Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
717 dotazů
-
Lantus - ladíme dávkování
(31.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dceru, měla do teď Tresibu, ale poslední dny od noci do rána měla vysoké glykemie, dr. ji dal na zkoušku Lantus máme ho pár dni pořád to ladíme, ale chtěla bych vědět jakou má křivku působení jestli působí 24h stejně nebo má nějaký vrchol atd děkujivěk: 11 let výška: 160 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
Inuzlíny Tresiba a Lantus se od sebe liší v době účinku, vrcholu a také době podávání.
Tresiba je tzv. bezvrcholový inzulín, tzn. že se po aplikaci velmi pomalu uvolňuje a jeho efekt přetrvává 24-48 hodin. Proto se také může aplikovat s větším rozptylem. Obvykle večer např. mezi 18-24 hod. Jeho výhodou je, že drží po celý den účinek na lačnou glykémii. Stačí tedy podávat 1x denně.
Inzulín Lantus začíná pracovat cca za 1-2 hodiny, efekt účinku je 16-24 hodin. Čím menší dávka, tím kratší doba účinku. Podává se obvykle těsně před spaním. Na rozdíl od Tresiby, by měl mít tento inzulín razantnější vliv na ranní glykémie. Patří rovněž mezi bezvrcholové inzulíny, nicméně v porovnání s Tresibou je větší riziko noční hypoglykémie (je trochu agresivnější). Dávka se upravuje podle noční a ranní glykémie. Předpokládám, že užíváte senzory, takže by to neměl být pro Vás problém. V praxi vidíme, že z důvodů nedotahování účinku dochází k vzestupu glykémie odpoledne , proto se může podávat i 2x denně.
Poznámka redakce: omlouváme se za opožděné dodání odpovědi
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
změna léčby cukrovky 2. typu
(25.07.2022)
Dotaz
Dobra den chtěla jsem se zeptat na změnu medikace u léčby cukrovky dříve jsem brala xultophy, metformin a glicazid v poměru - 30jednotek večer ,metf. 1-1,a glic 1-1-1. moje glykemie byla na hodnotách 4.7 ráno a během dne od 4.9 do 7.1 dve hod po jídle. Zároveň jsem zhubla už ze 120 kg na 104 kg a dal jsem pokračovala v hubnuti, bohužel mi paní dok. změnila medikaci na tresibu 20 jednotek, metformin stejně glicazid 1 v poledne a Rybelsus ráno na lačno. bohužel se mi hubnuti zastavilo a glykemie mi vyskočila na 7.3 ráno a během dne od 7.3 do 11.5 a to stále dodržuji stejnou dietu a stravu jako dřív měřeno během měsíce a pul od změny léčby. Zároveň mam odoperovanou štítnou žlázu a každé ráno beru hormony na ni. A chci se zeptat zda tedy není něco spatně když to drive fungovalo a po změně léčby ne .Dekuji moc za odpověď Renatavěk: 54 let výška: 180 cm váha: 104 kgOdpověď
Milá Renato, kromě diabetu 2. typu máte zřejmě obezitu, která byla způsobena nedostatečnou funkcí štítné žlázy. I když užíváte inzulín, je zjevné, že máto zachovanou ještě svoji vlastní sekreci a injekčním inzulínem se glykémie jen "vylepšují". Berete také gliklazid, který stimuluje vaši vlastní sekreci inzulínu. Metformin inzulín nestimuluje, ale zlepšuje jeho efekt.
Většinou platí, že nadměrné dávky inzulínu vedou k tloustnutí, a proto je u diabetiků 2. typu vhodné vystačit pokud možno s inzulínem vlastním. Jen někdy to už nejde.
Podle mého nahoru vaše paní doktorka postupuje velmi dobře. Jen není tak snadné nalézt hned vhodné dávky. Nevím, jak dlouho jste po operaci štítné žlázy, ale pokud to není dlouho, je nutné také zda najít vhodnou dávku hormonů štítné žlázy. Nadměrná dávka škodí, ale nízká dávka zase podporuje to tloustnutí. Dostala jste navíc moderní lék Rybelsus zlepšující působení inzulínu a podporující hubnutí. Vy jej užíváte v tabletách, ale je možné jej brát také injekčně 1x týdně, což může být ještě účinnější (zejména to snižuje chuť k jídlu).
Myslím, že snížení dávky inzulínu je zatím dobré. Možná bude potřeba časem měnit dávku hormonů štítné žlázy podle vaší potřeby. Rybelsus jistě stojí za vyzkoušení. Je to tak trochu novinka, protože se nemusí aplikovat injekčně. Ale protože na tom píchání nic není, tak třeba časem zkusíte i podobný lék v injekční podobě.
V každém případě vám gratuluji k tomu zhubnutí! Vím, že bez silné vůle to nejde.
redakce: omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vysoká glykémie od noci
(24.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat dcera bude ji 11 let má posledni dny glykemie přes den v normě i ještě v 1h v noci jsou dobré, ale pak začne stoupat a budi se kolem 18, 19 i 20, máme Tresibu do teď bylo vše v pořádku v noci byla v rovině k jídlu pícháme Novorapid.Nevite čím to může být způsobeno? Dr. navrhuje na pár dní zkusit Lantus, ten jsme měli dříve, ale v noci nás stahoval, že denně kolem 3h ráno musela jist. Tak mám zněho obavy děkuji. Ještě vím, že Lantuus nepůsobí celý den stejně, někdo píchá ráno aby neměl noční hypogk., ale my by jsme měli aplikovat večer a ztoho mám strach. Adélavěk: 11 let výška: 158 cmOdpověď
Milá Adélo, souhlasím s vámi, že vyladit glykémie u dítěte bývá obtížné, a to i proto, že metabolické potřeby se mohou různě měnit. I když cílem je naučit se žít flexibilně a dávkovat si jídlo i inzulín podle momentálních potřeb a chuti, velmi pomáhá pravidelnost, a to jak v jídle tak v pohybové aktivitě. A k tomu je pochopitelně nutné monitorovat glykémie, nejlépe s použitím kontinuálního senzoru.
Tresiba je velmi dlouze a velmi rovnoměrně působící inzulín a je vhodný pro mnoho pacientů. Nemá žádné maximum působení, zatímco Lantus působí více asi po 6 až 10 hodinách a pak již působí méně. Proto se někdy hodí k prevenci rannímu vzestupu, když se dává na noc.
Možná by se hodilo trochu zvýšit celkovou dávku Tresiby, třeba o 10 až 15 % (a podle toho asi snížit dávky inzulínu před jídlem), je ale nutné počítat s tím, že že efekt se dostaví až po několika dnech.
V budoucnu bude pro vaši dceru asi vhodná inzulínové pumpa, zvláště taková, která umí sama částečně regulovat glykémie podle údajů ze senzoru. O tom se ale musíte poradit s vaším lékařem.
redakce:
omlouváme se za zpoždění odpovědi
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Siofor a dlouhodobé užívání
(21.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu, dlouhodobě užívám Siofor 500 1x ráno a 1x večer, poslední dobou mám cukr vyšší až 10,0, paní doktorka mi napsala, Siofor večer 2x 500 mg na zkoušku, jelikož už v minulosti jsem dostala dávku 1000 mg a do týdne jsem skončila v nemocnici pravděpodobně acidoza, v papírech mám zpět dávku 500 mg a poznámku nesnášenlivost vyšších dávek, tak teď paní doktorka zkouší dávku postupně zvyšovat jak bude tělo reagovat a zároveň lék Januvia, vyšší dávka Sioforu nezabrala, ráno na lačno cukr 9,0, po čtyřech dnech mi stoupá tlak do hlavy, bolí mě hlava, v noci pocení a špatné sny, zadržování vody otoky a na váze za 3 dny 2 kg navíc podotýkám bez většího příjmu jídla, před 3 dny jsem najela na staré dávky, 1x 500 mg ráno a večer, po čtyřech dnech se situace stabilizuje, přestaly tlaky v hlavě i bolesti hlavy, začínám se cítit lépe. Za týden budu volat paní doktorce, ke konzultaci, Užívala jsem i Jardance, kterou jsem si platila, měsíc dobrý, po měsící zánět močového měchýře, na který jsem nikdy netrpěla, a po vysazení Jardance se to uklidnilo, Jsem z toho už zoufalá. Váha se mi nedaří udržovat, nekouřím, nepiji. Děkuji za odpověď.Táňavěk: 62 let výška: 160 cm váha: 79 kgOdpověď
Milá Taťáno, protože váš celkový zdravotní stav neznám, odpovím jen na to, co mohu. Vím o vás pouze, že je vám 62 let a máte mírnou obezitu. Kromě diabetu máte zřejmě ještě jinou poruchu, která působí zadržování tekutin v těle, tedy otoky. Může jít o projevy latentní srdeční nedostatečnosti, možná ale také o projev žilní nedostatečnosti na dolních končetinách, nebo jenom užíváte příliš kuchyňské soli, která je skoro ve všech potravinách, ale v některých je jí hodně. Mohla byste mít také projevy onemocnění ledvin, ale to nemohu podle vašich dat posuzovat, mám jen příliš málo údajů. Porucha to asi není vážná, protože to zadržování tekutin se projevuje jen občas.
Nemyslím si, že by to vyvolával sám diabetes nebo dokonce léčba metforminem (Siofor).
Podle mého názoru je pro vás Siofor vhodný lék, ale pravděpodobně jej špatně snášíte. Januvia je lék, který efekt Sioforu ještě podporuje, ale není to lék zásadní.
Pro léčbu diabetu máme nyní řadu možností, ale každá z nich může u někoho mít určité nevýhodu v podobě špatné tolerance, i když se jedná obecně o léky bezpečné a nežádoucí účinky jsou jim často jen mylně připisovány, když se člověk z nějakého důvodu necítí dobře.
Na diabetes 2. typu řada léků výrazně pomáhá. Snižují glykémie, některé pomáhají předcházet nadváze nebo jejímu dalšímu zhoršování, další mají také příznivý efekt např. na krevní tlak nebo na srdeční onemocnění. Obecně jsou ale 2 zásadní důležité postupy, které působí lépe než ostatní léky, a to jsou:
1. Důsledná dieta se přiměřeným energetickým příjmem a omezením sacharidů
2. Inzulín. Ten je přirozenou látkou, ale má smysl jej podávat, když opravdu chybí a ne jenom jeho pomocí upravovat nadměrný příjem jídla.
Oba tyto postupy jsou efektivní, ale obtížně se dodržují, zejména ten první. Proto se používá řada dalších léků, které různým způsobem glykémie snižují. Když ale lidé hlásí nežádoucí efekty skoro po všech kombinacích, tak se musejí rozhodnout, zda různé případné snesitelné vedlejší efekty budou tolerovat, nebo se spokojí s těmi dvěma základními postupy.
Váš diabetes není zase tolik rozladěný, a tak jsem přesvědčen, že poctivá a vytrvalá dieta by vám pomohla. Protože byste to možná ale časem přece jen nevydržela, tak byste mohla dál užívat nízké dávky Sioforu, např. 2x 500 mg. K němu by se dala vyzkoušet řada kombinací (což jste ale už částečně zažila). Zatím jste neměla léky ze skupiny analogů GLP-1, které se dávají zpravidla 1x týdně injekčně, ale také mohou mít vedlejší efekty, např. nevolnost. Tu ovšem mnozí považují dokonce za mírně žádoucí, protože to dobře pomáhá hubnutí.
Radím vám tedy, abyste nespoléhala jen na léky a více se věnovala dietě. Léky zkoušejte od malých dávek a nesnažte se jim připisovat všechny vaše nepříjemné pocity nebo vše, o čem se píše v příbalovém letáku. A samozřejmě se o všem poraďte s vaším lékařem. Mnohým mírnějším vedlejším efektům lze předcházet.
redakce:
omlouváme se za opožděné odeslání odpovědi
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Glykémie mi padá nízko, mám si prášky půlit?
(17.07.2022)
Dotaz
Dobrý den.Jelikož mi nikdy nebyl proveden gestační test a moje glikémie při prevenci byla 8 v dopoledních hodinách na lačno,tak mi p.doktor předepsal stadamet 500 a dodržování diety.Po půl roku byla moje glikémie 36.Přestal jsem užívat lék a glik za další 3 měsíce byla 40.Po dalších třech měsících 38 to je asi 2mesice zpět z mírnou dietou.Náhodně jsem si změřil před 14 dny po jídle,kdy jsem měl tvaroh knedlíky slazené čekankou a náhodná glik.po jídle 10.8.Tak jsem si zase začal užívat stadomet a glikémie mi po jídle snídaně i obědě spadne 3.9 ,3.4. ,,pociťují slabost a mus doplnit sacharidy.Ptám se,je tedy nutné užívat celý lék a nebo jen polovic 250mg?Sám nevím a jsem z toho docela zmatený co je dobře nebo naopak.Dekuji,hezký den. Martinvěk: 72 let výška: 156 cm váha: 67 kgOdpověď
Milý Martine,
jak uvádíte, glykémie nemáte úplně v pořádku a hlavně po jídle vám stoupají více, než by měly. Myslím, že pro vás je Stadamet 500 mg vhodný a možná ještě vyšší dávka. 500 mg 1x denně je opravdu minimum. Stadamet je lék bezpečný a navíc nepůsobí hypoglykémie, takže si myslím, že vaše pocity skutečně nezpůsobil tento lék. Půlit jej nemá cenu. Ale vězte, že lépe než půlit Stadamet by bylo půlit porci knedlíků.
Jsem nyní na dovolené a je pěkné horko. Tak si snad mohu dovolit trochu zažertovat. Nemusíte se vůbec strachovat, že vám váš pan doktor dříve neprovedl gestační test. Kdyby byl býval náhodou pozitivní, tak byste dnes už byl šťastnou matkou, protože gestační test se provádí pro potvrzení těhotenství. Měl jste asi na mysli glukózový toleranční test. Ten se dělá k posouzení, zda vaše porucha již odpovídá diagnóze diabetu. Vy jste ale místo toho provedl test s knedlíky slazenými čekankou a vaše glykémie dosáhla hranice diabetu. Tak podle tohoto testu jste na pokraji diagnózy diabetu. Měl byste se snažit jíst méně sacharidů, a protože máte lehkou nadváhu, tak zhubnout. Stadamet je dobrý pomocný léky, doporučuji ale brát jej 2x 500 mg nebo i více. Tak hezké léto!
poznámka redakce:
Váš BMS je 27,53 - lehká nadváha
Vaše ideální váha by měla být 53 kg
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dávkování Tresiby, úzkostná symptomatologie, nadváha
(17.07.2022)
Dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat jaká je nejvyšší možná dávka Tresiby.nyni beru 80j a ranní glykemie jsou od 7.4 až 8.4 je to různé. Užívám také trulicity 2x týdne a Glukophage xr 750 mg 2 tb večer. Mám už leta ocd s uzkostnou symptomatikou. Snažím se jíst jak se má.pohyb každodenní je.ten je omezen častými migrenami které jsou i 14x v měsíci někdy i jiné bolesti hlavy.navstevuji neurolog,psychiatra,psychologa a diabetologa.vse nyní v nějaké remisi řekněme.chtela bych se tedy zeptat zda mám ještě navyšovat tresibu a nebo jestli je nějaká hranice dávky?Jsem hodne obézní posledních 15 let.ocd Od roku 2007.věk: 43 let výška: 168 cm váha: 141 kgOdpověď
Dobrý den,
máte vyšší ranní glykémie, což jistě víte. Cílové jsou mezi 5-6 mmol/l. Hlavním důvodem zde vidím vaši extrémní nadváhu.
Ranní glykémie se snažíme zlepšovat zejména ovlivněním inzulinové rezistence (necitlivosti těla na inzulín), která je přítomna u obezity. Co se týče dávky inzulínu Tresiba, snažíme se nepřekračovat dávku 0,6 j/kg, což je u Vás 84 j
Proto bych radila:
1. nezvyšovat dávku inzulínu, ale snažit se zlepšit citlivost na inzulín redukcí váhy, váhový úbytek, který povede ke zlepšení ranní glykémie, odhaduji na 10-14 kg.
2. určitě pohyb 3x týdně 60 minut
3. strava to Vám asi nemusím popisovat, nepochybuji, že jste při vaší hmotnosti byla mnohokrát poučena. Omezit večerní příjem sacharidů
4. Glucophage, pokud budete tolerovat, bych zvýšila na 2g denně, klidně v jedné večerní dávce po jídle, za předpokladu, že máte dobře fungující ledviny
5. Trulicity je lék zlepšující citlivost na inzulín, ale jsou na trhu silnější, poraďte se se svým lékařem o možné změně
přeji Vám hodně sil při shazování kil
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
cukrovka u nepohyblivého pacienta
(16.07.2022)
Dotaz
při měření se pohybují hodnoty cukru od 8-12 občas pří rozrušení hodnoty 10-14 používám insulin TRESYBA a prášky Glacida , insulin 8jednotek léky ráno a večer,nejsou tyto hodnoty cukru vysoké,jak docílit snížení cukru. Pavelvěk: 88 let výška: 158 cm váha: 70 kgOdpověď
Milý Pavle, vaše glykémie jsou skutečně mírně zvýšené a bylo by vhodné dosáhnout nižší úrovně. Důležité a trochu náročné je ale vyhnout se při tom náhodným příliš nízkým hodnotám, za které považuji hodnoty pod 3,5 nebo 3,0 mmol/l. Aby to nehrozilo, bylo by vhodné při inzulínové léčbě reagovat již při hodnotách po 4,5 mmol/l, aby k hypoglykémii nedošlo. Může se tak stát při inzulínové léčbě, když se zapomenete najíst nebo když se budete více pohybovat.
Lék Glacida neznám a asi jste se při přepisování jména spletl. Nešlo o Glycladu? Tento lék stimuluje vaši přirozenou produkci inzulínu a může případně hypoglykémii způsobit. Jinak pochopitelně hypoglykémie působí inzulín, když se nesprávně dávkuje nebo když zapomenete na jídlo.
Já bych vám doporučoval užívat jen ten inzulín Tresiba, který je dobře předvídatelný a působí velmi pomalu, asi 36 hod., takže jeho působení je stálé. Vy máte dávku nízkou, tak by se hodilo ji trochu zvýšit, třeba na 14 j. denně. Po týdnu byste mohl posoudit, zda je vhodné dávku ještě zvýšit, ale raději pomalu.
Také možná trochu snižte množství sacharidů v jídle a jezte minimálně 3x denně. Něco malého s obsahem sacharidů si dejte také před spaním.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Synjardy
(14.07.2022)
Dotaz
Zdravím...jsem diabetička , cukr mi lítal 12 - 16....píchám si 4x denně inzulín.....s léku když jsem si přečetla přibalený návod jsem dostala strach....je tam možnost spoustu zdravotních problémů..... Zmněnila jsem jídelníček více luštěnina vše bez přidaného cukru , žitný chléb... do týdne jsem mněla cukr max 8 a držím to již 4 týdny 6,2 -8 Lék zatím neberu , brala jsem ho jen pár dnů a nebylo mi po něm dobře..... Co s tím ? Je to dobře , nebo lék brát...?věk: 70 let výška: 172 cm váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
nejsem si úplně jistá, zda máte diabetes mellitus 1. nebo 2. typu. Budu předpokládat, že spíše DM 2. typu, pokud Vám bylo nasazeno Synjardy.
Synjardy není špatný lék. Jedná se o kombinaci léku empagliflozin a metformin. Empagliflozin patří do skupiny gliflozinů, které pracují na principu strhávání cukru do moči. U mnoho pacientů pomáhá snížit glykémie a jejich variabilitu (výkyvy) a zlepšit celkovou kompenzaci diabetu. U těchto léků byl prokázán mimo jiné pozitivní vliv na srdeční selhávání a na funkci ledvin. Metformin je lék který zlepšuje citlivost na inzulin (ať již Váš vlastní nebo aplikovaný). Samozřejmě každý lék nemusí každému úplně vyhovovat.
Pokud máte glykémie mezi 6-8 mmol/l i po jídle je to z mého pohledu pěkná glykémie a ukazuje to, že úpravou režimu a jeho dodržováním se dá leccos dosáhnout. Důležité je samozřejmě v tomto režimu i nadále vydržet.
Přesto by bylo nejlepší poradit se s Vaším ošetřujícím diabetologem, zda lék můžete plně vynechat. Jedná se kombinovaný výrobek, takže jste při jeho vysazení současně vysadila rovnou dva léky. Je proto vhodné zjistit, zda byste alespoň jeden z těchto léků neměla v nějaké formě užívat. Je možné, že důvodem k nasazení tohoto preparátu byla jak kompenzace diabetu, tak např. prokázaný pozitivní vliv na ledviny nebo cíl snížit dávky inzulinu. Proto doporučuji dohodnout se jak postupovat s Vaším diabetologem.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
vysoká glykemie a kdy jíst po podání inzulínu
(12.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, při vysoké glykemii i 40 minut od podání Actrapidu, se stále čeká na vyklesání nebo je do hodiny potřeba jíst, jak to mám zažité z nemocnice. I když je stále nad hodnotu např.12. Jde o 7 letého syna, kdy jsem se dozvěděla, že jej manžel nechává i 1,5 hodiny klesat i déle než mu dá jídlo. Martinavěk: 7 letOdpověď
Milá Martino, naučit se správně určovat dávky inzulínu o nově zjištěného diabetu 1. typu chvíli trvá. Kromě toho se stav dítěte zpočátku dost mění. Je-li onemocnění zjištěno včas, často ještě přetrvává vlastní inzulínová sekrece, která nemusí fungovat úplně pravidelně. Tato vlastní sekrece ale časem postupně klesá, takže je člověk zcela odkázán na inzulín injekční, který se musí naučit dávkovat v závislosti na momentální glykémii, na množství sacharidů v jídle a také na fyzické aktivitě, ke které se chystá. Chce to určitě podrobné poučení o působení inzulínu a o množství sacharidů ve všech jídlech. Naštěstí se to většinou děti brzy naučí samy, ale ze začátku a u malých dětí se o to musejí postarat rodiče.
Člověk potřebuje inzulín 24 hodin denně, a to i když nic nejí nebo když spí. Tuto potřebu většinou zajišťuje tzv. bazální (základní) dávka dlouze působícího inzulínu nebo trvalá pomalá podkožní infúze s pomocí inzulínové pumpy.
Zároveň je nutné podávat vhodnou dávku rychle působícího inzulínu (nebo tzv. bolus pomocí inzulínové pumpy) před jídlem.
Cílem vždy je, aby byly glykémie co nejblíže normálním hodnotám, a to na lačno i po jídle. Proto když váš muž nejprve čeká, až zvýšená glykémie klesne, dělá dobře. V opačném případě by totiž glykémie ještě více stoupla a potom klesala jen pomalu. Při zvýšené glykémii před jídlem se proto dávka často upravuje a volí se jako vyšší než běžná, a to proto, aby lépe korigovala zvýšenou hodnotu a potom postačila na pokrytí samotného jídla. Obě dávky je také možné podat oddělení, a to nejprve tzv. korekční (opravnou dávku, většinou malou) a čekat, až glykémie klesne. Potom se podá běžná dávka před jídlem a dítě se nají. Váš muž to tedy dělá dobře.
Na druhé straně, člověk se má z průběhu glykémií poučit pro příště. Má přemýšlet, proč byla glykémie vysoká a má se snažit tomu příště předejít (např. omezením sacharidů v dietě, volbou vyšší bazální dávky apod.).
Chce to opravdu cvik a pochopení a chvíli to trvá, než se to rodiče naučí. Pokud nedochází k velkým výkyvům, měli by to zpočátku brát sportovně, ale nenechávat to být. Myslím, že byste měla manžela spíše pochválit. Cílem je opravdu dosáhnout dobrých hodnot, i když to někdy znamená odložení jídla. Bývá to lepší, než volit nárazovou dávku příliš vysokou a potom zase mít hypoglykémii. Určitě byste si měli oba přečíst edukační materiály pro dětské pacienty, např. knihu autorů Jan Lebl a kolektiv: Abeceda diabetu, nakladatelství Maxdorf.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Inzulín a Janumet
(11.07.2022)
Dotaz
Dobrý den! Lze užívat Janumet spolu s inzulínem? V této kombinaci prý pojišťovna Janumet nehradí. To je pro mě trochu problém, jsem důchodce. Jiná léčiva mi nevyhovují. Děkujivěk: 73 let výška: 182 cm váha: 105 kgOdpověď
Dobrý den
z hlediska lékařského lze kombinaci Janumet a inzulín užívat. Bohužel zdravotní pojišťovny tuto kombinaci nehradí. Pokud Vám jiné léky nevyhovují, doporučuji Vám domluvit se s vaším lékařem a zažádat vaši pojišťovnu o výjimku.
s pozdravem(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!