnoho příčin. Já o vás vlastně ale vůbec nic nevím, ani to, zda máte či nemáte cukrovku.

    Suchý jazyk může být jedním z projevu nově se rozvíjející cukrovky, kdy u některých osob dochází k velkým ztrátám tekutin močí v důsledku vysoké glykémie. Podobný stav může nastat při špatně léčeném diabetu s vysokými glykémiemi.

    Další možností je kvasinková infekce v ústech, která se rovněž udává častěji u pacientů s diabetem nebo u osob léčených širokospektrými antibiotiky.

    Pálící, často zarudlý jazyk, se vyskytuje u osob s nedostatkem železa či s nedostatkem vitaminu B12.

    Někdy je pálící suchý jazyk projevem jiného závažnějšího onemocnění. Proto je dobré navštívit praktického lékaře a dát se vyšetřit.

    Na podobný dotaz jsme v naší poradně již odpovídali, tak se můžete podívat také na naši starší odpověď.

    https://www.cukrovka.cz/poradna/sucho-na-jazyku-spatna-chut-povlak-na-jazyku

    https://www.cukrovka.cz/poradna/bily-jazyk-a-pocit-paleni-na-nem

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den mám dotaz jsem dibaetik už 10 let poslední týden mě strašně trápí předkožka. Když penis není v erekci nemůžu předkožku vůbec stáhnout pokud ji chic stahovat dolů hodně to bolí a je to červené až nateklé. Čím by to mohlo být? Myslíte že glykémkama? Díky moc. Vojtěch
    věk: 21 let výška: 199 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milý Vojtěchu, podle vašich údajů je vám 21 let a dosáhl jste při své výšce 199 cm úctyhodných 125 kg. Diabetes už máte 10 let, a tak usuzuji, že se jedná o diabetes 1. typu a že tedy nejste léčen žádnými tabletami, ale inzulínem.

    Nejčastější příčinou podobných obtíží je kvasinková infekce na předkožce. Ta častěji vzniká, pokud mají muži předkožku zúženou, takže ji nelze snadno přesouvat přes žalud (takzvaná fimóza), nebo to nejde vůbec. Fimóza je většinou vrozená, ale může vznikat také v důsledku opakovaných zánětů. 

    Další příčinou obtíží mohou být kvasinkové infekce, které vznikají snáze, pokud moč obsahuje cukr a pokud kapky moči ulpívají na předkožce. Pokud se to kombinuje s fimózou, tak vznikají opakované bolestivé a svědivé záněty, které navíc fimózu zhoršují.

    Já vám momentálně doporučuji: po vymočení dbejte, aby nezůstávaly kapky moči v okolí vyústění penisu - většinou stačí opláchnutí vodou a osušení. Dbejte o dobrou glykémii, abyste neměl cukr v moči. Dále si opatřete mast Fungicidin. Tou se předkožku promazávejte. Mast obsahuje lék proti kvasinkám a brzy vám pomůže. Možná pak opadne také otok a předkožku bude možné opět přetáhnout.

    Výhledově ale navštivte urologa. Ten vás prohlédne s rozhodne, zda byste neměl problém s předkožkou řešit chirurgicky.

    Některé formy diabetu 2. Typu se léčí pomocí léků, které snižují glykémii tím, že více cukr odchází do moči. U mužů pak mohou být podobné potíže, které uvádíte. Pomůže zvýšená hygiena.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, synovi (9 let)byl před 2,5 měsíci diagnostikován diabetes 1.typu. I když mu z krevních testů vyšly negativní protilátky na celiakii, zdá se mi, že poslední 3 týdny má časté stolice. Nejedná se o průjem, přesto mi přijde, že chodí častěji než dřív (někdy 2-3x denně) Chtěla bych se zeptat, co může být příčinou? Přiznám se, celiakie mi "nahání" hrůzu jako další komplikace, proto ho stále není pozoruji, i přesto, že z testů jsou protilátky negativní (vím, že se to může změnit). A proto přemýšlím, co může být příčinou častějších stolic - umělá sladidla - typu čekankový siriup, erythritol? Moc děkuji, Linda
    věk: 40 let výška: 162 cm

    Odpověď

    Milá Lindo, céliakie se poměrně často pojí s diabetem 1. typu. To je důvod, proč se vybrané typy protilátek čas od času vyšetřují, i když pacienti jinak nemají žádné příznaky tohoto onemocnění.

    Váš syn má diabetes zjištěný příliš krátce na to, abyste se s tím on i vy vyrovnali. Přece jenom to chce několik měsíců, než si uvědomíte, že život půjde dále a že se nic tak hrozného neděje. Pokud váš syn nemá pozitivní protilátky na céliakii a nemá žádné výrazné klinické projevy, měla byste se v tomto ohledu uklidnit a být ráda. Důvodů k chození na stolici 2x či 3x denně může být mnoho a také to může být docela normální stav.

    Některá sladidla opravdu mohou vyvolávat nadýmání či průjem. Zejména se jedná o přípravky s obsahem sorbitolu či xylitolu. Já osobně nic takového nedoporučuji a za vhodnější považuji aspartam, když už tedy cítíte potřebu něco uměle sladit. Za nejlepší považuji umělá sladidla používat maximálně do nápojů, respektive používat takzvané nápoje light, a to v omezeném množství. V ostatních jídlech doporučuji buď cukr vynechat nebo přidat jenom malé množství a to pak započítat do celkového množství sacharidů v dietě. Dávat si po obědě sladké zákusky je nezdravé pro každého. Pro vašeho syna by mohlo být vhodné dát si normální menší zákusek například místo přílohy nebo se sníženou porcí přílohy. Nebo počkat, až půjdete na výlet nebo sportovat, a pak mu to dát s ohledem na glykémie k svačině.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz. Mám problém s podkožníma boulema na pažích kterých se nemůžu zbavit. Už 2 roky si do těch míst inzulin nepíchám a stále to nemizí. A tak jsem přemýšlela jestli to nejde odstranit chirurgickou či plastickou operací. Boule jsou opravdu hodně velké a vypadám s tím jako bych od rána do večera cvičila v posilovně ruce. Poradíte mi prosím? Děkuji Tereza
    věk: 23 let výška: 171 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Terezo, hypertrofie tukové tkáně ("boule") v místě podávání inzulínu jsou dnes poměrně vzácné, protože u moderních vysoce čistých lidských inzulínů nebo analogů k hypertrofii dochází málokdy, většinou jen když se lidé stále píchají do stejného místa.

    Tvorba hodně podobných ložisek se ale vyskytuje i u některých lidí, kteří si inzulín vůbec nepíchají. Pak je to ale také na jiných místech, může se to ale vyskytovat i na pažích. Většinou se jedná o tzv. lipomatózu, to znamená tvorbu benigních tukových nádorových hmot. Někdy je to i součást vrozených syndromů.

    Pokud vám ty hypertrofie ani po 2 letech nezmizely, navrhuji, abyste skutečně vyhledala kožního specialistu, který vám může doporučit na plastickou chirurgii, kde by vám s tím pomohli.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, cca před 2 lety jsem byla u lékařky s tím, že mi tuhnou chodidla, prsty, mám v nich zvláštní tlak, při chůzi jako bych chodila po polštářkách. Poslala mě ke všem možným odborníkům kde mi všichni řekli, že jsem po jejich stránce zdravá. Problémy ovšem přetrvávají, zhoršují se, stavy tuhnutí mám i v klidu, budí mě ze spaní. Začínám z toho být zoufalá, nevím, kam se obrátit. Poradíte? Lenka
    věk: 44 let výška: 195 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, píšete svoji žádost o radu na portál cukrovka.cz , a tak bych usuzoval, že máte diabetes. Při diabetu jsou podobné obtíže po létech trvání diabetu bohužel poměrně časté a hodně závisí na kvalitě léčby diabetu. Existují zavedené postupy, jak tuto poruchu diagnostikovat, a i když jde o problém zapeklitý, jsou způsoby, jak lze průběh zlepšit a potíže zmírnit. Vy se ale o diabetu nezmiňujete. Tak budu vycházet z toho, že diabetes nemáte. Ačkoliv i v tomto případě doporučuji diabetes spolehlivě vyloučit.

    Podobné neurologické potíže jako při diabetu mohou být vyvolány celou řadou neurologických onemocnění nebo i otravou některými látkami, což je ale velmi vzácné (např. při práci v určitých odvětvích průmyslu, kde se setkáváte s toxickými látkami). Dále může jít o následek užívání některých léků, včetně alkoholu a drog. Na rukách mohou být obtíže vyvolány o dlouhodobými vibracemi.

    Nevím, jací odborníci vás vyšetřovali, ale vy především potřebujete podrobné neurologické vyšetření. Může jít o potíže od páteře, o potíže vyvolané zúžením páteřního kanálu či nadměrným tlakem tekutiny v míše. Dále může jít o projevy polyneuropatie na podkladě vrozeném či např. autoimunitním či zánětlivém. Může jíž ale také o poruchu centrálního nervového systému.

    Jen na okraj je nápadná vaše velká výška. Ta může být zcela normální, ale takto bez dalších informací nemohu také vyloučit nadprodukci růstového hormonu, zejména pokud k tomu docházelo v dětství či mládí. Tato porucha může být provázena také polyneuropatií s podobnými obtížemi.

    Znovu tedy opakuji, že potřebujete kvalitní neurologické vyšetření, na jehož základě se budou odvíjet další potřebná vyšetření. Existují léky, které by vám s potížemi pomohly, ale ty nejsou léčivé, jen ulevují. Může na ně dojít, až se zjistí příčina poruchy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, pracuji jako ošetřovatelka home care, jezdím do rodiny provádět hygienu a rhb seniorky po cmp. Včera mě její syn (cca 60) poprosil o ošetření jeho nohou - je to diabetik 1st na i.t., po těžké autohavárii a následné rhb pohyb na inv.vozíku, ale schopen je i kratší chůze pomocí chodítka. Nohy má ve špatném stavu, co pár týdnů mu amputují další prst, bérce s tmavými skvrnami a jizvami, chodidlo jsem bohužel neviděla (převaz si dělá sám, mě požádal o pomoc až před odchodem). Vzhledem ke stavu je pán depresivní ale farm. léčbu odmítá, dietu nedodržuje, edukace je v jeho případě neúčinná, stejně si bude dělat co chce. Že je jeho zdravotní stav odrazem jeho přístupu k vlastnímu zdraví, nechce slyšet, za všechno dle něj mohou lékaři. Prosím o radu, jak ránu ošetřovat a tipy jak jednat s takovýmito pacienty? Děkuji velice. Pěkný den. Danča

    Odpověď

    Milá Dančo, tady je každá rada drahá. Zmíněný pacient si je asi vědom situace, ale nechce si to připouštět. Také asi pečuje o svoji matku, takže k tomu nohy dost potřebuje a je zjevné, že léčba vy znamenala nejen pohybové omezení, ale také možná nepřítomnost doma.

    K lepší motivaci by měli pomáhat další členové rodiny či přátelé, které by jej přivedli k lékaři – diabetologovi se znalostmi v oblasti pediatrie. Je určitě nutné správně léčit nejen diabetes, ale také postižení končetin. Vhodný by byl také psycholog, ale ten se nejen shání obtížně, ale především bez ochoty pacienta k němu zajít a jej vyhledat, je to skoro marné.

    Pro správné ošetřování syndromu diabetické nohy se používá několik principů:

    • Odlehčení (tedy v tomto případě asi ten vozík), správná obuv, případně speciálně upravená obuv
    • Vyčištění rány a odstranění nekrotických hmot, což se provádí na chirurgii či podiatrické ambulanci, v průběžném čištění může být zaučen i pacient
    • Zlepšení prokrvení, je-li to možné. Musí být znám stav cév a případně se provádějí cévní zákroky, ať již pomocí radiologického přístupu (častěji), či by-passu
    • Léčba antibiotiky podle citlivost

    Zmíněný pacient byl ale již opakovaně asi ošetřen a jeho lékaři by mu měli vše vysvětlit. To samozřejmě chce citlivý přístup a trpělivost. Na prvním místě tedy doporučuji zjistit, kde je nejbližší kvalifikovaná podiatrická ambulance, tam jej objednat a přesvědčit pacienta, aby se tam dostavil. Seznam specializovaných podiatrických ambulancí naleznete na stránkách České diabetologické společnosti

    Když toto učiníte, ještě moje rada: Nesmí to zlomit vás. Dělejte svoji práci dobře a svědomitě, ale uvědomte si, že nemůžete spasit svět.  

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v r. 2015 při OGTT (v těhotenství) jsem měla vysokou hladinu glukozy a následně mi byly zjištěny protilátky a určen typ cukrovky LADA. V době těhotenství jsem si píchala inzulín, po porodu už ne, ale v roce 2017, kdy jsem po druhé otěhotněla mi inzulín už zůstal. Momentálně si píchám 12 J tresiby a 3 J Fiaspu před večeří a během dne podle typu jídla. Chtěla bych zeptat, zda v mém případě je vhodné očkování proti covidu.
    věk: 34 let výška: 175 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Milá Aneto,

    Podle vašeho líčení se ve vašem případě nejspíše jedná o diabetes 1. typu, který byl zjištěn v těhotenství. Tento typ vede postupně ke ztrátě inzulínové sekrece a inzulín je nutné podávat velice pečlivě v injekcích či inzulínovou pumpou. Protože máte dávky nyní velmi malé, asi u vás ještě nějaká sekrece inzulínu přetrvává. Tomuto pomalejšímu vývoji se někdy říká LADA, ale je to vlastně forma diabetu 1. typu.

    Očkování vám velmi doporučuji. Průběh onemocnění Covid-19 je u dobře léčených pacientů s diabetem 1. typu stejný jako u ostatních osob, ale riziko těžkého průběhu je větší. Stejně tak rizika nežádoucích účinků očkování jsou stejná. Někteří pacienti udávají přechodné zhoršení diabetu, ale je to vzácné a přechodné. Očkování vám doporučuji, většinou jsou osoby s diabetem očkovány přednostně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!