Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, je potřeba užívat Glucophage XR pouze večer. Nějak si nemohu zvyknout a zapomínám. Bylo by možné spojit s ranní medikaci?
    věk: 50 let výška: 168 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Glucophage XR (účinná látka metformin) se užívá v maximální dávce 2 gramy denně. Jedná se o lék, který zlepšuje citlivost těla na jeho vlastní inzulín, což je pozvolný proces. Nedochází tedy k velkému kolísání glykémie, ani nehrozí náhlé poklesy krevního cukru (tzv hypoglykémie). Je proto možné jej užívat ráno,  v poledne nebo večer, ideálně během jídla.  Pokud tedy večer zapomínáte, zkuste jej vzít ráno během snídaně. Efekt na glykémii bude obdobný.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 69 let, užívam hormon euthyrox 100 mg na hypothyerózu, byla jsem léčebná na DM 2 Levemirem, Glucophage 1000 mg, poté 2 roky Xultophy a Glucophage. Glykémie 7-10,11. Nyní změna inzulínu na Tresiba 34 j a k jídlu Fiasp 6 j. Ranní Glykémie 13,14, přes den 16,17. Nepoužívám potraviny s cukrem varuju se tučnému. Mám rozpíchané prsty, ruce a jsem z toho nešťastná. Hůř se pohybuji. Děkuji za odpověď. Dana
    věk: 70 let výška: 162 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Dano, inzulín Tresiba je pro většinu pacientů léčených inzulínem velmi dobrou volbou. Lék ale účinkuje o hodně déle než 24 hodin, takže se jeho ustálená hladina ustaví asi až po 5 dnech pravidelného podávání. Je možné, že těsně po převedení není ještě účinek dostatečný. Lze ale také měnit dávky, ale nemá se to dělat častěji, než tak po týdnu.

    Vy ale máte velkou nadváhu a určitě nestačí vyloučit jen sladká jídla. Měla byste snížit příjem sacharidů v jakékoliv podobě, ve vašem případě tak na 120 g za den. To je dost málo, ale vy ty sacharidy nepotřebujete. Pokud jich jíte více, buďto je zase vyloučíte močí nebo se vám zbytečně uloží v těle v podobě dalšího tuku.

    Pravděpodobně máte 3 či více dávek inzulínu denně. V tomto případě by vám pravděpodobně pojišťovna uhradila kontinuální senzor glykémií, který se vpichuje na kůži 1x za 14 dní a glykémii můžete zjišťovat bez dalších vpichů kolikrát denně budete chtít. Doporučuji vám to. Tedy za předpokladu, že budete glykémie opravdu sledovat a podle toho upravovat svoji léčbu a hlavně dietu. Aby to mělo smysl.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, mám hladinu 15, kdy se píchá inzulín? Budu ho s touto hodnotou potřebovat? Předem díky za odpověď. Leona
    věk: 32 let výška: 168 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Milá Leono, hodnota glykémie 15 mmol/l je hodně vysoká, zvláště pokud by se jednalo o vyšetření na lačno. Takové hodnoty byste dlouhodobě rozhodně mít neměla.

    Jak takovou hodnotu snížit a předejít tomu, aby zase znovu vznikla, to záleží na více okolnostech, které já neznám.

    Pokud by se jednalo o nový záchyt diabetu 1. typu, tak by určitě byla léčba inzulínem hned na místě.

    Vám je 31 let a máte velmi výraznou nadváhu. Z toho usuzuji, že ve vašem případě se jedná spíš o diabetes 2. typu, který už možná trvá delší dobu. V tomto případě existuje více metod, jak glykémii snižovat a na prvním místě je zásadní dietní opatření. Měla byste důsledně držet redukční dietu a pokud možno se během dne co nejvíce pohybovat. O způsobu diety byste ale měla být podrobně poučena a především bude důležité vědět, jak vytrvat. Je možné, že k tomu budete potřebovat další léky, která vám nejen sníží glykémii, ale také částečně pomohou s tím hubnutím. Teprve pokud by toto neuspělo, tedy především, pokud byste nebyla schopna a ochotna dodržovat dietní režim, by přicházel v úvahu inzulín.

    Rozhodně se tedy potřebujete podrobně poradit s lékařem, který především vyloučí možnost diabetu 1. typu, kdy je inzulín naprosto nutný. Půjde-li skutečně o diabetes 2. typu, bude na prvním místě především dieta, zejména omezení celkového kalorického příjmu. Důsledná dieta skoro jistě zabere.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může lék Ozempic zhoršit metabolismus vápníku? Jana
    věk: 58 let výška: 160 cm váha: 61 kg těhotenství: 4. týden

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    ukládání vápníku do aterosklerotických plátů je příznačné pro závažné formy aterosklerózy. Riziko vzniku aterosklerózy je u pacientů s diabetem obecně vyšší, a proto je dobré vědět, zda léky, které jsou při terapii diabetu používány, nemají nepříznivý efekt na ukládání vápníku do aterosklerotických plátů. Z dosud provedených experimentálních studií se ukazuje, že by léky ze skupiny analogů GLP-1, mezi které semaglutid (léčivý přípravek Ozempic) patří, mohly mít přesně opačný efekt, tj. že brání ukládání vápníku do aterosklerotických plátů. Z výsledků studie SUSTAIN6 vyplývá, že aplikace semaglutidu vede ke snížení výskytu velkých kardiovaskulárních příhod souvisejících s aterosklerotickými změnami (infarkt, mozková mrtvice, smrt z kardiovaskulární příčiny) o 26 %, přičemž nejvyšší snížení bylo dosaženo v případě mozkové mrtvice, a to o 39 %. Léčba samaglutidem tak má nepochybně příznivý efekt na prognózu léčených pacientů. V roce 2019 pak byla zahájena specifická dlouhodobá studie nazvaná Semaglutide Treatment On Coronary Plaque Progression (STOP), jejímž cílem je zcela přesná odpověď na otázku kalcifikace aterosklerotických plátů při aplikaci semaglutidu, studie má být ukončena v polovině letošního roku.

    Pokud bych měl odpovědět obecněji, zda může aplikace semaglutidu ovlivnit osud vápníku v těle, pak bych musel napsat, že nikoliv. Zcela výjimečně, pokud má pacient po aplikaci semaglutidu jako nežádoucí účinek zvracení a k tomu ještě průjem, může takový souběh nežádoucích účinků ovlivnit osud vápníku, ale i dalších iontů (sodík, draslík, hořčík) v organismu. To odpovídá také souhrnu údajů o přípravku, ve kterém není uvedeno, že by semaglutid mohl mít negativní vliv na osud vápníku v organismu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Krásný večer beru Metformin 500 mg tabletu večer jsem v 16tt jenže mám po něm hrozný průjem... Můžu kombinovat s Hylakem? Ještě beru Maltofer a Kyselinu listovou Děkuju moc za odpověď. Květoslava
    věk: 26 let výška: 176 cm váha: 80 kg těhotenství: 16. týden

    Odpověď

    Milá Květoslavo, přípravek Hylak obsahuje složky z bakterií, které za normálních okolností osidlují tlusté střevo. Používá se tam, kde předpokládáme, že přirozené bakteriální osídlení střeva bylo nějakým způsobem narušeno. Nejčastěji se tak stává v důsledku antibiotické léčby, kdy přirozené bakterie byly antibiotikem ve střevě vyhubeny a místo nich se na jejich místě namnožily nějaké jiné, na které tělo není zvyklé a které mohou vyvolávat průjem. Já se domnívám, že tímto mechanismem průjem, který někdy udávají osoby léčené metforminem, nevzniká.

    I když výrobce přípravku Hylak udává, že bezpečnost tohoto přípravku nebyla v průběhu těhotenství s jistotou prokázána, přesto si myslím, že není pro těhotnou osobu rizikový, protože obsahuje jen složky bakterií, které se v těle stejně vyskytují. Přesto ale platí, že čím méně těhotná osoba bere zbytečných léků, tím lépe.

    Proto spíš doporučuji, abyste si pečlivě kontrolovala glykémie a dodržovala dietu, která vám pomůže udržovat glykémie v normě či téměř v normě. Pokud k tomu dieta a pohyb nebudou stačit, zkuste opatrně ten metformin. Třeba v jinou denní dobu, případně dávku rozdělte na 2 poloviny. U většiny lidí je "průjem po metforminu" přechodný a později ustoupí. Vy máte opravdu malou dávku. Pokud by ale výrazný průjem trval, nemyslím si, že zrovna těhotenství je nejlepší čas vytloukat klín klínem. Pokud byste měla glykémie opravdu zvýšené, doporučoval bych kromě diety spíše malinkou dávku inzulínu. 

    poznámka redakce:

    MUDr. Kateřina Anderlová také navrhuje použití lékové formy metforminu s prodlouženým účinkem, které se označují XR, jako je například Glucophage XR aj.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám diabetes II. typu 10 let. Užívám Siofor 850mg 2x denně. Je mi 65 roků, měřím 163 cm, vážím v současné době 72kg. Denně cíleně chodím 6-8km nebo na kole okolo 20km. Užívám 4 měsíce Forxigu 10mg. , kterou mi předepsala moje paní doktorka diabetoložka na základě zvýšených hodnot glykemie - Hba 5,5. , ranní glykémie 6,6. Během těchto 4 měsíců jsem zhubla 5, 5 kg, za což jsem velmi ráda a co se mi nepodařilo i přes moje velké úsilí. Je možné užívat Forxigu spolu se Sioforem dlouhodobě? Chtěla bych si ji zcela finančně uhradit. Nenašla jsem nikde žádný validní článek na téma dlouhodobosti užívání Forxigy. Lenka
    věk: 67 let výška: 163 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, Forxiga je dobře odzkoušený moderní lék určený k dlouhodobému užívání. Má svoje známe nežádoucí účinky, které se vyskytují celkem zřídka, nebývají závažné a dá se jim předcházet. S výhodou se používá v kombinaci s metforminem. Existuje též kombinovaný přípravek Xigduo, který obsahuje oba léky v jedné tabletě.

    Pro nasazení Forxigy i Xigduo existují určitá pravidla z hlediska hrazení zdravotními pojišťovnami. Myslím ale, že při dobré vůli by pro vás měl být lék plně hrazen. Podmínkou je totiž nedostatečně vyrovnaný diabetes a současné podávání metforminu. U vás se diabetes asi již srovnal, ale před nasazením tohoto léku takový nebyl.

    Existuje ještě několik podobných léků, které se rovněž kombinují s metforminem. Ale není důvod měnit Forxigu. O jejím dlouhodobém příznivém působení nejen na diabetes svědčí řada uznávaných studií.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Stadamet nebo metformin? Marie
    věk: 163 let výška: 165 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Milá Marie,

    metformin je jeden z nejčastěji podávaných léků na diabetes 2. typu

    Pro vysvětlení vašeho dotazu:

    Každý lék obsahuje určitou léčivou složku. Ta má svoje odborné označení, které je často odvozené od její chemické struktury. Když se tato látka dobře odzkouší, nejprve v experimentech, později i u lidí, tak se určitý výrobce rozhodne ji vyrábět, dát jí obchodní název a prodává ji.

    Metformin je známý již více než 50 let. Původně se prodával pod jménem Glucophage. Později ale již prošla jeho patentová ochrana, a tak jej mohly vyrábět i jiné firmy. Ty pak v podstatě stejnému léku dávaly různá jména.

    Jednotlivé přípravky se pak mezi sebou lišily např. tvarem tablet, velikostí balení a někdy také přídavnými látkami, které např. pomáhají držet tabletu pohromadě nebo upravují její chuť.

    Tak se stalo, že u nás je k dispozici nadále lék Glucophage, ale také lék Stadamet, Metfogamma, Siofor či lék Metformin Teva, Metformin Mylan, Metformin  Sandoz, Metformin Vitabalans, Metformin  Zentiva, aj. Všechny ale obsahují stejnou látku, a to metformin.

    Je tedy v podstatě jedno, který z těchto léků užíváte. Záleží ale na dávce léku v tabletě, tu byste měla užívat takovou, jakou vám váš lékař předepsal.

    Někdy se stává, že někomu více vyhovují tablety od jednoho výrobce více než od jiného. Může si potom vybrat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj přítel je diabetik, občas má prasklinky na předkožce, údajně vedlejší účinek léků na diabetes. Mohu se od něho nakazit diabetem při orálním a análním nechráněném styku? Jsem astmatik. David
    věk: 44 let výška: 173 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Davide, diabetes není přenosná choroba a nelze se jí nakazit od jiné osoby. To se týká diabetu 1. i 2. typu.

    Praskliny na předkožce se u pacientů s diabetem vyskytují častěji a příčinou může být kvasinková infekce. Pod předkožkou totiž mohou ulpívat zbytky moči, které u diabetiků mohou obsahovat cukr, oblíbenou to potravu pro kvasinky. Na rozdíl od diabetu může být kvasinková infekce na intimních místech přenosná. Obecně tím trpí častěji ženy, ale přenášet to mohou i muži. Léčba není většinou složitá, ale aby se vše neopakovalo dokola, tak bývá dobré přeléčit oba partnery (např. mastí).

    Je také možné používat ochranu a nebo nějakou formu lubrikace (zvlhčení či promazání), aby trhlinky nevznikaly.

    Poznámka redakce:

    Stejně jako u žen se doporučují léky ve formě antimykotických mastí nebo tablet. Pokud jde o prášky - lékaři předepisují ketokonazol, flukonazol, klotrimazol či mikonazol.

    Nejčastěji používaný je klotrimazol ve formě mastí či vaginálních tablet (krémy s klotrimazolem: Clotrimazol, či Canesten 1% krém, Jenamazol 2% krém)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, léčím se na diabetes, dříve Mettformin (špatně snášen) ale hodnoty v rozmezí 7-10, cca 3 týdny Jardiance, hodnoty se zvýšily nad 10 mmol/l, aktuálně ráno po snídani 16 mmol/l, váha o 4 kg méně, občasné bolesti břicha. Dietní opatření se nezměnila. Je tak léčba Jardiance správnou volbou? Jak lze jinak vysvětlit vysokou glykémii? Aktuální hmotnost 46 kg. Monika
    věk: 55 let výška: 146 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milá Moniko,

    nevím, jak dlouho u vás diabetes trvá a zda jste dříve vážila více. Nyní jste ale velmi štíhlá a hladinu krevního cukru máte vysokou. Z toho usuzuji, že potřebujete léčbu inzulínem, a to raději dříve než později. Pravděpodobně nebudete potřebovat žádné léky v tabletách, leda že by si lékař byl jist, že nemáte diabetes 1. typu nebo jinou diabetickou poruchu, která vede k postupnému snižování produkce inzulínu.

    Metformin zlepšuje účinnost inzulínu a je vhodný pro diabetiky 2. typu, zejména ty, kteří mají určitý stupeň nadváhy či jsou obézní. Jardiance snižuje glykémii tím, že snižuje zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách do krve a člověk pak vylučuje více cukru močí. Je vhodná především pro osoby s diabetem 2. typu, ale v žádném případě nenahrazuje inzulín.

    Mohla byste si ještě otestovat v moči ketolátky. Pokud by byly jasně pozitivní, určitě byste měla inzulín dostat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dotaz se týká manžela: od r. 2009 /v 68 letech/ měl záchyt diabetu 2.typu, kdy měl váhu 95 kg, glyk.6,9 /5-6piv denně/, jinak od 35 let léčen na hypertenzi enapem 1tblvečer dosud. Léčba diabetu zahájena glukof.500 /1 tbl.večer a dieta. Poté váha snížena na 74kg, občas kolem 80kg. V letech 2013-2018 asi po radioterapii CA prostaty a op.žučníku, došlo ke zvýšení váhy na 85 kg a glykemie na 6,5-9 mmol /moč+++/, V r. 2020 GLUKOFAGE 750XR /1 tbl.večer, snížena váha na 77 kg, následně 2tbl.večer + Metformin 500/1 tbl.ráno,+ Diaprel 60 1tbl ráno a před týdnem Galvas 50 /1tbl ráno + 1 tbl.večer/.

    Nyní váha 74 kg, přesto cca 3 měs. zvýšená glykemie v rozpětí 10-16,8 při každém měření před jídlem i po jídle, ráno ap. Dieta dle dopor.jídelníčku po celé období, min. 3 měs, pivo 0, pohybová aktivita vysoká /chůze cca 6km/denně, celoživotní každodenní fyzická aktivita, sekání a řezání dříví, trávy, údržba zahrady aj./ Dodatek: genetická zátěž - bratr diabet 1.typu, bratranec 2.typu, strýcové či tety 1 i 2. typ Manžel je v péči PL / a já se ptám a prosím o inf., zda máme šanci na zlepšení , co máme dělat lépe, nebo zda byste doporučili změnu léčby?? Děkuji moc.

    věk: 80 let výška: 172 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Váš manžel má cukrovku již delší dobu (12 let) a v současné době je léčen trojkombinací léků na cukrovku (Metformin+Diaprel+Galvus). Třebaže drží dietu, hýbe se, nemá nadváhu, dochází ke zhoršování glykémie.

    Po delší době trvání cukrovky dochází u řady pacientů k postupnému zhoršování uvolňování inzulínu slinivkou, což lze i zkontrolovat v laboratoři a mohl by to být i případ vašeho manžela. Vzhledem k tomu, že již nyní má maximální doporučovanou dávku léků na cukrovku a hodnoty glykémie jsou nevyhovující, doporučovala bych přidat inzulín v jedné denní dávce. Aplikace inzulínu je jednoduchá, inzulín pomůže slinivce a lékům dostat pod kontrolu cukr nalačno k cílovým hodnotám kolem 6-7 mmol/l. Přes den pak obvykle ponecháváme léky. Tuto léčbu ale konzultujte s vaším lékařem.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!