Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, měla bych dotaz na lék Forxiga 10 mg, který byl nyní předepsán tatínkovi. Má 80 let, je už 20 let kardiak a diabetik - pod kontrolou, hladinu cukru má 7. Před rokem mu byl jeho dřívějším kardiologem předepsán lék Jardiance, který mu vůbec nedělal dobře (mdloby, nevolnosti, nechutenství). Tento lék by to prý neměl způsobovat. Ale máme ještě jeden problém, po pravdě, od jisté doby nemáme k některým farmaceutickým firmám důvěru a patří mezi ně i Astra Zeneca. Je možné lék Forxiga nahradit jiným lékem se stejnou účinnou látkou a vyměnit jej v lékárně? Mockrát děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem, Pavla
    výška: 167 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Vážená paní Pavlo, přeji dobrý den,

    v současnosti jsou v Evropě dostupné 4 léky ze skupiny tzv. gliflozinů. Patří mezi ně Jardiance (empagliflozin, výrobce Boehringer Ingelehim, Německo), Forxiga (dapagliflozin, výrobce AstraZeneca, Švédsko), Invokana (Kanagliflozin, výrobce Janssen-Cilag, Belgie) a Steglarto (ertugliflozin, výrobce Merck Sharp Dohme, Nizozemsko). Pouze první dva (Jardiance a Forxiga) lze použít na terapii diabetu 2. typu a zároveň srdečního selhání. Jedná se o nové léky, které ještě nemají na trhu tzv. generika. Pokud Váš otec špatně snášel lék Jardiance pak jedinou další možností při jeho onemocněních je lék Forxiga. Všechny uvedené léky mají podobné účinky a nežádoucí účinky. Vámi uváděné mdloby obvykle souvisí s nedostatečným pitným režimem nebo nízkým krevním tlakem. Tyto léky totiž mohou snižovat krevní tlak, což se projevuje často u seniorů, když z polohy v sedě nebo v leže prudce vstanou - mají tzv. ortostatickou hypotenzi, která může být provázena pády. V takovém případě je potřebné si z lehu nejprve sednout, vyčkat chvíli a pak si stoupnout, optimálně s nějakou oporou. Nevolnost lze snížit podáním léku spolu s jídlem, přičemž není vhodné, aby bylo jídlo příliš kořeněné. K farmaceutickým firmám se nebudu konkrétně vyjadřovat (také mám své "favority"). Prakticky všechny jsou vnímány jako představitelé dobra, protože přináší léky na terapii nemocí a současně jako představitelé zla, protože jsou to soukromé společnosti a snaží se o zisk. Prosím všimněte si, že neexistují žádné státní farmaceutické firmy. Je to zejména tím, že patrně žádná státem řízená firma není schopná vymyslet nový lék a uvést ho na trh. Bez farmaceutických firem by náš zdravotní stav vypadal úplně jinak. Při používání léků ale musíme být všichni: lékaři - lékárníci - pacienti velmi obezřetní.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký je rozdíl mezi humalogem a novorapidem. V čem se liší a kdy se který používá v léčbě pumpou.
    věk: 75 let výška: 174 cm váha: 114 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    jedná se o dva inzuliny (dvě rozdílné látky), které patří ke krátkým (“rychlým”) inzulinovým analogům. Rozdíl v účinku by neměl být velký -  u Humalogu je nástup účinku uveden kolem 15 minut, u Novorapid 10-20 min, doba působení je psána u Humalogu 2-5 hodin, u Novorapidu 3-5 hodin. Oba je ideální podávat alespoň 10 minut před jídlem. Při jejich záměně by měla být dávka ekvivalentní = stejná. Pacienti, kteří měli možnost vyzkoušet oba inzuliny, většinou větší rozdíl působení nepozorovali. Novorapid má předplněné cartridge 1,6 ml (zásobníky) do některých pump, Humalog má jen natahovací 10 ml lahvičky (Novorapid je samozřejmě má také). Ve funkci pumpy by mezi oběma inzuliny velký rozdíl také neměl být. V případě potřeby (např. výpadek na trhu) je možné tyto inzuliny zaměnit. Při alergii na jeden typ inzulinu, může druhý inzulin vyhovovat -  zde se reakce lišit může.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik a užívám Janumet 50/1000 mg a teď mi doktor napsal Ozempic 0,25 mg mohu současné obojí nebude mi nic.
    věk: 33 let výška: 170 cm váha: 129 kg

    Odpověď

    Vážená paní Lado, přeji dobrý den,

    léčivý přžípravek Janumet 50/1000 mg a Ozempic můžete užívat současně. Přípravek Ozempic je charakteristický tím, že se jeho dávka postupně zvyšuje, tzv. titruje, přičemž smyslem tohoto postupného zvyšování dávky je zajistit co možná nejlepší snášenlivost přípravku a dostatek času k případné úpravě dávky jiných užívaných antidiabetik. Je docela možná, že Vám bude dávka přípravku Janumet snížená nebo bude užívání tohoto léčivého přípravku ukončeno, to záleží na výsledcích laboratorních a klinických vyšetření. Kombinace je ale možná a je obecně považována za bezpečnou, takže se nemusíte bát.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, lekárka mi vymenila inzulín Apidra za Lyumjev, chcel by som sa spýtať či sa môžem vrátiť naspať, lebo som čítal že oba sú z jednej rady. Ďakujem pekne za odpoveď.
    věk: 60 let výška: 176 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    v obou případech se jedná o inzulinová analoga určená k podávání před jídlem. Jedná se o různé účinné látky. Lyumjev patří do nové řady tzv. “ultra rychlých inzulinových analog”. Dávka obou inzulinů by při jejich podávání před jídlem měla být teoreticky stejná. Apidru je nutné podávat alespoň 10 minut před jídlem (klidně i 1 5minut). U Lyumjevu by měl být nástup účinku rychlejší a tak je možné podávat 5 minut před jídlem. Rychlost nástupu je výhodná i u dopichů při vysoké glykémii, nebo když se někomu nedaří podávat inzulin před jídlem včas.... Působení Lyumjevu by mělo být nejen rychlejší, ale také o něco kratší než u inzulinu Apidra. Kratší působení je velice výhodné např. u inzulinových pump nebo hodně sacharidových jídel. U jídel z převahou tuko-bílkovinné složky může být pro někoho výhodnější působení delší.

    Jak jsem již zmiňovala, dávka by měla být počtem jednotek odpovídající. Často tomu tak je. Po vyzkoušení ale někteří pacienti dávali (pravděpodobně vlivem rychlejšího nástupu a kratšího někdy ráznějšího působení) např. o 1-2j méně.

    Lyumjev někdy po/při podání lehce “štípe/pálí” v podkoží. Nemyslím tím alergickou reakci, která může nastat (jako u každého léku). Tato reakce, kterou zmiňuji, není doprovázena zarudnutím nebo otokem místa vpichu. Rozhodně tato reakce nenastává u všech diabetiků + u některých je jen na počátku a po nějaké době zcela vymizí. U někoho ale může přetrvat. Pak je nutné dle míry reakce a přínosu nového inzulinu rozhodnout, zda Lyumjev vysadit. Teoreticky je možné přejít z Lyumjevu zpět na Apidru (pokud Vám více vyhovovala), ale je dobré dohodnout se s Vaším diabetologem.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz jsem zdravá nemám diabetes ale jsem obézní mohu se zeptat zda mohu jako zdravá brát Metformin děkuji za odpověď. Marie
    věk: 32 let výška: 154 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Marie, metformin je lék velmi bezpečný a i zdraví jedinci jej mohou brát. Ale proč? Tento lék může u osob s pre-diabetem bojovat proti přechodu ve zjevný diabetes. Nebylo by lepší se víc zamyslet nad dietou a pohybem, třeba s pomocí nutričních specialistů, obezitologa nebo praktického lékaře?

    Doporučení redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Xarelto a hojeni defektu diabetická noha
    věk: 74 let výška: 174 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milá Jiřino,

    Xarelto je  účinný lék, který snižuje krevní srážení a tím brání vzniku patologického srážení krve a případných embolií (vmetků) krevních sraženin do plicního řečiště, či do jiných orgánů, zejména mozku. Má svoje jasné indikace a kontraindikace. Rizikové je jeho použití zejména u osob s velkým rizikem krvácení, s aktivními vředy v zažívacím ústrojí apod. Na rozdíl od starších léků s podobným efektem se může brát ústy a nemusí se monitorovat jeho aktivita.

    Obecně je možné tento lék užívat u nekrvácejících diabetických defektů. Zde může navíc pomáhat předcházet vzniku žilní trombózy v končetinách.

    Pokud by však bylo potřeba defekt na noze operovat nebo provést rozsáhlé čištění rány, zpravidla se lék dočasně vysazuje, po dobu před výkonem se podává tzv. nízkomolekulární heparin injekčně do podkoží a v den výkonu se tato náhrada vynechá. Následující den se pak buď pokračuje v tom nízkomolekulárním heparinu podkožně, nebo se znovu zahájí léčba Xarelto. V každém případě o úpravě antikoagulační léčby v tomto případě rozhoduje chirurg nebo specialista v péči o syndrom diabetické nohy, který se může poradit s dalším specialistou, např. kardiologem, který Xarelto nasadil.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Rok užívám lék Jardiance ,který mi kardiolog předepsal po deseti letech léčby po selhání srdce. Nyní mi byla zjištěna cukrovka II.typu a nasazen Stadamet./diabetologovi jsem opomněla zmínit užívaný Jardiance,/. Mohu užívat oba léky? jak mám postupovat. Děkuji za radu. Eliška
    věk: 75 let výška: 162 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    přípravek Jardiance, který již užíváte byl původně vyvinut na léčbu cukrovky, po nějaké době se zjistilo, že má velmi příznivý vliv u pacientů se srdečním selháním a u pacientů s poruchou funkce ledvin a začal být předepisován i u těchto pacientů. Kombinace přípravku Jardiance s přípravkem Stadamet je možná, ba dokonce výhodná, protože každý z přípravků působí jiným mechanismem, které se vzájemně doplňují. Diabetolog Vás jistě poučil o měření glykémie (hladiny glukózy v krvi), kombinace přípravků Jardiance a Stadamet je prokazatelně bezpečná, jediné co by mohlo hrát roli, že by jste užívala zbytečně vysokou dávku přípravku Stadamet. Předpokládám, že Vám byla předepsána dávka 500 mg, nejvýše 850 mg 2krát denně, což by mělo být v pořádku a bez významnějšího rizika hypoglykémie. Kombinace přípravků Jardiance a Stadamet v klinických studiích k hypoglykémii vedla jen opravdu vzácně. Že užíváte přípravek Jardiance sdělte svému diabetologovi při nejbližší kontrole.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lantus si píchách ve 22h. 16j.. Jakou bych měl dát dávku při přechodu na Tresibu.Stejnou nebo vyšší? Nechápu proč má Tresiba účinnost 42hod.a musím si píchnout každých 24h.novou dávku. Bude předávkování. Jak tedy při nahromadění jednotek v těle působí.Děkuji.Otakar

    Odpověď

    Dobrý den,

    Lantus a Tresiba by teoreticky měly mít ekvivalentní =  stejnou dávku. Je ale dobré např. po týdnu od výměny inzulinu zhodnotit, zda dávka nechce ještě mírně doupravit.

    Tresiba má oproti Lantusu vyrovnanější uvolňování. Účinnost je u Tresiby udávána delší než 42 hodin (přesný čas se může lišit), ale podávání by mělo být 1x denně po 24 hodinách. Cílem je aby se postupně ustálila hladina Tresiby v krvi. Toto ustálení hladiny nastává po 2 -3 dnech. Při navyšování dávky inzulinu, proto nemá cenu navyšovat dávku každý den. Doporučuje se navýšení například po týdnu.  Výhoda Tresiby, jak jsem již zmiňovala, vyrovnanější hladiny bazálního inzulinu -  tím určité snížení rizika hypoglykémií. Nevýhoda -  po nasazení hned první den neuvidíte plný účinek inzulinu. Naopak při vysazení Vám inzulin ještě působí po více jak 24 hodinách. Snížení např. o 20% jednorázově po večerním nebo celodenním cvičení nemusí mít, díky “překrývajícímu” se působení (ustálení hladiny), tak výrazný efekt  jako např. u Lantusu.

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kdy aplikovat inzulin novorapid.pri cukrovce 1.typu.
    věk: 61 let výška: 169 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Novorapid se používá buď jako inzulin k jídlu nebo ke snížení glykémie (hladiny cukru v krvi), pokud je příliš vysoká. Před jídlem by měl být ideálně podáván alespoň 10 minut, protože chvíli trvá než se vstřebá. Pokud budete jíst jídlo, které se skládá hlavně z jednoduchých cukrů, nebo je už před jídlem vyšší glykémie, můžete Novorapid podat i 15minut před jídlem.

    Pokud je příliš vysoká glykemie, dá se Novorapid použít ke snížení hladiny cukru a to nezávisle na jídle. Jen pozor, pokud opakovaně dopichujete inzulin, měl by být mezi 2 podáními odstup (např. 1,5 až 2 hodiny). Cílem je vidět účinek 1. dávky než dopíchnete další.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Před deseti lety jsem prodělala selhání srdce. Celou dobu beru léky-Lozap.Betalog,Apourinoll.Digoxin,Furon,Verospiron. /Warfarin/-nyní Trombex,později ještě Sorvasta. Před rokem mi lékař předepsal Jardiance a neupozornil mě na vedlejší účinky. / Trpím i na nízký tlak/. Po několika měsících jsem postupně pozorovala časté močení a stálou žízen. Snažila jsem se to nevnímat. Ale bylo to velmi nepříjemné. Tak jsem si vyhledala na internetu,že tyhle příznaky souvisejí s cukrovkou. Zašla jsem k praktické lékařce a ta potvrdila z moči cukrovku II, typu. Na diabetologii mi byl předepsán lék Stadamet. Brala jsem ho dva dny a bylo mi špatně. Zašla jsem tedy k praktické a ta zjistila,že na cukrovku mám i užívaný lék Jardiance, který mi kardiolog napsal na srdce. Poté jsem zjistila,že po podrobném pročtení příbalového letáku,že Jardiance má vedlejší účinky-močení a žízen. Mám tedy dotazy. Lze užívat Jardiance i Stadamet na cukrovku současně bez vzájemného působení? Neměla bych Jardiance vzhledem k vedlejším nepříjemným účinkům a ohrožení ledvin vysadit? Jak postupně Jardiance vysadit a jaký to může mít dopad na srdce po roce užívání. Budu velmi vděčná za Váš názor, Děkuji za Vaši odpověď. Eliška.
    věk: 75 let výška: 162 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    popisujete příběh, který často pozoruji a který spočívá v tom, že se u pacienta zahájí terapie novým lékem aniž by se promyslelo, zda je vhodné pokračovat v dosavadní terapii v užívaných dávkách a hlavně aniž by se pacient, v tomto případě Vy, podrobně poučil o smyslu léčby a jejím očekávaném průběhu. Lék Jardiance, který Vám, byl předepsán, byl původně vyvinut k léčbě cukrovky 2. typu, před několika lety se potvrdilo, že užívání tohoto léků velmi významně zlepšuje srdeční selhání a zcela nedávno se ukázalo, že zlepšuje i poškozenou funkci ledvin. Ve Vašem případě by rozhodně stálo za to zamyslet se nad skladbou užívaných léčiv a jejich dávkami tak, aby jste netrpěla kolísáním krevního tlaku, zejména jeho náhlým snížením. Bez znalostí dalších parametrů jako jsou dávky, hodnota Vašeho krevního tlaku, glykémie nalačno a glykovaného hemoglobinu je obtížné se konkrétně vyjadřovat, v každém případě platí, že užíváte hned 5 léků, které snižují krevní tlak (Lozap, Betaloc, Furon, Verospiron a Jardiance). Je proto vhodné se obrátit na svého kardiologa a požádat jej, aby se Váš problém s nedobrou snášenlivostí léčby pokusil napravit.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!