Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

74 dotazů

  • Dotaz

    Jsem přes 20 let na inzulínu, pravidelně si měřím cukr, ale tuto hodnotu jsem ještě nikdy neměl a nevím co pro mě znamená
    věk: 76 let výška: 182 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    poznámka redakce:

    pozn. redakce:

    Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

    Pokud je výsledek testu nižší než 1,1 mmol/l, na obrazovce se objeví hlášení „Lo“, což znamená, že hodnota hladiny glukózy v krvi je příliš nízká.

    Zkontrolujte svou hladinu glukózy znovu. Pokud se výsledek „LO“ nebo „Lo" opakuje, neprodleně kontaktujte Vašeho lékaře.

    další možnost:

    „LO“ zabliká 5x před vypnutím. Baterie jsou zcela vybité.

    Opakujte měření v prostředí, kde je teplota v rozmezí 14-40 °C. Nechte přístroj alespoň 20 minut v tomto prostředí, aby se zahřál na správnou teplotu.

    Rozsah glykémií měřených glukometrem je většinou 1,1 až 33,3 mmol/l. Hladiny pod, nebo nad těmito hranicemi, glukometr zobrazí jako neměřitelné. Při hypoglykémii pod 1,1 mmol/l jde většinou o zkratky, jako L, LO či LOW, při hyperglykémii o zkratku Hi nebo H.

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    likvidace náplní do inzulinového pera

    Odpověď

    poznámka redakce:

    podívejte se prosím na předchozí odpověď, kde je vysvětleno, jak nakládat s podobným odpadem,

    viz zde: https://www.cukrovka.cz/poradna/prazdna-inzulinova-pera-likvidace

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měření glykémie senzorem Libre mi ukazuje hodně nízké hladiny glykémie v průběhu noci, až kolem 2,8 mmol (viz. graf). Situace se opakuje každou noc. Subjektivně žádné potíže nepociťuji. Cukrovka mi diagnostikována nikdy nebyla, ale v rodině ji máme. Prosím o radu zda je potřeba s takovými výsledky měření zajít k lékaři, nebo se jedná o normalní stav? Případně co by mohlo noční hypoglykémii způsobovat? Jím pravidelně vyváženou stravu, léky neužívám žádné, ani nemám žádné zdravotní komplikace. Předem děkuji za odpověď.
    věk: 45 let výška: 170 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hypoglykémie u zdravého jedince je definována jako glykémie pod 3,3 mmol/l.

    Noční poklesy glykémie mohou vznikat i fyziologicky u jedinců bez diabetu. Jsou způsobeny např. větší nebo pravidelnou fyzickou aktivitou. Při této aktivitě dochází k vyčerpání “zásobního cukru”, který se pak v noci doplňuje a proto klesá cukr v krvi. Současně pohyb zlepšuje citlivost na inzulin a tím může snižovat glykémii. Dalším prvkem, který může způsobit pokles během noci je večerní příjem alkoholu, který pak během noci zaměstná pracující játra a může docházet k snížené reakci na hypoglykémii.

    Současně senzory Freestyle Libre, hlavně při použití původní čtečky, mají lehce tendenci podměřovat -  proto by bylo ideální ověřit, jak jsou velké noční poklesy měřením např. na glukometru. 

    Jsou Vaše noční hypoglykémie opravdu bezpříznakové?  Mohou se projevovat nočním pocením, nočními můrami, ranní bolest hlavy, malátnost… Na noční hypoglykémie může pomáhat večerní příjem např. bílkovin, které pomaleji doplňují energii než např. cukry.

    Nedokážu říci nakolik je nutno Váš stav řešit (to je vhodnější probrat s Vaším lékařem), protože neznám přesné okolnosti, ale noční poklesy se mohou vyskytovat i u zdravých jedinců a nemusí znamenat jiná onemocnění

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 16.5. 2023 jsem měl operaci ve Vinohradské nemocnici, operoval mě doc. MUDr Šubrt. Diagnoza rakovina slinivky. Během operace byla odebrána slinivka, slezina, dvanácterník, žlučovod, žlučník a část žaludku. V 57 letech jsem se stal diabetikem a při kontrole na diabetologii jsem se ptal lékařky na možnost senzoru na měření glykemie, bylo mi řečeno, že je to sekundární cukrovka a nemám nárok na úhradu senzoru VZP. Prosím o váš názor a případně radu, jak senzor získat. Jsem řidič kamionu a plánuju se do budoucna se vrátit do práce a senzor by byl pro mě velkou pomocí.
    věk: 57 let výška: 186 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    v základní indikaci jsou opravdu senzory určené pro diabetiky 1. typu.

    Po operacích slinivky je ale často minimální nebo dokonce žádná sekrece vlastního inzulinu (podle toho, zda byla odstraněna celá slinivka), což se cukrovce 1. typu podobá. Dokonce diabetes u těchto pacientů bývá hodně labilní -  glykémie hodně kolísají nahoru a dolů, protože není narušeno jen uvolňování inzulinu, ale i dalších látek které se podílejí na udržení hladin cukru v krvi.

    Pokud Vaše léčba vyžaduje podávání inzulinu několikrát denně, je možné poslat žádost o schválení CGM (kontinuální monitorace). Tuto žádost musí schválit revizní lékař. Je dobré doložit že si glykémie glukometrem měříte alespoň 4x denně, nebo provést jednorázovou profesionální monitoraci (může provést diabetolog u pacienta až 3x ročně, pokud má podezření na problémy s kompenzací cukrovky). Na této monitoraci pak lze ukázat na kolísání glykémie nebo větší výskyt nízkých glykémií…

    Samozřejmě žádost o schválení senzoru může být revizním lékařem zamítnuta, ale rozhodně se to dá vyzkoušet a s ohledem na to, že Váš stav byl zapříčiněn operací pro rakovinu slinivky, tak to za vyzkoušení stojí.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň ja mám taký problém že mám diabetes 1 typu a mám inzulinovu pumpu a senzor guardian. A pred pár dňami mi bolo aplikované senzor a teraz mám celkom začervenane a svrbí mi to. Ale pod kanylou ku pumpe nemám ziadne začervenane len pod fixacnou naplastou. Viete mi poradiť s tym? Dakujem za odpoveď
    věk: 33 let výška: 153 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    stran současného senzoru.  Pokud ho potřebujete mít déle a je reakce jen na fixační náplast, je možné zkusit opatrně sundat fixační náplast a zafixovat např. tejpovací páskou, nebo jiným typem krytí (Mepore film, Hydrofilm…). Samozřejmě nejprve musíte vyzkoušet, že nemáte reakci na daná krytí. Pokud je reakce velká a kůže hodně proteplená, loupající se nebo jinak změněná, je vhodné senzor sundat.

    Na ošetření podrážděného místa po sundání se dá zkusit např. Vitella pasta nebo jiná zklidňující pasta nebo sprej. Záleží samozřejmě na stavu kůže.

    Pokud potřebujete k pumpě používat senzory dlouhodobě a reakce je nejen na fixaci, ale i na senzor, lze zkusit před nalepením ošetřit místo aplikace Cavilonem, někdy pomáhá postříkat místo aplikace nosním sprejem s kortikoidy  -  např. fluticasonem (Avamys sprej). Ten se dá vyzkoušet i na ošetření již podrážděných míst. 

    Někomu pomáhá senzory podlepovat  -  např. již zmiňovaným Mepore filmem, Hydrofilmem nebo náplastmi na puchýře. Mám i pacienta, který nakonec musí podlepovat tejpovací páskou, ve které udělá menší otvor a senzor zavádí tak, aby zaváděcí jehla prošla otvorem v tejpu a senzor s lepidlem neměl větší kontakt s kůží.

    Chce to případně zkusit více možností. Snad Vám alespoň něco z toho pomůže.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, potřeboval bych tip na inzulínové pero pro přípravek LANTUS. Kocourovi byla diagnostikována cukrovka a máme podávat 1 jednotku toho přípravku. Předem děkuji za tip.

    Odpověď

    Dobrý den,

    buď je možné koupit lahvičky 10ml a podávat inzulin klasickou inzulinkou (malou injekční stříkačkou)

    Jednodušší by pro Vás možná bylo zkusit používat jednorázová pera  -  Lantus Solostar

     -  kde je možné natočit i 1j a podat bez toho, aby jste musel natahovat inzulin do injekční stříkačky nebo měnit náplň pera. Jen jehličky na peru je potřeba občas vyměnit.

    Přiznám se , že nevím zda je nyní na českém trhu nějaké 1/2j pero na Lantus (na kterém jde natočit i např. jenom 1/2 jednotky)

    Doufám, že Vám to alespoň trochu pomohlo.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možná záměna různých typů inzulinovych per? Taťka dostal jiný typ pera při odchodu z nemocníce než které má doma. Je důležitý pouze počet jednotek, který se má aplikovat? Děkuju.
    věk: 81 let výška: 183 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud jde o typ pera v rámci např. Toujeo 100 na Toujeo 200, tak jednotky, které natočíte na peru, budou pořád odpovídat číslu na stupnici (podáte počet napsaných jednotek), jen koncentrace a objemy inzulinu se liší. Nic není nutné přepočítávat.

    Pokud myslíte přímo záměnu typu inzulinu, tak tam je otázka problematičtější. Některé typy inzulinu jsou relativně zaměnitelné stran dávky i doby aplikace. Někdy se jedná  o velice podobné inzuliny, jen od jiných firem. 

    Některé dlouho působící analogové inzuliny (bazální) jsou počtem jednotek hodně podobné, ale liší se například vyrovnaností hladiny inzulinu během dne. Některé inzuliny, např. zmiňované Toujeo (neodpovídají počtem jednotek) ostatním analogovým bazálním inzulinů (např. Lantusu, Abasaglaru, Semglee, Tresibě…). 

    Pokud mluvíte o krátkých analogových inzulinech k jídlům, jsou jednotky často podobné, ale může se lišit rychlost nástupu inzulinu (tudíž i čas, který je nutný mezi podáním inzulinu a jídlem) nebo doba působení. Samostatnou kapitolou jsou humánní inzuliny nebo premixované inzuliny.

    Zjednodušeně řečeno. Pokud nevím konkrétní typy (názvy) inzulinů, nedokážu říci zda jsou zaměnitelné stran počtu jednotek inzulinu. 

    Pokud se ptáte, zda je obecně důležitý počet aplikovaných jednotek inzulinu, tak určitě, protože počet jednotek udává působení na cukr v krvi. Ale myslím, že tam Váš dotaz nesměroval.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Senzor libre nevím kam ho mám dát na zadní straně paže nemůžu mýt kvůli svalů m a často se my stává že každém druhej senzor musím reklamovat kvůli svalů m my nefunguje jak má a už jsem z toho depresích a nemůžu z toho rád bych to používal ale pořád problémy stim mám nevím kam ho mám dát buď je přímo na svalů a jak se hejbe sval tak nefunguje nb je u svalů a Macka se mezi svalem a nevím kam ho mám dát a jestli jde přejít že senzoru na glokometr jdyz mám ještě dokonce roku asi 8 senzor tak mysto nich napsat glukometr a proužky kd,z mám stim oroblemy každém druhej musím reklamovat a už my to ani neuznává ji že mám stim pořád problémy a nebaví mě kupovat za svoje peníze už 1 měsíc proužky pořád problémy že senzorem mám pocit že když ho mám nesmím hejbat rukou mám pocit že jsem sním omezování aby fungoval nesmím hejbat rukou a to dělám 150 kliku obden a nevím kam ho mám umístit na zadní straně paže mám taky sval tak buď je něm a hejbese nahoru dolu že senzorem nb mezi svalem je a mackase a nefunguje a hlavě na pravé ruce my nefunguje vůbec jenom na levé ruce funguje ale taky každém druhej a nebaví mě to rád bych to používal a glukometr se bojím zase kvůli tomu že nepoznám nízký a vysoké hodnoty rád bych ho používal ale nevím kam sním děkuji za odpověď a má. Deprese z toho velký že chci žít normálně a neřešit pořád senzor pořád stim něco je rád to chci používat a měl jsem dřív cgtm senzor na břiše s alarmem ale ten blbn že my ukazoval pořád nízké hodnoty tak jsem se vrátil k frestail libre a mám zase těmhle problém už nemůžu z toho děkuji rád bych to používal a nám co dělat aby vydržel aspoň 12 dní buď se odlepuje nb hladí eror pořád k uli svalů mám pocit nb já jej máte názor na to prosím kd,z ho mám na svalů třeba na tricaku by to nemělo vadit ne a jinak ho nemůžu dát tam nám taky sval za zadní straně že je ten senzor u svalů a kd u zatnu tak se sval vybouli a senzor se nachází mezi ním nb se vybouli na svalů rád to chci používat protože z glokometrem se bojím když nepoznám nízký cukr a vysokéj cukr přeji hezké den Standa
    věk: 28 let výška: 178 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    chápu že Vaše situace je obtížná a nepříjemná. Ale bojím se, že moje odpověď se nebude výrazně lišit od odpovědi, kterou jsme Vám již poskytli 16.3.2023. 

    Freestyle Libre má dle doporučení vyrábějící firmy být umístěn na horní část zadní strany paže, nemůžu Vám proto doporučit jiné místo zavedení, protože nedokáži zaručit, jak přesně tam bude měřit. 

    CGM (kontinuální monitorace glukózy) senzorů je na českém trhu několik. Minimálně část senzorů, které jsou na českém trhu, je stejně přesná, ne-li přesnější než Freestyle Libre. Pokud tedy některý nevyhovoval, je možné zkusit jinou variantu senzoru. Pokud se bojíte hypoglykémií nebo hyperglykémií CGM senzory mají i nastavitelné alarmy, takže v tomto smyslu mají výhodu. Samozřejmě stále je nutné splňovat preskripční omezení pro CGM.

    Jak jsem již ale doporučovala ve své předchozí odpovědi, je vhodné se poradit s Vaším ošetřujícím diabetologem a probrat s ním možné varianty.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem nyní těhotná, v minulých těhotenstvích jsem měla gestační diabetes (2017 a 2019), jednou dokonce na inzulinu, podruhé na metforminu. Nyní poprvé gestační diabetes dle OGTT nemám, ale přesto bych se pro jistotu ráno občas změřila - měla jsem vždy špatné právě lačné glykémie a horšilo se to postupně. Můj glukometr je ale starý už 5 let a předpokládám, že už je potřeba ho zkalibrovat. Jak a kde to mohu udělat? Zvládnu to sama? Případně když koupím nový glukometr v lékárně, bude už zkalibrovaný? Děkuji.
    věk: 39 let výška: 164 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    chápu že po dvou těhotenstvích s potvrzeným gestačním diabetem se raději chcete kontrolovat i v tom třetím. Pravděpodobnost gestačního diabetu je v takovém případě poměrně vysoká.

    Většina dnešních glukometrů je bezkalibrační. Existují sice kontrolní roztoky pro glukometry, ale ty jsou spíše určeny k ověření přesnosti měření glukometru (nebo např. sady proužků), než že by se podle nich poté glukometr dal nastavit. Jsou k dostání buď v lékárnách nebo na internetu (je nutné mít značku roztoku, která patří k Vašemu glukometru). Většina glukometrů má životnost několik let -  uvedeno by to mělo být v příručce u glukometru. Samozřejmě po 5 letech by bylo již dobré přesnost měření ověřit. 

    Nový glukometr z lékárny by zkalibrovaný být měl, samozřejmě 100% přesnost měření nemůže nikdo slíbit. Pokud je podezření, že glukometr měří špatně, používá se právě zmiňovaný kontrolní roztok. Ideální by bylo použití kontrolního roztoku při prvním použití glukometru a pak vždy, když začínáte nové balení testovacích proužků, ale to dělá málo kdo.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, je náplasťová pumpa Omnipod 5 již k dispozici v ČR a je hrazena zdravotní pojišťovnou? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den,

    zatím nemám informace o tom, že by byla pumpa Omnipod již dostupná na českém trhu. Ale samozřejmě nemusím vědět vše.

    Pokud jde o náplasťové pumpy (kterou pumpa Omnipod je), je na českém trhu dostupná  a pojišťovnou hrazená inzulinová pumpa TouchCare Nanon A8. Samozřejmě pro předpis pumpy je nutné splnit určitá kritéria, ale to je nejlépe probrat s Vaším ošetřujícím diabetologem.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!