Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

918 dotazů

  • Dotaz

    Mám cukrovku typu B. Od své diabetoložky jsem dostala glukometr, který používám denně k měření na lačno hned po probuzení. Dnes jsem si na zkoušku udělala měření hned 3x za sebou, abych fukci glukometru zkontrolovala. Tyto pokusy byly hned těsně za sebou. Výsledky byly: 5,3 - 5,8 - 6,2. Odchylka není velká (před měsícem, kdy jsem dostala glukometr, jsem měla 15,7 - měřeno na lačno v laboratoři). Postupně jsem při nových lécích a pečlivější dietě snižovala hodnoty a průměrně mám 6,5. Prosím o odpověď, zda nemám uvedenou diferenci brát jako chybu přístroje? Děkuji za odpověď. JN
    věk: 74 let výška: 158 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    funkce většiny běžných glukometrů je založena na elektrochemických metodách. Jejich výsledky jsou méně přesné než např. laboratorní hodnoty. Povolená odchylka ve výsledných hodnotách je při měření glykémie pod 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při glykémii vyšší než 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Proto pokud Vaše reálná glykémie byla kolem 5,7 mmol/l, jsou popisované výkyvy stále v normě, která je u většiny přístrojů uváděna. Technika míří stále kupředu mílovými kroky, ale úplné přesnosti se jí zatím nepodařilo dosáhnout.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Raní glikémie mám do 5.2, 1hod až 2hod mám do 7mol/l po jídle, dle toho co sním. Proč za další hodinu mám přes 8mmol/l.? je to náhodná glikémie? Prosím jak je to s náhodnou glikemii a kolik může být u zdravého jedince. Neco jsem si přečetl, ale moc tomu nerozumím. Dekuji za radu. Hezký den.
    věk: 72 let výška: 166 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Milý Martine, vysvětlení naleznete na našich stránkách např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/diagnostika

    Pojem „náhodná glykémie“ je důležitý zejména pro lékaře. Ti často pacienta vyšetří, když se k nim dostaví do ordinace, ale často si nemohou být jisti, zda přišel pacient skutečně na lačno po celonočním hladovění, zda přišel sice na lačno, ale třeba 3 hod. po obědě, nebo to prostě není schopen přesně říci. Při takto zjištěné hodnotě se při výsledku nad 11 mmol/l uvažuje o diabetu, při hodnotě nad 7,8 mmol/l o porušené glukózové toleranci. Jinak se ale jedná o zjištění spíše nouzové a jsou-li hodnoty zvýšené, je nutné je ověřit za standardních podmínek. Např. bezpečně na lačno či v průběhu glukózového tolerančního testu. Při hodnotách opakovaně nad 11 to ale pochopitelně nemá cenu, to je diabetes jistý.

    Vaše orientační hodnoty jsou tedy prakticky v normě. Pokud byste si to chtěl znovu ověřit, změřte se ráno po celonočním lačnění (hodnota má být do 5,6 mmol/l) a za 2 hod. po vašem běžném jídle (má to být do 7,8 mmol/l).

    Jinak je celkem normální, že glykémie po jídle stoupají někdy i déle než za 2 hod. Záleží to na množství sacharidů v jídle a také na schopnosti produkovat inzulín. Hodnota nad 8 je již podezřelá, ale pro diabetes to ještě nesvědčí. I tak by vám dietní omezení prospělo, aby prostě glykémie nestoupala zbytečně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj syn má od tří let diabetes 1 ,průměrnou týdenní glykémii má 8-9mmol/l, avšak cca 5-6do týdne naměříme hodnoty kolem 15mmol/l, jaké to pro měho znamená riziko do budoucna, pokud to bude i tak nadále? Děkuji Zdeněk 

    Odpověď

    Dobrý den,

    prevencí komplikací diabetu je dlouhodobé udržení hodnot glykémie v rozmezí 4-10mmol/l. Dnes pro měření glykémie používáme tzv. kontinuální monitoring glykémie, kde posuzujeme tzv. TIR (time in range) neboli čas v cíli. Tedy procento času, které je glykémie mezi 4-10mmol/l. Pro předcházení komplikacím by mělo být toto číslo nad 75%. Glykémie mezi 4-10 znamená, že nedochází k velkému kolísání glykémie, což je jeden z důvodů cévních komplikací.

    Toto platí pro dospělé pacienty a starší děti. Pro malé děti (cca do 10 let) jsou měřítka o trochu mírnější. Pokud krátkodobě stoupne cukr na 15 mmol/l, tak se nic zásadního neděje, ale opakované rychlé změny glykémie tělu nedělají dobře. Snažte se tedy počet výkyvů snížit, nebo alespoň léčit tak, aby byl výkyv menší (např. ke 12 mmol/l) Dobrým pomocníkem jsou kontinuální monitoringy glykémie s možností alarmu při rychlé změně glykémie nebo léčba inzulínovou pumpou. Toto je ale nutno probrat na diabetologii, pokud  je ještě neužíváte.

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu se zeptat? Mám. Diabetes 8 let měla jsem tehotenskou cukrovku a zůstala mi. Jsem typ 1? Nebo typ 2? Můj diabetolog říká typ 2. Ale ať jdu kam. Kolik i Jinam k lékaři nesouhlasí s typem 2. Mám inzulin... Novo Rapid Toujeo... A prášky jardianse... Není toho nejak mooc? Glikemie lítá nahoru dolu.. Není to za celých 8 let ustálené přes dietu pohyb. Bohužel. Brni mi chodidla jak mám nohy na posteli v klidu prsty na nohou ne jen od poloviny chodidla k patě hodně ty paty...co bych si mohla nasadit aby se mi ulevilo? Děkuji Valérie
    věk: 43 let výška: 161 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Milá Valerie, je vám 42 let, máte děti, řadu úkolů, radostí i starostí před sebou. Je na čase, abyste svůj diabetes vzala do svých rukou. Lékař a sestry vám v tom mají pomáhat, ale jste to vy, kdo si má každý den, hodinu od hodiny glykémie hlídat a dbát na dobré vyrovnání diabetu. Není moc důležité, jaký to vlastně diabetes máte. Glykémie vám lítají, jste štíhlá, potřebujete asi 4 denní dávky inzulínu, tak se nejspíš jedná o diabetes 1. typu, i když nevylučuju, že se může jednat i o formu jinou. Nicméně léčbu potřebujete jako osoby s diabetem 1. typu, při které úplně, nebo výrazně chybí vlastní sekrece inzulínu.

    Je ale dost možné, že máte zachovanou také nějakou vlastní produkci inzulínu a máte pozitivní C-peptid, a proto by nemuselo být chybou označit vás za pacienta s diabetem 2. typu.  Pokud po porodu přetrvává diabetes vzniklý v těhotenství, tak se zpravidla později překlasifikuje, a to nejčastěji na typ 2, protože produkce C-peptidu zůstává většinou zachovaná a diabetes vznikl v důsledku zvýšených nároků na metabolismus v průběhu těhotenství. U někoho se ale jedná spíše o úbytek sekrece inzulínu, a tak označení jako typ 1 nemusí být chybné. A to ještě existují i jiné, málo časté typy.

    Vaše léčba ale musí v každém případě zahrnovat:

    • Kvalitní edukaci, pochopení problému a … motivaci
    • Trvalé podávání inzulínu, asi 4 dávkami nebo s pomocí inzulínové pumpy
    • Pravidelné sledování glykémií 4x či častěji denně nebo použití senzoru hodnot glukózy v podkoží.
    • Udržování dobré tělesné kondice a stabilní váhy bez přibírání

    Je třeba nastudovat složení potravin, zejména obsah sacharidů. Zvolit správný modelový dietní režim, správně navrhnout dávky inzulínu a naučit se monitorovat si glykémie a dobře výsledky interpretovat.

    V tom by vám měl pomoci lékař a edukační či nutriční sestry. Ostatní ale bude již na vás.

    Měla byste se naučit, jaké množství inzulínu budete potřebovat před jídly na každých 10 g sacharidů v dietě. Měla byste vědět, kolik asi inzulínu si máte přidat, pokud máte glykémii vysokou. Je toho hodně a edukační kurz by vám určitě prospěl.

    Ještě na okraj: Lék Jardiance se používá zejména u osob s diabetem 2. typu, často s nadváhou. Částečně ale funguje i osob s nevyrovnaným diabetem 1. typu, protože snižuje nadměrné výchylky glykémií. U nás ale tento typ léku není v současné době hrazen u osob s diabetem 1. typu. Pro většinu z nich ale není potřebný, může to být doplněk, když se jinak nedaří glykémie srovnat a když má pacient nadváhu. „Označkování“ diabetem 1. typu zase přináší lepší hrazení prostředků k monitorování glykémií (proužky, senzory) a případně použití inzulínové pumpy. Jak jsem již uvedl, přesná klasifikace není vždy možná ale také není ani nutná. Důležité je diabetes dlouhodobě srovnat. A na tom musíte zapracovat. Zlepší se vám pak i subjektivní obtíže. Různé léky na nepříjemné pocity v končetinách sice existují, ale jen ulevují a příčinu neléčí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku. Lékař mě poslal na odběr krve, stále si není jist, zda je cukrovka 1. nebo 2. typu. Po odběru mi vyšla GADA negativní a C peptid 0,9. Dá se prosím podle těchto hodnot rozhodnout? Iveta
    věk: 56 let

    Odpověď

    Milá Iveto, v 55 letech se objevuje mnohem častěji diabetes 2. typu než diabetes 1. typu. Pokud by se přece jen jednalo o diabetes 1. typu, očekával bych, že budete spíš hubená, respektive budete hubnout a budete mít hladinu C-peptidu spíše nízkou. Vaši váhu neznám a hladinu C-peptidu máte spíše vysokou. To že máte protilátky anti-GAD negativní spíše vylučuje typ 1, ale je to vyšetření jen pomocné. Protože o sobě udáváte velmi málo informací, mohu si jen myslet, že máte diabetes 2. typu. 100% to ale říci nelze. Nicméně to není zase tak důležité. Rozhodující jsou vaše glykémie, a ty neznám. Ať máte typ diabetu jakýkoliv, je nutno se o něj dobře starat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Odpovídám na vaši odpověď.Měla jsem siofor a teď mám siofor prolang.Pokažde když jsem se měřila jsem měla hladiny v normě.Takže lék normálně užívat i když jsou hladiny v pořádku bez léků.Prijde mi to stále zvláštní.Sice chápu vaše obavy,ale tuhle váhu mám od svých 18 let.Ano nejsem spokojená,ale bohužel jim max 2x denně.Nejsem žádný jedlík a když nemám hlad nic do sebe nenacpu.Jedine kdy se mi změnila váha bylo při těhotenství kdy u dcery jsem zhubla 10 kg a při synovi 20 ,ale to bylo dost kruté těhotenství časté zvracení moc jsem toho nesnědla.Po porodu jsem byla strašně unavená vyčerpaná v noci jsem nebyla schopná ani vstát k synovi tehdy jsem zhubla svalovou hmotu a proto jsem měla ty problemi.Zhoršil se mi zrak a zuby.Bohužel to není tak jednoduché jak se to píše svět se točí kolem práce dětí a domácnosti pro sebe mi nezbývá žádný čas nemluvě o jídle či cvičení.Muj dotaz zněl zda mám či nemám užívat léky když hladina cukru je dle norem v normě.Děkuji za vaši odpověď a váš čas jinak hladiny cukru jsem měla tak jak píšete.Když mamce diagnostikovali cukrovku byla mladá,zdravá a hubená. Lucka

    Odpověď

    Milá Lucko, já si jsem dobře vědom toho, že zhubnout je pro člověka, který má dlouhá léta nadváha, velmi těžký v v mnoha případech téměř neproveditelný úkol. Ale přece jenom je to cesta ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. Znovu vám doporučuji, abyste alespoň dále nepřibírala a trochu v rámci svých možností trénovala své tělo, jakkoliv obtížné to pro vás může být. Zázračnou pilulku vám doporučit neumím, i když v různých inzerátech se jich nabízí dost. Pokud jsde o ten metformin (Siofor), není to otázka zase tak moc důležitá. Berte ho nebo neberte. Je to lék, který opravdu málkokdy uškodí a je oněm známo, že zpomaluje přechod od prediabetu k diabetu. Protože ale máte,jak uvádíte, glykémie v normálním rozsahu, tak jej nutně nepotřebujete. Záleží na vás, zda si budete chtít svoji prevenci usnadnit či nikoliv. Není to ale zásadní problém. Já vám ten lék doporučuju, ale netrvám na tom.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,,ráno na lačno po domácím měřením mám cukr 6,2 - 6,7, za dvě hodiny po jídle do 6,5 může se už jednat o problém s cukrovkou,?dekuji
    věk: 62 let výška: 159 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    za normální hodnoty glykémie nalačno považujeme do 5,5 mmol/l. Hodnoty 5,6-6,9 mmol/l jsou hraniční, jedná se o tzv. prediabetes. Je to stav, který předchází cukrovku. Pokud hladina glykémie nalačno přesáhne 7,0 mmol/l, již hovoříme o cukrovce. O cukrovku se také jedná, pokud při zátěžovém tzv, oGTT testu je hodnota ve 2. hodně nad 11 mmol/l. U řady pacientů se stav může upravit (zejména u těch, kteří jsou obézní či mají velmi špatný dietní režim). Někteří pacienti ale takto setrvávají léta, u jiných se rozvíjí cukrovka. Prediabetes je důvodem ke kontrole krevních tuků a krevního tlaku, protože prediabetes je mírně rizikový z hlediska urychlení aterosklerózy, a tedy i zužování cév. Lačná glykémie bývá u řady diabetiků první známka toho, že se rozvíjí porucha tolerance cukru. během dne mohou být hodnoty v normálu.

    Ve Vašem případě bych doporučovala kontrolu glykémie nalačno v laboratoři (neboť domácím měřením se diagnóza nestanovuje) a pokud budete mít nalačno 5,6-6,9 mmol/l, doporučuji ještě provedení oGTT. To proto, abyste měla jistotu, zda se jedná o prediabetes, nebo již cukrovku. Podle výsledků se pak může zahájit léčba.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den . Chci se zeptat.Ma matka již od 30 let má cukrovku a otec ji má až teď v 70 letech jen lehce zvisenou.Matak si již píchá inzulín 3x dene.Muj praktik udělal krevní testy a hladiny byly 5,0 a 40 a řekl že mám cukrovku nasadil léky.Po3 měsícich na kontrole kdy jsme léky nebrala byla krev 5,1 a 40.Prijde mi hloupe brát léky,když to není nutné.Jsem strašně unavená,ale ta únava trvá od druhé dávky očkování na covid.Dr tvrdí,že je to k té cukrovce změnil mi léky.Dnes jsem si vzala prvni.Tak jsem zvědavá zda pocitim nějakou změnu,ale na druhou stranu mám strach,aby hladila nebyla moc nízká.Prijde mi to od lékaře divné.Předem děkuji za vaši informaci
    výška: 160 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Lucko, nejsem si úplně jist, že udáváte správné hodnoty, případně všechny naměřené výsledky.

    I když nepíšete jednotky, zdá se, že vaše glykémie na lačno (5,0 a 5,1 mmol/l) jsou v normě a vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu, což je ukazatel dlouhodobý, jsou na horní hranici normy (norma 38, někdy 40 mmol/mol). Co ale určitě není v normě, je vaše váha. Vzhledem k tomu, že oba vaši rodiče mají diabetes, jste vznikem diabetu určitě ohrožena a měla byste s tím něco dělat.

    Lékař vám nasadil léky, zřejmě aby snížil riziko přechodu ke zjevnému diabetu a možná aby trochu omezil nabírání na váze. Nevím jaký lék či léky jste dostala, ale předpokládám, že metformin. To je lék užitečný, ale bez vaší snahy sám stačit nebude. Měla byste zhubnout a co nejvíce se pohybovat, a to navzdory únavě. 

    Metformin vás hypoglykémií neohrozí a podle mého názoru je pro vás vhodný.

    Jinak ale je pro vás důležitá znalost dietních opatření. Lékař a dietní sestra by vás měli podrobně poučit a poradit, kde najdete srozumitelné informace. To, že ani nevíte, proč jste léky na diabetes dostala svědčí o tom, že jste poučena nebyla, nebo jste nedávala pozor. Poučení a motivace jsou základ.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 1. typu, ale zatím nejsem na inzulínu, ale na lécích Metformin Teva 500mg . Rozvoj cukrovky je velmi pomalý, od lékaře jsem obdržela glukometr a k tomu proužky. Diabetes mi potvrdil až oGTT test. Moje sestřenice diabetes má a nemusí si hladinu glukózy měřit tak často glukometrem, jelikož má ty senzory, ale ta je kompletně závislá na inzulínu. Se svým lékařem jsem o tom zatím nemluvila, ale chtěla bych se zeptat, mám na ně nárok? Také bych ráda místo tablet začala na inzulínu, jelikož má slinivka stále nějaký produkuje, byl by to asi pouze dlouzepusobici, nebo velmi malé dávky, ale vím, že se injekcím do budoucna stejně nevyhnu. Navíc jsem hodně hubená a myslím, že ty léky mi na váze akorát ubírají. Kompenzace je s těmi léky v pořádku, vadí mi vlastně jen úbytek hmotnosti. Z 49 kg jsem po měsíci užívání na 46 kg a chuť k jídlu nemám, s lékařem jsem to konzultovala, ale jinou možnost mi nenabídl, s inzulínem by se bál hypoglykémií, ale kdyby dávky byly minimální, byla by tu ta možnost? Předem děkuji za odpověď.
    věk: 19 let výška: 166 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    diabetes mellitus 1. typu vzniká působením autoimunitních mechanismů, jejichž vlivem dochází k zániku buněk produkujících inzulin a postupnému snížení (až vymizení) celkové sekrece inzulinu. U pacientů s LADA (late-onset autoimmune diabetes of adults) může diabetes mellitus 1. typu vzniknout ve vyšším věku a mít pomalý nástup. U těchto pacientů  někdy dochází nejprve k podezření na diagnózu DM 2. typu a jsou proto léčeni PAD (perorálními antidiabetiky = tabletami), ale většinou se po upřesnění diagnózy přechází alespoň na částečnou terapii inzulinem. Na diagnózu DM 1. typu ukazuje snížení sekrece inzulinu a většinou současná pozitivita některé ze specifických protilátek.

    Terapie inzulinem vyžaduje u diabetiků 1. typu ke správnému nastavení dávek inzulinu poměrně časté kontroly glykémie glukometrem. Proto u pacientů s DM 1. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu (např. aplikace bazálního inzulinu 1-2x denně + prandiálních inzulinů před jídlem, aplikace inzulinovou pumpou…) pojišťovna dnes hradí např. senzory Freestyle Libre (26kusů na rok) nebo, pokud splňují určitá kritéria, monitoraci pomocí CGM.

    Pokud jste v současnosti pouze na terapii metforminem, tak podle mne v tuto chvíli nárok na úhradu senzorů pojišťovnou nemáte. Senzory Freestyle Libre jsou již dostupné volně ke koupi i pro ostatní diabetiky, ale musí si je pacient hradit sám. Stran Vaší terapie a celkově typu Vašeho diabetu si bez Vašich podrobných výsledků a stavu kompenzace nedovolím moc radit. 

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,v různých příspěvcích se dočítám že za 2hod po jídle u zdravého jedince má být glikemie do 7.8 mol/ maximálně,a jinde se zase z tabulek dočtou že má být pod 6.7mol.Já ji někdy mívám 7.5mol.Prosím co je správní.Dekuji,hezký den.
    věk: 72 let výška: 166 cm

    Odpověď

    dobrý den

    Hodnota krevního cukru  (tzv. glykémie) po jídle stoupá v závislosti na kvalitě a množství přijatého cukru. Čím sladší a čím více, tím rychleji a výše glykémie stoupne.

    Po jídle obvykle za 1 hodinu začne klesat. rychlost klesání je ovlivněna zejména správnou činností inzulínu, druhem přijatého cukru (čím rychlejší cukry tedy například ovoce, mléko, sladkosti), tím rychleji cukr klesá. Pokles je dále ovlivněn dalšími složkami potravy. Pokud je součástí jídla navíc hodně bílkovin a tuků, dochází k poklesu cukru až za delší dobu. například za 3-4 hodiny.

    Za normální hladiny cukru po jídle považujeme hladinu v 1 hodině do 7,8mmol/l a v druhé hodině pod 6,7mmol/l. Pokud máte hodnotu 7,5mmol/l za 1 až 2 hodiny po jídle, můžeme to považovat za uspokojivé.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!