Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

187 dotazů

  • Dotaz

    Je vhodny ozenpic pro diabetes typu jedna? Lucie
    věk: 41 let výška: 164 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, Ozempic není v ČR registrován pro použití u osob s diabetem 1. typu. Principiálně by ale se souhlasem pacienta a za předpokladu plné hrazení jeho ceny pacientem mohl být použit pro podporu hubnutí. V žádném případě ale nepředstavuje jakoukoliv náhradu léčby inzulínem u osob s diabetem 1. typu!

    Obecně bych to považoval spíše za krajní záležitost, když by jiné pokusy o hubnutí selhávaly a dovolil bych si to použít jen u dobře poučené osoby s diabetem 1. typu a obezitou, aby nehrozil rozvoj ketoacidózy při nedostatku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již dříve jsem si naměřil glykemii 14.8 mmol asi hodinu po jídle, a to mě opravu nahnalo strach. Na lačno mívám normálně 6 mmol. Lékař to ví. Dříve jsem bral metformin 500mg denně, ten byl lékařem zrušen asi před rokem na základě výsledků vyšetření kdy zejména glykovaný hemoglobin byl jen 35 a glukoza 4.0 na lačno. Bohužel jsem přibral asi 10 kg od té doby a problémy se asi vrátily. Udělal jsem si sám menší test, kdy jsem začínal s glykemií 4.9 a hodinu po konzumaci jedné čokoládové tyčinky s hmotností 40g jsem naměřil neuvěřitelných 10.9 mmol, a po další půl hodině stále hodně: 9.3mmol Viz přiložený graf který jsem si vytvořil.
    věk: 51 let výška: 173 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    dobrý den

    Cukrovka je onemocnění, které je na celý život. Proto je nutné dodržovat nějaká režimová a dietní opatření trvale. Navíc v průběhu času dochází k postupnému zhoršování funkcí slinivky, což se může projevit zvýšením cukru po jídlech, kde to dříve nebývalo. Pokud navíc ještě uděláte test sladkým a tučným jídlem (čokoládová tyčinka) je výsledkem vyšší glykémie (to je ten cukr v tyčince), která trvá delší dobu (to je ten tuk v tyčince).

    Doporučovala bych Vám návrat k dietě, pohybu, redukci váhy a rovněž návrat k lékům na snížení hladiny glykémie.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz ohledně léku na hubnutí ale je to pro diabetiky já nejsem diabetik mám nadvahu a potřebuji zhubnout mám 121 kg pomůže mi aspoň něco dát z váhy dolů. Děkuji za odpověď. Těhotná nejsem. Markéta
    věk: 46 let výška: 163 cm váha: 121 kg

    Odpověď

    Milá Markéto, nadváhu máte velikou. Podle mého názoru není správné si jen tak sama naordinovat lék na hubnutí. Hubnout jste se jistě již v minulosti opakovaně snažila a nešlo to.

    K obezitě je nutné přistupovat systematicky. Proto považuji za správné řešení evidovat se v obezitologické poradně, kde se vás na prvním místě budou snažit motivovat k dodržování vhodného dietního a pohybového režimu. Já vím, že většina postižených si myslí, že všechny tyto rady dávno znají a oni že je nepotřebují. Ale opak je pravdou. Vy potřebujete zejména dospět k rozhodnutí s tím něco dělat, Odborní lékaři a nutriční terapeuti vám pomohou získat správnou motivaci a navrhnou vám způsoby, jak si ji hlavně udržet. K tomu vám také mohou doporučit některé léky, např. dnes populární lék Saxenda, který je v ČR oficiálně registrován pro podporu hubnutí. Lék je ovšem nutné platit.

    Existují i jiné podobné léky, které jsou ovšem v ČR registrovány jen pro léčbu diabetu 2. typu a v jiné indikaci nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Mezi ně patří zejména léky Trulicity a Ozempic. Ozempic je nyní tak populární, až ho je nedostatek a momentálně je v ČR nelze zakoupit. Je vyhrazen pro léčbu diabetu 2. typu. Trulicity lze předepsat, ale je nutné jej platit.

    V léčbě obezity se ale používají komplexní postupy a v úvahu přichází i různé chirurgické nebo endoskopické zákroky, které jsou velmi efektivní a mívají dlouhodobý až trvalý efekt. Proto vám velmi doporučuji spolupracovat s obezitologickou ambulancí a nepouštět se do boje osamocená.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lékařka mi doporučila Trulicit na snížení váhy kvůli zdravotnímu stavu. - -Nadváha , šroubovaná páteř s výztuží- Nabídla mi i Saxendu nebo Ozempic. Nechala mi letáčky abych si je prostudovala, ale nevím podle jakého klíče se rozhodnout. Léčím se pouze se štítnou žlázou - Eutyrox 150/1denně.Můžete mi nějak pomoci.Děkuji.Iveta
    věk: 52 let výška: 169 cm váha: 121 kg

    Odpověď

    Milá Iveto, všechny léky, které uvádíte, se používají především k léčbě diabetu 2. typu. Všechny zároveň určitým způsobem omezují chuť k jídlu a navozují po jídle pocit sytosti a plnosti, takže přispívají u hubnutí. Bez náležité úpravy životosprávy ale nefungují, nebo jen málo.

    Pro použití k léčbě obezity je v ČR schválen pouze lék Saxenda. Jedná se o vyšší dávku jinak v diabetologii používaného léku liraglutidu, jenž je v léku Victoza. Saxendu může lékař předepsat i pacientům bez diabetu za účelem podpory hubnutí. Lék není hrazen ze zdravotního pojištění.

    Léky Ozempic a Trulicity nejsou v ČR schváleny pro použití u pacientů bez diabetu. Pro léčbu obezity bez diabetu je možné je předepsat, ale pacient s tím musí souhlasit. Oba léky nejsou u nediabetiků hrazeny ze zdravotního pojištění. I u diabetiků ale existují ještě určitá omezení.

    Na hubnutí má asi nejlepší efekt lék Ozempic. Ten je ovšem nyní tak populární, že je ho nedostatek a v ČR jej nyní nelze pacientům bez diabetu předepsat, ani kdyby si ho sami hradili.

    Jako druhý v pořadí bych vám asi doporučoval Trulicity, který si ovšem budete muset koupit, pokud tedy není indikace stanovena pro diabetes.

    Saxenda je ale také dobrý lék.

    Vše se vyvíjí, takže asi časem bude Ozempicu dostatek a ještě ke všemu se chystají další novinky z této skupiny, které mají ještě výraznější efekt.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den co to je za výsledek vůbec nevím ,děkuji. Michal
    věk: 46 let výška: 187 cm váha: 127 kg

    Odpověď

    Milý Michale, ještě se ptáte na hodnotu C-peptidu, kterou máte vysokou. Tento výsledek hezky dokresluje odpověď, kterou jsem vám poslal minule.

    C-peptid je orientační ukazatel tvorby vašeho vlastního inzulínu. Je to součást původní molekuly proinzulínu, který když se uvolňuje, je štěpen na samotný inzulín a na C-peptid. Ke každé molekule inzulínu se tedy uvolní stejné množství molekul inzulínu. Funkce C-peptidu v těle je ale nejasná, nemá žádný vliv na hladinu krevního cukru.

    Vysoké hodnoty mívají osoby obézní. Je to obecně ukazatel inzulínové rezistence, tedy malé účinnosti inzulínu. Tělo se to snaží vyrovnat jeho zvýšenou tvorbou, což se většinou daří. V době, kdy už ale beta buňky pankreatu na to nestačí, může se objevit zvýšená hodnota glykémie, což je váš případ. Ukazuje to tedy, že by pravděpodobně stačilo zhubnout, citlivost na inzulín by se zlepšila a vy byste s ním vystačil i bez další než režimové léčby.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den ,byl jsem na odběry krve a mám tyhle výsledky ,prosím poraďte mi co se tam našlo a jak popř.bych dse měl léčit ,děkuji . Michal
    věk: 46 let výška: 187 cm váha: 127 kg

    Odpověď

    Milý Michale, první doporučení asi uhodnete sám. Ostatně na to musíte denně pomýšlet, když se shýbáte při zavazování bot a cosi vprostřed těla vám brání k pořádnému ohnutí. Myslím, že kdybyste se při vašem mládí tomuto problému věnoval na prvním místě, hodnoty vyznačené v přehledu vašich laboratorních výsledků by měly ještě šanci se srovnat. A bylo by vám lépe.

    Vaše glykémie na lačno 6,6 mmol/l odpovídá porušené glukózové toleranci a ve srovnání se staršími hodnoty má vzestupnou tendenci. Diagnóza diabetu, pokud s tím něco neuděláte, tedy není daleko.

    Zvýšená hladina cholesterolu, zvláště toho „zlého“, odpovídá rozvíjejícímu se diabetu a také nadměrné konzumaci tučných jídel, zejména živočišného původu. Tím si zvyšujete riziko srdečních a cévních onemocnění a dalo by se to jistě upravit jak dietou, tak léčbou tabletami. Váš výsledek tzv. LDL-cholesterolu 5,3 mmol/l je vysoký a výrazně přesahuje dnešní přísné normy. Pokles na hodnoty alespoň 3,5 nebo 3 je velmi žádoucí.

    Léčit se máte především tak, abyste si časem byl schopen utahovat opasek o 2 dírky těsněji. Pokud na tom začnete pořádně pracovat, tak možná nebudou žádné tablety ani nutné.

    P.s.: A co kouření?

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v minulosti mi byl diagnostikován prediabetes, který se postupem času zlepšil a diagnóza byla odebrána. Nyní jsem si náhodně změřila krevní cukr a hodnota se pohybuje na lačno již třetí den po sobě okolo 12 mmol/L, tři hodiny po jídle bývá hodnota v rozmezí 11,4 - 14,4 mmol/L. Léčím se současně s hypothyreozou, kdy beru denně Euthyrox 100. V poslední době se necítím dobře, točení hlavy, mdloby a třes rukou, zhoršená pleť, únava. Tlak mám při domácím měření v pořádku, maximálně lehce zvýšený, stejně tak srdeční tep. Mohou stavy kolapsu a únavy souviset se zvýšenou glukózou a jsou hodnoty takové, abych navštívila lékaře? Je mi 31 let, nesedavé zaměstnání. Děkuji předem za odpověď.
    výška: 170 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo, podle vašich měření i podle vašich starších údajů máte zjevný diabetes. Dlouhodobě zvýšené hodnoty kolem 14 mmol/l už opravdu mohou působit potíže, jako jsou únava, přílišné močení a tím i ztráta tekutin, nedostatek různých iontů (sodík, draslík), případně i předkolapsové pocity. Navíc setrvávání v takovémto stavu bez intervence je velmi nezdravé a nakonec by vedlo ke vzniku různých očních, neurologických, ledvinných a srdečních komplikací.

    Vy především musíte pochopit, v čem vaše porucha spočívá, protože většinu léčebných akcí můžete provádět vy sama. Jen musíte dospět k přesvědčení, že to stojí za to. Úprava vašeho životního režimu by nejen vedle k estetickým efektům, ale byla byste více fit, více výkonná a měla i lepší náladu. Jenom k tomu nestačí jednoduchá domluva. Měla byste určitě navštívit lékaře a vyžádat si pořádné poučení. Mnohé byste se dočetla na našich stránkách, ale určitě bude pro vás dobré promluvit si s dietní sestrou, která vám vysvětlí, jaká dieta by pro vás byla vhodná.

    I když nemáte sedavé zaměstnání, měla byste se v průběhu dne co nejvíce pohybovat a jíst pokud možno jen 3x denně s důrazem na zeleninu a jen s minimálním množstvím příloh, jako jsou brambory, rýže, těstoviny,  pečivo. Návrh vhodných jídelníčků i jejich konkrétní složení byste mohla najít na našich stránkách zde: FOTOJÍDELNÍČKY

    Já vám nyní doporučuju dietu se 150 g sacharidů a 45 minut středně intenzivního pohybu (se zadýcháním) denně. Lékaře budete muset navštívit také, ale s tímto můžete začít hned. Hlavně jde o to vydržet a naučit se mít z toho trochu radost...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ráno cukr 14 Jana
    věk: 77 let výška: 170 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milá Jano, úplně si nejsem jist o smyslu vaší otázky. Je vám 77 let, vážíte 105 kg a předpokládám, že velké sportovní výlety nepodnikáte. Přinejmenším podle té jedné hodnoty glykémie ráno máte jasný diabetes, ale nevím, jak dlouho a zda jste nějak léčena. A nyní se ptáte co dělat, když po obrovské dávce sacharidů máte vysokou glykémii.

    Připadá mi to trochu podobné, jako by se někdo ptal: Večer si tluču do palce u nohy paličkou na maso. Ráno palec bolavý, oteklý. Co s tím?

    Nevím sice, kolik nudlí je v polévce Pho Go (jestli to píšu dobře), ale odhaduji to tak na 50 g sacharidů v jedné porci. To by vám tak bohatě mohlo stačit k večeři, přinejmenším pokud jde o sacharidy. Když k tomu ale navíc máte ještě špagety, které v suchém stavu obsahují asi 80% sacharidů, tak je to sacharidová bomba. Co s tím? Když prostě musíte jíst jídla bohatá na sacharidy, tak prostě ve vaší situaci budete mít vysoké glykémie. Pokud by vám bylo 18 a chodila byste večer běhat, tak by to mohlo být přiměřené.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jelikož mám postavu medvěda před zimním spánkem, měřím si pro jistotu průběžně hodnotu glykémie, jelikož maminka jí na stará kolena trpí. Většinou jsou výsledky dobré, maximálně hraniční, ale zažívám i výkyvy. Po alkoholu (jsem opravdu jen sváteční piják), mi jednou naběhhlo i 11. Starost mi dělá i vyšší hodnota na lačno. Ta bývá pravidelně přeš 6, což už je mimo normu. Dnes jsem se však již opravdu vylekal. Na lačno cukr 7. Dvě hodiny po snídani 9,8. Už jsem myslel, že se vydám k lékaři, ale schválně jsem si dal poměrně kalorický oběd, který jsem zapil sladkou limonádou a hodinu a půl po jídle byl cukr 6,7. Teď jsem před večeří a cukr je 5. Pokud se měřím náhodně v průběhu dne, nepřekročím zpravidla 6 -7, ale ty občasné výkyvy do vysokých hodnot a především ty ranní hodnoty mě straší. Dá se to nějak vysvětlit? Mám zároveň pocit, že pokud mám před sebou náročný den a tedy i stres, je to na ranních hodnotách vidět, ale nevím, zda to není nesmysl. Respektive vím, že dlouhodobě stres může ovlivnit hodnoty glykémie, ale příjde mi zvláštní, že by se rozdíl projevil ze dne na den a pak se to zase upravilo. Velice děkuji za jakoukoli radu.
    věk: 34 let výška: 199 cm váha: 148 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    dle hodnot na glukometru se nedá jednoznačně stanovit diagnóza diabetu, ale rozhodně lze vyslovit podezření. Jakákoliv hodnota glykémie nad 7 mmol/l (i na glukometru) vyjadřuje podezření minimálně na poruchu glukozového metabolismu (prediabetes) a tento stav by měl být ověřen kontrolou lačné glykémie ze žilní krve, případně oGTT. Tyto testy lze zařídit cestou Vašeho praktického lékaře. U Vás bych doporučovala obě tato vyšetření, pokud jste je nedávno neměl.

    Při “stresu” se v těle uvolňují hormony, jejichž následkem dochází ke zvýšení hladin glukózy (cukru v krvi). To je bohužel přirozenou reakcí těla, které se připravuje na větší potřebu energie. Dříve byste před někým prchal, nebo např. lovil mamuta :), dnes už většinou výdej energie při stresové situaci tak často neprobíhá, a tak cukr není rychle spálen.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Injekce Bayetta mi byla nahrazena injekcí Trulicity 1,5 mg. S předešlým preparátem jsem žádné problémy neměl, s novým snad jen ta únava. Jaromír
    věk: 68 let výška: 195 cm váha: 147 kg

    Odpověď

    Milý Jaromíre, vlastně nerozumím, nač se ptáte. Uvádíte, že s přípravkem Byetta jste neměl zvláštní problémy a s Trulicity také ne, až (snad) na únavu.

    Já se zaprvé trochu divím, kde jste přišel k léku Byetta, který se u nás moc nepoužíval a myslím, že ani není dostupný. Lék byl populární zvláště v USA, byl v podstatě prvním lékem z této nové skupiny a určitě byl kvalitní. Nyní se mnohem více používají léky, které se podávají jedenkrát denně, nebo dnes především ty, které se podávají jen jedenkrát týdně, jako např. Trulicity.

    Trulicity je určitě lék vynikající a podle mé zkušenosti únavu nepůsobí. Já bych spíš hledal jinou příčinu, což může být i nedostatečně vyrovnaný diabetes nebo opravdu výrazná nadváha.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!