Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, užívám dlouhodobě 3 tbl. Glukophage XR 1000 a 32 jednotek Xulthopy, avšak ranní glykémie je stále vysoká 8,3 a pak před obědem 5,4, navíc mám vysoké hodnoty jaterních testů, nemůže to být vysokou dávkou léků a inzulinu (beru vždy večer před spaním). Děkuji Zdenka
    věk: 62 let výška: 171 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko,

    Vyrovnání vašeho diabetu není nijak „tragické“, i když zlepšení by bylo určité vítáno. Máte výraznou nadváhu, a proto bych vám zejména doporučoval snížit celkový kalorický příjem a jíst méně sacharidů, zejména večer. To by určitě pomohlo.

    Dávku Glucophage máte již maximální, i když myslím, že bezpečnou. Nevím jenom, jak mnoho máte zvýšené jaterní testy. Je dost možné, že máte ztučnění jater, a to je za to zvýšení zodpovědné. To se ale mohu jenom domnívat, váš zdravotní stav neznám.

    Glucophage by neměl působit „jaterní“ obtíže, ale jeho dávka se při jaterních nemocech většinou snižuje. To ale musí posoudit váš ošetřující lékař, já na dálku nemohu.

    Inzulín (ani další látka liraglutid, která je obsažena v přípravku Xultophy), zpravidla zvýšení jaterních testů nepůsobí, ale spíše pomáhají. Ke zlepšení diabetu by jistě pomohla přísnější dieta, ale pokud se vám to nepodaří, mohla by se celková dávka Xultophy případně ještě trochu zvýšit, abyste měla lepší ty ranní glykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den beru tyto dva leky spolu s prasky na tlak vysoky, pak beru orkal neo, stacyl, rano a vecer jenom atoris, protoze mam dia2 tak mi pani doktorka chce dat inzulin, poslednich asi tyden mam az 23 cukr, docela se bojim protoze mi i boli hlava u toho je inzulin nutny kdyz jsem normalne mela cukr tak 6,7 az 9 dekuji Jana tachov
    věk: 65 let výška: 152 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Jano, nejdříve dovolte, abych jako většinou upozornil, že bez doplňujících otázek mohu takto na dálku odpovědět jen orientačně:

    Glykémie máte velmi vysoké a je nutné s tím něco zásadního udělat.

    Protože máte nadváhu, tak mě napadá, že pokud byste "do toho šlápla" a nasadila opravdickou dietu, mohlo by se to ještě upravit při stávající léčbě. 

    Jenomže jak znám život, vy do toho jen "zlehka našlápnete", a to stačit nebude. Asi se tedy tomu inzulínu nevyhnete. Rozhodně se toho ale nebojte. Z inzulínu hlava nebolí, spíš se pak všechno zlepší. Jenom se musíte naučit si ho správně dávkovat. Možná, pokud byste "alespoň s tou dietou našlápla", by stačila zatím jedna dávka, např. večer. Ostatní léky by zůstaly. 

    Jenom to nenechávejte být.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Prosím mohu bez obav brát tyto léky? Loriska H, orcal,vasocardin, inhalátor Alvesco, vitamíny Centrum a nyní nově Synjardy. Mnohokrát děkuji. Kateřina
    věk: 70 let výška: 158 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Vážená paní Kateřino, přeji dobrý den,

    léky, které užíváte spolu vzájemně interagují. Tyto interakce však mají veskrze pozitivní efekt, který je pro Vás užitečný. Lék Synjardy, který je primárně určen k léčbě diabetu, totiž současně zvyšuje antihypertenzivní účinek léků Lorista H a Vasocardin. Vedle toho má tento lék řadu dalších pozitivních účinků, např. na snížení tělesné hmotnosti. Jediné, na co si musíte dávat pozor, je zachovávání náležitého pitného režimu. Zejména při teplém počasí mějte prosím na paměti, že musíte více pít, protože léky Synjardy a Lorista H mohou vést k většímu vylučování vody ledvinami, což by mohlo způsobit dehydrataci.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můj otec má naordinováno brát inzulín ve 22:00 každý den, což znamená třeba 4 hodiny po posledním jídle. Je to běžné?
    věk: 71 let výška: 169 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Dlouhodobě působící inzulín podáváme podle toho o jaký konkrétní typ inzulínu se jedná.

    Pokud máte inzulín typu Levemir nebo Lantus podávají se obvykle mezi  21.-23. hodinou, tedy klidně 3-4 hodiny po jídle. To nevadí, po tomto inzulínu již není nutné jíst. Je možné je ale aplikovat i ráno (obvykle po dohodě s lékařem). Novější typy dlouhodobě působících inzulínů (např. Toujeo, Tresiba) lze podávat s větším časovým rozptylem např. mezi 18-23 hodinou rovněž bez vazby na jídlo (je tedy jedno, kdy večeříte, 2. večeře není nutná)

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám zvýšený cukr, stařeckou cukrovku, jaký lék bez vedlejších účinku brát. Vladimír
    věk: 74 let výška: 168 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Vladimíre,

    diabetes se léčí podle toho, k jak závažné poruše metabolismu vede. Z vašich velmi stručných dat nemohu nic usuzovat. Vidím pouze, že je vám 74 let a že nejste obézní.

    Pokud by se jednalo o vážnější poruchu a glykémie na lačno by byly vždy nad 7 a po jídle třeba i nad 15 mmol/l, tak bych vám asi nejspíš doporučoval malou dávku dlouze působícího inzulínu. Pokud by byly glykémie ještě vyšší, léčba inzulínem by byla rozhodně alespoň na nějakou dobu vhodná.

    Jinak je ale možné volit z poměrně široké řady léků v podobě tablet. Není tolik rozhodující váš věk, ale zdravotní stav. Většinu léků na diabetes mohou užívat i osoby vysokého věku. Omezení se uplatňují, pokud např. mají závažnější poruchu funkce ledvin, jater či srdce. O tom já ale ve vašem případě nemohu vědět.

    Pokud jste jinak celkově zdráv vaše porucha není příliš závažná, doporučuji vám:

    * Dodržovat přiměřenou vyrovnanou dietu, abyste ani nehubnul ani nepřibíral, s obsahem sacharidů asi 150 g denně

    * Přiměřený pravidelný tělesný pohyb

    * Lék metformin v dávce nejprve asi 2x 500 mg

    * Podle efektu by mohl být přidán další lék do kombinace, např. gliptin nebo gliflozin

    * U starších osob je nutné brát také v úvahu možnost hypoglykémie při příliš intenzivní léčbě. U některých osob by proto nebylo vhodné podávat deriváty sulfonylmočoviny, které stimulují sekreci inzulínu a pokud pacient např. vynechá jídlo, mohlo by případně k hypoglykémii dojít. Podobně je tomu s inzulínem, ten je však někdy nezbytný.

    Charakteristiku hlavních skupin léků na léčbu diabetu naleznete i na našem webu. O dalším postupu se musíte ale domluvit s vaším lékařem. Možností je hodně a jedná se o léky bezpečné, pokud se podávají správně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu. Je mi 26 let mám od 18 let diab. 1 typu. a asi přes měsíc používám Fiasp inz. Měl jsem často hypo, ale po upravě nočního inz. bylo vše celkem v pořádku, ale nyní mám asi 4 dny problém, že si musím aplikovat víc jednotek inz denního, jelikož mám vyšší gl.i na lačno ... třeba 9 ... pak mám gl. po jídle v normě tak 5-6 po dobu 2h až 3h... a z ničeho nic hladina vystoupá i na 13-15 a to bez jídla. Jsem trochu nachlazený a měl jsem výron kotníku, ale nic hrozného. Příklad - tak jsem dnes třeba spal déle po tom co jsem si na 9 píchl 5 a snedl 40j a měl jsem 5.gl .. pak jsem vstal a a šel jen ven a zpět a z ničeho nic bez jídla jsem měl 9 a pak 10 a šlo to výš ... Nevím kde je opět problém? Nočního aplikuji 10j..a je to i v noci vyšší - musím si připchovat jednotky denního abych neměl moc vysoké .. a přes den jsem si jindy dával 3j .. Čím to prosím může být? Standa
    věk: 26 let výška: 175 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milý Stando,

    Nevím, jestli vás tím uklidním, když vám řeknu, že takové problémy občas nastávají u řady pacientů a může to mít více příčin. Dobrou pomůckou pro řešení problémů je časté měření glykémií, v dnešní době u vašeho typu diabetu používání kontinuálních senzorů. Vhodná může být také inzulínová pumpa, která dovolí častější úpravy dávek a změny základní rychlosti bazální infúze inzulínu.

    Mezi příčiny toho, že se diabetes chová „jinak než obvykle“ patří běžná onemocnění, kdy se působení inzulínu může snížit a je nutné podávat vyšší dávky. Může to být také malá tělesná aktivita, třeba v důsledku toho výronu na noze.

    U vás trvá diabetes poměrně krátce a používáte poměrně malé dávky inzulínu. To ve mně vyvolává domněnku, že ještě máte zachovalou určitou vlastní sekreci inzulínu, která může být pro vylaďování glykémií velmi důležitá. Bohužel ale v průběhu diabetu 1. typu inzulínová sekrece postupně zaniká a většina pacientů ji má po několika letech nulovou nebo jen stopovou. Je tedy také možné, že ta vaše zbytková sekrece přestává působit, a to se projevuje zhoršením vyrovnání vašeho diabetu a kolísáním.

    Dávkování inzulínu je velmi individuální, ale přece jen dávka dlouhého inzulínu na noc pouze 10 jednotek je pro většinu pacientů velmi malá. Pravděpodobně by bylo vhodné zvýšení dávky, postupně třeba na alespoň 16 ale možná i více jednotek. Pokud používáte inzulín Lantus, tak dost možná také na vás nepůsobí dostatečně dlouho a bylo by vhodné jej používat 2x denně. Delší působení mají Toujeo nebo Tresiba (ta působí velmi dlouho a nemá v podstatě žádné maximum působení).

    Mezi další, i když méně časté příčiny rozkolísání diabetu patří „prošlý inzulín“, což by se ale stát nemělo. Nebo také nesprávné podávání, např. na špatná místa, nedostatečně hluboko apod. To je ale spíš málo pravděpodobné.

    Dávkování inzulínu a způsob jeho podávání byste měl probrat se svým diabetologem, protože radit na dálku je nesprávné. Zatím vám doporučuji mírné zvýšení dávek a časté měření glykémií. Naštěstí nemáte žádné kritické hodnoty, tak věřím, se se vám podaří toto zhoršené období překonat a získat zkušenosti.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám třetí rok prediabetes. Dnes jsem byl opět na kontrole a výsledky z laboratoře na lačno 6,80 a dlouhodobý 42. Užívám 1x denně Siofor 500. Při otázce zda nenavýšit dávkování, mi paní diabetoložka řekla, že až při přechodu na diabetes! Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď. Marek
    věk: 45 let výška: 188 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Marku, člověku je mnoho věcí dáno do vínku, ale mnoho věcí můžete ovlivnit sám. Ve vašem případě představují nejdůležitější preventivní opatření dieta a dostatek pohybu. Je to určitě důležitější než metformin (tedy Siofor). Chcete-li tedy předcházet přechodu do stádia diabetu, jezte málo a jezte zdravě. Kromě toho se co nejvíce pohybujte, choďte ven, sportujte. A to i v případě, že nemáte nadváhu, nebo jen lehkou.

    Metformin je lék, který pomáhá zpomalovat přechod od prediabetu k diabetu a jeho dávkování sahá od 500 mg do 2000 mg denně, u pacientů s diabetem 2. typu nově až 3000 mg. Není tedy žádný důvod, proč byste nemohl užívat např. Siofor 1000 mg nebo 2x 500 mg. Jde o lék bezpečný s ověřenou účinnosti (která je ale rozhodně menší než efekt vážně pojaté dietní a pohybové léčby).

    I tak je ale možné, že vám bude postupem času klesat schopnost produkovat inzulín a možná se u vás diabetes rozvine. To píšu hlavně proto, abyste se nevinil, že jste se před diabetem neochránil, nebo abyste ta dietní opatření nedováděl až do extrému.

    poznámka redakce

    zajímavé odkazy k tématu:

    https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty

    https://www.cukrovka.cz/diagnostika

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezky den, dostala jsem nove misto Lantusu inzulin Toujeo, se stejnym davkovanim, jako Lantus, prý to davkuje jen třetinu té davky

    Kde bych nasla nějaké informace o Toujeo inzulinu, mam brát stejné dávkování jako Lantus, 18jednotek,prý to nadávkuje jen třetinu dávky, děkuji Irena

    věk: 52 let výška: 153 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Ireno, všechna inzulínová pera jsou upravena tak, aby počet jednotek, které před podáním navolíte, skutečně odpovídal dávce inzulínu, kterou si chcete podat. Pacient nemusí nic přepočítávat.

    Samozřejmě podmínkou je, že pro příslušné pero používáte inzulín, který je pro toto pero určen. Dnes ovšem jsou k dispozici převážně pouze pera s inzulínovou náplní pevně zabudovanou z výroby, takže záměna není možná.

    Rozdíl mezi inzulínem Lantus a inzulínem Toujeo spočívá ve dvou věcech:

    1. V inzulínovém peru Toujeo je léková forma inzulínu upravena tak, že se inzulín z místa podání vstřebává pomaleji. Toujeo proto účinkuje déle než Lantus a  působení je více vyrovnané během dne.
    2. Inzulín obsažený v přípravku Toujeo je 3x více koncentrovaný než v přípravku Lantus. Pro vaši představu to znamená, že zatímco v Lantusu obsahuje 1 ml celkem 100 jednotek, u Toujeo je to 300 jednotek.  Pokud si tedy máte podat 18 jednotek, navolíte prostě 18 jednotek, ať již používáte Lantus či Toujeo. Rozdíl bude v tom, že množství tekutiny bude v případě inzulínu Toujeo menší, což může být mimo jiné příjemné zejména pro osoby, které si dávají velké dávky, protože „velká injekce“ by mohla více bolet. Inzulínové pero Toujeo vám také vydrží déle, protože obsahuje dohromady více inzulínu, tedy pro delší dobu používání.

    Jenom ještě připomínám, že u obou per se doporučuje nejprve navolit 1 jednotku inzulínu, pero otočit jehlou nahoru a dát tuto malou dávku do vzduchu. Tím se jednak přesvědčíte, že pero dobře funguje, ale také odstraníte případný vzduch obsažený v jehle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den mám cukrovku 2 typu nasazen metfomin 1000 3 denně a vůbec nezabíra ranní hodnoty 14-15 a to je prakticky celý den. A prakticky bez jídla.Exitují jiné léky krom izulínu. S k terého mám strah měl s otce na inzulinu takže už delší dobu vynechávám kontroly. v jidle si myslím že již ubrat nejde a snažím hodně pohybovat děkuji, Ondřej
    věk: 48 let výška: 178 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milý Ondřeji, přece jen když se ptáte na tak závažnou věc, měl byste poskytnou více informací. Při rozhodování je zejména důležité vědět, zda máte již diabetes zjištěný delší dobu, zda jste byl původně obézní a jakou formu diabetu měl či má váš otec.

    Rozhodně byste neměl mít strach i inzulínu, ale spíš ze špatně léčené cukrovky. Inzulín je přirozená látka, kterou tělo nutně potřebuje, a když v těle chybí, tak se musí dodávat injekčně. Nežádoucí efekty má jen tehdy, jestliže se podává nesprávně či nedbale.

    Metformin se užívá pro léčbu diabetu, a to zejména těch forem, kdy převažuje inzulínová rezistence (tj. malá účinnost inzulínu v těle). Pokud inzulín v těle chybí, tak jej v žádném případě nemůže nahradit.

    Dávka 3x 1000 mg je opravdu maximální. Pokud toto nepostačuje, existuje řada dalších možností. Záleží ale velmi na typu diabetu, a to i v rámci diabetu 2. typu. U některých osob je inzulínu nedostatek, a tak pomůže stimulovat jeho vlastní produkci. Spíše se to ale týká osob s výraznější nadváhou. Protože vy již nyní držíte přísnou dietu a nejste obézní, tak se domnívám, že vám inzulín chybí. Pokud byste dostal další tablety do kombinace (např. některý z gliflozinů, které zvyšují vylučování cukru močí) nebo derivát sulfonylmočoviny (které stimulují sekreci inzulínu), mohlo by to možná fungovat nějakou dobu. Pokud ale máte takto vysoké hodnoty na lačno, předpokládám, že po jídlo to bude ještě mnohem vyšší. Proto si myslím, že opravdu potřebujete naučit se pořádně monitorovat glykémie a podávat si inzulín.

    Mohla by se zpočátku zkusit jedna denní dávka na noc dlouze působícího přípravku.  Inzulín sám o sobě vám nepřinese žádné nežádoucí efekty, jedině možná hypoglykémii, pokud byste podával nepřiměřeně vysoké dávky, nebo opomíjel jídlo. Pokud by došlo k výraznému zlepšení, mohl by se v budoucnu klidně opět nahradit tabletami. Proto vám jej silně doporučuji.

    Je ale naprosto nezbytné poradit se s diabetologem a nastudovat si něco o diabetu obecně, kupříkladu z našich stránek cukrovka.cz, ale také lépe hodnotit svoji vlastní zdravotní situaci.

    Pokud budete diabetes nadále zanedbávat, dočkáte se určitě nejen bezprostředních, ale také dlouhodobých komplikací, které budou jen těžko ustupovat. A naopak, pokud dobře porozumíte problému a budete se správně léčit, pozdní komplikace se vám vyhnou a budete dlouhodobě zdráv.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již delší dobu užívám postupně léky Siofor, Metformin a nyní Glukophade 750 XR. S užíváním jsem měla, a dosud mám, vždy spojené potíže zažívacího traktu - křeče v břiše a časté průjmy. Nyní, již cca 14 dní, se přidaly bolesti žaludku a pocit nevolnosti s následným zvracením. Glukophage beru při snídani a při večeři a vždy do 3 hodin po spolknutí se dostaví výše uvedené potíže. Jsou potíže se žaludkem také následkem nesnášenlivosti tohoto léku? Lze lék Glukophage nahradit jiným lékem, který není na bázi metforminu ? Děkuji moc za odpověď.

    Odpověď

    Lék metformin (je obsažen v preparátu Siofor, Metformin i Glucophage) je velmi užitečným pomocníkem v léčbě cukrovky, ale bohužel je někdy spojen s nežádoucím účinky v oblasti zažívání (průjmy, křeče v břiše). Pokud máte tyto potíže, snažíme se obvykle najít takovou dávku, kterou tělo bude tolerovat. Nyní bych Vám doporučila dávku snížit na jednu tabletu denně (ideálně večer po večeři) a vydržet cca 2 týdny, zda si tělo zvykne. Pokud nebudete ani tuto dávku tedy 750mg 1x denně tolerovat, je potřeba dojít na diabetologii, lék lze nahradit jiným preparátem bez těchto nepříjemným nežádoucích účinků.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!