Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

918 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 2 stupně od 33 let. Zarazila mě nyní hodnota c-peptidu na lačno 750. Měla jsem za to, že obézní diabetici 2 typu mají hodnoty c - peptidu nad normu. Nemohu mít jiný typ diabetu než tu 2? Tereza
    věk: 47 let výška: 160 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milá Terezo, C-peptid je pomocný ukazatel při sledování diabetu. Jeho přítomnost svědčí o tom, že je člověk schopen si tvořit svůj vlastní inzulín (C-peptid je součást molekuly, která se uvolňuje od pro-inzulínu ve chvíli, kdy se uvolňuje inzulín).

    Hladiny C-peptidu jsou ovšem velmi variabilní. Osoby s nadváhou mívají tzv. inzulínovou rezistenci a aby se přímo neprojevil diabetes, musejí produkovat větší množství inzulínu. Proto také mívají vyšší hladinu C-peptidu.

    Když se dále inzulínová rezistence zvětšuje, beta buňky pankreatu již nestačí někdy produkovat více inzulínu a projeví se diabetes. C-peptid může být stále ještě zvýšený. Časem se ale beta-buňky unaví a nejsou schopny vyrábět více inzulínu nebo jejich schopnost dokonce klesá. V té chvíli pak klesá i hladina C-peptidu, ale u diabetu 2. typu prakticky nikdy nezanikne zcela.

    Může se také stát, že vaše porucha je vynikajícím způsobem kontrolována. Třeba léky, nebo díky pohybu a zhubnutí. Tím se může zlepšit citlivost vůči inzulínu a tudíž není nutná jeho další nadprodukce – a C-peptid klesá.

    Jak vidíte, C-peptid je opravdu jen pomocný ukazatel. Rozmezí normálních hodnot je velmi široké V diabetologii má vyšetření význam hlavně pro odlišení diabetu 1. typu a diabetu 2. typu. U rozvinutého diabetu 1. typu je hladina C-peptidu velmi nízká nebo nulová.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam nadvahu a obcasne kozni priznaky cukrovky (vyrazky atd). Po kave s mlekem jsem si domacim glukometrem meril cukr a nameril jsem 4,6. Je mozne, ze mereni bylo nepresne? Stava se v praxi, ze pacienti maji nalacno normalni hodnoty a po jidle nebo ogtt hodnoty cukrovkove?
    věk: 30 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    přesnost měření opravdu potvrdit nemůžu. Je možná povolená odchylka při měření glukometrem, ale stejně tak může dojít k chybě glukometru, nebo špatnému technickému provedení měření. Hodnota 4,6 mmol/l je zcela normální hodnota a může se po kávě vyskytnout (pokud jste neměl na mysli 14,6 mmol/l, to už by u zdravého jedince bez diabetu rozhodně být nemělo).

    U diabetika mohou být normální lačné glykémie, ale pozitivní nález při oGTT.  Vaše slinivka zatím může mít dostatečnou funkci (dostatečně pracovat), aby dorovnala hladinu cukru v krvi přes noc, ale buňky v ní už např. nedokážou vytvořit, případně uvolnit dost inzulinu po jídle. Právě z tohoto důvodu bylo zavedeno používání oGTT, jež umožnilo podstatně vyšší záchyt diabetiků, než jen lačná glykémie, nebo jen glykovaný hemoglobin.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, několik let užívám statiny na cholesterol. Při změně praktického lékaře jsem měla v létě 2023 při odběrech vyšší glykemii (5,7) a hodnotu glykovaného hemoglobinu 35. Při dalším odběru jsem měla ranní glykemii 5,57, nyní při další kontrole jsem měla ranní glykemii 5,3 a glykovaný hemoglobin 42. Glykemii si kontroluji glukometrem (vím, že poskytuje jen orientační hodnoty), ranní glykemii mívám okolo 5,4-5,9, po jídle max. 7,8, hypoglykemii jsem nikdy neměla. Nyní mi byl praktickým lékařem kvůli glykovanému hemoglobinu 42 nasazen metrofmin na ochranu slinivky. Nemůže nastat hypoglykemie při jeho užívání, když mám hodnoty hraniční? Je možné ještě nějaké vyšetření, na jehož základě lze stanovit, zda mám prediabetes, nebo již diabetes, event. vaše doporučení pracoviště k jeho provedení? Mám doporučení na stravu se 175, event. 225 g sacharidů, ale mám prokázaný gen obezity a domnívám se, že je to na mne dost, pro hubnutí mám vyzkoušených 145 g sacharidů. Každé kilo dolů mi dá obrovskou práci, neboť z fyzických důvodů nemohu mít tolik fyzické aktivity, jak bych potřebovala mít. Děkuji za odpověď. Marie
    věk: 63 let výška: 180 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milá Marie, pre-diabetes nejspíš skutečně máte a měla byste dbát na svoji dietu a pohybový režim. Rozhodně by pro vás byla vhodná dieta se 175 g sacharidů nebo klidně i méně a měla byste se snažit zhubnout.

    Metformin je pro vás bezpečný a užitečný, hypoglykémii vám určitě nevyvolá. Metformin sám o sobě nepůsobí hypoglykémii. Může se tak stát jedině v kombinaci s jinými léky, které zvyšují sekreci inzulínu, což metformin není.

    Žádné další specializované vyšetření není potřeba. Výhodné by bylo, kdyby vás sledoval nějaký lékař, který by povzbuzoval vaši snahu snížit váhu a udržovat v rámci vašich fyzických možností pohybovou aktivitu a čas od času vám zkontroloval glykémii. Prevence zhoršování glukózové tolerance leží ale zcela ve vašich rukách. Měla byste dospět k přesvědčení, že to má smysl a že jste ochotná pro to něco dělat. Lékaři vám mohou lépe vysvětlit principy diety a možnosti pohybu konkrétně pro vaši osobu, ale vy jste ta rozhodující osoba, na které bude záviset úspěch. Diabetes v současné době nemáte, ale co není, může být. Je zbytečné podstupovat v současné době další testy.

    Doporučení redakce:

    podívejte se na na naše Fotojídelníčky zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek zvolte si v Typu diety množství sacharidů na den, vyberte, zda chcete svačiny (5 jídel denně), či jen 3 jídla denně (bez svačin), udejte počet dnů jídelníčku a klikněte na Generovat náhodně... Jídla můžete samozřejmě dle chuti měnit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měsíc jim správně, vařím z průmyslově nezpracocanych potravin, bez jednoduchých cukrů a bez pečiva. Po jídlech mám hodnotu 6-7,5 ale mám problém na lacno ráno mám 6,5 většinou. Jim 3x denně, vyhovuje mi to. Nevím jak ten ranní cukr snížit. Když se změřim po snídani tak mívám 6. Nevím co jiného dělat. Pohyb mám procházky, stres nemám.
    věk: 32 let výška: 170 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Dobrý den Jano, 

    moc vám gratuluji k takovému velkému odhodlání, věřím, že vás to stojí mnoho úsilí. Dle toho, co píšete, to děláte dobře. Teď už je jen potřeba vydržet. Čím více půjde vaše váha dolů, tím více se bude snižovat vaše inzulínová rezistence (vaše buňky přestanou být obklopeny tukem a bude se k nim lépe dostávat váš inzulín, který tvoříte ve slinivce břišní) 

    Pro lepší kompenzaci diabetu se doručuje  redukce o 10 % hmotnosti. 

    Na lačnou ranní glykémii bohužel neexistují moc páky kromě léků. Ještě můžete zkusit zařadit lehkou procházku večer nebo posunout čas večeře tak , aby byla nejdéle 2 hod před spaním. 

    Vydržte, cílené výsledky se jistě brzy dostaví. 

    Doporučení redakce: podívejte se ještě na tuto odpověď https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-namatkove-se-merim-glukometrem

    dále doporučujeme vyzkoušet dietu s definovaným množstvím sacharidů na den zde https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Při periodické prohlídce mi zjistili, že mám zvýšený cukr hladina 5,6. Prosím mám si opatřit už nějaké léky ?
    věk: 71 let výška: 177 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    fyziologická hodnota glykémie nalačno je do 5,5 mmol/l. Pokud se jedná o jednorázové zvýšení, nejedná se o nic závažného a není třeba žádných opatření.

    Opakovaná hodnota nad 7,0 mmol/l již znamená diabetes.

    Pokud máte vyšší cukr nalačno opakovaně, (tedy minimálně dva odběry), pak je vhodné ještě doplnit vyšetření oGTT (zátěžový test) a hladinu HbA1C. Více viz například https://www.cukrovka.cz/poradna/zvyseny-cukr-na-lacno

    Kombinací výše zmíněných vyšetření (HbA1C, oGTT, minimálně 2x nalačno nad 5,5 mmol/l) lze zhodnotit Váš metabolizmus cukru.

    Vidím, že nemáte nadváhu, Vaše hodnota glykémie je navíc na hranici normy. Doporučuji Vám tedy racionální stravu, kontrolu glykémie nalačno v odstupu cca půl roku a pokud bude opět nad 5,5 mmol/l, doplňte si Výše uvedená vyšetření.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Prosím.Pokud jedinec chodí na peventivní prohlídky a nebo při jiné návštěvě lékaře a jeho glikemie při odběru nepřesahne 5.6,muže se spolehnout že nemá prediabetes nebo cukrovku?A lekař říká že testy jsou zbytečné.Ptam se proto že můj syn užival prednison 3 týdny od 20 do 5mg. a glik.hemoglobin měl 45,ale teď už po třech letech jsou jeho glik.na lačno v normě.Glik.hemoglobin 38 a gluk.5.4.Konzumuje normalní bežné potraviny, nedrží dietu a ani se jinak neomezuje.Dekuji za odpoveď a přejí krasný den. Martin
    věk: 74 let výška: 163 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milý Martine, váš syn má normální hodnoty glykémie i glykovaného hemoglobinu. Nemá tedy diabetes a není potřeba žádná léčba.

    Určitý sklon ke vzniku diabetu mít ale může, protože v minulosti spíše nižší dávky Prednisonu u něho vyvolaly lehkou poruchu. Stejně jako všichni ostatní lidé by si tedy měl být vědom, že správná životospráva, dostatek pohybu a prevence nadváhy jsou obecně prevencí pozdějšího vzniku diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik a má diabetoložka už delší dobu neordinuje,mám inzulín na cca týden,kdo mi může napsat recept,jiní diabetologové nové pacienty nepřijímají,předem děkuji za radu. Jiří
    věk: 48 let výška: 198 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Jirko,

    mělo by být pravidlem, že když lékař ukončuje provoz svojí ordinace, měl by zajistit svým pacientům pokračování léčby v jiné ordinaci. V tomto případě se tak nestalo, možná proto, že lékař musel ukončit svou činnost z náhlých důvodů, které neočekával. Ať tomu bylo jakkoliv, měli by i pacienti sami na to dbát a pokud vidí, že lékař neordinuje, měli by si hledat místo další péče také sami, a to včas. Setkávám se velmi často s tím, že to nechávají na poslední chvíli.

    Vy byste nyní měl rychle informovat svého praktického lékaře a požádat jej o pomoc. On může být v kontaktu s okolními diabetology a vyjednat vám pomoc. On sám ale inzulín předepisovat nemůže, tak to po něm ani nechtějte. Kromě toho byste jako první pomoc mohl kontaktovat nejbližší interní nemocnici a v její příjmové části si vyžádat jednorázovou pomoc - tedy předpis.

    Kromě toho byste měl co nejdříve kontaktovat vaši nejbližší kancelář zdravotní pojišťovny, u které jste pojištěn, nejlépe osobně. Oni by vám měli dát seznam diabetologů v okolí, ale lepší by bylo, kdyby je sami hned kontaktovali a vyžádali si vaše převzetí do péče.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám málo drasliku v krvi je možné, že mi lék glukophage 750 2x večer, toujevo 43 j a 1x týdne ozempic. Děkuji za Vaše vyjádření. Vera
    věk: 68 let výška: 163 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Vero,

    Glucophage, Ozempic  ani inzulín Toujeo nesnižují hladinu draslíku. Tu nejvíce snižují tzv. diuretika, které se používají při otocích, při srdeční nedostatečnosti, při vysokém krevním tlaku a při některých nemocech ledvin. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Když mám naměřený cukr 14 kolik si mám píchnout jednotek insulinu apidry,o kolik mi jedna jednotka sníží cukr
    věk: 50 let výška: 160 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    je správné, že se zajímáte jak zkorigovat hodnoty glykémie do cílových mezí. Jen mám málo informací, abych Vám mohla dát konkrétní doporučení. Dávka inzulínu vždy vychází z hladiny glykémie před jídlem, z plánování pohybu po jídle a zejména záleží na tom, kolik gramů cukru budete jíst. Pro stanovení dávky inzulínu pro korekci zvýšené glykémie potřebuji znát vaši celkovou dávku inzulínu. Pak se použije výpočet 110: celková dávka inzulínu. Například aplikujete-li si na den inzulín v celkové dávce 50j. pak výpočet vypadá takto 110:50=2,2. Pak lze říci, že 1 j Vám sníží glykémii cca o 2 mmol/l. Říkáme tomu korekční faktor. (Při pohybu to bude víc, pokud sedíte, může to být například jen 1-1,5 mmol/l). Pokud tedy máte např. odpoledne glykémii 14,0, tak přidáním 4 j inzulínu by Vám měla glykémie klesnout o cca 8 mmol/l. Tento výpočet platí pro našeho modelového pacienta, který má celkovou denní dávku inzulínu 50j.

    Protože nevím jakou máte celkovou dávku inzulínu, budete si muset svůj korekční faktor spočítat sám podle výše uvedených doporučení.

    Více informací například na: https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak můžu vysvětlit cukrovkáři, že na léky, které snižují hladinu cukru v krvi nemůže jíst sladké?

    Odpověď

    Milá Lucie, položila jste spíše řečnickou otázku, asi byste si postěžovala. Jinak ale vůbec nic neuvádíte, co by se týkalo zdravotního stavu.

    Při léčbě diabetu se snažíme zejména předcházet dlouhodobým komplikacím diabetu, které vyplývají ze zvýšených hodnot glykémie. Přitom se snažíme co nejméně narušit běžný život pacienta a učinit mu léčbu snesitelnou.

    Vhodné stravování, výběr potravin a celkové kalorické vydatnosti volíme individuálně, přičemž se snažíme dosáhnout následujících cílů:

    1. Zabránit nadměrnému vzestupu hladiny glukózy během celého dne. Zpravidla se snažíme, aby hodnoty nebyly ani po jídle nad 10 mmol/l, na lačno pokud možno mezi 4 a 7 mmol/l.
    2. Zabránit výskytu hypoglykémií, přičemž u mladších osob a osob které hypoglykémie dobře rozpoznávají akceptujeme občasné mírné hypoglykémie, které nenarušují běžnou denní aktivitu
    3. Zajistit přiměřenou výživu, to znamená zejména předcházet obezitě, ale na druhé straně u osob štíhlých předcházet podvýživě
    4. Předcházet cévním komplikacím diabetu, které mohou vyplývat s vysokého příjmu tuků, zejména živočišných

    Pokud se nám dosahovat těchto cílů daří, tak celkem příliš do pacientovy dietní životosprávy nezasahujeme, i když se nám někdy může zdát zvláštní. Dobře léčená osoba s diabetem, která nemá sklon k obezitě, může klidně jíst občas něco sladkého, co jinak obecně pacientům s diabetem nedoporučujeme. Pokud člověk umí dobře odhadnout množství sacharidů a umí tomu přizpůsobit léčbu, může si občas dát zmrzlinu, kousek čokolády, dortík a podobně. Je zlozvykem některých lékařů a mnoha osob v okolí sledovat zvědavě, co pacient s diabetem jí, a komentovat to.

    Takže si z mojí odpovědi vezměte, co chcete. Pokud si váš syn, druh, manžel či rodič vede s diabetem dobře, nechte to na něm a nemluvte mu do jeho dietních zvyků. Pokud systematicky tloustne či má velmi rozkolísané glykémie, v klidu mu doporučte dietní edukaci u odborníků.

    Poznámka redakce:

    možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!