Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
956 dotazů
-
Pomůže čerstvému diabetikovi zdravá strava, dostatek pohybu a čínská medicína?
(08.12.2020)
Dotaz
Dobrý den všem, Jsem čerstvě diagnostikovaný diabetik (typ 2). Jsou to asi 2 měsíce (půlka října 2020) a hodnoty byly 9,5 mmol/l krátkodobý na lačno a 55 mmol/mol - dlouhodobý (hemoglobin). Chtěl bych se zeptat, zda by byla možná konzultace ohledně mého případu. Je mi 35 let a vážím 86 kg na 186 cm (výchozí stav říjen 2020), nyní jsem na 83 kg, držím dietu a pravidelně cvičím. Situaci jsem vzal naprosto vážně a chtěl bych dokázat, že se dokáži uzdravit na základě zdravé stravy, dostatku pohybu a s podporou čínské medicíny. Nyní se mé hodnoty v průměru pohybují na 6 mmol/l (v příloze posílám výstup Glukometru). Na základě tohoto bych potřeboval konzultaci, poněvadž jsem nezačal brát prášky Glucophage XR 500 mg a chtěl bych se ujistit, že nedělám úplně zle. Předem moc děkuji za odpovědi a případný návrh konzultace. S pozdravem, Michal.věk: 35 let výška: 187 cm váha: 83 kgOdpověď
Milý Michale,
k vašemu dotazu ještě doplním, že jste přiložil seznam svých glykémií za poslední dobu a hodnoty nejsou příliš zvýšené, pouze po náročnějších jídlech, jako jsou špagety, jste měl hodnotu až 13,5 mmol/l. Jinak ale máte při dodržování diety a aktivním fyzickém režimu hodnoty blízké normě, i když se jasně jedná o diabetes.
Je vám 35 let jste celkem štíhlý.
Na prvním místě mě napadá, že se nejedná o typický diabetes 2. typu, i když to nelze vyloučit, zvláště pokud jste dříve měl špatnou životosprávu, pohyboval se málo a jedl příliš a nyní po nasazení tuhého režimu se situace takto spravila. Mohlo by se ale klidně jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu nebo o nějakou vzácnější formu diabetu, např. typu MODY (o kterém byste se dočetl např. na našem webu i zde)
Z hlediska léčba to ale není zase tak důležité. Léčba by se měla řídit podle vašeho zdravotního stavu a podle naměřených glykémií. Porucha zjevně přetrvává a projeví se zejména, když sníte více sacharidů, jako třeba v těstovinách či pizze. Měl byste tedy určitě dodržovat dietu s vyrovnaným množstvím sacharidů, např. do 250 g za den. Určitě byste si měl pravidelně měřit glykémie, v současné době minimálně 1x denně na lačno a 1x denně asi za 1 hod. po jídle. Pokud ale budou hodnoty vyšší, měl byste přejít na pravidelné denní měření tak, jak to mají dělat pacienti s diabetem 1. typu.
Metformin (například Váš Glucophage XR) užívat klidně můžete. Dávka 500 mg 1 x denně je ale malá, rozhodně berte alespoň 2x 500 mg. Je to lék bezpečný a pro diabetes 2. typu naprosto vhodný. Lehčí formy diabetu 2. typu se přísným dietním a pohybovým režimem zvládnout dají, ale daří se to lépe u osob, které se dříve takto nechovaly a nyní zavedly zásadní změny. Pokud se to ani v takovém případě nedaří, neberte to jako žádné osobní selhání ani jako ztrátu prestiže. Prostě vám nemusí schopnost vašich beta buněk v pankreatu stačit vyrábět dostatek inzulínu, a tomu se dá u neobézních osob těžko bránit.
Pokud u vás bude porucha pokračovat, může se skutečně jednat o diabetes 1. typu. V tom případě bude potřeba v budoucnu zahájit příslušný léčebný režim, i kdy zpočátku může stačit jen velmi malá dávka inzulínu. Tento typ by se mohl potvrdit průkazem jedné či více autoprotilátek, které se často vyskytují. Diagnóza by se potvrdila zejména pokud by jich bylo pozitivních více než jeden typ a nebo pokud by pozitivita byla vysoká. Nicméně existují i případy, kdy toto vyšetření je negativní, a přesto jde o typ 1. Tak jako u všech pacientů s nově zjištěným diabetem, bych i u vás doporučil ultrazvukové vyšetření pankreatu k vyloučení nějakého onemocnění tohoto orgánu, které se rovněž může projevit zvýšenou glykémií.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Tezka hypoglykemie vs. epilepsie - odebrani ridicskeho prukazu
(08.12.2020)
Dotaz
Dobry den, Ve ctvrtek 3.12. jsem prodelal tezkou hypoglykemii - nutny zasah RZP. Hypoglykemie byla provazena krecemi, pokousal jsem si jazyk. Cukrovku mam 20 let, za tu dobu jsem podobny stav jiz zazil, vzdy to bylo provazene krecemi a pokousanim jazyku. Naposledy tri roky dozadu, i kdyz tenkrat slo o selhani inzulinove pumpy. Tentokrat v nemocnici privolany neurolog rozhodl bez jakehokoliv vysetreni dat navrh na odebrani ridicskeho opravneni, jeho hlavnim argumentem je pokousany jazyk a podezreni na epilepsii. Jak jsem jiz uvedl i v minulosti byla u mne tezka hypoglykemie spojen s krecema a pokousanim jazyku, vzdy jsem to vnimal jako pricinu a dulsedek samotne hypoglykemie. Muzete mi prosim Vas poradit jestli se muzu nejak branit, nebo jake kroky bych mel podniknout? Prakticky lekar mi chce odebrat ridicak na 12mesicu. Objednal jsem se na EEG mozku a naslednou navstevu neurogologa. S pozdravem Romanvěk: 43 letOdpověď
Milý Romane,
hodnocení zdravotní způsobilosti ke řízení motorového vozidla je vždy velmi citlivá věc. Lékař je povinen informovat o stavech, které závažně mohou narušit schopnost bezpečně řídit auto a je za to právně zodpovědný, pokud by tuto povinnost zanedbal. Na druhé straně to pochopitelně k lékaři vytváří negativní vztah, protože prakticky všichni dnes na možnosti řídit auto lpějí, pro většinu lidí je to důležité i ekonomicky nebo z hlediska dojíždění do práce.
Tzv. porucha rozpoznávání hypoglykémie, kterou pravděpodobně trpíte, je bohužel někdy důvodem k odebrání řidičského průkazu, alespoň dočasně. Včas nerozpoznaná hypoglykémie může mít za následek velmi vážnou nehodu, která neohrožuje zdaleka pouze vás, a to byste měl být schopen připustit. Ve vašem případě se může jednat o epilepsii a tuto poruchu by určitě měl neurolog vyloučit nebo potvrdit. Současně ale platí, že u někoho, kdo má epilepsii, může být právě hypoglykémie vyvolávajícím faktorem. Kromě toho, a to asi bude i váš případ, těžká hypoglykémie může připomínat stav, který vypadá zcela jako epileptický záchvat tak, jak jej popisujete.
Ve vašem případě doporučuji:
- Smířit se s dočasným odebráním řidičského průkazu do doby, než se váš zdravotní stav vysvětlí
- Podstoupit kvalitní neurologické vyšetření
- Zavést systém léčby diabetu, který pomůže maximálně snížit riziko vzniku hypoglykémie a přitom udrží dobré vyrovnání diabetu. Jedná se zejména o používání kontinuálního senzoru hladiny glukózy v podkoží a opakovanou kvalifikovanou edukaci, která vás naučí, jak senzor správně používat. Do budoucna během řízení pak zásadně používat senzor, mít správně nastavené alarmy apod. Všechno toto pak může lékař posoudit, zhodnotit průběh a vaši schopnost hypoglykémiím předcházet a na základě toho znovu ze zdravotního hlediska „povolit“ řízení vozidla, kdy se zavážete, že budete senzor vždy důsledně a správně užívat.
O syndromu porušeného vnímání hypoglykémie, který bohužel není u pacientů s déle trvajícím diabetem léčených inzulínem vzácný, se můžete také dočíst na více místech na našem webu. Základem léčby jsou zejména správná edukace, důslednost při kontrole diabetu a používání senzorů. Pokud pacient postupuje správně, porucha se časem upravuje.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
sladká chuť v ústech
(08.12.2020)
Dotaz
Dobrý den, manžel 38 let má v posledních několika týdnech stále sladkou chuť v ústech. Jiné problémy nemá, je štíhlý, pracuje manuálně (pokrývač), cvičí a stravuje se zdravě (sladké ani tučné téměř nevyhledává). Zajímá mě, zda je dlouhodobý pocit sladké chuti v ústech typickým příznakem cukrovky. Moc Vám děkuji a přeji příjemný zbytek dne. BlankaOdpověď
Milá Blanko, sladká chuť je jedna z 5 základních chutí, které naše smysly rozpoznávají a patří mezi ně dále kyselá, hořká, slaná a neurčitá vyrovnaná chuť připomínající dobrý vývar. Na jazyku jsou speciální chuťové receptory, které na základě chemického rozlišení součástí potravy posílají své signály do centrálního nervového systému. Porucha chuti tedy může vzniknout na různých místech, kudy vnímání vede a kde se zpracovává.
Nutno tedy vzít v úvahu poruchy přímo týkající se jazyka a jeho okolí, cesty, kudy vedou příslušné nervy do mozku (tzv. VII. hlavový nerv glossopharyngeus), a také samotný mozek.
Zcela nejčastěji se jedná o poruchu přímo v ústech v důsledku onemocnění, jako jsou rýma, zánět nosních dutin nebo poškození přímo na jazyku třeba kouřením nebo nějakou dráždivou látkou. V současné době bych připustil i důsledek onemocnění COVID-19, které často vede k přechodné ztrátě chuti nebo k jejímu porušenému vnímání.
Uvádí se ale dále řada neurologických, metabolických a plicních onemocnění a také onemocnění nervového systému. Většinou jde ale o poruchu přechodnou a nikoliv závažnou.
Pocit sladké chutí (prý) provází také některá metabolická onemocnění, včetně cukrovky. Já osobně jsem se s tím nesetkal, takže to určitě není nic častého a stěží tato porucha může vzniku cukrovky předcházet nebo přestavovat jeden z časných příznaků, i když by glykémie byla jen zatím velmi lehce zvýšená.
Já doporučuji ověřit dodržování správné ústní hygieny a vyloučit nějaké neobvyklé látky, které by váš muž užíval, např. příliš koncentrovanou ústní vodu, užívání nějakých psychotropních látek apod.
Pokud ale porucha trvá, doporučuji podstoupit základní vyšetření u praktického lékaře včetně glykémie, funkce štítné žlázy, hladiny základních minerálů (sodík, draslík, hořčík, vápník, železo), kreatininu (funkce ledvin), vhodný by byl i prostý rentgenový snímek plic k vyloučení plicního onemocnění.
Dále by bylo vhodné vyšetření u otorhinolaryngologa (ušní, nosní krční) a případně i neurologa.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
obezita
(07.12.2020)
Dotaz
Dobry den. chci se zeptat vzdycky jsem byla obezni ale tet pribiram vic vsude spim usinam i ve stoje zjistili mi cukrovku beru izulin Trulicuty 1,5 a prasky Amaryl 2mg jsem strasne unavena a tet i psychika z te vahy dekuji za radu jak zhubnout nebo co delat . Luciavěk: 39 let výška: 162 cm váha: 130 kgOdpověď
Milá Lucie, podle vašich údajů (130 kg) jste opravdu velmi obézní. I když vám silně doporučuji dietu s výrazným omezením kalorií, myslím, že to pro vás nebude postačovat.
Asi jste již různé programy zaměřené na hubnutí absolvovala, asi jste už vyzkoušela i různé léky.
Protože jste ještě mladá (*1981) a pravděpodobně zatím nikoliv nějak závažně nemocná, myslím si, že by pro vás byla vhodná tzv. bariatrická léčba. O této metodě se něco ve stručnosti můžete dozvědět např. z našich dřívějších odpovědí, jako např.:
https://www.cukrovka.cz/poradna/diabet-bariatria
Lze se zbavit cukrovky 2. typu operací? | cukrovka
Vy byste se ale měla objednat do nějaké specializované ambulance zaměřené na léčbu obezity. Takových je více, záleží na vašem místě bydliště. Nicméně mohla byste např. kontaktovat pražské pracoviště OB Klinika, telefon pro zájemce: +420 800 888 974
Zde najdete odkaz na další centra, kde se v ČR bariatrická léčba provádí:
Nejen, že by vám bezprostředně poradili, ale velmi pravděpodobně by si vás mohli objednat k vyšetření a navrhnout vám způsob řešení. Bariatrická léčba má velmi dobré výsledky. Dochází k výraznému zhubnutí, např. od 20 – 40 kg. Léčba spočívá v chirurgickém zákroku na zažívacím ústrojí, nejčastěji žaludku. Pro vás by byla vhodná asi již nějaká komplexnější metoda, např. tzv. rukávovité odstranění části žaludku, spíše než metody jednodušší, protože ty by u vás nemusely mít dostatečný a trvalejší efekt. Tato léčba je ovšem vhodná pro velmi motivované osoby, které jsou odhodlané držet potřebnou dietu a spolupracovat s lékaři. Pro jinak celkem zdravé osoby není metoda příliš riziková a já bych vám ji velmi doporučoval, protože jinak se začne váš zdravotní stav zhoršovat, bude pokračovat diabetes, zatížení kloubů, srdce, plic a podobně. Jen to vyžaduje zásadní odhodlání podstoupit změnu a něco pro to udělat. Výsledky ale bývají velmi dobré.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha
-
mám zájem o senzor na kontrolu cukru
(06.12.2020)
Dotaz
Kde ho mám sehnat, abych si nemusel píchat do prstů.
Mám diabetes 2. typu.
věk: 47 let výška: 179 cm váha: 98 kgOdpověď
Dobrý den,
pro diabetiky 2. typu je nově dostupný Freestyle Libre. Tento senzor byl původně dostupný pouze pro diabetiky 1. typu na předpis, nově však může senzory Freestyle Libre koupit i diabetik 2. typu, avšak zatím není pro tyto diabetiky schválena úhrada pojišťovnou. Diabetici 2.typu musí proto senzory hradit v plné cenně. Cena pro samoplátce je dle oficiálních stránek - Čtečka: 1 432 Kč Senzor: 1 576 Kč. Pro funkci je nutná čtečka, kterou jsou snímána data ze samotných senzorů - ta však vydrží až 4 roky a senzory, jejichž životnost je 14 dní. Koupit je lze pouze na internetu na lékárna.cz
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)
-
cukrovka 2. typu a rakovina
(06.12.2020)
Dotaz
Krom cukrovky mám rakovinu linfom na močovodu cukrovku mám3roka s rakovinou se léčím1rok nejde mi stlačit cukrovku pod 10mol. Jaroslavvěk: 64 let výška: 172 cm váha: 90 kgOdpověď
Milý Jaroslave, i v takovém případě hraje důležitou úlohu dieta. Máte nadváhu, tak přece jenom jíte asi příliš. Nedoporučuji vám nějakou intenzivní hubnoucí kůru, ale spíše omezení sacharidů v dietě. Kromě toho existuje řada léků na diabetes, včetně inzulíny, a ty by i u vás měly působit.
Je ale možné, že v rámci léčby toho lymfomu užíváte lék Prednison, který glykémie může zvyšovat. Pokud tomu tak je, rovněž se poraďte se svým lékařem. Je-li tento lék nutný, bude vhodné vždy při jeho nasazení zpřísnit dietu a případně zvýšit dávky léků na diabetes.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
píchnutí o inzulínové pero
(05.12.2020)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem na praxi na interním oddělení, kde jsem šla pichat paní inzulín. Píchla jsem jí inzulín a nasazovala krytku zpět na jehličku a jehlička mi projela krytkou a píchal jsem se. Po aplikaci jsem si hned byla umýt a vydezinfikovat ruce, ale ukápla mi kapka krve. Paní šla hned ten den zase domů. Hrozí mi nějaká infekce a musím jít na odběry? Pavlavěk: 20 let výška: 163 cm váha: 55 kgOdpověď
Milá Pavlo, ačkoliv riziko přenosu nějakého onemocnění je opravdu velmi malé, mohu vám dát pouze jedinou správnou odpověď:
Nahlaste příhodu na pracovišti, kde se to událo, příslušné vrchní sestře jako nežádoucí událost. Ta s vámi sepíše záznam o této události a zjistí, zda příslušná osoba měla proveden panel vyšetření, který zahrnuje hepatitidu a HIV. Pokud nikoliv, bude třeba zajistit příslušné vyšetření a podle výsledků se bude postupovat dále. Pokud nikoliv, budete vy pozvána na kontrolní testy.
Jenom takto lze vyloučit, že byste mohla nějaké onemocnění přenosem získat, a jenom tak je případně možné uznat chorobu z povolání apod.
Já bych se na vašem místě sice ničeho neobával, ale řekl si, že se to holt stalo a že je nutné postupovat podle předpisů. Aspoň si dáte příště lepší pozor.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
množství ketonů v krvi
(03.12.2020)
Dotaz
Dobrý den, chci se zeptat....jaké by mělo být správné množství ketonů v krvi u zdravého člověka, popřípadě u člověka, co zrovna prochází tzv. ketonovou nebo Low carb dietou? Upozorňuji, že nejsem diabetik. Tento styl stravování dodržuji již přes měsíc, celkově se cítím velice dobře, jakoby jsem omládl a dokonce i kila šly hodně dolů, ale zajímalo vy mne, jak jsem na tom, co se týká hodnot krve. Dle měřáčku s proužkama na keto mám hodnotu ketonů v krvi 0,4 mmol odpoledne po jídle. Problém je, že jsem vlastně pořádně nikde nezjistil, při projíždění internetu, jaké hodnoty co znamenají. Mohl by jsem vás tedy poprosit o nějaký jednoduchý nástřel hodnot například v průběhu dne, co vlastně znamenají, abych věděl čeho se mám vlastně chytit? Moc děkuji za info, Pavelvěk: 37 let výška: 188 cm váha: 111 kgOdpověď
Milý Pavle,
ketolátky se v organismu hromadí za situace, kdy člověk nemá přísun sacharidů a tělo si získává energii převážně pomocí tuků. Takový stav nastává při delším hladovění, např. po 24 hod. u zdravých lidí. Ketolátky slouží jako zdroj energie, a tak se jejich hladina zvyšuje nejprve jen málo. Teprve když je tělo nestačí dostatečně rychle využívat, začnou se hromadit v těle více. To už bývá provázeno určitým stupněm nevolnosti a může to vyústit až v závažnou ketózu. U zdravých lidí k tomu ale zpravidla nedochází.
Zcela jiná situace je ale u pacientů s diabetem, především diabetem 1. typu, ale také u diabetu typu 2. Těm chybí inzulín, který je potřebný ke správnému metabolismu sacharidů, ale podílí se také na metabolismu tuků. V tomto případě se při nedostatku inzulínu, zvláště při závažném nedostatku, hromadí v těle ketolátky natolik, že vzniká až životu nebezpečná ketoacidóza. Zpravidla bývá při tom výrazně zvýšená také glykémie, ale není to zcela podmínkou. Pokud člověku chybí inzulín a zároveň člověk nepřijímá sacharidy, nebo je eliminuje z těla jiným způsobem (např. močí, zvláště za použití některých nových léků, které mohou vylučování cukru močí zvyšovat), může být i u diabetiků v ketoacidóze glykémie jen mírně zvýšená.
Mezi ketolátky se řadí především kyselina betahydroxymáselná (beta hydroxy butyrát), kyselina aceto-octová a aceton. Nejvýznamnější je první z nich, beta-hydroxybutyrát. Ten se také zpravidla stanovuje v laboratořích a jsou také dostupné domácí měřiče podobné glukometrům, které tuto látku stanovují.
Pacienti s diabetem by neměli mít hladiny betahydroxymáselné kyseliny vyšší než 0,6 mmol/l. Pokud je hladina vyšší, znamená to, že je naléhavě nutné zlepšit léčbu inzulínem.
Výsledek se hodnotí jako již nebezpečný pří vzestupu nad 1 mmol/l. Hodnota nad 1,5 mmol/l je již výrazně zvýšená.
Hodnota nad 3 mmol/l již svědčí u diabetiků pro ketoacidóza a je naléhavě nutná léčba.
Druhou významnou ketolátkou, která se ale stanovuje méně často, je acetoacetát. Jeho normální hladina na lačno je asi 0,13 – 0,43 mmol/l. Jeho hladina se rovněž zvyšuje při hladovění, a to až na 7–8 mmol/l. Udává se, že při diabetické ketoacidóze hladina acetoacetátu dosahuje až 25–30 mmol/l. Další ketolátka, aceton, se v krvi běžně nestanovuje. Aceton se dále již nemetabolizuje a z těla se dostává dechem nebo močí. Proto bývá při ketóze cítit z dechu.
Na rozdíl od pacientů s diabetem, kterým chybí inzulín, může být hladina kyseliny betahydroxymáselné u zdravých osob zvýšená také při dlouhodobém hladovění, glykémie ale při tom nestoupá. Při tzv. ketogenní dietě, kterou někteří doporučují k intenzivnímu hubnutí, může hladina stoupat nad 1 mmol/l. Z mého pohledu by ale rozhodně neměla stoupat nad 3 mmol/l. Přesná doporučení jsem ale nenalezl, asi proto, že tzv. ketogenních diet je hodně a zpravidla jejich zdravotní bezpečnost není ověřená.
Chcete-li tedy hubnout především prostřednictvím velmi omezeného množství sacharidů a pokud nejste diabetik, považoval bych za dostatečné dosažení hladiny mezi 0,6 a 1 mmol/l.
Z dlouhodobého hlediska ale přece jen doporučuji běžnou nízkokalorickou dietu s vyváženým omezením jak sacharidů, tak i tuků v dietě. Pravděpodobně pro hubnutí je každá dieta lepší než nic, pokud ji člověk skutečně dodržuje. Rozumná nízkokalorická dieta je ale určitě nejlepší, jen není opředena žádnými kouzelnými představami, a tak člověku nezbývá než vytrvalost a vytrvalost.
Ještě doplňuji další informaci, kterou jsem získal z Wikipedie a která (na to upozorňuji) není ověřená. Zde uváděné doporučení v průběhu ketogenní diety najdete v níže uvedené tabulce. Jenom znovu připomínám, že já osobně přísnou ketogenní dietu ani nediabetikům nedoporučuji.
Tabulka hodnot kyseliny betahydroxy máselné v průběhu ketogenní diety. Data jsou s laskavou pomocí prof. Jabora převzata z odkazu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ketogenn%C3%AD_dieta a nejsou ověřená.
-
Cukr2 - je cukrovka nebezpečná ve vysokém věku?
(01.12.2020)
Dotaz
Je nebezpečná v 82 letech? Zdenověk: 81 let výška: 177 cm váha: 102 kgOdpověď
Milý Zdeno,
škoda, že je váš dotaz tak neurčitý. Kdybyste trochu popsal, jak se vaše cukrovka projevuje, od kdy ji máte, jaké berete léky a případně na jaké další nemoci se léčíte, bylo by mnohem snadnější odpovědět.
I ve stáří může vzniknout diabetes, který vyžaduje léčbu inzulínem, každodenní sledování a dodržování přesné diety. Pokud by pacient nechtěl nebo nemohl dodržovat léčebný režim, mohlo by to mít závažné důsledky, a to v krátké době. Protože o vás skoro nic bližšího nevím, představím si ale tu nejběžnější situaci:
Je vám 82 let, máte nadváhu, málo se pohybujete a rád jíte a máte chuť do dalšího života. Při kontrolní prohlídce vám lékař zjistil glykémii na lačno 8 mmol/l na lačno a řekl vám, že máte diabetes 2. typu. Normální hodnota na lačno je do 5,6 mmol/l. Vy se ptáte, zda se tím máte znepokojovat.
Odpověď: Glykémie 8 mmol/l na lačno je již známkou diabetu. Je však nutné tuto hodnotu alespoň ještě jednou ověřit. Bude-li opět hodnota podobná, diabetes se potvrdí. Nejedná se ale o závažnou formu, která by vás bezprostředně ohrožovala. Na druhé straně je ale možné, že porucha u vás existovala už dříve, jenom nebyla dosud zjištěna. Zvýšená glykémie po delší dobu přináší riziko řady diabetických komplikací, mezi nimiž na prvním místě je vývoj onemocnění srdce a cév. Často bývá současně zvýšená hladina krevních tuků, někdy je také zvýšený krevní tlak. Proto se přiměřené léčebné opatření určitě vyplatí. Kromě toho i v tomto věku může docházet k poškození očních cév a také k poškození nervů a ledvin. Pokud ale v současné době nemáte známky diabetického poškození očí nebo ledvin, tak je málo pravděpodobné, že by se závažnější formy u vás ještě vyvinuly.
Na prvním místě bych tedy u vás doporučoval úpravu diety. Bylo by vhodné si nechat vysvětlit doporučený jídelníček, který by vedl k mírnému poklesu váhy. V jídle byste měl zcela vynechat volné cukry (slazení, sladké pečivo apod.), ale měl byste omezit také velikost sacharidových příloh, jako jsou brambory, knedlíky, pečivo apod.
Asi po 4 týdnech po takovém opatření byste si mohl znovu dát otestovat glykémii, případně byste si ji mohl sám sledovat doma pomocí osobního glukometru. Pokud by porucha trvala (glykémie nadále zvýšená, řekněme nad 7 mmol/l), měl byste začít užívat některý z léků, které se v takovém případě používají. Na prvním místě se nabízí lék metformin. Jen by před jeho nasazením měl lékař ověřit váš zdravotní stav. Kromě toho byste měl vědět, zda máte také zvýšené hladiny krevních tuků. Měl byste také mít krevní tlak v doporučeném rozmezí, což je velmi důležité.
Pokud by se porucha alespoň částečně zlepšila, neměl by vás váš diabetes nějak významně ohrožovat. Jen byste měl vědět, že glykémie je třeba sledovat a dávat pozor, aby se nezhoršovaly.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
vypadávaní vlasů u diabetu 1. typu
(29.11.2020)
Dotaz
dobry den chtěla jsem se zeptat jestli mohu užívat přípravek Verina na vypadávání vlasů, který přípravek je jinak vhodný pro diabetiky, děkuji za odpověďvěk: 24 let výška: 160 cm váha: 53 kgOdpověď
Vypadávání vlasů je u diabetiků častější zvláště tam, kde není toto onemocnění dobře kompenzováno. V první řadě je tedy třeba dbát na vyrovnaný diabetes. Doporučuji si také přečíst odpověď prof. Saudka z naší poradny na podobný dotaz: Padání vlasů a Glucophage
Přípravků, které podporují růst vlasů je na trhu celá řada. Užívají se přípravky perorální (tablety, tobolky, kapsle), kde hlavními složkami jsou vitamíny řady B, dále pak vitamin A, C, E a D3, stopové prvky jako je selen, železo, měď a zinek, a také aminokyseliny L-cystein, L-tyrosin a L-methionin - ten je nejvýznamnější, ale i topické (šampóny, tinktury a aktivátory) a jejich složení je velice podobné (kopřiva, přeslička, kofein, panthenol, keratin, kyselina hyaluronová, aj.), ale někdy i velmi speciální (minoxidil, nanoxidil, aminexil, latanoprost, fluridil), či velmi originální (Natucain).
Přikládám pár odkazů týkajících se některých známých přípravků na našem trhu a stránky o alopecii:
Péče o vlasy z pohledu lékárníka
Nebo je možné se vydat cestou otestování tzv. TrichoTestem a dle výsledku vypadávání vlasů léčit:
Případně je také možné vyhledat odbornou pomoc na specializovaném centru "Zdravé vlasy" ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
Jinak Váš dotaz na přípravek Verina, myslela jste jistě Veniru, je řešen na následujícím odkazu, kde najdete i složení. Není tam zmínka o tom, že by ho nemohli užívat diabetici a v často kladených otázkách najdete dotaz na přítomnost cukru - který v přípravku není.
S přátelským pozdravem
PharmDr. Rostislav Šimek
redakce cukrovka.cz
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!