Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a technologie
74 dotazů
-
Inzulín a výpočet dávky
(12.10.2023)
Dotaz
Jak vypočítat dávky inzulínu Humulin R (3* denně) děkuji. Petrvěk: 66 let výška: 185 cm váha: 112 kgOdpověď
Milý Petře, to máte tak ……………
A mohl bych se rozepsat na 10 stránek a vy byste to asi ani nečetl. Upozorňuji ale, že pro léčbu diabetu, a pro léčbu diabetu inzulínem zvlášť, je nutná edukce. Vy máte vědět, v čem hlavním tkví vaše porucha, máte mít stanovené svoje vlastní cíle a máte mít odhodlání je plnit.
Výpočet dávky inzulínu je jednou součástí toho všeho a může vám v každodenním životě pomáhat, ale vy musíte porozumět trochu tomu, co se ve vašem těle děje a jak tomu máte čelit.
Trochu jiná je situace u diabetu 1. a 2. typu, protože u typu 2 bývá často účinnost inzulínu porušena, někdy hodně. Takže lidé si pak dávají velké dávky inzulínu a ono se v podstatě nic moc neděje, zatímco stejné dávky by diabetika 1. typu porazily.
Vy máte dost velkou nadváhu a tak se spíš přikláním, že máte diabetes 2. typu a inzulín vám byl nasazen poté, co zvyšování dávek ostatních léků na diabetes nefungovaly a také nefungovalo hučení vašeho pana doktora do vás, abyste méně jedl a uměl si počítat sacharidy v jídle.
Principy na výpočet dávky rychle působícího inzulínu před jídlem nebo pro opravu příliš vysoké glykémie platí především pro diabetes 1. typu, kde hlavní porucha spočívá v tom, že tělo si neumí samo vytvářet inzulínu, ale reaguje na něj více méně normálně. Pro diabetes 2. typu to může platit také, ale zde je ve hře porucha účinnosti inzulínu, a ta při pořádné inzulínové rezistenci může být hodně veliká.
Uvedu vám tedy principy platné pro diabetes 1. typu a pro „dobře“ vyrovnaný diabetes 2. typu u osoby, která dodržuje dietní a pohybová doporučení:
Výpočet dávky rychle působícího inzulínu závisí na:
-momentální hodnotě glykémie
-množství sacharidů v jídle, které se hodláte sníst
-množství inzulínu, který případně dostáváte formou dlouze působícího inzulínu, zpravidla ráno nebo večer
V úvahu je také dobré brát, zda se případně chystáte na nějaký fyzický „výkon“, protože ten zužitkování cukru zlepšuje a mohl by případně přispět k hypoglykémii v průběhu delší fyzické zátěže.
Dále je vhodné, abyste si pro sebe určit tzv. korekční faktor, což je vlastně dávka inzulínu, která u vás podle zkušenosti vyvolá pokles glykémie o 1 mmol/l (třeba z 12 mmol/l na 11 mmol/l. Toto číslo se může nejprve odhadnout, a to následujícím výpočtem:
korekční faktor = 110/vaše celková denní dávka inzulínu
Také je nutné určit tzv. sacharidový poměr. To je v podstatě údaj, na kolik gramů sacharidů v jídle vám vystačí 1 jednotka inzulín. Čím menší toto číslo je, tím více asi budete potřebovat inzulínu. Naopak, je-li sacharidový poměr nízký, bude vám na stejné jídlo asi stačit menší dávka inzulínu. Pro první orientační výpočet se tento poměr určuje takto:
sacharidový poměr = 350/celková denní dávka inzulínu
Například tedy: Potřebujete-li denně přibližně 50 j. inzulínu, váš odhadnutý sacharidový poměr bude 350/50 = 7. Orientačně tedy budete potřebovat na každých 7 g sacharidů v jídle 1 jednotku inzulínu. Když budete chtít vypočítat, kolik si máte tedy před jídlem píchnout inzulínu, určite množství sacharidů a dělíte to 7. Např. na 50 g sacharidů budete potřebovat 50:7 jednotek, tedy asi 7,14 j., zaokrouhleno 7 jednotek. To ovšem platí, pokud před jídlem máte normální hodnotu glykémie, jinak musíte připočítat ještě tzv. korekční bolus. Ten by byl v tomto případě 2,2 (110:50= 2,2). Máte-li tedy místo např. 5 mmol/l 10 mmol/l, je vaše glykémie asi o 5 mmol/l vyšší, než by měla být. Protože jedna jednotka vám způsobí pokles asi o 2,2 mmol/l, tak vydělíte 5:2,2 = 2,27. Proto byste si vypočítanou dávku inzulínu měl ještě navýšit o tuto hodnotu, tedy celkem byste si měl dát asi 9 nebo 10 jednotek.
No, možná se vám to zdá složité. Sice to moc složité není, ale existují aplikace, které to dělají za vás. Např. aplikace do telefonu Diabetes:M
Jinak ale systém pro výpočet doporučeného bolusu je součástí např. inzulínových pump a také jako doplňkový software pro řadu glukometrů.
Diabetes:M je v podstatě takový elektronický deník pro diabetiky.
Podle výše uvedeného principu byste ale měl časem umět vypočítávat doporučenou dávku inzulínu rychle sám. Protože ale máte asi diabetes typu 2, tak můžete mít inzulínovou rezistenci a první vypočítané hodnoty mohou být příliš nízké. V tom případě se je postupně upravíte a pak se to naučíte. Je ale důležité, abyste si hodnoty zaznamenával, abyste se opravdu postupně zlepšoval.
Poznámka redakce:
Certifikované aplikace s bolusovým kalkulátorem jsou Diabetes:M, myLife či mySugr. Pro zapomnětlivé anebo velmi zaneprázdněné jedince mohou být vhodné aplikace MedFox nebo MyTherapy. Připomínají uživateli podání inzulinu i ostatních léků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
FSLlink- hodnota “čas v rozmezí” na čtečce senzoru v mobilu
(19.09.2023)
Dotaz
Dobrý den, mám dotaz ohledně hodnot, nastavení “cílových hodnot” mám nastaveno 3,9 - 10,0 mmol/l a výsledek je za 90 dní 94-95%. Tedy se chci zeptat, zda ten výsledek je “normální” nebo zda si mám horní hranici snížit. V té souvislosti se chci zeptat, co si mám představit pod pojmem “velké výkyvy” měřené glykémie. Hodnotu >10 mám opravdu sporadicky, hodnotu HbA1c mívám 36 až maximálně 39. Děkujivěk: 72 let výška: 172 cm váha: 98 kgOdpověď
Dobrý den,
základní cílové rozmezí pro dospělé pacienty je opravdu mezi 3,9-10 mmol/l. Přísnější kritéria mají samozřejmě těhotné ženy. Naopak mírnější cíle jsou u křehkých starších pacientů.
Základní cíl pro dospělé pacienty je
> 70% time in range = čas v cíli (mezi 3,9-10 mmol/l) - ideálně je samozřejmě více jak 80%
současně by mělo být:
< 25% času nad 10 mmol/l
< 5% nad 13,9 mmol/l
< 4% pod 3,9 mmol/l
< 1% pod 1,0 mmol/l
Tato kritéria byla původně určena hlavně pro diabetiky 1. typu, ale dají se využít i u dospělých diabetiků 2. typu - i když u nich někteří lékaři doporučují více jak 80% time in range. Je vždy nutné stav hodnotit individuálně (u každého jedince) s ohledem na terapii, trvání diabetu, ostatní onemocnění…
Samozřejmě čím lepší time in range, tím lépe, protože se snižuje riziko komplikací diabetu.
94-95% v cíli za 90 dní je skvělá hodnota. Stejně tak HbA1c 36-39 mmol/mol je výborný výsledek.
Právě glykovaný hemoglobin (HbA1c) může být ovlivněn kolísáním glykémie. Pokud má například někdo hodně závažných hypoglykémií a pak vybíhá s hodnotami cukru naopak zase hodně vysoko, může glykovaný hemoglobin být relativně nízký. Kompenzace diabetu se pak “falešně” zdá dobrá. Výkyvy glykémie ale stále poškozují buňky a působí komplikace diabetu. Zde nám napoví time in range (čas v cíli), který v těchto případech bude nízký + bude vysoké procento času vysokých a nízkých glykémií. U Vás čas v cíli ukazuje, že kolísání glykémie nebude výrazné. K zhodnocení kolísání glykémie lze využít i hodnoty variability glykémií, které často senzory ukazují - buď přímo jako variabilitu glykémie nebo jako směrodatnou odchylku.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
vzestup glykémie po snídani
(19.09.2023)
Dotaz
Dobrý den, mám DM 1. typu na inzulínové pumpě Tandem t:slim + Dexcom G6. Po snídani mi pravidelně stoupá glykémie od cca 6,00-7,00 mmol/l na 12-13,00 mmol/l. Sacharidy mám spočítané správně. V osobním profilu nastaveno od 05:00: sacharidový poměr 1:11, korekční faktor 1:2,0, bazál 0,6. Můžu se zeptat, jak upravit nastavení osobního profilu, aby glykémie po snídani tak nestoupala. Jsem na Lyumjevu, který si píchám cca 5-10,minut před snídaní. V jiné části dne s vyšší glykémií nemám problém. Můj diabetik mi na tuto otázku nedokázal odpovědět. Děkuji. Romanavýška: 170 cm váha: 58 kgOdpověď
Dobrý den,
předpokládám, že využíváte hybridní systém - uzavřenou smyčku, když máte t:slimX2 se senzory.
Ideální by samozřejmě bylo vidět Vaše data na senzoru a přesné nastavení pumpy po celý den, ale zkusím aspoň trochu poradit i nyní.
Pokud je stoupání jen po jídle a není po delší dobu, nemusíme pravděpodobně měnit dávku bazálního inzulinu - pokud zrovna v tomto úseku nemáte nastaven bazální inzulin hodně nízko oproti ostatním hodinám a zbytku dne.
Pokud stoupání nastává i při normální glykémii nebude zde tak výrazný vliv korekčního faktoru - ten má hlavně vliv na to, jak pumpa počítá o kolik 1j sníží glykémii. Korekční faktor je dobré upravit, když pumpa obtížně bojuje se snižováním již vysoké glykémie…
Pokud je stoupání čistě po jídle při původně normální glykémii může být na vině inzulin-sacharidový poměr, množství sacharidů nebo doba podání bolusu před jídlem. Pokud jste přepočítala množství sacharidů, tak ho vynecháme.
Snídaně bývá problémový úsek, protože v rámci běžného denního rytmu těla se nad ránem uvolňují v těle hormony, které zhoršují citlivost na inzulin, případně i mírně zvyšují glykémii. Současně může být ráno i pomalejší vstřebávání inzulinu. Někdo má i sacharidovější snídaně (s větším množstvím cukru nebo jednoduššími cukry)než zbytek jídel během dne. Pomalejší vstřebávání inzulinu se projevuje prudším nárůstem glykémie po snídani (na senzoru jde křivka prudčeji nahoru než obvykle). V tomto případě je možné zkusit podat bolus před jídly např. o 5 minut dříve než jste zvyklá.
To co nám zbývá vyzkoušet je nastavení inzulin-sacharidové poměru. Pokud po snídani rostou glykémie hodně nahoru, je možné od 5 hodin např. do 10 hodin (podle toho jak máte rozdělené nastavení během dne a jak snídáte) snížit inzulin-sacharidový poměr. Pokud chcete více inzulinu, poměr snižujete. Můžete zkusit snížení např. na 1:9g. To znamená, že pumpa Vám např na 40g sacharidů místo původních 3,6j inzulinu nabídne 4,4j. Pokud by glykémie poté hodně padala je možné upravit poměr na 1:10g. Pokud by naopak úprava nestačila, je možné zkusit 1:8 (zde na 40g pumpa při normální glykémii nabídne 5j).
Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomůže. Bohužel bez přesných znalostí a možnosti zhodnocení záznamu z pumpy a senzoru, nejsem schopná poradit více.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Diaphan testovací papírky
(03.09.2023)
Dotaz
Mám podezření na cukrovku, a tak jsem si koupil Diaphan. Při testování se barva obou částí viditelně změnila, ale zcela minimálně. Ptám se zda je možné mít v moči minimální množství cukru a ketonů a nemít cukrovku. Případně jak velký na ten Diaphan spoleh.věk: 46 let výška: 182 cm váha: 95 kgOdpověď
Dobrý den,
k přesnosti proužků Diaphan jako takových se opravdu nemohu vyjádřit, ale veškeré stanovení proužky je semikvantitativní (např. na barevné stupnici, bez přesných čísel a fyzikálních nebo chemických jednotek) a proto není přesné a při hraničních výsledcích obtížně hodnotitelné. Proužky v moči současně nejsou současně schopné stanovit kyselinu beta-hydroxymáselnou, která je ale nejčastěji zastoupenou ketolátkou. Ketolátky v moči mohou být i u zdravých jedinců např. při hubnutí, hladovění, po velké námaze. Mohou se objevit v moči i např. při močové infekci nebo onemocnění ledvin. Ketolátky se zvýšeně tvoří většinou u pacientů s diabetes mellitus 1. typu, kdy je problém s celkovým množstvím inzulinu v krvi (hlavně pokud se jedná o nediagnostikovaný diabetes). U pacientů s diabetes mellitus 2. typu (pokud již není vyčerpána sekrece inzulinu), by se ketolátky ve velkém množství neměly běžně produkovat.
Glukóza se do moči dostává až při překročení tzv. renálního prahu pro glukózu, což je u zdravého nediabetika kolem glykémie 10 mmol/l. Při poškození buněk ledvinných kanálků je glukóza do moče vylučována už při nižších hodnotách.
Každopádně proužky na moč nejsou vhodným diagnostickým postupem při podezření na diabetes ať již 1. nebo 2. typu. Ani jasně negativní test z moči na glukózu a ketolátky by diabetes nevyloučil. Mohou být využity např. pro diabetiky 1. typu při kontrole ketolátek při naměřené vysoké glykémii v krvi, ale pro diagnostiku diabetu jsou nevhodné.
Pokud máte podezření na diabetes, je vhodné dojít k praktickému lékaři a domluvit se s ním na odběr lačné glykémie a dle výsledku případně odeslání na oGTT. Tato dvě vyšetření Vám teprve mohou jednoznačně odpovědět.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
vysoká hladina cukru v krvi
(27.08.2023)
Dotaz
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jestli hodnota 9.2 mmol/l ráno před snídaní je OK? Začal jsem používat glukometr doma. Rád bych nějaké informace ohledně limitu cukru v krvi u zdravého člověka. Abych věděl kdy je třeba vyhledat popřípadě odborné lékaře přes cukrovku. Děkujivěk: 34 let výška: 172 cm váha: 73 kgOdpověď
Onemocnění cukrovkou se diagnostikuje různými způsoby a je potvrzeno:
1. jestliže JSOU přítomny klinické příznaky a zjištěním náhodné glykémie vyšší než 11 mmol/l, nebo stanovení glykémie nalačno s kapilární krve větší než 7 mmol/l (z žilní plazmy 7,8 mmol/l)
2. jestliže NEJSOU přítomny klinické příznaky a stanovení glykémie nalačno s kapilární krve je větší než 7 mmol/l (z žilní krve 7,8 mmol/l)
3. zjištěním hladiny krevního cukru nad 11 mmol/l za 2 hodiny po provedení oGTT (glukózového tolerančního testu)
4. Hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c je vyšší než 47 mmol/mol
SHRNUTÍ:
Diagnóza cukrovky je vyloučena když:
- glykémie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi nepřesahuje 5,6 mmol/l
- náhodná glykemie v kapilární krvi je menší 7,0 mmol/l
nebo v žilní plazmě menší než 7,8 mmol/l
- glykemie 2 hod po oGTT je menší než 7,8 mmol/l
- glykovaný hemoglobin je do 39 mmol/molPrediabetes máme když:
- glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je 5,6 – 6,9 mmol/l
nebo v žilní plazmě 5,6 – 7,7 mmol/l (nuto pak udělat oGTT)
- glykemie 2 hod po oGTT je 7,8 mmol/l – 11 mmol/l
- glykovaný hemoglobin je v rozmezí 39 - 47 mmol/molDiagnóza cukrovky je potvrzena když
- glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je větší nebo rovna 7,0 mmol/l
nebo v žilní plazmě 7,8 mmo/l (nutno ověřit 2x)
- je náhodná glykemie, či 2 hod po oGTT větší než 11 mmol/l
- glykovaný hemoglobin je ≥ 47 mmol/mol
poznámka:je však třeba upozornit, že měření glukometrem, může být zatíženo chybou, viz jeden příklad z naší poradny: https://www.cukrovka.cz/poradna?search=odchylka
(odpovídá redakce, )
-
Jak se maji uchovávat test.prouzky .kdy jsou tropické vedra
(20.08.2023)
Dotaz
Uchování test.prouzku v míst.mame 28věk: 61 let výška: 160 cm váha: 70 kgOdpověď
Dobrý den,
proužky by měly být uchovávány v suchu, chladnu a měly by být chráněné před slunečním zářením. Díky požadavku na sucho není vhodné je umisťovat do chladničky.
Informace o doporučené skladovací teplotě se lehce liší u jednotlivých typů proužků
např. proužky od firmy Acchu-check mají uváděnou teplotu 2-30°C
FORA Diamond mají skladovací teplotu 2-32°C
OneTouch Verio 5-30°C
Lehce odlišné budou pravděpodobně i hodnoty pro další typy proužků. Většinou se ale doporučené skladovací teploty pohybovaly přibližně do 30°C.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
senzor mi odpadl
(19.08.2023)
Dotaz
Prosim odpadl me senzor po7 dnech mohu si hned dat dalsi nebo pockat .Dekujivěk: 63 let výška: 180 cm váha: 104 kgOdpověď
Dobrý den,
pokud došlo k předčasnému ukončení senzoru např. díky stržení, odlepení... určitě je možné začít rovnou s novým senzorem. Doporučuji samozřejmě střídat přesná místa zavedení senzoru.
Jediná nevýhoda je, že při předčasném ukončení funkčnosti senzoru, nemusí vycházet úhrada pojišťovnou na dostatek senzorů pro celý rok . Např. u Freestyle Libre je hrazeno pojišťovnou na rok přesně 26 kusů senzorů, což vychází na 364dní v roce. Při předčasném skončení senzoru, již bude chybět několik dní na konci roku, kdy bude jedinec bez senzoru. U CGM (kontinuální monitorace) je úhrada dána částkou 60000 na rok - což dle ceny konkrétních senzorů, může být při jejich předčasném odlepování... na konci roku také někdy problematické. Pokud je již vyčerpána úhrada pojišťovnou, musí pacient zvládnout konce roku na proužcích a glukometru nebo si dokoupit chybějící senzory za své peníze.
Pokud by došlo k technické chybě senzoru - např. 14 denní senzor po týdnu přestane měřit, aniž by byl omylem stržen nebo se odlepil vlivem pohybu a potu... (zjednodušeně, pokud není na vinně pacient, ale technická vada senzoru), je možné (a i vhodné) pokusit se provést reklamaci senzoru. Většina firem nemá s oprávněnými reklamacemi obtíže a závada se může objevit na každém typu senzoru. Na odpadnutí senzoru se bohužel možnost reklamace nevztahuje.
Osobně doporučuji, hlavně v těchto vedrech, přelepování senzorů, např. tejpem nebo některým z typů prodyšných náplastí...(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
prosím o možnost koupit senzor na měření cukru
(09.08.2023)
Dotaz
Dobrý den, můj muž má cukrovku - píchá si několikrát denně, má uřezanou levou nohu pod kolenem a má problémy s měřením cukru z prstů - při píchání do prstu už mu vytéká málo krve (nevím jestli to píši dobře) a tím se špatně měří glykemie. Děkuji za odpověď. Marie Gogovávěk: 53 let výška: 173 cm váha: 90 kgOdpověď
Dobrý den,
předpokládám, že Váš manžel má diabetes 2. typu, protože pokud by měl diabetes mellitus 1. typu, měl by nárok od pojišťovny minimálně na Freestyle Libre (pokud se jedná o spolupracujícího pacienta).
Pacienti s diabetes mellitus 2. typu na dlouhodobé užívání senzorů (hrazené pojišťovnou) běžně nárok nemají. Je možné u nich 3x ročně využít tzv. profesionální monitoraci. Ta je určena za účelem např. zjištění vývoje glykémií během dne při dekompenzaci diabetu, zjištění problémů s glykémiemi… To ale není dlouhodobé řešení.
Pokud si Váš manžel píchá inzulin několikrát denně a má problémy s měřením glykémií, je další možností - po domluvě s Vaším diabetologem - zkusit poslat žádost na pojišťovnu (přes revizního lékaře), zda by neschválili výjimku z úhrady. Tento krok může, ale nemusí vyjít. Musí být prokázána spolupráce Vašeho manžela a pokus o pravidelné měření glykémií + musí být v žádosti vysvětleno, proč chcete monitoraci senzory a kde jsou problémy (zmínit a vysvětlit např. jaké jsou problémy s měřením s ohledem na stav + uvést např. nutnost dobré kompenzace diabetu kvůli již známým komplikacím, případně kolísání glykémie nahoru a dolu…. ) Samotnou žádost posílá Váš diabetolog.
Pokud žádost bude zamítnuta je možné si senzory koupit na vlastní úhradu:
můžete rovnou koupit na stránkách lekarna.cz
ceny:
Čtečka 1575.- na 4 roky, může být nahrazena i mobilním telefonem - pokud Vám jde nainstalovat aplikace LibreLink
Senzory - 1kus vydrží na 14 dní
Senzor Freestyle Libre 1 - 1576,-
Senzor Freestyle Libre 2 - 1734.-
Senzory typu CGM
U CGM je nutné vystavit poukaz u diabetologa. Lékař v poukazu zaškrtne hradí pacient. Dle zvoleného typu senzoru a podle toho zda je jako přijímač využíván mobilní telefon nebo speciální přijímač se ceny na rok mohou pohybovat mezi 45000 až 6000 tisíci za rok.
poznámka redakce:
omlouváme se za pozdní zprostředkování odpovědi
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Volba inzulínové pumpy s hybridním okruhem
(06.08.2023)
Dotaz
Dobrý den, rád bych požádal o radu při výběru inzulínové pumpy. Dosud jsem používal pumpu MiniMed G640 (s cukrovkou se na inzulínu léčím od roku 2004). Nyní chci zvolit ale inovativnější s hybridním systémem. Nemohu se však rozhodnout zda zvolit náplasťovou TouchCare Nano A8 nebo standardní a pokud standardní, tak zda T:slim x2 Tandem, nebo YpsoPump. Lze snadno určit bez ohledu na mé potřeby diabetu, která z těchto uvedených pump je technicky nejúčinnější pro léčbu cukrovky? Vím, že mají různé parametry. Osobně bych nejraději používal bezhadičkovou kvůli komfortu, ale nevím do jaké míry je technicky srovnatelná se dvěma zmíněnými hadičkovými. U Ypsopump mi vadí malý zásobník ale připadá mi technicky nejlepší. Četl jsem srovnání pump od paní doktorky Krollové, ale i tak nedokáži rozhodnout, která z pump je ideální. Vím, že to není jednoduchý dotaz. Mohu prosím i tak poprosit o radu, která by mne utvrdila v mém rozhodování? Velmi moc děkuji za Váš drahocený čas. S úctou Martin.věk: 46 let výška: 187 cm váha: 98 kgOdpověď
Dobrý den,
výběr pumpy není opravdu úplně jednoduchý a každému může vyhovovat něco jiného. Ale zkusím se k tomu alespoň trochu vyjádřit.
Náplasťová pumpa TouchCare Nano funguje sama o sobě docela dobře, trochu horší je u tohoto systému přesnost senzorů (oproti např. senzorům Dexcom). Senzory je nutné alespoň 1x denně kalibrovat (někdy je lepší i 2x), aby byla jejich lepší přesnost. Asi bych tento systém nedoporučila ani silnějším jedincům, protože kanyla na pumpě je o něco kratší a u silnějšího podkoží s tím mohou být trochu problémy. Jinak samotný algoritmus systému je učící se (měl by získávat data z předchozích dní a podle toho upravovat podávání inzulinu v dalších dnech). Cílová glykémie je nastavitelná mezi třemi možnostmi - 5,6 mmol/l, 6,1 mmol/l, 6,7 mmol/l. Systém umožňuje režim cvičení, kdy se cílová glykémie změní na 8,3 mmol/l. Pumpa je ovládána z telefonu, protože na ní nejsou “žádná” tlačítka, ale samotný ovládací algoritmus není v telefonu, ale v základně pumpy. Proto při vzdálení od telefonu nezměníte nic na pumpě (nepodáte bolus…), ale okruh by měl pracovat v klidu dál.
U zmiňovaných pump t:slimX2 a Ypsopump (a s nimi spojených hybridních systémů) je několik rozdílů, některé z nich se pokusím ještě zmínit. Jinak společný mají naopak senzor - oba systémy nyní využívají senzory Dexcom. První a zásadní rozdíl je ovládání:
t:slimX2 (hybridní systém Control IQ) je ovládán a nastavován na inzulinové pumpě. Nelze ovládat z telefonu + samotný algoritmus řídící hybridní systém je v pumpě. Ypsopump (hybridní systém CamAPS) má ovládací algoritmus v aplikaci telefonu, je ovládán z mobilního telefonu a u tohoto systému by měl být pacient ideálně neustále v dosahu bluetooth mobilního telefonu, z kterého je celá pumpa při zapnutí automatického režimu (funkci hybridního systému) řízena.
Dalším zásadním rozdílem je:
pumpa Tandem vychází z nastaveného bazálního režimu - ten běží po celou dobu. Cílová glykémie je pro pumpu mezi 6,25 - 8,9 mmol/l. Pumpa předpokládá vývoj hladiny glukózy v dalších 30 minutách. Podle této předpokládané hodnoty pumpa upraví (zvýší, sníží, vypne) dávku bazálního inzulinu nebo podá automatický korekční bolus. Pokud se vývoj glykémie upraví, pumpa pracuje dále opět podle nastaveného bazálního režimu. Pumpa se neučí. Pumpa pracuje po celou dobu s nastaveným bazálem i nastavenou citlivostí inzulinu. To má své výhody i nevýhody. Pumpa se neučí z předchozích dní, někdy je proto vhodné/nutné upravit nastavení bazálních dávek inzulinu a citlivosti na inzulin. Pokud máte různorodý životní režim (směny, nárazové víkendy aktivity…) je možné vytvořit několik bazálních režimů v pumpě (např. noční, nemoc, aktivita…) a mezi nimi přepínat. To může být ideální pro jedince, kteří díky své práci/aktivitě mají hodně různé potřeby inzulinů v rámci krátkých časových úseků (např. 3 dny velká potřeba během sezení doma, poté 2 dny velice nízká spotřeba inzulinu při celodenním ježdění na kole…) Tato možnost je výhodná i např. při již uvedené nemoci, kdy je náhle zvýšena potřeba inzulinu - zde je možné přepnout na nastavený režim s vyššími dávkami bazálu a nižší citlivostí, nebo svůj základní režim upravit a pumpa bude podávat rovnou více inzulinu podle nového nastavení. Pokud jste zvyklý do bazálních režimů občas sáhnout, nebo více nastavovat pumpu, tak zde můžete. Systém má samozřejmě i další možnosti - pro aktivitu je zde možné využít režim cvičení, který má odlišnou základní cílovou glykémii a to 7,8 - 8,9 mmol/l + odlišné hodnoty glykémie pro zastavení pumpy… Dále je možné využívat např. funkce spánek.
Systém CamAPS funguje na principu podávání bolusů (místo klasického bazálního režimu). Pumpa vyhodnocuje glykémii, její směřování a v 8 až 12 minutových intervalech podává různě velké bolusové dávky. Cílová glykémie zde není pevně dána - je nastavitelná od 4,4 do 11 mmol/l, což umožňuje pacientům cílícím na těsnou kompenzaci (nížší glykémie) nastavit hodně nízký cíl. Je možné nastavit i odlišné hodnoty cílové glykémie pro různé časové úseky dne. Systém se učí z předchozích dní. Postupně dle potřeby sám nastaví zvýšené nebo snížené dávky inzulinu. Do základního běhu automatického režimu není nutné moc zasahovat. Přesto je vhodné občas upravit nastavení bazálního inzulinu přímo v pumpě (i když podle něj automatický režim v hybridním systému neběží) - a to pro okamžik, kdyby pumpa musela někdy přejít do ručního režimu a běžet např. bez senzoru, aby poté nepodávala úplně nesmyslné dávky inzulinu. Učení z předchozích dní má velké výhody, ale může být někdy problém. Zde uvedu již zmiňovanou nemoc, kdy vyskočí potřeba inzulinu prakticky ze dne na den např. o 50% nahoru. V této situaci může pumpě chvíli trvat, než dostatečně navýší dávkování inzulinu. Jinak automatický režim ze zkušeností funguje velice dobře. Učení zde je např. rychlejší než u systému Smart Guard 780G. I u systému CamAPS jsou různé možnosti funkcí - např. Easy-off, který je určen pro aktivitu a dobu s vysokým rizikem hypoglykémie - zde se zvýší citlivosti na inzulin o 50% a cílová glykémie o 2,5 mmol/l oproti základnímu nastavení. Další možností je např. funkce Boost, který zvýší množství podávaného inzulinu přibližně o 35% - po dobu zadanou uživatelem.
U všech hybridních systémů je stále nutné zadávat včas bolusy před jídly a to ideálně ve formě sacharidů do nastaveného bolusového kalkulátoru, který pak podle zadaných parametrů, glykémie a aktivního inzulinu vypočítá vhodný bolus k jídlu.
Doufám, že Vám moje odpověď aspoň trochu pomohla. Systém Smart Guard pumpy Minimed 780G nezmiňuji, protože jste se na něj neptal, ale jistě také patří k v ČR dostupným hybridním systémům.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Píchání inzulínu, problem
(29.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, píchám si 3x denně novorapid a už u dvou per jednorázových se mi stalo, že po vpichu a počkání cca deset vteřin po vytažení jehli z ní ukapnou 2 až 3 kapky inzulínu. Mám strach, že si do těla nic nevpravim a všechno vyteče až po vyndání jehli. Jehlu jsem měnil a místa vpichu také. Máte prosím s tímto možná problémem zkušenosti? Díky JardaOdpověď
Milý Jaroslave, někteří lidé si Novorapidu píchají jen velmi malé dávky, např. 2 až 4 jednotky. U nich odkápnutí 2 až 3 kapek může něco znamenat, ale při vyšších dávkách to není významné. Co doporučuji: Píst při injekci zmačkněte celkem rychle a na doraz. Pak teprve počítejte do 10, ve vašem případě tedy raději do 20. Myslím, že chyba bude spíš ve vašem způsobu mačkání pístu pera, protože jinak se to opravdu nestává.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!