Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

918 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mě by zajímalo, které ústavy či společnosti se zabývají výzkumem diabetu 1. typu u nás v České republice? Děkuji Anna

    Odpověď

    Milá Anno, na vaši otázku nedokážeme přesně odpovědět a pravděpodobně to ani není možné.

    Existují různé formy výzkumu. Jen velmi zhruba bych je rozdělil podle toho, jak je výzkum podporován.

    Existují tyto základní možnosti pro podporu výzkumu diabetu:

    • Institucionální podpora: určité pracoviště, nejčastěji Universita, podporuje určitý výzkumný projekt. Většinou se jedná o překlenovací podporu, která zajišťuje na určitém pracovišti kontinuitu výzkumné činnosti, když třeba nějaký projekt skončil a ještě nebyl přijat projekt nový. Málokdy se jedná o samostatné delší projekty podporované pouze tímto způsobem.
    • Soukromá podpora: V ČR přichází v úvahu zejména tzv. výzkum na zadání určitým sponzorem, většinou větší farmaceutickou společností. Zpravidla se jedná o testování určitého léku na mnoha světových pracovištích zároveň. Testuje se určitý lék, který byl vyvinut farmaceutickou firmou. Ta vypracovala projekt a příslušné pracoviště jej provádí přesně podle zadání. Samo toto pracoviště se buď vůbec nepodílí, nebo jen málo na samotném charakteru studie. Je také někdy možné, že výzkumník získá pro svoji myšlenku soukromého sponzora, který podporuje nějakou výzkumnou instituci. Spíše se jedná o ojedinělé a malé projekty, alespoň v ČR
    • Grantová podpora: Jde o nejčastější případ. V ČR existuje zejména Grantová agentura České republiky, Agentura pro zdravotnický výzkum při Ministerstvu zdravotnictví, dále grantové agentura Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Technická agentura České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu a jiné. Tyto projekty jsou centrálně evidované, protože se jedná o státní formu podpory. Lze je hledat na:  https://www.rvvi.cz/cep

    Dnes jsou na výzkumné projekty, jejich hrazení a povolení kladeny vysoké nároky. Pokud jde o klinický projekt, je zpravidla evidován pomocí významných agentur, a to zejména European Medicines Agency pro Evropskou unii či Clinical.Trials.gov. pro USA. Zde mohou listovat i laici a zjišťovat, co kdo a kde zkoumá podle určitých klíčových slov na celém světě, tedy i v ČR. Jedná-li se o seriosní výzkum, musí být projet v jedné z těchto agentur ohlášen a průběžně se mají ukládat základní data. Jen v takovém případě totiž mohou být pak výsledky publikovány v uznávaných vědeckých časopisech.

    Čistě experimentální projekty zde však evidovány být nemusí.

    Zcela orientačně můžeme odpovědět, že klinický výzkum diabetu 1. typu se provádí v Institutu klinické a experimentální medicíny a na všech českých lékařských fakultách. Experimentální a čistě základní výzkum však probíhá v Akademii věd a na řadě dalších výzkumných pracovištích.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den trápí mě sucho v krku a povlak na jazyku. Zkouším pít čaj, brát pastilky a někdy se mi i dokonce blbě dýchá nevím čím to je. Adam
    věk: 0 let

    Odpověď

    Milý Adame, váš dotaz se do značné míry vymyká zaměření našeho portálu. Povlak na jazyku a sucho v ústech mohou mít řadu příčin. Špatně léčená cukrovka je jen jedna z možností.

    Pochopitelně sucho v ústech je průvodním zjevem osob, které málo pijí nebo příliš mnoho ztrácejí tělesné tekutiny. Při špatně léčeném diabetu lidé hodně močí, v těle chybí dostatek tekutin a v dutině ústní se to projevuje suchostí sliznice. Při špatně vyrovnaném diabetu se mohou také v ústech rozmnožit kvasinky, které tvoří až bělavé povlaky a působí bolest.

    V prvé řadě je třeba srovnat glykémie. Někdy je nutná protikvasinková léčba buď jen pomocí výplachů s protikvasinkovými léky, někdy je vhodné navíc užívat takové léky celkově.

    Kvasinky se mohou také pomnožit v dutině ústní v důsledku antibiotické léčby. Je to tím, že antibiotika kromě léčebného účinku mohou v dutině ústní vyhubit i běžné normální bakterie, které pak uvolní místo kvasinkám, jimž antibiotika nevadí. Kvasinky se také mohou pomnožit v ústech u osob s výrazně utlumenou imunitou, např. při závažné nemoci nebo při užívání imunosupresivní léčby pro jiné onemocnění.

    Suchost v ústech provází také některá onemocnění slinných žláz, které netvoří dostatek slin. Tato onemocnění mají někdy autoimunitní podklad a vyžadují řádné vyšetření a léčbu. Slinné žlázy mohou také špatně fungovat např. v důsledku ozařování při léčbě některých nádorových onemocnění.

    Suchost v ústech působí také některé léky, např. léky na depresi, výjimečně některé léky na vysoký krevní tlak, na Parkinsonovu nemoc, opiáty proti bolesti. O tom se musíte poradit s lékařem, který tyto léky nasadil.

    Pálení v ústech se vyskytuje také při nedostatku železa, většinou ale přitom nebývá povlak na jazyku, jazyk bývá spíše více hladký.

    Pochopitelně pálení jazyka a bolest v ústech může provázet i některá zcela běžná onemocnění, např. virózu jako je rýma nebo bakteriální angínu.

    Pokud obtíže trvají již více dní, měl byste navštívit svého obvodního lékaře, který provede základní vyšetření. Z méně častých a méně pravděpodobných příčin je také možnost závažnějšího onemocnění jater či ledvin. To by ovšem váš obvodní lékař měl snadno vyloučit.

    Nezjistí-li sám příčinu, pošle vás na podrobnější vyšetření k otorinolaryngologovi (ORL), který se na takové věci specializuje.

    Zatím vám tedy radím dostatečně pít a užívat cucavé bonbóny, spíše bez cukru. Na bolení v krku dostanete také v lékárně speciální cucavé bonbóny či tzv. umělé sliny, bez receptu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám cukrovku 2.typu již několik let, od doby, kdy jsem měl infarkt myokardu. Užívám léky na vysoký tlak, na srdce a potom právě na cukrovku a to STADAMET 1000 a Glycladu 60mg. V poslední době se mi nedaří udržet přiměřeně nižší hladinu cukru v krvi a mívám 14,7 mmol/l. Pan obvodní dr. mi několikrát dělal testy a hodnoty se nijak nelepší, tak jsem se chtěl zeptat, zdali už nenastal čas, na podávání inzulínu a nebo na změnu léků. Děkuji za vaší odpověď. Ladislav
    věk: 63 let

    Odpověď

    Milý Ladislave, je dobře, že se o vyrovnání svého diabetu zajímáte. Určitě na tom hodně záleží, a to nejen proto, abyste se cítil lépe, ale také aby se u vás nerozvíjely komplikace diabetu, na prvním místě asi ischemická choroba srdeční.

    Hodnoty kolem 14 mmol/l jsou určitě vysoké a je nutné s tím něco dělat. Na prvním místě vám doporučuji používat osobní glukometr a měřit si glykémie nejen na lačno, ale také občas asi 1 hodinu po jídle, kdy by glykémie rozhodně neměly překračovat hodnotu 10 a před dalším jídlem by se měly vrátit co nejblíže k 5 mmol/l. Jak toho dosáhnout, záleží hodně na dalších okolnostech.

    V prvé řada si pořádně zkontrolujte dietu. Určitě by měla být spíše méně kalorická, a pokud nevykonáváte nějakou náročnější fyzickou námahu v průběhu dne, postačovalo by 150 g sacharidů denně, ale i méně, např. 120 g. Příklady naleznete na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA a DIETA

    O tom, zda to bude fungovat, se sám přesvědčíte ze svých glykémií. Vím, že to bude náročné, ale je to nejzdravější přístup. Teprve pokud budou glykémie stále vysoké (po 14 dnech), bude třeba uvažovat o zintenzivnění farmakologické léčby. Podle toho, zda máte či nemáte výraznější nadváhu, by se mohly volit další léky. Nabízí se hned několik možností, ze kterých bude moci váš pan doktor vybrat podle toho, co se k vašemu zdravotnímu stavu nejlépe hodí. Máte-li nadváhu, vhodné by byly léky, které nadváze nenapomáhají, nebo ji dokonce pomáhají snižovat (analoga GLP-1, glifloziny).

    K inzulínu bych přistoupil tehdy, pokud by glykémie stoupala dále, nebo pokud by výrazné omezení sacharidů v dietě (a zařazení dostatečné tělesné aktivity) nevedlo ke zlepšení (např. po měsíci snažení). Inzulín je vhodný zejména pro pacienty, u nichž zjevně již selhává jejich vlastní produkce inzulínu, nebo jsou vysloveně štíhlí a omezování diety není vhodné.

    Dovolte mi ještě připomenout, že dietní a pohybová opatření nejsou vlastně nějaká ošklivá omezení, ale představují obecně zdravý způsob života, kterým lze předcházet rovněž i srdečnímu onemocnění. Měl byste mít pod kontrolou také krevní tlak a hladinu krevních tuků. A ještě znovu vám doporučuji to samostatné kontrolování glykémií, které vám samo ukáže, zda a kde děláte chyby.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Obracím se na Vás s dotazem, zda jsou výsledky krve v pořádku, či by mohly značit onemocnění cukrovkou. Odběry na hematologii: Glykemie 6,38 mmol/l Nalačno. Výsledky odběru moči: sed-ery 27 ul, sed-leu 50 ul, sed-epitelie 326 ul. Na odběry jsem šla z důvodu déle trvajících potíží, jako je otoky nohou a rukou, časté močení, noční pocení, třes rukou (po sladkém přejde), bolest v oblasti beder. Vše jsem přisuzovala neurologickým obtížím, vyšetření byla v pořádku. Bohužel neustálá totální vyčerpanost a prodělaný samovolný potrat mně nutí tyto problémy šeřit, jen Už si přijdu jak hypochondr, když mi bylo řečeno, že jsem vlastně zcela v pořádku. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď. Barbora
    věk: 32 let

    Odpověď

    Milá Barboro, uvádíte příliš málo osobních i laboratorních podrobností potřebných k tomu, abych se k vašim problémům mohl podrobněji vyjádřit. Máte lehce zvýšenou hodnotu glykémie, která ještě nespadá do oblasti diabetu, ale může jít o porušenou glukózovou toleranci. Je otázkou, zda vyšetření proběhlo ráno po celonočním lačněji. Jedna hodnota navíc k nějakému vyjádření nestačí, ale více méně vylučuje vážnější poruchu ve smyslu diabetu. Je také docela možné, že lehce zvýšená hodnota souvisí s  nějakou další poruchou, která je příčinou vašich zdravotních problémů. Z močového nálezu také plyne, že u vás může probíhat močová infekce.

    V každém případě potřebujete podrobnější vyšetření, např. vaším obvodním lékařem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám přítele, který je diabetik ( ma 33 let) měl užívat léky, které neužíval a troufnu si říct, že je extrémně závislý na sladkém. Po dlouhém přemlouvání jsem mu vzala glykemii glukometrem, kde hodnota byla skoro 22. Jsem zdrovotní sestra, takže nějaký přehled mám, do nemocnice bych ho nedostala, takže okamžitě začal užívat léky, které měl za ty roky nasbírané a začala jsem mu chystat přesně jídlo, které by měl sníst. Glykemie se mu začala pomalu snižovat, dostal se i na hodnotu 12 po jídle . Jenže je problém že si nechce nechat odebírat cukr pravidelně. A důvod je ten že prostě on bez toho sladkého nevydrží. Slíbil že se objedná na diabetologii... nevím zdali tomu věřit, lže mi i v tom jídle. Je schopný sníst pekáč buchet nebo plechovku kondenzovaného mléka. Prosím pěkně, kam směřovat takového člověka ? u mě v rodině tři diabetici, všichni po amputaci končetin.. na vše mi řekne "já vím, že je to špatně" , cvhíli se snaží a pak je stejně ve starých kolejích. Máte nějakou zkušenost s takovými pacienty nebo nějakou radu. Jsem z toho zoufalá... Moc děkuji za každou radu. Pavlína
    věk: 33 let

    Odpověď

    Milá Pavlíno, na vaše otázky je těžké odpovědět. Ono se říká, komu není rady, tomu není pomoci. Váš přítel je dospělý, o své situaci ví a nesnaží se s tím nic dělat. Zřejmě se nechce připustit, co mu vlastně hrozí, a říká si, že to nějak půjde a že se s tím nebude stresovat, nebo až příští týden.

    Nevím, jestli je to tak vážné, jak popisujete, ale život s glykémií okolo 20 mmol/l nedopadne dobře. To už bývá člověk málo výkonný, je unavený a těžko snáší běžné starosti nebo různá náhodná onemocnění. A po určité době se komplikace určitě dostaví, nejdříve nejspíš polyneuropatie, potom oční postižení, někdy onemocnění ledvin, nohou atd.

    Mně v prvé řadě není jasné, o jaký typ diabetu jde a jak dlouho to už takto trvá. Kdyby šlo o diabetes 1. typu, byl by průběh bez léčby určitě rychlejší. Předpokládám tedy, že váš přítel má diabetes 2. typu, asi má nadváhu, dost možná velkou. Někdy dříve mu byla zjištěna vyšší glykémie, dostal na to léky a postupně to všechno pustil z hlavy. Za těchto okolností by bylo nejlepší, kdyby navštívil svého diabetologa a ke všemu se přiznal a uvedl, že se rozhodl začít k tomu přistupovat pořádně. Nejdříve bude třeba zjistit, jak závažnou poruchu má a jaké léky budou nyní potřeba. Samozřejmě ale bude na prvním místě životospráva, která začne především omezením kalorického příjmu a tělesným pohybem. Jídelníček může zůstat pro něho atraktivní, ale určitá pravidla dodržovat bude muset. Někdy je člověk překvapen, jak se jeho zdravotní stav náhle zlepší, když začne pravidelně cvičit a jíst zdravě. Hlavně u mladých lidí se stává, že glykémie potom klesnou a ani nejsou potřeba tablety.

    Myslím si ale, že po ověření zdravotního stavu by sám měl vyhledat psychologa a případně nutričního terapeuta, kteří by mu vysvětlili, jak jeho duševní blok překonat a přitom si uchovat „radost ze života“. Dnes existují pro léčbu diabetu dostatečné prostředky, které životní radosti nezkazí a přitom vedou k dobrému způsobu léčby, které bezprostředně zlepší kondici, ale zejména dlouhodobě předcházejí vzniku dlouhodobých komplikací. Váš přítel by měl najít odvahu a odhodlání s tím začít. Jinak myslím, že s ním budete mít těžký život. Asi by pomohlo, kdybyste mu k „novému začátku“ pomohla svojí podporou, ale dále už to musí být na něm.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Obracím se na Vás s obrovskou prosbou. Můj tatínek má cukrovku 2. typu a rád by si pořídil Senzor pro kontinuální monitorování glukózy. Byl mu doporučen od společnosti Libre, ale tatínek se dočetl, že je velmi poruchový. Koukali jsme na internetu a těch senzorů je mnoho a v různých cenových kategoriích. Nemáte náhodou kontakt na někoho, kdo by nám pomohl s výběrem toho nejlepšího a cenově nejdostupnějšího? Prosím? Dále bych se ještě i ráda zeptala, zda nemáte kontakt na nějakého nejlepšího diabetologa v ČR? Tatínek chodí k diabetoložce v Mariánských lázních, cukrovku má od roku 2004 a stav se mu nezlepšuje a já ani on se nedokážeme smířit s tím, že na trhu neexistuje přípravek, který by mu cukrovku 2. typu potlačil? Omlouvám se, ale jsme už bezradní. Eva

    Odpověď

    Dobrý den, v současnosti jsou v ČR senzory pro kontinuální monitoraci ať již se jedná o Freestyle Libre nebo CGM hrazeny pojišťovnou pro diabetiky 1. typu. 

    Samozřejmě u všech typů senzorů se vyskytuje jistá poruchovost, ale nedokážu říci, jestli je u Freestyle Libre vyšší než u jiných typu monitorace. Pokud jsou senzory  koupeny přes oficiální firmy je zde možnost reklamace chybného senzoru. Cenově nejdostupnější, pokud by si měl vše hradit pacient sám, by byl asi právě Freestyle Libre. Pokud se však ze začátkem roku něco nezměnilo, není na českém trhu běžně pro diabetiky 2. typu dostupný. 

    Obecně využití kontinuální monitorace je výhodné právě pro diabetiky 1. typu, kteří nemají vlastní produkci inzulinu, musí aplikovat kromě bazálního inzulinu krátkodobý inzulin ke všem jídlům a mají vyšší variabilitu (výkyvy) glykémií. Dal by se asi využít u diabetika 2. typu který už je na intenzifikovaném inzulinovém režimu (musí aplikovat inzulin i před jídly) a má špatnou sekreci vlastního inzulinu, tudíž se 1. typu dost podobá nebo diabetika 2. typu na intenzifikovaném režimu s velkými výkyvy glykémií. U diabetika 2. typu pouze na tabletách nemá kontinuální monitorace takový přínos a většinou stačí měření glukometrem.

    Hledat nejlepšího diabetologa  by bylo asi hodně obtížné - každý koho se zeptáte bude mít trochu odlišný názor. Kvalitní lékaře najdete jistě jak v běžných diabetologických ambulancích, tak v diabetologických centrech a klinikách.

    Vzhledem k tomu, že neznám přesnou terapii ani výsledky a anamnézu Vašeho otce nejsem schopna říci, zda by šlo u Vašeho otce nějak upravit terapii a tím vylepšit jeho kompenzaci, ale je pravdou, že během posledních 5 let se na český trh dostalo mnoho nových léků, které jsou právě na léčbu DM 2. typu zaměřeny.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, přítel má cukrovku a překvapuje mě, že denně vypije poměrně velké množství piva (i 5 lahví) a někdy k tomu přidá i tvrdý alkohol. Podle mě žehrá na to, že pomocí inzulínu, který si je schopen asi dobře individuálně dávkovat, nemá žádné problémy. Taky se poměrně intenzivně pohybuje, protože je řemeslník. Potřebovala bych mu vysvětlit, co vlastně alkohol v organismu u cukrovkáře může způsobit a proč si hold nemůže dovolit tolik alkoholu, co zdravý člověk i když bere inzulín a zdánlivě je nemoc pod kontrolou. Navíc je to kuřák (to je ale jiná kapitola - na to argumenty mám). Potřebuje vysvětlit mechanismus toho, jak alkohol u cukrovkáře škodí. Aby to pochopil. Nebo mi prosím pošlete odkaz na nějaké odborné materiály, ať to nemusíte vypisovat. Mirka
    věk: 55 let

    Odpověď

    Milá Mirko, většina kuřáků ví, že kouření škodí zdraví. Jenom si myslí, že jich se to netýká. A s alkoholem je to podobně. Jenom dopředu vám hned říkám, že alkohol škodí diabetikům i nediabetikům, stejně jako kouření. Rozdíl je v tom, že diabetici už jeden velký problém, který si nevybrali, mají. Tak si k tomu přibírají ještě problém další, nebo hned dva. Pro cukrovku to zrovna neplatí, ale jinak to v životě hodně chodí tak, že jak si kdo ustele, tak si lehne. A to platí trochu i pro vás: všechno bude u vás začouzené, časem váš přítel začne pokašlávat a nakonec ho stihne nějaká kuřácká nemoc. 

    Alkohol a diabetes: Trocha alkoholu neškodí, nebo v tom není rozdíl od zdravých osob. Většina diabetiků, když se více napije, nedodržuje další pravidla. Buďto se nají toho, co mu přijde pod ruku bez ohledu na inzulín, nebo třeba nejí vůbec nic. Tak se snadno stává, že glykémie vyletí nahoru, nebo zase hrozí hypoglykémie. Pod vlivem alkoholu je to mnoha lidem jedno.

    Alkohol v určité míře brzdí vlastní tvorbu glukózy v organismu. Může tedy vést k tomu, že se snáze vyvine hypoglykémie. To zejména v případě, že člověk k tomu pořádně nejí. U někoho může dokonce vzniknout těžká hypoglykémie.

    Hodně alkoholických nápojů ale obsahuje cukr, ať už hroznový, řepný nebo maltózu (jako např. pivo). V půl litru takové plzeňské dvanáctky je asi 24 g sacharidů. Násobte to pěti a vyjde vám asi 120 g. To je zhruba polovina denní potřeby pro diabetika 1. typu, který manuálně pracuje. Když se k tomu pak ještě něco pojídá, vede to u většiny lidí k obezitě. A alkohol sám o sobě je také kalorický. Bohužel, ani nealkoholické pivo není pro diabetiky vhodné. Je sice bez alkoholu, ale cukrů obsahuje ještě více.

    Na diabetes malé množství alkoholických nápojů nevadí, i když není žádný důvod je doporučovat. Když už něco alkoholického pít, tak nejlépe snad nesladké víno, ale samozřejmě s mírou.

    Jinak ale z dlouhodobého hlediska alkohol rozhodně škodí. Poškozuje játra, poškozuje mozek, poškozuje nervy. I když tolerance alkoholu po určitou dobu roste a nemusí vést k výraznější opilosti, za určitou dobu tolerance začne klesat. To už ovlivňuje lidskou povahu, vede to ke společenským a osobním problémům a nakonec k poruše zdraví.

    Zkuste to příteli trochu rozmluvit, ale když se vám to nepodaří, bude lepší, když se obrátí na specialistu. A pak se musíte sama rozhodnout, jestli vám to bude v životě vadit a jestli to snesete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám DM I. typu již 22 let glykovaný hemoglobin kolem 58,00 mám lehoučký nález na očích, ledviny v pořádku bohužel již několik měsíců bojuji s trávením - nadýmání, škrundání, hlasité projevy z oblasti žaludku, výjimečně průjem pocit těžkosti až kamene v břiše nezvracím, ale přijde mi, že hubnu, jelikož ani nedokážu jíst větší porce jídla na gastroskopii nález negativní, celiakie i alergie vyloučeny intolerance též bylo mi řečeno, že se pravděpodobně jedná opravdu o problém s DIA, tudíž gastroparézu dle lékaře z gastra na to nejsou žádné testy a jsou nepřesné když už, takže mě nikam neposlal! zajímalo by mě, jak to tedy je? Jaké je léčba a má nějaké nežádoucí účinky? začíná mě velmi štvát, že všude čtu o ledvinách a očích, ale čím dál víc vidím, kolik diabetiků má trávící problémy, které lékaři bagatelizují a svádějí na stres a psychický stav! Můj známý nedávno zjištěná gastroparéza - roky chodil a diabetolog mu řekl, že je to nesmysl! až když zhubl skoro na kost a zvracel, najednou diagnóza... Byla bych moc vděčná, zda by na kongresech DIA mohlo toto téma zaznívat více... Zuzana

    Odpověď

    Milá Zuzano, diabetická autonomní neuropatie je bohužel velmi dobře známou dlouhodobou komplikací diabetu. Je vlastně součástí diabetické polyneuropatie, která může postihovat prakticky všechny nervy v těle. Nervy pak mohou mít porušené vedení, které je pomalejší, některá vlákna mohou dokonce zanikat, jiná dostávají různé regenerační (ale špatně fungující) stimuly, takže vznikají nesprávné pocity, brnění, někdy bolest.

    Nervy se nacházejí také v orgánech, jejichž činnost přímo nepociťujeme a nedokážeme vůlí řídit. Jsou to například nervy v cévách, na srdci, na střevech, žaludku, močovém ústrojí a podobně.

    Vy ale mate diabetes "teprve" 22 let a pravděpodobně je celkem dobře vyrovnaný. Určitý stupeň neuropatie, který by se při podrobnějším vyšetření dal zjistit, určitě budete mít, ale já si myslím, že to nebude příliš závažné a když o sebe budete náležitě pečovat, tak se můžete závažnějším formám vyhnout. 

    Tím zdaleka nemohu na dálku říci, že netrpíte závažnou formou autonomní neuropatie, ale možností je mnohem více. Kromě toho diabetická neuropatie probíhá často v určitých vlnách, kdy se subjektivně zhoršuje a zase zlepšuje. Hodně záleží na vaší celkové kompozici, psychickém stavu, pohybovém režimu (který pomáhá) a rozkolísání diabetu. Zažívací problémy spojené s neuropatií také zhoršují hypoglykémie a následné hyperglykémie.

    Vzhledem k tomu, že na diabetickou neuropatii neexistují žádné pořádné léky, které by postižení nervů vracely zpět (a většinou jen pomáhají lépe snášet příznaky), tak vám stejně nezbývá, než se pokusit to zvládnout vynikajícím vyrovnáním jak diabetu, tak svojí psychiky. K tomu je také dobré dodržovat určitá obecná dietní doporučení, která jsou stejná pro všechny, kteří mají zažívací potíže z různých příčin. To totiž skutečně pomáhá.

    Autonomní neuropatie na zažívacím traktu se opravdu potvrzuje obtížně. Potíže totiž mohou mít řadu jiných příčin. Spíše se usuzuje, že když máte výraznější projevy neuropatie v jiné oblasti, budete je mít i zde. Mohlo by se tedy provést:

    Neurologické vyšetření doplněné o elektromyografii (měří rychlost vedení v nervech na končetinách)

    Vyšetření kardiovaskulárních autonomních reflexů: to se dělá jen na specializovaných pracovištích a zjišťuje se, jak reaguje vaše srdeční frekvence na různé podněty, jako jsou třeba hluboké dýchání, mačkání gumového kroužku, hluboký výdech proti odporu apod. Opět, pokud se zjistí výraznější patologický nález, nepřímo se usuzuje, že něco podobného můžete mít i s inervací žaludku a střev.

    Ve vaší situaci doporučuji především vyloučit, zda neděláte nějakou dietní chybu, případně zda se u vás neprojevuje nesnášenlivost nějaké složky potravy, kterou jste dříve mohla běžně jíst. Uvádíte, že o céliakii nejde. Může jít např. o nesnášenlivost mléka či mléčných výrobků, ale možností je mnohem více. Dále byste měla jíst pravidelně a spíše menší množství, neměla byste si dávat těžká jídla. Bylo by také dobré vyloučit nějaké infekční onemocnění. Mohl by se např. zkusit na několik dní lék Endiform, který má protibakteriální účinky. Mohla byste se také pokusit pro vás najít vhodné tzv. probiotikum, které obsahuje živé bakterie vhodné pro zažívací trakt, případně složky potravy, které růst těchto vhodných bakterií podporují.

    Jinak na podobné obtíže, jako uvádíte, existují také léky, které na někoho dobře působí. Uvolňují svaly ve dvanáctníku a potrava pak lépe prochází žaludkem. Je to např. lék metoclopramid, ale existuje jich více a lépe by vám poradil gastroenterolog.

    Já jsem ale spíš optimista a myslím, že vás obtíže časem přejdou. Když mám někdo přiřkne diagnosu gastroparézy, stejně vám to moc nepomůže. Jenom těžké formy, většinou u špatně léčených pacientů s diabetem, představují opravdový klinický problém. Existují ještě další možnosti léčby, ty jsou ale vhodné jen pro opravdu těžké formy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    Novějším lékem podobným metoclopramidu je itoprid (Kinito, Itoprid PMCS, Itoprid Xantis, Asketon). Jeho indikacemi jsou funkční dyspepsie a diabetická gastroparéza. Jeho preskripci by možná stálo za úvahu probrat s diabetologem či gastroenterologem (lék může předepisovat i praktický lékař).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak se projevuje cukrovka, může způsobit i omdlévání. Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, pokud je cukrovka dobře léčená, nepůsobí omdlévání. Cukrovka působí řadu bezprostředních problémů, ale pouze za situace, že buď o ní nevíte a neléčíte ji, nebo ji léčíte špatně, případně uděláte nějakou chybu.

    Pokud někomu tiše a postupně stoupá hladina krevního cukru, aniž o tom ví, tak je postupně čím dál více unavený, většinou hodně močí, má v těle nedostatek tekutin a pokud se včas nedostaví k lékaři, tak skutečně může až omdlít. Může nastat stav zvaný hyperglykémie.

    Když si pacient s diabetem nebere svoje pravidelné léky, nebo si jich naopak vezme příliš, případně pokud si podá inzulín a zapomene se najíst, nebo máte přílišnou fyzickou aktivitu, tak také může mít problémy a můžete také dokonce omdlévat. Může nastat stav zvaný hypoglykémie.

    Jinak ale je třeba hledat problém i jinde. Může jít o řadu různých onemocnění, či nesprávně užívaných léků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak, prosím hodnotit, když glykémie nalačno bývá 6 mmol/l a 2 hodiny po jídle 7,3-7,4 mmol/l. Glykovaný hemoglobin je 41 mmol/mol. Může to být dáno zvýšeným kortizolem a nejedná se o DM? Ranní hodnota kortizolu je 859 nmol/l. Děkuji Gabriela
    věk: 50 let

    Odpověď

    Milá Gabrielo, ať je to způsobeno čímkoliv, vaše hodnoty odpovídají porušené glukózové toleranci. Kortizol skutečně může přispívat k tomuto stavu. Jeho hladinu je nutné posuzovat velmi opatrně. Odběr musí být ráno na lačno, a to ještě dříve, než se vydáte na někdy náročnou cestu k lékaři, tedy optimálně po probuzení v nemocnici, v  horším případě za podmínek alespoň krátkého odpočinku. Pokud byl tedy kortizol měřen za těchto podmínek, je hladina mírně zvýšená a stálo by za to provést podrobnější testy. Kortizol lze také měřit v celodenním vzorku moči, případně se provádí tzv. dexametasonový test.

    I kdyby se ale jednalo o účinek kortizolu, opatření by z toho vyplývala stejná, jako v jiných případech: Dodržovat dietu s menším obsahem jak kalorií, tak sacharidů, více se pohybovat.

    Samozřejmě, je potřeba objasnit příčinu zvýšené hladiny kortizolu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    Hodnoty glykémií jsou uvedeny v rubrice DIAGNOSTIKA.

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!