Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

364 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den, mam vysoke predevsim ranni hodnoty cukru. Od pani doktorky jsem dostala Glucophage 500 mg a pry si mam sama navysovat az do maxima 2000 mg. Po prvni tablete jsem mela ranni hodnotu 6,5 a dneska 5,8. Pred praskem jsem mivala kolem 6,1. Po jake dobe mam nasadit dalsi prasek? Jak poznam, ze prave uzivana davka je mala? A mohu pridavat rovnou po dalsim 500mg prasku, nebo po polovine? A kdyz budu brat prasku vice, treba opravdu casem ty 4 (abych mela 2000 mg), mam brat vsechny 4 najednou, nebo treba dva vecer a dva rano? Moc dekuji
    věk: 34 let těhotenství: 16. týden

    Odpověď

    Dobrý den, dávku Glucophage (metformin) zvyšujte cca po 3 dnech, tak aby ranní glykémie klesla pod 5,3 mmol/l. Začněte 1 tbl  po večeři, poté 2 tbl večeři, následně přidejte 1 tbl po snídani a pak 2 po snídani,  tj budete nakonec brát 2 tbl po snídani a 2 tbl po večeři.  Glucophage se užívá vždy až po jídle.  Pokud ani pak glykémie neklesne, přidává se do léčby inzulín. s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ve 26. týdnu těhotenství jsem absolvovala OGTT a testem jsem prošla (4.8 na lačno, 9 po 1h, 8 po 2h). Jelikož mám doma glukometr (Contour Plus One), tak jsem se i po OGTT občas po ránu doma změřila a až do minulého týdne jsem se ranní hodnotou vždy vešla max. do 5.3. Poslední týden mám ale ranní hodnoty na glukometru tyto: 5,6 6.0 5.7 5.4 5.5 5.6 5.7 Hodnoty hodinu po jídle za poslední týden v mezích, max. hodnota 1 h po jídle, kterou jsem naměřila byla 7. Znamenají ranní hodnoty, že se mi později rozvinula těhotenská cukrovka? Na těhotenském screeningu v 30. týdnu mi bylo sděleno, že má miminko větší obvod břicha a ptali se mě, jestli náhodou nemám těhotenskou cukrovku. Jak mám při těchto ranních hodnotách dál postupovat? Děkuji.
    věk: 37 let výška: 167 cm váha: 72 kg těhotenství: 32. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    těhotenská cukrovka se může rozvinout i později (ale nejčastěji mezi 26.-28. týdnem těhotenství). Pokud měříte vyšší glykémie nalačno, požádejte svého gynekologa/praktického lékaře nebo diabetologa, aby Vás poslal na krevní odběry (glykémie nalačno + glykovaný hemoglobin), příp. na diabetologii, aby se ověřilo, jestli nakonec těhotenskou cukrovku nemáte. 

    S pozdravem  

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je možné, že se mi cukrovka objevila po porodu syna, nebo že v těhotenství nebyla projevena? Na test na cukrovku jsem šla, ten vyšel negativně a syn se narodila s váhou 4940g a teď se mi projevuje neustálá žízeň, pocity na omdlení, zvracení, neustále se potím... Myslíte, že by to mohla být cukrovka? Musím teda ještě zmínit, že od porodu jsem zhubla 22kg, jestli může být možné, že cukrovku spustilo i tohle? Děkuji
    věk: 22 let výška: 170 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    cukrovka se může objevit kdykoliv, tedy i po porodu. Doporučuji vyšetření u Vašeho praktického lékaře. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zjistila jsem, že jsem těhotná, v předchozím těhotenství jsem prodělala GD, tak jsem si řekla, že se začnu opět preventivně měřit. Vytáhla jsem glukometr i se starymi proužky z předchozího těhotenství (cili 3 roky stare prouzky) a neverila jsem vlastnim ocim, kdyz mi nameril hodnotu 14 m/mmol, nechala jsem glukometr odpocinout a zkusila zmerit manzela a tomu nameril dokonce 30m/mmol. Je mozne, ze je to prouzky, ci ze glukometr nejak zblbnul? Hodnoty se mi zdaji extremne vysoké, tolik jsem neměla nikdy ani pri GD a manzelova hodnota ani nemluvim, pritom je zdravy. Dekuji
    věk: 26 let výška: 163 cm váha: 52 kg těhotenství: 7. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    moc omlouvám se za pozdní odpověď, byla bohužel doba dovolených.

    Proužky musí být uchovávány v suchu, bez vystavení slunci, chladu (většina vyžaduje teplotu pod 30°C), důležitá je i jejich životnost. Pokud jsou 3 roky staré, nebyla bych si jistá, že nejsou již po expiraci. Hodnoty 14 mmol/l a 30 mmol/l jsou již extrémně vysoké (jak říkáte)  a dá se předpokládat, že minimálně při 30 mmol/l by byly již příznaky diabetu (zvýšené močení, zvýšenou žízeň, hubnutí, zvýšenou únavu…). Každopádně by tyto hodnoty byly nebezpečné jak pro Vás, tak hlavně pro miminko.

    Dá se předpokládat spíše chyba proužků nebo glukometru, ale přesto  doufám, že s  ohledem na moji pozdní odpověď, jste si již nechala zkontrolovat glykémii odběrem z krve - cestou  praktického lékaře nebo gynekologa.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Psala jsem dotaz ohledně zvýšené jedné hodnoty glykémie po porodu. Ještě jsem chtěla doplnit, že glyk.hemoglobin jsem měla v těh. 28-30, jak kdy. Nyní mi ho neměřili. Děkuji. Soňa, 34 let, 170cm a 61 kg
    věk: 34 let výška: 170 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykovaný hemoglobin 28-30 mmol/l v období gestace znamená, že byla rozhodně uspokojivá kompenzace během těhotenství. Pokud hodnota 28 mmol/l byla na počátku ještě před zahájením diety nebo terapie, tak to ukazuje, že pregestačně byly glykémie pravděpodobně úplně v pořádku a neměla jste pregestační diabetes nebo prediabetes.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,v těhotenství jsem měla těh cukrovku,která byla léčena dietou. Nyní 6 měsíců po porodu kojím,v noci vstávám každé 2 hodiny, přes den pečuji ještě o druhé dítě, takže toho moc nenaspím. Nyní ogtt test na lačno 5.0, za 2 hodiny 7.9.Doma se měřím teď skoro každý den na lačno a po jídlech a za tu dobu jsem to měla asi 2x 9.2 po hodině, po 2 hodinách mám kolem 5-6 hodnotu. Po 2 hodinách tedy vždy dobrá hodnota. Mohou někdy vyskočit glykémie i zdravému člověku (např. 30 měření ok a 3 zvýšené)? Jedná se už o prediabetes? A mám se měřit za hodinu nebo dvě? Věk 34, 61kg a 170 cm. Děkuji
    věk: 34 let výška: 170 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    oGTT by ideálně mělo být provedeno až po ukončení kojení, protože jak sama říkáte klidné noci bez stresu rozhodně nezažíváte + hormony uvolňované během kojení mohou ovlivňovat glykémie. Váš výsledek vyšel na hranici pro poručenou glukozovou toleranci -  je to otázka zda to nehodnotit jako úspěch :) Ideální výsledek 2 hodiny po jídle by měl být pod 7,8 mmol/l, ale období provedení nebylo úplně ideální.

    (viz dotaz v části cukrovka a těhotenství z 20.7.2023)

    I u zdravého člověka se může dostat hodnota glykémie po jídle jednorázově nahoru -  hlavně na glukometru, kde je i určitá odchylka měření. Ale rozhodně by tam neměla být často. Např. hodnoty nad 11 mmol/l budí už podezření přímo na diabetes. Důležitá je i rychlost poklesu vystoupané glykémie. U Vás je do 2 hodin po jídle glykémie na 5-6 mmol/l - to je rozhodně pozitivním znamením. Jednoznačně nemůžu rozhodnout zda již nejste na úrovni prediabetu (porušené glukozové tolerance) -  ale jednalo by se pouze spíše o počátek.

    Já doporučuji zopakovat oGTT po roce, ale hlavně v období, kdy nebudete kojit a nebudete např. nemocná. Prozatím zařadit pravidelný pohyb a alespoň racionální (zdravou) stravu s omezením množství jednoduchých cukrů.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. V testu ogtt jsem po 60min měla hodnotu 7,8 a po 120min 8,2. Je to v pořádku? I v minulém těhotenství jsem měla druhou hodnotu vyšší než první. Bylo mi řečeno že cukrovku nemám. DĚKUJI
    věk: 42 let výška: 171 cm váha: 80 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    přestože častěji bývá vyšší glykémie po čisté glukóze v 1. hodině a pak pokles v 2. hodině, tak to tak nemusí být jednoznačně vždy.

    Diagnostická kritéria oGTT jsou pro gestační diabetes

    nalačno ≥ 5,1mmol/l -  potvrzeno druhým měření

    v 60minutě ≥ 10,0 mmol/l

    ve 12minutě ≥ 8,5 mmol/l

    Pokud jste splnila i lačnou glykémii pod 5mmol/l, tak dle současných diagnostických kritérií opravdu gestační diabetes nemáte.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, pri 3. tehotenstvi mi byla diagnostikovana tehotenska cukrovka. Rodila jsem nakonec s minus 10kg diky prisne diete a medikaci (brala jsem 2000 Glucophage XR a 38j Tresiby na noc + Fiasp pred jidly,bohuzel),nyni mam skoro 4 tydny po porodu dole zatim 16kg. Hodnoty mam ovsem zvysene,zejmena lacne. Snazim se i nadale dietu dodrzovat, ale i tak mam lacne hodnoty 5,8-6,5, po jidle jsem vetsinou v limitu,ale nekdy mi to vyleze az k 9. Podle lekaru u Apolinare mam ocividne prediab,nebo dokonce diabetes. Na kontrolni OGTT test mam jit az 6 mesicu po porodu,nyni jsem zcela bez medikace. Mam z toho vsak obavu,proto se hlidam a merim dal,hlidam stravu,pohyb… Jak jsem vsak zjistila,napr. prediabetes se v Praze prakticky na diabetologiich nehlida,staci OGTT test jednou za rok/dva u praktika a stejne tak naber dlouheho cukru. 10 let jsem resila zazivaci problemy apod.,vzdy slysela,ze mam divne hodnoty cukru a vic nic. Az v tehotenstvi,hned na zacatku,jsem zacala navstevovat diabetologii a konecne mi telo funguje jak ma,je mi moc dobre. Ale mam obavu,ze vlastne nejsem (a protoze hodnoty mam spise na prediab,tak asi neni nebudu) hlidana. Je mozne se napr. do IKEMu,nebo nekam jinam (kam?) dostat i s prediabetem,pripadne resit muj zdravotni stav drive,nez z tech 6 mesicu? Dekuji moc,krasny den!
    věk: 35 let výška: 160 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokusím se aspoň trochu uchopit Váš dotaz.

    Podezření na prediabetes, případně diabetes je možné vyslovit už při stanovení glykémie na glukometru ≥ 7,0 mmol/l (nezávisle na době od jídla). Což Vaše hodnoty kolem 9mmol/l splňují. Prediabetes (diabetes) je pak nutné potvrdit, případně vyloučit odběrem lačné glykémie ze žilní krve, případně oGTT. 

    U lačné glykémie ze žilní krve  je prediabetes 5,6-6,9 mmol/l, samozřejmě je ale nutné doplnit celé oGTT k vyloučení diabetu. Ve 120 minutě oGTT znamenají hodnoty 7,8-11,0 mmol/l  poruchu glukózového metabolismu (prediabetes). Teoreticky je možné pro diagnózu prediabetu využít i glykovaný hemoglobin, ale jeho používání je u nás stále omezené  -  zde by platila hodnota (≥ 39 mmol/mol ale < 48 mmol/l)

    oGTT se po porodu dělá až po půl roce (a to v případě, že již nekojíte, nebo již jen minimálně), aby se vyhnulo zkreslení stresovými stavy, uvolňovanými hormony…

    Prediabetes (porucha glukozového metabolismu) se opravdu nejčastěji řeší pouze režimovými opatřeními -  pohyb, dietní opatření, redukce hmotnosti. Důležité je i mít správně kompenzované případné další nemoci (např. arteriální hypertenzi = vysoký krevní tlak, hladiny cholesterolu…).

    Farmakologická léčba prediabetu (podávání léků) je doporučeno dle české diabetologické společnosti pouze v případech, že nedošlo k dostatečnému snížení glykémií režimovými opatřeními a současně se jedná o diabetika mladšího 60 let věku, který má přítomný alespoň jeden další rizikový faktor BMI ≥ 35, hypertriglyceridemie, snížený HDL cholesterol, arteriální hypertenze, kardiovaskulární onemocnění v anamnéze, výskyt diabetu 2. typu u rodičů nebo  gestační diabetes v osobní anamnéze. Doporučována je pouze terapie metforminem, jiné typy terapie zatím doporučovány u prediabetu nejsou. 

    Díky zmínce o gestačním diabetu (na konci doporučení k farmakologické léčbě prediabetu) a věku byste do této kategorie mohla spadat i vy.

    Důležité je, že metformin se nedoporučuje podávat během kojení.

    Základem léčby jsou režimová opatření,  léčba má být zahájen až když po určité době nefungují.

    Osoby s prediabetem většinou opravdu sleduje praktický lékař, který může psát i metformin. Kapacita diabetologů je omezená a tak byste se musela individuálně s některým domluvit, zda je schopen Vás vzít do své péče. Často, ale hledají obtížně místa i pro nové diabetiky, kteří potřebují vyšší řadu terapie, kterou již praktický lékař nemůže psát. Ale třeba budete mít štěstí a vyjde Vám to.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ve 25tt jsem byla v laboratoři na OGTT během testu jsem vypila cca 250 ml čisté vody, mohlo to test ovlivnit? Nevěděla jsem, že by se během testu nemělo pít. Teď z toho mám výčitky, nyní jsem ve 31 tt. Výsledky vyšly takhle ranní 4,93 mmol/l, po 60 minutách 7,53 mmol/l, po 120 minutách 6,67 mmol/l. Děkuji za odpověď.
    věk: 22 let výška: 158 cm váha: 64 kg těhotenství: 31. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    test je opravdu stanoven na 75 g glukózy v 300 ml vody. Pokud jste vypila vodu navíc až po prvním odběru a následném vypití sladkého, výsledek lačné glykémie ovlivněn není. Takže první hodnota je v pořádku.

    250 ml vody navíc by asi mohlo lehce změnit rychlost vstřebávání glukózy a možná lehce ovlivnit po vstřebání celkový objem tekutiny v žilním systému a tím pádem lehce glykémii snížit, ale Váš výsledek byl po 60 minutách - 7,53 mmol/l, po 120 minutách 6,67 mmol/l.

    Norma je v 60. min < 10,0 mmol/l, ve 120. min < 8,5 mmol/l. 

    Nejsem odborník na fyziologii ani biochemii (kam by tento dotaz spíše spadal), ale myslím si, že 250ml vypité čisté vody by nemělo udělat tak velký výsledný rozdíl, aby jste se bez těch 250 ml dostala do pásma gestačního diabetu (alespoň ne na základě prostých změn objemu tekutin v krvi).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, hodnota na lačno 5.06 mi bylo řečeno, že je to v pohodě. Je to tedy ok nebo již řešit? Jsem těhotná Děkuji
    věk: 36 let výška: 160 cm váha: 67 kg těhotenství: 14. týden

    Odpověď

    pozn. redakce:

    Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

    Dobrý den,

    protože nevím v jakém týdnu těhotenství jste, tak Vám mohu poskytnout jen základní informace.

    Screening (testy) na gestační diabetes (cukrovku v těhotenství) se skládají v České republice dle doporučení České diabetologické společnosti ze dvou kroků.

    1. fáze testování se dělá do 14. týdne těhotenství a zahrnuje lačnou glykémii (ze žilní krve)

    glykémie nalačno

    < 5,1 mmol/l je v normě (Sem byste spadala dle doporučení i vy, pokud jste do 14. týdne)

    ≥ 5,1 mmol/l (5,1 a více) vyžaduje opakování lačné glykémie

        - Pokud i druhé měření je ≥ 5,1 mmol/l, odpovídá to gestačnímu diabetu

        - Pokud první měření je vyšší a druhé < 5,1 mmol/l, je doporučeno provedení oGTT již v tomto čase

    2.  fáze testování je mezi 24.-28. týdnem

    -  začíná se zase glykémií nalačno

    < 5,1 mmol/l  -  těhotná podstupuje oGTT (Pokud jste v této fázi těhotenství a máte 5,06 měla byste být poslána na oGTT)

    ≥ 5,1 mmol/l -  glykémii nalačno je nutné co nejdříve opakovat (NE ve stejný den)

         - Pokud je i druhé měření ≥ 5,1 mmol/l, je to bráno jako gestační diabetes

         - Pokud první měření je ≥ 5,1 mmol/l a druhé < 5,1 mmol/l, je doporučeno provedení oGTT

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!