Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a technologie
82 dotazů
-
masážní přístroj
(05.12.2024)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli masážní přístroje na nohy / chodidla jsou vhodné i pro diabetiky? Děkuji za odpověď. Terezavěk: 53 let výška: 185 cm váha: 110 kgOdpověď
Milá Terezo, existují různé druhy masážních strojů. Většina je založena na vibracích, posunu tlakových hlavic po chodidle a po lýtku a případně na vyhřívání. Intenzita masáže se dá většinou regulovat, ale nebývá ani při maximu nadměrná. Proto je to obecně pro osoby s diabetem vhodné. Může to přinést úlevu při neuropatických bolestech, může to zlepšit prokrvení, dodává to pocit pohody.
Jen je potřeba se ujistit, že nemáte v současné době defekty na končetinách, jejichž masáž a uměle zvýšené prokrvení tímto způsobem jsou pro jejich hojení nevhodné.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Dítě s diabetem v ZŠ
(26.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, v ZŠ mám na starosti dítě s diabetem. Ma glukopumpu a port. Takže maminka vše vidí i u sebe. Neustále řeším, velké kolísání, kdy ji během dopoledne hodnota glykémie spadne třeba i během hodiny z 12 na 3,2. Kolik máme zadávat sacharidů před jídlem, to vše určuje maminka. Hodně se stává i to, že do svačiny je to v pořádku. Po jídle to jde rychle nahoru a pak rychle dolů. Jsem z toho docela nervózní, pokud téměř každý den řeším že jí to padá pod 4. Když má hodnotu 4,2 tak máme dávat pět bonbónů hroznového cukru. Což tedy dáváme každý den, někdy i víckrát za dopoledne. Nevím tedy, pokud ji to neustále takhle klesá, zda je to v pořádku?Odpověď
Dobrý den,
velice se omlouvám za pozdní odpověď.
Bohužel na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Samozřejmě opakované propady do hypoglykémie nejsou v pořádku a mohou mít spoustu příčin. Důvod by měl ideálně rodičům pomoci najít ošetřující diabetolog - probere s nimi údaje z pumpy a ze senzoru. Ale chápu, že je tato situace děsivá, a vy hledáte nějaké řešení.
Předpokládám, že se jedná o hybridní systém, kdy je pumpa propojena se senzorem. V tomto případě pumpa sama upravuje bazální dávky inzulinu = malou dávku inzulinu podávanou během celého dne, která je nutná aby mohlo tělo fungovat a cukr se dostával do buněk. Hybridní systémy umí podle dat ze senzoru navýšit, snížit nebo dokonce zastavit výdej inzulinu pumpou. Dokáže podat i malý korekční bolus při vysoké glykémii. Systém dokáže dobře udržet glykémii, pokud je dítě (diabetik) relativně v klidu, nejí…
Pokud by se jednalo o starší pumpu nebo novější pumpu, která by ale nebyla zapnuta v hybridním módu, tak pumpa prostě jede dle nastavené dávky, nezávisle na glykémii - to by mohlo vést k hypoglykémii nezávisle na jídle, pokud by bylo nastavení moc vysoké. Většina dětí s DM 1. typu by ale snad už měla mít v ČR hybridní systémy.
Koukneme proto na situace jídla a sacharidů u hybridních systémů, protože podle Vašeho popisu zde často nastává problém.
Běžně po jídle stoupne glykémie (hladina cukru v krvi) - normálně tělo uvolní v reakci na vzestup cukru v krvi inzulin. Diabetici 1. typu sekreci inzulinu nemají, proto musíme inzulin k jídlu podat my. Toto dělají zmiňovanými bolusy podávané před jídlem.
Proč vznikají hyperglykémie a následné hypoglykémie po jídle může mít několik příčin. Hyperglykémie po jídle může nastat, pokud je zadané množství sacharidů moc nízké, nebo je nastavený špatně inzulin sacharidový poměr (Je příliš vysoký, takže pumpa podá málo inzulinu. Zní to paradoxně - vysoké číslo, málo inzulinu - ale slibuji, že při výpočtech to logiku má).
Inzulin- sacharidový poměr určuje kolik 1j pokryje gramů sacharidů - je to číslo, které se zadává do pumpy a pumpa podle tohoto čísla počítá kolik podá jednotek inzulinu na jídlo. Toto číslo je možné upravovat. A někdy je nutné ho postupně doladit. Pokud inzulin-sacharidový poměr nesedí - může být inzulinu podáno moc, nebo naopak málo.
S ohledem na to, že Váš svěřenec se následně po hyperglykémii (vysoké glykémii) dostává do hypoglykémie (nízké glykémie), tak vyloženě málo inzulinu jako příčina vysoké glykémie bude spíše méně pravděpodobná.
Další důležitou věcí je načasování dávky inzulinu - to můžete ovlivnit i vy. Bolus na pokrytí jídla (zadání sacharidů) by měl být podán dle typu inzulinu 5-10 minut před jídlem (inzulin Lyumjev a Fiasp stačí 5 minut, Humalog či Novorapid je lepší 10 minut). Inzulin se totiž musí vstřebat z podkoží a pokud je inzulin podán až se začátkem jídla nebo dokonce po něm, tak se stihne cukr do krve dostat ještě předtím než začne vůbec inzulin působit. To vede k nárůstu glykémie. Inzulin, pak začne působit se zpožděním a glykémii stáhne (ale až se zpožděním). Pokud je inzulinu moc, tak klidně může vést až k hypoglykémii, ale prvotní pozdní podání vysokou glykémii může způsobit. Vy můžete pomoci právě s načasováním bolusů.
Proč může nastat následná hypoglykémie má také několik možností. Příčina může být podobná jako u hyperglykémie:
Zadané příliš velké množství sacharidů. - Můžete zkusit někdy jídlo spočítat - “ jen pro kontrolu” - na internetu se dají najít hodnoty sacharidů pro většinu jídel.
Je špatně nastavený inzulin-sacharidový poměr - číslo je moc přísné (nízké) a pumpa podává příliš inzulinu.
Může být problém ve zmiňovaném načasování. Pokud by byla dávka inzulinu podána až např. 15 minut po jídle nebo dokonce později a diabetik užívá hybridní systém, tak pumpa již reaguje na vysokou glykémii a začne sama navyšovat výdej inzulinu. Takže sama podá inzulin navíc. Pokud v tomto pozdním okamžiku je zadán plný počet snědených sacharidů, tak pumpa podá spočítaný plný bolus, protože si myslí, že dítě půjde teprve jíst (neví čím je způsoben předchozí vzestup). Pumpa již ale podala několik jednotek inzulinu předtím (nevěděla, že je vysoká glykémie po jídle) a dávka podaná automaticky pumpou a dávka na jídlo se potom spojí a mohou způsobit hypoglykémii.
Další příčinou hypoglykémie může být aktivita. Při pohybu padá glykémie u všech lidí dolů. Podání plné dávky inzulinu k jídlu, pokud po něm následuje aktivita, může tento propad glykémie výrazně zhoršit. Hybridní systémy mají většinou možnost režimů pro aktivitu - který ovlivňuje nastavení pumpy a ta je pak opatrnější a snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Tento režim je potřeba zapnout např. už hodinu před aktivitou, během aktivity (a dle potřeby se nechá někdy zapnutý i nějakou dobu po skončení aktivity). Pokud následuje aktivita do 2 hodin po jídle, je vhodné snížit i o něco bolus před jídlem - ale myslím, že pokud by toto po Vás někdo chtěl, tak je potřeba, aby Vám to alespoň trochu vysvětlil.
Samozřejmě hypoglykémie by mohla mít i jiné příčiny. Ideální by bylo, aby matka probrala celou situaci s ošetřujícím diabetologem a poradila se, co se dá dělat. A hlavně Vás informovala. Já se snažila jen nastínit nejčastější příčiny. Moc se omlouvám za komplikovaná vysvětlení, ale špatně se to několika větami vysvětluje.
Ještě poznámka: zmiňovaný režim aktivity - ať již se jmenuje Dočasný cíl, easy-off nebo přímo aktivita (to je podle typu pumpy, která je používána) zvýší cíl, kam pumpa směřuje a tím snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Pokud by nepomohla úprava načasování bolusů, případně úprava inzulin-sacharidového poměru nebo počítání sacharidů…, dá se přechodně použít tento režim a trochu si tím snížit pravděpodobnost hypoglykémie (i když se diabetik nehýbe) - samozřejmě na úkor toho, že pumpa bude držet glykémii o něco výše.
Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Glukometr pro kontinuální měření
(20.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, v diskuzích je doporučovaný senzor pro kontinuální sledování glukózy. Můžete mi prosím poradit, jaký senzor tohoto typu je volně k zakoupení a je spolehlivý? Předem mnohokrát děkuji.věk: 36 let těhotenství: 29. týdenOdpověď
Dobrý den,
na tento dotaz je v podstatě jednoduchá odpověď.
Volně k dostání je v současnosti v podstatě jen Freestyle Libre 2 - který je možno objednat na lekarna.cz
Dle publikovaných dat by jeho spolehlivost měla být srovnatelná, někdy i lepší v porovnání se CGM. Podle toho s jakým senzorem a systémem je srovnáván.
Freestyle Libre původně bylo možné jen skenovat (načítat) čtečkou - a na ní vidět hodnoty glukózy a její vývoje. Případně z ní stahovat data (i v grafické podobě) do počítače. Za poslední roky však tato technologie výrazně pokročila. Dnes již tento systém umožňuje propojení s mobilním telefon a po prvotním načtení senzoru již funguje jako kontinuální monitorace. Data jsou odesílána přes bluetooth ze senzoru přímo do mobilního telefonu. Tento systém i možnost alarmů. Je nutné jako u ostatních senzorů mít v mobilu odpovídající aplikaci. Pokud není telefon kompatibilní (nejde aplikaci nainstalovat nebo rozchodit), stále je tu možnost čtečky.
Od nového roku se bude pravděpodobně měnit jak klasifikování (zařazení do skupin), tak i úhrady (od pojišťoven) a ceny jednotlivých typů monitorovacích systémů.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
přístroj Conotur plus ELITE - výtah z paměti
(19.11.2024)
Dotaz
Jak se dá získat el. výtah z paměti jmenovaného prístrojevěk: 75 let výška: 175 cm váha: 110 kgOdpověď
Dobrý den,
glukometr Contour plus elite je možné propojit s aplikací do mobilu Contour diabetes. Tato aplikace by měla být běžně stáhnutelná v Google play nebo v App store.
V aplikaci je pak možné vidět Vaše naměřené hodnoty, vkládat poznámky, sledovat opakované “tendence” glykémií… Data je pak možné poslat přímo emailem nebo stáhnout a poté poslat - například Vašemu lékaři.
Na těchto stránkách je možné najít instruktážní videa, jak vše provést.
Pro aplikaci Contour Diabetes existuje i možnost propojení s “cloudovým” úložištěm. GlucoContro.online, které umožňuje teoreticky další propojení s lékařem - pokud by lékař tuto aplikaci používal. Ale s tímto cloudovým úložištěm zkušenosti nemám.
V návodu pro glukometr jsem ještě našla stránku 56:
Z této strany návodu, ale nejsem ani já moc moudrá - protože je uvedena potřeba softwaru v počítači. O jaký software (pro správu údajů) se jedná, však nikde napsané není. A na stránkách výrobce jiné aplikace nebo softwary (kromě výše uvedených) zmiňované nejsou.
Moc se omlouvám, více nedokáži pomoci.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Měření glukometrem
(15.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, mám prediabetes, koupila jsem si glukometr, jelikož si vše platím, chtěla bych se informativně jednou denně měřit, tak by mě zajímalo v kterou dobu? Jestli ráno na lačno? Nebo dvě hodiny po jídle? Děkuji Jarmilavěk: 47 let výška: 158 cmOdpověď
Milá Jarmilo, je žádoucí, abyste neměla zvýšené glykémie na lačno ani po jídle. Proto doporučuji se testovat občas na lačno a občas 2 hod. po vašem typickém jídle. Budou-li hodnoty zvýšené, upozorní vás na to, že může být vhodná úprava diety či případně zvýšení tělesné aktivity. Je dobré mít záznamník a tam si hodnoty zapisovat spolu s časovým údajem a době od posledního jídla. Glukometry také mají paměť, jen je nutné u nich dobře zadat datum a denní čas.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
glukometr kombinace se senzorem
(09.11.2024)
Dotaz
Dorbry den, mam dotaz, jestli mam narok na glukometr hrazeny pojistovnou plus prouzky k nemu a v jakem mnozstvi, mam nove diagnostikovany diabetes typu 1. Pan doktor mi predepsal senzory FSL2, ale o glukometru jsme se vubec nebavili, ale asi bych ho pro jistotu chtela mit, tak se jen ptam jake jsou moznosti, k diabetologovi jdu na kontrolu az v lednu. Dekuji za odpovedvěk: 26 let výška: 174 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
podle poslední metodiky pojišťovny VZP z 11/2024 NElze Freestyle Libre předepsat současně s glukometrem. Někteří diabetologové mají k dispozici glukometry od firem a pacienty jsou schopni vybavit, ale není možné napsat glukometr na poukaz nebo poukaz vyúčtovat.
Pokud používáte čtečku se senzory Freestyle Libre, může Vám sloužit jako glukometr. Umí dokonce stanovit i ketolátky. Čtečku lze předepsat i pokud používáte většinu času mobilní telefon. Společně se systémem Freestyle Libre máte nárok na předpis jen 100 ks proužků na rok ( pro děti do 18 let je to 300 proužků na rok).
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Senzor free style libre II a rentgen
(11.10.2024)
Dotaz
Můžu se senzorem na paži absolvovat"velký" rentgen zubů/mamograf? Popř. mám senzor něčím překrýt? Děkuji (vím, že na CT se s ním nesmí)věk: 74 let výška: 162 cm váha: 70 kgOdpověď
Dobrý den,
vyjádření k RTG jsem jednoznačně nenašla. MRI je jasné, tam nesmí nic s kovovými částmi vůbec. RTG a CT také nejsou obecně u senzorů doporučována. Údaje pro Libre jsem (jak jsem již zmiňovala) přesně neobjevila.
RTG záření může teoreticky ovlivnit funkci senzoru a vysílače v něm.
U panoramatického snímku zubů a mammografie se jedná o cílené RTG. Záření jde i přesto i do okolí, ale dávka nebude tak výrazná. Ideální by bylo naplánovat výměnu senzorů na den vyšetření. Pokud byste vyšetření se senzorem podstoupila, je určitě vhodné zkontrolovat následně přesnost měření za pomocí glukometru. Případně mít s sebou náhradní senzor, kdyby přestal původní senzor fungovat. Je pravda, že RTG na letišti často pacienti proběhnou bez zamyšlení a senzory to přežijí.
Ideální je tento dotaz vznést na help-lince výrobce nebo se zeptat zástupce výrobce. Ti by měli být schopni jednoznačně odpovědět.
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Expirační doba glukometru.
(08.10.2024)
Dotaz
Rád bych věděl jestli má glukometr expirační dobu nebo jen pásky do glukometru. Ten můj má 24.2.2015 asi rok výroby? na zadní straně. Nebo mohu s ním měřit krev neomezenou dobu? Samozřejmě pásky měním dle expirace. Děkujivěk: 65 let výška: 173 cm váha: 82 kgOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď.
Jako většina elektronických přístrojů, nemá ani glukometr jasnou expirační dobu.
Většina prodejen má klasickou záruku 24měsíců. Našla jsem i prodejce, kteří nabízejí 5letou záruku a několik jich dokonce zmiňovalo doživotní záruku (nevím na jaké aspekty by se zrovna doživotní záruka vztahovala???). Pojišťovny hradí glukometry (u indikovaných pacientů - např. s inzulinovou léčbou, nebo s léky, které mohou způsobovat hypoglykémie...) 1x za 6let. Takže bych předpokládala, že by měl glukometr teoreticky měřit dobře alespoň 6let. Někdy se nám ale stává, že výrobek nevydrží ani zmiňované 2 roky.
Teoreticky může vydržet "dlouhá léta". Je ale nutné ho správně uchovávat - glukometry mají stanovené teploty a podmínky za kterých by měly být skladovány. Rozhodně je důležité pravidelně měnit proužky (jak jste zmiňoval), které jsou také velmi náchylné na teplotu a vlhkost.
Pokud máte hodně starý glukometr bylo by vhodné ověřit přesnost měření - jinak se asi nedá říci, jestli ještě dobře měří. Pro některé typy glukometrů se stále ještě vyrábí kontrolní roztoky - ale upozorňuji, že jejich cena se pohybuje skoro na úrovni nových glukometrů. Glukometry stojí dnes mezi 300-1000 Kč dle výrobce a funkcí. Orientační ověření (alespoň řádové) je možné provést vůči měření glukometrem např. u Vašeho diabetologa, ale zde se nikdy nebudou hodnoty plně shodovat (a to ani ze stejné kapky krve) a je nutné, aby použitý kontrolní glukometr měřil dobře. Proto upozorňuji, že toto měření ověří přesnost opravdu jen orientačně.
Je nutné si uvědomit, že stejně jako jiné technologie, i glukometry ve vývoji postupují a myslím si, že i jejich přesnost se může v posledních letech zlepšovat.
Bohužel více asi nedokážu (alespoň já) pomoci. O jasné expirační době pro glukometr nevím. Technická záruka je už trochu něco jiného a funguje to s ní jako u ostatních spotřebičů.
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Ztráta signálu u Freestyle Libre 2
(29.09.2024)
Dotaz
Dobrý den, telefon stále hlásí ztrátu signálu, po naskenování chvíli funguje normálně a pak znovu signál vypadne.věk: 10 let výška: 145 cmOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že nejsem schopna poskytnout plnohodnotnou technickou podporu.
Důležité je rozhodnout, zda se to děje jen u jednoho senzoru/ případně jedné šarže senzorů nebo u všech senzorů Freestyle Libre 2.
Pokud je to u všech senzorů, tak může být problém s přijímáním signálu a bluetooth ve Vašem mobilním telefonu. Zvláště pokud se pohybujete v prostředí, kde je hodně elektroniky s Bluetooth signály, tak bývají výpadky častější. Předpokládám, že máte mobil po celou dobu někde u sebe.
Pokud jsou výpadky jen u jednoho senzoru/ případně jedné šarže senzorů, tak se může jednat o chybu senzoru a je možné tyto senzory reklamovat.
Technickou podporu Vám mohou poskytnout na bezplatné lince výrobce senzorů.
Bohužel, více Vám asi nejsem schopna pomoci
doporučení redakce:
Je možné se obrátitbezplatnou infolinku na čísle 800 189 564. Operátoři jsou k dispozici každý všední den od 8:00 do 16:00 a měli by umět odpovědět na všechny otázky spojené se systémem FreeStyle Libre.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
CGM - co to je?
(11.07.2024)
Dotaz
Chci se zeptat co to znamená....odlepuje se mi neustále kolečko na ruce a tadyk je zřejmé jiná možnost ale můj doktor o ničem neví...můžete mi poradit?
Mmoju se zeptat co znamená CGM???místo napíchnutí nádržku frestaillibr...me se to také furt odlepuje a když jsem to řešila s doktorem tak o ničem jiném neví tak se chci poradit tadyk.dekujio
věk: 51 let výška: 164 cm váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
CGM je trochu jiná skupina senzorů než Freestyle Libre. Ale i tyto senzory měří průběžně po celý den Vaše hodnoty glukózy. Mají dále možnost nastavení alarmů pro nízké a vysoké glykémie. Pod název CGM spadají senzory od různých firem. Mají také většinou tvar kolečka, kostičky či jakéhosi oválu a zavádí se na tělo. Dají se jako Freestyle Libre zavádět na zadní stranu paže, ale i například na břicho. Každý senzor (podle firmy výrobce) se trochu liší délkou životnosti (mezi 7-14 dny), přesností měření, nutností kalibrace (nutností zadávání naměřených hodnot glykémie z glukometru), způsobem zavádění…
CGM se také liší od Freestyle Libre tím, že k jeho předepsání nestačí, že jste diabetik 1. typu, ale musíte splňovat i určité další podmínky, jinak pojišťovna tento typ senzorů nehradí (např. určité procento času strávené v nízkých glykémiích, nebo hodně velké kolísání hladin cukru…). S tím by Vám už měl poradit Váš diabetolog. Ne všichni diabetologové, s ohledem na technickou náročnost a další problémy, pracují se všemi CGM. Je potřeba se dohodnout s Vaším diabetologem.
Pokud by bylo hlavním problémem odlepování senzorů, je možné zkusit různé druhy přelepení nebo jiných typů fixace (připevnění) na ruku. Nikdo totiž nezaručí, že se Vám jiný typ senzorů nebude také odlepovat. Pacienti často používají k přelepení tejpy, či jiné polopropustné náplasti. Důležité u Freestyle Libre je, že dírka na senzoru (kolečku) nahoře může být přelepena tejpem nebo něčím prodyšným, ale neměla by být zakryta úplně neprodyšně (pořád k ní musí jít normálně vzduch).
Dá se najít několik internetových stránek, které prodávají různé speciální náplasti, kryty, návleky… na senzory Freestyle (ale i CGM), které mají pomoci senzor udržet na ruce. Mezi tyto stránky patří např. diapomůcky, diaway… Sama jsem z nich sice neobjednávala, ale pokud zapátráte jistě se dají prodejci pomůcek speciálně pro diabetiky najít i v ČR.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!