Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

145 dotazů

  • Dotaz

    Jsem diabetička II typu dosud na PAD a lékařka mi nyní předepsala (více méně na můj popud) Ozempic. Zajímá mě zda a jaký je možný příspěvek zdravotní pojišťovny na tento přípravek. Jana
    věk: 66 let výška: 156 cm váha: 123 kg

    Odpověď

    Milá Jano, téměř stejný dotaz nám byl položen opakovaně, naposledy dnes.

    Podívejte se proto na naši starší odpověď zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    a ta dnešní:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-nadvaha

    Podmínky pro hrazení Ozempicu ve vašem případě jsou za prvé obezita (tu splňujete), ale také nevyhovující výsledek dosavadní léčby při použití jiných léků (nevím, čím jste dosud léčena a s jakým efektem).

    Ozempic se může hodit pro léčbu obezity, ale čistě pro tento důvod si jej musejí pacienti hradit sami. Měsíční léčba stojí asi 2 400 Kč, ale zase se ušetří za jídlo.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem dia 2.stupně, 3x denně picham inzulin/ráno 10humalog, večer také, na noc toujeo 50/beru lék Ezen, měřím 160cm, vážím 85kg, BMI mi vypočetli přes 30. Poradte jestli mám právo na menší doplatek..., dík Jana
    věk: 77 let výška: 160 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Jano, mohla by vás zajímat naše odpověď na podobnou otázku, kterou naleznete na našich stránkách zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Ještě vám zde kopíruji informaci o možnosti úhrady léku u pacientů s diabetem 2. typu, kterým podobně jako v předchozím odkazu nepostačují jiné léky k dobré léčbě diabetu, ale kteří mají současně obezitu tzv. II. stupně, BMI nad 35:

    Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1C < 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35.

    Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10% či vyššímu poklesu hladiny HbA1C bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen.

    Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg SEMA na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.

    Jak vidíte, opravdu nesplňujete současná kritéria pro zvýšenou úhradu tohoto léku. Vypomoci by bylo možné např. volbou kombinovaného léku Xultophy, což je dlouze působící inzulínový přípravek (podobně jako Toujeo), ale v jednom peru je rovnou přimíchána další látka, která odpovídá svým účinkem semaglutidu (jen je obsažen v přípravku Ozempic).  Tato fixní kombinace je hrazena. Obdobně tomu tak je u přípravku Suliqua, což je kombinace s dlouze působícím inzulínem a dalším lékem s podobným efektem jako má Ozempic. Před použitím obou uvedených přípravků je však nutné se podrobně poučit o způsobu jejich používání a o volbě dávky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Obezita operaci bajpas žaludku před rokem nedaří semi hubnout bércové vred na páté už 6 měsíců
    věk: 50 let výška: 185 cm váha: 137 kg

    Odpověď

    Milý Roberte, vy si jistě zasloužíte, a určitě máte, soustavnou péči v obezitologické ambulanci a v ambulanci diabetologa.

    Nevím, do jaké míry je váš diabetes vyrovnaný, ale asi příliš nebude. Také nevím, jakou operaci žaludku jste podstoupil. Jednodušší tzv. gastroplikace nemusí být u všech pacientů dostatečně účinná, zejména když pacient není schopen a ochoten dodržovat doporučený dietní režim. Existují operace účinnější, ale o tom se musíte poradit v ambulanci, kde vás po tomto zákroku sledují. Protože jste asi již dříve opakovaně nebyl schopen dostatečně zhubnout pouze pomocí železné vůle a diety, tak by pro vás některá s účinnějších metod mohla být vhodná.

    Existují také léky, které napomáhají snižovat hmotnost, samozřejmě při dodržování diety. Užívají se např. tzv. analoga glukagonu podobnému peptidu (GLP-1 analoga), třeba léky Saxenda či Ozempic. Jejich použití ale musí řídit váš diabetolog a měl by být informován také obezitolog, aby to bylo vhodné v souvislosti s vaší předchozí operaci.

    Defekt na patě je nejspíše důsledkem diabetické polyneuropatie, nedostatečného vyrovnání diabetu, přílišného zatěžování při obezitě. Jste asi sledován ve specializované podiatrické ambulanci. Tam by také měli ověřit, zda je vaše noha dostatečně prokrvené, zda o ránu dostatečně pečujete, nohu nepřetěžujete a používáte vhodnou obuv.

    Na řešení vašich problémů žádný kouzelný proutek neexistuje. Jedině je možné zvolit náročnou, zdlouhavou  ale zato většinou účinnou cestu, která zahrnuje osobní odhodlání, spolupráci s obezitologem a dietní sestrou, dále s diabetologem a specialistou na léčbu defektů dolních končetin u diabetiků. Celý problém byste měl dostatečně pochopit a odhodlat se situaci zvládnout. Je to velmi těžké, ale jde to.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím pěkně, můj otec se léčí s diabetem druhého stupně. Bere léky meymetsi 50mg 1-0-1 avšak hodnoty glykémie se pohybují v rozmězí 10-15 jednotek. Chtěla bych se zeptat, zda je normální, že lékař toto neřeší. Prý má zhubnout. Je však po urázu (fraktura acetabula) a pohyblivost je dosti omezená. Potřebvoala bych vědět, zda je toto normální, nebo je možné přejít na jiné léky, příápadně inzulin. Nebo co všechno se proto dá udělat. Ta hodnota cukru mi přijde opravdu vysoká. Děkuji Alena
    věk: 58 let výška: 182 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, souhlasím s vámi, že udržovat glykémie mezi 10 a 15 mmol/l je nesprávné a je potřeba s tím něco udělat. Na prvním místě je ale opravdu potřeba, aby si toho byl vědom váš otec a byl odhodlaný s tím něco udělat. Na prvním místě se skutečně nabízí redukční dieta, kterou je však nutné vysvětlit a pacienta motivovat. To, že je po úraze acetabula, je dobrá omluvenka a já ji jako člověk beru. Jenže my už dávno nejsme v škole a nikdo nás už nechce známkovat.

    Maymetsi je kombinace 2 léků, sitagliptinu a metforminu. Jsou to léky dobré, ale dieta je opravdu na prvním místě. Přidání inzulínu by asi glykémie zlepšilo, ale současně by to podpořilo lepší ukládání kalorií z jídla do dalšího tuku. Tento krok bych volil teprve po zavedení kalorického omezení, pokud by to nestačilo. V zásobě jsou ještě samozřejmě jiné léky, např. glifloziny nebo analoga GLP-1, případně pioglitazon. Jejich výhodou je, že spíše napomáhají hubnutí. To je ovšem nutné probrat s ošetřujícím lékařem, pro každého pacienta může být vhodnější určitá kombinace podle celkového zdravotního stavu.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohl bych si prosím pichat Ozempic při inzulínu 4x denně, jardiance, metformin. Potřebuji zhubnout kvůli operaci cév. Děkuji Antonín
    věk: 61 let výška: 178 cm váha: 112 kg

    Odpověď

    Milý Antoníne,

    lék pro vás může být z čistě lékařského hlediska vhodný. Pro plné hrazení Ozempicu zdravotní pojišťovnou jsou stanovena pravidla, která jsou podrobně popsána v odpovědi na dotaz od jiného našeho „čtenáře“, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/zvysena-uhrada-leku-ozempic-0.5-2

    Neuvádíte, jaká je vaše hodnota glykovaného hemoglobinu. Pokud by vyrovnání vašeho diabetu bylo i bez Ozempicu dobré, nemusel by pro vás být tento lék plně hrazen. Pokud se Ozempic používá čistě pro nadváhu, musejí si jej lidé sami hradit. Je ale pravděpodobné, že vy indikační kritéria pro plné hrazení splňujete.

    Ozempicu je momentálně na trhu nedostatek, ale doufejme, že  firma tento problém brzy vyřeší.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Ještě mně napadla jedna možnost. Jestli vlivem dlouhodobě zvýšené glykémie, nebo boreliozy nedošlo k poškozenî nervů a ty potom dávají špatné informace mozku o množství glykemie a jestli se nemůže stát, že díky poškození vyhodnotí normální glykemii jako hypoglykemii a to mi potom navodí už při 6,5mmol. ty stavy hypoglykemie. Nemůže to být možné? Co si o tom myslíte? Děkuji. S pozdravem Martin
    věk: 55 let výška: 200 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Martine, lékař musí umět ve své ambulanci připustit skoro každou možnost, protože i zcela neobvyklé případy se mohou v dnešní populaci více než 8 miliard lidí na světě vyskytnout. Nicméně, jak se říká, obvykle se dějí věcí obvyklé a lékař by si neměl z hlavy vymýšlet nové nepodložené teorie.

    Proto vám doporučuji předpokládat, že vaše pocity nejsou skutečnými hypoglykémiemi, i když vaše potíže se jim podobají. Člověk navíc pochopitelně hledá pro svoje problémy řešení. Sníst něco sladkého může být navíc příjemné, a tak si člověk může dokonce vypěstovat jakýsi reflex, že když se necítí ve své kůži, je to tím, že potřebuje něco sníst. Takhle bohužel postupuje hodně lidí a vysvětlují tím důvod, proč speciálně oni nemohou zhubnout. Tím vůbec neříkám, že by to mohl být váš případ, ale setkávám se s tím celkem často.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň chcem sa spýtať dnes keď som šiel na kontrolu k diabeticke mal som ráno glykémie 6.9 išiel som domov dal som si 2x krajec celozrnného pečiva šunku a syr o 2 hod na meraní som mal 5.9 ďalej cukor sa mi podarilo z hodnôt 18 dat celý mesiac od 4.9 do 8 ale hba1c som mal 11.9 po mesiaci 11.1 ci to klesá pomaly alebo ako to je.Ešte jedna vec pred športom mam 5.2 po športe 9 a po hodine 6.2 ci je to normalne Som typ 2 na tabletkách 1 ráno 1 večer gluco 500 ďakujem vám za odpoved. Tomáš
    věk: 36 let výška: 190 cm váha: 118 kg

    Odpověď

    Milý Tomáši, vy máte zejména nadváhu a potřebujete zhubnout. Velmi pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale zcela jistý si být nemohu, protože toho o vás vím příliš málo.

    Nevyjadřujete se dostatečně srozumitelně, ale z vašeho líčení soudím, že jste asi v poslední době nezřízeně jedl, což se projevilo vysokými glykémiemi. Lékař vám asi domluvil a po měsíci trochu lepšího stravování se glykémie výrazně zlepšily, ale glykovaný hemoglobin (HbA1c) zatím neklesá.

    Doporučuju vám proto pokračovat v nastolené dietě (i když vaše snídaně nebyla zase tak malá) a kontrolovat si glykémie. HbA1c si zkontrolujte po 3 měsících, kdy teprve bude možné očekávat výraznější změnu. Pokud zůstanou hodnoty vysoké, budete potřebovat dietu ještě dále zpřísnit a přidat asi ještě další léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 70 let, mám vysokou nadváhu a mám parézu až plegii od hrudní oblasti. Pohyb tedy nijak praktikovat nemohu. Navíc mám po 30 letech tohoto ochrnutí zničené i ruce. Zhubnout bych potřebovala hlavně kvůli přesunům (na postel, na vozík, do auta atp.) a co je také velmi důležité, aby byla snáze možná manipulace se mnou. Chtěla bych vědět, zda by zhubnutí pomocí Ozempicu bylo možné a zda bych jej případně mohla mít na předpis a od jakého lékaře. Eva
    věk: 71 let výška: 164 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Milá Evo, léčba obezity je náročný úkol pro pacienta i lékaře. Jedinou cestou ke zhubnutí je snížení kalorického příjmu, ať již člověk uvádí že jí hodně nebo málo. Vždycky je to více, než je potřeba ke zhubnutí.

    Kombinuje se při tom více postupů, ale nejdůležitější je motivační terapie za spolupráce psychologa a nutričního terapeutu. Dají se k tomu používat některé pomocné léky, které zejména snižují chuť k jídlu. Ověřených a povolených léků však není mnoho. Mezi ty, které působí především na psychiku, patří lék Misimba. Mezi v poslední době úspěšné léky patří tzv. analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1), které se jinak užívají v léčbě diabetu 2. typu. Osvědčil se lék Saxenda, jehož použití je u nás schválené pro léčbu obezity, a dále Ozempic, který působí možná ještě lépe, ale u nás je schválen pouze pro léčbu diabetu 2. typu.

    Ani jeden z těchto 3 uvedených léků není pro léčbu obezity hrazen ze zdravotního pojištění a léčba přijde asi na 2 400 až 3000 Kč měsíčně. Ozempic je hrazen pro lébu diabetu 2. typu za splnění určitých podmínek (nedostatečný efekt jiných léků, špatně vyrovnaný diabetes, potvrzení dobrého efektu po 6 měsících léčby).

    Vy se ptáte konkrétně na Ozempic. Ten je nyní extrémně ve fóru, takže si jej až příliš mnoho lidí nyní kupuje ke zhubnutí. Důsledkem je jeho nedostatek na trhu, který snad pomine. Mohl by být pro vás vhodný, ale pamatujte, že je to lék pomocný. Snižuje chuť k jídlu a působí u někoho menší, u jiného větší nevolnost. Bez extrémní osobní vůle jíst málo nefunguje. Jeho cena je nyní 2 400 Kč na měsíc. U indikace diabetu jej pojišťovny hradí.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 2 typů lékařka mi mění pořád léky,a nedaří se mi zhubnout, jelikož mám špatnou funkcí štítné žlázy a beru letrox 200mg každý den.Byl by pro mě ideální lék Ozempic. Jitka
    výška: 179 cm váha: 138 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, máte výraznou nadváhu a pro její snížení by stálo za to vyzkoušet všechny dostupné postupy. Nebudu zde zabíhat do dlouhého líčení, že zcela základním opatřením je dodržování dietního režimu. To jste jistě již opakovaně zkoušela asi to nefungovalo.

    To, že máte špatnou funkci štítné žlázy by ale nemělo být dostatečným argumentem, protože funkce štítné žlázy se dá velmi dobře nahrazovat tabletami, které se dávkují podle individuální potřeby. Dávka Letroxu 200 mikrogramů denně je sice dosti vysoká, ale to není tak důležité. Používají se takové dávky, které fungují.

    Ozempic je nyní velmi populární, protože kromě zlepšování glykémií pomáhá také hubnout. Momentálně se dá říci, že se dokonce nadužívá a sám o sobě problém s obezitou nevyřeší. Lék by přesto mohl být pro vás vhodný. U nás je hrazen pro léčbu diabetu 2. typu, pokud není dostatečně vyrovnaný běžnou léčbou perorálními antidiabetiky. Není hrazen pro léčbu obezity bez diabetu – v takovém případě si jej musejí pacienti hradit.

    Navzdory tomu je ale nyní o něj takový zájem, že firma Novo-Nordisk jej momentálně nestačí vyrábět, a tak je léku nedostatek.

    Vy byste určitě měla chodit do obezitologické poradny a snažit se zařadit do komplexního programu hubnutí, který zahrnuje řadu osobních i léčebných opatření. Jedna z možností je také používání léku Ozempic, tedy až jej bude opět dostatek, což snad bude brzy. Podobně ale působí nyní více léků. Jenom od nich nemůžete očekávat zázraky. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V lednu loňského roku mi byla zjištěna cukrovka 2. typu. Lačnou glykémii jsem měla cca. 10 a Hba1c 65. Za rok jsem zhubla 15 kg a dnes jsem byla na kontrole a lačnou glykémii mám 5,8 a Hba1c 38, u toho dlouhého cukru už se vlezu do referenčních mezí laboratoře. Jím cca. 150 g sacharidů za den a sním tak 0,5-1 kg nesladké zeleniny denně (rajčata, papriky, okurky, kedlubny). Z vývoje cukrovky mám radost, ale co mě dnes šokovalo, zase se mi zvedl cholesterol...celkový mám 5,7 HDL 1,5 a LDL 4, 00 Triglyceridy 1,34. A tohle mi hlava nebere. Nejím tučné věci, maso mám tak jednou do týdne - kuře nebo vepř. panenku. Jím tuňáka v konzervě ve vl. šťávě. Tofu. Z uzeniny jím jen šunku. Mléčné výrobky - kefíry, tvaroh, dělám si tvarohové pomazánky. Fakt jednou za čas si dám hermelín. Vejce tak 2 týdně. Čili od doby, co jsem začala jíst "jak králík", jak říká manžel, tak se mi dramaticky zhoršil cholesterol. Doktorka mě pochválila za cukrovku a na dotaz, proč se mi tak strašně zhoršil cholesterol mi řekla - no to máte geneticky. Bezva, asi ano, ale už mi nebyla schopná vysvětlit, proč mám hrozné výsledky po zdravé stravě a když jsem jedla velmi špatně. Ano, zlepšil se mi HDL, že už nemám pod normu. Triglyceridy jsem měla v norně i předtím. LDL 3,2. Ptala jsem se, zda to může být třeba teorie, co jsem už taky slyšela, že když člověk omezí cholesterol ve stravě, tak tělo není blbý, má nastavenou nějakou svou mez a začne si ho vyrábět víc samo. Na to mi řekla, že to je hloupost a že to mám geneticky. Ráda bych, kdyby mi to někdo byl schopen vysvětlit tak, abych tomu rozuměla a dávalo mi to smysl. A ne taková ta odpověď - to máme od zad, to máte od nervů a nebo geneticky. :o) Tak jsem vyfasovala statiny, z čehož radost nemám, ale asi není jiná cesta - z mého pohledu už nemám co omezovat. Jen jsem z toho smutná a mrzí mě to, že se fakt snažím... Vy vždycky tak hezky všechno vysvětlíte, tak bych byla ráda, zda byste mi tohle nějak vysvětlil. A napadá Vás, co bych ještě tedy měla dělat? Chci ještě zhubnout, to je jasné... ale už se to spíš zaseklo. Moc děkuji. Katka
    věk: 44 let výška: 173 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milá Katko, při narůstající hmotnosti tělo vzdoruje jak může, ale velice často už není schopno zvládat metabolické nároky, které na tělesnou schránku své duše člověk někdy klade. Obezita (podle všeho jste měla původně 120 kg) velmi zvyšuje metabolické nároky. Inzulín, produkovaný ve slinivce břišní, se snaží vyrovnávat sníženou citlivost k jeho působení. Tvoří se ho stále více, ale pak už na to beta buňky pankreatu nestačí. V té chvíli se objeví diabetes – to znamená vzestup glykémie.

    Vy jste v ustavičném přetěžování tělu ulevila a zhubla jste skvělých 15 kg. Také se to se hned příznivě projevilo. Neznamená to ale zdaleka, že porucha pominula. Pokud byste znovu přibrala nebo případně nedokázala ještě dále ubrat, diabetes se objeví znovu. A vězte, že diabetes není jen zvýšená glykémie, ale také porucha metabolismu tuků, často zvýšený krevní tlak a náchylnost k cévním onemocněním. Proto se hubnutí a fyzická aktivita opravdu vyplatí.

    Nevím ale, proč jste byla „šokována“ výsledky vyšetření krevních tuků. To je bohužel věc, která k diabetu, obezitě a inzulínové rezistenci patří. Vaše výsledky nejsou nijak závratné a vůbec mě nepřekvapují, i když, jak píšete, úspěšně držíte dietu. Zaprvé, v těle máte stále zásobu možná 40 kg živočišného tuku. Za druhé, cholesterol se v těle aktivně tvoří a statiny působí především tak, že snižují jeho tvorbu ve vašem těle. Příznivý efekt statinu nejen na krevní hladinu cholesterolu, ale především na snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění, je dostatečně prokázán. Proto vám užívání statinu (nejlépe ještě v kombinaci s ezetimibem – látkou, která snižuje vstřebávání cholestorolu ze střeva), velmi silně doporučuji.

    Z vašeho líčení je mi ale jasné, že dobré jídlo vám dělá starosti, stejně jako mně a mnoha jiným „jedlíkům“, a nejde vám z mysli. Jíte sice jako králík, ale stále ve vás dřímá „mlsná“ Kateřina, a tak si mnoho dalších jídel, která králíci nejedí a která obsahují hojně tuků, dopřáváte (mléčné výrobky, šunka, vejce, atd.).

    Ze všeho nejdůležitější je pro vás výdrž a správná míra. Zejména musíte všech nekráličích jídel jíst jen přiměřené nebo spíše jen malé množství, jen to zelí si klidně chroupejte podle libosti. Svoji hladinu cholesterolu neprožívejte, je celkem v pořádku, ale mnohem lepší by bylo, kdyby byla trochu nižší. Proto vám silně doporučuji pokračovat bez emocí s tím statinem, jen si snad vyžádejte ten kombinovaný lék, bude působit ještě lépe.

    Jak k diabetu tak k vyšším hladinám cholesterolu mají mnozí lidé přirozené vlohy. Lze proti tomu ale bojovat a má to efekt. Možná by pro vás byl vhodný i některý lék ze skupiny analogů GLP-1, které nejen pomáhají zvládat diabetes, ale také podporují hubnutí a snižují chuť  k jídlu.

    Abych to tedy shrnul:

    Na prvním místě vám gratuluju k těm 15 kilům. To je opravdu výkon. Nicméně vyhráno nemáte a asi nikdy nebudete mít. Ta vloha k obezitě u vás bude přetrvávat a vy se s tím budete muset potýkat.

    Z vašich výsledků nebuďte šokována, ale spíš příjemně překvapena. Ten glykovaný hemoglobin je opravdu důsledek vašeho úsilí a ten cholesterol není nijak děsivý. Šokována byste mohla být leda z toho, kam až jste nechala svoji váhu narůst. Ale k tomu jste se postavila čelem, jste ještě mladá osoba a tak věřím, že to v přijatelné míře zvládnete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!