Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, já bych měl dotaz na to jak funguje tělo v případě půstu. Já jsem diabetik druhého typu hodně obézní, peru se s cukrovkou pouze prášky nepíchám si inzulín, a vzhledem k mému zaměstnání není vhodné píchat si inzulin. Takže se léčím prášky sioforem a forxigou. Když jsem si naměřil 20 milimolů po jídle, rozhodl jsem se přestat jíst, a to úplně protože prostě nechci si píchat inzulín. Přesto že jsem pět dnů nejedl, hladina glukózy krvi klesla pouze na hodnotu kolem 10. Jenomže hodně kolísá Jak je možné, že večer jsem měl 8,8, ráno 13 a přitom jsem nic nejedl čtvrtý den, cítím se oslabený a Malátný, a když jsem šel na procházku a vrátil jsem se abych jako měl aktivitu a klesl mi ten cukr spotřeboval jsem tu glukózu, tak to vylítlo na 16. Já vím že ten cukr mám všude na játrech ledvinách prostě všude a že se takhle od cukrovávám si myslím že je správně, a když mám v sobě víc glukózy než zdravý člověk tak přece nemusím přijímat potravu kolik sacharidům. Já jsem si řekl že prostě nebudu jíst dokud tam nebude 6 celý den. Moje otázka zní jestli je tato teorie správná, A jak je možné že po několika dnech nepřijetí sacharidů do těla, má to tělo takové výkyvy v hodnotách glukózy, protože to neodpovídá obecné teorii o tom že Beta buňky nestačí uvolňovat inzulín který stimuluje kmenové buňky svalové hmoty, protože by tam ten cukr být neměl, tak nevím, Snad mi bylo rozumět děkuji za odpověď. František
    věk: 54 let výška: 180 cm váha: 140 kg

    Odpověď

    Milý Františku, obezitu máte opravdu výraznou, 140 kg je opravdu hodně a s tím by se určitě mělo něco dělat.

    Nyní jste se pustil do té nejpřísnější diety, ale je otázka, jak dlouho to vydržíte a co bude potom. Nejspíš začnete zase jíst jako dříve, protože tak se do stane s 95 % všech lidí. Podle mého názoru takový půst může být na několik dní dobrým začátkem, ale pak budete potřebovat vyrovnanou redukční dietu, kterou by vám měl pomoci naplánovat nutriční terapeut či specialista v obezitologické poradně. Budete k tomu určitě potřebovat i psychologickou podporu a motivaci.

    Pokud vám nyní glykémie opravdu klesly z hodnoty kolem 20 na 8 – 13 mmol/l, tak je to úspěch. Měl byste si nyní rozmyslet, jak dokážete dále držet přísnou dietu s omezením sacharidů řekněme na 100 g denně. Pokud byste to vydržel, asi by se inzulín nemusel nasazovat. Jinak je ale dlouhodobé hladovění bez patřičných lékařských kontrol pro vás nebezpečné. Pokud máte sám zachovanou dobrou inzulínovou sekreci, tak by to nemuselo tolik vadit, ale spolu s podáváním Forxigy byste se postupně mohl dostat i do stavu ketoacidózy. Určité zvýšení ketonů v těle někteří pro redukci hmotnosti doporučují, ale pro diabetiky to může být nebezpečné.

    Kolísání glykémií mě vůbec neudivuje. Glukóza se v těle uvolňuje nejen ze zásob, ale také se nově vytváří.

    Já skoro neznám zaměstnání, pro které by vadilo podávání inzulínu, zvláště při diabetu 2. typu. Pokud by to bylo potřeba, asi by pro vás malá dávka dlouze působícího inzulínu byla vhodná, zejména až zase uvolníte dietu. V tom vám ale musí poradit váš lékař, který vás lépe zná.

    Pokud nyní nejste ve stavu, kdy by vám opravdu chyběl váš vlastní inzulín, tak by se vám hladověním pravděpodobně postupně podařilo dosáhnout glykémií kolem 6. Myslím si ale, že bez pořádného lékařského dohledu může být pro vás takové hladovění nebezpečné. Zvlášť jestli opravdu úplně hladovíte, jak říkáte, a ne, jak se u mnoha lidí často zjistí, že připouštějí řadu potravin, které ovšem do jídla nezapočítávají, aby sebe samotné ošálili.

    A nakonec, hodit by se pro vás mohla tzv. bariatrická léčba. I o ní se na našich stránkách můžete dočíst. Skoro jistě byste výrazně zhubnul a dost pravděpodobně byste pak inzulín nepotřeboval.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    špatně se nosí pul kilová bota, normální váží max. 180 gramů, nosím jen papuče
    věk: 73 let

    Odpověď

    Vážený pane,

    velice Vás zdravím a děkuji za Váš komentář k obuvi.

    Máte pravdu, obuv váží cca 0,5kg – půlpár. Je to dáno tím, že na obuv jsou použity kvalitní materiály a je vyrobena tak, aby nejen splňovala doporučení parametry dle Doporučených postupů pro syndrom diabetické nohy České diabetologické společnosti ČLS JEP z roku 2016 (viz www.diab.cz), ale obuv obsahuje i další technologické prvky, které mají pomoci maximálně ochránit chodidla diabetiků.

    Jde například o tuhou podešev (snižuje tlak na plosku nohy, odolnost proti propíchnutí), dostatečný prostor ve špičce, rovné vedení palce, měkké polstrování kolem kotníku, vícevrstvá stélka, uzavřený střih a v neposlední řadě kvalitní materiál – useň. To vše zvyšuje požadavky na materiály a tím samozřejmě i na hmotnost.

    Obuv je ze strany lékařů i pacientů vnímaná velmi pozitivně jak pro svoji kvalitu, vzhled a především účel, tedy ochranu chodidel diabetiků.

    Děkuji za Váš dotaz a přeji Vám hezký den.

    S pozdravem,

    Hana Benešová

    SHAPER s.r.o.

    Ing. Hana Benešová

    projektová manažerka

    mobil: +420 727 818 120

    e-mail: hana.benesova@shaper.cz

    www.shaper.cz

    www.diabota.cz

    www.hasicskabota.cz

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, test oGTT nalačno 6 mmol/l po dvou hodinách 10 mmol. V září cholesterol 5,5 HDL cholesterol 1,1 LDL cholesterol 3,5 triacylglycerol 2,44 a glukoza 5,6. Usuzuji, že již je to prediabetes a prosím o odpověď, jestli je pro mne vhodné již teď užívat Metformin. Děkuji vám za odpověď, Marcela

    věk: 60 let výška: 160 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo, ano, máte již poruchu glukózové tolerance a odtud ke zjevnému diabetu je jen malý kousek. Metformin je pro vás opravdu vhodný.  

    Pro většinu osob je na prvním místě ubrat v dietě, zejména v celkových kaloriích, ale také snížení množství sacharidů v dietě. Kromě toho je velmi vhodný aktivní pohyb. Pokud byste opravdu „zabrala“ a vydržela, bude to fungovat lépe než metformin. Pokud utužíte životosprávu a k tomu přidáte metformin, bude efekt ještě lepší. I když nemáte výraznější nadváhu, mírné zhubnutí by vám mohlo prospět. Nelze úplně s jistotou vyloučit i jinou formu diabetu, to je ovšem velmi málo pravděpodobné a postup by byl i v takovém případě stejný. Jen je potřeba občas kontrolovat glykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den všem, Jsem čerstvě diagnostikovaný diabetik (typ 2). Jsou to asi 2 měsíce (půlka října 2020) a hodnoty byly 9,5 mmol/l krátkodobý na lačno a 55 mmol/mol - dlouhodobý (hemoglobin). Chtěl bych se zeptat, zda by byla možná konzultace ohledně mého případu. Je mi 35 let a vážím 86 kg na 186 cm (výchozí stav říjen 2020), nyní jsem na 83 kg, držím dietu a pravidelně cvičím. Situaci jsem vzal naprosto vážně a chtěl bych dokázat, že se dokáži uzdravit na základě zdravé stravy, dostatku pohybu a s podporou čínské medicíny. Nyní se mé hodnoty v průměru pohybují na 6 mmol/l (v příloze posílám výstup Glukometru). Na základě tohoto bych potřeboval konzultaci, poněvadž jsem nezačal brát prášky Glucophage XR 500 mg a chtěl bych se ujistit, že nedělám úplně zle. Předem moc děkuji za odpovědi a případný návrh konzultace. S pozdravem, Michal.
    věk: 35 let výška: 187 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milý Michale,

    k vašemu dotazu ještě doplním, že jste přiložil seznam svých glykémií za poslední dobu a hodnoty nejsou příliš zvýšené, pouze po náročnějších jídlech, jako jsou špagety, jste měl hodnotu až 13,5 mmol/l. Jinak ale máte při dodržování diety a aktivním fyzickém režimu hodnoty blízké normě, i když se jasně jedná o diabetes.

    Je vám 35 let jste celkem štíhlý.

    Na prvním místě mě napadá, že se nejedná o typický diabetes 2. typu, i když to nelze vyloučit, zvláště pokud jste dříve měl špatnou životosprávu, pohyboval se málo a jedl příliš a nyní po nasazení tuhého režimu se situace takto spravila. Mohlo by se ale klidně jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu nebo o nějakou vzácnější formu diabetu, např. typu MODY (o kterém byste se dočetl např. na našem webu i zde)

    Z hlediska léčba to ale není zase tak důležité. Léčba by se měla řídit podle vašeho zdravotního stavu a podle naměřených glykémií. Porucha zjevně přetrvává a projeví se zejména, když sníte více sacharidů, jako třeba v těstovinách či pizze. Měl byste tedy určitě dodržovat dietu s vyrovnaným množstvím sacharidů, např. do 250 g za den. Určitě byste si měl pravidelně měřit glykémie, v současné době minimálně 1x denně na lačno a 1x denně asi za 1 hod. po jídle. Pokud ale budou hodnoty vyšší, měl byste přejít na pravidelné denní měření tak, jak to mají dělat pacienti s diabetem 1. typu.

    Metformin (například Váš Glucophage XR) užívat klidně můžete. Dávka 500 mg 1 x denně je ale malá, rozhodně berte alespoň 2x 500 mg. Je to lék bezpečný a pro diabetes 2. typu naprosto vhodný. Lehčí formy diabetu 2. typu se přísným dietním a pohybovým režimem zvládnout dají, ale daří se to lépe u osob, které se dříve takto nechovaly a nyní zavedly zásadní změny. Pokud se to ani v takovém případě nedaří, neberte to jako žádné osobní selhání ani jako ztrátu prestiže. Prostě vám nemusí schopnost vašich beta buněk v pankreatu stačit vyrábět dostatek inzulínu, a tomu se dá u neobézních osob těžko bránit.

    Pokud u vás bude porucha pokračovat, může se skutečně jednat o diabetes 1. typu. V tom případě bude potřeba v budoucnu zahájit příslušný léčebný režim, i kdy zpočátku může stačit jen velmi malá dávka inzulínu. Tento typ by se mohl potvrdit průkazem jedné či více autoprotilátek, které se často vyskytují. Diagnóza by se potvrdila zejména pokud by jich bylo pozitivních více než jeden typ a nebo pokud by pozitivita byla vysoká. Nicméně existují i případy, kdy toto vyšetření je negativní, a přesto jde o typ 1. Tak jako u všech pacientů s nově zjištěným diabetem, bych i u vás doporučil ultrazvukové vyšetření pankreatu k vyloučení nějakého onemocnění tohoto orgánu, které se rovněž může projevit zvýšenou glykémií.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, Ve ctvrtek 3.12. jsem prodelal tezkou hypoglykemii - nutny zasah RZP. Hypoglykemie byla provazena krecemi, pokousal jsem si jazyk. Cukrovku mam 20 let, za tu dobu jsem podobny stav jiz zazil, vzdy to bylo provazene krecemi a pokousanim jazyku. Naposledy tri roky dozadu, i kdyz tenkrat slo o selhani inzulinove pumpy. Tentokrat v nemocnici privolany neurolog rozhodl bez jakehokoliv vysetreni dat navrh na odebrani ridicskeho opravneni, jeho hlavnim argumentem je pokousany jazyk a podezreni na epilepsii. Jak jsem jiz uvedl i v minulosti byla u mne tezka hypoglykemie spojen s krecema a pokousanim jazyku, vzdy jsem to vnimal jako pricinu a dulsedek samotne hypoglykemie. Muzete mi prosim Vas poradit jestli se muzu nejak branit, nebo jake kroky bych mel podniknout? Prakticky lekar mi chce odebrat ridicak na 12mesicu. Objednal jsem se na EEG mozku a naslednou navstevu neurogologa. S pozdravem Roman 
    věk: 43 let

    Odpověď

    Milý Romane,

    hodnocení zdravotní způsobilosti ke řízení motorového vozidla je vždy velmi citlivá věc. Lékař je povinen informovat o stavech, které závažně mohou narušit schopnost bezpečně řídit auto a je za to právně zodpovědný, pokud by tuto povinnost zanedbal. Na druhé straně to pochopitelně k lékaři vytváří negativní vztah, protože prakticky všichni dnes na možnosti řídit auto lpějí, pro většinu lidí je to důležité i ekonomicky nebo z hlediska dojíždění do práce.

    Tzv. porucha rozpoznávání hypoglykémie, kterou pravděpodobně trpíte, je bohužel někdy důvodem k odebrání řidičského průkazu, alespoň dočasně. Včas nerozpoznaná hypoglykémie může mít za následek velmi vážnou nehodu, která neohrožuje zdaleka pouze vás, a to byste měl být schopen připustit. Ve vašem případě se může jednat o epilepsii a tuto poruchu by určitě měl neurolog vyloučit nebo potvrdit. Současně ale platí, že u někoho, kdo má epilepsii, může být právě hypoglykémie vyvolávajícím faktorem. Kromě toho, a to asi bude i váš případ, těžká hypoglykémie může připomínat stav, který vypadá zcela jako epileptický záchvat tak, jak jej popisujete.

    Ve vašem případě doporučuji:

    1. Smířit se s dočasným odebráním řidičského průkazu do doby, než se váš zdravotní stav vysvětlí
    2. Podstoupit kvalitní neurologické vyšetření
    3. Zavést systém léčby diabetu, který pomůže maximálně snížit riziko vzniku hypoglykémie a přitom udrží dobré vyrovnání diabetu. Jedná se zejména o používání kontinuálního senzoru hladiny glukózy v podkoží a opakovanou kvalifikovanou edukaci, která vás naučí, jak senzor správně používat. Do budoucna během řízení pak zásadně používat senzor, mít správně nastavené alarmy apod. Všechno toto pak může lékař posoudit, zhodnotit průběh a vaši schopnost hypoglykémiím předcházet a na základě toho znovu ze zdravotního hlediska „povolit“ řízení vozidla, kdy se zavážete, že budete senzor vždy důsledně a správně užívat.

    O syndromu porušeného vnímání hypoglykémie, který bohužel není u pacientů s déle trvajícím diabetem léčených inzulínem vzácný, se můžete také dočíst na více místech na našem webu. Základem léčby jsou zejména správná edukace, důslednost při kontrole diabetu a používání senzorů. Pokud pacient postupuje správně, porucha se časem upravuje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manžel 38 let má v posledních několika týdnech stále sladkou chuť v ústech. Jiné problémy nemá, je štíhlý, pracuje manuálně (pokrývač), cvičí a stravuje se zdravě (sladké ani tučné téměř nevyhledává). Zajímá mě, zda je dlouhodobý pocit sladké chuti v ústech typickým příznakem cukrovky. Moc Vám děkuji a přeji příjemný zbytek dne. Blanka

    Odpověď

    Milá Blanko, sladká chuť je jedna z 5 základních chutí, které naše smysly rozpoznávají a patří mezi ně dále kyselá, hořká, slaná a neurčitá vyrovnaná chuť připomínající dobrý vývar. Na jazyku jsou speciální chuťové receptory, které na základě chemického rozlišení součástí potravy posílají své signály do centrálního nervového systému. Porucha chuti tedy může vzniknout na různých místech, kudy vnímání vede a kde se zpracovává.

    Nutno tedy vzít v úvahu poruchy přímo týkající se jazyka a jeho okolí, cesty, kudy vedou příslušné nervy do mozku (tzv. VII. hlavový nerv glossopharyngeus), a také samotný mozek.

    Zcela nejčastěji se jedná o poruchu přímo v ústech v důsledku onemocnění, jako jsou rýma, zánět nosních dutin nebo poškození přímo na jazyku třeba kouřením nebo nějakou dráždivou látkou. V současné době bych připustil i důsledek onemocnění COVID-19, které často vede k přechodné ztrátě chuti nebo k jejímu porušenému vnímání.

    Uvádí se ale dále řada neurologických, metabolických a plicních onemocnění a také onemocnění nervového systému. Většinou jde ale o poruchu přechodnou a nikoliv závažnou.

    Pocit sladké chutí (prý) provází také některá metabolická onemocnění, včetně cukrovky. Já osobně jsem se s tím nesetkal, takže to určitě není nic častého a stěží tato porucha může vzniku cukrovky předcházet nebo přestavovat jeden z časných příznaků, i když by glykémie byla jen zatím velmi lehce zvýšená.

    Já doporučuji ověřit dodržování správné ústní hygieny a vyloučit nějaké neobvyklé látky, které by váš muž užíval, např. příliš koncentrovanou ústní vodu, užívání nějakých psychotropních látek apod.

    Pokud ale porucha trvá, doporučuji podstoupit základní vyšetření u praktického lékaře včetně glykémie, funkce štítné žlázy, hladiny základních minerálů (sodík, draslík, hořčík, vápník, železo), kreatininu (funkce ledvin), vhodný by byl i prostý rentgenový snímek plic k vyloučení plicního onemocnění.

    Dále by bylo vhodné vyšetření u otorhinolaryngologa (ušní, nosní krční) a případně i neurologa.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. chci se zeptat vzdycky jsem byla obezni ale tet pribiram vic vsude spim usinam i ve stoje zjistili mi cukrovku beru izulin Trulicuty 1,5 a prasky Amaryl 2mg jsem strasne unavena a tet i psychika z te vahy dekuji za radu jak zhubnout nebo co delat . Lucia
    věk: 39 let výška: 162 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, podle vašich údajů (130 kg) jste opravdu velmi obézní. I když vám silně doporučuji dietu s výrazným omezením kalorií, myslím, že to pro vás nebude postačovat.

    Asi jste již různé programy zaměřené na hubnutí absolvovala, asi jste už vyzkoušela i různé léky.

    Protože jste ještě mladá (*1981) a pravděpodobně zatím nikoliv nějak závažně nemocná, myslím si, že by pro vás byla vhodná tzv. bariatrická léčba. O této metodě se něco ve stručnosti můžete dozvědět např. z našich dřívějších odpovědí, jako např.:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabet-bariatria

    Lze se zbavit cukrovky 2. typu operací? | cukrovka

    Vy byste se ale měla objednat do nějaké specializované ambulance zaměřené na léčbu obezity. Takových je více, záleží na vašem místě bydliště. Nicméně mohla byste např. kontaktovat pražské pracoviště OB Klinika, telefon pro zájemce: +420 800 888 974

    Zde najdete odkaz na další centra, kde se v ČR bariatrická léčba provádí:

    https://www.mojelecbaobezity.cz/odborna-centra/?gclid=Cj0KCQiA5bz-BRD-ARIsABjT4nhlCaAFUBBCRBCinedDppdaJLsa8V_tf3Z3QbltuBI_-nQ73q8g9IsaArVNEALw_wcB

    Nejen, že by vám bezprostředně poradili, ale velmi pravděpodobně by si vás mohli objednat k vyšetření a navrhnout vám způsob řešení. Bariatrická léčba má velmi dobré výsledky. Dochází k výraznému zhubnutí, např. od 20 – 40 kg. Léčba spočívá v chirurgickém zákroku na zažívacím ústrojí, nejčastěji žaludku. Pro vás by byla vhodná asi již nějaká komplexnější metoda, např. tzv. rukávovité odstranění části žaludku, spíše než metody jednodušší, protože ty by u vás nemusely mít dostatečný a trvalejší efekt. Tato léčba je ovšem vhodná pro velmi motivované osoby, které jsou odhodlané držet potřebnou dietu a spolupracovat s lékaři. Pro jinak celkem zdravé osoby není metoda příliš riziková a já bych vám ji velmi doporučoval, protože jinak se začne váš zdravotní stav zhoršovat, bude pokračovat diabetes, zatížení kloubů, srdce, plic a podobně. Jen to vyžaduje zásadní odhodlání podstoupit změnu a něco pro to udělat. Výsledky ale bývají velmi dobré.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kde ho mám sehnat, abych si nemusel píchat do prstů.

    Mám diabetes 2. typu.

    věk: 47 let výška: 179 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pro diabetiky 2. typu je nově dostupný Freestyle Libre. Tento senzor byl původně dostupný pouze pro diabetiky 1. typu na předpis, nově však může senzory Freestyle Libre koupit i diabetik 2. typu, avšak zatím není pro tyto diabetiky schválena úhrada pojišťovnou. Diabetici 2.typu musí proto senzory hradit v plné cenně. Cena pro samoplátce je dle oficiálních stránek -  Čtečka: 1 432 Kč Senzor: 1 576 Kč. Pro funkci je nutná čtečka, kterou jsou snímána data ze samotných senzorů - ta však vydrží až 4 roky a senzory, jejichž životnost je 14 dní. Koupit je lze pouze na internetu na lékárna.cz

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)


    Detail dotazu
  • Dotaz

    Krom cukrovky mám rakovinu linfom na močovodu cukrovku mám3roka s rakovinou se léčím1rok nejde mi stlačit cukrovku pod 10mol. Jaroslav
    věk: 64 let výška: 172 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, i v takovém případě hraje důležitou úlohu dieta. Máte nadváhu, tak přece jenom jíte asi příliš. Nedoporučuji vám nějakou intenzivní hubnoucí kůru, ale spíše omezení sacharidů v dietě. Kromě toho existuje řada léků na diabetes, včetně inzulíny, a ty by i u vás měly působit.

    Je ale možné, že v rámci  léčby toho lymfomu užíváte lék Prednison, který glykémie může zvyšovat. Pokud tomu tak je, rovněž se poraďte se svým lékařem. Je-li tento lék nutný, bude vhodné vždy při jeho nasazení zpřísnit dietu a případně zvýšit dávky léků na diabetes.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla jsem na praxi na interním oddělení, kde jsem šla pichat paní inzulín. Píchla jsem jí inzulín a nasazovala krytku zpět na jehličku a jehlička mi projela krytkou a píchal jsem se. Po aplikaci jsem si hned byla umýt a vydezinfikovat ruce, ale ukápla mi kapka krve. Paní šla hned ten den zase domů. Hrozí mi nějaká infekce a musím jít na odběry? Pavla
    věk: 20 let výška: 163 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Milá Pavlo, ačkoliv riziko přenosu nějakého onemocnění je opravdu velmi malé, mohu vám dát pouze jedinou správnou odpověď:

    Nahlaste příhodu na pracovišti, kde se to událo, příslušné vrchní sestře jako nežádoucí událost. Ta s vámi sepíše záznam o této události a zjistí, zda příslušná osoba měla proveden panel vyšetření, který zahrnuje hepatitidu a HIV. Pokud nikoliv, bude třeba zajistit příslušné vyšetření a podle výsledků se bude postupovat dále. Pokud nikoliv, budete vy pozvána na kontrolní testy.

    Jenom takto lze vyloučit, že byste mohla nějaké onemocnění přenosem získat, a jenom tak je případně možné uznat chorobu z povolání apod.

    Já bych se na vašem místě sice ničeho neobával, ale řekl si, že se to holt stalo a že je nutné postupovat podle předpisů. Aspoň si dáte příště lepší pozor.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!