Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a nadváha
143 dotazů
-
Rere - co kdybych si píchal inzulin jen 1x a ne 2x
(06.02.2024)
Dotaz
Co byste stalo kdyby sem sy pichal jenom 1 nanoc jinak sy picham 2krat dene ráno 20 a večer 10,
jenom jedno pero mám novo mix 30 flexibilní pen Silvester
věk: 49 let výška: 188 cm váha: 134 kgOdpověď
Milý Silvestře, pomyslete na svého jmenovce Sylvestra Stalone v jeho roli Rambo. Jestlipak by se bál jednoho vpichu nejjemnější jehlou navíc? Nechci vás navádět, abyste zlikvidoval celou policejní četu, ale jemný vpich 2x denně byste vydržet mohl a nesmlouvat.
Inzulín Novomix má 2 složky. Ze 70% obsahuje dlouze působící inzulín (asi 18 hod.) a z 30% rychle působící inzulín (maximálně 4 hod.). Dlouze působící složka má za úkol udržovat glykémii hlavně mezi jídly a v noci, krátce působící složka má zajistit inzulín společně s jídlem. Jak vidíte, i tak vám chybí polední dávka rychlého inzulínu před obědem.
Vzhledem k vaší obezitě je pravděpodobné, že vám byl inzulín nasazen proto, že vaše beta buňky pankreatu už nedokáží čelit vaší obezitě a selhávají. Moc byste si pomohl, kdybyste jim omezením kalorického příjmu ulevil. Beta buňky by se potom možná pochlapily a zase by produkovaly inzulínu více a vy byste třeba inzulín nepotřeboval vůbec. Takto vám lékař asi inzulín předepsal proto, že si s vámi neví rady, když na jeho nabádání jíst méně málo dbáte a glykémie vám potom příliš stoupají.
Já se domnívám, že 2 dávky jsou pro vás lepší než jedna, ale ukecat by se to asi dalo. Jenom by to nebylo příliš vhodné. Myslete tedy na prvním místě na svoje zdraví a na druhém místě na toho chudáka Ramba, který toho musel tolik vydržet a naříkal jenom tehdy, když přišel o své přátele.
Návrh redakce: poslední dobou stále více doporučujeme náš nový projekt Fotojídelníčky, kde si v rámci Vaší diety volíte konkrétní počet sacharidů na den (dokonce i se svačinami:-). Třeba Vás také zaujme podívejte se zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
rychlé a časté změny glukózy v krvi
(02.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, již zhruba od dospívání na sobě často pozoruji náhlé silné nevolnosti a musím si okamžitě dát něco sladkého, jinak omdlívám. Na pravidelných prohlídkách u lékaře mi vždy většinou naměřili podlimitní hladinu cukru a nikdo mi do teď neporadil co s tím. Ani můj lékař se tím nikdy nezaobíral. Při prvním těhotenství jsem měla cukr v normě, někde u spodní hranice. Myslím, že v rámci těhotenství jsem jedla dost ukázněně (největší prohřešek byl asi bílý jogurt s vlašskými ořechny ks snídani) - možná i proto, že mám sklony k přibírání a nechtěla jsem přibrat moc. I přesto jsem přibrala asi 35 kg, kterých jsme se nikdy pořádně nezbavila, protože i přes dodržování kalorických tabulek, bez bílého pečiva a sladkostí šla váha jen velmi obtížně dolů, ale naopak jsem byla úplně bez energie. Teď s druhým dítětem už se tolik neomezuji. Váha už nejde tak rychle nahoru, ale ale asi poslední 4 týdny jme byla několikrát na odběru krve a na testech těhotenské cukrovky, protože nebyli pořádně schopni určit co se mnou. Hodnota cukru mi skáče někde mezi 2,9 a 5,2. Nakonec mi tedy nasadili dietu - tedy řekli že mám omezit sacharidy. Vysvětlovala jsem jim, že mi zřejmě cukr kolísá někdy od puberty a mám s tím často problémy, ale nic mi neporadili. Jakožto diabetologie prý neumí pracovat s lidmi, kteří mají nižší hodnoty cukru. Doposud jsem se nedozvěděla, co může být příčinou a co třeba dělám špatně a jak kolísání cukru v krvi stabilizovat. Proto se zkouším obrátit na vás.věk: 34 let výška: 170 cm váha: 110 kg těhotenství: 30. týdenOdpověď
Dávat vám doporučení jen tak po mailu si neodvažuji, protože k tomu bych potřeboval znát podrobně váš stav. Věřím v tomto ohledu vašemu gynekologovi či případně dialektologovi, který vás sleduje. Myslím ale, že pokud tento stav trvá již déle, nebude příčina závažná (např. nádorové onemocnění, které vede k nadprodukci inzulínu), protože to by se už dávno projevila závažnějšími příznaky.
Pro lékaře je na prvním místě nutné spolehlivě ověřit, že se hypoglykémie skutečně objevují. K tomu bývá nutné alespoň několikadenní sledování v nemocnici, kdy se měří glykémie a ve chvíli, kdy se objeví vaše příznaky, se nabírají také hladiny inzulínu a C-peptidu.
Jenom z pohledu statistiky a zkušeností lékaře uvádím, že alespoň v 50% se jedná o hypoglykémie pouze domnělé a pocit hladu a chuti na sladké, případně sklon k mdlobám, mají jiné příčiny. Ze zbylé poloviny se asi v dalších 50 % jedná o hypoglykémie uměle vyvolané, nejčastěji léky.
Když se tyto příčiny vyloučí a prokáží se skutečně hypoglykémie, začíná diagnostický program.
Já vám tedy nyní doporučuji, abyste se sama zkusila glykémie monitorovat. Je možné si k tomuto účelu zakoupit senzory FreeStyle Libre (je nutné se naučit s nimi pracovat, ale není to složité). Pacientům s diabetem na inzulínu to pojišťovna hradí, ale vy byste si je musela zakoupit. Nicméně jste těhotná a pro zdraví dítěte by se to vyplatilo.
Potom byste sama viděla, zda a jak vám glykémie kolísají. Jíst jídlo navíc byste rozhodně neměla, pokud by hodnoty neklesaly minimálně pod 3,8 mmol/l. Já to nijak neodsuzuju, ale podle mé praxe řada lidí vysvětluje svou nadváhu prostě "nutností" něco sníst a ono se často ukáže, že to prostě nutné není.
Se seznamem svých glykémií byste se pak měla dostavit k lékaři a ukázat mu průběh. On pak posoudí, zda se skutečně vyskytovaly závažnější hypoglykémie. I když měření senzorem není pro lékaře dostatečně objektivní, byl by takový nález od pacienta dostatečným důvodem k podrobnějšímu vyšetřování. Pokud se opravdu o hypoglykémie jedná, většinou se příčina objasní.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Jsou potřeba léky?
(02.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, je mi 32 let a v září mi obvodní lékařka zjistila z výsledků krve vyšší hodnotu cukru. Vzhledem k věku mě proto poslala k diabetologie u kterého jsem byla koncem ledna. Od září jsem zhubla 8 kg na současných 97 kg (výšku mám 159 cm). Obezitu máme v rodině a navíc trpim PCOS. Diabetolog mi udělal vyšetření - cukr nalačno 7,4 a dlouhodobý 44. Předepsal mi Glucophase 750 mg ráno a večer. A můj dotaz zní - jsou leky opravdu potřeba, když dále pokracuji v hubnutí změnou stravy a pohybem? Nebo mám zkusit i názor jiného lékaře v jiné dia poradně? Chtěla bych se totiž dostat do normálních hodnot bez užívání léků. Moc děkuji. Sandravěk: 33 let výška: 159 cm váha: 97 kgOdpověď
Milá Sandro, máte diabetes 2. typu a k tomu syndrom polycystických oválí. Tato onemocnění se spolu často pojí a mají společný znak, a to tzv. inzulínovou rezistenci.
K obezitě máte jistě vrozené vlohy a boj s ní bude pro vás vždy těžký úkol, spočívající zejména v dietním omezení. Lék metformin je ale vhodný pro léčbu obou vašich nemocí a může zlepšovat i ostatní projevy syndromu polycystických ovarií. Není mi jasné, proč chcete usilovat o zvládnutí vašeho diabetu zásadně bez léků, nedává to smysl. Metformin je účinný a bezpečný, jenom nakonec nemusí na to sám stačit. Já vám jeho užívání doporučuji, ale bude samozřejmě+ na vás, zda doporučení lékařů poslechnete. Můžete si to zkusit dále s dietou, pokud máte glykémií blízko normálním hodnotám. Ale s metforminem byste to měla snazší.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
obézní a Saxenda
(01.02.2024)
Dotaz
Dobry den napsala mi doktorka obezitologie saxenu. Nevim zda mohou brat lidi když v rodine rakovina slinivky. Mam operovane oci transplantoce rohovek a kolísavý tlak lecim se s nefunkcnim jicnem. Napsala hned injekci. Jiřinavěk: 52 let výška: 160 cm váha: 81 kgOdpověď
Milá Jiřino, lék Saxenda byl vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Jedná se o tzv. agonistu glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1). O lécích z této skupiny na našich stránkách píšeme opakovaně. Zlepšují účinnost a sekreci inzulínu, ale hlavní jejich efekt zřejmě spočívá ve zpomaleném vyprazdňování žaludku, což spolu s působením i na mozková centra pro pocit sytosti působí menší hlad a někdy mírnou nevolnost při větším jídle. To vede ke zhubnutí a ke zlepšení vyrovnání diabetu. Proto se tyto léky mohou používat také pro podporu hubnutí.
Mezi těmito léky je v ČR vysloveně schválen pro použití pro podporu hubnutí právě lék Saxenda. Začíná se menší dávkou a lidé si postupně na lék zvykají a zvyšují dávku. Musejí si ale lék hradit.
Nejčastějším nežádoucím efektem je určitý pocit nevolnosti, který ale většinou časem ustupuje. Navíc je to v podstatě efekt žádoucí, protože o to jde, aby lidé méně jedli. Pokud jiným způsobem zhubnout nejde, tedy kromě větší fyzické aktivity, ale to má efekt méně výrazný.
Ostatní nežádoucí efekty jsou vzácné až velmi vzácné. O tom, že by zvětšoval riziko rakoviny není nic známo, uvažovalo se u mírném zvýšení rizika karcinomu štítné žlázy, ale nepotvrdilo se to. Zcela výjimečně může lék vyvolat zánět slinivky břišní nebo vyvolat žlučníkovou koliku.
Je-li lék správně indikovaný, zdaleka jeho přínos v podobě hubnutí u obézních osob převyšuje riziko nežádoucích efektů. Lék vám doporučuji, ale bez silné motivace a ochoty dodržovat dietu to fungovat nebude. Na oči žádný vliv neočekávejte. Je ale dobré zůstat pod dohledem lékaře, už jen proto, aby vás průběžně motivoval k tomu hubnutí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Xultophy si píchám, ale přibývám na váze
(30.01.2024)
Dotaz
dobrý den,píchám si na noc xultophy zhruba 4 měsíce a přibral jsem 10kg.Nejde to ničím dolů.i když se více hýbu.Jsou známy studie,že takto xultophy působí?věk: 55 let výška: 170 cm váha: 108 kgOdpověď
dobrý den
inzulín Xultophy je kombinace inzulínu a účinné látky liraglutid. Liraglutid patří do skupiny léků, po kterých obvykle dochází k poklesu hmotnosti. Inzulín někdy k nárůstu hmotnosti vede. Preparát Xultophy bývá obvykle váhově neutrální.
Pokud u Vás došlo k nárůstu váhy, může to mít více příčin
1. pokud jste nasadili inzulín pro těžké zhoršení cukrovky, vídáme často po zlepšení cukru nárůst váhy. Je to proto, že dekompenzovaný diabetik ztrácí cukr močí, proto hubne, toto ale není zdravé hubnutí. Se zlepšením stavu cukrovky se přestane cukr ztrácet do moči a proto může dojít k nárůstu váhy.
2. nedržíte dietu tak jak byste měl
3. hýbete se méně než by bylo vhodné. Říkáte že se hýbete, to je dobře, jde o to aby šlo o pohyb trvající delší dobu, aby docházelo ke spalování cukrů. Například 3x týdně 60min rychlé chůze.
Doporučuji: vytrvat v pohybu a zkontrolovat popřípadě vylepšit dietu, taky abyste na den přijímal cca 150 g cukru a cca 7000 kJ energie. Můžete použít např. kalorické tabulky.
s pozdravem
Poznámka redakce:
můžete využít i náš Fotojídelníček a vybrat si některou z kategorií množství sacharidů na den: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
statiny při cukrovce
(29.01.2024)
Dotaz
Dobrý den, minulý týden jsem dostala statin twicor, poctivě ho večer beru, ale v noci se vůbec nevyspím, jsem desetkrát za noc vzhůru, a spíš v polospánku, než normální spánek. Ruce mě v noci ochrnují od ramene až po konečky prstů. Měla jsem sice syndrom karpálního tunelu na jedné ruce, byla jsem v září operována, od té doby v pohodě. Myslím, že to musí být v souvislosti se statinem, protože jiný už jsem dostala minulý rok, a bylo to to samé, tak jsem tenkrát doktorku uprosila, aby mi ho vysadila. Bohužel cholesterol se mi ještě zvýšil, minulý rok asi 5.4 celkový a 3 LDL, tento rok 6.3 a 4. V době, kdy jsem nevěděla, že mám cukrovku, nebo jsem ji ještě neměla, jsem mívala cholesterol kolem 5 a LDL 2.6. Nevím, co mám dělat, ráda bych dodržela léčebný postup, ale jsem ráno nevyspalá a unavená. Vím, že bych měla zhubnout, bohužel užívám antipsychotikum, a i když toto nezpůsobuje nějaký razantní nárust váhy, při trvalých psychických problémech se mi hubne prostě hůře. Minulý rok jsem dala dolů 7 kg, potom se mi to zastavilo a váha nechce dolů. Dlouhý cukr kolem 37, 38. Užívám metformin 500 na noc. Ranní glykémie většinou průměr kolem 6.5, někdy i nad 7, někdy přes 5. Občas se mi stává, že když se potom najím, např. řecký jogurt, glykémie mi klesne na hodnotu kolem 5.3. V noci (dle dat na senzoru) se mi střídá glykémie kolem 5, kolem 3, 6, 7 a kolem 8, někdy až 9 (myšleno během jedné noci). Bez metforminu jsem měla dlouhý cukr taktéž 37. Metformin užívám od července 2023. Jiné léky psychiatrické abilify 10 mg, elontril 150 mg, obojí ráno. Když jsem jedla tři jídla denně, k čemuž se chci vrátit, dopoledne a odpoledne glykémie v rozmezí tak 4,2 až 5.6. Večer mezi 20. a 21. hodinou často hypoglykémie, hodnoty mezi 3 až 3. 9. Mohla bych se zeptat, zda neexistuje něco jiného než statin na cholesterol, jsem strašně nevyspalá a to brnění v rukou v noci je strašně nepříjemné. Mockrát děkuji za případnou odpověd. Magdalenavěk: 45 let výška: 164 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Magdaléno, u vás je asi hlavní problém obezita. Ta se někdy zhoršuje při užívání antipsychotických léků, které také mohou přispívat k vyšším glykémiím a vyšším hladinám krevního tuku. Glykovaný hemoglobin ale máte v normě a glykémie blízko normy. Je tedy velká šance, že byste svůj stav mohla „ukočírovat“ pomocí diety a pohybu, ale vím, že to mnohdy nejde, nebo to je velmi obtížné.
Obtíže, které popisujete, mohou skutečně působit léky ze skupiny statinů, kam patří i Twicor. Je to ale poměrně hodně vzácné, zatímco různé svalové, kloubní a někdy i nervové potíže jsou velmi časté, ale jen opravdu vzácně jsou způsobeny statiny.
Navrhuji vám proto, abyste na nějakou dobu nasadila přísnější dietu a omezila zejména živočišné tuky. Současně vysaďte lék Twicor a snažte se pokud možno nezaujatě pozorovat, zda vaše obtíže ustoupí. Pokud ano, nebudou pro vás skutečně asi statiny vhodné. Tuto skutečnost je ale dobré nějakým způsobem zaznamenat u vašeho lékaře, aby záznamy mohl použít jako argument pro předpis jiných léků.
Prvním takovým lékem je ezetimib. Ten se velmi často používá v kombinaci se statiny. Existuje ale také samostatně, i když v tom případě je jeho působení slabší. Pro jeho předpis neplatí tak přísná omezení.
Dále existují léky, které ovlivňují regulaci hladiny cholesterolu na tzv. receptorové úrovni. Tyto léky se podávají injekčně (v dlouhých intervalech) a jsou velmi nákladné. Pro jejich předpis existují přísná omezení, z nichž to hlavní je objektivně prokázaná nesnášenlivost statinů (zlepšení po jejich vysazení, znovu objevení symptomů po opětovném nasazení). Předepisovat je mohou jen někteří lékaři.
Já bych vám prozatím doporučoval pod lékařskou kontrolou nasadit ten ezetimib, začít přísnější dietu, vysadit Twicor a sledovat, co se bude dít (s vašimi potížemi i s hladinou cholesterolu). Vše je nutné lékařsky dokumentovat. Dále bude na úvaze vašeho lékaře, zda bude usilovat o možnost léčby těmi novými a velmi drahými léky, které pojišťovna hradí jen při splnění indikačních kritérií.
Poznámka redakce:
Doporučujeme prostudovat si dietní režimy na našich stránkách pod názvem Fotojídelníček zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
počátek diabetu
(26.01.2024)
Dotaz
Při odběru krve na preventivní prohlídce naměřená hodnota 9.Paní doktorkou nasazen lék Metformin.Pokud upravím životosprávu a hladina glukózy bude dobrá,budu muset lék užívat dale.? Marianvěk: 49 let výška: 178 cm váha: 115 kgOdpověď
Milý Mariane, vy rozhodně metformin užívat nemusíte. Je to na vašem rozhodnutí a je dobře, že si sháníte informace. Metformin je ale lék velmi bezpečný a používá se jako první při zjištění porušené glukózové tolerance, či u pacientů s již zjevným diabetem 2. typu. Pokud byla vaše hodnota na lačno, již se jedná o zjevný diabetes. Jen pro správnou diagnózu je nutné opakované potvrzení tohoto nálezu.
Často se lidé ptají: Lékař mi zjistil vysoký krevní tlak a nasadil mi léky. Můj krevní tlak se upravil. Musím léky brát dál? Nu, pravděpodobně ano, protože když se vysadí, hypertenze se znovu projeví. A podobně je to s metforminem.
Vy ale máte velikou nadváhu. Mohl byste tedy zkusit zhubnout a více se pohybovat. Po čase by so mohly glykémie upravit a metformin by nebyl nezbytný. Nicméně tento lék se osvědčil i jako preventivní – zpomaluje přechod od porušené glukózové tolerance ke zjevnému diabetu. A přitom je bezpečný.
Poznámka redakce:
podívejte se na naše fotojídelníčky, kde je možné vybrat si dietu s definovaným množstvím cukru na den
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
váha
(25.01.2024)
Dotaz
Potřebují zhubnout před operací páteře, bohužel mi to nejde, protože se nemohu moc hýbat, Helenavěk: 66 let výška: 160 cm váha: 105 kgOdpověď
Dobrý den paní Heleno,
určitě by nejvíce pomohla naše přísná redukční dieta. Ohledně receptů a toho, jak by to mohlo vypadat se můžete inspirovat naší nejpřísnější dietou 5100kJ, kterou najdete v našem fotojídelníčku.
Doporučuji omezit velikosti porce jídel např. na 1/2 , zařadit hodně zeleniny, jídlo nesmažit, lze upravovat na páře, zařazovat nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo typu např. chléb Mastemacher. Stejně jako výběr jídla je třeba se zaměřit na denní zvyklosti. Snídat, pravidelná strava, poslední jídlo nejméně 2 hodiny před spaním, nejíst večer, pít hodně neslazených tekutin, pravidelný spánek, alespoň 8 hod/den.
Každý pohyb se počítá a je k dobru, nejzdravější pohyb je chůze, každý den zařazovat malé procházky. Některým lidem s bolestmi zas vyhovuje plavání.
Lze se také poradit se svým diabetologem ohledně možnosti léčby semaglutidem (bohužel ne každý má plnou úhradu pojištovnou), který velmi pomáhá lidem, kteří se opravdu snaží zhubnout.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
vysoký cukr a únava
(24.01.2024)
Dotaz
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na takovou věc. Již delší dobu u sebe pozoruji nadměrnou únavu a stavy kdy se takzvaně krátkodobě v řádu několika vteřin doslova odpojím od reality a to tak že se mi i těchto úsecích nevědomí okamžitě zdají útržky snů. Byl mi zjištěn vysoký cukr v krvi 24,6 a byly mi nasazeny léky. Osobně jsem započal s dietou a snažímse i o redukci váhy. Je možné že tyto stavy nepřekonatelné únavy mají co do činění s vysokou hladinou cukru v krvi? Jiřívěk: 60 let výška: 180 cm váha: 125 kgOdpověď
Milý Jiří, příčin vašich stavů únavy a krátkodobého spánku přes den může být více, ale ve vašem případě se jako příčiny vysloveně nabízejí výrazná obezita a diabetes.
Samotné vysoké glykémie jsou ukazatelem špatného metabolismu. Kromě toho dlouhodobě vedou ke ztrátě tekutin a potřebných minerálů, což samo o sobě vede ke slabosti a spavosti. Hyperglykémie a obezita jsou častou součástí tzv. syndromu inzulínové rezistence, který rovněž často zahrnuje tzv. spánkovou apnoe (periodické poruchy dýchání v noci při spánku, kdy se často člověk pro vynechaný nádech a zapadnutí jazyka probudí, silně se nadechne a pak zase usíná). Díky častému buzení v noci je pak navíc přes den ospalý.
Myslím, že ke zlepšení povede úprava vašich glykémií, a to zejména dietou, ale pravděpodobně také léky a možná i inzulínem. Po určité době se nesporně dostaví zlepšení. Spánková apnoe ale bude přetrvávat, dokud budete tak výrazně obézní. Aspoň částečný pokles hmotnosti (a snížení objemu krku) pomůže. Někdy je nutné podávat v noci kyslík maskou nasazenou na obličej.
Po úpravě glykémií bude ale také nutné vyšetřit funkci štítné žlázy, protože chybění jejích hormonů vede nejen k obezitě, ale právě také k takové únavě a spavosti. Zároveň bude vhodné stanovit hladinu celkového a volného testosteronu, jehož nedostatek se může projevovat únavou. Vhodné bude také vyšetření v laboratoři pro spánkovou apnoe, kde se dá porucha zjistit.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
možnosti snížení hmotnosti u tzv. dabldiabetika s DM1 + IR
(22.01.2024)
Dotaz
Pro léčení srdeční arytmie vyžaduje kardiolog okamžitý výrazný pokles mé hmotnosti, jak toho mohu v podmínkách zdravotní péče v ČR dosáhnout?
Dodatek
Vážený kolektive odborníků z Poradny pánů profesorů Kvapila a Saudka. Obracím se na Vás s prosbou o radu, neboť poprvé po 35 letech cukrovky jsem se dostal do kritické situace, ze které nevidím žádné východisko. V roce 1988 jsem onemocněl cukrovkou diagnostikovanou jako DM2, po 3 letech překvalifikovanou na DM1. Počáteční stav: Zcela zdravý, sportovně založený mladík, 33 let, výška 180 cm, váha 70 kg na hranici podváhy (cukr a tučná jídla jsem vždycky nesnášel), následně diadieta 180 g sacharidů/den, inzulin 30 j./den. V průběhu aplikace inzulinu v následujících 30 letech narůstala s železnou pravidelností a s železnou rovnoměrností i moje denní spotřeba inzulinu až se po 30 letech tento plynulý nárůst samovolně zastavil na 120 j./den. Na tento růst spotřeby inzulinu přímo úměrně navazoval i růst váhy, stejně pravidelný a stejně rovnoměrný, který se zastavil na 130 kg v tom samém okamžiku po 30 letech, jako se zastavil růst spotřeby inzulinu. To vše se dělo bez jakýchkoliv vnějších vlivů, nedokázal jsem to ani nijak ovlivnit ani zastavit, nedokázal to ani můj diabetolog ani náš krajský obezitolog. Jen pro ilustraci: obvyklá snídaně před aplikováním inzulinu 4 rohlíky s turistickým salámem, v průběhu aplikace inzulinu 1 rohlík se šunkou. Můj stav po 30 letech aplikace inzulinu: zvýšený cholesterol, hypertenze, zhoršený zrak, srdeční arytmie, výrazný pokles fyzické kondice, ochablost, dýchavičnost, váha 130 kg na hranici těžké obezity 3. stupně, diadieta 150 g sacharidů/den, inzulin 120 j./den (Lyumjev, Tresiba). Důvod tohoto vývoje cukrovky mi nedokázal nikdo objasnit, za příčinu všichni považovali přejídání. Domnívám se, že něco jsem snad pochopil až po přečtení odborných publikací pana doc. Karáska /1/ a paní prof. Pelikánové /2/. Jsem přesvědčen, že mým problémem nebyla a není ani tak cukrovka DM1, ale že moje onemocnění je daleko horší a jeho původcem je můj metabolický syndrom a jeho základní projevy: inzulinová rezistence, hyperinzulinémie, centrální obezita, akcelerovaná ateroskleróza. Očekávané brzké důsledky neléčeného dabldiabetu DD1 (některé jsou již přítomny): vysoké riziko hypertenze, dislipidemie, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a dalších závažných zdravotních problémů, vyšší je pochopitelně i mortalita oproti už tak nadprůměrné mortalitě diabetiků DM1. Moje onemocnění bývá někdy označováno jako double diabetes, podrobněji viz. /1/, což mi připadá velmi výstižné. Double diabetes budu proto dále označovat symbolem DD1 (= DM1 + IR). O obrovském množství rozdílů mezi DM1 a DD1 by bylo patrně možno napsat rozsáhlou publikaci, podle mého laického názoru jsou to dokonce 2 různé nemoci a neměly by se házet do 1 pytle, neboť výrazně minoritní dabldiabetici DD1 s tím mohou mít a mají v praxi velké problémy. Jen málokdo například chápe chápe a to i z odborné veřejnosti, že u dabldiabetiků DD1 není postačující stejná léčba jako u diabetiků DM1, tj. léčba pouhým inzulinem. Po zjištění srdeční arytmie v roce 2019 následovala zprvu úspěšná, později neúspěšná kardioverze a po ní stejně tak zprvu úspěšná, později neúspěšná vysokofrekvenční ablace. Místo všeobecně proklamovaného bezbolestného hodinového zákroku se v mém případě konala nesmírně bolestivá až mučivá půldenní operace při plném vědomí, jejíž slíbené opakování si vůbec nedovedu představit a zvažuji, zda není lépe zemřít, než se opět podrobit tomuto drastickému zákroku. Kardiolog mi sdělil, že pokud se nepřestanu přejídat a nezhubnu co nejdříve, tak, jinými slovy, je zbytečné se o něco pokoušet, budu už jen užívat své betablokátory a rytmonormy a čekat na zázrak. Ověřoval jsem si možnosti léčení dabldiabetiků DD1 v podmínkách českého zdravotnictví a trochu se mi podlomily kolena, žádné možnosti jsem totiž nenašel, dabldiabetiky nikdo nezná, o dabldiabeticích se nikdo nikde nezmiňuje, dabldiabetiky v ČR nikdo neléčí. Důvodem je jednak výrazná minorita pacientů s DD1 v komunitě diabetiků, o které skoro nikdo neví a proto ani nestojí farmaceutickým koncernům za investování miliard na výzkum a vývoj léčebných prostředků, byly by to vyhozené peníze. I přesto ale nějaká léčiva existují, v podmínkách zdravotnictví v ČR jsou však zakázaná, resp. pro léčení DM1 ani DD1 se v ČR nesmějí používat. Zatím jediným lékem na světě, který byl schválen FDA pro adjuvantní podáváni u nemocných s DM1 spolu s inzulinem, je pramlintid (Symlin od Astra Zeneca). V civilizovaných zemích je tento lék běžně dostupný a pro dabldiabetiky DD1 plně použitelný, v ČR však dostupný není. Dostupný je u nás ale podobný lék, s prakticky identickými účinky, jaké má Symlin (zpomalené trávení, pocit zasycenosti, nižší produkce cukru z jater) a to Ozempic od Novo Nordisk. Na rozdíl od Symlinu je tento lék, podle našich předpisů, určen pouze pro diabetiky DM2. Patrně Novo Nordisk nemá tak silné lokty, jako Astra Zeneca, nebo je ten důvod jiný? Nevím. Podle sdělení mého diabetologa je tento lék vydáván lékárnami pouze po splnění určitých, velmi přísných podmínek, resp. diabetikům s DM1 a DD1 není vydáván v žádném případě a to ani na lékařský předpis samoplátcům. Zkouším proto vše, co mi přijde pod ruku. Nejprve mi částečně pomohlo diuretikum Furon, na předpis po zjištění srdeční arytmie, kde po několika letech užívání poklesla moje váha o 2 kg a spotřeba inzulinu o 5 j./den. Na podzim jsem si koupil trochu kyseliny alfa-lipoové (analog thioctacid) a po 2 měsících užívání (s Furonem) došlo k dalšímu poklesu váhy o 3 kg a inzulinu o 15 j./den. V prosinci jsem začal užívat tablety Jardiance, které zbyly v krabičce a nyní po 1 měsíci užívání, spolu s Furonem a s Alpha lipoic acid poklesla moje váha o další 4 kg a spotřeba inzulinu o dalších 25 j./den. Současná bilance po 35 letech neléčeného dabldiabetu a po 3 měsících jakéhosi pokoutného samoléčitelství: pokles váhy ze 130 kg na 121 kg, pokles dávek inzulinu ze 120 j./den na 75 j./den a je zde perspektiva dalšího poklesu, ale Jardiance už dochází a legálně se nedostanu ani k Jardiance ani k Ozempicu. Co k tomu dodat, znatelně lepší fyzická kondice, znatelně menší dýchavičnost, Jardiance navíc evidentně koriguje amplitudy glykemické křivky a je tedy pro dabldiabetiky DD1 mnohem bezpečnější, než pouhá aplikace inzulinu. Mě však čeká patrně předpisový návrat na původních 130 kg a 120 j./den, betablokátory a rytmonorm. Na mém současném zdravotním stavu se nepochybně podílí především můj metabolický syndrom, resp. 35 let neléčené základní projevy tohoto syndromu, ale musím dát vinu i sám sobě, neboť rozvoji projevů MS, zejména inzulinemie a obezity, jistě pomohlo i mé vysoké pracovní vytížení při podnikání a to převážně vsedě u počítače, s roční pracovní dobou až na dvojnásobku pracovní doby běžného zaměstnance. Nyní jsem již několik let v důchodě a mám dost času více se věnovat procvičování, vycházkám, rotopedu a zdravé životosprávě. No bohužel, bez chemie se to určitě neobejde, přičemž předpokládám, že stejně tak, jako ruku v ruce akcelerovala inzulinemie spolu s obezitou, tak může být dnes léčena a minimalizována obezita opět jen ruku v ruce s inzulinemií. Jestliže patrně veškeré relevantní medikamenty, které by mi prokazatelně mohly pomoci, jsou pro dabldiabetiky DD1 v ČR nedostupné, stává se pro mě tato situace neřešitelnou. Žádám o pochopení mé nedostatečné fundovanosti v oboru, která může být zdrojem omylů a nepřesností v mém dopise a současně prosím o radu, za kterou předem děkuji. S úctou a přátelským pozdravem Zdeněk Použitá literatura: /1/ doc. MUDr. David Karásek, Ph.D.: Možnosti ovlivněni inzulinové rezistence u jedinců s diabetem 1. typu, 2018 /2/ prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.: INZULINOVÁ REZISTENCE A METABOLICKÝ SYNDROM, 2023věk: 69 let výška: 180 cm váha: 121 kgOdpověď
Milý Zdeňku,
prostudoval jsem váš dopis, ale nemohu vám odpovědět do plných podrobností, protože toho přece jenom o vašem zdravotním stavu znám málo. Velmi by mě např. zajímalo, jak máte vyrovnaný diabetes a jaká je vaše hladina C-peptidu.
Opravdu se může stát, že u pacienta s diabetem 1. typu se rozvine výrazná inzulínová rezistence, takže nakonec vznikne kombinace, kdy chybí zcela sekrece inzulínu a současně je pacient obézní a má inzulínovou rezistenci.
Také se může stát, že pacient s diabetem 2. typu postupně ztrácí schopnost produkovat inzulín (beta buňky se vyčerpají), takže mu chybí inzulínová sekrece a současně je přítomna inzulínová rezistence. V tomto případě ale inzulínová sekrece málo kdy zanikne úplně. To se dá ověřit stanovením hladiny C-peptidu.
Je pravda, že k inzulínové rezistenci většinou existují vrozené vlohy, takže u těchto osob se diabetes, obezita a další poruchy rozvíjejí snáze. Uvádí se, že v naší populaci existují vlohy k inzulínové rezistenci až u 30% osob a u dalších se dá rezistence vyvolat, pokud nabírají na váze a málo se pohybují. Kromě toho existují určité dědičné syndromy, jež jsou provázené inzulínovou rezistencí spolu s jinými poruchami.
Je ale důležité si uvědomit, že obezita a v jejím důsledku inzulínová rezistence nevznikají z vody. Na rostoucí hmotnosti se vždy a zásadně podílí kalorický příjem! Já to neříkám jako výčitku, protože pro některé osoby je štíhlá postava samozřejmostí a nemusejí pro to nic dělat a pro jiné je to enormní a někdy až neřešitelná zátěž. Důležitou roli hraje také fyzická zátěž, ale v podstatě jednou metodou, která funguje na snižování hmotnosti, je snížení kalorického příjmu. Léky, které se nyní pro podporu poklesu hmotnosti, jsou založené zejména na poklesu chuti k jídlu a většímu pocitu plnosti až pocitu nevolnosti po jídle. To se týká vašeho udávaného pramlintidu (který se v Evropě téměř nepoužívá a je poměrně málo účinný), tak také vámi udávaného léku Ozempic (který byste skoro jistě mohl vyzkoušet a byl by pro vás hrazen). Ale i tak byste musel držet přísnou dietu, i když byste to měl těžké.
Ještě existuje možnost zákroku na zažívacím ústrojí, např. tzv. gastroplikace či jiný zákrok. Ten by asi pro vás byl býval vhodný, ale málokdy se provádí u osob vašeho věku, zvláště v přítomnosti dalších srdečních poruch, které uvádíte. Tyto metody velmi dobře fungují a v podstatě také fungují na principu snížení kalorického příjmu tím, že jednak máte menší chuť k jídlu pro pocit plnosti, jednak máte horší trávení.
Takže si uvědomte, že řešení opravdu spočívá na vás, abyste byl ochoten spolupracovat s obezitologem a nehledal složité vysvětlení pro svoji poruchu. Je to opravdu těžké a nikdo vás neviní z nestřídmosti, slabé vůle a podobně. Je to vážná porucha, ale čelit jí musí především pacient sám, a to s podporou lékařů a případně léků, např. typu Ozempic. Pokud nemáte vysloveně nějaký zdravotní problém, který by použití tohoto léku u vás znemožňoval, mohl byste jej pod obezitologickým dohledem užívat. Jen byste měl aktivně vyhledat pracoviště specializující se na léčbu obezity.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!