Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a těhotenství
379 dotazů
-
těhotenská cukrovka a hodnota nad 8 mmol/l
(20.05.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám se znepokojovat výsledkem těhotenské cukrovky, když mi poslední odběr vyšla hodnota 8,82?věk: 37 let výška: 176 cm váha: 74 kg těhotenství: 26. týdenOdpověď
Dobrý den,
neuvádíte, jestli je to glykémie lačná nebo po jídle. Hodnota glykémie nalačno by měly být do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Pokud Vám glykémie stoupla jen výjimečně, tak se nic neděje. To miminku neublíží, ale pokud byste měla glykémie opakovaně vyšší, už by to mohlo způsobit řadu komplikací.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Těhotenská cukrovka s hodnotami v normě, mohu občas mírně hřešit v jídle?
(12.05.2022)
Dotaz
Dobry den v 24tt krevni odber na ogtt 5,1 a druhy den 5,2. V testu se nepokracovalo a byla jsem odeslana do dia poradny. Nez jsem dostala glukomer hlidala jsem se, hodnoty pri prvni navsteve v dia poradne, cukr na lacno krevni odber 4,5 a "dlouhy cukr" 30. Nyni jsem v 31tt merim se glukomerem kazdy den-lacna hodnota, a 1h po jidle. Nikdy jsem neprekrocila doporucene hodnoty. Lacna max 5,1, spise kolem 4,8 a po dalsich jidlech mam kolem 6. Je tedy mozne, ze zadnou tehu cukrovkou netrpim a hodnota pri prvnim odberu na ogtt mohla byt zkreslena stresem ci nachlazenim,ktere se dostavilo 2 dny po odberu? Obedy varim normalni, mam doma 3 leteho syna. Mohu tedy obcas mirne zhresit? Sladke napoje nepiji, jen mslna me opravdu v 31tt honi:( Nemusim se tedy obavat, ze by dlouhy cukr nejak vyskocil,kdyz jsou hodnoty dle glukomeru stale v poradku? Zkousela jsem se i merit hodinu po snedeni susenky a vse bylo take v norme. Dekuji za odpoved.věk: 35 let výška: 168 cm váha: 90 kg těhotenství: 31. týdenOdpověď
Dobrý den, Váš screening je pozitivní a tudíž máte diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Pokud byste měla pochyby, musel by se test znovu opakovat. Jinak máme zkušenosti, že u každé ženy GDM probíhá jinak - některá musí přísně dodržovat dietu, u jiné stačí pouze omezení sladkého. Pokud máte hodnoty v normě, jezte pravidelně, menší porce a nemusíte to vše tak přesně počítat. Ohledně sladkého bych byla opatrná, přeci jen glykémii může zvýšit. Raději si dejte ovoce.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
dědičnost cukrovky 2 typu
(27.04.2022)
Dotaz
Dobrý den chci se zeptat měla jsem při 1 těhotenství gestacni diabetes pouze na dietě. Jaká je pravděpodobnost gestacni diabetes u 2 těhotenství? Jaká je pravděpodobnost, že po 2 porodu budu mít cukrovku 2 typu? Jsem štíhlá menší postavy rodiče cukrovku nikdy neměli pouze babička z tatovy strany cukrovku 2 typu - byla silnější postavy. Děkuji Hanavěk: 41 let výška: 159 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
riziko, že se u Vás bude těhotenská cukrovka znovu opakovat, je vysoké až 90%. Riziko následného DM 2. typu až 60%. Doporučuji cca 3-6 měsíců po porodu absolvovat kontrolní OGTT a následně kontroly u praktického lékaře 1x ročně (odběr glykémie a glykovaného hemoglobinu). Cukrovku 2. typu lze předcházet zdravým životním stylem - racionální strava a pravidelný pohyb 🙂.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
vliv kojení a spánkového deficitu na hodnotu ranní glykémie a dlouhý cukr
(22.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může hodnotu ranní glykémie a tzv. dlouhý cukr ovlivnit kojení a velký spánkový deficit. Jsem 6 měsíců po porodu a kojím každé dvě hodiny ve dne i v noci. Přes den pečuji ještě o druhé dítě. Jsem hodně vyčerpaná. Doufám, že se to zlepší zavedením příkrmů. OL mi udělala krevní odběr a dlouhý cukr byl 39. V těhotenství byl 31 a na konci těhotenství 32. Ranní glykémie je do 5,5 jenom někdy, když se mi podaří nasbírat s kojícími pauzami o trochu víc hodin spánku. Také bývá ranní glykémie vyšší když se změřím brzy po kojení. Když jsem takto často v noci vzhůru, dostávám hlad a zdá se mi, že i ten mi zvedá ranní glykémii. Po jídle vše v pořádku. Těhotenství proběhlo ve 45 letech, porod ve 46. Předchozí těhotenství ve 40 letech, porod ve 41 a tam byl OGTT test v pořádku. Děkuji za odpověď.věk: 47 let výška: 162 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
kojení, ale i nedostatek spánku ovlivňují hladinu glykémie. Při kojení většinou dochází ke snížení hladiny cukru v krvi (glukóza se zpracovává na tvorbu mateřského mléka), nedostatek spánku, stres apod. naopak hladinu glykémie zvyšují. Abychom mohli ranní glykémii hodnotit jako lačnou, musí být změřena po 8 hodinovém lačnění. Pokud během noci jíte, tak je hodnota glykémie zkreslená. Během kojení jsou pro hodnoty glykémie používané normy už jako pro netěhotnou populaci tj. nalačno do 5,5 mmol/l, HbA1C do 40 mmol/mol. Dokud budete kojit a během noci vstávat k miminku, mohou Vám glykémie kolísat. Ale doporučuji snažte se i přesto dodržovat racionální stravu, vynechat sladké a nezdravé potraviny, v noci se nedojídat sladkým, jíst pravidelně vyváženou stravu s dostatečným množstvím vitamínů, dostatek tekutin, pravidelně se hýbat, pokud to bude možné, odpočívat 🙂. 3-6 měsíců po porodu, až se srovnají těhotenské hormony, si pak dojděte na kontrolní OGTT (3 hodiny před testem a během testu byste neměla kojit). Tento test pak ukáže, zda-li Vaše cukrovka se objevila pouze v těhotenství. Následně doporučuji sledování u praktického lékaře 1x ročně.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a prediabetes
(19.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a slyšela jsem, že mnoha ženám zůstává nebo brzy vznikne prediabetes. Zajímá mě, CO má vliv na to, že některým ženám zůstává prediabetes a některým ne? Je to dáno tím, jestli ženy tu těhotenskou cukrovku léčí (dietou, inzulinem) nebo ne? Pokud se žena léčí, nezůstane ji prediabetes a naopak neléčeným zůstane?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 36. týdenOdpověď
Dobrý den,
až u 60% žen, které v těhotenství byly sledovány pro těhotenskou cukrovku, se v průběhu dalšího života může rozvinout prediabetes/diabetes mellitus 2. typu. Častěji jsou ohroženy ženy s nadváhou/obezitou, nezdravou životosprávou, nedostatkem pohybu, rodinnou anamnézou apod. Proto doporučujeme všem ženám s GDM po porodu racionální stravu a pravidelný pohyb a chodit na preventivní kontroly k praktickým lékařům (3-6 měsíců po porodu OGTT, dále 1 x ročně odběr krve). Léčba v těhotenství nemá vliv na to, jestli se cukrovka později vyvine. Ale ženy, které jsou v těhotenství léčeny metforminem nebo inzulínem, jsou považované za rizikovější a častěji se u nich cukrovka po porodu objeví.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
výsledky testu OGTT
(14.04.2022)
Dotaz
Měla sem výsledky testů OGTT (5,08 - 6,7 - 5,5) Doma glukometrem ale mívám hodnotu nad 5,3 (mám vlastní glukometrem) Jak to mám řešit? Nebo je to prostě v pořádku a glukometrem se plete? Nevím si rady děkujivěk: 29 let výška: 170 cm váha: 85 kg těhotenství: 24. týdenOdpověď
Dobrý den,
měření na glukometru slouží především k orientačnímu domácímu měření, není vždy spolehlivé. Vaše hodnota lačné glykémie během oGTT je ale již pozitivní (pokud Váš výsledek 5,08 zaokrouhlíme, je Váš výsledek 5,1 a to je již považováno za pozitivní). Doporučila bych zopakování glykémie nalačno (ze žíly, v laboratoři).
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Přenášení a vyvolání porodu
(12.04.2022)
Dotaz
Je, prosím, v pořádku názor lékaře, že mám přijít na další kontrolu den po termínu a případně se začne lehkým vyvoláním, že není kam spěchat, když jsem po předchozí sekci a GDM na metforminu 850g/2 denně? Dnes mi bylo i děláno předoperační vyšetření kvůli dohodnutí sekce, ale lékař v poradně v Motole měl tento názor.věk: 30 let výška: 164 cm váha: 76 kg těhotenství: 39. týdenOdpověď
Dobrý den,
ženy léčené metforminem/inzulínem by měly rodit okolo termínu porodu. Vždy záleží i na ostatních okolnostech - ultrazvuk plodu, těhotenský nález apod. 1 den po termínu je tedy ok 🙂
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
užívanie Diaprel 120 mg a Siofor 1000mg
(11.04.2022)
Dotaz
Dobrý deň prajem, pred 5 rokmi mi bol zistený počas 20. týždňa tehotenstva gestačný diabetes, celé tehotenstvo som zvládla veľmi prísnou dietou bez potreby inzulínu.. Po pôrode som bola prekvalifikovaná na 2.diabetes, žiaľ hodnoty sa mi z roka na rok postupne zvyšujú, tým pádom aj lieky pribúdajú a naposledy glykovaný hemoglobín 8,2%. Liečba momentálne je užívanie diaprel 120 mg a siofor 1000mg. Je potrebné tieto lieky vysadiť ak plánujem znova otehotnieťa prejsť predtým na inzulín? ďakujem za pomoc. Podotázka nemôže sa u mňa vzhľadom na vek a váhu jednať a typ LADA, a z tohto dôvodu medikamentózna liečba nie je postačujúca?věk: 38 let výška: 163 cm váha: 56 kgOdpověď
Dobrý den,
před těhotenstvím by měly být vysazeny všechny léky na cukrovku mimo metformin (siofor). Pokud nebude Siofor stačit, musí se přidat inzulín. U žen s DM 2. typu je velmi důležitá životospráva (dieta a pohyb). Diagnózu diabetu typu LADA lze zjistit stanovením protilátek proti inzulínu. Domluvte se se svým diabetologem. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
oGTT zátěžový test v těhotenství
(10.04.2022)
Dotaz
Dobry den, chtela bych se zeptat, zda by se stale dalo akceptovat prodelami oGTT zatezoveho testu na cukrovku v tehotenstvi v 29+0? Z duvodu meho pobytu v zahranici a jistych komplikaci v dostatecne brzkem navratu. Dekuji moc za odpoved. S pozdravem Petratěhotenství: 23. týdenOdpověď
Dobrý den, OGTT by mělo být ideálně provedeno mezi 24-28 tt. Pokud to není možné, tak co nejdříve 🙂. 29 tt je ok.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka. dědičnost a diabetes 1. typu
(01.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, zajímá mě pár věcí ohledně těhotenské cukrovky. Na internetu je psáno, že těh. cukrovka vzniká u žen, které mají v rodině někoho s cukrovkou 2. typu, ale u nás nikdo 2. typ neměl (matka porodila mě i sourozence s váhou cca 2,5kg). Jen děda (otec otce) měl cukrovku 1. typu. Je možné, že 1. typ má taky předpoklady pro vznik těh. cukrovky nebo se mi rozjela přímo 1. typu? Mám 1. těhotenství, věk 30, jsem štíhlá. Při ogtt v 27tt mi vyšly hodnoty po roztoku nad hranici. Teď jsem v 33tt a hodnoty na dietě mám - lačnou vždy v pořádku, po jídlech často zvýšenou. Na internetu se píše, že nejvíce těh. hormonů působí v noci a ráno - jak to že tedy nemám vyšší lačnou, když to je v těle nejvíce hormonů? Mívám zvýšené jen po jídlech, ale to už přece hormony tolik nepůsobí. Jak to? Znamená to, že můžu mít netěhotenskou cukrovku? Z hlediska prediabetu - vzniká častěji u žen, které měly vyšší lačné hodnoty nebo vyšší po jídlech? Myslíte, že podle popisu se mě prediabetes týká?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 33. týdenOdpověď
Dobrý den,
dědičnost (výskyt diabetu v rodině) je jeden z rizikových faktorů rozvoje těhotenské cukrovky. Znamená to, že pokud se u Vás v rodině cukrovka vyskytuje, máte větší riziko, že se těhotenská cukrovka u Vás může objevit, ale také nemusí. Těch vlivů je tam více - věk, pohyb, životospráva apod.
Pokud máte vyšší glykémie po jídle, mohou to být dietní chyby. Proberte konkrétní případy s Vaším lékařem.
Jestli se u Vás jedná "jen o těhotenskou cukrovku" nebo o prediabetes, ukáže až kontrolní test po porodu (oGTT za 3-6 měsíců). A i když vyjde negativně, doporučujeme pravidelné sledování u praktického lékaře (1x za rok), protože až u 60 % žen s těhotenskou cukrovkou se do 10 let může cukrovka rozvinout.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!