Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
cukrovka 2. typu a rakovina
(24.09.2020)
Dotaz
Dobrý den mám rakovinu prsu s metastázemi ve skeletu. Paliativní léčba etruzilem a xgewa. Předoperační vyšetření ukázalo cukr 8 na lačno tak jsem skončila na diabetologii kde mi předepsali stadamed. Onkoložka nechce abych zhubla a diabetoložka to doporučuje. Nevím čím se řídit a co správně jíst. Janavěk: 56 let výška: 180 cm váha: 89 kgOdpověď
Milá Jano, přidružený diabetes může zhoršovat průběh každého onemocnění, a proto je dobré se tomu rovněž věnovat. Máte celkem přiměřený stav výživy, a tak souhlasím s paní onkoložkou, že snaha o hubnutí není na místě. Spíše byste měla dbát na racionální stravu odpovídající běžné zdravé výživě, tedy mimo jiné bez nadbytku sacharidů (doporučuji 180 – 200 g/den), bez zbytečného volného cukru. Metformin je dobrý lék a neměl by mít interakci s ostatními přípravky, které užíváte. Držel bych se dávky asi 2x 850 mg.
Bude ale pro vás dobré, když si pořídíte osobní glukometr a glykémie si občas budete sama kontrolovat. Hodnota 8 sama o sobě není příliš vysoká, ale není jasné, tak to je po jídle. Asi by se hodilo otestovat také glykovaný hemoglobin. Pokud by vám tato léčba nepostačovala a vy byste zbytečně nepřibírala na váze, tak bych pak jako další krok doporučil jednu dávku dlouze působícího inzulínu. Za nedostačující léčbu bych po asi 3 měsících léčby považoval glykémie na lačno nad 7 mmol/l a po jídle nad 10 mmol/l (1-2 hod.), glykovaný hemoglobin nad 50 mmol/mol. Inzulín je přirozená látka a v malém dávkování nemůže být nijak škodlivý, pokud by bylo třeba léčbu zintenzivnit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
nadměrné močení
(24.09.2020)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala jaká jsou možná vyšetření při častém močení. Bakteriologii byla v normě a na ultrazvuku městnání moči nenašli. Co mohu očekávat dál za vyšetření? Děkuji Barboravěk: 20 let výška: 167 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Barboro,
Váš dotaz je opravdu stručný a odpovědí by mohlo být nepřeberně. To nemůžete svoje problémy popsat trochu blíže?
Takto vám uvedu jen některé běžné příčiny:
Špatně léčená cukrovka.
Diabetes insipidus – vzácná hormonální porucha, při které pacienti špatně koncentrují moč, která je velmi řídká a je jí mnoho (třeba 10 l). Je to provázeno odpovídajícím pitím.
Používání diuretik.
Onemocnění ledvin s porušenou koncentrační schopností.
Onemocnění močového měchýře či močové trubice. Nejčastěji jde o záněty, může jít také o kamínky v měchýři.
Neschopnost udržovat moč – inkontinence. Může být v souvislosti se špatnou inervací, porušením svalstva svěrače hrdla močového měchýře, u gynekologických poruch, po ozařování aj.
Psychické poruchy.
Nadměrné pití.
Prochlazení.
Tzv. dráždivý močový měchýř.
Močové infekce: asi nejčastěji.
Pokud močíte často a pálí vás přitom v podbřišku, tak bych si tipnul na močovou infekci, a to i v případě, že máte nález negativní. Dala by se zkusit léčba antibiotikem.
Jinak byste asi měla absolvovat gynekologické a případně urologické vyšetření.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Cukrovka - možnost objednání do diabetologické ordinace
(18.09.2020)
Dotaz
Dobrý den. Prosím je možné se k vám objednat?věk: 42 let výška: 175 cm váha: 103 kgOdpověď
Dobrý den,
jsme internetový portál a nevlastníme diabetologické ordinace. Doporučuji obrátit se na takto specializovanou ordinaci v blízkosti Vašeho bydliště. Zkuste se podívat na internet, například zde https://www.navstevalekare.cz/lekari.html?params=diabetolog--diabetologie-s51010/-kraj-k
S přátelským pozdravem
PharmDr. Rostislav Šimek
redakce cukrovka.cz
-
Cholesterol - zvýšená hladina a DM 1. typu
(17.09.2020)
Dotaz
Dobrý den, bylo mi zjištěno z krevního rozboru zvýšené množství cholesterolu, celkový cholesterol 5.2 mmol/l , HDL_chol 1.64 mmol/l , LDL_chol 3.2 mmol/l. Měl bych na to brát už nějaké prášky? DM1 15 let, je mi 24, nynější kompenzace Hba1c 44 mmol/mol. Slávekvýška: 172 cm váha: 55 kgOdpověď
Milý Slávku, máte velmi dobré vyrovnání diabetu a hladiny cholesterolu jsou prakticky v normě. Normy se postupem času zpřísňují, takže ta hodnota celkového cholesterolu 5,2 mmol/l je už možná označována jako lehce zvýšená. Naopak HDL cholesterol (lidově „ten prospěšný“) je zcela v normě a ten „škodlivý“ LDL-cholesterol také. Vedou se určité spory, zda by diabetici měli užívat nějaké léky na snížení hladiny cholesterolu jakožto riziková skupina a při ještě normálních hladinách. Efekt ale není zatím prokázaný. Myslím tedy, že žádné léky na úpravu hladin cholesterolu nepotřebujete a že vše je v pořádku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
diagnostika cukrovky 2. typu v domácích podmínkách
(15.09.2020)
Dotaz
Jsem obézní a v poslední době mám stále sucho v ústech, pořád musím pít a v důsledku toho močit. Také mám často cítím nevolnost. Moje životospráva je dlouhodobě tragická, živím se v podstatě jen sladkostmi, zmrzlinou, protože je mi neustále horko. Normální oběd jsem už nejedla tak rok. Pohybu mám hodně, jsem v důchodu, tak denně nachodím minimálně 15 km. Mohu si nějak sama zjistit, zda nemám ze špatné životosprávy cukrovku, abych nemusela v dnešní vypjaté době k lékaři ? Je možné zjistit cukrovku 2. typu z moči pomocí diagnostických proužků z lékárny ? Samozřejmě kdybych zjistila, že je zde na cukrovku podezření, ihned bych navštívila lékaře.věk: 63 let výška: 160 cm váha: 81 kgOdpověď
Milá Aleno, Vy píšete jako do učebnice o cukrovce pro pacienty. Přesně takto se totiž popisují příznaky diabetu 2. typu, když jsou zanedbány. Máte nadváhu, jíte hodně sacharidů, hodně močíte, máte žízeň, cítíte se unavená.
Pravděpodobnost, že máte cukrovku, je veliká.
Léčba diabetu zahrnuje nejen nějaké léky, ale také podrobné poučení pacientů a úpravu jídelníčku. To všechno může zajistit obvodní lékař nebo diabetolog. Vy byste určitě měla lékaře navštívit. Budete-li totiž opatrná, nosit roušku a mýt si pečlivě ruce před každým jídlem a pitím a nesahat si neumytýma rukama do obličeje, tak vám koronavirová infekce hrozí velmi málo. Problémy s diabetem vás na rozdíl od toho neminou, pokud něco brzy nepodniknete.
Jinak byste mohla najít bohaté poučení jak se chovat a také co jíst i na našich stránkách.
Pokud byste trvala na tom, že se vyšetříte sama, tak můžete:
- Nejlépe koupit si osobní glukometr a diagnostické proužky
- Koupit si testovací proužky na moč, ke kterým nepotřebujete přístroj. Je to ale méně přesné. Cukr v moči bývá až při dost zvýšené glykémii. Tu vy ale asi máte, takže pro začátek by to mohlo stačit. Glukometr je ale mnohem lepší, používání není složité, jen určité zaučení by bylo dobré.
Prozatím omezte v jídle přílohy jako jsou chléb, brambory, knedlíky, rýže apod. Absolutně nejezte jídlo s volným cukrem (zmrzlina, sladké pití, cukrovinky atd.). Dostatečně pijte. A jdete k lékaři!
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
Pro testování glukózy v moči lze pořídit v lékárně například testovací proužky DiaPhan. Jsou určeny pro testování dvou základních parametrů, kterými jsou glukóza a ketony
-
DIALINE je schválen pro ČR
(15.09.2020)
Dotaz
mohu používat bez omezení?věk: 70 let výška: 161 cm váha: 72 kgOdpověď
Dobrý den,
na přípravek Dialine se již ptalo více lidí. Podívejte se prosím na naše odpovědi zadáním tohoto názvu přípravku do kolonky "Hledat v poradně" nad KATEGORIEMI a najdete tři naše odpovědi.
S přátelským pozdravem
redakce cukrovka.cz
-
Mám nadváhu a stále vysoké hodnoty glykémie - mám jít do diabetologické poradny?
(12.09.2020)
Dotaz
cítila jsem se tak špatně, že jsem musela k lékaři. v krvi 31,56 hodn. a dlouhý c. 114, dostala jsem Siofor1000 a za týden stáhla na c. 23,24 a dl. 125, za dalšich týden hodnota 11,88 a dl. 126. Za dalších 14 dní jsem už měla jen zavolat a to už jsem měla hodnotu 7,8. dl. c. nevím. Takže ok. beru Siofor 2x deně poledne a večer. Jím střídmě, koupila jsem si pár knížek. Dále za 14 dní jsem se začal zase cítit unavená. (částečně asi stresy v práci) Koupila jsem si v Benu glukometr Beuer GL50 a změřila se - 10,3. OK. druhé měření po 3 dnech a ráno na lačno - 10,8. Volala jsem diabetickou poradnu, ale ta je jen na doporučení obvodní. Tak jsem volala doktorce a asi jsem ji trochu naštvala. Nakonec řekla, že doporučení napíše a položila mi telefon. Naštvat ji nechci, tak jsem tam zatím nešla. Teď tedy dotaz, má cenu, jít do poradny? Léky mám, dietu držím, doktorka to má za celkem zbytečné, když to tak zvládáme spolu. Co byste mi doporučili, jít přeci jen k diabetologovi, nebo jen navštívit obvodní, třeba se jedná jen o změnu v braní prášků. Eva
doplňující údaje:
váha 100 Kg, výška 163 cm
věk: 59 let výška: 163 cm váha: 100 kgOdpověď
Milá Evo, mám o vašem zdravotním stavu jen málo informací, jen nyní zjišťuji, že máte skutečně nadváhu. Není jasné, zda se léčíte ještě pro jiné onemocnění a zda jste o diabetu věděla již dříve, nebo je to pro vás novinka. Také netuším, co vaší návštěvě u lékaře předcházelo, zejména jak mnoho jste jedla a zda jste např. nezavařovala sladké ovoce a neolizovala si příliš intenzivně prsty.
Nicméně zjištěné hodnoty byly velmi vysoké a svědčí o delší dobu trvající poruše.
Pokud máte nadváhu a dosud jste hodně jedla, bylo by možné nasadit přísnou dietu, užívat ten Siofor 2x 1000 mg a měřit si denně glykémie, zatím minimálně ráno na lačno a dále za 2 hodiny po jídle. Budou-li vaše hodnoty po týdnu nadále nad 10 a po jídle ještě vyšší, určitě se s tím bude muset něco udělat. Paní doktorka by se neměla zlobit, měla by naopak být ráda, že máte o léčbu zájem a chcete s tím něco dělat. Pokud se tedy skutečně nejednalo o to, že jste se před tím zcela "utrhla ze řetězu", ale teď se vše výrazně upravuje, měla byste co nejdříve navštívit lékaře, který bude ochoten vás podrobně poučit a sledovat. Mohla by to být i vaše obvodní lékařka, ale pokud má na vás "málo času", bylo by lepší navštívit diabetologa.
I když o vás vím velmi málo, domnívám se, že potřebujete intenzivnější léčbu, možná dokonce inzulín. K dispozici jsou nyní také léky, které se vhodně kombinují s metforminem (Siofor) a přitom snižují chuť k jídlu a pomáhají hubnout.
Moc bych s tím vším neotálel.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
točení hlavy
(31.08.2020)
Dotaz
Dobry den. Manžel ma diabetes 2. Cukr,tlak i cholesterol v norme. Ale bohuzel se mu uz nekolik mesicu mota hlava. Vsimla jsem si ze je to od te doby,co se stresuje s koronavirem. Bere 2 krat denne Eucreas. Nadvahu nema. Zivotospravu dodrzuje. Chtela jsem mu koupit Gingio. Je to pro neho vhodne? Nebo by jste poradil jiny doplnek stravy. Moc dekuji za odpovedvěk: 46 let výška: 180 cm váha: 78 kgOdpověď
Dobrý den, jestli tomu dobře rozumím, kladete mi hned 2 otázky. První se týká důvodu, proč se vašemu často motá hlava. V druhé otázce se ptáte, zda můžete svému muži koupit nějaké vhodný potravinový doplněk, například obsahující výtažek z ginkgo biloba.
Snazší je pro mne odpovědět na otázku druhou. Ano, výtažky z této rostliny (stromu) se často doporučují s tím, že mají zlepšovat prokrvení mozku a tím případně pomáhat proti „motání hlavy“ cévního původu. Nejedná se sice o žádný vědecky ověřený postup, nicméně pokud dodržíte doporučené dávkování, určitě to neuškodí. Jinak se ale domnívám, že pokud se váš manžel stravuje zdravě, tak nepotřebuje žádný speciální potravinový doplněk.
"Motání hlavy", závratě či vertigo - to je poměrně častá obtíž ve vyšším věku a může mít řadu příčin. Uvedu některé častější:
Nízký krevní tlak
Vysoký krevní tlak
Srdeční arytmie (nepravidelná činnost)
Hypoglykémie (pod 3,8 mmol/l)
Chudokrevnost
Oční poruchy, nejčastěji poruchy inervace okohybných svalů (nově vzniklé šilhání)
Aterosklerotické postižení větších tepen zásobujících mozek
Postižení drobných mozkových tepen, zvláště v oblasti tzv. "mozečku"
Onemocnění stato-akustického ústrojí ve vnitřním uchu
Onemocnění vestibulo-kochleárního nervu (vedoucí od vnitřního ucha do mozku)
Různá postižení mozku
Používání nevhodných léků, otravy, alkoholismus
Postup je většinou ten, že praktický lékař vyloučí nejběžnější příčiny (krevní tlak, srdeční rytmus, léky apod.). Na místě je vyšetření tepen na krku pomocí ultrazvuku. Ty mohou být ve stáří zúžené a lze to léčit. Dále pak může být doporučeno neurologické vyšetření. I když se u starších lidí někdy nic zvláštního nezjistí a porucha se připisuje věku, vyšetření by mělo být provedeno.
Příčinou nestability může být také diabetická polyneuropatie, kdy mozek dostává omezené signály informující o poloze končetin a zatížení nohou.
Poté, co se jako příčina motání hlavy vyloučí nějaká závažnější věc, doporučuji soustředit se hlavně na to, o čem píšete, že má váš manžel v pořádku: vyrovnání diabetu, krevní tlak, hladiny krevních tuků. Dále by měl stabilitu trénovat - pravidelná fyzická zátěž, případně se zajištěním turistických holí, dostatek vitamínů, zeleniny a méně živočišných tuků. Existují také léky přímo proti závrati.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
poznámka redakce:
našli jsme také pro vás na internetu https://www.anamneza.cz/nemoc/Zavrat-vertigo-toceni-hlavy-98
-
skokové zvýšení glykémie
(30.08.2020)
Dotaz
Dobrý den, jsem diagnostikován na diabetes II. stupně od 12. 2017, zhruba od tohoto data se při opakovaných odběrech projevovala glykemie na lačno cca 7,0 - 8,0, byl jsem zaregistrován u příslušného diabetologa a nasazena léčba (Trajenta 5 mg ráno), po celou dobu oněch tří let se glykemie držela cca 8,0 - 9,0 na lačno, v srpnu 2020 mne ale z týdne na týden (zatím jsem se měřil každý druhý den) vyskočila na hodnoty - 17,0 - 19,0, kontrolu u diabetologa mám vždy cca za 2,5 měsíce, nejbližší další 15.09.2020 - hodnoty z posledních tří kontrol (21.01., 03.04., 17.06. 2020 byly 8,2, 9,8, 9,6 - Hba1c naposledy 10_2019 - 54, 11_2018 43, 12_17 - 50), moč vždy čistá, A-B 0 a cukr 0, hodnoty cholesterol - celkový 4,28, 4,39, 4,61, HDL 0,49, 0,34, 042, LDL 2,68, 2,49, 2,34 a TG 4,50, 5,68 a 5,30 moč a cukr v moči 0, věk 62, váha 110 - výška 180, léčba krevní tlak (Nebilet 1/2 ráno a TK 130/80, Fortilip na krevní tuky, které jsou vysoké - přes 5. Dotaz - mám hned reagovat, nebo počkat na kontrolu 15.09. (nárůst cca od 10.08.2020) a co lze očekávat dále, děkuji Liborvěk: 62 let výška: 180 cm váha: 110 kgOdpověď
Milý Libore, Vy máte nyní nevyrovnaný diabetes 2. typu provázený syndromem inzulínové rezistence. Máte nadváhu, zvýšené hladiny krevních tuku (hlavně triacylglycerolů) a nízké hodnoty tzv. HDL cholesterolu. Krom toho máte sklon k vyššímu krevnímu tlaku. Jste tedy celkem ohrožen vznikem kardiovaskulárních onemocnění a měl byste proti tomu něco dělat.
Pravděpodobně se vám v poslední době snížila schopnost vyrovnávat malou účinnosti inzulínu jeho zvýšenou sekrecí. Asi tedy bude potřebná změna léčby. Nejdůležitějším opatřením ale bude úprava pohybového a jídelního režimu. To by mohlo mít ještě lepší efekt, než přidávání léků.
Navrhuji vám tedy, abyste zatím zkusil zásadně zpřísnit dietu. Omezte velmi zásadně kalorický příjem, zejména příjem sacharidů a živočišných tuků. Zkuste např. jíst asi ½ toho, co jste jedl dosud. Zvyšte také výrazně pohybovou aktivitu. Choďte např. denně na co nejrychlejší vycházky, doporučuji 60 minut. Měřte si denně glykémie a dostatečně pijte (vodu, neslazené nápoje, žádné pivo). Předpokládám, že již po několika dnech se vaše glykémie zlepší. Pokud nikoliv, vyžádejte si časnější kontrolu u diabetologa.
Počítejte ale s tím, že pokud chcete zůstat zdráv, budete muset v navrženém režimu pokračovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
vysoké hodnoty glykémie
(29.08.2020)
Dotaz
Dobrý den, při periodické prohlídce jsem měl hodnotu glykemie nalačno 8,5. Po kontrolním odběru mi bylo telefonicky sděleno, že již v pořádku (hodnotu neznám). Manželka má glukometr (diabetik) a tak jsem se několikrát změřil s podivnými výsledky (nalačno 6-7, po jídle běžně nad 10) a tak jsem si změřil glykemickou křivku s výsledky: 0 min - 6,7 30 min - 12,3 1 h - 16,0 1,5 h - 17,0 2 h - 9,9 2,5 h - 5,9 h 3 h - 5,3 mmol/l Na “zdravého” člověka vysoké hodnoty, podivný je ale rychlý pokles. Teď budu měsíc mimo domov, poté budu řešit s praktickým lékařem, ale rád bych věděl, co mohu očekávat. Děkuji Luděkvěk: 43 let výška: 183 cm váha: 87 kgOdpověď
Milý Luďku, přesnou odpověď vám nemohu dát, zejména proto, že mám od vás nedostatek přesných údajů. Glykémie na lačno 8,5 mmol/l, pokud to bylo opravdu na lačno, již odpovídá diabetu. Dále jste si opakovaně zjistil glukometrem hraniční hodnoty. Nakonec jste provedl jakousi glykemickou křivku, ale nevím, jak jste ji dělal a co jste při tom požil. Klasicky se křivka provádí tak, že se glykémie vyšetří na lačno a dále za 120 min. po vypití sladkého čaje se 75 g cukru. Glykémie za 120 min. nad 11 mmol/l svědčí pro jasný diabetes. Vaše hodnoty jsou všelijak kolem.
Suma sumárum ale asi máte diabetes. Mohlo by se klidně jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, ale také o případ diabetu 2. typu u celkem štíhlé osoby. Prozatím vám doporučuji, abyste omezil příjem sacharidů asi na 150 g denně, dostatečně se pohyboval a dosti pil nápoje zcela bez cukru. Pokud je to možné, měřte si glykémie denně, abyste se ujistil, že glykémie nejde více nahoru, což by mohlo svědčit o postupující diabetes typu 1 a vyžadovalo by léčebný zásah.
Jinak vám ale bude postačovat dieta a vaše samostatné sledování. Nedojde-li ke zhoršení nebo se dokonce glykémie zlepší, máte zatím čas na to, abyste se dal řádně vyšetřit, nejlépe diabetologem, aby vám mohl změřit glykémii na lačno, glykovaný hemoglobin a možná i tzv. autoprotilátky, které bývají přítomné u diabetu 1. typu. Vyptá se vás také podrobně na rodinnou anamnézu, zda vaši pokrevní příbuzní nemají také nějako poruchu glykémie.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!