Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

717 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Diabetolog mi nabídl možnost užívat namísto Glucophage Ozempic. Přiznám se, že se obávám zejména možnosti vedlejšího účinku - problém s diabetickým zrakem. Dědeček kvůli cukrovce oslepl... Prosím o sdělení, zda se obávám odůvodněně. Moc děkuji za odpověď.
    věk: 53 let výška: 169 cm váha: 121 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    potíže se zrakem se objevují jako pozdní komplikace diabetu v případě dlouhodobě dekompenzované cukrovky (tedy HbA1C nad 55-60 mmol/mol).

    Proto naším hlavním cílem v léčbě je co nejdříve od počátku nemoci dosahovat hladin glykémie co nejblíže lidem bez cukrovky. To znamená 5-6 nalačno a 7-9 mmol/l po jídle. Zhoršení zraku se obáváme u těch pacientů, kde dojde k velmi rychlému zlepšení po změně léčby. Například pokud dojde během měsíce k poklesu dlouhodobě vysoké glykémie (např 13-15) na normu.

    A nyní k vašemu dotazu. Pokud není Váš diabetes dekompenzován a nehrozí tedy rychlý pokles glykémie, nemusíte se léku Ozempic stran očních komplikací vůbec obávat. Pokud máte glykémie vysoké (12-15 mmol/l), rovněž není třeba se Ozempicu obávat, jen bych Vám doporučovala pomalejší pokles glykémie do normálu (např. v průběhu 3-4 měsíců).

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jiz pul roku beru 1x denne Metformin 750 s postupnym uvolnovanim, ale je to bez vysledku. Cukr v krvi porad mam okolo 9.1. To same jsem mela i pred Metforminem. Doktorka mi to porad predepisuje, ale zacala jsem pochybovat o ucinku. Nema mi cukr v krvi klesnout? Nema se zvysit davka nebo zmenit lek?
    věk: 68 let výška: 163 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Jana, glykémie (zřejmě na lačno) 9,1 mmol/l je pro vás vysoká, navíc po jídle asi ještě dále stoupá. Pravděpodobně by skutečně bylá pro vás vhodná intenzivnější léčba. Mohla byste např. užívat metformin 2x 750 mg, případně k tomu ještě některý s dalších možných léků, např. gliflozin či GLP-1 analog.

    Upozorňuji ale, že základem léčby u osob s nadváhou je na prvním místě snížení kalorického příjmu. Měla byste se podrobněji seznámit s obsahem sacharidů v jednotlivých jídlech a dodržovat dietu s obsahem asi 150 g sacharidů denně. Velmi vhodná by také byla redukce hmotnosti, což samozřejmě nejde samo a vyžaduje to velkou motivaci a někdy i pomoc léků. Na druhé straně, omezení jídla zpravidla funguje stejně dobře, jako přidávání dalších léků a je to navíc zdravé z více pohledů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Před infarktem jsem bral denně 3x Siofor + ráno Januvia více jak 20 roků a neměl jsem problémy. Po infarktu mě v nemocnici tyto léky vzali-prý škodí ledvinám a předepsali mě inzulin Lantus 100 /12/ večer a ráno Grurenorm. Domnívám se že si zbytečně píchám inzulín. Na lačno ráno mám 4,7 až 6,4 a večer na lačno 4,6-10,8.Při nízké glykemii před píchnutím inzulínu mám obavu, abych nespadnul do kómatu. Děkuji. Miroslav
    věk: 86 let výška: 174 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Miroslave, na váš dotaz nemohu odpovědět dostatečně, protože neznám podrobně vaši zdravotní situaci. Siofor se nepodává pacientům s pokročilou nedostatečností ledvin a někdy se, spíše přechodně, vysazuje při infarktu myokardu. Je to lék, které zlepšuje účinnost vlastního inzulínu a dává se osobám s tzv. inzulínovou rezistencí se sklonem k obezitě (většinou). U vás bych si nyní tipoval, že nemáte dostatečnou tvorbu inzulínu, a proto se mi inzulín Lantus zdá vhodný. 12 j. je spíše malá dávka, která má zajistit, aby vám během noci a k ránu nestoupala glykémie. Možnost hypoglykémie sice existuje, ale pokud nezapomenete na večerní jídlo, tak k ní nemělo docházet.

    Glurenorm je zase lék, který stimuluje vaši vlastní sekreci inzulínu. Jeho působení je na rozdíl od inzulínu Lantus o něco méně předvídatelné, takže pokud byste na jídlo zapomněl, případně byste ráno podniknul po menším jídle nějakou větší tůru, hypoglykémie by mohla vzniknout.

    I když je Lantus modifikovanou formou lidského inzulínu, je to v podstatě přirozená látka a představuje právě to, co vám v těle chybí. Možná byste se mu mohl vyhnout, kdybyste méně jedl, ale při vaší současné době se mi to nezdá žádoucí. Já bych ho klidně ponechal. Glurenorm je také dobrý lék, ale já bych osobně dal přednost zase tomu Sioforu, případně nějakému jinému antidiabetiku, kterých je dnes dostatečná nabídka. Mohl byste mít také inzulínový přípravek s ještě delším působením, než má Lantus, např. Toujeo nebo Tresiba. Potom byste už ani nepotřeboval nejspíš žádný další lék.

    Při tak malé dávce Lantusu jako máte vy, bych se hypoglykemického kómatu nebál. Ale i malá hypoglykémie muže být pro člověka ve vyšším věku nepříjemná. Proto vám doporučuji pokračovat v měření glykémií.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu tento lék úžívat když mám jen jednu ledvinu?
    věk: 66 let výška: 172 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, glifloziny se s úspěchem používají v prevenci zhoršování funkce ledvin u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Přítomnost jen jediné ledviny není uváděna jako kontraindikace a já jsem zatím nenalezl informaci o podávání těchto léků u pacientů s jen jednou ledvinou.

    Z mého pohledu záleží na tom, žemáte jen jednu ledvinu a zda je tato ledvina zdravá.

    Glifloziny bych nedoporučoval pacientovi, který o ledvinu přišel kvůli opakovaným infekcím, tedy pro tzv. pyelonefritidu, případně pro výskyt močových kamenů v ledvině. Zvýšená přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k močovým infekcím, takže pokud byste vlohu pro tyto infekce měl, glifloziny bych nepodával.

    Ochrana ledviny před chronickým onemocněním (vyjma infekcí) ledvin s použitím gliflozinů by měla fungovat stejně dobře jako u nositele dvou ledvin.

    Glifloziny se obecně nepodávají při výrazně snížené funkci ledvin – pokročilé tzv. chronické nedostatečnosti ledvin.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku 2. typu, užívám Glucophage 1000 mg 2 tablety večer a ráno Jardiance 10 mg, první lék mi nedělá dobře na žaludek a po Jardiance mám neustále kvasinkové infekce. Dozvěděla jsem se o léku Ozempic, bylo by možné místo těchto léků nasadit Ozempic?
    věk: 59 let výška: 170 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Ozempic je velmi vhodným lékem zejména pro diabetiky s nadváhou, což se Vás týká. Nicméně tento preparát je velmi drahý, a proto pro něj platí omezení úhrady dané pojišťovnou.

    Pokud jej tedy chcete na úhradu tak jsou dvě možnosti. Lékař může předepsat, pokud není dostatečná kompenzace diabetu (tedy HbA1C nad 60mmol/mol) při dvojkombinační léčbě, a to

    za 1. pokud máte BMI nad 35,0 (což vy máte spočítala jsem to na 37,3) na tzv. zvýšenou úhradu to znamená, že hradíte max mírný doplatek do 50-100 Kč podle lékárny za balení na 1 měsíc.

    za 2. pokud máte BMI pod 35, můžete mít Ozempic za tzv. základní úhradu, tedy hradíte sama cca 50% z ceny (to ale není Váš případ).

    V praxi to pro Vás znamená, pokud máte na kombinaci Glucophage 1000 mg 2 tablety večer a ráno Jardiance 10 mg HbA1C nad 60mmol/mol můžete mít tzv. zvýšenou úhradu, tedy pojišťovna hradí skoro vše.

    Pokud máte HbA1C pod 60mmol/mol, pojišťovna nehradí nic, ale pokud chcete může lékař lék předepsat na plnou úhradu Vámi (tedy cca 2800 na měsíc)

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím mohu dostat recept na lék Eucreas od obvodního lékaře, kam chodím s diabetem na kontroly? Nebo si tento lék musím zaplatit? Děkuji.
    věk: 66 let výška: 164 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Přeji dobrý den,

    věc se má tak, že léčivý přípravek Eucreas (kombinace metformin + vildagliptin) může aktuálně předpesat každý lékař, tedy i praktický. Aktuálně činí úhrada pro balení tablet po 850 mg metforminu a 50 mg vildagliptinu, která vystačí na měsíc terapie 727,12 Kč a orientační doplatek činí 290,85 Kč, výše doplatku se mezi lékárnami může lišit v závislosti na mnoha okolnostech, ale nemůže být vyšší než uvedených 290,85 Kč.

    Aby mohl lékař přípravek Eucreas předepsat, musí být splněny následující podmínky:

    Fixní kombinace léčivých látek metformin/vildagliptin je hrazena

    1) samostatně nebo v kombinaci se sulfonylureou u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek metforminu samotného nebo metforminu v kombinaci se sulfonylureou po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, přípravek není dále hrazen.

    2) jako náhrada terapie souběžně podávanými monokomponentními léčivými přípravky s obsahem metforminu a vildagliptinu. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby kombinací metformin/vildagliptin (bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o volnou nebo fixní kombinaci), není kombinace metformin/vildagliptin dále hrazena.

    V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem fixní kombinace léčivých látek metformin/vildagliptin hrazeny.

    Podmínka 1) tedy stanoví, že pacient nedostatečně reagoval na podávání metforminu v maximálních tolerovaných dávkách, který byl podáván v kombinaci s derivátem sulfonylurey, tedy např. glimepiridem nebo gliklazidem a současně pacient dodržuje režimová opatření. Navíc nedostatečná reakce na takovou léčbu je definována jako nedosažení hodnoty glykovaného hemoglobinu pod 60 mmol/mol. Teprve pak může být přípravek Eucreas předepsán. Tím to ale nekončí, protože pokud během 6 měsíčního podávání nedojde k poklesu hladiny glykovaného hemoglobinu nejméně o 7 %, tedy např. při počáteční hladině 70 mmol/mol na méně než 65 mmol/mol, přestává být přípravek hrazen. Je tedy v zájmu prvních 6 měsíců podávání přípravku, aby pacient užíval přípravek svědomitě, aby nezapomínal užít dávku a aby dodržoval režimová opatření.

    Podmínka 2) stanoví, že pokud již je pacient léčen samostatně podávaným vildagliptinem a samostatně podávaným metforminem, pak může být předepsána kombinace obou léků, tedy přípravek Eucreas. Zcela nepochopitelně, platí i v tomto případě podmínka, že během 6 měsíců léčby musí hladina glykovaného hemoglobinu poklesnout o 7 %. Toto považuji za naprosté nepochopení ze strany regulačních orgánů, protože pacient může užívat samostatné přípravky klidně 2 roky a glykovaný hemoglobin se mu patrně významně sníží, pak je zahájena terapie kombinací, která ale z hlediska účinnosti nemůže být ničím jiným než podávání dvou samostatných léků a pacient je "trestán" povinností dalšího snížení glykovaného hemoglobinu jako podmínky pro další úhradu. K tomu není dál co dodat.

    Navíc přípravek Eucreas není hrazen pokud je pacient léčen inzulinem, což nemá žádnou vědeckou oporu a má dokonce možnost kombinace s inzulinem schválenou v souhrnu údajů o přípravku. Ani k tomu není dál co dodat.

    S úhradou léků je někdy opravdové martyrium. Pacientům proto lze doporučit, aby se obrátili na svého lékaře a nechali si vysvětlit za jakých podmínek mohou mít jednotlivé typy léčby hrazeny. Obrátit se mohou také na svou zdravotní pojišťovnu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký je rozdíl mezi Trulicity a Ozempikem?
    věk: 57 let výška: 175 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    Trulicity a Ozempic jsou dva různé léky, dvě různé látky, které ale patří do stejné skupiny antidiabetické terapie. Oba dva tyto léky patří do skupiny GLP-1 agonistů, ale každá látka má trochu jiné složení molekuly.

    Na každého může daná látka působit trochu jinak. U někoho může být o něco větší účinek jednoho léku, u někoho menší. U někoho může jeden z léků vyvolávat nevolnosti, u někoho ne. Jsou studie zaměřené na srovnání účinku těchto léku a  na kardioprotektivní vliv těchto léků, ale já sama se neodvážím říci jaký z nich je jednoznačně lepší nebo horší.

    (Hodně zjednodušeně představte si to jako jablka. Oba léky by byly stále jablko, ale jeden by byl Golden, jeden Spaťan. Stále stejný typ ovoce, ale jiná odrůda s trochu jiným složením, chutí, každému vyhovuje jiný typ…)

    Trulicity obsahuje účinnou látku dulaglutide

    Ozempic obsahuje účinnou látku semaglutide

    Oba léky jsou oficiálně hrazeny pojišťovnou až od hodnoty glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol.

    Lehce se liší podmínky pro zvýšenou úhradu. Zvýšená úhrada je buď u obou při užívání současně alespoň s 20j bazálního inzulinu, nebo pokud má pacient při nasazení BMI  -  a zde je odlišnost:

    Trulicity BMI > 30

    Ozempic BMI >35

    Lehce se liší i způsob nasazování. 

    U Trulicity se rovnou zahajuje dávkou 1,5mg podávanou 1x týdně (jiná síla léku není nyní ani na českém trhu dostupná)

    U Ozempicu se dávka nastavuje postupně. Začíná se 0,25mg 1x týdně (po dobu měsíce), dále 0,5mg  1x týdně (další měsíc) a poté 1,0mg 1x týdně (to je konečná síla). Postupné navyšování bylo voleno výrobcem za účelem lepší tolerance léku a snížení množství nevolností.

    Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu...před 2 lety mi byla náhodně zjištěna vyšší hladina cukru a byla jsem odeslána na diabetologii. Začalo se s léky (Siofor, Jardiance, Ozempic, atd.) které mi Dr každé 2 měsíce mění. Dlouhodobý cukr jsem měla 52, nalačno kolem 7 a po jídle 8-10...před 2 měsíci při zjištění dlouhodobého cukru 61 mi byl zase změněn lék na Glycladu. Tu užívám 2 měsíce a hodnoty hodinu po jídle 13-15, dlouhodobý 77 a nalačno 13,5 😳 nevím co si myslet o tak častém střídání léků, které vlastně čím dál více asi na mě nefungují. Dnes mi ke Glycade byl přidán Jardiance a mám přijít zase za 5 týdnů. Prosím poradíte mi co dělat...už jsem z toho zoufalá Lili
    věk: 44 let výška: 174 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Lili, uvedla jste řadu vesměs kvalitních léků, které jste postupně vystřídala, ale vůbec jste se nezmínila o své životosprávě a o tom, co a zejména kolik toho jíte. V podstatě existují 2 cesty, jak byste mohla dosáhnout zlepšení glykémií, z nichž ta první, kterou uvedu, považuji za mnohem lepší.

    1. Pokračujte v léčbě dosavadními léky. Nejvíc bych vám nyní asi doporučoval Ozempic a Jardiance, nejlépe zkombinovat opět se Sioforem, nebo brát kombinovaný lék Synjardy (jako Jardiance + Siofor, ale v jedné tabletě. Při této léčbě ale vytrvale omezte celkové množství kalorií v jídle a zejména omezte množství sacharidů, nejlépe na 150 g/den či méně (120 g). Musíte se je ale naučit počítat, započítávat opravdu všechny, K tomu je velmi vhodné pravidelné cvičení, alespoň 30 minut denně, ale raději déle. Máte dost nadváhu a určitě vám to prospěje. Jen na to musíte jít systematicky, aby vás to spíš bavilo a dělalo vám to radost. Moc by pomohla (opakovaná) konzultace s dietní sestrou. Jsem si téměř jist, že toto začne po několika týdnech fungovat.

    2. Pokud nejste schopna k tomuto přikročit, bude nutné léčbu zintenzivnit s pomocí inzulínu. Toho ale velmi pravděpodobně máte v těle dost, jen tím budete dohánět zvýšené glykémie a bohužel asi budete spíš tloustnout. Takže tohle je z mého pohledu mnohem méně výhodný scénář, zejména s ohledem na budoucnost.

    Ten první režim počítá s vaším vlastním inzulínem a snaží se snížit jeho potřebu a zlepšit jeho účinnost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám ranní cukr až 5,9.Měla jsem těhotenskou cukrovku. Jak prosím snížit cukr. Užívám Zyprexu. Lucka
    věk: 39 let výška: 157 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milá Lucko, těhotenský diabetes se často zlepší nebo dokonce ustoupí po porodu. Nicméně určitě představuje vlohu pro to, aby se diabetes později znovu objevil, zejména pokud člověk přibírá na váze a málo dbá na fyzickou aktivitu. Hodnota glykémie na lačno 5,9 mmol/l je zvýšená, i když k dostatečnému posouzení stavu sama o sobě nepostačuje. Předpokládám, že je-li hodnota již na lačno mírně zvýšená, po jídle bude zvýšená více.

    Proto vám doporučuji, abyste se častěji kontrolovala, omezila příjem sacharidů v dietě (určitě by stačilo 150 g denně, ale pořádně spočítaných!). Budou-li hodnoty glykémií vyšší opakovaně, může být vhodná léčba např. metforminem. A pokud budete hodně zvědavá nebo vám to pomůže k lepší motivaci, můžete podstoupit orální glukózový toleranční test.

    Lék Zyprexa může zhoršovat účinnost vašeho vlastního inzulínu a podporovat chuť k jídlu, takže u osob s vlohou k diabetu může vznik diabetu potencovat. Přesto nedoporučuji s vysazováním tohoto léku experimentovat, protože může být vážný důvod, proč jej užíváte. Proto se o tomto problému poraďte s vaším psychiatrem. Bude-li Váš psychiatr doporučovat pokračovat v léčbě Zyprexou, budete muset o to více dbát na prevenci zhoršování diabetické vlohy, tedy držet pokud možno spíše málo kalorickou dietu a věnovat se sportu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem cca 2 měsíce na léčbě Metfogammou, 2x denně, mám užívat počas snídaně a večeře. Občas zapomenu. Do kdy, do kolika hodin mám/můžu ještě užít tabletku, aby to bylo v pořádku a nedošlo by k "rozhození" tohoto dvojtaktu? Děkuji. Alena
    věk: 62 let výška: 172 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    pokud zapomenete užít přípravek Metfogamma, lze dávku bezpečně užít pokud si vzpomenete ještě 2 hodiny po termínu jejího užití, poté je lepší vyčkat na užití další dávky. Rozhodně neužívejte v době užití další dávky dávku dvojnásobnou, aby jste "nahradila" dávku, kterou jste zapomněla užít. V každém případě je vhodné vytvořit pro správné užívání rituál, které pomůže zajistit, aby jste nezapomínala. Je dobré si zakoupit v lékárně krabičku na léky, ve které máte "boxy" od pondělí do neděle s možností odděleně vložit 3 někdy i 4 denní dávky léků. Krabičku je dobré mít na stole a pohledem na ní při jídle snadno zjistíte, zda jste lék užila nebo nikoliv, navíc toto opatření zabrání, aby jste lék omylem neužila dvakrát. Ceny krabiček na léky se pohybují již od cca 100,- Kč, což považuji za dobrou investici.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!