Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
717 dotazů
-
lék na cukrovku, který je nejlepší pro diabetes 2. typu
(24.09.2020)
Dotaz
Beru Jentaduetověk: 72 let výška: 165 cm váha: 66 kgOdpověď
Milá Jano, v současné době je nabídka léků na diabetes 2. typu široká a je možné individuálně vybírat podle toho, který lék je vhodný pro určitého pacienta například s ohledem na obezitu nebo naopak spíše normální výživu, stupeň poruchy, přidružená onemocnění apod. Dá se říci, že všechny léky jsou dobré, jsou dobře vyzkoušené.
Jentadueto je kombinovaný přípravek obsahující základní lék metformin, k němuž je přidán linagliptin. Je to lék dobře účinný, bezpečný a vhodný. V případě potřeby je možné k němu přidávat i další léky včetně inzulínu.
Jinak pokud pacientovi vysloveně nechybí jeho vlastní sekrece inzulínu, jsou nejlepšími léky dieta a pohyb.
Pokud je vyrovnání vašeho diabetu dobré, není důvod opouštět Jentaduetto. Pokud by byla potřeba léčbu zintenzivnit a nestačily bo k tomu dietní a pohybová opatření, mohla byste dále dostat např. Některý z gliflozinů, které brání zpětnému vstřebávání glukózy z primární moči zpět do organismu, nebo analog GLP-1. Vy jste ale poměrně štíhlá, a tak by pro vás možná pak byl jako další lék vhodný spíše inzulín.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Inzulín + léky + zánět slinivky
(23.09.2020)
Dotaz
Dobrý den mám cukrovku II. typu 24 let. Mám Apidru 14-10-10, Toujeo 50 na noc. 2x denně tabletky, které mi diabetožka několikrát změnila/ Siofor, Metformin, Vipdomet/. Mám pocit, že nejlépe mi seděl Vipdomet, ale minulý týden při poslední návštěvě u dr. mi řekla, že už mi Vipdomet psát nemůže, když si píchám inzulín, protože mi ho pojišťovna neproplatí a dala mi zpět Metformin. Zajímalo by mě, jestli je to pravda s tím Vipdometem. A ještě druhý dotaz, před zjištěním cukrovky jsem měla asi 3 roky předem zánět žlučníku a s tím i zánět slinivky, žlučník odebrán po utišení zánětu slinivky. Nemohu mít tím pádem diabetes I. typu ? Mám sice nadváhu, ale vzhledem k tomu zánětu slinivky ? Jak se to vlastně zjistí zda jde o 1. nebo 2. typ ? Cukrovka mi byla stanovena asi 3 roky po zánětu. Děkuji Martinavěk: 62 let výška: 152 cm váha: 87 kgOdpověď
Milá Martino, Vipdomet je kombinovaný přípravek, který obsahuje látky metformin (tedy totéž, co je v Sioforu či Metforminu) a alogliptin. Tento kombinovaný lék se používá k léčbě diabetu 2. typu u pacientů, kterým dodržování diety a cvičení v kombinaci s metforminem nestačí k dobré léčbě.
Vipdomet je možné používat společně s inzulínem, lék ale může předepsat jen lékař specializovaný na diabetologii, endokrinologii či vnitřní lékařství, tedy nikoliv obvodní lékař. Jinak by to pojišťovna nehradila.
Z mého pohledu je pro vás nejdůležitější dietní omezení. Zejména byste měla omezit kalorický příjem a množství sacharidů v dietě. Druhým krokem je ten metformin, který užíváte. Když pak ani to nestačí, je možné přidat ještě ten alogliptin (ve Vipdometu), když ale ani to není dost, pacient potřebuje inzulín. Proti inzulínu je ale ten alogliptin jen takové „lízátko“ a prakticky už pak nedává moc smysl, i když neuškodí. Já bych osobně doporučoval přehodnotit vaši dietu (jste značně obézní, a to je špatné jak na diabetes tak na riziko další příhody zánětu slinivky). Udržovat váhu vám může pomoci ten metformin – a hlavně, zlepší citlivost vůči inzulínu.
Na druhou otázku vám odpovím takto: zánět slinivky břišní (pankreatu) může vést k poškození nejen trávicí části tohoto orgánu, ale také k poškození buněk, které tvoří inzulín. V těžkých případech může akutní pankreatitida vyústit v diabetes, kdy je nutné podávat inzulín. Není to pak tzv. diabetes 1. typu, ale tzv. druhotný diabetes, vyvolaný poškozením slinivky. Ve vašem případě jste asi dlouho již měla diabetes 2. typu. Ten je vyvolán zejména malou citlivostí vůči inzulínu, ale klinicky se projeví teprve tehdy, když množství inzulín produkujících buněk již nestačí tuto malou citlivost vyrovnávat. Vám po tom zánětu část beta buněk produkujících inzulín zanikla, a tím se váš diabetes zhoršil. Nyní ale máte určitě část beta buněk zachovaných. Kdybyste zhubla, možná by vám to stačilo i k tomu, abyste snížila dávky inzulínu nebo dokonce podávání inzulínu ukončila. Podle všeho ale máte zcela typický diabetes 2. typu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
diabetes a kombinace léků
(20.09.2020)
Dotaz
Beru metformin, Fentanil naplasti, godasal, zoloft. Můžu brát Ozampic? Netikova Evavěk: 68 let výška: 170 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Evo, lék Ozempic můžete brát společně s uvedenými léky. Ozempic má ovšem určitá omezení z hlediska hrazení pojišťovnou. Ve vašem případě je podmínkou, že máte nedostatečně vyrovnaný diabetes, konkrétně glykovaný hemoglobin 60 mmol/mol a více. Je také nutné prokázat, že jeho nasazení povede ke zlepšenému vyrovnání diabetu.
Nevím pochopitelně, z jakého důvodu berete Fentanyl náplasti. Tento lék ale může vyvolat závislost a má se proto používat opravdu jen ve zcela opodstatněných případech.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Je dlouhodobý cukr 62 moc
(15.09.2020)
Dotaz
Dobrý den, je mi 59 let a s diabetem se léčím tabletami. Nejdříve jsem brala Soifor, pak mně to doktorka změnila na Janumet. Ten jsem musela vysadit, a napsala mi Glucophag 1000mg, který beru 2x denně. K tomu mi napsala injekce Trulicity 1,5mg 1x týdně. Vůbec mi po té lečbě není dobře. Změnu mám teprve týden. Děkuji Hankavěk: 59 let výška: 165 cm váha: 81 kgOdpověď
Milá Hanko,
Na léčbu vašeho diabetu užíváte moderní léčbu, která má šanci vám pomoci nejen srovnat diabetes, ale také zhubnout. Kromě vašich léků ale jsou pochopitelně základem léčby diabetu nejméně ještě 3 další věci:
Správně dodržovaná dieta, pokud možno nízkokalorická
Edukace – tedy vysvětlení a pochopení problematiky a správná motivace.
Právě ten poslední bod byl přinejmenším částečně opomenut, nebo vám unikl. Trulicity je totiž lék, který má více účinků na diabetes současně a pacienti by o tom měli být podrobně poučeni. Nejen, že stimuluje sekreci vašeho inzulínu, ale také snižuje pocit hladu vnímaný ve vaší hlavě. Lék také ovlivňuje pohyblivost vašeho zažívacího ústrojí, takže zpomaluje vstřebávání sacharidů a informuje mozek o tom, že máte ve střevě jídlo a už byste neměla víc jíst. Právě tento efekt souvisí s určitým, někdy i zpočátku silným pocitem nevolnosti. Před nasazením léčby o tom mají být pacienti poučeni.
Právě tento pocit pomáhá pacientům držet dietu a zhubnout. Je to také důvod, proč se s léčbou začíná v menší dávce a teprve po několika týdnech se dávka zvyšuje. Nevolnost postupně většinou ustupuje a mírný stupeň většinou pacientům nevadí, protože jsou spíš rádi, že je mlsná nenutí tolik jíst. Jen spíše výjimečně lidé lék netolerují a léčba se musí ukončit. Většinou to je škoda, protože lék většinou opravdu pomáhá.
Doporučuji vám tedy, abyste ještě vydržela a nespěchala se zvyšováním dávky.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
Dlouhodobý cukr 62, jak píšete, neboli také dlouhý cukr, či správně glykovaný hemoglobin má v praktickém životě pro většinu pacientů vyhovující hodnoty mezi 53 – 64 mmol/l. Doporučení České diabetologické společnosti jsou ale poměrně přísná. Podle nich by hladina glykovaného hemoglobinu neměla přesahovat 45 mmol/mol u pacientů bez vážnějších přidružených komplikací.
-
metformin a diabetes 1. typu
(30.08.2020)
Dotaz
Dobrý den, leží mi v hlavě Metformin, který užívám u diabetu 1. typu. Nechápu proč? Všude jsem se dočetla, že se používá k diabetusu 2. typu. Mám ho brát dal? Neublíží mi to nějak? Beru ho ráno a večer 1000 mg k Novorapidu (na noc Levemir). Ivanavěk: 57 let výška: 170 cm váha: 60 kgOdpověď
Milá Ivano, metformin je základní lék, který se používá v léčbě diabetu 2. typu. Zlepšuje účinek inzulínu u osob, kteří mají vůči inzulínu sníženou citlivost. Výjimečně se používá i u pacientů s diabetem 1. typu, u nichž předpokládáme také sníženou citlivost, respektive určitý souběh obou onemocnění. To bývá zejména u obézních osob.
Často se stává, že určitá osoba má diabetes, který svým charakterem připomíná spíše diabetes 2. typu, a je podle toho také léčena. Časem u ní dochází k zániku beta buněk, které produkují inzulín, a tak se mění charakter diabetu, který pak připomíná spíše typ 1. Metformin se může ponechat, pokud je osoba obézní a potřebuje velké dávky inzulínu.
Vy jste ale štíhlá a tak je pravděpodobné, že metformin nepotřebujete. Je to ale lék bezpečný, takže se určitě nic neděje, když jej užíváte. Poraďte se se svým diabetologem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
růst glykémie na noc
(22.08.2020)
Dotaz
Dobrý den. Diabetes 1. typu. Týden aplikujeme na noc Tresibu (dříve Lantus) a každý den rapidně stoupne glykémie cca 3 hodiny po 2. večeři (před večeří Novorapid). Jaká může být příčina a řešení? Mockrát předem děkuji. S úctou Tomáš Parobek. PS. Pacient má 140 cm a 31 kg. Tomášvěk: 0 letOdpověď
Milý Tomáši, Tresiba je kvalitní a spolehlivý inzulín, ostatně podobně jako Lantus. Rozdíl je v tom, že Tresiba účinkuje mnohem déle. Lantus působí až 24 hod., ale většinou méně dlouho. Tresiba 36 hod. i déle a nemá žádné jasné maximum.
Pokud se zahajuje léčba Tresibou, je nutné počítat s tím, že hladina bazálního inzulínu se ustálí tak asi za 4 dny od každé změny. První dávka se odhaduje, např. podle předchozí dávky Lantusu. Pokud je to zpočátku málo, je nejprve vhodné čekat aspoň 4 dny, protože inzulín se v těle postupně nakumuluje. Bude-li se zdát, že dávka po 4 dnech až týdnu nestačí, zvyšte dávkování. O kolik, to si netroufám navrhnout, aniž bych znal podrobnosti. Pak ale bude vhodné zase pár dní počkat, aby se vidělo, jak to funguje. Tresiba má působit rovnoměrněji a její účinek má jít lépe předvídat, s méně častými hypoglykémiemi. Tím ale nechci říci, že Lantus je špatný. Někdo jej ale potřebuje ve 2 denních dávkách.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
léčba diabetu 2. typu formou GLP 1
(12.08.2020)
Dotaz
Mám 68 let, 8 let léčím tabletami diabet , mám velkou nadváhu, nyní lékařka předepsala lék Stadamet 850 mg a 1x týdně Trulicity 1,5mg v injekci, jedná se o léčbu založenou na působení GLP-1? Mohu i touto léčbou částečně snížit váhu a držet glykemii na uspokojivé výši? Marievěk: 68 let výška: 172 cm váha: 128 kgOdpověď
Milá Marie, je tomu tak. Trulicity nejen že zlepšuje působení inzulínu a podporuje jeho sekreci, ale navíc snižuje pocit hladu a napomáhá hubnutí. S metforminem (Stadamet) je to dobrá kombinace.
Jen pokud máte větší nadváhu, rozhodně byste měla mít předepsanou redukční dietu. S Trulicity by mohlo být snazší ji dodržovat. Jedná se o léčbu poměrně drahou a určitě byste se na ní měla podílet hlavně vy svojí vytrvalostí a odhodláním. Stojí za to tedy mít vypracovaný dietní plán a ten dodržovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
účinnost inzulínu Fiasp
(12.08.2020)
Dotaz
Dobrý den, syn byl převeden na inzulín Fiasp místo Actrapidu. Musí se při aplikaci dodržovat svačiny jako u Actrapidu, nebo se mohou vynechat a tím pádem snížit podané množství Fiaspu? Jako dlouhodobý mu byl nasazen inzulín Tresiba. Děkuji RenataOdpověď
Milá Renato, reakce na inzulín je značně individuální, takže váš syn si to bude muset trochu vyzkoušet. Obecně ale Fiasp účinkuje o něco rychleji a po kratší dobu než Novorapid. Má se podávat těsně před začátkem jídla. To ale samozřejmě předpokládá, že jeho glykémie je blízko normy, to jest mezi asi 4,5 a 6 mmol/l. Je-li hodnota spíše těch 4,5 nebo i méně, může se podávat i těsně po jídle.
Předpokládá se, že účinek se rozvine k maximu okolo asi 1 hod., pak bude klesat. V závislosti na dávce za 4 hod. už asi nebude působit vůbec. Takže svačiny by nemusely vůbec být.
Jenže tu máme ještě tu Tresibu. Ta působí vyrovnaně celých 24 hod. Zase, v závislosti na dávce, může vést k nízké glykémii, pokud by člověk nic nejedl delší dobu, nebo se navíc hodně pohyboval. Tak v takovém případě může být malá svačina vhodná.
Nevím, kolik je synovi let. Předpokládám, že se jedná o dítě, za dospělého byste se asi neptala. Děti někdy potřebují nebo chtějí jíst častěji a v takovém případě o svačinu často velmi stojí. Nejlepší by asi pak bylo dát si ještě extra velmi malou dávku Fiaspu, v závislosti na množství sacharidů.
Pokud by ale glykémie před jídlem byla vysoká, např. 15 (což se bohužel stává), měla by část Fiaspu sloužit ke korekci, zbytek na pokrytí jídla. Asi by bylo ještě lepší dávku dokonce rozdělit a počkat na pokles. Když se to ale neudělá, tak zvýšená dávka může případně i déle působit a vyžadovat malou svačinku. Je to opravdu individuální.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
dieta, ráda bych přibrala
(05.08.2020)
Dotaz
Užívám Vipidii 25 mg a Glucophage 2x 1000 mg. V poslední době jsem zhubla 3 kg a ráda bych zase přibrala. Bojím se více jíst, aby se mi nezhoršila cukrovka. Poradíte mi? Evavěk: 73 let výška: 172 cm váha: 57 kgOdpověď
Milá Evo, vzhledem k tomu, že jste štíhlá a dodržujete málo kalorickou dietu, se domnívám, že vaše hlavní porucha spočívá v nedostatečné sekreci inzulínu. Nasazení inzulínu bude asi to jediné, co vám dlouhodobě pomůže a zlepší váš zdravotní stav. Mohla byste sice v léčbě přibrat ještě další léky, které stimulují inzulínovou sekreci, ale vedlo by to podle mého názoru jen ke zbytečnému vyčerpání vašich buněk, které inzulín dosud tvoří.
Nejspíš bych vám nasadil zatím inzulín v jedné dávce, např. dlouze působící Lantus nebo Tresibu, odhadem tak 12 j. třeba před spaním. Vy si budete pravidelně měřit glykémie a usilovat o to, aby ranní hodnota byla mezi 4, a 7 mmol/l a abyste neměla hypoglykémie. Dávku bude možné postupně upravovat, ale ne zbytečně často, třeba po 14 dnech. Možná bych pak snížil i dávku metforminu na 2x 850 mg. Musíte se o tom ale poradit se svým diabetologem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Ozempic 0,25 mg , jak pracovat s plnícím perem
(04.08.2020)
Dotaz
Mám plnicí pero Ozempic 0,25 mg, nasadím jehlu objeví se kapička, nastavím na přerušovanou čáru , zmáčknu , ukáže se 0 a nastavím dávku, píchnu. Jakmile zmáčknu po nastavení na přerušovanou čáru , roztok mi vystříkne , pak si nastavím dávku vpíchnu a absolutně nevím, jestli jsem si vůbec něco vpíchla. Co dělám špatně? Nemá se nastavení na přerušovanou čáru dělat pouze u prvního použití pera? U dalšího použití rovnou nastavit dávku a píchnout.?Už bych měla být na 0,5 mg a já ani nevím, kolikrát se mi podařilo píchnout 0,25. V peru je úbytek, ale může být stříkáním látky do luftu . Lékařka má dovolenou a nemám to s kým řešit. Děkuji!!! Monikavěk: 56 let výška: 180 cm váha: 119 kgOdpověď
Milá Moniko, celý postup je pravděpodobně vysvětlen a nakreslen v příbalovém letáku. Pro jistotu vám posílám odkaz na internetové stránky, kde je postup také uveden:
http://www.novonordisk-vpois.cz/informace/Ozempic%200,25%20%20mg%20PIL-032020.pdf
Když na pero nasadíte jehlu, zpravidla se na jejím konci objeví kapička. To je normální. Objevit se ale také nemusí a nic se neděje. Pokud používáte zcela nové pero, doporučuje výrobce před prvním použití zkontrolovat, že dávkovací mechanismus dobře funguje. Dělá se to tak, že se nasadí jehla a zvolí se „dávka“ zobrazená na volícím okénku jako dvě tečky a čárka ve tvaru jehly. Navolíte tedy do okénka tento obrázek, otočíte pero s nasazenou jehlou do pozice směrem jehlou nahoru a zmáčknete injekční knoflík. Nyní by se měla na konci jehly objevit kapička a ve volícím okénku se opět objeví číslice 0. Pokud se tak nestane, opakujete stejný postup ještě jednou, dokud se neobjeví kapka. Nyní je pero připravené k prvnímu použití. Při dalším použití tohoto pera tento postup již neopakujete.
Následuje volba vhodné dávky, která může být 0,25 nebo 0,5 mg. Předepsanou dávku navolíte tak, abyste ji viděla ve volícím okénku. Po zvolení potřebné dávky provedete normální injekci. Píchnete se jehlou do podkoží, zmáčknete injekční tlačítko na konci pera a počítáte do asi 10, aby se látka dobře podala. Ve volícím okénku se objeví číslice 0 a tím se přesvědčíte, že lék byl podán. Potom jehlu vytáhnete.
Také jsem pro vás našel odkaz na instruktážní video na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=ST1WYnfS_Ic
Je to sice anglicky, ale pokud si skutečně přečtete návod k použití v češtině, který vám také posílám, jistě to pochopíte. Tak mnoho zdaru!
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!