Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

124 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Prosím o pomoc s výživou a snížením hmotnosti u dcery, které byl diagnostikován DM1 před 3 lety. Inzulin je dodáván inzulinovou pompou -NOVORAPID. Za dobu léčby přibrala dcera 25 kg. Ve svých 16 letech při výšce 164 cm váží 70kg a každou další návštěvu v diabetologii máme minimálně 1kg navic a lékařka nám dávky inzulinu neustále zvyšuje. Opakovaně má dcera zvýšenou hladinu cholesterolu i toho tzv.zlého . Glykovany hemoglobin mame 58 mmol. Zkusili jsme i akupunkturu, marně. Nejvice mě trapi nadvaha. Dcera byla velmi aktivni sportovec, Nyni 2xtydně treninky po1,5 hod - tanec . Ale kvůli nadváze má potíže s kolenními klouby. Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, radu či kontakt. Zdraví Dana
    věk: 17 let výška: 164 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.

    Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí,  pokud:

    • Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
    • Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
    • Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.

    Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.

    S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.

    Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.

    Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.

    Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Často se zadejchávám 

    Josef

    věk: 71 let výška: 176 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milý Josefe, letos vám bude 72 let, máte velmi těžkou nadváhu a máte diabetes. Důvodů pro vaši dušnost může být více a takto na dálku to nemohu posoudit. Uvedu tedy několik příčin, které se mohou vztahovat k tomu, co o vás vím a dále uvedu několik dalších možných příčin:

    • Samotná nadváha je dostatečný důvod k dušnosti. Člověk to do určitého věku dokáže překonávat, ale časem ho to prostě unaví. Zhubnout by jistě pomohlo, i kdyby příčina byla ještě jiná.
    • Někdy se u pacientů s diabetem, zvláště pokud mají nadváhu, nedostatečně vyrovnaný diabetes a případně zvýšený krevní tlak, vyvíjí nedostatečnost srdeční. Dlouho trvající metabolickou poruchou dochází k postupnému snížení výkonnosti srdečního svalu, který navíc musí zvládat vysoké nároky, především vzhledem k obezitě.
    • U dlouho trvajícího, zejména nedostatečně kontrolovaného diabetu, může docházet k postižení srdečních cév. To se může projevit nejen nedostatečnou funkcí srdce, ale může dojít i k infarktu myokardu, který nemusel být rozpoznán.

    Můžete ale mít také onemocnění plic, o kterém nepíšete. Např. tzv. obstruktivní chorobu bronchopulmonální, která je častější také u obézních osob, zejména u kuřáků.

    Pocit dušnosti vyvolává také hromadění tekutiny v těle, což je často průvodní jev u onemocnění srdce, ale také ledvin. Projevovalo by se to mimo jiné otoky, zejména na nohách. Onemocnění ledvin může být také provázeno chudokrevností, která rovněž může být příčinou dušnosti.

    Jak vidíte, nemohu vám na dálku dát příliš užitečných rad. Měl byste podstoupit lékařské vyšetření a zatím dbát na to, abyste neměl vysoký krevní tlak a nepoužíval příliš mnoho kuchyňské soli v jídle. No a to hubnutí, to je úkol na delší dobu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz, žena, výška 161cm, váha 80 kg, věk 53 let byla mi diagnostikována DM - tedy snad jen prediabetes s nařízenou dietou - změnou stravování - 3.6.2021 naměřena váha 92 kg po 3.měsících naměřeno 80 kg 8.9.2021 a chtěla jsem se zeptat jak je to s tukovou hmotou atd. viditelně jsem zhubla poznávám to na velkých kalhotách... jedná se prosím ještě o nadváhu či obezitu a jak je to s konzumací pečiva, zatím ještě nedokážu být bez pečiva ale jím chleba a tmavé pečivo. Jaroslava
    věk: 53 let výška: 161 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, kladete mi přímou otázku a já tedy odpovídám přímo: ano, hmotnost 80 kg při tělesné výšce 161  cm vás zařazují podle stanovených kritérií do kategorie „obezita 1. stupně“. Jinak to není nic hezkého říkat někomu, že je obézní a nemá to velký smyls, pokud dotyčný nemá opravdový zájem  něco pro svoje zdraví udělat a chce zhubnout. Vaše předchozí hmotnost vás řadila dokonce již do kategorie „obezita 2. stupně“, chcete-li to vědět.

    Já vás ale musím velmi pochválit, že jste tak výrazně a za krátkou dobu zhubla, musela jste se hodně snažit. Nadváha a obezita představují velké riziko nejen pro vznik diabetu, ale také pro řadu dalších onemocnění, počínaje srdcem, klouby, játry, ledvinami, atd. atd. Teď jenom bude těžké si novou váhu udržet, nebo ji dokonce dále snížit, třebaže ne již tak rychle. Vezměte ale v úvahu, že vám je teprve 53 let a kam až by vaše hmotnost mohla vystoupat, kdybyste se k tomu nepostavila čelem.

    Dovoluji si odhadnout, že ztracených 12 kg představuje především ztrátu 12 kg tukové tkáně a pokud byste ztratila dalších 12 kg, byla byste teprve na hranici nadváhy. Pokud byste se při tom dostatečně pohybovala a udržovala se fit, tak by se nejednalo o svalovou ani kostní hmotu, takže byste o nic „cenného“ nepřišla a bylo by vám líp. Cesta k tomu je ale trnitá a často provázena zklamáním, když to nejde tak dobře. Proto vám doporučuji dávat si raději jen menší cíle, nyní tedy zejména váhu udržet.

    Pokud jde o jídlo, tak ze všeho nejdůležitější je udržovat jeho nízkou kalorickou hodnotu. Měla byste tedy především omezit všechny zbytečné tuku, zejména živočišné. Pečivo je ale také významným zdrojem kalorií a v těle se snadno přeměňuje na tuk. Měla byste ho tedy jíst rovněž pokud možno málo a sacharidy přijímat raději ve formě zeleniny a ovoce, které alespoň obsahují vitamíny.

    Ze všeho nejlepší by bylo, kdybyste se spojila s rozumným nutričním terapeutem, který by vám poradil. Rozhodně vám nedoporučuji žádnou „zázračnou“ dietu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lékař doporučil zhubnout. Kvůli bolesti kolene (artritida) a bolesti v obou dolních končetinách nemám žádný pohyb. Beru metformin 1-0-1, doplněk na podporu hubnutí?
    věk: 61 let výška: 160 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Vážená paní Drahuše, přeji dobrý den,

    je obtížné zhubnout, pokud není možné zvýšit výdej energie např. chůzí nebo dokonce běháním. Musím na samý úvod upozornit, že neexistují žádné zázračné doplňky stravy, které by umožnily rozumným způsobem zhubnout tak, jak by bylo třeba. Vždy je proto třeba kombinovat několik přístupů najednou.

    Začnu ale tím, že existují léky na léčbu cukrovky, které umožňují snížit tělesnou hmotnost. Jedná se buď o tzv. inkretiny, jejichž nevýhodou je, že se jedná o injekce, které se aplikují pod kůži. Druhou skupinou jsou tzv. glifloziny, což jsou tablety, které se užívají jednou denně. Obě uvedené skupiny léků mohou přispět, spolu se vhodnou dietou se snížení tělesné hmotnosti i o 10 %, což by ve vašem případě bylo dosti významné.

    Pokud se vrátíme k doplňkům stravy, pak mi věřte, že jejich účinek není příliš veliký a v řadě případů dokonce není žádný. Vědecké práce, které se touto problematikou zabývají dokonce před některými doplňky stravy varují, protože mohou u uživatelů vyvolat nežádoucí účinky včetně některých závažných postižení. Loni byl v prestižním časopise zabývajícím se léčbou cukrovky zveřejněn krásný přehledný článek (Effectivenes of herbal medicines for weight loss: A systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials), ze kterého vyplývá, že důkazy o snížení tělesné hmotnosti máme k dispozici jen pro několik doplňků stravy, navíc jsou tyto důkazy pouze pro krátkodobé užívání (do 12 týdnů) a nevíme přesně v jakých dávkách je třeba tyto doplňky stravy užívat, aby byly dostatečně bezpečné.

    Zdá se, že největší efekt na snížení tělesné hmotnosti má extrakt z bílých fazolí. Placebem kontrolované studie, které byly provedeny, poukazují na možnost snížení tělesné hmotnosti až o 2,5 kg za týden při dávkování cca 2,4 g extraktu denně.

    Upozorňuji Vás však, že efekt žádného doplňku stravy nebude dostatečný pokud současně neupravíte svůj jídelníček, o tom bych Vás ale nechtěl poučovat, jistě jste si toho sama dobře vědoma. Příjem energie by prostě měl být nižší než je její výdej. Energii nemusíte vydávat pouze chůzí, můžete jí vydávat i tím, že budete cvičit horními končetinami s použitím knihy nebo malých činek, možná by jste se divila, že i toto je efektivní při výdeji energie.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!