Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

956 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, maminka 84 let má cukrovku 1.stupeň. Cukr mívá dlouhodobě 5 az 6. V tomto rozmezí měla i v 11/2020. Léky amaryl 2 od 9/2020, do té doby dlouhodobě amaryl 3 a stadamed 2000. Při kontrole 26.1.2021 vyběhl mamince cukr na 15. Sladké měla maminka v malém množství o vánocích. Ovoce konzumuje jablka a citrusy obcas a nikdy po něm neměla takto vysoký cukr. Snida, obedva i večeří, svaciny ne. Ji zeleninu, maso krůtí, kuřecí a ryby (vepřové ne, hovězí velice vyjimecne), rýži, brambory, testoviny, chleba, sunku, občas platkovy sýr s nízkým obsahem susiny, mleko a jogurty bezlaktozove a polotucne. I ori této stravě miva nanka cuk do 6. Mamka se hodně a dlouhodobě stresuje, ale i s timto faktorem nepresahla 6. Az nyní, v 1/2021, cukr vyletl na 15. Prosím o názor.... Marie

    Odpověď

    Milá Marie, k posouzení bych potřeboval více informací. Protože je nemám, doporučuji stav posoudit za alespoň trochu standardních podmínek. Je potřeba rozlišovat glykémii na lačno a po jídle. Je také nutné vědět, jaké množství sacharidů v jídle měla. Vy uvádíte, že nyní vyběhla mamince glykémie až na 15 mmol/l. Pokud by to bylo na lačno, bylo by to opravdu hodně a pravděpodobně by bylo nutné nějak upravit léčbu, např. podávat malou dávku inzulínu zatím 1x denně. Pokud to ale bylo po jídle, je nutné posoudit, po jakém jídle.

    Já vám doporučuji situaci chvíli sledovat a měřit glykémie. Nejprve ráno na lačno, potom za 2 hodiny po snídani. Pokud by byla glykémie ráno do řekněme 6,5 mmol/l a stoupla nad 10 mmol/l po jídle, zejména bych doporučil omezit sacharidy v dietě. Asi by jí v tomto věku postačovalo sníst 3x denně asi 50 g sacharidů, ale je nutné spočítat sacharidy všechny, tedy i ty v ovoci, zelenině, jogurtech apod. Pokud tomu rozumím, maminka užívá Amaryl 2 mg a k tomu 2x denně 1000 mg Sioforu. To bych zatím neměnil. Když se ukáže, že i při omezení příjmu sacharidů na 150 g denně budou glykémie i po týdnu vysoké, bude potřeba nějak zintenzivnit léčbu. Možností je více, jen ten Amaryl bych moc nezvyšoval v tomto věku, aby nevyvolal neočekávanou hypoglykémii. Jinak ale bych z jednorázového zvýšení glykémie na 15 mnoho nevyvozoval, spíš by bylo dobré znát více hodnot a také okolnosti, za jakých byly hodnoty naměřeny.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dorý den. Ranní hodnoty 6,4 - 7. Orální glukozový test 6-7. Mám diabetes ? Jak postupovat dále ? Srdečně děkuji 
    věk: 73 let výška: 168 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den, píšete opravdu úsporně. Mám-li tedy odpovědět také úsporně (ale možná dost nepřesně), tak píšu: Nemáte.

    A nyní trochu podrobněji.

    Vaše ranní glykémie (nevím, zda je to opravdu po celonočním lačnění, kolikrát a čím jste se měřil), jsou v pásmu porušené glukózové tolerance a nikoliv diabetu. Při vašem orálním glukózovém testu jste měl asi hodnoty (hádám) na lačno 6,0 a za 120 min. 7 mmol/l. Ta ranní glykémie je opět trochu zvýšená, za 120 min. hodnota v normě.

    Tedy: hrozí vám vznik diabetu, ale diabetes zřejmě nemáte. A co máte dělat?

    1. Buďte stejně úsporný ve svém stravování jako v pokládání otázek
    2. Pokud jde o vaši fyzickou aktivitu, zde naopak překonejte svoji úspornost. Pohybujte se co nejvíce, hodně choďte a věnujte se fyzické námaze, která vás baví.

    Věnujte pozornost svojí tělesné hmotnosti, dbejte o to, abyste měl krevní tlak v normě, kromě glykémie si dejte čas od času zkontrolovat hladinu svých krevních tuků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Při kterém onemocnení bude porucha tolerance glukozy? Inzulinom? zvýšena produkce STH?Addisonova choroba? - inzulinoma - Addisona choroba. Natalia

    Odpověď

    Milá Natalia, nyní mě pro změnu zkoušíte z endokrinologie. Opět, jestli tomu rozumím, se ptáte, při jakých endokrinních chorobách jiných než diabetes mellitus může vzniknou porucha glukózové tolerance.

    Ve stručnosti: Inzulín je jediný důležitý hormon, který snižuje hladinu cukru. Existují ještě tzv. růstové faktory podobné inzulínu (IGF, insulin-like growth factors), které ale působí spíš buď jenom ve tkáních a nebo se uvolňují jen při některých nemocech, zejména nádorových. Jinak řada hormonů působí opačně než inzulín. Hladinu glykémie zvyšují a snižují efekt inzulínu. Jejich nadbytek, ke kterému může dojít zejména při nádorovém zmnožení buněk, které je tvoří, se může zhoršovat tolerance glukózy a může se dokonce projevit diabetes. Pokud naopak tyto hormony v těle částečně nebo úplně chybějí, mohou mít pacienti sklon k hypoglykémiím.

    Inzulinom: novotvar často produkující inzulín. Proto glykémie mohou patologicky klesat

    Nadprodukce STH (růstového hormonu): může mít více příčin, nejčastěji jde o adenom hypofýzy. Bývá často porušená glukózová tolerance.

    Addisonova choroba: je způsobena zánikem nebo hypofunkcí buněk, které produkují kortizol. Kortizol zvyšuje hodnoty glykémie. Pokud kortizol chybí, mohou se zvláště při hladovění vyskytovat hypoglykemické stavy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    U jaké komplikace u pacienta s diabetes mellitus bude porušení testu tolerance k glukoze? Natalia

    Odpověď

    Milá Natalia, toto je váš dotaz druhý, o nic lépe srozumitelný, než ten předchozí.

    Pokud má pacient diabetes mellitus (tedy cukrovku), bude mít porušený výsledek glukózového tolerančního testu. Bude ho mít porušený natolik, že to splní kritéria pro stanovení diagnózy diabetu, tak se tomu prostě říká diabetes.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Mám takový dotaz.Bude-li dekompenzace diabetu a zvýšení tolerance glukózy při těchto stavech - Renální selhání a\nebo srdeční selháni,hypotyreóza? Natalia

    Odpověď

    Milá Natalia, poslala jste nyní hned 3 dotazy, kterým úplně nerozumím. Pokusím se nějak odpovědět, ale raději postupně. Váš první dotaz jsem si vyložil asi takto: Vy se ptáte, jestli při srdečním selhání, selhání ledvin či při snížené funkci štítné žlázy dochází ke zhoršení vyrovnání diabetu či zhoršení glukózové tolerance.

    Dá se říci, že většina onemocnění vyvolává určitý stupeň inzulínové rezistence, což u někoho může vést až ke zhoršení glukózové tolerance nebo vzniku diabetu. To se týká různých horečnatých infekčních chorob, úrazových stavů, důsledků větší operace, ale také srdeční nedostatečnosti, nedostatečnosti ledvin a snížené funkce štítné žlázy.

    Někdy také ale mají diabetes a přidružená onemocnění některé příčiny společné. Tak metabolická porucha vedoucí někdy až k diabetu postihuje také srdce a vyvolává obraz ischemické choroby srdeční. Stejně tak se inzulínová rezistence často pojí se sníženou funkcí štítné žlázy. Při pokročilém onemocnění ledvin se rovněž většinou snižuje účinek inzulínu. Na druhé straně ale je inzulín částečně v těle inaktivován ledvinami. Při jejich závažné poruše může být inzulín méně odbouráván, a to může mít za následek i častější hypoglykémie u osob léčených inzulínem nebo deriváty sulfonylmočoviny.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, moje matka, 77 let, komplikovaná povaha, už řadu let nebyla u lékaře. Nyní se jí na obou nohou od paty směrem nahoru ke kolenu udělala ošklivá vyrážka. Prý ji ale nijak nebolí ani nesvědí. Hledala jsem, co by to mohlo být, protože k lékaři odmítá jít, a napadlo mě, zda by to nemohla být začínající cukrovka. Stěžuje si také na křeče do lýtek, hlavně v noci, na které bere magnézium. Ty má ale už mnoho měsíců, kdežto vyrážku "teprve" dva až tři týdny. Pokud by se jednalo o podezření na cukrovku, jak jí pomoci, když k lékaři prostě nepůjde? Bylo by možné nějak otestovat moč v domácích podmínkách, třeba koupit lakmusové papírky v lékárně? Předem moc děkuji za odpověď. Lucie
    věk: 78 let

    Odpověď

    Milá Lucie, nic z toho, co popisujete, neukazuje přímo na diabetes. Přítomnost cukru můžete snadno ověřit. V lékárnách se prodávají různé diagnostické proužky, např. GlukoPhan, asi 120 Kč., 50 proužků. Test je poměrně citlivý, vážně bych bral výsledek, kdy bude glukóza jasně přítomná, nikoliv pouze stopy.

    Cukr se do moči u většiny lidí dostává, když hladina krevního cukru přesahuje asi 10 mmol/l. O diabetu mluvíme, když je glykémie na lačno opakovaně vyšší než 7,1 mmol/l. Lehká forma diabetu může být tedy přítomna, i když výsledek bude negativní.  Glykémii můžete také otestovat osobním glukometrem, který je možné rovněž zakoupit. Cena se ale pohybuje okolo 1 500 Kč. K němu je nutné zakoupit diagnostické proužky. Může se to v rodině hodit, ale je třeba dbát na hygienu, pokud by jej používalo více lidí. Odběr kapky krve musí být sterilní jehličkou, zcela mimo přístroj. Ten je totiž jinak určen spíše jen pro jednu osobu. Ani vyšetření glukometrem není ale zcela stoprocentní. Přístroj je totiž určen pro monitorování hodnot u diabetiků. Významně zvýšenou glykémii tím ale poznáte spolehlivě.

    Vyrážka na noze nepřipomíná nálezy, které bývají způsobené diabetem. Na prvním místě by mě napadla nějaká alergie, nejčastěji na nějaké mazání na nohy, případně na nějaké ošetření bot nebo ponožek (třeba i prací prášek). Dále by se mohlo jednat o reakci na nějaké léky, které vaše maminka případně užívá. Nebere nějaké léky proti srážení krve nebo proti tvorbě krevních sraženin?

    Myslím, že bez návštěvy praktického lékaře a následně asi ještě dermatologa to nepůjde. Pro starší lidi je to někdy obtížné, zvláště v dnešní době. Nicméně pokud byste šla s ní a zajistila jí pohodlné cestování, tak by se snad dala přemluvit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Asi v desátém měsíci loňského roku mi diabetoložka vyměnila glukometr Onetouch za Welliton Galileo. Ihned mi naskočila ranní glukóza z 8 na 9,5. Posléze se neustále zvyšovalo číslo až do poslední naměřené hodnoty 17,3. Do té doby jsem užíval léky 2x Metformin 750 a v okamžiku dosažení čísla 15 mi diabetoložka nasadila i Galvus 50mg. Naprosto nic se nezměnilo hodnota jde nahoru. Držím dietu bez cukru, vyhýbám se bílému pečivu a jím pouze potraviny označené, jako snižující glukózu. Nemám žádné příznaky jako žízeň, nateklé kotníky, časté močení a pod. Jsem po operaci bypassu(5 roků), léčím se se zvětšenou štítnou žlázou. Mírná neuropatie, kompenzovaná angina pectoris. Poslední měřená hodnota HbA1c byla na čísle 57. Celkový cholesterol mi byl naměřen 3,11mmol/l. Oční pozadí bez diabetických změn. Ta vysoká hodnota ranní glykémie mně značně znervózňuje. Chtěl by znát váš názor. Na pravidelnou kontrolu jdu až v polovině února. Karel
    věk: 76 let výška: 179 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milý Karle, ten glukometr v tom bude asi nevinně. Prostě se vám zhoršil diabetes, což může mít více příčin. Bohužel, tato nemoc má spíše zhoršující se charakter, pokud se s tím něco aktivně nedělá. Ale i tak inzulín většinou spíše ubývá a citlivost vůči němu se zhoršuje. Možná se také méně pohybujete, když jsou taková omezení. Ale pohybovat byste se měl, a to co nejvíce.

    Protože se cítíte dobře a hodnoty nemáte nějak vysloveně kritické, nemusí se s léky snad do poloviny února nic dělat. Případně Galvus byste mohl užívat 2x 1 tabl. po 50 mg. Předpokládám, že s tím metforminem pokračujete dál, dávka by ale mohla být klidně i 3x 750 mg.

    Co vám ale doporučuji, je pečlivé spočítání množství sacharidů, které za den sníte. A započítejte všechny! Pomoci si můžete podle různých tabulek, případně pomocí chytré aplikace pro telefon Kalorické tabulky. Ono nejde jen o to, zda je pečivo světlé či tmavé. Musí ho být zejména málo, ať již jde o chleba, rohlíky, knedlíky, brambory, rýži, kukuřici, ovoce. Cukry jsou ale i v jogurtu, v ovoci, v některé zelenině, v omáčkách, v zavářkách do polívky, v obalovaném mase, atd. A vy byste měl sníst celkem maximálně tak 180 g, což je asi méně, něž dosud jíte. Pokud se diabetes nezlepší ani pak, bude asi potřebná změna, např. nasazení malé dávky inzulínu. Já ale sázím na to, že pořádná dieta a pohyb zaberou.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, domácím glukometrem jsem si večer, cca 7h po jídle naměřil hodnotu 6,0 mmol/ l, ve 2300 jsem snědl tyčinku snickers s obsahem sacharidů cca 50 g. Ráno okolo 6té naměřeno 6,7 l/ mmol. Kromě toho mě již 3 týdny svědí celé tělo, mám zánět předkožky, od srpna tinnitus a poslední 2 dny občasné svědění konečníku. Mohlo by se již jednat o cukrovku ? Před 3 měsící jsem byl na odběrech, měl jsem lehce zvýšené jaterní testy a na sono odhalen náběh ke steatoze. Cukr byl v normě. Jan
    věk: 27 let výška: 179 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milý Jane,

    odhalit takto na dálku počínající cukrovku nemohu, nicméně vaše údaje pro ni nesvědčí. Vaše hodnoty po jídle jsou ještě v normě, ráno na lačno jste měl glykémii zvýšenou, ale je třeba uvážit, že jste měření provedl na osobním glukometru, který není určen k diagnostice diabetu, ale k monitorování glykémií u pacientů s diabetem, aby si podle toho mohli upravovat dávky inzulínu nebo léků a kontrolovat efekt diety. Vaše potíže se často vyskytují při diabetu, nicméně to bývají hodnoty glykémií výrazně vyšší.

    Máte ale nadváhu a počínající steatózu, tedy ztučnění jater. Určitě je na místě úprava diety, sport, mírné hubnutí. Ve vašem věku se vyskytuje častěji diabetes 1. typu, a ten mívá zpravidla při vzniku výrazné projevy. Protože ale máte nadváhu a asi také vzhledem ke ztučnění jater nedodržujete dostatečně vhodnou životosprávu, mohl byste mít klidně i náběh na diabetes 2. typu. Možná k tomu přispívá i omezení venkovních aktivit v současné době. Nicméně, diabetu 2. typu by se dalo vhodnou životosprávou předcházet, nebo by se jeho rozvoj mohl alespoň výrazně oddálit.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, syn 13let. Bere Jodid 100 na štítnou žlázu. Začal hodně hubnout a dnes mu byla v laboratoři zjištěna i hladina cukru v krvi 20. Měl pozitivní i screening v moči na cukr a ketony. Zítra jdeme na další odběr. Prosím o radu jak ev. dál. Kam se obrátit. Zda je nutná hospitalizace či mohu s chlapcem event. někam dojet na nastavení léčby. Lenka
    věk: 14 let výška: 170 cm váha: 54 kg

    Odpověď

    Milá, váš syn má téměř jistě nově zjištěný diabetes 1. typu. Potřebuje co nejdříve vyšetření internistou - specialistou na diabetes, nejlépe dětský diabetes.

    Pravděpodobně bude hned zahájena léčba inzulínem. To téměř vždy probíhá v nemocnici a současně se provádí edukace (zaškolení) pacienta a v tomto případě také rodičů. Asi jste vylekaná, ale věřte, že zde opravdu platí, že nic není tak horké, jako když se to uvaří. Všechno se rychle naučíte a váš syn bude téměř zdravý a spokojený. 

    Nyní by měl dostatečně pít, nejíst a nepít nic sladkého a měl by s vámi co nejdříve odejít do dětské nemocnice. Není dobré čekat, až se stav zhorší, čím dříve začne léčba, tím dříve se stav upraví.

    Nevím, zda má nějaké onemocnění štítné žlázy, když užívá ten Jodid. Onemocnění štítné žlázy se s diabetem dost často pojí.

    Tedy: zachovejte klid, prakticky hned zavezte syna do specializované nemocnice a nastudujte si něco o diabetu 1. typu, hodně najdete i na našem webu, ale existují kvalitní knihy o dětském diabetu pro rodiče i pro děti, např. autorů z pražské nemocnice v Motole. Že by se stav sám upravil, je velmi nepravděpodobné. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Glykémie 9.7 mmol/1 je to moc nebo akorát.
    věk: 69 let výška: 178 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    glykémie 9,7 mmol/l je jednorázová hladina krevního cukru v danou minutu odběru. Hladina glykémie se ale může během dne měnit podle množství a typu jídla, a také podle vaší fyzické aktivity. Takže z jedné hodnoty vám nemohu říci, jestli je to moc nebo akorát.

    Pokud máte možnost měřit si cukr pravidelně, tak nalačno by se měl pohybovat nejčastěji mezi 5-6,5 mmol/l  a 2 hodiny po jídle mezi 7-10 mmol/l. Vaše hodnota 9,7 mmol/l, pokud jste byl po jídle, byla na horní hranici normálu.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Poznámka redakce:

    přehled diagnostických hodnot naleznete také v rubrice Diagnostika na našem webu cukrovka.cz

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!