Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

74 dotazů

  • Dotaz

    Mám cukrovku 7 let a když si píchnu kanyli tak vždycky mi po 1 dní přestane fungovat a když v břiše funguje tak je to zázrak Dřív to bylo celkem bez problému ale teď to nijak nejde a docela delší dobu jsem se vyhýbala tomu abych si musela kanyli nastřelit do břicha A teď si je zatím píchám jenom do nohy ale moje nohy jsou už tolik ropíchané že to nemám pomalu kam píchnout Prosím poradíte mi kam si mám kanálu píchnout ? Kromě teda do zadku tam jsem to nosila asi před 4 lety a jednou jsem si blbě sedla a měla tam obří bouly asi rok A jen já vážím 39 ale tam taková možnost není
    věk: 12 let výška: 152 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že u Vás bude problematická většina míst pro zavedení vlivem tenčího podkoží při nižší hmotnosti. Pokud jste ještě aktivní jedinec, tak to bývá někdy boj.

    Většinou se používá břicho, vnější strana stehen, horní část hýždí, případně zevní strana paží. U hýždí by se měla používat opravdu horní část kousek pod pasem - u “ plnějších tvarů” se zde i dělá např. při posazení širší kožní řasa (“val”) -  což se u Vás určitě netvoří. Zde hodně záleží na typu nošených kalhot, případně sukní a dalšího oblečení. U břicha je možné jít až k bokům, ale vše opět záleží na podkožní vrstvě. 

    Předpokládám, že využíváte nejkratší teflonové kanyly. Pokud jste ještě nezkoušela jiný typ, někdy stojí za to kouknout se na možnosti kanyl pro Vaši pumpu. Někomu vyhovuje šikmá, někdo nakonec přejde k ocelové. Ta je o trochu pevnější a méně se ohýbá…, ale musí se měnit po dvou dnech. Dva dny jsou ale stále lepší než životnost jeden den s následným ucpáním. 

    Omlouvám se, že nedokáži poradit více.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, chtela jsem se zeptat. Syn nasel venku viz obrazek. Kazdy me ujistuje, ze to neni lanceta pro diabetiky. Mohli by jste se prosim na obrazek podivat? Dekuji. ☺️
    věk: 30 let výška: 163 cm váha: 60 kg těhotenství: 34. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    nemůžu samozřejmě 100% na nic přísahat, ale rozhodně to není část běžně používaných lancet do tzv. "odběrových per -  autolancet". Běžné lancety jsou sice často modré, ale vypadají trochu jinak.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se prosím zeptat, zda-li existují domácí testery pro měření HbA1c? Děkuji.
    výška: 172 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    základní stanovení HbA1c se provádí kapalinovou chromatografií. Existují již specializované přístroje do ambulancí lékařů, kde se stanovuje HbA1c z kapky kapilární krve (z prstu),  ale standardem stále zůstává stanovení v laboratořích, které je podle mně i přesnější.

    Glykovaný hemoglobin však nemá cenu stanovovat častěji než 1x za 2-3 měsíce (v těhotenství 1x za měsíc) a pacient s diabetes mellitus by se měl doma zaměřit hlavně na kontrolu glykémií, které mu ukazují, jak vypadá aktuální stav.

    Na Googlu se dají nalézt nějaké odkazy, viz:

    1. https://www.cerascreen.cz/products/dlouhodoby-test-hladiny-cukru-v-krvi-hba1c?variant=21802738778191

    2. https://www.hitzdravi.cz/p/hba1c-test/

    3. https://www.vseprosvezdravi.cz/product/spotrebni/diagnosticke-testy/nycocard-hba1c-24-testu/5889

    1. a 2. odkaz  -  zahrnují metodu pracující podle popisu na hodně podobném principu.

    Koupíte si odběrovou sadu, doma odeberete několik kapek krve, potom vše pošlete zpět v obálce do laboratoře, kde vyhodnotí HbA1c a vy získáte výsledek. Ten naleznete v aplikaci dané firmy nebo Vám bude doručen.

    Je to určitá forma domácího testování, protože si toto měření pacient hradí sám a může si ho nechat udělat kdykoliv. 

    3. odkaz - je pravděpodobně jen sada testovacích kazet/kitů, k jejichž vyhodnocení je pak nutný přístroj od Abbott Nycocard reader II (https://www.globalpointofcare.abbott/cz/cs/product-details/nycocard-reader.html). Nevím zda si tento přístroj může oficiálně v ČR koupit i pacient.

    S přáním příjemného dne

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ma nato naky pravo ze jsem se nezlepsil
    věk: 39 let výška: 181 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pojišťovna sice umožňuje předpis senzorů Freestyle Libre u všech pacientů s diabetes mellitus 1. typu, ale za splnění několika podmínek.

    Jednou je spolupráce pacienta - to by mělo být prokázáno pravidelným využíváním senzorů + snímáním hodnot glukózy minimálně 10x denně.  Po posledním vylepšení funkce senzorů Freestyle Libre 2 již nemusí být (při využívání telefonu místo čtečky) senzor 10x denně přímo snímán, ale je nutné alespoň 10x denně zkontrolovat hodnotu glukózy v aplikaci. Čas, kdy je senzor reálně využíván (vyjádřený v % za vybrané období) a počet  kontrol v aplikaci/snímání čtečkou, je vidět v reportu, který lékař v ambulanci kontroluje.

    Další podmínkou pokračování terapie je průkaz zlepšení kompenzace diabetu. Toto zlepšení může mít více forem - např.  zlepšení glykovaného hemoglobinu, zlepšení time in range (času v cílovém rozmezí), snížení variability glykémií (kolísání glykémií), snížení počtu hypoglykémií…

    Pokud pacient pravidelně nesnímá/nevyužívá senzory dostatek času nebo se nezlepšila kompenzace diabetu, lékař má nejen právo, ale hlavně povinnost dále senzory NEpředepisovat, protože nejsou splněny požadavky stanovené pojišťovnou na úhradu těchto senzorů. Při kontrole pojišťovnou by pak lékař musel náklady na senzory sám zaplatit, protože Vám je v podstatě psal neoprávněně. 

    Takže možnost úhrady pro diabetiky 1. typu je, ale musí docházet i ke splňování podmínek úhrady.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 25 let se léčím s diabetem 1. typu. Pro měření hladiny glukózy v krvi používám asi třetím rokem senzor free style libre. Tento se občas odlepí, stalo se, že nebyl ani funkční. Chtěla bych se proto zeptat, zda bych měla nárok na podkožní senzor. Nejsem z Prahy a nevím jestli podkožní senzor mají k dispozici i jiné nemocnice než VFN v Praze. Pokud ne, je možnost jezdit přímo do VFN v Praze pouze pro implantaci senzoru? Děkuji za odpověď, Beata, Třinec.
    věk: 51 let výška: 173 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel Vás musím zklamat a zároveň se omluvit za starší informace -  pokusím se co nejdříve vše opravit. Podkožní senzor Eversense se již nyní nezavádí ani ve VFN. V České republice nyní nejsou podkožní senzory dostupné. Je možné, že v budoucnosti zase bude zkoušen nový senzor. Nevýhodou České republiky je její malá velikost. Počet diabetiků 1. typu kteří by využívaly jednotlivé typy senzorů pak mnohým firmám nestojí za dlouhý a nákladný proces schvalování možnosti použití. 

    Ani předchozí podkožní senzor Eversence, by Vám v této situaci ale nepomohl. K jeho funkci bylo nutné mít  nad senzorem na kůži připevněný vysílač. Vysílač byl odnímatelný, nevedl přímo do podkoží, ale v okamžicích, kdy měl senzor fungovat a posílat data o hladinách glukózy -  která byla snímána senzorem, musel být vysílač připevněn (přilepen) na kůži. Jak budou vypadat budoucí podkožní senzory bohužel nedokáži říci.

    Funkčnost senzorů je samozřejmě vždy problém. Pokud senzor není vůbec funkční nebo sám přestane fungovat dříve než po 14 dnech, je možné a i vhodné provést reklamaci. Dle zkušeností od mých pacientů s reklamacemi u firmy Abbott větší problémy nebývají. 

    Stran odlepování - zde někteří pacienti (hlavně pokud mají vyšší potivost nebo se hodně pohybují) využívají různé typy fixací -  např. překrytí tejpy, přelepování různými typy náplastí nebo využívají kryty na senzory, které jsou sehnatelné i v ČR na internetu (např. diapomucky, dia-way…)

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, slyšela jsem, že při covidu se hladina cukru spíše zvyšuje. Jsem asi rok diagnostikovaná jako diabetička 2. typu. Dlouhý cukr v minulosti podle režimu v rozmezí 37-44. Nyní mám potřetí koupený senzor freestylelibre. Při předchozích dvou jsem vysledovala v noci poměrně vysoký cukr, někdy v průměru kolem 7 asi, někdy se mi to na asi hodinu vyhouplo třeba na 9, na 10. Průměrnou glykémii jsem měla v datech senzoru pokaždé za oněch 14 dní jednou 6.4, podruhé 6.5. Byla jsem ovšem po operaci ruky, nemohla si připravovat jídlo a jedla, co mi přišlo pod ruku, což bych samozřejmě neměla. Nyní mám senzor potřetí, nasadila jsem ho včera, kdy mi vyšel pozitivní test na covid po asi třech dnech příznaků. Téměř celou noc jsem byla v hypoglykémii, hodnoty většinou mezi 3.0 až 3. 4, ovšem i vyšší, kolem 3.9., případně něco přes 4, jednu kratší chvíli nejvíce asi 6.3. Přes den to pokračuje, i když je to prostřídáno hodnotami do 5.7. Nemám chuť k jídlu, přesto jsem něco snědla, a když jsem měla nízké hodnoty, nepomohl ani cukr. Přesto v době, kdy jsem covid neměla, jsem také třeba nějaký den téměř nejedla, a cukr moc neklesl, natož abych byla v hypoglykémii. Může to být způsobeno tím, že jsem po vynechané menstruaci dostala už asi 12denní nejdříve spíše špinění, od včera silnou menstruaci? Nevím, jak si to vysvětlit, při nachlazení jsem mívala cukr vyšší vždy, někdy až 10 a také jsem neměla tenkrát moc chuť k jídlu a moc nejedla. Děkuji moc za případné osvětlení. Magda
    věk: 44 let výška: 164 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Magdo, o svém diabetu a zejména o léčbě nepíšete skoro nic. Předpokládám podle vašeho věku (středního) a dost velké nadváze, že máte zřejmě diabetes 2. typu a nejste tedy léčena inzulínem. Protože se vůbec o lécích nezmiňujete, tak je možné, že ani žádné na diabetes neberete.

    U diabetu 2. typu, který není léčený inzulínem, jsou hypoglykémie spíše výjimkou. Většina moderních léků navíc ani příliš hypoglykémie nezpůsobuje, i když jsou výjimky. Kromě toho, v průběhu nějakého onemocnění opravdu glykémie spíše stoupají, protože se zhoršuje citlivost na působení inzulínu.

    Napadají mě dvě možnosti, které by vaše nízké hodnoty mohly snadno vysvětlit: 

    1. můžete mít nějak smolně zavedený senzor, takže neměří dobře. Může se to stát třeba tak, že se při zavádění příliš ohne a je jen velmi mělce v podkoží. To byste mohla ověřit měřením běžným glukometrem.

    2. některé senzory neměří přesně, pokud pacient užívá některé léky. Nejčastěji to je paracetamol, který je součástí řady léků používaných při nachlazení či "covidovitém" onemocnění. U Freestile Libre 2 tato interakce nebyla potvrzena, ale ani definitivně vyloučena. Uvádí se, že k chybě měření může vést kyselina acetylsalicylová (např. Acylpirin) a vyšší dávky vitaminu C. I zde byste měla výsledek měření ověřit glukometrem.

    Výkyvy glykémií při různých průběžných onemocněních bývají spíš směrem nahoru. Dolů to může být u osob, které jsou léčeny inzulínem a pro nemoc nemají chuť k jídlu a málo jedí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se Anastasiia. Jsme z Ukrajiny, žijeme s dítětem v ČR 1,5 roku na uprchlické vízum. Moje dítě, Mykyta 23.07.2018, má cukrovku od července 2020 a 3 roky je nemoc nestabilní. Silně reaguje na proměnné ve svém prostředí: počasí, náchylnost k virovým a infekčním onemocněním, reakce na různé potraviny. Může syn dostat v České republice inzulínovou pumpu? Dítě tak dostane možnost plně komunikovat se svými vrstevníky, integrovat se ve školce a následně se vzdělávat v České republice. Děkuji.
    věk: 5 let

    Odpověď

    Milá Anastasiia,

    vy se především musíte seznámit s tím, jak inzulínová pumpa funguje a k čemu je určena.

    Pumpa sama je zařízení, které kontinuálně dodává hadičkou zavedenou do podkoží inzulín. Inzulín se vydává stanovenou rychlostí, a to v podobě mikrodávek. Kromě toho je možné pumpou navolit určitou nárazovou dávku, která je vydána před jídlem.

    Pumpa lze dopředu naprogramovat, takže základní rychlost výdeje inzulínu může být rozdílná v průběhu dne a také v průběhu noci. Pumpu je ovšem nutné naprogramovat a potom bedlivě sledovat, protože potřeba inzulínu se může v závislosti na mnoha faktorech měnit a nastavená dávka nemusí vyhovovat nebo může dokonce způsobit hypoglykémii. Inzulínové pumpy se zpravidla používají až u dětí starších než 7  let, aby nebyla ohrožena bezpečnost dítěte. I tak u malých dětí je nutná trvalá kontrola dospělé osoby.

    Podobných výsledků jako s pumpou je možné dosáhnout podáváním inzulínu ve více denních dávkách, minimálně 4x denně, má-li být diabetes dobře vyrovnaný a bezpečně léčený. Pumpa zajišťuje větší flexibilitu a pro mnoho osob je podávání inzulínu kontinuálně v mikrodávkách efektivnější, než při podávání v injekcích.

    Pro samotnou kontrolu diabetu je ale pro dítě důležitější pravidelné měření hladiny glukózy. K těmto účelům jsou nyní  dispozici senzory glykémií v podkoží, které na displeji čtecího zařízení trvale ukazují naměřenou hodnotu a současný trend glykémie. Většina těchto senzorů komunikuje aktivně se čtecím zařízením, a tudíž může dítě či rodiče informovat alarmem, pokud se hodnoty odchylují od doporučených výsledků nebo když hrozí hypoglykémie. Tyto senzory jsou většinou určeny již pro děti od 2 let věku.

    Konečně, glukózové senzory mohou přímo komunikovat s inzulínovou pumpou a částečně řídit její práci. Mohou např. zpomalovat rychlost infúze inzulínu při klesajících hodnotách, nebo mohou naopak zrychlovat, pokud glykémie stoupá. Nejde ovšem ještě o automatická zařízení a je nutný trvalý dozor uživatele nebo rodičů a ručně zadávat informace např. o plánovaném jídle či fyzické aktivitě. Použití těchto systémů je zatím schválené rovněž až pro děti od 7 let věku.

    Inzulínové pumpy i senzory mají v ČR svoje schválené indikace a patří mezi ně diabetes 1. typu. Jen je třeba dodržovat věkový limit a schopnost uživatele zařízení používat, respektive schopnost rodičů u malých dětí. Pumpy jsou hrazené ze zdravotního pojištění. Pokud tedy je vaše dítě pojištěno zdravotně v ČR, mělo by mít na poskytnutí senzoru nárok. Věkové omezení je voleno především z bezpečnostních důvodů. Žádná pumpa zatím nefunguje zcela automaticky. Trvale vyžaduje zásahy a dozor uživatele.

    Řada dětí od 7 let pumpu se senzorem používá. Není to ale řešením pro všechny. Některé děti to nechtějí, u jiných to nemusí vždy fungovat dostatečně spolehlivě, takže může být vhodnější používat inzulín v injekcích. Senzory jsou ale vhodné prakticky pro všechny děti.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, Jsem ve 23tt, tehotenskou cukrovku mi diagnostikovali hned ve 12tt. Prvni tydny stacila dieta, ted uz mam dva tydny Lantus 6j ve 20:00. I presto mivam hodnoty ranni glykemie kolem 5,5. Zakoupila jsem si sensor a resim znacne rozdily v hodnotach sensoru a glukometru. Napr. 1h po jidle na glukometru 5,1, ale senzor ukazuje po 1h a 15 minutach 7,8. Pak me vydesily vcerejsi hodnoty po veceri, hodinu po jidle na glukometru v limitu, ale v aplikaci to porad stoupalo az k 9, viz foto. Na veceri jsem mela salat, rajce, kureci maso a tmave vecerni pecivo, teoreticky nic, po cem by hodnota mela takhle vyletet. Dnes to stejne po snidani, kousek peciva, nivova pomazanka, salatova okurka, hodina po jidle na glukometru 5, ale na senzoru to stale rostlo. S lekarkou jsem domluvena na telefonicke konzultaci po novem roce, mela bych ji zavolat driv? Jen s glukometrem bych mela hodnoty pekne, az na vykyvy lacne glykemie, ale ty vzrustajici hodnoty na senzoru me trochu desi. Vim ze sensor zaznamenava hodnoty pozdeji, proto neporovnavam ve stejny cas. Jeste bych se zeptala, zda prumerne hodnoty glykemie pres den cca 6, jsou v poradku a nebo muze byt miminko ohrozeno?
    věk: 30 let výška: 168 cm váha: 69 kg těhotenství: 23. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    velice se omlouvám za pozdní odpověď.

    Samozřejmě rozdíly mezi měřeními na senzoru a glukometru mohou být. Hraje roli povolená odchylka měření. U glukometrů při  glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při glykémii > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Samozřejmě i senzory mohou mít určitou odchylku. Zároveň senzory měří hladinu glukózy oproti glukometru se zpožděním 15-30 minut, protože stanovují hladiny glukózy z mezibuněčné tekutině narozdíl od glukometru, který měří glykémie z krve. Větší rozdíly pak mohou být hlavně při prudkém klesání nebo stoupání glykémie, kdy glukometr může ukazovat, kam se glykémie teprve dostane na senzoru za 15-30 minut.

    U vás by bylo vhodné ověřit několik věcí -  správnost měření glukometru (ten by měl být v běžném případě spíše přesnější než senzor). Ověření je ideálně pomocí kontrolního roztoku pro Vámi používaný typ glukometru (jdou objednat na internetu nebo sehnat v některých lékárnách). Orientační porovnání je možné s kalibrovaným glukometrem (pokud ho Váš diabetolog vlastní -  i zde mohou být určité rozdíly mezi dvěma přístroji). Je vhodné provést i jednorázově měření u diabetologa -  aby se zkontrolovala správnost techniky měření -  na tento problém jsem již také u svých pacientů a pacientek narazila (jsou to většinou maličkosti jako dezinfekce rukou, ponoření proužků přímo do kapky….

    V případě obav z chybného měření glukometru zkuste požádat Vašeho diabetologa, zda by Vám nemohl půjčit či dát jiný nový glukometr.

    Dále zkuste vysledovat, kdy jsou vyšší glykémie po jídle na senzoru -  pokud až později, tak bych ověřila i glykémii glukometrem ve 2 hodinách po jídle -  zde by měla být glykémie do 6,7 mmol/l.

    Nelze vyloučit ani chybovost konkrétního jednoho senzoru. Proto je nutné ověřit zda rozdíly a vysoké glykémie se vyskytují i při použití dalšího senzoru.

    Zažila jsem i nepřesnost měření senzorů v graviditě, která byla pravděpodobně způsobena změnami rozložení tekutiny v těle, kdy některé ženy mají mírné prosaky podkoží. Zde pak nemusí vždy senzor měřit přesně.

    Pokud by byly glykémie po jídle stále vysoké,  i při dodržování  dietního režimu, bylo by nutné zahájení podávání inzulinů před jídlem. Samozřejmě pečivo bývá někdy velmi problematickou potravinou, často i v malém množství.

    Průměrná glykémie kolem 6 mmol/l přes den by nebyla sama o sobě problém, ale je nutné si uvědomit, že ranní glykémie by měla být ideálně pod 5,1 mmol/l (max 5,3 mmol/l). Noční cíle jsou tedy nižší. A po jídlech byste měla maximálně stoupat k zmiňovaným 7,8 mmol/l hodinu po jídle a 6,7 mmol/l 2 hodiny po jídle.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám nárok na předepsaní freestyle libre, když mám cukrovku druhého typu? Břetislav
    věk: 75 let výška: 185 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milý Břetislave, kontinuální senzory glykémií FreeStyle Libre 2 hradí pojišťovna zejména pacientům s diabetem 1. typu, kteří jsou zcela závislí na podávání inzulínu v několika denních dávkách, nebo pomocí inzulínové pumpy. Na základě změřených hodnot si pak mohou upravovat jak dietu, tak dávky inzulínu. Tyto senzory lze předepsat výjimečně také diabetikům 2. typu, kteří musejí mít podobný způsob léčby – více dávkami (4) inzulínu denně. Tito pacienti mají průběh podobný, jako je to u diabetu 1. typu.

    Pokud inzulín neužíváte, nebo jen třeba v jedné denní dávce, byl by pro vás tento senzor celkem zbytečný. Plně k monitorování postačují osobní glukometry a měření několikrát denně. Pokud byste kontinuální senzor chtěl používat, musel byste si senzory sám kupovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, máte prosím zkušenosti s tímto glukometrem? Jedná se o kvalitní a přesný výrobek? Ve vašem článku o glukometrech, které měří i ketolátky doporučujete FreeStyle Optium firmy Abbott, ale ten se již nevyrábí. Můžete mi prosím doporučit případně další kvalitní gluko-keto metr. Mnohokrát děkuji
    věk: 58 let výška: 180 cm váha: 107 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    přímo s gluko/ketometrem Wellion GALILEO GLU/KET zkušenost nemám. Glukometry značky Wellion, se kterými jsem pracovala špatné nejsou.  Z řady Freestyle již opravdu glukometry Optium k dispozici nejsou, ale jako ketometr/glukometr a zároveň čtečka na senzory lze použít čtečka Freestyle Libre 2, která je volně k zakoupení s proužky FreeStyle Optium ß-ketone.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!