Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

918 dotazů

  • Dotaz

    registrován na dia 9/21.Je mi 84 let.Jsem laik,mám potíže -frekventní mikce-nemám pocit žízně ale jsem dehydrovaný.moč čirá,ubytek 2kg/měs ADH? Jaroslav
    věk: 84 let výška: 175 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave,

    z vašeho líčení mi není jasné, zda trpíte žízní či nikoliv. V záhlaví vašeho dotazu uvádíte „žíznivka“, ale potom píšete, že pocit žízně nemáte, jen si myslíte, že jste „dehydrovaný“.

    Nejčastější příčiny častého močení ve vašem věku jsou dvě:

    1. Nevyrovnaná cukrovka
    2. Problém s prostatou

    U cukrovky je časté močení vyvoláno tím, že do moči se dostává cukr, k jehož vyloučení ledviny potřebují více vody. Pokud člověk dostatečně nepije, brzy může být „dehydrovaný“ a zpravidla má žízeň a hubne. Je nutné léčit zvýšenou hladinu krevního cukru, ať již dietou, tabletami či inzulínem.

    Při zvětšené prostatě člověk močí často, protože jeho močový měchýř se nedokáže dostatečně vyprázdnit, a tak se snadno naplní. To vyvolává potřebu močit, ale většinou se močí jen málo a nedochází k dehydrataci ani k pocitu žízně.

    Další možnou příčinou častého močení je zánět močových cest. Močový měchýř je podrážděný a to vyvolává potřebu často močit, i když většinou jen malé množství, často s bolestí.

    Nedostatek ADH (antidiuretického hormonu) je spíše vzácný. Při něm ledviny nedokáží dostatečně koncentrovat moč, ta je řídká a je jí velmi mnoho. Dochází pak k dehydrataci a velké žízni.

    Já bych sázel na prvním místě na diabetes. Musíte si nechat pořádně zkontrolovat hladinu krevního cukru a také glykovaný hemoglobin. Bude-li příčinou cukrovka, bude nutné, abyste byl správně léčen a do té doby dostatečně pil, aby se ztráty tekutin vynahradily.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobré ráno pane doktore děkuji za rychlou odpověď na můj předešlý dotaz. Nicméně si dovolým zdvořile doplňující dotaz. Druhý den jsem si udělal podle všech pravidel OGTT a ten mne po dvou hod. vyšel s hodnotou 6,2. Tak nyní jsem z toho docela zmatený co se s mým metabolismem děje. Předem děkuji za Váš čas a vstřícnost, Honza
    věk: 75 let výška: 168 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milý Honzo, s vaším metabolismem se pravděpodobně nic hrozného ani nic neobvyklého neděje. Vaše hodnoty jsou celkem přijatelné, nijak kritické, ale je zjevné, že máte „náběh na cukrovku“. Proto vám doporučuji stejně jako minule držet dietu s omezením kalorií a zejména sacharidů, na noc už nic moc nejíst, snad jen zeleninu a občas si kontrolně změřit glykémii.

    Aby měl orální glukózový toleranční test (OGTT) správnou výpovědní sílu, je třeba jej provést po celonočním lačnění, během 5 minut vypít čaj se 75 g glukózy a glykémii nechat měřit v zavedené laboratoři.

    Myslím ale, že to ve vašem případě není nutné. Hodnota za 2 hodiny po testovacím jídle či po tom sladkém čaji 6,2 mmol/l je celkem v pořádku. Tak se uklidněte a tu dietu dodržujte. Jedná se ve skutečnosti o doporučenou zdravou dietu pro všechny, kteří chtějí být fit a netloustnout.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den pane doktore zdvořile se ptám. Deitu nedržím, na diabetes se nelečím. Ze zvědavosti jsem si udelal test. V šest hod večer jsem se najedl a po čtyřech hod. byla hodnota 5.3. Pak už jsem do rána nic nejedl . Ale ráno na lačno jsem naměřil hodnotu 7,6 . Tomu vůbec nerozumím. Honza
    věk: 75 let výška: 168 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milý Honzo, vaše tělo není kalkulačka a metabolismus sacharidů není naprogramovaná řízená střela.

    Krevní cukr se do těla dostává z jídla ale zároveň se v těle i nově vytváří. Jedním z účinků inzulínu je to, že utlumuje nadbytečnou novotvorbu glukózy během noci. Když inzulín nefunguje dostatečně nebo je ho v těle málo, tvorba glukózy se odbržďuje, což se typicky projevuje zvýšenou glykémií ráno na lačno. Ráno bývá tělo navíc na působení méně citlivé, takže se tato porucha snáze projeví.

    Pokud byste po celonočním lačnění měl ráno opakovaně glykémii nad 7,1 mmol/l, mohl byste být prohlášen za osobu s diabetem, byť jen v lehké formě.

    Obecně se při takového mírnější formě ve vašem věku doporučuje myslet více na dietu a nezapomínat na pohyb. Máte určitou nadváhu a zejména snížení kalorického příjmu by vám prospělo. Pokud to vydržíte, uděláte to nejlepší, aby se vaše glykémie ani během noci nezvyšovaly.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Nevím zda mi bude odpovídat stejný člověk. Odpovídal mi pan doktor František Saudek. Ptal jsem se, ze mi byla zjištěna cukrovka na začátku týdne. Hodnota 20,42. A zatím to padá zda je to dobře? Nasadil jsem dietu. Po pěti dnech je hodnota momentálně 15,3. Problémy stále mam a to mě donutilo jít na krev. Problémy jsou suché rty, někdy žízeň, častější močení a na penisu jako popraskaná předložka někdy problém stáhnout a úbytek váhy. Před třemi týdny 109 kg. Minuly týden 104 a teď 102. Je možné ze bude dietou váha padat ještě? A zmizí pak některé věci? Zatím jsem pouze na dietě a tabletách. Diabetologie mě veme až 17 února. Děkuji moc Marek
    věk: 28 let výška: 191 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milý Marku, ani po vašem upřesnění si nejsem ještě jist, jaký typ diabetu máte. Protože ale rychle hubnete a máte dost výrazné příznaky, tak se domnívám, že byste si zasloužil pečlivější sledování a dost možná zahájit léčbu inzulínem. Kdyby se potom stav výrazně upravil, je možné, že byste inzulín ani nepotřeboval, ale to zatím nemohu vědět.

    Určitě je na místě dieta s omezením sacharidů, ale něco jíst i při své nadváze musíte. Tak je možné, že po jídle máte glykémie vyšší než těch 15, které udáváte nyní na lačno. A to je stále hodně.

    Měl byste přinejmenším navštívit vašeho obvodního lékaře a ten by měl kromě glykémie vyšetřit moč na ketolátky, dále stanovit glykovaný hemoglobin a poradit vám s dietou a případně pomoci se zánětem předkožky (doporučuji volně prodejnou mast Fungicidin, či krém Clotrimazol, Canesten).

    Doporučuji vám zatím hodně pít nesladké nápoje (čaj, voda, cola light), 2 - 3 litry denně, nejíst nic sladkého, omezit veškeré pečivo, brambory, knedlíky, rýže a pod. - ale bez podrobného vysvětlení a poučení lékařem se to neobejde. Měřte si glykémie a budou-li nadále nad 15, nebude možné čekat do 17. února.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, V pondělí jsem byl na krvi a byla mi diagnostikována cukrovka hodnota byla 20 a půl. Zhruba 3 dny před jsem začal pít a jíst zdravě a pohyb. Po 4 dnech mám ráno nalačno 16, chci se zeptat je to běžný jev nebo je to známka zatím dobrého startu? Děkuji Marek
    věk: 28 let výška: 192 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milý Marku, abyste mohl dostat kloudnou odpověď, musel byste svůj stav popsat lépe. Z toho, co píšete, nedokážu rozpoznat, jaký máte nejspíš typ diabetu. Nevím, jaké jste měl příznaky, které vás dovedli k lékaři, nevím ani, zda vám byla zavedena léčba a jaká.

    Vzhledem k vašemu mládí a snad jen mírné nadváze usuzuji, že se jedná nejspíš o diabetes 1. typu. Ten se od samého začátku léčí inzulínem, zahajuje se intenzivní monitorování glykémií a je potřebná důkladná edukace, která často probíhá v nemocnici.

    Pokud by se jednalo o diabetes 2. typu, očekával bych dlouhodobou nadváhu. Při glykémii 20 by bylo možné zkusit nasadit přísnou dietu, a pak bych se nedivil, kdyby glykémie postupně klesaly. Dál by se viděla, jaká bude potřebná další léčba, zda tablety či inzulín.

    Přidržím-li se toho, že nejspíš jde o diabetes typu 1, pak pochopitelně glykémie závisejí na tom, jak si podáváte inzulín a jak jíte. Takže hodnota 16 je klidně možná, ale mohla by glykémie také klesnout na normální úroveň, což by ale vůbec neznamenalo, že by vás diabetes "přešel".

    Očekáváte-li tedy rozumnou odpověď, musíte toho o sobě napsat více.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Covid teď 3 týdny po ...cukr jsem nikdy neměla .a teď najednou číslo 6 ...po kontrole .nervy na pochodu taky .můzou to dělat nervy a covid ?? Zdena
    věk: 57 let výška: 173 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milá Zdeno, ano, je to tak. Na zhoršení vašeho metabolismu se může podílet jak proběhlé onemocnění Covid19, tak fyzický či psychický stres. Udáváte hodnotu glykémie 6 mmol/l, pravděpodobně na lačno a zjištěné v řádné laboratoři. Je to hodnota zvýšená, ale neodpovídá to ještě diabetu. Aby bylo možné váš stav po stránce diabetu či prediabetu lépe určit, bylo by nutné znát více údajů. Přinejmenším by se měla glykémie na lačno (ranní) minimálně ještě jednou zopakovat. Dále by bylo vhodné vyšetřit glykémie 2 hodiny po jídle, případně provést glukózový toleranční test, případně stanovit hladinu glykovaného hemoglobinu.

    Ať už je případná porucha vyvolána čímkoliv (málokdy se dokážeme vyhnout jak náhodným onemocněním tak stresovým situacím), vy byste s tím měla něco udělat. Nejprve tedy měření zopakujte. Dále si ale uvědomte, že máte docela nadváhu a že by se hodilo nějaké to kilo shodit a jíst zejména méně sacharidů. Při vzniku prediabetu a diabetu se uplatňuje více faktorů. Kromě vrozených vloh je to zejména nadměrný kalorický příjem a nedostatek fyzické aktivity. Zde byste tedy mohla něco pro sebe udělat a předejít tak vzniku diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Už asi rok mě trápí zánět predkozky a trisel, ted se k tomu ještě přidala zřejmě ruzovka a bílé skvrny na hlavě. Vyrazka predkozky a trisel se projevuje pouze červenými pruhy v dotycnych oblastech, nic nesvedi. Mám nadváhu a nezdravy životní styl. Mohlo by se jednat o cukrovku? Petr
    věk: 28 let výška: 179 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milý Petře, cukrovka má řadu projevů, které se ale samostatně mohou vyskytnout i v mnoha jiných případech. Jde třeba o hubnutí, časté močení, únavu, žízeň a někdy také o projevy kvasinkových infekcí, které s oblibou postihují intimní místa, když jejich moč obsahuje cukr (což kvasinky v teple milují). Takže na vaši otázku, zda se může jednat o cukrovku, musím odpovědět: ano, může.

    Jinak ale diagnostikovat cukrovku podle zánětu předkožky bych si netroufal. Je to jako kdybych pozoroval někoho před sebou v dlouhém kabátě, jak kulhá, a říkal si: Toho asi trápí podágra (dna), že tak napadá na nohu …..

    Nejjednodušší ze všeho je nechat si stanovit glykémii, nejprve na lačno a pak případně i po jídle. Bude-li hodnota hraniční, pak bych vyšetření ještě pro jistotu zopakoval. Vy se sám přiznáváte, že váš  životní styl je nezdravý. Tak s tím něco udělejte, dokud je čas. A změřte si tu glykémii.

    Jinak na předkožku vám doporučuji mast Fungicidin (nystatin), nebo krém Canesten (clotrimazol), které jsou volně prodejné. Problémy, které udáváte, jsou často vyvolány kvasinkami, i když za tím nemusí stát diabetes, ale třeba jen infekce od partnerky, nedostatky v hygieně či oslabená imunita.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň. Keďže mám sedavé zamestnanie rozhodol som si preventívne merať glykémiu. Mám 35 rokov, 174cm, 80kg. Neboli mi diagnostikované žiadne vážne ochorenia. V roku 2020 som absolvoval preventívnu prehliadku a všetky hodnoty boli v norme. Kúpil som si glukomer Accucheck active. Ráno po zubudení mávam glykémiu vždy 4,5-5,2 a 2 hodiny po jedle 6,5-7,5 v závislosti od typu jedla. Pred tromi dňami som si ale po kalorickejšom obede ktorý obsahoval vačšie množstvo sacharidov zmeral náhodne glykémiu už hodinu po jedle a nameral som si 12,3. Po ďalšej hodine (2 hodiny po jedle) už bola glykémia 7,5. Včera som absolvoval test glykovaného hemoglobínu HbA1c a výsledok bol výborný. Hodnota bola 4,9 Stále ma ale desí tá nameraná náhodná glykémia 12,3. Dočítal som sa že náhodná glykémia by nikdy nemala presiahnuť hodnotu 11,1. Mám podla vás absolvovať ďalšie testy, prípadne aký ďalší postup by ste navrhovali? Ďakujem za odpoveď. Marcel
    věk: 36 let výška: 174 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Marceli, myslím, že po stránce glykémií jste nyní již dostatečně vyšetřený a podle všeho diabetes nemáte. Pravděpodobně ani prediabetes. Na pojem „náhodná glykémie“ se lidé dost často ptají. Termín ale slouží především pro lékaře, kdy skutečně neví, za jakých okolností se glykémie měřila, jak dlouho po jídle a po jakém jídle, či zda člověk před odběrem skutečně celou noc lačněl a večer neabsolvoval nějakou náročnou žranici.

    Když vyloučím možnost, že by se člověk nechal u lékaře měřit jednu hodinu poté, co se přejedl u MacDonalda a vysál s z nekonečného kalíšku sladké CocaColy co to dalo, tak většinou glykémie nad 11 mmol/l skutečně znamená diabetes. Ale dovedu si představit, že i u zcela zdravého člověk může glykémie po vydatném jídle na chvilku stoupnout až na 12 mmol/l. Vyšetření je třeba opakovat, ale to jste udělal více než 1x.

    Raději tedy něco udělejte se svým sedavým zaměstnáním. Velmi se vyplatí zařadit do denního pořádku nějaký pohyb. Může jít o pracovní přestávku, cestu do práce pěšky apod. Je lepší tak učinit několikrát denně a najít si něco, co vás bude bavit nebo motivovat.

    PS.: nerozumím té hodnotě glykovaného hemoglobinu.  V ČR je norma do přibližně 40 mmol/mol, což odpovídá dřívějším jednotkám 4,0%. Vy udáváte hodnotu 4,9. Pokud by to bylo 4,9% po staru, tak to by již ukazovalo na diabetes.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Děkuji za odpověď.Nejsem z toho moc moudrý.Zeptám se jinak. Do jaké hodnoty má být glikemie né za 2hodiny po jídle, ale 4hodiny po jídle.

    V různých článcích čtu že glikémie u zdravého jedince nesmí přesáhnout 11mmol/ kdykoli měřením za den.Prosím proč, když má by glikémie po jídle 6.7 až 7.8mmol/l.To zase stoupá do těch možných 11mol?Nějak tomu nerozumím.Dekuji.

    věk: 72 let

    Odpověď

    Milý Martine, ještě doplňuji svoji odpověď poté, co jste svůj dotaz ještě upřesnil.

    Vy se pořád pídíte po nějaké definici normálních hodnot. Život ale neběží přesně podle definic. Definice nám pomáhají se rozhodovat a dávají nám trochu přehled. Diabetes nezačíná jednoho dne v 9 hodin dopoledne, kdy si někdo zjistí zvýšenou glykémii. Je to komplexní dlouhodobá porucha, která se může někdy rychle projevit, jindy se zase schová za normální hodnoty, když si třeba delší dobu dáváte pozor a moc toho nejíte.

    Lékaři si stanovili jako hranici (v laboratoři) změřenou glykémii za 2 hodiny po jídle nebo za 2 hodiny v průběhu glukózového tolerančního testu 7,8 mmol/l. Pokud se člověk potom znovu nenají, tak by dále neměla glykémie již stoupat, ale spíše klesat. Pro hodnocení tohoto poklesu není stanovena již žádná další „definice“. Je ale patrné, že když glykémie stoupá, tak to není v pořádku.

    Je to jako když jedete autem. Někdo může mít pocit, že zatáčky příliš řežete a měl byste zpomalit. Jiný si myslí, že se loudáte a domů nikdy nedojedete. Když tam ale policisté dají značku „maximální rychlost 70 km/h a vy jedete 75, tak určitě jedete „rychle“ a hrozí vám pokuta. A takhle je to i s definicemi pro hodnocení diabetu. Útěchou vám ale může být, že odborníci ty normy pro hodnocení stanovovali svědomitě a na základě vědeckých poznatků.

    Ve vašem případě si to můžete představit takto: Za 4 hod. po jídle vám glykémie trochu stoupá, konkrétně na 8 mmol/l. Máte zřejmě zatím lehkou poruchu metabolismu sacharidů. Vaše sekrece inzulínu nestačí k tomu, aby tělo zpracovalo všechny sacharidy, cukr co jste před tím snědl a navíc váš inzulín nepostačuje k tomu, aby dostatečně utlumil novotvorbu glukózy v těle ze zásobních látek. Co je tedy třeba udělat: když máte nadváhu, tak jíst méně, zejména sacharidů a  více se pohybovat. Když to nepomůže, přidáte nějaký lék, který zlepšuje fungování inzulínu. Pokud jste zcela štíhlý a máte pocit, že již nyní jíte spíše málo, tak může být potřebná malá dávka inzulínu. Toť vše v kostce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, právě jsem přečetla veškeré články o edukačním programu v Luhačovicích 2018. Hodně postřehů přesně vystihli moje pocity při nečekané diagnostice DM1. Je mi 36 let, DM1 necelé 3 roky. Jsem máma dětí 12+10 let, cukrovka nám hodně změnila chod rodiny. Uvítala bych možnost edukačního programu v budoucnu, zda je vůbec šance v dnešní době uspořádání společného programu s dodržováním COVID-opatření 🤭. Moje MUDr.je empatická, hodnoty mám dobré, ale i tak, skupina lidí s totožných omezením by byla k nezaplacení. Nevíte náhodou, kde bych mohla hledat podobnou akci? Děkuji za případnou radu! Ludmila

    Odpověď

    Vážená a milá paní Ludmilo,

    jsem moc ráda, že Vaše hodnoty jsou v pořádku a těší mě Váš zájem o diabetes. Máte pravdu, že setkání s lidmi, kteří řeší podobné problémy je k nezaplacení. Nevím, z které části republiky pocházíte, ale většina diabetologických center pořádá edukace, včetně skupinových a některé i edukační pobyty. Na stránkách České diabetologické společnosti je seznam všech registrovaných edukačních pracovišť včetně kontaktů https://www.diab.cz/seznam-edukacnich-pracovist-a-kontakty 

    Doporučit mohu Diaktiv - spolek aktivních diabetiků a edukátorů. Organizují edukační pobyty pro diabetiky, např. Setkání věčně mladých diabetiků je určeno pro pacienty s diabetem 1. typu. Na stránkách www.diaktiv.cz najdete bližší informace. 

    Určitě si přečtěte i časopis Diastyl (www.diastyl.cz), kde se také dozvíte spoustu užitečných informací.

    Přeji Vám, aby se Vám povedlo najít setkání, které by Vám pomohlo na Vaší cestě s cukrovkou.

    (odpovídá MUDr. Jozefína Štefánková, Ph.D., Diabetologická ambulance, K Sokolovně 309, Hradec Králové)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!