Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

755 dotazů

  • Dotaz

    Byl mi předepsán lék Vokanamet na diabetes typu 2. Mám nemocné srdce a mám kardiostimulátor, mohu tento lék brát? Děkuji za odpověď. Vendulka

    Odpověď

    Milá Vendulko, lék Vokanamet obsahuje v sobě 2 léky: metformin a canagliflozin.

    Metformin je velmi široce používaná látka, která má málo vážnějších nežádoucích účinků, dobře funguje a je bezpečná. Jsou pro ni určité kontraindikace, a to zejména vážné postižení některých orgánů, zejména srdce, plic, jater či ledvin. Pokud ale nemáte vysloveně srdeční selhávání, což pravděpodobně nikoliv, tak je pro vás tento lék vhodný.

    Canagliflozin je látka, která zvyšuje vylučování glukózy do moči, zejména je-li glykémie zvýšená. To vede k poklesu glykémií a případně k mírnému hubnutí. Současně s cukrem se z těla do malé míry odstraňuje nadbytečná sůl a voda. Z tohoto důvodu canagliflozin může mírně snižovat krevní tlak a předcházet tvorbě otoků. Dlouhodobé studie ukázaly, že tento lék je naopak při chronických srdečních onemocněních vhodný. Nemá se používat při těžším onemocnění ledvin, při závažné poruše srdeční funkce, při nedostatku tekutin v organismu (dehydratace) a při opakovaných močových infekcích. Já předpokládám, že to není váš případ.

    Proto si myslím, že lék Vokanamet pro vás může být velmi vhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi téměř 73 let a léčil jsem se 22 let na DM 2. typu, posledných 5 let medikace Metformin TEVA XR 0-0-2x500 mg, Novonorm 2-3-2, inzulin Lantus, tohto roku Tresiba 28 - 36 m.j. , v dubnu 2019 mě byl po kontrole c-pepsinu(0,2) a zlých hodnot protilátek diagnostikován DM 1 typu LADA, upravená medikace na bazál inzulin Tresiba 36 j. na den v 8. hod ráno a bolus. inz. FIASP předpis od MUDr. Šoupala (III.interní klinika-diabet.ambul. Karlovo nám.) na 15-20 g sacharidu 1 j. inzulinu. Denní spotřebu sacharidů jsem upravil na 60-90 g, pri dodání FIASPu dle předpisu žádná reakce, glykemie stoupli 3-4 hod. po jídle na 11-12 mmol, po 5-6 hodinách před dalším jídlem glykemie cca 7,6 mmol, jenom někdy pri standartní stravě a normálním pohybu klesne glykemie na 3,7 mmol, hypoghlykemie. Prosím, jak upravit dávkování vzhledem k věku a denní spotřebe sacharidů do 90 g? Miroslav
    věk: 8 let

    Odpověď

    Milý Miroslave, dovolím si odpovědět jenom obecně, protože jste kontrolován u renomovaného diabetologa, a ten vám jistě dobře poradí.

    Podle všeho opravdu máte diabetes typu LADA, který je vlastně formou diabetu 1. typu. Dochází v jeho průběhu ke ztrátě beta buněk pankreatu, které vyrábějí inzulín. Na rozdílu od typického případu diabetu 1. typu ale ztráta sekrece inzulínu u vás probíhá velmi pomalu.

    Předpokládám, že nemáte jiná závažná onemocnění a neužíváte některé léky, které by účinek inzulínu mohly zhoršovat. Nejčastěji se jedná o celkově podávané kortikosteroidy, případně kortikosteroidy, které se podávají jako obstřiky např. okolo páteře nebo do kolene. O ničem takovém nepíšete.

    Myslím, že při léčbě inzulínem Tresiba a Fiasp (mimochodem dnes nejmodernější inzulíny) nejsou už vhodná žádná perorální antidiabetika, jako jsou Metformin a Novonorm.

    Tresiba slouží jako bazální inzulín, účinkuje déle než 24 hod. a jeho hladina se postupně ustaluje, takže to trvá i několik dní, než se plně rozvine. Dávka 36 j. je poměrně dost pro tento typ diabetu, ale samozřejmě je to velmi individuální.

    Fiasp naopak účinkuje velmi rychle a poměrně krátce. Většina účinku odezní za 2 hodiny. Měl byste ho skutečně dávat podle množství sacharidů, které se právě chystáte sníst.

    Nevím, zda máte nadváhu či nikoliv, ale u tohoto typu diabetu většinou nebývá. Celková dávka sacharidů 60 g denně je velmi nízká. Podle mého názoru je pro vás minimum těch 90 g, ale spíš bych doporučoval více, např. 120 g či pokud jste fyzicky aktivní tak i více. Dávka inzulínu Fiasp 1 j. na 15 až 20 g sacharidů je obecně nízká a většinou nestačí (pokud nejste tak trochu předávkován tou Tresibou). Je ale pochopitelné, že vám pan doktor doporučil spíše nízké dávkování, protože těžší hypoglykémie je rozhodně nežádoucí. Pokud ale takto nízké dávkování nepostačuje, můžete dávky postupně zvednout, např. 1 j. na 10 g sacharidů. Je také možné, že mírně poklesne potřeba té Tresiby.  Pozor na noční hypoglykémie.

    Vy se asi pravidelně měříte osobním glukometrem. Měl byste v tom určitě pokračovat (4x a možná i častěji denně). Protože jste ale, podle toho co píšete, pečlivý a svědomitý, doporučil bych vám používat senzor glykémií v podkoží, např. značky Libre. Ten by vám pan doktor mohl předepsat, ale spoluúčast na léčbě je 25%, což činí asi 800 Kč měsíčně. Je to ale vynikající věc. Senzor funguje tak, že si jej poměrně jednoduše vždy na 14 dní zavedete do podkoží na rameni. Potom můžete kdykoliv v průběhu dne přiložit k senzoru čtečku a ta vám s dostatečnou přesností ukáže hodnotu. Vlastně se pak už nemusíte píchat do prstu, jen kdybyste si to chtěl ověřit. Všechny údaje jsou v paměti, přístroj domaluje i celodenní křivku. Podle toho si pak budete moci upravovat inzulínovou léčbu i jídlo.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 2 už asi 15 let. Teď beru inzulin Xultophy 40 jednotek každé ráno a k tomu na lačno Repaglinide 2 mg. Nevím, či mám dobré léky moc nezabírají mívám vysoký cukr ráno si naměřím až 15. Anna
    věk: 67 let

    Odpověď

    Milá Anno, inzulín Xultophy je určitě velmi dobrý. Je to kombinace dvou léků, dlouho působícího inzulínu a další látky, která zlepšuje jeho účinnost u diabetiků 2. typu.

    Repaglinide je lék, který má stimulovat sekreci vašeho vlastního inzulínu. Dává se před jídlem a většinou je dobře účinný u diabetiků 2. typu s kratším trváním nemoci, neboť ti mají většinou vlastní sekreci inzulínu lépe zachovalou.

    Je samozřejmě možné, že máte příliš velký příjem potravy. To musíte posoudit sama. Dietní omezení bych ale doporučoval na prvním místě. Pouze jste-li štíhlá a jíte spíše málo, tak bych dietu dále neupravoval.

    Pokud dietní opatření nezabere, tak bude pravděpodobně nutné podávat před jídly také malou dávku rychle působícího inzulínu. V tom případě bych doporučoval opustit ten Repaglinid. Také je možné ještě trochu zvýšit dávku Xultophy, ale do příliš vysokých dávek bych nešel (nad 40 j.), to bude určitě lepší přidat ten rychle působící inzulín před jídly.

    V každém případě je nutné pravidelné měření glykémií. Sama pak zjistíte, kdy a po čem vám glykémie stoupají.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak obelstít dopolední hyperglykémie u dcery, (13 let, 3xdenně Actrapid, na noc Levemir, má senzor FreeStyle Libre). Po ránu mívá konstantně 6,5-7,0 mmol/l, ale i když píchneme ranní Actrapid v dostatečném předstihu před snídaní (zkusili jsme i hodinu, což snížilo glykémii jen o 1 mmol/l) dostavují se opakovaně dopolední hyperglykémie 10-15 mmol/l, které se nesrovnají do 1,5h. Před obědem pak ale mívá normálně 4-5 mmol/l. Snídá jogurt a ovoce, pečivo - 3 jednotky. Podobně reaguje i večer. Dá se nějak vyzrát nad touto necitlivostí na inzulín? Moc děkuji za odpověď. Hana

    věk: 0 let

    Odpověď

    Milá Hano, je evidentní, že u vaší dcery se sacharidy po snídani vstřebávají hodně rychle a inzulín Actrapid se asi vstřebává naopak z podkoží poměrně pomalu, takže nestačí zabránit stoupání glykémie. Celková dávka je ale asi dostatečná, protože se to stačí do oběda postupně zase vyrovnat. 

    Řešení se nabízí hned více, dala by se vyzkoušet. 

    Snídaně by například mohla být na sacharidy chudší a zařadit by se mohla malá svačina, aby dcera neměla hlad.

    Mohli byste také dávat větší pozor na potraviny s velkým glykemickým indexem, to znamená takové, ze kterých se sacharidy uvolňují rychle. Takové bývá například sladké ovoce nebo džemy, pokud je do jogurtu přidáváte.

    Logičtější mi dnes připadá vyzkoušet některý se rychle působících inzulínů, které se vstřebávají rychleji než Actrapid. Nabízí se například Novorapid, Apidra a nebo ještě rychleji působící inzulín Fiasp. Tyto inzulíny se dávají zpravidla těsně před jídlem. Rychle zapůsobí a po asi 3 hodinách už nepůsobí skoro vůbec, takže také ani nedělají opožděné hypoglykémie. Dávka je orientačně stejná. Výhodou je, že množství se může volit teprve v okamžiku, kdy je jídlo již na talíří a skutečně víte, kolik ho bude. K takovým inzulínům je potřeba dobře volit dávku bazálního inzulínu, protože takovéto inzulíny po rychlém počátku až asi po 3 hodinách téměř nepůsobí.

    Inzulín Fiasp obsahuje stejný analog inzulínu s rychlým vstřebávání, jako je v Novorapidu. Navíc ale obsahuje ještě látku, která v místě vpichu působí rozšíření kapilár, takže se inzulín vstřebává ještě rychleji. Určitě by to stálo za zkoušku. Udává se dokonce, že působí méně často hypoglykémie, protože skutečně zapůsobí rychle k jídlu, ale pak už skoro ne.

    Samozřejmě se musíte domluvit se svým dětským diabetologem. Do té doby doporučuji zkusit ten první způsob: jíst k snídani méně sacharidů a dát si zbytek ve formě malé svačinky o 2 hodiny později.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Na diabetes 2. typu píchám Humalog Mix a užívám nově lék Synjardy. Hodnoty se mi snížily na 6-8 mmol/l, ale mám intoleranci na metformin s opakujícími se průjmy. Je možné užívat jiný lék ke kombinaci s inzulínem, ale s jinou léčebnou látkou než metformin? Děkuji za odpověď. Eva

    Odpověď

    Milá Evo, vzhledem k tomu, že používáte Humalog Mix (v jedné či dvou dávkách?) máte diabetes 2. typu, jak píšete a asi máte také určitou nadváhu. Přidání léku Synjardy vám hezky snížilo glykémie, což je velmi dobře a bylo by škoda tedy této léčby nechat. Metformin má při léčbě diabetu řadu výhod a bylo by dobré, kdyby se vám podařilo v něm pokračovat. Nevím také, zda jste ho užívala již dříve, či zda jste jej dostala až nyní v přípravku Synjardy, který obsahuje kromě metforminu ještě empagliflozin. Adaptace na nový lék chvíli trvá a je možné, že se snášenlivost nového léku postupně zlepší. Měla byste držet dietu, pokud možno jíst méně, a to by také mohlo pomoci proti průjmům. Pokud to tedy není vysloveně strašné, zkuste to chvíli vydržet nebo brát zatím jen jednu tabletu denně, lék se pak bere 2x denně.

    Další možností je pak brát metformin a empagliflozin odděleně. Empagliflozin je dostupný jako samostatný lék, jmenuje se Jardiance. Metformin se vyrábí v řadě forem, a tak byste mohla zkusit nějakou jinou, např. Glucophage XR zatím 500 mg 1x denně, nebo Metfromin XR Teva rovněž jen zatím 500 mg. Až byste si na lék zvykla, mohla by se dávka postupně zvýšit. Metformin je dobrý a účinný lék a brání vzniku některých komplikací, které provázejí diabetes. Většina lidí jej toleruje dobře.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Beru Beru lék Siofor 500 a to 1-0-1. Znamená to, že večerní dávku mám brát až po posledním jídle, nebo po první večeři. Bohumil
    věk: 60 let

    Odpověď

    Milý Bohumile, lék Siofor (metformin) působí poměrně dlouhodobě a nemá bezprostřední účinky takového typu, že by hned snižoval hladinu glukózy. Pomáhá nastavit organismus tak, aby zejména netvořil v nadměrné míře cukr, který se pak uvolňuje zejména z jater. Tím snižuje zejména glykémii na lačno.

    Užívá se zpravidla 2x denně, ale existuji i formy, které lze brát jen jedenkrát. Jde ale o velké tablety, takže i tak je lepší to rozdělit na 2 dávky. Nezáleží tedy na tom, zda to berete po prvním večerním jídle, či až po tom posledním.

    Jen připomínám: metformin snižuje zejnéma glykémii na lačno. Tlumí tedy noční novotvorbu glukózy, aby ráno nebyla glykémie vysoká. Druhá večeře působí zcela opačně - ranní glykémii zvyšuje. Druhá večeře tedy není žádná “povinnost”, je vhodná spíše pro štíhlejší osoby, a mohla by spočívat třeba jen v zeleninovém salátu nebo jablku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj manžel má diabetes 2. typu již 19 let, jelikož byl hodně pracovně vytížen, nechodil do poradny, dietu moc nedodržoval a nechával si pouze psát léky u praktické lékařky. Nyní je již krátce v důchodu a konečně navštívil diaporadnu, kde dostal glukometr, lék Forxiga 10 mg, k tomu bere lék Glucophage 1000 mg a Warfarin 5 mg (prodělaná trombóza v minulosti). Při ranním měření před snídaní mívá cukr 7 - 12 a např. dvě hodiny po obědě i 15. Dietu dodržuje. Lék Forxiga 30 tbl. má zatím nově na zkoušku, ale cukr mu nejde vůbec dolů. Začínám mít o manžela starost, co začal užívat Forxigu je stále hodně unavený a zhubl za tři týdny 4 kg (není obézní). Chtěla bych se zeptat, jestli je naděje, že se jeho stav zlepší, nebo už je to spíše na inzulin? Předem děkuji za odpověď. Dagmara

    Odpověď

    Milá Dagmaro, některé informace si budu asi muset domyslet, ale snad se alespoň přibližně trefím do případu vašeho muže. Předpokládám, že je-li nově v důchodu, může mu být okolo 65 let a diabetes tedy má tak od svých 46 let. Není, alespoň z vašeho pohledu, obézní a v poslední době spíše hubne. K metforminu (Glucophage), který asi užíval dlouhodobě, dostal nyní ještě Forxigu. Glykémie nemá nijak tragické, ale z dlouhodobého hlediska jsou vysoké. Glykovaný hemoglobin neznám, ale typoval bych, že bude někde mezi 70 a 80 mmol/mol, což by bylo hodně.  

    U většiny pacientů bych především doporučoval pečlivě zhodnotit dietu, zejména celkový příjem kalorií a také celkové množství sacharidů v dietě. Zvýšil bych dávku metforminu na 2 x 1000 mg a pokračoval bych ještě nějakou dobru v této léčbě. Krátkodobé hubnutí bych si dovedl vysvětlit také tím, že Forxiga trochu zvyšuje množství moče a může vést k mírnému úbytku moči, kromě toho, že močí se při jejím použití může ztrácet i 50 – 70 g cukru denně.

    Když ale říkáte, že váš muž dietu drží a dále hubne, tak si myslím, že u něho se postupně vyčerpává schopnost tvořit dost inzulínu. Když bych se opětovně ujistil, že nemá v dietě více než 200 g sacharidů, že nejí nadměrně kalorickou stravu a že se pravidelně věnuje pohybu, doporučil bych mu alespoň na přechodnou dobu malou dávku inzulínu, např. Lantus, Levemir nebo Tresibu v počáteční dávce asi 12 j. večer před spaním a dávku bych postupně upravoval (během týdnů) tak, aby byly ranní glykémie mezi asi 5 a 7 mmol/l. Samozřejmě k tomu bude potřebné pravidelné monitorování glykémií, zatím vždy ráno a asi 2 hodiny po snídani. Inzulínem se nic nepokazí, když se používá správně. Není to složité, není to škodlivé a není to ani nijak zvlášť nepříjemné, zvláště když se stav postupně upraví a člověku je lépe. Až by se stav srovnal, mohl by se případně inzulín zase postupně vysadit, ale to by záleželo na okolnostech. Rozhodně bych se toho nebál. Proti tomu, co nám život jinak dává do cesty, je jedna dávka inzulínu malá obtíž. Dosavadní léky bych nadále ponechal. Mimochodem, existuje lék Xigduo, který obsahuje v jedné tabletě jak metformin, tak dapagliflozin (dapagliflozin je ta Forxiga).

    Možností je samozřejmě více a nelze je tady všechny vyjmenovat. Léků pro léčbu diabetu 2. typu existuje nyní hodně. Když ale dostatečně nefungují ani při správné životosprávě, považuji inzulín za nejlepší volbu.

    No a nakonec, abych nic nezanedbal: Pokud by se glykémie upravily, ale váš muž by se stále necítil dobře a hubnul, měl by podstoupit podrobné interní vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2. typu, neurolog mi předepsal Gabapentin, může tento lék ovlivnit zvýšení cukru v krvi? Vladislav
    věk: 64 let

    Odpověď

    Milý Vladislave, lék gapapentin obecně nemá vliv na glukózovou toleranci. Glykémie nezhoršuje ani nezvyšuje. Používá se zajména na léčbu diabetické neuropatie a jeho účinek spočívá v tom, že tlumí převody vzruchů v nervech, které vyvolávají bolesti, pálení či brnění provázející často diabetickou neuropatii. Bohužel tedy v podstatě nemoc neléčí, ale zlepšuje její snášení.

    V příbalových letácích ke všem lékům a také v informaci pro lékaře se uvádějí nyní velmi podrobně nežádoucí účinky, které mohou nastat. Údaje vycházejí z klinických studií, kdy je nutné zaznamenávat prakticky všechny i jen mírně závažné poruchy, které pacient nahlásí, nebo které lékař zjistí. Ty se potom rozdělují na časté, vzácné a velmi vzácné. Protože se lék používá hlavně u diabetiků, kteří mívají, jak známo, zvýšené glykémie, by řada pacientů jistě poctivě nahlásila její neočekávané zvýšení. Při srovnávacích studiích, kdy ale řada pacientů lék vůbec nedostávala, ale užívala místo něho tzv. placebo (tableta či kapsle bez účinné látky), tak se prokázalo, že gabapentin neovlivňuje glykémie. Z tohoto pohledu jej tedy můžete klidně užívat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku 2.typu, při kontrole mívám cukr od 7 do 9. Léčena jsem Glucophage 1000 a Glimepirid . Také mám vysoký tlak léčený přípravkem Lozap h, mám výraznou nadváhu a astma. Své lékařky jsem se ptala na ten nový lék. Řekla mi, že nemám věřit všemu, co si kde přečtu... Tak nevím, myslela jsem si, že 3 užívané prášky nahradím jedním.... Můžete mně k tomu něco napsat a poradit mi. Děkuji za pochopení a pomoc. Jarmila .
    věk: 59 let

    Odpověď

    Milá Jarmilo, paní doktorka má nejspíš pravdu. Dnes již existuje celá řada léků na diabetes 2. typu. Jsou kvalitní a dají se různě kombinovat. Kromě inzulínu však neexistují žádné, které by dosavadní fungující léky nahradily. Základem je vždy dieta a samozřejmě všichni víme, že s dietou je to obtížné. S přibývajícím věkem se méně a méně pohybujeme a k jídlu by nám ve skutečnosti stačilo velmi málo. Pak by také nebylo třeba tolika léků. To je ale jenom to kdyby....

    Nevím, který lék máte konkrétně na mysli. Pro většinu pacientů je základním lékem metformin (např. Glucophage), který se podává v dávce 2 000 mg a někdy i více. Je účinný a bezpečný. Když to nepostačuje, přidávají se k němu léky další. Jednou z možností je ten glimepirid, ale možností je mnohem více.

    Možná jste měla na mysli léky, které zvyšují vylučování cukru močí, tzv. glifloziny. Ty dobře fungují, ale kdyby se porovnávaly s metforminem, nebyly by lepší. Proto se k němu spíše přidávají. Dále se používají injekční léky, které snižují chuť k jídlu, stimulují trochu sekreci inzulínu a zlepšují jeho působení (tzv. analoga GLP-1). Také celkem dobře fungují a většinou se dávají spolu s metforminem. Možností je skutečně více a lékaři by ze všeho nejraději doporučovali snížení kalorického příjmu v jídle, protože to je nejzdravější a nejpřirozenější a pokud to někdo skutečně dokáže, působí to lépe než většina léků.

    Jsou ale také situace, kdy opravdu klesá schopnost vytvářet inzulín. A ten se dá nahradit jenom injekcema inzulínu.

    Hodnoty 7 až 9 znějí celkem dobře. Jenže to jsou asi hodnoty na lačno. Po jídle to bude asi více. Já se proto domnívám, že nejle špší by bylo trochu zhubnout, zlepšilo by se i to dýchání. Pokud se to nepodaří, můžete skutečně dostat některý z novějších (ale zdaleka nikoliv zázračných) léků. Nejspíše by se přidaly k tomu metforminu, jehož dávku bych doporučoval zvýšit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, ja sa chcem poradit beriem lieky na cukrovku Glucovance 500mg-5mg ktore uz nie su na Slovensku. Poradte mi nahradu, dali my ine, ale som na ne alergicka. Dakujem, cukor mavam od 9 az 15, datun nar. 1954. Anna

    Odpověď

    Milá Anno, Glucovance je pevná kombinace dvou léků, a sice metforminu a glibenclamidu. Jak metformin, tak glibenclamid, jsou dostupné v řadě přípravků jako jednotlivé léky, tak i jako kombinace (např. Glibomet). Pod pojmem alergie se rozumá úplná nesnášenlivost určitého léku na imunologickém podkladě. Pokud se skutečně jedná o alergii, pacient tento lék nemůže užívat ani ve formě jiného léčebného přípravku. Proto se spíš domnívám, že se nejedná o pravou alergii, ale spíš, že vám po léku nebylo dobře. To ale musíte posoudit s vaším lékařem, který by pak mohl vyzkoušet nějaký jiné přípravek.

    K dispozici je dnes velká škála různých léků na diabetes 2. typu. Mezi zcela základní však patří metformin (který je obsažen také v Glucovance) a byla by škoda jej neužívat. Pokud by se ale jednalo o alergii, pak byste skutečně tento lék brát nemohla. Metformin se kombinuje s mnoha dalšími léky.

    Vy byste ale měla vědět, že glykémie mezi 9 a 15 mmol/l jsou příliš vysoké. Především byste tedy měla držet dietu, zejména omezit celkový kalorický příjem. To je skoro důležitější, něž léky. Bude-li to možné, pokračujte v léčbě metforminem, aspoň v dávce 2x 850 mg nebo i více. Nabízí se přípravky Metfromin Teva, Siofor, Glucophage a jiné. To ale ve vašem případě asi nebude stačit. K metforminu by se hodil např. nějaký tzv. gliptin. Existují kombinované léky s gliptinem a metforminem, např. Janumet, Eucreas, Jentadueto a jiné. Pokud by toto nestačilo, měl by se k metforminu přidat injekční lék (1x denně či dokonce u některých 1x týdně) tzv. analog GLP-1, např. Victoza nebo Trulicity. Tyto léky navíc snižují chuť k dídlu, což napomáhá hubnutí. Další možností je přidat k metforminu tzv. gliflozin, např. Jardiance či Forxiga.

    Možností je hodně a myslím, že vy sama se v tom nemůžete orientovat. Držte především dietu, měřte si glykémie a požadujte na svém lékaři, aby vám pomohl dosáhnout lepších výsledků. Jsem si jist, že když uvídí z vaší strany snahu, tak vám vymyslí pro vás vhodnou kombinaci. Na druhé straně je ale hloupost, aby vám rovnou předpisoval drahé léky a vy k tomu nedodržovala dietu. Pak by to stejně nefungovalo.

    Snažte se tedy mít glykémie pod 9, pokud možno i po jídle. Měřte se často a hodnoty si zapisujte. Ukažte je svému lékaři a poproste jej o další pomoc, jak vyrovnání zlepšit. Krásné pozdravy na Slovensko.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!