Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a nadváha
145 dotazů
-
cukrovka a zlomená ruka
(25.08.2023)
Dotaz
Dobrý den. Dosud jsem měla cukr do 8 mml. Před měsícem jsem si po pádu zlomila ruku a od té doby mám po měření i 19 mml. Může být to zvýšení i následkem úrazu, Jakože je to pro tělo stres. Zdenkavěk: 66 let výška: 166 cm váha: 130 kgOdpověď
Milá Zdeňko, již dříve jste měla diabetes 2. typu, což znamená, že vaše tělo se nedokázalo vypořádat s vysokým krevním cukrem ani za běžných okolností. Nevím, jak obtížnou zlomeninu jste utrpěla, ale pravděpodobně jste omezila tělesný pohyb a možná jste i začala víc jíst. Úraz určitě představuje okolnost, kdy se zhoršuje citlivost těla vůči působení inzulínu, ale zpravidla se to dá překonat, pokud člověk může být brzy znovu fyzicky aktivní. Jinak ale stačí jen malá změna, aby se "ještě uspokojivě" vyrovnaná cukrovka změnila v cukrovku velmi nevyrovnanou.
Vy rozhodně musíte zpřísnit dietu a je-li to možné, více se pohybovat. Nebude-li to stačit, což možná nebude, bude potřeba užívat odpovídající léky. Vzhledem k tomu, že vážíte 130 kg, bylo by lepší, aby se to obešlo bez inzulínu. Ostatní léky ale bez pořádné diety dostatečně fungovat nebudou. Trochu si ale myslím, že diabetes nebyl dobře vyrovnaný ani dříve, jenom jste se asi tolik nesledovala.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dotaz na cukr - řídím kamion
(24.08.2023)
Dotaz
Dobrý den jen se zeptám sem řidič Kamionů 41 let každý den ráno na lačno si měřím cukr hladina cukru mám mezi 5,8 až 6,0 jsem v normě děkuji pěkně za informaci. Davidvěk: 41 let výška: 180 cm váha: 130 kgOdpověď
Milý Davide, vaše měření, pokud je na ně spoleh, odpovídají porušené glukózové toleranci. Tato porucha se většinou, pokud se s tím něco zásadnějšího nedělá, postupně většinou vyvíjí do zjevného diabetu.
Přiznávám, že mohu mít velmi zkreslené představy o životě řidičů kamionů, ale já osobně toto povolání považuju z hlediska zdravotního za velmi rizikové, zejména pak z hlediska pravděpodobnosti vzniku diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.
Vím, že řidič tvrdý chleba má, jak se to zpívá, ale většina řidičů by s tím mohla něco preventivně dělat.
Kamioňáci absolvují předlouhé štreky za volantem. Občas zastaví, aby se vyčůrali, dali si svačinu a zakouřili si, podle mého pozorování většina jich kouří. Potom zase sednou za volant, nemají skoro žádný pohyb a v horším případě ujídají nedietní jídlo, někteří i za jízdy kouří. Když mají delší přestávku, tak odpočívají většinou v leže a jedí ne příliš zdravé jídla, která se nabízejí v motorestech. Většina je obézní a je to i váš případ.
Omlouvám se za takto asi zkreslený pohled. Myslím si ale, že aby riziko tohoto povolání řidič vyrovnal, měl by na pravidelných zastávkách absolvovat alespoň 15 minut nějaké náročnější fyzické námahy a jídlo by měl mít odpovídající sedavému povolání, tedy hlavně zeleninu a méně sladké ovoce a k tomu jen přiměřené porce bílkovin s malým obsahem živočišných tuků. Tedy pokud možno žádné knedlo zelo vepřo nebo burgery s tučnýma a přepálenýma hranolkama. Asi by si měl kamioňák s sebou vozit nějaké cvičící náčiní a skutečně myslet na svoji kondici a linii.
Pokud se mě tedy ptáte: tak máte počínající poruchu, která by se časem mohla vyvinout do zjevného diabetu. Proto vám doporučuji věnovat se během dlouhých cest pravidelnému cvičení o přestávkách, jíst opravdu dietně a nekouřit. Tím byste omezil alespoň toto zdravotní riziko, když už máte ten tvrdý způsob života daný provozem na silnici, špatnými řidiči kolem vás a nedostatkem pohybu. Jste mladý a je to pro vás důležité.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic bez diagnózy DM
(15.08.2023)
Dotaz
Dobrý den za rok jsem shubla 35 kg a už to moc nejde. Nemám diagnózu DM, mám i tak možnost dostat předpis na ozempic. I přes úbytek mám stále obezitu ,III.stupne. dekuji Olgavěk: 44 let výška: 165 cm váha: 127 kgOdpověď
Milá Olgo, opravdu vám gratuluju k vašemu úspěchu. Takto se daří většinou zhubnout jen pomocí tzv. bariatrické léčby, při které se dělá určitý chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí. Nyní bude velmi těžké a důležité úspěch udržet a případně dál pokračovat. Velmi doporučuji, abyste o další hubnutí usilovala ve spolupráci se speciálně zaměřeným zdravotnickým pracovištěm. Vzhledem k vašemu věku bariatrická léčba připadá reálně v úvahu. Její výhodou je, že má zpravidla dlouhodobý efekt.
Lék Ozempic je nyní na hubnutí velmi populární. Tak populární, že jeho celosvětové zásoby spotřebovaly do značné míry osoby s obezitou či nadváhou, kteří nemají diabetes, pro jehož léčbu byl lék vyvinut.
V České republice nyní platí, že lék je možné předepsat jen osobám s diabetem 2. typu, které splňují ještě další kritéria. Osoby bez diabetu s obezitou si jej mohly donedávna kupovat, ale vzhledem k nedostatku léku tato možnost momentálně u nás není.
Existuje lék ze stejné lékové skupiny s názvem Saxenda. Ten kupovat možné je. Navíc tento lék je u nás schválen pro léčbu obezity, zatímco Ozempic není. Při jeho předpisu osobám bez diabetu musel dříve lékař potvrdit, že pacient je o tom uvědoměn a že si to přeje.
Myslím si ale, že Ozempic není dlouhodobým řešením obezity. Po určité době často přestává na hubnutí dostatečně fungovat. Je nutné si kompletně přenastavit životní režim, k čemuž je často nutná spolupráce s psychologem a nutričním pracovníkem.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic 0,5 a váha se nesnižuje
(11.08.2023)
Dotaz
Rok jsem si plchala ozempic 0,25.Zhubla jsem 13 kg. Lékařka mi zvedla dávku na 0,5. Cukr mám do 5,5 ale váha se nesnižuje. Měřím 170 cm, váhu mám 101kg.Nepřibírám,ale nehubnu. Denně chodím v průměru 5000 kroku s holema.věk: 75 let výška: 170 cm váha: 101 kgOdpověď
Milá Zdeňko, především vás chválím za to, že jste tak úspěšně zhubla a i když momentálně dál nehubnete, alespoň si váhu držíte.
Ozempic nejen zlepšuje vyrovnání diabetu, ale mnoha osobám také pomáhá hubnout, a to především tím, že omezuje jejich zájem o jidlo a při větších porcích vede k zažívacím problémům, takže pacienta tak trochu „vychovává“. Jinak ale efekt hubnutí spočívá jen a jen v tom, že člověk méně jí, žádná jiná kouzla se v těle s energií nedějí.
Mohla byste tedy přispět k dalšímu hubnutí tím, že byste dále omezila kalorický příjem, ale já vím, to se lehce posílá po drátech na internetu, než dosáhne každodenním životě.
Máte ale nyní nejnižší možnou dávku Ozempicu, která se většinou používá při zavádění léčby, aby jeho působení na zažívání pacienty neodradilo a postupně si zvykli. Mohla byste tedy dostávat lék o síle 0,5 mg či případně 1 mg, jak to dlouhodobě užívá většina takto léčených lidí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic nebo Rybelsus?
(27.07.2023)
Dotaz
Dobry den, mam DM2T, beru Glucophage 2x1000 mg vecer. Moje hmotnost byla do 95 kg (vyska 177 cm, vek 52 let), za posledni pulrok jsem pribral asi 7 kg a rani glykemie stoupla na 9. Glykovany hemoglobin stoupl ze 45 na 55. Muze mi predepsat diabetolog Ozempic nebo Rybelsus nebo jiny pripravek s GLP? Co je vhodnejsi pro me? Dekuji. Robertvěk: 52 let výška: 177 cm váha: 101 kgOdpověď
Milý Roberte, odpovídám už po sté: dieta, dieta, dieta.
Ozempic by vám mohl pomoci, stejně tak Rybelsus. Tyto léky mají svoje preskripční omezení, ale to vy zřejmě splňujete. Jsou to především nadváha a dále nedostatečné vyrovnání diabetu při léčbě jinými léky. Uvedené léky byste tedy užívat mohl, ale bez vaší součinnosti nebudou fungovat dostatečně.
poznámka redakce:
na toto téma jsem již mnohokrát odpovídali, doporučujeme podívat se zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Apidra - nepřiberu?
(27.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, začala jsem aplikovat Apidru, tezce si drzim váhu cca 7 let,nebudu po apidře přibírat jako před sedmi lety z jiného inzulinu. Děkuji Libuše.věk: 67 let výška: 159 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Libuše, pokud zpřísnění dietního doporučení nepostačovalo ke zlepšení glykémií, nebo jste prostě nebyla schopna jej dodržovat, tak vám lékař ke snížení glykémií doporučil inzulín. Jeho úkolem bude snížit glykémie blíže k normálním hodnotám a nikoliv zbytečně pokrývat jídlo navíc, které si díky podávání inzulínu budete moci dovolit dopřát, aniž by vám příliš stoupala glykémie.
Pokud vám tedy byla Apidra doporučena, užívejte ji před jídly, ale pokud možno v co nejmenším množství, jen aby vám příliš nestoupaly glykémie. Nadále držte dietu a rozhodně zbytečně nejezte jenom proto, že jste si aplikovala inzulín. Je-li inzulím dobře dávkován, obezitu nepůsobí. Problém je, že hodně lidí se pak bojí hypoglykémie a jí zbytečně moc. To pak je lepší inzulín snížit nebo vysadit, nebo brát jiné léky.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes II. typu, nadváha a nárok na invalidní důchod
(19.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, chci se zeptat. Pracuji jako prodavačka. Hodně často mi není dobře. Jsem stále unavená. Inzulín si píchám čtyřikrát denně. A beru prášky na vysoký tlak, kyselinu močovou a cholesterol. Chtěla bych zažádat o invalidní důchod. Zvládám pracovat na částečný úvazek, víc není v mých silách. A to nejsem žádná fňukna. Cukrovku mám již 12 let. Děkuji za odpověď Helenavěk: 42 let výška: 170 cm váha: 134 kgOdpověď
Milá Heleno,
velmi pravděpodobně je příčinou vašich potíží, tedy zejména únavy, velká obezita a nedostatečně vyrovnaný diabetes. Mohl bych vám napsat stručné doporučení, jak se pokusit s těmito problémy vypořádat, ale na to vy se neptáte a asi to víte. Dnes existují možnosti, jak s pomocí specialistů na obezitu skutečně zhubnout a jak zlepšit vyrovnání diabetu. Myslím, že kdyby se to podařilo, hodně by se vám ulevilo a měla byste lepší výhledy do budoucnosti.
Nyní ale k tomu invalidnímu důchodu. Jeho přiznání velmi závisí na vašich objektivně zjištěných zdravotních potížích a překážkách v práci. Mohou to být např. kloubní potíže při nadváze, otoky, postižení kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak a podobně. Tyto potíže musí podle skutečnosti vylíčit váš praktický lékař, který se při tom bude opírat o vyjádření dalších specialistů, ve vašem případě nejspíše diabetologa.
Jednání o přiznání invalidního důchodu zahajuje pacient sám, a to tím, že se dostaví na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), kde vyplní příslušný formulář žádosti. OSSZ pak osloví příslušného lékaře či více lékařů, kteří vypracují příslušené posouzení. Podrobně se o tom dozvíte na stránkách OSSZ, kde je také další vysvětlení. To naleznete zde:
https://www.cssz.cz/invalidni-duchod
Ve vašem případě by se asi jednalo o invalidní důchod stupně 1, tedy omezení pracovní schopnosti o 35 – 49%. Velmi bude zaležet na objektivně zjištěném zdravotním nálezu. Pokud bude např. jako důležitá potíž konstatována obezita a špatně vyrovnaný diabetes, mohlo by ke zlepšení zdravotního stavu vést alespoň mírné zhubnutí a zlepšení vyrovnání diabetu. Mohla byste případně přechodně využívat možnost pracovní neschopnosti, dokud by se zlepšení nedostavilo. Také byste mohla dostat doporučení vykonávat pro vás nějakou méně namáhavou činnost, například bez nutnosti dlouhodobě stát, což může být např. pozice recepční, ostrahy či podobně. Samotné vypsání vašich lékařských diagnóz k přiznání důchodu nepostačuje. Je především nutné odborné vyjádření, jaké pracovní překážky z toho plynou. A také závisí na délce vašeho předchozího sociálního a zdravotního pojištění, to vy ale zřejmě podmínky splňujete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic - kdo může předepsat?
(16.07.2023)
Dotaz
Mám BMI 40 a kdo mi může lék předepsat? Zhubla jsem se o 15 kg a dále se nehnu! Chodila jsem do nutriční poradny, ale zlomili nade mnou hůl. Lék bych si samozřejmě platila, jak jsem se tu dočetla.věk: 64 let výška: 173 cm váha: 128 kgOdpověď
Milá paní Mileno,
na lék Ozempic se ptá mnoho čtenářů, a protože jsme podobné dotazy již zodpovídali, doporučuji podívat se zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic
(odpovídá redakce, )
-
Saxenda nebo Ozempic
(15.07.2023)
Dotaz
Mám velkou nadváhu, který z těchto produktů, nemám cukrovku.věk: 56 let výška: 168 cm váha: 99 kgOdpověď
Milá Romano, pokud jste odhodlaná zhubnout, měla byste si vytvořit nějaký "hubnoucí" plán, nejspíše ve spolupráci s nutričním terapeutem nebo edukační sestrou. Při hubnutí mají zásadní význam správně zvolená dieta a vůle ji dodržovat. Léky jako Saxenda či Ozempic mají úlohu podpůrnou a bez patřičného odhodlání vám nepomohou, nebo jenom krátkodobě.
Saxenda je lék přímo určený pro podporu hubnutí. Není hrazena zdravotní pojišťovnou a je na předpis dostupná. Ozempic je u nás zatím schválený k používání jenom u pacientů s diabetem 2. typu a jsou-li splněna preskripční omezení, je pojišťovnami pně hrazený. Na hubnutí u osob bez diabetu nebo s diabetem, kdy nejsou splněny podmínky pro předpis, si jej lidé rovněž musejí sami hradit.
Ozempic je nyní velmi populární, takže ho užívá spousta lidí i bez diabetu, kteří často navíc nejsou ani příliš obézní. To vedlo k tomu, že je značně nedostatkový a v ČR proto může být nyní předpisován jen pro osoby s diabetem. Podává se jen 1x týdně a v plné dávce je o něco účinnější než Saxenda. Bez pořádného vedení léčby obezity odborníkem a vaší velké vůle bude ale efekt Ozempicu nedostatečný.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
zhubnutí
(29.06.2023)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli je pro mě Rybelsus vhodný.Je mi čtyřicet let.Cukrovku mají oba mí rodiče,já zatím ne.Beru Euthyrox 175 mg .Plavu,cvičím,jezdím na kole,hlídám si stravu,nicméně nedaří se mi zhubnout.Mohla bych tento lék užívat? Nehrozí jojoefekt,když ho pak vysadím?.Děkuji za odpověď.věk: 43 let výška: 169 cm váha: 95 kgOdpověď
Dobrý den,
Rybelsus zatím nemá v České republice indikaci k užívání na léčbu obezity. Pokud tedy nejste diabetik, teoreticky by Vám neměl být v rámci léčby čistě obezity předepsán. Netvrdím, že se situace v budoucnu nezmění a indikace nebude přidělena, ale zatím - alespoň co vím, tak na léčbu obezity není u nás schválen. Současně neříkám, že by nemohl s obezitou pomoci.
Ze stejné skupiny léků, ale aplikovaný injekčně, je na léčbu obezity schválený přípravek Saxenda. Oba léky patří do skupiny agonistů GLP-1 receptoru. Jedním z jejich účinků na hubnutí je zpomalování vyprazdňování žaludku, což zvyšuje pocit sytosti. Částečně zmírňuje i např. pocit “vlčího hladu” (jak ho nazývají moji pacienti). I tyto efekty se však dá přejíst a léky nemusí u každého vést ke zhubnutí. Někdo celý účinek léků vnímá výrazně méně než ostatní.
Jojo efekt hrozí u každého hubnutí. Součástí procesu hubnutí je i zvyknout si na menší porce, na jiný životní režim, nastavení… Pokud se po vysazení léků a ústupu účinku jedinec vrátí k původním návykům, tak samozřejmě může jojo efekt přijít rychle.
poznámka redakce:
podobný dotaz včetně odpovědi naleznete zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=rybelsus
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!