Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
954 dotazů
-
Hodnoty glykémie u syna
(18.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, Sama mám prediabetes, pořídila jsem glukometr a cca čtyři dny si měřím cukr v krvi. Můj syn 10 let vše sleduje a projevil o měření zájem. Poprvé jsme změřili jeho hodnoty jen tak po ránu (čili na lačno, ale je léto, děti běžně jedí sladké zmrzliny) a synova glykémie byla zvýšená... Cca 6,2 ... Řekla jsem si, že nebudu nic řešit. Dnes(jiný den) však syn snídal sladkou přesnidavku(taková ta komerční sklenička z obchodu) a cca hodinu a půl po té, přišel, že by chtěl opět změřit. Řekla jsem si proč ne, ale následně mě docela překvapila hodnota 12,8... Chtěla bych se zeptat, zda je toto důvod navštívit lékaře, či mohu tyto hodnoty naprosto ignorovat, já jej také neměřila z účelu nějaké diagnostiky, ale spíše abych podpořila synův zájem. Muž se na mě zlobí, že vymýšlím blbosti. Já budu ráda věřit tomu, že je syn naprosto v pořádku, ale nerada bych něco opravdu podcenila. Děkuji za radu, zda je lépe lékaře informovat, nebo ne.věk: 10 let výška: 146 cmOdpověď
Milá Jitko, nejspíš to opravdu bude šum vyvolaný nepřesnostmi při měření a tím, že váš syn něco snědl. Nicméně pokud lékaře takto informujete, nemůže to ignorovat. Dětský lékař by tedy měl vašemu synovi změřit glykémii zaručeně ráno na lačno, a to v rutinní laboratoři a nikoliv osobním glukometrem.
Poznámka redakce:
možná by Vás mohly ještě zaujmout odpovědi na podobné téma zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/jak-je-to-s-hodnotou-glykemie-po-jidle
https://www.cukrovka.cz/poradna/glykemie-7-5-mmlo/l-2-5-hodiny-po-sladkem-jidle
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diagnoza DM2 / MODY ?
(13.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, kdyz mi 25 začal jsem tloustnout bez změny životosprávy, nebylo to tloustnutí úplně standartní, začal jsem se jakoby nafukovat, jestli voda, netušim. nikdo nezjišťoval, pamatuji si, že jsem zanět v koleni a ramenu, kdyz dnes koukam na fotky z te doby, byl jsem tak zvláštně oplácanej, chodil.jsem darovat krev, takze kazde 3 měsíce testy krve. Pak náhle během 3 měsíců mi vylétl krevni cukr na hodnotu 24, záchyt, glykovanny hemoglobin 117. Byl muj stav předzvěstí? Poté tedy zahájení lécby, dieta+metformin(2x1000)+inzulin(humulin+lantus)(c-peptid 430) po nějaké dobe jsem byl schopen se zbavit inzulinu(c-peptid 800) a nějakou dobu to šlo nakonec jsem zustal na metformin 1000xr+dieta. Diagnoza DM2 mi neustale pripominala, že není možné, že jsem si ji nevyjedl, někde jsem četl, že cukrovku mohla zpusobit např. nemoc atd.. což mi trochu s výčitkama pomahalo. Četl jsem také o MODY diabetu, já mám dojem, že na mě sedí tedy spíše tento typ než klasická "stařecká" dvojka. Je to možné? Poslední věc, na kterou se chci zeptat je skutečnost, že udržet glykemii v rozumných hodnotách a to bohužel nemluvím o ranní glykemii do 5,6 mívám okolo 7, je to připadá mi čím dál složitější. Do hodnoty pod 6, je pro.mě noční běh a 40g sacharidů denně. Určitě to neni tak "jednoduché" jako před 3. lety např. Proto mi davá smysl ona Mody. Je nějaký krevní test, který bych nechal změřit a zjistil? Prosím pokud ranni glykemie je okolo 7,5 dlouhodobe, pak jde dolu a vecer mivam do 5,5. Mam strach, že glykemie 7,5 mi časem ublíží. Je možné, že to není tak horké? Omlouvam se za neučesaný sloh. Děkuju mockrát, pěkný den. Janvěk: 34 let výška: 196 cm váha: 92 kgOdpověď
Milý Jane, máte více otázek a odpovídat bez dalších znalostí vašeho stavu a vašich vyšetření je možné jen orientačně.
Pokud jste ve 25 letech věku měl nějaké kloubní onemocnění a otoky, tak je možné, že jste užíval na to nějaké léky. Často se používají kortikoidy, a to mohou vést k poruše glukózové tolerance či k diabetu 2. typu u predisponovaných osob.
Diabetes 2. typu se dnes vyskytuje i u mladých osob. Většinou je ale provázen obezitou, a tu vy nemáte.
Diabetes 1. typu v počínajícím stádiu by se asi už projevil, a tak je tato diagnóza dost nepravděpodobná. Mohly by se vyšetřit tzv. autoprotilátky: anti-GAD, anti-ZnT8, ani-inzulín, anti-IA2.
MODY diabetes existuje ve více formách a klidně byste některý s jeho typu mohl mít. K základním znakům u něho patří, že se vyskytuje v mladém věku a postihuje více členů rodiny ve více generacích (děti, rodiče, prarodiče). Je totiž silně dědičný. Prokazuje se obtížně. Je k tomu nutné specializované genetické vyšetření, které se provádí v málo laboratořích a dlouho trvá, protože se k tomu musí upravit laboratorní postup, a to se dělá většinou současně u většího množství posbíraných vzorků od pacientů. Trvá to často rok i déle. Zdravotní stav pacienta to většinou neohrožuje, protože léčba se neprovádí podle genetiky, ale podle glykémií jako u ostatních diabetiků. Genetické vyšetření se provádí např. v pražském Motole na dětské klinice. Tam se tomu systematicky věnují.
Z ranní hodnoty kolem 7,5 mmol/l zatím strach mít nemusíte. Ale určitě by vás měl sledovat diabetolog.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Žádná změna glykémie po ránu i přes zhubnutí
(30.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, před 3 měsíci jsem si nechal udělat laboratorní preventivní testy, které mi zjistily hodnotu glykémie nalačno 6,1. Mimo mírně vyššího LDL cholesterolu (horní hranice 3, já měl 3,9) a TSH (horní hranice 4,8, já měl 8,2) vše v pořádku. Součástí preventivního testu bylo i HbA1c, které mám na hodnotě 41. Hodnota 6,1 mě trochu vyděsila. Když jsem si pročetl vaše stránky včetně poradny, rozhodl jsem se, že musím určitě zhubnout a změnit stravu. Před 3 měsíci jsem vážil 94 kg (při výšce 183 cm). Rozhodl jsem se tedy jíst úplně jinak (vyřadil jsem nevhodné sacharidy - místo rýže, brambor nebo těstovin jím jako přílohy zeleninové saláty nebo třeba salát z cizrny + snažím se konzumovat hodně bílkovin). Konzumaci sacharidů jsem snížil nejprve na 200g/den a poté na 150g/den (některé dny níž). Úplně jsem přestal pít pivo (suché víno si stále dám) a začal jsem se pohybovat (např. vícedenní horské přechody, chůze do práce, kardio a posilovna). Za ty 3 měsíce se mi povedlo zhubnout o 10 kg a nyní vážím 84 kg. Když jsem se však dnes ráno měřil domácím glukoměrem, tak se hodoty nezměnily. Glykémie z prstu byla 6,3. Vím o nepřesnostech různých domácích přístrojů, ale hodnota je +/- podobná, jako jsem si naměřil před těmi 3 měsíci také domácím glukoměrem (před laboratním testem). Je to hodně frustrující, že snaha vlastně nikam nevedla. Zajímal by mě váš pohled na můj problém a mám s tím spojené nějaké konkrétní otázky (níže). Je mi jasné, že vyšetření na dálku bez větších detailů je komplikované, ale ocením jakýkoliv názor. - Jak dlouhé období hubnutí je potřeba, aby se snížení ranních glykémií po zhubnutí projevilo? - Mohou být jiné vlivy vyšších ranních glykémií? viz ty vyšší hodnoty TSH - Jak velký vliv má stres na hodnoty ranní glykémie krátce před měřením? Mám prokázaný syndrom bílého pláště a vždy (i v případě měření doma) začnu být extrémně ve stresu z očekávaných vysokých hodnot - Doporučili byste v mém aktuálním stavu léky (pokud by se potvrdila rezistence)? - Většinou doporučujete metformin. Jaká je alternativa k metforminu, pokud bych jej nechtěl z vlastního rozhodnutí brát? (i cokoliv placeného, co nejde ze zdravotního pojištění) Díky mocvěk: 40 let výška: 183 cm váha: 84 kgOdpověď
Milý Petře, diabetes 2. typu se vyskytuje výrazně častěji u osob málo fyzicky aktivních a s nadváhou. To ale ještě neznamená, že je diabetes jenom za trest, ale může se vyskytovat i u lidí, kteří nadváhu nemají. Prostě beta buňky netvoří dostatek inzulínu z různých příčin, u typu 2 to je zejména tím, že ho tělo potřebuje příliš mnoho.
Vy zaprvé diabetes ani nemáte, jen jste měl vyšší glykémie a přece jen se to zlepšilo po zhubnutí.
Léky na cukrovku nyní nepotřebujete. Jinak ale metformin je dobrý, ale vás zřejmě nemá cenu o tom přesvědčovat. Je ale možné používat např. některý z gliptinů nebo případně z gliflozinů.
Vysoká hodnota TSH může svědčit pro sníženou funkci štítné žlázy. Je to regulační hormon, jehož sekrece stoupá, když je nedostatek hormonů v štítné žláze T3 a T4. Pokud by byl nález ověřen, asi byste měl užívat nějakou substituci thyreoidálních hormonů. Snížená funkce žlázy může zhoršovat glukózovou toleranci, ale může mít také příčinu autoimunitní podobně jako diabetes 1. typu. Takže je také klidně možné, že máte latentní stádium diabetu 1. typu, a to žádnou dietou neovlivníte. Mohly by se pro jistotu stanovit autoprotilátky (anti-GAD, anti-Inzulin, anti-IA2, anti-ZnT8).
Pokud jde o stres, tak tomu věřím asi tolik jako výmluvě, když vás chytí policajt při překročení povolné rychlosti, že prostě musíte jezdit rychle, když vidíte policajta.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Dlouhodoby cukr
(29.07.2024)
Dotaz
Je vysoký? 46
Naděžda
věk: 55 let výška: 170 cm váha: 87 kgOdpověď
Milá Naďo, z jednoho vyšetření nelze dělat větší závěry, ale vaše hodnota odpovídá prediabetu a je už na hranici diabetu (hodnota 47 mmol/mol). Máte kromě toho nadváhu.
Určitě by vám pomohlo, kdybyste zhubla a držela dietu se snížením množství sacharidů.
Normální hodnota glykovaného hemoglobinu je do 40 mmol/mol. Zjevně míváte občas zvýšené glykémie, i když to při náhodném vyšetření nemusí být patrné.
Poznámka redakce:
Doporučujeme se podívat na tyto odkazy:
https://www.cukrovka.cz/diagnostika
https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika
https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes - kožní komplikace a solarium
(25.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, je možné chodit do solária, když mam diabetes a měla jsem kožni komplikace - červene suche fleky) Mínavěk: 44 letOdpověď
Milá Míno,
já nejsem velký stoupenec solárií. Dělá se to téměř jenom z estetických důvodů, že si lidé myslí, že potom budou hezčí. Ale když hezčí jsou, tak hezcí zůstanou, a když ne, solárium jim podle mého názoru moc nepomůže.
Stále častěji se uvádí, že nadměrné slunečné záření či solárium jsou spíše škodlivé a zvyšují riziko kožních národů, a to zejména u lidí se slabou kožní pigmentací. A ti s větší pigmentací to vlastně ani nepotřebují.
Jinak ale není žádná jasná souvislost mezi diabetem a nesnášenlivostí slunečního záření či solária. Červené fleky po slunci či nadměrném pobytu v soláriu jsou jistě špatné, ale naopak kožní lékaři na některé kožní afekce sluneční světlo v rozumné míře doporučují – to se poraďte s dermatologem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Medikace - mám cukrovku?
(18.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, před 4 týdny jsem byla u obvodní lékařky a glykémie z žilní krve byla 6,34. Paní doktorka mě poslala na OGTT, kam jsem zašla po týdnu. Tam mi byla naměřena ranní glykémie z prstu 7,2, takže OGTT test se nedělal. Dlouhodobý cukr byl 39. Vždy když mám jít na nějaké vyšetření, tak jsem ve stresu, takže určitý stres tam byl. Paní doktorka mi řekla, že mám upravit stravu, pohyb a přijít za 3 měsíce na kontrolu a podle výsledku se uvidí. Dnes jsem byla z jiného důvodu u obvodní lékařky, ale ordinoval zastupující lékař a nasadil mi léky Glucophage 1000 mg. Mám užívat jednu tabletku na noc. Teď nevím, zda lék začít užívat nebo počkat podle paní doktorky 3 měsíce. Stravu jsem již změnila a přidala i pohyb. Nevím, jaký vliv má stres na glykémii, ale poslední 3 měsíce jsem byla ve stresu. Prosím, můžete mi poradit? Děkuju.věk: 62 let výška: 168 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den,
odpověď pro Vás není zcela jednoznačná a chápu odlišná rozhodnutí dvou lékařů
Správně by měla být znovu stanovena lačná glykémie ze žilní krve a pokud bude pod 7 mmol/l, provést rovnou oGTT. Na jednoznačnou diagnózu diabetes mellitus byste měla mít alespoň 2x lačnou glykémii 7 mmol/l a více - stanovenou ale ze žilní krve (ne glukometrem) nebo pozitivní oGTT. Protože poslání do laboratoře ve většině ambulancí není hned možné, často si při oGTT ověřují v ambulancích glykémii nalačno glukometrem.
Minimálně máte prediabetes - vyšší glykémie nalačno (5,6 mmol/l a výše) + glykovaný hemoglobin 39 mmol/mol.
Při prediabetu je jako základ doporučena dieta, pohyb a redukce hmotnosti. Dělají se pravidelné kontroly glykémie, tlaku, hmotnosti… Pokud ale máte další rizikový faktor - např. DM 2. typu v rodině, vyšší hladiny triglyceridů (typ tuků), snížený HDL-cholesterol (“tzv hodný cholesterol), vysoký krevní tlak… je možné nasadit metformin už ve fázi prediabetu. Je také silně doporučován u mladých jedinců do 60 let, kteří mají prediabetes a kde je dominující obezita.
Nasazení metforminu (Glucophage 1000) proto není jednoznačně chybou, ale je nutné zhodnotit celý Váš stav a podle toho rozhodnout o dalším postupu. Ideálně se domluvte po návratu s Vaší ošetřující lékařkou, ať obě víte, co budete dělat.
Jinak samozřejmě stres může glykémie zvyšovat. Otázka je vždy, zda se jedná jen o přechodný stres a dá se očekávat zlepšení stresu a tím i glykémie. Nebo je to úroveň stresu, která Vás bude ovlivňovat delší dobu a tudíž na Vás budou působit i delší dobu případné vyšší glykémie.
Poznámka redakce:
https://www.cukrovka.cz/diagnostika
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
ranní glykémie
(16.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, při odběru ze žíly mi 2x nezávisle na sobě vyšla lačná glykémie 5,7 mmol/l. Druhé měření bylo v rámci ogtt, kdy hodnota po 120 minutách byla v normě. Měla jsem GDM v minulosti a v rodině mám DM2. Ráda bych se zeptala, jestli je tato lačná hodnota indikací k odeslání na diabetologii nebo alespoň k pravidelnému sledování hodnot krevního cukru v rámci odběrů u praktika. Dle toho mého je vše úplně v pořádku. Jsem štíhlá a stravuji se zdravě. Děkujivěk: 36 let výška: 169 cm váha: 55 kgOdpověď
Dobrý den,
sice hraničně, ale již spadáte do kategorie zvýšené glykémie nalačno, která patří k tzv. prediabetu.
K diabetologovi zatím nemusíte - měl by Vás pravidelně kontrolovat praktický lékař.
Základem léčby jsou režimová opatření. Kam patří, pokud se pacient může hýbat, pravidelný pohyb - minimálně 3x týdně 30-40 minut aerobní aktivity, ideálně klidně 7x týdně. Ale jakýkoliv pohyb je plus. A nesmíme samozřejmě zapomenout na dietní opatření - jak jste zmiňovala mělo by se jednat o racionální zdravou stravu. Dle hodnot glykémie, celkového stavu pacienta a dalších rizikových faktorů je u některých pacientů již ve fázi prediabetu doporučováno užívání metforminu.
Kontroly by měly být pravidelně. V rámci kontrol je doporučována mimo jiné kontrola lačné glykémie 1x za 6 měsíců a kontrolní oGTT 1x za 2 roky. Kontrolní oGTT je prováděno, aby se vyloučil přechod do stádia diabetu, případně k ověření přetrvávání prediabetu.
Doufám, že Vám alespoň základně tato odpověď pomohla.
Poznámka redakce:
Doporučujeme se podívat na tyto odkazy:
https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika
https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Jak postupovat
(15.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, je mi 47 let a vzhledem k diabetu v rodině jsem si koupila glukometr. Vždy navečer po lehkém jídle si naměřím 8.3 -8.9 přes den se hodnoty pohybují od 5,7 do 7.7 Zarážející je, že jim velmi střídmě a zdravé s většinovým podílem potravin s nízkým glykemickym indexem. Myslíte, že se už jedná o diabetes a měla bych ho začít řešit nebo se mám nejdřív pokusit o preventivní snížení váhy atd.Dekuji za odpovedvýška: 184 cm váha: 69 kgOdpověď
Dobrý den,
čistě z glukometru se při těchto hodnotách nedá diagnóza diabetu nebo prediabetu stanovit.
Hranicí normy pro náhodně změřenou glykémii na glukometru je hodnota 7,0 mmol/l. Pokud jsou naměřeny vyšší hodnoty (zvláště pokud jsou zachyceny opakovaně), je doporučeno doplnění odběru lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinovém lačnění) nebo přímo oGTT. Je vhodné se na případném dovyšetření domluvit s Vaším praktickým lékařem.
Pokud máte správně uvedené hodnoty váhy a výšky, tak Vaše BMI je kolem 20, což rozhodně nepotřebuje další hubnutí. Je vhodný pravidelný pohyb a zdravá strava, ale další snížení hmotnosti už by cílem nebylo.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Zvýšená a kolísající glykemie, velký hlad, žízeň a úzkost
(09.07.2024)
Dotaz
Dobrý den, byl rád za radu. Již nějakou dobu mě trápí obtíže (noční pocení – i nutno 2x za noc převléct; pálení rukou a nohou „povrchu“; snížená až žádná sex. apetence; časté močení; otoky nad kotníky; trochu se mi i motá hlava do schodů; později se přidala hodně pěnící moč s odstupem od jídla). Déle se mi hojí rány zejm. na nohou, ale nevěnoval jsem tomu moc pozornost. Nutno říct, že mi v krátké době po sobě zemřeli rodiče (o jednoho jsem se staral), poté jsem musel změnit zaměstnání a nyní se stěhoval. K tomu jsem se nemohl zbavit urologického problému, měl jsem asi 4x ATB (měl jsem po nich i chvíli nažloutlé oči), poslední Furolin a po něm mi začaly otékat víčka. Dobře mi dělalo vyhýbat se tukům, tak jsem držel takovou málo tučnou dietu (dost sacharidů)... sladkosti žádné. Postupně jsem pomalu vysadil i léky (pod dohledem) co jsem bral: Convulex 150 mg a Citalec 10 Mg - bral na neurogenní tetanii. Magnesium jsem taky už moc nebral, dělalo mi dobře, když jsem byl najezený (ne hladový)… léky jsem nepotřeboval. Problémy s pálením kůže a mírnými otoky jsem přičítal játrům nebo alergii… (alergii lékař více méně vyloučil). Stresů jsem tedy měl hodně. K tomu se před nedávnem přidal fakt, že jsem nemohl přibrat (i když jsem jedl opravu hodně.. až 14 000 kJ/den), měl jsem i velký hlad, snědl toho hodně… říkal jsem to i praktické lékařce, ale dle ní nic zajímavého… Taktéž cukr 8 na glukometru po snídani ji nyní nevadil… Nedávno jsem naopak začal hubnout… (přičítal stresu). Držel jsem onu málo tučnou dietu skoro bez tuků (hodně sacharidů – rýže, čočka, fazole, něco zeleniny). Endokrinolog mi 4/2024 našel cysty na štítné žláze, ale dle laboratoře vše bylo dobré (i IGF-1 191 μg/l) (držel jsem onu netučnou dietu). Netučnou dietu jsem ukončil (asi po roce a něco) a při opakování krve jsem měl zvýšený IGF-1 (261 μg/l). Začal jsem jíst normálně, i sladké… přibral asi 6 kg. Začal jsem také mít velmi velkou žízeň, sucho v ústech. V nyní 6/2024 mi stres vrcholil (stěhování; dořešení likvidace pozůstalosti) a to jsem si i naměřil vyšší cukr (opakovaně 8 mmol/l) a po obědu 9,9 mmol/l (glukometrem), začal jsem přemýšlet nad cukrovkou. 2x jsem si naměřil cca 3,7 mmol/l ale tehdy to nijak nepociťoval. Pálení rukou a nohou jsem měl (mám pocit) před časem téměř pořád… teď se zdá, že spíše jen po jídle nebo při stresu. Hlava se mi nyní motá trochu více... 7/2024 stres mi nyní tedy relativně skončil… Chtěl jsem nyní udělat něco pro své zdraví a dal si výšlap (náročnější), ten mi ale spustil nějakou paniku, až jsem měl pocit, že mi je na omdlení. I když jsem nahoře snědl bagetu... Doma jsem si poté naměřil 8,1 mmol/l cukru. Od té doby se mi panika v různé intenzitě opakuje... Vlčí hlad se zdá mě nyní opustil, naopak často jím dlouho, protože jídlo (taková normální porce) do sebe „nemohu“ dostat. Za chvíli ale mám opět hlad a žízeň. Sladké jsem nyní zcela vyloučil. Snažil jsem se držet si cukr v normě, ale teď jsem zhubnul (-3 kg)… Takže se již snažím tolik neomezovat. Ranní cukr v laboratoři jsem měl zatím vždy dobrý (třeba 4.2). Nyní jsem si nechal udělat i inzulin (5,1 mU/l) a C-peptid (433 pmol/l). Když jsem se nyní začal zdravě stravovat (žitný chléb, hodně zeleniny menší porce), pomalu jím, nějak cukr udržím v normě, ale třeba po obědě se mi spouští úzkosti/paniky (zdá se, že kvůli málo sacharidům? Po více chleba je to lepší). Ráno se třeba probudím s bušícím srdcem (cukr dle glukometru je dobrý). Měření glukometrem mi někdy dává zvláštní hodnoty… při dojedení večeře 7 mmol/l, 15 minut poté 5,5 mmol/l. Nevím, jestli to je vůbec možné tak rychlý pokles… U lékaře (mimo stávající praktické) jsem s tímto nebyl. Člověk nechce stále "otravovat", když praktická tomu nepřikládá důraz... Stejně to počítám musí rozhodnout praktik. Chvílemi je mi skvěle a za nějakou dobu dost zle... Pokud bych mohl, rád si i nějaké vyšetření zaplatím, člověk by rád zase fungoval normálněji… Nevím, jestli mám náběh na prediabetes, nebo jsem jen rozhozený...? Omlouvám se za delší popis a Moc děkuji za radu.věk: 43 let výška: 176 cm váha: 55 kgOdpověď
Milý Radime, popisujete celou řadu střídavých obtíží, které ale neukazují na nic konkrétního a na mne to působí, jako byste se obtížně vyrovnával s probíhajícími životními peripetiemi a příliš se přitom soustředil na tělesné problémy.
byl jste velmi podrobně vyšetřen a prakticky nic, co by stálo za větší pozornost, se nezjistilo.
Já vám doporučuji dodržovat normální zdravou dietu, jíst 3x až 4x denně s dostatkem bílkovin a zeleniny a s menším obsahem tuků a sacharidů, a dále, abyste se věnoval pravidelné přiměřené zátěži.
Pokud budou potíže přetrvávat, měl byste za pár měsíců podstoupit kontrolní vyšetření.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
OGTT, stres, hodnoty
(09.07.2024)
Dotaz
Poslední týden jsem se cítil divně, častěji jsem chodil na záchod, cítil se unavený a trochu malátnější ale zase jsem třeba ve čtvrtek neměl téměř žádné jídlo a minimum vody, kdy jsem měl intenzivní trénování v motorsportu na dráze na půl dne, v pátek jsem měl v zoně 2-3 jízdu na kole (100km) kdy jsem zase snědl jen ráno před jizdou 50g pohankové kaše + 21g proteinu a až po 2 hodinach jízdy jsem to doplnil sendvičem. + 20g sacharidu z kapsičky a po třetí hodině zas. další 20g, před jízdou jsem měl nabuzovací prášek od extrifitu plný taurinu, kofeinu, výtažku ze zeleného čaje, beta alanyn, creatin monohydrate - 10g, Nakopávač jsem začal používat poprvé až tento týden. sobota byla co se týče jídelničku už celkem v normě ale v mírném deficitu, neděle normální jidelniček s 150g sacharidu a právě v neděli jsem si zakoupil glukometr, který mi nalačno (ale už jsem byl 4 hodiny vzhůru) ukazoval hodnotu 6,1 tak jsem chvili počkal, znova provedl test a skočila hodnota 6,9, tak jsem tušil, že glukometr má fakt odchylky, hned se objednal na pondělí na OGTT, včera jsem ho absolvoval a vysledky: Z prstu 5,9, ranní žilní krev 5,8 a po testu 75g cukru jsem měl hodnotu 6,3, dlouhodobá hladina cukru v krvi 5,5 a hodnota 32 hba1C, musím ještě dodat, že poslední měsíc se mi špatně spí, častěji se budím, měníme v práci teď častěji ubytování u zakázek a mě se těžce zvyká na nové prostředí + jsem se před měsícem vratil z dovolené po delší době z jiného časového pásma, který mi taky narušil rutinu. Když teď jezdím na kole, tak delší trasy nad 100 km pod 4hodiny, dopuji tělem někdy i 80gramu sacharidu za hodinu, takže jsem schopný nabrat do těla 240g sacharidu během 3 hodin, kdy se pak cítím normálně, bez malátnosti a ničeho. Častější močení jsem už řešil v 2019, na urologii jsem si prošel většinu vyšetření, krev mi taktéž brali a cukr byl v normě, minulý rok jsem měl ze žilní krve hodnotu nalačno 4,7. Nakonec mi řekli z urologie, že se jedná o stres - já ty pocity taky tak i popisoval. Tělo se chová jak kdyby měl člověk třeba před důležitou zkouškou ve škole. Podobné pocity jsem měl ted i o víkendu a hodně nervozní jsem byl už od soboty večera, v neděli úplně, když jsem viděl hodnotu 6,1, to jsem propotil zachvili tričko, pak jsem nemohl dospat na pondělní odběr krve, minulý rok jsem odpadl při odběru a jako malý taky, takže mám k těm věcem odpor a dělá mi to zbytečný stres navíc. Můj dotaz tedy zní, mám z mého pohledu teď nějak řešit jestli mám diagnozu diabetik 2 nebo se jedná spíše o souhru náhod, kdy teď tělo od začátku sezony (únor) dopuji tělo, větším množstvím cukru? Třeba při vyšetření ogtt mi bylo ze začátku špatně jen skrz odběr krve a po. 10-20 min a cca 5-10 min od vypití 75g cukru jsem se pak už citil úplně normálně, po druhém odběru normálně vstal, hned odešel z ordinace, sedl do auta a jel 30km dom a fungoval celý den bez obtíží nebo jsem prostě jen chodící hypochondr?věk: 26 let výška: 184 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den
podle vyšetření cukrovku nemáte, jen lehce vyšší glykémii nalačno. Tedy to nebude mít vliv na to, že spíte, nebo ne a jak se cítíte, tady to bude opravdu spíše vaše psychika.
Na Vašem místě bych se snažila normálně stravovat, dodržovat pitný režim tak, aby mělo tělo dostatek energie. Cukrů na při zátěži klidně 300-350 g za den a jinak tak 200-250g.
"Nakopávače" nejsou obvykle ideální, po odeznění efektu můžete být v útlumu
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!