Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

143 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den chtěla jsem se zeptat proc mi neklesa hladina cukru i kdyz dodrzuji dietu ale mam malo pohybu. Dekuji. Marcela
    věk: 68 let výška: 173 cm váha: 119 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo, budu trochu přehánět, tak to prosím berte trochu s rezervou, ale pokusím se vám vysvětlit, v čem tkví problém:

    Je vám 68 let.

    Máte výraznou nadváhu.

    Velmi málo se pohybujete.

    Máte diabetes 2. typu a s tím spojenou těžkou poruchu účinku inzulínu.

    Za této situace byste vlastně skoro nepotřebovala jíst. Váš kalorický výdej je malý a v těle máte zásoby alespoň na 10 měsíců. Když do těla dopravíte další kalorické zdroje, tělo neví, co s tím počít. Pokouší se to ukládat do dalšího tuku, ale na to by potřebovalo ještě více inzulínu. A ten funguje málo. Tak se vám produkty vašeho trávení honí v těle, nemohou se pořádně uložit a svojí vysokou hladinou škodí.

    Ono není ani tolik důležité, jaké jíte pečivo, ale hlavně kolik ho je. Vlastně byste jej neměla jíst vůbec a mohla byste vystačit s několika ne moc sladkými jablky a trochou kvalitních bílkovin třeba v podobě 100 g libového maso nebo netučného tvarohu. Potom si myslím, že by po určité době začaly glykémie opravdu klesat a účinnost inzulínu by se zlepšila.

    Myslím, že byste to měla projednat se svým diabetologem. Pro vás by se asi hodily léky ze skupiny GLP-1 analogů, které se dávají 1x týdně podkožně a snižují chuť k jídlu, byť někdy za cenu mírné nevolnosti. Bez razantní úpravy to ale nepůjde. Vaše strava by měla být opravdu co nejméně kalorická a volněji byste mohla jíst jen málo slanou zeleninu, jako jsou fazolové lusky, kapusta, salát a podobně. Já vím, že je to moc těžké, a tak si myslím, že byste potřebovala podporu nutričního terapeuta a možná i psychologa spolupracujícího s diabetology.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Při píchání Toujeo mi natékají nárty na nohou a brní mě či bolí prsty na rukách a někdy i dlaně, brala jsem 2x denně 1000 Glucophage, ráno Glycladu a jednou týdně Ozempic, po dvou letech mi vyskočila cukrovka na 88 z 65. Nyní beru od jara jen 2x 1000 Glucophage, 1x týdně Ozempic, a píchám Toujeo /teď už 36/. Nic se nezlepšilo, cukr vysoký. K tomu ty obtíže. Irena
    věk: 68 let výška: 163 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Ireno, stále na těchto stránkách opakujeme, že diabetes 2. typu je postupně se vyvíjející porucha. Pokud nedojde k zásadní intervenci v životním stylu, tato porucha se zhoršuje.

    Ve vašem případě dosavadní léčba léky Glucophage v plné dávce, Glycladou a Ozempicem již nepostačovala. Zatímco léky Glucophage a Ozempic zejména zlepšují působení inzulínu, Glyclada se snaží stimulovat dosud zachovanou sekreci inzulínu. Protože efekt Glyclady evidentně nepostačoval, dostala jste inzulín přímo v podobě injekcí Toujeo.

    Já se domnívám, že vaše současné zhoršení (otoky nártů, brnění končetin) jsou především důsledkem déle trvajícího nedostatečně léčeného diabetu, zejména polyneuropatie. Mohli bychom kromě toho diskutovat i o tom, že nové nasazení inzulínu může být provázeno podobnými příznaky, protože se to v literatuře udává. Vyrovnání vašeho diabetu je ale nedostatečné a tak ten inzulín alespoň momentálně je nutný. Svádění těchto příznaků na inzulín vám podle mého názoru v tuto chvíli nepomůže, je potřeba upravit kvalitu léčby diabetu a případně zasáhnout proti otokům.

    Pokud byste opravdu chtěla dosáhnout zlepšení, bylo by na prvním místě zásadní zpřísnění diety s omezením celkového kalorického příjmu, na prvním místě s omezením sacharidů ve všech jeho formách a omezení soli v dietě. Je to věc opravdu velmi obtížná, protože značná část celé vaší poruchy spočívá právě v tom, že máte přílišnou chuť k jídlu a že vaše tělo dokáže potravu dobře kaloricky využít. Já bych nyní doporučoval pokračovat zejména v léku Ozempic a to v dávce 1 mg 1x týdně (u nás maximální dávka) a v užívání Glucophage. Dávku inzulínu nyní nezvyšujte, ale snažte se omezit množství sacharidů, zvláště když budete mít glykémii vyšší, než je norma. Podle glykémií uvidíte, zda toto zpřísnění bude mít efekt. Pokud byste to opravdu dokázala, čekal bych efekt tak nejdříve za 3 týdny. Toujeo rozhodně není škodlivé, ale pomáhá vám „přebít“ nadbytek kalorií, které se pak dále ukládají do tuku. Proto byste časem mohla jeho dávku i lehce snížit.

    Velmi by pomohlo, kdybyste navštívila kvalifikovanou nutriční ambulanci a dala se podrobně poučit. Nízkokalorická dieta je náročná a bez podpory odborníků ji málokdo vydrží dodržovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může inz.Toujeo 300..aplikuji večer 14j  způsobit pocit napeti v prsou pocit jako když mám kojit..užívám teprve 1mesic..jinak užívám synjardy 2 krát d

    věk: 67 let výška: 160 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milý tazateli,

    ptáte se, zda může inzulín Toujeo působit napětí v prsou, ale v záhlaví dotazu uvádíte “přibírání na váze“. Tak nevím, co vás přesně trápí.

    Toujeo obecně nemůže vyvolávat napětí v prsních žlázách, tedy pominu-li fakt, že v medicíně je možné skoro všechno a že když pámbů dopustí i motyka spustí. Je tedy nutné hledat jinou příčinu.

    Nejčastěji se jedná o vedlejší efekt některých dalších léků, zejména hormonů nebo léků. Uvádím častější příklady: spironolakton, ketokonazol, tea tree olej, metronidazol, omeprazol,amiodaron, metyldopa, statiny, drigy (alkohol, marihuana, amfetaminy aj.), androgeny, estrogeny a jiné hormony, psychofarmaka). Je nutné všechny léky, které užíváte, probrat s lékařem.

    Další příčinou bývají hormonální poruchy – zde pomůže endokrinolog.

    Může jít také o zánět nebo novotvar.

    Pokud byste si ale stěžovala spíše na to přibírání na váze, tak tomu inzulín skutečně může napomáhat, když se podává zbytečně nebo v příliš vysoké dávce. Protože v takovém případě pomůže lépe omezení kalorického příjmu. Nicméně Toujeo užíváte 1 měsíc a v malé dávce. Tak si dovoluji i tento efekt spíše vyloučit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetička 2.typu 12let. Před 3 mesici mi pan doktor změnil noční inzulin TouJeo na Xuitophy, abych zhubla. Bohužel jsem za 3 mesice pribrala 14kg. Jsem nateklá. Pan doktor mi zvýšil davky léků na odvodnění. Jinak užívám Novorapid 3x 25 jedn. a 50 jednotek nočního Xultophy. Ráda bych se zeptala, jestli užívání denního inzulinu je správný, stále 25jedn.. Je mi totiž špatně / namerím si pod 5/ a zhoršil se mi zrak. Existuje nějaká tabulka kolik si píchat jednotek po nameření glykemie. Děkuji za odpověď. Marie
    věk: 59 let výška: 168 cm váha: 128 kg

    Odpověď

    Milá Marie, máte velikou nadváhu a užíváte velmi vysoké dávky inzulínu. Takové dávky se užívají, když má pacient vysoké glykémie, plnou dávku tabletových léků na diabetes a inzulin v nízkých dávkách nemá dostatečný efekt.

    Mnohem efektivnější by pro vás bylo velmi podstatně snížit kalorický příjem a v rámci možností se dostatečně pohybovat, a to alespoň chůzí.

    Vysoké dávky inzulínu asi dostáváte proto, protože míváte po jídle vysoké glykémie. Ty potom srážíte dávkami inzulínu, ten pomáhá nadbytečné živiny v těle ukládat ve formě tuku a vy dále tloustnete.

    Dávky inzulínu se proto v takovém případě volí tak, aby byly co možná nejnižší a vy přitom neměla hodnoty příliš vysoké. Bývá to ale často těžká dohoda s pacientem, který přeci jenom jí příliš a tudíž mu glykémie stoupají. Chtělo by to tedy zásadní odhodlání jíst méně kalorickou stravu a také méně sacharidů v dietě, třeba je i omezit jen na malé množství, jako je např. 120 g za den. To by ale znamenalo prakticky nejíst přílohy a mít jen sacharidy v zelenině a ovoci, protože sacharidy jsou také v jogurtech, v omáčkách, trovhu i v sýrech atd.

    Efekt by se asi nedostavil hned, možná by to trvalo i několik týdnů, ale většinou to funguje.

    Pokud byste neměla vysloveně vysoké glykémie, např. nad 15 po jídle, mohla byste dávky inzulínu postupně snižovat a nejspíš byste začala tím inzulínem před jídly. Jen byste opravdu musela omezit ty sacharidy a pohybovat se.

    Inzulín Xultophy je lék kombinovaný a obsahuje v sobě kromě inzulínu také lék liraglutid, který snižuje chuť k jídlu a ve velkých dávkách může vyvolávat i nevolnost, takže opravdu pomáhá k hubnutí. Nicméně nesmí být současně hodnota glykémie příliš nízká, aby vás to nenutilo více jíst.

    Možná by tedy pro vás bylo potom lepší léky užívat odděleně, abyste mohla snížit dávku toho dlouze působícího inzulínu v Xultophy, ale přitom měla dostatečnou dávku té druhé složky. Ta jde podávat odděleně v jiném přípravku.

    Já s vámi souhlasím, že byste za předpokladu pravidelných kontrol glykémií měla zkusit snižovat dávky inzulínu, ale také současně i dávky jídla. Často se stává, že čím více se dávky inzulínu zvyšují, tím méně funguje a současně tím více se tloustne. Myslím, že by bylo vhodné se o to pokusit a případně přidat některé další léky na diabetes ve formě tablet. To ale musíte probrat s vaším lékařem a také s ním probrat vaše odhodlání jíst méně.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 60 let mam jiz18 cukrovku 2.typu.BMI mám 33,boli mě záda i klouby v praci stojim a nedari se mi zhubnout.Pani doktorka mně nechce předepsat rybelsus, leda že si ho zaplatim.Má pravdu?Předtim jsem brala 1000 mettforminu.Ještě beru leky na tlak tezeo a .bisoprolol. Děkuji
    věk: 60 let výška: 163 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Hano, předpisy pro úhradu antidiabetických léků se dosti mění, nicméně na velmi podobný dotaz jsem na našem webu nedávno odpovídal a myslím, že odpověď stále platí. Naleznete ji zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/uhrada-leku-rybelsus

    Domnívám se tedy, že byste podmínky pro hrazení mohla splnit a nemusela byste jej kupovat.

    Paní doktorka ovšem může také přihlížet v rámci vaší spolupráci i k jiným okolnostem. Rybelsus je lék dobrý, ale nikoliv zázračný. Bez vaší velké osobní snahy dodržovat určitá pravidla v životosprávě, nebude dostatečně fungovat, a to ani na diabetes, ani na hubnutí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2 typu ( stresovou)neberu žádné léky ani inzilin.Bmi 28 takže mi to asi lékařka nepredepise .Diety držím a nejde váha dolů.Pred 5 lety mi vyoperovali ženské reprodukční orgány a nechali vejcovody.Hormonalne jsem ale stejně nevyrovnaná a má to vliv nejen na sukrovku,ale i na váhu.Jine doplňky stravy mne jen odvodní.Mwla bych šanci získat recept od svého lékaře, když BMI je nižší nežli vaše povolené 30 a víc? Jitka
    věk: 54 let výška: 154 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, kladete velmi častý dotaz. Ozempic je nyní velmi populární lék. Užívá jej mnoho známých osob bez diabetu, které ani nejsou obézní, a dělají mu nepřímo reklamu. Je to lék, který účinně pomáhá léčit diabetes 2. typu a při velké osobní snaze také pomáhá snižovat nadváhu. Stále ale není jasné, jak dlouho se má vlastně podávat. U řady lidí, které potom léčbu ukončí, váha zase začne stoupat. Prostě bez vůle a přesvědčení to nejde.

    Díky celosvětovému zájmu je nyní léku nedostatek. Mnoho lidí i bez diabetu jsou ochotni si lék sami kupovat a zásoby vykoupí. V ČR proto nyní nelze lék předepsat osobám bez diabetu 2. typu, které navíc musejí splňovat další indikační kritéria, ke kterým patří obezita a nedostatečně léčený diabetes při použití jiných běžných léků.

    Zakoupit na lékařský předpis lze lék Saxenda, který je z podobné lékové skupiny a je určen k podpoře hubnutí jak u diabetiků tak u osob bez diabetu. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami. Na předpis je také možné dostat lék Rybelsus, který se užívá v tabletách a jde v podstatě o stejnou látku, jako je Ozempic. Tento lék byste pravděpodobně mohla od své lékařky dostat a byl by pojišťovnou hrazen. Podobný efekt jako Ozempic má lék Trulicity, který je injekční a je určen na léčbu diabetu 2. typu. Možná by vám jej paní doktorka předepsala. Léku není nedostatek, ale má také preskripční omezení jako Ozempic.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je vhodny ozenpic pro diabetes typu jedna? Lucie
    věk: 41 let výška: 164 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, Ozempic není v ČR registrován pro použití u osob s diabetem 1. typu. Principiálně by ale se souhlasem pacienta a za předpokladu plné hrazení jeho ceny pacientem mohl být použit pro podporu hubnutí. V žádném případě ale nepředstavuje jakoukoliv náhradu léčby inzulínem u osob s diabetem 1. typu!

    Obecně bych to považoval spíše za krajní záležitost, když by jiné pokusy o hubnutí selhávaly a dovolil bych si to použít jen u dobře poučené osoby s diabetem 1. typu a obezitou, aby nehrozil rozvoj ketoacidózy při nedostatku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již dříve jsem si naměřil glykemii 14.8 mmol asi hodinu po jídle, a to mě opravu nahnalo strach. Na lačno mívám normálně 6 mmol. Lékař to ví. Dříve jsem bral metformin 500mg denně, ten byl lékařem zrušen asi před rokem na základě výsledků vyšetření kdy zejména glykovaný hemoglobin byl jen 35 a glukoza 4.0 na lačno. Bohužel jsem přibral asi 10 kg od té doby a problémy se asi vrátily. Udělal jsem si sám menší test, kdy jsem začínal s glykemií 4.9 a hodinu po konzumaci jedné čokoládové tyčinky s hmotností 40g jsem naměřil neuvěřitelných 10.9 mmol, a po další půl hodině stále hodně: 9.3mmol Viz přiložený graf který jsem si vytvořil.
    věk: 51 let výška: 173 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    dobrý den

    Cukrovka je onemocnění, které je na celý život. Proto je nutné dodržovat nějaká režimová a dietní opatření trvale. Navíc v průběhu času dochází k postupnému zhoršování funkcí slinivky, což se může projevit zvýšením cukru po jídlech, kde to dříve nebývalo. Pokud navíc ještě uděláte test sladkým a tučným jídlem (čokoládová tyčinka) je výsledkem vyšší glykémie (to je ten cukr v tyčince), která trvá delší dobu (to je ten tuk v tyčince).

    Doporučovala bych Vám návrat k dietě, pohybu, redukci váhy a rovněž návrat k lékům na snížení hladiny glykémie.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz ohledně léku na hubnutí ale je to pro diabetiky já nejsem diabetik mám nadvahu a potřebuji zhubnout mám 121 kg pomůže mi aspoň něco dát z váhy dolů. Děkuji za odpověď. Těhotná nejsem. Markéta
    věk: 46 let výška: 163 cm váha: 121 kg

    Odpověď

    Milá Markéto, nadváhu máte velikou. Podle mého názoru není správné si jen tak sama naordinovat lék na hubnutí. Hubnout jste se jistě již v minulosti opakovaně snažila a nešlo to.

    K obezitě je nutné přistupovat systematicky. Proto považuji za správné řešení evidovat se v obezitologické poradně, kde se vás na prvním místě budou snažit motivovat k dodržování vhodného dietního a pohybového režimu. Já vím, že většina postižených si myslí, že všechny tyto rady dávno znají a oni že je nepotřebují. Ale opak je pravdou. Vy potřebujete zejména dospět k rozhodnutí s tím něco dělat, Odborní lékaři a nutriční terapeuti vám pomohou získat správnou motivaci a navrhnou vám způsoby, jak si ji hlavně udržet. K tomu vám také mohou doporučit některé léky, např. dnes populární lék Saxenda, který je v ČR oficiálně registrován pro podporu hubnutí. Lék je ovšem nutné platit.

    Existují i jiné podobné léky, které jsou ovšem v ČR registrovány jen pro léčbu diabetu 2. typu a v jiné indikaci nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Mezi ně patří zejména léky Trulicity a Ozempic. Ozempic je nyní tak populární, až ho je nedostatek a momentálně je v ČR nelze zakoupit. Je vyhrazen pro léčbu diabetu 2. typu. Trulicity lze předepsat, ale je nutné jej platit.

    V léčbě obezity se ale používají komplexní postupy a v úvahu přichází i různé chirurgické nebo endoskopické zákroky, které jsou velmi efektivní a mívají dlouhodobý až trvalý efekt. Proto vám velmi doporučuji spolupracovat s obezitologickou ambulancí a nepouštět se do boje osamocená.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lékařka mi doporučila Trulicit na snížení váhy kvůli zdravotnímu stavu. - -Nadváha , šroubovaná páteř s výztuží- Nabídla mi i Saxendu nebo Ozempic. Nechala mi letáčky abych si je prostudovala, ale nevím podle jakého klíče se rozhodnout. Léčím se pouze se štítnou žlázou - Eutyrox 150/1denně.Můžete mi nějak pomoci.Děkuji.Iveta
    věk: 52 let výška: 169 cm váha: 121 kg

    Odpověď

    Milá Iveto, všechny léky, které uvádíte, se používají především k léčbě diabetu 2. typu. Všechny zároveň určitým způsobem omezují chuť k jídlu a navozují po jídle pocit sytosti a plnosti, takže přispívají u hubnutí. Bez náležité úpravy životosprávy ale nefungují, nebo jen málo.

    Pro použití k léčbě obezity je v ČR schválen pouze lék Saxenda. Jedná se o vyšší dávku jinak v diabetologii používaného léku liraglutidu, jenž je v léku Victoza. Saxendu může lékař předepsat i pacientům bez diabetu za účelem podpory hubnutí. Lék není hrazen ze zdravotního pojištění.

    Léky Ozempic a Trulicity nejsou v ČR schváleny pro použití u pacientů bez diabetu. Pro léčbu obezity bez diabetu je možné je předepsat, ale pacient s tím musí souhlasit. Oba léky nejsou u nediabetiků hrazeny ze zdravotního pojištění. I u diabetiků ale existují ještě určitá omezení.

    Na hubnutí má asi nejlepší efekt lék Ozempic. Ten je ovšem nyní tak populární, že je ho nedostatek a v ČR jej nyní nelze pacientům bez diabetu předepsat, ani kdyby si ho sami hradili.

    Jako druhý v pořadí bych vám asi doporučoval Trulicity, který si ovšem budete muset koupit, pokud tedy není indikace stanovena pro diabetes.

    Saxenda je ale také dobrý lék.

    Vše se vyvíjí, takže asi časem bude Ozempicu dostatek a ještě ke všemu se chystají další novinky z této skupiny, které mají ještě výraznější efekt.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!