Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

124 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, beru Ozempic pro hubnutí. Dotaz: zhubla jsem 14 kg za 1 rok. Mohu dále užívat? Nemám cukrovku, beru ho opravdu na hubnutí, když vysadím, jak se udržet? Abych zase nenapsala? Je mi 42, vážím nyní 76 kg byla bych ráda abych udržela nebo 4 kg dala ještě dolů. Co nežádoucí účinky pro dlouhodobém užívání? Děkuji Markéta
    věk: 43 let výška: 166 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milá Markéto, lék Ozempic a jemu podobné látky mohou mít jako nejčastější nežádoucí účinek nevolnosti, někdy zvracení nebo průjem. To se většinou časem upraví a navíc lidem s nadváhou to často nevadí, protože když jedí méně, tak jsou tyto nežádoucí účinky také menší a hubnutí lépe funguje.

    U tohoto léků se také udává možnost postižení cév na očním pozadí, což se vysvětluje rychlým poklesem glykémií u osob s diabetem, kterým se díky tomuto léku příliš rychle upraví hladina krevního cukru. Je to věc týkající se zejména osob se špatně léčeným diabetem 2. typu, ale přesto bych čistě pro jistotu doporučoval nechat si po roce vyšetřit oční pozadí.

    Dalším opravdu velmi vzácným nežádoucím účinkem je zánět slinivky břišní, případně sklon k tvorbě žlučových kamenů. Jde ale opravdu o efekt velmi vzácný, nicméně hlášený.

    Vzhledem k tomu, že lék snášíte dobře a že u vás funguje, tak bych vám doporučil v léčbě ještě pokračovat. Zpravidla se používá dávka 1 mg 1x týdně. Snažte se ještě zhubnout na pro vás vhodných 72 kg a dodržujte přitom dietu, kterou používáte. Vyhýbat se některým jídlům je pro vás nyní možná snazší a také dávky míváte nižší. Připravujte se na to, že to časem zvládnete i bez Ozempicu. Až se k tomu rozhodnete, mohla byste přejít dočasně na nižší dávkování (0,5 mg) a uvidíte. Pak se pokusíte lék vysadit. Být ale štíhlá, to zdaleka není jen věc estetiky. Proto udržovat vhodné váhy je do budoucna velmi důležité.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den ,mám na vás prosím dotaz Užívám na cukrovku 2 forxigu 10 mg jednu tabletu denně a glucophage xr 1000 mg.cukr 6.9 dlouhodobý 52.vaha 129 kg.dnes jsem byl na kontrole a paní doktorka mně chce k tomu přidat Trulicity ink.pojistovna prý mně zaplatí buď forxigu nebo trulicity forxiga stojí na měsíc cca 1000 korun.Muj dotaz je proč k metforminu mám užívat dva další léky a jeden z toho si platit .proč musím užívat oba léky .dekuji
    věk: 56 let výška: 170 cm váha: 129 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    důvodů proč se Vaše lékařka rozhodla přidávat další lék na zlepšení kompenzace diabetu může být více. Domnívám se, že ten hlavní důvod je pomoci Vám co nejvíce s redukcí hmotnosti. Máte těžkou obezitu a je velké riziko zdravotních komplikací. Cílem je zhubnout alespoň 15-20kg. Kompenzaci diabetu aktuálně nemáte špatnou, ale pokud nedojde ke snížení váhy, je velká pravděpodobnost dalšího zhoršování. A teď k lékům. Forxiga je preparát, který vylučuje cca 80g cukru do moči za den. Snižuje tedy energetický příjem a pomáhá tak hubnout. Jeho potenciál je redukce 5-8kg a to podle toho jak moc se k tomu snažíte hýbat a držet dietu. Preparát Trulicity je další lék, který pomáhá hubnout a zlepšovat kompenzaci diabetu jiným způsobem než Forxiga. Kombinací léků lze očekávat větší váhový pokles. Protože jsou oba léky poměrně drahé, hradí pojišťovna jeden nebo druhý a to ještě za přesně specifikovaných podmínek.

    Řada pacientů, kteří chtějí zhubnout si některé přípravky hradí sami. Lékařka Vám nejspíše chtěla nabídnout tuto možnost, není to nezbytně nutné, ale může Vám to pomoci se snížením váhy. Pamatujte ovšem na to, že ani kombinace těchto léků nenahradí životní styl, pohyb a stravu.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    "Dobrý den, začátkem října jsem prodělala akutní zánět slinivky, zřejmě po liraglutidu. Při propouštění z nemocnice jsem měla ranní cukr 12, 24.10. 5,9, jaterní testy v pořádku. Testy z 6.1. ukazují hodnotu ranního cukru 7,8, jaterní hodnoty zhoršené. Protože držím dietu, omezila jsem tuky na 50g denně, sacharidy, nesladím, zařadila jsem víc zeleniny, ovoce, luštěnin, vlákninu, beru ostropestřec, zhubla jsem od října 8 kg, od června celkem 14 kg. Pohyb výrazně nezařazuji, protože mám artrózu v koleni, která se rozbouřila po zánětu slinivky, takže chodím jen na dvě krátké procházky denně. Jsem velmi zklamaná, že úprava životního stylu vedla ke zhoršení mého stavu, nevím, co mám dělat a co mě čeká. Dana věk: 56 letvýška: 172 cmváha: 90 kg EDIT: zánět slinivky jsem prodělala 4.9.22, strávila jsem 8 dní na kapačkách a 12 hodin zažívala kruté neutuchající bolesti v pravém podžebří. Musela jsem si zavolat záchranku. Krevní testy potvrdily akutní zánět slinivky. V nemocnici jsem zhubla 1kg. Předtím jsem zhubla 6 kg na liraglutidu, který jsem brala jako podporu hubnutí. Diabetes jsem před záchvatem neměla, moje hodnoty se držely kolem 4,5. Zvýšily se v nemocnici na 12, při kontrole 24.10.poklesly na 5,9 a podle krevních testů už jinak byla biochemie v pořádku. Pokračovala jsem dietě, kterou jsem držela od června, ale ubrala tuky (50g) a sacharidy (170g) a přidala bílkoviny (90g), protože vyšetření ukázalo nedostatek bílkovin. Zhubla jsem dalších 7kg. Výsledkem je zhoršení stavu k 6.1. - cukr 7,8. Dietu beru velmi vážně, potraviny odvažuju, ráda bych zhubla ještě alespoň 10 kg. Chuť k jídlu mi nechybí, zhubnout mi dalo velkou práci. Proto jsem tak zklamaná. Podotýkám, že játra ztučnělá mám a také tady jsem si od zhubnutí slibovala alespoň udržení hodnot jaterních testů. Žlučník mi byl odoperován v roce 2015. Zajímalo by mě, jaké mám možnosti, co ještě můžu pro sebe udělat, a proč se mi nedaří situaci zlepšit.
    věk: 56 let výška: 172 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Dano, po přečtení dodatečných informací, které jste nám poslala, mohu doplnit svoje úvahy a napsat vám svůj názor. I tak ale nemohu váš zdravotní stav znát přesně. Budu se snažit dát vám doporučení, které by vás nemělo nijak poškodit, i kdyby se situace vyvíjela jinak, než se mi to nyní podle vašich informací jeví.

    Shrnu nejprve poznatky z vašich údajů:

    • Vy jste donedávna neměla diabetes, respektive nebyl vám dosud zjištěn. Nicméně pro nadváhu jste začala užívat lék liraglutid, pravděpodobně pod názvem Saxenda, což je přípravek liraglutidu určený k podpoře hubnutí. Tento lék si pro indikaci hubnutí musí zájemce hradit sám.

    • Liraglutid je tzv. analog lidského hormonu zvaného glukagon-like peptid 1 (tzv. GLP-1). Tato látka mění pohyblivost zažívacího ústrojí, podporuje sekreci inzulínu a zlepšuje jeho účinnost a díky svému působení jednak přímo na zažívací ústrojí, ale také i v mozku, kde navozuje větší pocit sytosti po jídle, a tím tlumí chuť k jídlu. Někdy dokonce navozuje mírnou nevolnost po jídle, což lidé s nadváhou ale často oceňují, protože potom jedí méně. Kromě tohoto pocitu nevolnosti má liraglutid celkem málo nežádoucích účinků. Někteří pacienti po něm ale zvracejí, zvláště když začínají vyšší dávkou. Málokdy je však nevolnost důvodem k přerušení léčby, udává se okolo 10 % případů. Velmi vzácným, zato však závažným vedlejším účinkem, je zánět slinivky břišní (pankreatitida). Proto se tento lék zpravidla nedává osobám, které zánět slinivky již v minulosti prodělali.

    • Vy jste měla dost výraznou nadváhu. Ta bývá spojena s tzv. inzulínovou rezistencí a představuje rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu. Bývá provázena ztukovatěním jater a většinou také se ztukovatěním slinivky břišní, což snižuje její výkonnost. Při zhubnutí se často citlivost na inzulín zlepšuje a ztučnění, jak jater, tak slinivky ustupuje. Je to ale proces pomalý, může trvat řadu měsíců.

    • Je dost možné, že váš případ zánětu slinivky břišní byl vyvolán podáváním liraglutidu, i když se na tom mohly podílet i jiné faktory, jako je sama obezita, kameny ve žlučových cestách (i po odstranění žlučníku) či nějaká vloha k zánětu slinivky, mezi něž např. patří vysoká hladina krevních tuků nebo vysoká hladina vápníku. Existují také vrozené poruchy, které riziko vzniku zánětu slinivky zvyšují, ty jsou ale vzácné. Mezi časté faktory patří alkohol, riziko také zvyšují některé léky, např. glukokortikoidy (často používané v léčbě kloubních obtíží, ať již ve formě tablet, či injekcí do kloubů). Vy udáváte silnou artrózu, tak je možné, že jste takto i byla léčena.

    • Zánět slinivky může mít těžký průběh a někdy může vést k poruše funkce slinivky. To se může týkat i postižení Langerhansových ostrůvků, které produkují ve slinivce inzulín.

    • Nyní jste částečně zhubla, ale chtěla byste ještě zhubnout více. Přitom vám ale glykémie v poslední době spíše stoupla, i když se zatím nejedná o vysoké hodnoty. „Jaterní testy“ máte dosud zvýšené a domníváte se tedy, že ztukovatění jater přetrvává. Přitom nadále držíte redukční dietu.

    Co bych vám nyní doporučoval:

    1. Nedoporučuji vracet se znovu k léčbě žádným přípravkem typu GLP-1 analoga, který obsahuje účinnou látku, jako jsou liraglutid, semaglutid a dulaglutid.
    2. Držte nadále dietu s omezením tuků a sacharidů. Pokud to dokážete, věřím, že dále ještě zhubnete. To pomůže jednak bránit rozvoji diabetu, ale postupně se zlepší i „jaterní testy“, krevní tuky a ustoupí ztučnění jater a slinivky. Chce to ale vytrvalost, nečekejte rychlý zázrak. Úspěchem bude, když během jednoho roku zhubnete o 5 kg.
    3. Na základě vyšetření jater, např. ultrazvukem, se ujistěte, že nemáte přítomné další žlučové kameny a že nedochází i po odstranění žlučníku k stáze žluči. To je důležité pro prevenci opakování zánětu slinivky. Nepijte alkohol, nebo jen zcela minimálně, snažte se vyhnout glukokortikoidům při léčbě artrózy (včetně obstřiků).
    4. Jak bude dále probíhat vaše porucha glukózové tolerance, to nedokážu předvídat. Nicméně vhodná dieta s pokud možno dostatkem pohybu (navzdory kloubním potížím) je nejlepší prevence. Snažte se najít pro vás vhodný a spíše příjemný způsob fyzické zátěže, jako např. plavání, jízda na kole apod. Může se ale stát, že budete potřebovat nějaký další lék, např. metformin, který zlepšuje působení inzulínu, případně jiný typ tablet. Pokud by vaše slinivka opravdu byla postižená a vedlo to i k poruše sekrece inzulínu, mohla byste později potřebovat malé dávky tohoto přirozeného a bezpečného hormonu.
    5. Mějte trpělivost. Obezitu jste si nastřádala nejspíš během mnoha let, tak se nedivte, že ustupuje tak pomalu. Hlavní je, že ustupuje. Navíc, zánět slinivky je závažné onemocnění. Rekonvalescence může trvat dost dlouho. Budete-li ale zdravě a málo jíst a pokud možno dostatečně se pohybovat, uděláte pro svoje zdraví hodně a postupně se to projeví, uvidíte. Moc vám doporučuji spolupráci s nutričním terapeutem. Pomůže vám odhalit chyby v dietě a posílí vaši motivaci.

    Držte se!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, bohužel jsem vlivem nedostatku pohybu a špatné stravy za poslední 3 roky přibrala asi 25 kg. Kvůli různým zdravotním potížím (teploty, únava, závratě, post covid..) pravidelně navštěvuji lékaře a bylo mi řečeno, že mám prediabetes (listopad 2021 glukóza 6,73, duben 2022 6,78). Vyřadila jsem veškeré sladké nápoje, piju vodu, sladké ani slané pochutiny nejím vůbec. Jím pouze, když mám hlad, ne chuť. Hodně zeleniny, luštěnin, obiloviny, netučné sýry atd., maso nejím. Bohužel stále nemám moc pohybu, byla mi totiž zjištěna sinusová tachykardie (začala jsem brát betablokátor) a mívám pocity na omdlení, které znemožňují výrazný pohyb. Od dubna jsem zhubla 8 kg (z 93 na 85). Rychleji se mi nedaří. Chci se zeptat - stačí rozumný jídelníček sám o sobě k odvrácení diagnózy diabetu, případně časem i vymizení prediabetu? Nebo je třeba hubnout rychleji? Na další kontrolu jdu v lednu. Děkuji Michaela
    věk: 27 let výška: 158 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Michaelo, je vám 27 let, máte výraznou nadváhu a již nyní zvýšenou glykémii na lačno. Jste tedy v poměrně velkém ohrožení budoucího diabetu. Je pravda, že diabetu nelze předcházet ve všech případech, protože někdo k tomu prostě má sklony. Ale jinak lze vývoj podstatným způsobem ovlivnit.

    Vy byste rozhodně měla výrazným způsobem zhubnout, jíst zdravou nízko kalorickou stravu a věnovat se pohybu. Uvádíte řadu zdravotních potíží, které vám asi brání intenzivní fyzické zátěži, ale to neznamená, že se nemůžete pohybovat méně intenzivně, ale za to déle. Pro vás je důležitý výhled do budoucna, a proto nezáleží tolik na tom, jak rychle se vám to podaří, ale vývoj by měl být systematický a směřovat k podstatnému omezení hmotnosti. Velmi by vám pomohlo, kdybyste spolupracovala s nějakým nutričním terapeutem, který by vám vysvětlil, jak si upravovat jídelníček, ale zejména by vás dokázal povzbudit a posilovat vaši vůli. Rozhodně bude lepší, když budete hubnout jenom pomalu, ale zato vytrvale a systematicky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    beru metformin 750 cca 8 měsíců 2xdenně, dlouhý cukr mám 40, před zvýšením dávky jsem měla 48, je možno uvažovat o snížení dávky? Zhubla jsem cca 8kg
    věk: 51 let výška: 165 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Jano, jsem celkem překvapen, jak často dostávám podobný dotaz. Metformin vám evidentně pomohl a předpokládám, že jste nezaznamenal žádný závažnější vedlejší účinek. |Přesto si však přejete dávku tohoto léku snížit, zřejmě z obavy, že užívání "této těžké chemie" vám nějak uškodí nebo dokonce špatně zapůsobí na vaši slinivku břišní.

    Opak je ale pravdou. Jde o lék dobrý a velmi bezpečný. Jen se někdy stává, že sám na diabetickou poruchu nestačí a je potřeba přidat ještě jiné léky.

    Já vás ale velmi chválím, že jste tak hezky zhubla. Určitě by se hodilo zhubnout ještě trochu, ale skvělé by bylo i to, kdybyste váhu zase nedohnala zpět. Je to velmi důležité, asi důležitější než léky. Máte nyní krásný ggykovaný hemoglobin, tak pokračujte takto ve své úspěšné léčbě a metformin užívejte stejně. Zdaleka se ještě nejedná o plnou dávku, ta se pohybuje mezi 2000 a 3000 mg denně. Metformin vám pomůže udržet dobré glykémie i váhu.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Ozempic mi celkově za cca rok a půl užívání pomohl zhubnout asi 20 kg. I hodnoty cukru se zpočátku velmi zlepšily (postupně jsem brala maximální dávku, 1,0 Ozempicu), nicméně poté se úbytek váhy zcela zastavil a dokonce i hodnoty cukru (zřejmě i vlivem dlouhodobého stresu a jeho zajídání sladkým) zhoršily. Lékař mi poté Ozempic sebral s tím, že již nazabírá. Chci se proto zeptat - jak dlouho lze tento lék užívat? Je nějaké časové omezení - i v případě, že stále zabírá, kdy ho lze dále pacientovi předepisovat a pojišťovna ho stále hradí? Váha mi jde opět rychle nahoru a obávám se, že se mi znovu dostane až na původní hodnotu. Pouze Ozempic na mě zabírá - vyvolává takové nechutenství, že prostě jíst víc nemůžu. Je možné tento lék užívat stále, tj až do konce života? Děkuji za odpověď, Jana.
    věk: 57 let výška: 170 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Milá Jano, Ozempic je pro vás pravděpodobně vhodný lék a měla byste jej užívat nadále. Ve správně indikovaných případech je tento lék hrazen zdravotní pojišťovnou, jinak stojí asi 2 300 Kč měsíčně. Podmínkou pro úhradu také je, že po nasazení tohoto léku dojde ke zlepšení diabetu. Ve vašem případě se tak stalo, ale vy jste si na to časem zvykla a začala zase hodně jíst. Nemá cenu  pro tuto vaši chuť k jídlu hledat omluvu, je to prostě chyba, i když po lidské stránce to jde dobře pochopit. Jaképak zajídání žalu sladkým! To přinese jen další starosti.

    Měla byste se proto k hubnutí znovu pevně rozhodnout, vysvětlit to vašemu lékaři a o předpis léku jej požádat. V nejhorším případě byste si ho mohla i sama hradit, protože se to pro zdraví určitě vyplatí.

    Nerad bych vám dělal plány až do konce vašeho života, tak dlouho asi Ozempic brát nebudete. Berte to tak, že nyní je vhodný (tedy pokud spolu s ním jste připravená k dietní disciplíně). Časem se může najít i jiný vhodný lék.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Přikládám ještě doplnění mé původní otázky, na kterou mi odpovídal pan doktor Saudek. Diabetes se u mě projevil na konci ledna s tím, ze jsem čtvrtek začal hodně pít, hodně chodil na malou, měl sucho v ústech. A zhubnul po dvou týdnech o 6kg. Hned po víkendu jsem sel na krev a zjistil se cukr 22,2 na lacno. Hemoglobin 84. Dnes jsem byl na kontrole v Ústí a tři měsíční cukr mi spadl na 40, takže jsem dostal pochvalu. Ten cukr 6,4 jak jsem psal to byl průměr podle senzoru na každý den. Na lacno mám většinou od 5 do 6. Moje doktorka obvodní i diabetolozka mi říkali, ze bych hubnout nemel už ze nevim čim by to mohli byt, proto jdu 6. Června k nutriční poradkyní. Ale nepřijde ze bych jedl málo 5 či 6x denne. Neříkám ze bych si dával větší porce, ale malé mi taky nepřijdou. Predtim jsem skoro nesnidal a jedl tak max 3x denne. No řeklo se mi po odběru v únoru ze prý mám jedničku typ s největší pravděpodobnosti,ale nemůžou to říct na sto procent jelikož prý slinivka ještě funguje a ten inzulin ji možná trochu oživil a nějaké věci prý vypadají na dvojku tak co si pak má člověk myslet. U nás v rodině byla cukrovka u dedy stařecká po 70 roku věku. A teta ji má osm let ale druhy typ. Nevim kam bych musel aby se zjistilo na sto procent jaký typ mám. Proto si i říkám kdybych fakt jedl malé porce podle nějakýho jídelníčku co jsem dostal na začátku tak bych musel už úplně zhubnout a mýt hlad. Tak nevim co s tím. Snad jsem toho uvedl co nejvíc, kdyztak se ještě zeptejte. Dekuju Kunák
    věk: 28 let výška: 191 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Milý Marku, děkuji za doplňující informace. Teď alespoň vím, že váš diabetes je nyní vyrovnaný při minimální dávce inzulínu. Myslím, že vás vaši lékaři poučili zcela správně. Je pravděpodobné, že se jedná o pomalu se rozvíjející typ 1, ale jiný typ také nelze vyloučit. Ono je to z hlediska léčby jedno, a čas ukáže. Máte jist běžnou dietu vhodnou pro pacienty s diabetem tak, abyste neměl hlad a abyste držel stabilní váhu. Zůstat štíhlý je ale lepší. Pokud by při vhodné dietě glykémie stoupala, bylo by nutné dávky inzulínu zvyšovat. Váš senzor to ohlídá, je dobře, že jej máte.

    Diabetes 1. typu by se mohl potvrdit tím, že by vám stanovili autoprotilátky, které jsou pro tento typ diabetu typické (i když nemusejí být přítomny ve 100% a nemusejí být přítomny všechny). Jedná se zejména o protilátky anti-GAD, anti IA2, anti ZnT8 a protilátky proti inzulínu (i když ty po zahájení léčby inzulínem již nejsou tak významné). Toto vyšetření se dá jistě v Ústí provést, případně vzorky poslat do specializované laboratoře.

    Také bývá vhodné u nově zjištěného diabetu a navíc s tím vaším „hubnutím“ provést ultrazvukové vyšetření břicha včetně pankreatu.

    Znovu ale opakuji, že léčba bude záviset na vašich glykémiích a ne na typu diabetu, takže tuto nejistotu nemusíte nijak prožívat. Bohužel, diabetes 1. typu pravděpodobně povede k postupnému poklesu sekrece inzulínu. Diabetes 2. typu by se zase zhoršoval, pokud byste znovu ztloustnul a byl málo fyzicky aktivní.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Brzy mi bude 42 a asi od 18 mám neustále nadváhu (70 kg+). Měřím 168. V současnosti se má váha pohybuje kolem 90 kg a tuk se mi usazuje zejména v pase (108 cm). Před měsícem jsem z jídelníčku vyřadila výrobky z pšenice (měla jsem pouze 1x 2 rohlíky a 1x zákusek za celou dobu). Snažím se vůbec nejíst potraviny, ve kterých je přidaný cukr. Cukrovku nemám. Při preventivní prohlídce mi naměřili 5,2. Všechny výsledky krve OK. Otec má zvýšenou hladinu cukru v krvi asi od 50 let (bere prášky) a stejně tak i jeho sourozenci (pochází z 6 dětí). Obě jeho sestry si píchaly inzulín. Jejich matka měla cukrovku a asi v 60 jí amputovali nohu. V listopadu jsem měla zánět povrchových žil a posledních 7 týdnů mám zánět šlachy u kotníku. Nemůže se jednat o inzulínovou rezistenci? Slyšela jsem, že se může objevit i 20 let před cukrovkou. Pokud by se mohlo jednat o inzulínovou rezistenci, dá se někde změřit? A za jak dlouho se dá stravou ‘vyléčit’? K snídani a dopol. svačině mám každý den ovesnou kaši s banánem. Nebylo by vhodné vyřadit z jídelníčku i oves (nebo omezit pouze na snídani)? Přílohy (rýže nebo brambory) jím max. 3x týdně. 2x týdně krajíc žitného chleba, který by měl být protizánětlivý, co jsem slyšela. Dřív jsem jedla skoro každý den sladkosti, kterých jsem se v zájmu zdraví vzdala. Piji pouze vodu a neslazené teplé nápoje. Jinak se už několik let stravuji zdravě a denně se hýbu, ale mám problém s váhou. Potřebovala bych zejména zhubnout, nemůžu ale teď sportovat kvůli bolesti v noze. Za poslední měsíc se mi podařilo zhubnout pouze asi 1 kg. Děkuji Monika.
    výška: 168 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milá Moniko, píšete celkem odhodlaně a z toho získávám dojem, že jste ochotna se svojí nadváhou aktivně bojovat. Máte za sebou ale už hodně pokusů a nadváha se stále zvyšuje.

    To, že máte inzulínovou rezistenci, je velmi pravděpodobné až skoro jisté. Není moc třeba to nějak vyšetřovat, i když pro potvrzení inzulínové rezistence by se mohly např. vyšetřit hladiny inzulínu a C-peptidu na lačno a po jídle, případně by mohl být proveden náročný test pomocí tzv. hyperglykemického klempu. Jedná se ale o metodu výzkumnou a běžně se neprovádí.

    Jinak ale vězte, že inzulínová rezistence je měnící se stav. Když např. někdo pořádně zhubne a k tomu se dostatečně pohybuje, jeho citlivost na inzulín se většinou zlepší. Naopak, když postupně nabírá hmotnost a vede lenošivý způsob života, inzulínová rezistence se zhoršuje. U predisponovaných osob (a to vy podle výskytu v rodině jste) se tato porucha stupňuje až do stádia, kdy beta buňky pankreatu již nestačí malé citlivosti na inzulín čelit svou zvýšenou aktivitou, postupně se vyčerpávají a produkce inzulínu může klesat. V té chvíli se zpravidla také objeví diabetes.

    V mnoha případech lze tomuto vývoji předejít právě štíhlou linií a pravidelným a dostatečným pohybem.

    Vy ale máte sklon k obezitě výrazný a máte za sebou letitou snahu něco s tím dělat. Proto vám doporučuji, abyste navštívila kvalitní obezitologické pracoviště, které vám může pomoci. Jednak pro vás vypracují doporučené diety, ale zejména vás budou profesionálně motivovat, abyste dietu držela. Většina lidí se domnívá, že to vůlí zvládnou sami, ale velmi často to nezvládnou. Potřebují podporu.

    Kromě toho jsou nyní k dispozici léky, které mohou hubnutí podpořit. Jedná se např. o lék Saxenda, který si ovšem pacient musí hradit (asi 3000 Kč měsíčně). Další možností lék Ozempic. I ten je nutné hradit v podobné ceně.

    Domnívám se ale, že pro vás by mohla být vhodná tzv. bariatrická léčba. Jedná se o chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí, který se dnes provádí celkem standardně a má dobré výsledky. Je k tomu ale nutná spolupráce s pacientem. Většinou dojde k výraznému poklesu hmotnosti, ve vašem případě třeba i o 25 kg. Je ale vhodné volit správnou metodu a dát přednost spíše takové, která má zpravidla trvalý efekt. O tom by vás poučili na obezitologickém pracovišti, mně napadá např. OB klinika.

    Uvědomte si, že jste zatím mladá a celkem zdravá a že se jedná o výkon preventivní. Může vás uchránit před vznikem diabetu a jeho komplikací.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    V jakých potravinách je nejvíc sacharidů? Chci zhubnout a nevím co vynechat ze stravy. Nemohu sportovat. Děkuji Eva
    věk: 47 let výška: 164 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pro začátečníky je vhodné ze začátku monitorovat svůj aktuální příjem (před dietou) třeba 3 dny např. na stránkách www.kaloricketabulky.cz a poté snížit  svůj příjem energie o 1500 - 2000 kJ. Nutné je ale také dodržovat troj poměr živin - doporučený příjem živin je cca 20 % bílkovin, 30 % tuku a 50 % sacharidů.  

    Sacharidy dělíme na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy zvyšují cukr v krvi rychle a nemají příliš vysokou sytící schopnost. Je to ovoce, mléčné výrobky a sladké cukry - tedy sušenky, čokolády, ale i med, cukr, sirupy, sladké pití atd.  Ovoce i mléčné výrobky jsou zdravé, proto je nezakazujeme, ale omezujeme jejich množství. Ovoce se doporučuje asi v množství 100 g na den. Mléčné výrobky se doporučuje konzumovat v přirozeném stavu - nedoslazované. Ale protože přirozeně obsahují jednoduchý cukr laktózou, mohou také neslazené mléčné výrobky i mléko zvyšovat cukr v krvi. 

    Složené sacharidy - pečivo a přílohy ve stravě potřebujeme, pouze omezujeme jejich množství, ale nevyřazujeme je zcela. Nejméně sacharidů obsahují luštěniny a brambory. Poté rýže, těstoviny, bramborový knedlík a konečně houskový knedlík. 

    Pokud máme při snížených porcích hlad nebo chceme žít ještě zdravěji, zaměníme tyto přílohy za přílohy, které obsahují více vlákniny. Tedy upřednostníme luštěniny, vařené brambory, pohanku, bulgur, rýži natural, těstoviny semolínové, těstoviny z luštěnin, kuskus celozrnný, celozrnnou mouku, špaldovou mouku, žitnou mouku, chléb celozrnný, chléb žitný. 

    více najdete v mém článku zde: 

    Sacharidové přílohy | O cukrovce

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mam cukr po ranu 15 na lacno beru prasky
    věk: 57 let výška: 175 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Luboši, jediné, co o vás vím je, že vám je 56 let, máte diabetes, výraznou nadváhu a glykémii příliš vysokou. Protože se vlastně na nic neptáte, tak usuzuji, že jen chcete slyšet, „co my na to“.

    Především si musíte uvědomit, že hodnota na lačno 15, pokud je to opakovaně, je opravdu vysoká. Po jídle to potom určitě skočí ještě výš.

    Potřebujete navštívit svého lékaře, nechat si to od něho vysvětlit a požádat jej o doporučení, jak držet dietu. Měl byste se určitě pokusit zhubnout, i když je to velmi náročné. Efekt se nemůže dostavit rychle, ale pokud byste výrazně omezil množství sacharidů v dietě, odhadem na 120 g denně, tak by to jistě pomohlo. Jenom byste si měl promluvit s dietní sestrou, která by vám to vysvětlila a ukázala vzorové jídelníčky. Našel byste je ale i na našich stránkách.

    Je také možné, že byste potřeboval účinnější léčbu, ale to nemohu posuzovat, když nevím, co užíváte nyní.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!