Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
cukrovka a její diagnostika
(26.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, des jsem si naměřila ráno po sladkém pití 6/6 je to cukrovka? Marcelavěk: 67 let výška: 166 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Marcelo, podívejte se na naše stránky na: https://www.cukrovka.cz/diagnostika
Tam si odpověď naleznete.
Pro zjednodušení vám ale napíšu aspoň tolik, že cukrovka má svoje přesná diagnostická kritéria. Pokud se nejedná o hodnoty hodně vysoké, je pro diagnostiku nutné provést přesné vyšetření za standardních podmínek. Pro glykémii na lačno ráno se považuje hodnota nad 5,6 mmol/l za zvýšenou, hodnota nad 7,1 mmol/l již za diabetes. Vyšetření je ale nutné provést spolehlivým laboratorním přístrojem a minimálně 2x.
Vy tedy mít diabetes zdaleka nemusíte a asi nemáte. Nicméně sama máte určitou pochybnost, když jste si při své nadváze a po sladkém jídle raději změřila glykémii. Z toho také asi plyne, co sama jistě víte:
Jezte raději méně, omezujte sacharidy a snažte se přinejmenším nenabírat na váze. A glykémii si případně nechte příležitostně přeměřit v laboratoři, a to na lačno ráno.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
OGTT po porodu
(23.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku (bez léků jen na dietě).Teď 10 měsíců po porodu jsem byla na kontrolním oGTT s výsledky lačná 4,1 a dvě hodiny po zátěži 11,4. Praktická lékařka výsledky jen založila a řekla mi, že mě bude sledovat, že cukr v krvi mám v pořádku. Žádný další postup nenavrhuje. Dle dostupných informací je ale hodnota nad 11,1 diabetes. Trochu mne to znepokojuje. Je to v pořádku? Opravdu mohu být v klidu? Děkuji za odpověď.věk: 42 let výška: 171 cm váha: 73 kgOdpověď
dobrý den
ano, pokud máte 2 hodiny po zátěži při o GTT nad 11,0 mmol/l již se jedná o diabetes. Va vašem případě to znamená začít držet dietu tak, jak jste se to naučila během těhotenství, když jste měla těhotenskou cukrovku. Nalačno jste byla zcela v normě, ale je vidět, že po jídle to Vaše slinivka do normálu nedotáhne (i když jen o kousek). Na léky to aktuálně není, ale je důležité kontrolovat jestli se stav do budoucna nezhorší. To znamená nyní po zahájení diety cca za půl roku kontrola glykémie, dále tzv. dlouhého cukru (HbA1C), který by se měl pohybovat 40-45 mmol/mol a základních preventivních odběrů (jaterní testy, štítná žláza, krevní obraz, ledvinné funkce). Dle výsledků se pak rozhoduje o tom, zda léky ano, či nikoliv.
Pokud jsou testy v pořádku a cukr HbA1C do 45 mmol/mol, pak doporučujeme kontroly 1x ročně.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Mám 2,5 roku DM 1, jsem tedy ohrožena komplikovaným průběhem chřipky, či angíny?
(23.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám 2,5 roku DM1, je mi 50 let, jsem štíhlá a mám normální nebo spíš nižší krevní tlak. Zatím mi stále stačí 12 j Lantusu. Stav od začátku zjištění DM1 se nezhoršil, naopak mi přibyl C-Peptid – některé beta buňky ještě obživly, ale mám ho stále nedostatek, takže si musím píchat inzulín. Vím, že časem u DM1 produkce vlastního inzulínu zaniká. (Mám zjištěné od začátku protilátky proti beta buňkám slinivky.) Hodnoty glykémie mám skvěle kompenzované inzulínem. Jedna paní mě strašila, že diabetici mají třeba při vysokých horečkách glykémii 40 a že nejsou schopni to sami kompenzovat, tak musí do nemocnice. Nevím, jestli tím špatným průběhem onemocnění jsou ohroženi spíš lidé s DM2, protože mívají vysoký krevní tlak a nadváhu. Netuším prostě co mě potenciálně čeká, kdybych třeba dostala chřipku nebo angínu, jestli to mohu sama zvládnout. Je průběh chřipky nebo angíny teď nějak zvlášť jiný, než předtím, než mi propukl DM1? Nevím prostě co mám očekávat. Pavlavěk: 51 let výška: 185 cm váha: 85 kgOdpověď
Milá Pavlo,
inzulín je hormon potřebný k velmi mnoha procesům v lidském těle a mnohé z nich přímo reguluje. Není tedy divu, že jeho nedostatek se může projevit nejen v oblasti metabolismu sacharidů. Navíc diabetes 2. typu do značné míry vzniká, když je metabolismus porušen a inzulín špatně funguje. To jsou důvody, proč může cela řada nemocí u osob s diabetem probíhat hůře než u zcela zdravých osob.
Na druhé straně, tělo má velké rezervy a v mnoha oblastech jsou tělesné pochody zajištěny více způsoby. Pokud tedy máte diabetes dobře vyrovnaný a nemáte vyvinuté žádné další komplikace, které by tělo výrazně oslabovaly, budete proti běžným onemocněním stejně odolná jako osoby zdravé a nemáte se v tomto ohledu čeho bát.
Stejně tak, jako někteří zdraví snadno onemocní běžnými infekčními chorobami a snášejí to těžce, tak tomu může být i u osob s diabetem. A naopak, někteří jsou značně odolní a tak je to i u diabetiků.
Diabetes ale vyžaduje pečlivou každodenní péči. Může se stát, že člověk s diabetem onemocní vážnější chorobou či utrpí úraz. Potom může být jeho schopnost pečovat o svůj diabetes narušena a je potřeba aby se buď ještě více snažil, nebo aby mu správně pomohli lékaři či jeho okolí. To ale říkám jenom na okraj. Pokud tedy budete o svůj zdravotní stav dobře pečovat, nemusíte se nijak obávat těžšího průběhu ostatních s diabetem nesouvisejících nemocí. Ostatně, diabetes 1. typu je v převážné většině případů onemocnění autoimunitní. Mnozí pacienti mají naopak imunitu silnou, jenom je v určitém ohledu odchýlena špatným směrem (proti beta buňkám). To ale není pravidlo. Možná se zdá lepší průběh infekčních chorob u mnoha osob s diabetem 1. typu lehčí proto, že oni jsou zvyklejší překonávat zdravotní potíže, a tak si tolik nestěžují.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes 2, chci upravit diabetes stravou
(21.02.2022)
Dotaz
Jsem hubená, nemohu redukovat váhu dietou,jak jíst dietně a nehubnout...léky odmítám,ráda bych diabetes upravila stravou...děkuji Danavěk: 70 let výška: 170 cm váha: 52 kgOdpověď
Milá Dano, rádi se pokusíme na vaši otázku odpovědět. Abychom tak ale mohli s klidným svědomím učinit, musíme vaší otázce správně rozumět. Protože se mi zdá váš dotaz málo srozumitelný, pokusím se nejprve uhodnout, co máte na mysli.
Váš dotaz by se dal vyložit takto:
„Je mi 70 let a mám diagnostikovaný diabetes 2. typu. Žádné léky ovšem neužívám, protože pokud to není naprosto nutné, tak je odmítám. Řeším tedy zvýšené hodnoty glykémie tím, že se stravuji velmi dietně a málo jím. Při své výšce 170 cm jsem ale velmi štíhlá. Co bych mohla kromě užívání léků, které nechci, dělat, abych měla glykémie v pořádku a dále nehubla?“
Tak, nevím, do jaké míry jsem se strefil do smyslu vaší otázky, ale pokusím se k tomu něco říci.
Základním projevem diabetu jsou zvýšené hodnoty glykémií. Glykémie se při diabetu zvyšuje tehdy, jestliže tělo nemá dostatek inzulínu k tomu, aby se krevní cukr v těle zpracoval buď při výrobě tělesné energie, nebo při tvorbě zásobních látek, zejména tuku a glykogenu. Inzulínu může být v těle skutečný nedostatek tehdy, když beta buňky pankreatu zanikají a nesou schopné inzulín tvořit v dostatečné míře. Tak je tomu u diabetu 1. typu vždy, ale stává se to do určité míry i u diabetu 2. typu. Při relativním nedostatku inzulínu se tento hormon v těle tvoří, někdy dokonce ve zvýšené míře, ale tkáně na něj nedostatečně reaguje. To je typické zejména pro diabetes 2. typu.
Pokud vy máte opravdu diabetes 2. typu a jste velmi štíhlá, a přitom máte vyšší glykémie, tak nejspíš máte nedostatečnou sekreci inzulínu. Další hubnutí by vám již nepomohlo. Můžete v dietě ještě více omezit sacharidy a jíst o něco více masa a mléčných výrobků, ale konzumovat jich příliš mnoho také není příliš zdravé. Pokud tedy odmítáte léky, doporučuji vám lehce zvýšit příjem masa, sýrů, tvarohu apod. Tím se také trochu zvýší i příjem tuků. Pokud toto ale nepostačí k tomu, abyste měla dobré glykémie, bude pro vás nejvhodnější léčba malou dávkou inzulínu. Ten vám umožní správné využití živin a jejich složení odpovídající zdravé výživě. Inzulín je přirozená látka a když se používá správně, tak nijak neškodí a je bezpečný.
No, a pokud jste svůj dotaz myslela jinak, napište klidně znovu, ale již víc srozumitelně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
přechod z inzulínu na perorální léky
(21.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, můj přítel (72let) má diabetes 2.typu, cca 10let dochází na diabetologii. Postupně byl převeden z perorální léčby na injekce inzulínu aplikované 3x denně (5 injekcí) + večerní dávku metforminu. Bohužel zhruba v posledních 2 letech se začal mít problémy s pamětí a objevují se kognitivní poruchy (sledován na neurologii). Aplikaci injekcí začal vnímat jako léčení "nějaké jiné nemoci", kvůli které musí převážně ležet a odpočívat, čímž je samozřejmě zanedbaná potřebnost pohybu při diabetu + zároveň potřebnost pohybu při začínajících poruchách paměti. Jako jediný spouštěč změny se mi jeví omezení aplikace injekcí, aby vznikl dojem, že se uzdravil a může ven, chodit, hýbat se, atd. A tím se dostávám k mému dotazu - lze pacienta s diabetem 2.typu převést na nějaký jiný režim, s omezením injekčního inzulínu, nebo jeho nahrazením např. nějakými modernějšími perorálními léky, aby se snížila psychická zátěž a byl schůdnější návrat k prospěšným pohybovým aktivitám? Mnohokrát děkuji za odpověď. Evavěk: 73 let výška: 186 cm váha: 88 kgOdpověď
Milá Evo, váš přítel se zřejmě „rozhodl“, že bude trávit život odpočinkem a poleháváním. Je pravděpodobné, že se cítí unavený a pohyb jej skutečně příliš namáhá, zvláště kdy postupně klesá jeho trénovanost. Příčinou může být vedle čistě psychických problémů také samotný diabetes, zejména polyneuropatie a vedle ní také počínající demence, ať již s podílem samotného diabetu či jiné neurologické poruchy.
Pomoci může zejména dobré vyrovnání diabetu a trénink. Trénink duševní i tělesný. K tomu je potřeba získat motivaci a vůli. Nedomnívám se, že příčinou je samotná aplikace inzulínu. Inzulín je jen prostředek k dosažení dobrých glykémií. Pokud by to šlo jinak, inzulín by se nemusel dávat.
Pokud by nasadil aktivní dietní a pohybový režim, tak by dost možná šly dávky inzulínu snižovat. Zda by případně mohl být inzulín dokonce vysazen, to si neodvažuji hádat. Existují léky, které by tomu mohly pomoci, ale nejprve by mělo být vidět, že dávky lze výrazně redukovat a teprve potom by mohl být proveden pokus s vysazením. To se ale podaří spíš lidem, kteří opravdu žijí nezdravě, nepohybují se a hodně jedí, a pak najednou přistoupí na velmi aktivní změnu, omezí hodně jídlo a začnou cvičit.
K celkovému pocitu únavy hodně přispívá dlouhodobě špatně vyrovnaný diabetes. Někdy mají svůj podíl i některé léky, které člověk bere z důvodu neklidu či deprese. Myslím, že by hodně prospělo, kdyby problémy s vaším přítelem probral neurolog nebo psycholog a vysvětlil mu, že vůle a aktivita jsou pro udržování zdraví i paměti velmi důležité. Je třeba, aby to pacient sám pochopil a rozhodl se, není možné ho k tomu nutit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Nemám poškozeny ledviny?
(21.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám diabetes na inzulínu již 26let, zatím bez větších komplikací oční nález mírný neuropatie mírná ale dnes jsem obdržela výsledky laboratoře a mám tam: U-KREA . . . . . . . * 16,6 mmol/l 5,7-14,7 U-CB . . . . . . . 84 mg/l glyk. hemogl. (A1c) . . * 68,00 mmol/mol U-CB/U-Krea . . . . . 5,06 mg/mmol Krea 0,00-22,70 U-MIKROALB . . . . . 4,6 mg/l U-MIKROALB/U-KREA . . . 0,28 mg/mmol Krea <2,30 hrozně se bojím, zda to neznamená poškození ledvin? Na diabetologii jdu až v červnu. Lékařka je nyní nemocná, takže mám jen výsledky. Jsem z toho dost rozhozená :-( Glykovaný se zhoršil bohužel, musím na tom zapracovat! Děkuji za názor. Adélavěk: 38 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Adélo,
Při pravidelné kontrole funkce ledvin u pacienta s diabetem 1. typu je důležité sledovat:
- Hladinu kreatininu v krvi (výsledek neudáváte)
- eGFR (odhadovaná glomerulární filtrace): výsledek rovněž neudáváte, počítá se s hladiny kreatininu a vašich dat (věk, pohlaví)
- Proteinurie – množství bílkoviny v moči vyloučené za den. Horní hranice je asi 150 mg. Vy udáváte hodnotu 84 mg/l, ale chybí údaj o množství moče za 24 hod. Orientačně je to ale hodnota v normě.
- Poměr v moči albumin kreatinin: vaše hodnota je 0,28 mg/mmol Krea. Norma je do 3. Je to v normě.
- Množství albuminu v moči (udává se, když je hodnota v bodě 3. v normě): opět chybí o množství moči za 24 hod. Norma je do 20 až 30 mg za den. Vy udáváte hodnotu 4,6 mg/l. Pokud by bylo moči třeba i 4 litry za den, pořád by to bylo v normě.
- Glykovaný hemoglobin: hodnota je zvýšená, nikoliv tragická
Závěr: Neposkytnula jste kompletní výsledky vyšetření moče, nicméně koncentrace albuminu v moči je nízká, takže to jasně ukazuje na normální ztráty albuminu močí. Nález v moči, pokud jde o bílkovinu, je tedy normální a vy můžete být klidná.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
rozdílné hodnoty glykémie na lačno
(21.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, když si měřím glykemii ráno po probuzení je 6,5 a hodinu po probuzení 5,7 neprovádím mezi tím žádnou fyzickou aktivitu, na cukrovku se neléčím. Františekvěk: 76 let výška: 174 cm váha: 65 kgOdpověď
Milý Františku, když věším na stěnu obraz, často k tomu použiju vodováhu, aby byl opravdu rovně. Když potom není žádné zemětřesení nebo nikdo do obrazu nestrká, tak většinou zůstává krásně vodorovně po celou dobu.
Lidské tělo je ale živý organismus. Pořád se v něm něco děje, něco klesá, něco stoupá. Tak je tomu i s glykémií a málokdy vám vyjde ze stejné kapky krve stejná hodnota. Ani glukometry neměří tak přesně.
Oba vaše výsledky ukazují, že máte na lačno trochu vyšší glykémii, ale nesvědčí to ještě pro diabetes.
Máte tedy lehčí poruchu metabolismu glukózy a měl byste dávat pozor, abyste nepřibíral na váze a dostatečně se pohyboval. Také byste mohl trochu ubrat sacharidů ve vašem jídle.
Pokud byste chtěl přesnější výsledky, musel byste podstoupit glukózový toleranční test a hodnoty by musely být změřeny na profesionálním přístroji. Já si ale myslím, že to takto stačí. Občas se kontrolujte a pokud by šly hodnoty nahoru, tak o tom informujte svého lékaře.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hodnoty měření glykémie doma a v lékárně se liší
(21.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, při domácím měření mám hodnoty cukru na lačno 6,2-6,8. Měřím každé tři dny,a i při náhodném měření v lékárně mě doporučili k obv.lekari.Po odběru všech parametrů vyšlo vše negativní.Glukoza 5,3.Prekvapili mě rozdíly, můžete mi poradit jestli mám stále kontrolovat cukr? Cvičím,chodím a snažím se kontrolovat stravu.Dekujivěk: 62 let výška: 158 cm váha: 65 kgOdpověď
Dobrý den,
rozdíly v měření glukometrem a v žilní krvi jsou rozhodně možné,
Pokud nemáte zatím diabetes mellitus, myslím si, že měření glykémie každý třetí den ráno není nutné. Pravděpodobně se měříte vícekrát než mnozí diabetici. Což samozřejmě jim není ke cti :)
Praktický lékař by Vám měl jednou za rok až dva zkontrolovat ranní lačnou glykémii z žilní krve. Pokud máte větší podezření na poruchu metabolismu glukózy na základě Vašich měření, příznaků nebo např. rodinné anamnézy (kde se mohl vyskytnout časný diabetes mellitus 2. typu)... není na škodu domluvit se s Vaším praktickým lékařem, aby Vás poslal na oGTT. Z výsledků jasně uvidíte, zda již například nemáte porušenou glukózovou toleranci.
Jinak za cvičení, pravidelnou chůzi a racionální stravu můžu jen a jen pochválit.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Inzulín pro zdravého člověka
(20.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, velmi by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby si zdravý člověk aplikoval inzulín po menších dávkách. Abych rozvedla myšlenku. Kdyby si aplikoval každý den dejme tomu 1j bazálu a před hlavními jídly 1-2j bolusoveho inzulínu, do hypoglykémie by se možná občas dostal, ale nic, co by kousek sladkého nespravilo. Co by se ale stalo se slinivkou a tělem celkově? Když by dostávalo exogenní inzulín, nevyrábělo by tolik vlastního? Klesl by c-peptid ? Myslím, kdyby se inzulín pravidelně aplikoval. Mě by opravdu zajímalo, co by se s tou slinivkou dělo. Jestli by takhle bylo možné postupem navyšování z mini dávek docílit toho, že tělo by si natolik zvyklo na přísun exogenního inzulínu, že by po dobu jeho aplikace svůj vlastní tolik nebo skoro vůbec nevyrábělo. A kdyby se najednou exogenní inzulín přestal podávat, zda by zase svůj inzulín po chvíli začalo vyrábět? Já nevím totiž, zda když by se před jídlem ten bolus inzulínu podal, jestli by to tělo stejně vyrobilo inzulín na celé to jídlo a tu malou dávku vykrylo zásobou glukagonu, nebo by člověk měl cukr nižší... A nebo by tělo vědělo, že v něm už inzulín je a ta slinivka by ho nevyrobila tolik, jako normálně, kdyby se inzulín nepodal. Já se omlouvám za svou poněkud zvláštní otázku, já jsem z diabetické rodiny, sama diabetik 1. typ a s touto otázkou přišel kamarád mého syna, který je také diabetik. Ptal se, co by se stalo, kdyby si inzulín píchl i on? Já mu řekla, že by se třásl a vysvětlila jsem mu, že by měl hypoglykémii, jako má občas můj syn a já . Samozřejmě otázku tolik nerozvedl, ale já nad tím začala přemýšlet a už mi to nedá spát. Zkusit to je hloupé a kdo by to dělal, ale na druhou stranu, je to možné? Nad věcmi občas přemýšlím až moc, ale tohle potřebují vědět. Děkuji za Váš čas a omlouvám se za tak vyčerpávající a podivnou otázku. Alexandravěk: 42 let výška: 178 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Alexandro, tak vy po mně chcete, abych spekuloval, co by se stalo, kdyby …… A zároveň dodáváte, že takovou hloupost by asi sotva někdo dělal, leda že by byl blázen. Já se nerad pouštím na pole spekulování o něčem, co nevím a zároveň vím, že to nikdo odborným způsobem nezkoušel. Můj bratr biolog mi vždycky na takové otázky odpovídá velmi dobře známým a hezkým českým rčením: „Kdyby byly ryby v ….., nemuseli by bejt rybníky“. Ony tam prostě nejsou a nebudou, tak je ta spekulace dost bezpředmětná.
Vracím se ale zpět k tomu „leda že by byl blázen“. A víte, že takových bláznů jsem během své praxe potkal docela dost? Píchali si tajně inzulín a nechali nás spekulovat, čím to je, že mají hypoglykémie. Někteří se kvůli tomu nechali operovat, protože se předpokládalo, že mají nepoznaný malý nádor ve slinivce, který produkuje inzulín. Takže tady vidíte příklad, co se stalo, když si někdo zdravý píchal inzulín. No, oni většinou úplně zdraví nebyli, většinou měli nějaký psychický problém a ten se musel řešit. Na nás by se ale většinou smrtelně urazili, když jsme jim ten inzulín objevili.
Když si to ale tolik přejete (a navíc pan redaktor označuje váš dotaz za velmi kultivovaný), tak se pokusím přece jenom trochu spekulovat.
Především, kontrola sekrece inzulínu u zdravého člověka je poměrně složitá. Často začíná už jenom pomyšlením na určité jídlo a pokračuje potom tím, že skutečně začínáme jíst. Aktivují se další pomocné hormony, které řídí pohyblivost žaludku a střev a působí také na beta buňky pankreatu (jsou to tzv. inkretiny). Když se začne glukóza vstřebávat ze střeva do krve, aktivuje nejen samotné beta buňky pankreatu, ale také centrální senzory glykémie v mozku, které dále vysílají signály do pankreatu.
Měla byste také vědět, že vstřebaná glukóza putuje střevními žilami do vrátnicové žíly a tak se dostává do jater. Do jater putuje také inzulín, který se uvolňuje z beta buněk pankreatu. V játrech pak inzulín vykoná asi polovinu své práce a zajistí, aby se velká část vstřebaných živin (tedy i glukózy) hned v játrech zpracovala. Jenom asi polovina inzulínu pak putuje dále do těla a dostává se i do ostatních tkání. A to je velký rozdíl od inzulínu, který se píchá do podkoží. Protože ten nejde do střevní žilní krve a tudy do jater, ale dostává se hned do celého těla.
Takže: když si někdo píchá malé dávky inzulínu do podkoží, projeví se to především že má lepší chuť k jídlu, jí více a postupně tloustne. Ostatně, dokonce se toho někdy využívá při výživě velmi štíhlých lidí. Stejně tak se přidává inzulín do infuzních roztoků s glukózou, aby se zbytečně příliš nenamáhaly beta buňky. V přiměřené dávce (asi 10 jednotek na 50 g glukózy) glykémii u zdravého člověka příliš nezvedá a nedochází ani k hypoglykémii.
Když glykémie klesá, a to i jen mírně, reagují beta buňky pankreatu tím, že omezují uvolňování inzulínu. Dokonce může klesnout sekrece skoro až na nulu, takže v té chvíli může být hladina C-peptidu v krvi velmi nízká a hladina (vlastního) inzulínu téměř nulová. Proto si myslím, že pokud by si někdo dlouhodobě zbytečně dával malé dávky inzulínu, jeho vlastní sekrece by výrazně klesla. Protože by ale po jídle určitě docházelo ke stimulaci, tak by navíc měl hypoglykémie a postupně by nabýval na váze. Pokud by to trvalo déle, tělo by se bránilo vznikem tzv. inzulínové rezistence. Jednak by byly zvýšené hladiny kontraregulačních hormonů, ale také metabolismus ve tkáních by se adaptoval a byl by méně citlivý na inzulín. Jak známo, to není nic zdravého, je to jeden z faktorů vzniku aterosklerózy, ale také ztučnění jater atd. Co by to časem udělalo s beta buňkami pankreatu, to opravdu nevím. Ale zřejmě jako všechno v těle, co se málo používá, by asi zlenivěly a určitě by jim to nedělalo dobře.
Dost možná víte, že u diabetu 2. typu je jednou z hlavních poruch právě inzulínová rezistence. Osoby s inzulínovou rezistencí mají většinou hladinu inzulínu zvýšenou, a to i když nejedí. Tedy alespoň do té doby, než se z toho beta buňky unaví a nejsou dále schopné nadměrné množství inzulínu vyrábět. A pak se někdy vyčerpají, a v té chvíli člověk již potřebuje léčbu, dost často i inzulínem.
Tak. Naštěstí česká krajina celkem oplývá rybníky, takže můžeme naše spekulace ukončit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Glykovaný hemoglobin 40, je léčba nutná?
(20.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, moje glikémie byly za posledních 6 týdnů po ránu do 5.4 glukometrem Freestyle optimum neo. Po této době mi byl naměřen glikovaný hemoglobin 40 a glukóza 6.1. Glikémie po jídle taky byly v normě.Prosím jak je možné , že je to na hranici.?Je možné že se sníží? A nebo na opak?.Před tímto zjištěním jsem užíval stadamet 500 , který jsem právě vysadil,abych opravdu věděl jak to mám za těch 6 týdnů,abych ho nemusel užívat.Proto že mě ten stadamet byl nasazen jenom na základě zvýšeného gl.hemoglobinu,kdy jsem užíval prednison od 20 do 0.25 14 dní.Dekuji za vysvětlení. Hezký den. Martinvěk: 72 let výška: 166 cm váha: 68 kgOdpověď
Milý Martine, je dobře, že si měříte sám glykémie. Na druhé straně ale nepřikládejte malým rozdílům přílišný význam. Stále pro vás platí, že jste ohrožen vznikem diabetu v budoucnosti, a proto je pro vás obzvlášt vhodné udržovat přiměřenou váhu, nejíst příliš sacharidů a dostatečně se pohybovat. Metformin (Stadamet) by vám v tom mohl pomoci, je to lék bezpečný a užitečný, ale není pro vás nyní nezbytný.
Během času se přirozené sklony k diabetu bohužel spíše zhoršují a nemusí si za to člověk sám. Budete-li držet dietu, může se porucha upravit. Vaše hodnoty jsou nyní velmi dobré. Ale i tak se může snadno stát, že po vydatnějším jídle vám glykémie stoupne a nebude to muset znamenat zásadnější změnu.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!