Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
podiatrická ambulance a poukaz na obuv
(06.12.2022)
Dotaz
Dobrý den, lékař na diabetologii mě dál žadanku na podiatrickou mbulanci a poukaz na obuv. Podle jeho slov mohu ambulanci navštívit pouze v Hradci Králové a ve Zlíně. Poté mě vyhnal do čekárny pro pacienty. Nevím kde mohu uplatnit poukaz na tuto obuv. Obuv je vázána na toto vyšetření. Děkuji za pomoc.věk: 58 let výška: 178 cm váha: 120 kgOdpověď
Dobrý den,Děkuji za Váš dotaz.Co se týká žádanky na vyšetření, ta není omezena na konkrétní města. Můžete navštívit jakoukoliv podiatrii. Možná šlo spíš o osobní doporučení na ambulance, se kterými pan doktor spolupracuje a má s nimi dobré zkušenosti.Poukaz na diabotu SHAPER lze uplatnit v kterékoliv z partnerských prodejen uvedených na webu: https://www.diabota.cz/jak-nakoupitPokud ve Vašem okolí prodejnu nenajdete, je možné nakoupit také přes e-shop (včetně uplatnění poukazu). Postup je uveden taktéž v uvedeném odkaze.Děkuji a přeji Vám hezký den.S pozdravem,SHAPER s.r.o.
Ing. Hana Benešová
projektová manažerka
mobil: +420 727 818 120
e-mail: hana.benesova@shaper.cz
(odpovídá SHAPER, )
-
Diabet II. typu - kompenzace - překažky v práci
(05.12.2022)
Dotaz
Dobrý den, jsem diabetik druhého typu, 3x inzulin + noční, dlouhý cukr 7.7 při poslední kontrole (docházím do IKEMu) a to je spíš lepší výsledek. Nejsem moc dobrý pacient. ;) Potíže žádné nepociťuji, můj zdravotní stav je od zjištění cukrovky 2004 víceméně neměnný. Podstoupil jsem dvě bariatrické operace. Plikace žaludku 2016, částečná jejunální diverze 2019. Měl jsem děsivou nadváhu asi 150 kg, i díky těmto operacím jsem zhubl na 118 kg. Pracuji v metru jako technik. Součástí mé práce je mimo jiné i vstup do prostoru kolejiště pod napětím. Denní, noční směny. Před nedávnem k nám do podniku přišla nová paní závodní doktorka. Přestože bez potíží vykonávám svou práci s cukrovkou už skoro 20 let, sdělila mi, že podle jakési vyhlášky mi nemůže podepsat, že jsem ze zdravotního hlediska práce schopen. Pár let před důchodem mne to docela zkrušilo. :) Existuje pro mne nějaká rada, kterak si svou práci uchovat? Oldřichvěk: 59 let výška: 192 cm váha: 118 kgOdpověď
Milý Oldřichu, na vaši otázku je velmi těžké odpovědět. Usuzuji, že jste zaměstnancem Dopravního podniku v Praze. Podle mých dosavadních zkušeností jsou podmínky pro zdravotní způsobilost pro práci v Dopravním podniku velmi dobře specifikované a obecně práce závodních lékařů v Dopravním podniku je na vysoké úrovni. Jejich posuzování zdravotní způsobilost pro výkon určitého povolání v Dopravním podniku se řídí
- vyhláškou, jejíž znění naleznete zde:
Microsoft Word - 101-1995-uplnezneni 09-05-2017.doc (mdcr.cz)
- lékařskými zprávami odborných lékařů, ke kterým chodíte nebo kam jste doporučen. Ve vašem případě se jedná o vyjádření diabetologa, ale také případně dalších lékařů, zejména očního lékaře či případně neurologa (nevím, zda máte nějaké komplikace diabetu). důležité je posouzení zraku a sluchu.
Tato vyhláška je poměrně složitá a bylo by dobré, kdyby vám vaše závodní lékařka vysvětlila, který konkrétní bod nesplňujete. Ona se v tom jistě dobře vyzná. Já usuzuji, že vzhledem k tomu, že nejste přímo řidič kolejového vozidla, tak se na vás nevztahuje vyloučení čistě pro diabetes. Z vašich lékařských zpráv může např. vyplývat, že míváte hypoglykémie, které špatně rozeznáváte, že máte výraznou poruchu zraku či poruchu sluchu nebo nějakou výraznější neurologickou poruchu. Je tedy potřeba zjistit, který důvod se týká vás. Dále, pokud nebudete s vyjádřením tohoto odborného lékaře souhlasit (tím myslím např. diabetologa či očního lékaře), obraťte se přímo na něho, zda do předložené zprávy udal správné údaje. Může jít třeba o vyjádření, že jste opakovaně prodělal těžkou hypoglykémii nebo že máte poruchu zraku či sluchu. Lékař musí zprávu vyhotovit pravdivě, ale třeba i vy jste mu mohl podat zkreslené či špatně pochopené informace.
Vidím, že si svého povolání vážíte a hodně jste pro svoji pracovní způsobilost udělal. Kdyby přesto se ukázalo, že svoji pozici nemůžete dále vykonávat, musel by vás, myslím, Dopravní podnik převést na pozici jinou, pravděpodobně s tomto případě stejně placenou, případně by vám možná musel vyplatit odškodné, které nemusí být malé.
Projednejte tedy bez nátlaku s vaší závodní lékařkou, v čem spočívá problém. Potom si vyžádejte od svého lékaře – specialisty (např. diabetologa) zprávu a prohlédněte si, zda údaje v ní odpovídají skutečnosti. Pokud nikoliv, tento lékař by vás měl znovu vyšetřit a uvést údaje, které odpovídají skutečnosti. Váš stav se také mohl změnit k lepšímu. Vynucovat si ovšem nepravdivé údaje nemůžete.
Zcela mimo tuto diskusi jen doplňuji, že byste měl bez ohledu na toto vše dosáhnout lepšího vyrovnání diabetu. Měl byste dbát na dobrý krevní tlak, hladinu krevních tuků a na udržení snížené tělesné hmotnosti. To ne jenom kvůli práci, ale abyste si blížící se důchodovou dobu užil v přiměřeném zdraví.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diagnostika inzulínové rezistence
(01.12.2022)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na diagnostiku inzulinové rezistence. Mám PCOS, začala jsem tedy hledat příčiny tohoto syndromu a inzulínová rezistence je č. 1.Proto jsem se rozhodla otestovat, ale z výsledků jsem zmatená. Z výsledků krve glukóza 4,6 mmol/l a inzulín 20,87 mU/L. Usoudila jsem, že jsem v pořádku, když inzulín byl stále v referenčních hodnotách laboratoře (do 25mU/L). Glukóza taktéž fyziologická. Nicméně narazila jsem na kalkulačku pro výpočet inzul.rezistence a po zadání zmíněných hodnot mi vyšla zcela jasně. Nevím, podle čeho se tedy řídit. Jestli z výpočtů podle kalkulačky (zda-li na to nějaká originální vůbec existuje) nebo podle toho, že jsem v referenčních hodnotách. Všechny ostatní krev.testy (HDL,triacelglyceroly,krev.tlak,obvod pasu do 88cm) v normě. Předem děkuji a hezký den.věk: 21 let výška: 164 cm váha: 73 kgOdpověď
Dobrý den,
problematika inzulínové resistence je velmi pěkně a podrobně popsána v jednom z předchozích dotazů. viz: https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence. Při hodnocení možné inzulínové resistence se neřídíme jen hodnotou IRI (inzulín) ale vyhodnocujeme více faktorů. Navíc citlivost těla na inzulín může být proměnná. Syndrom PCOS bývá typický inzulínovou resistencí, ale ne vždy to platí pro všechny. Jak sama dobře píšete, máte IRI i ostatní hodnoty v normě (pas, tuky, tlak). Vyšetřování inzulínové resistence pomocí tzv "Clampu", jak popisuje prof Saudek v odkazu na začátku mé odpovědi se provádí pouze pro výzkumné účely. Co lze provádět v běžné laboratoři je tzv. CP (C peptid), tedy rovněž kontrolu produkce inzulínu. Osoby se syndromem inzulínové resistence mají hodnoty zvýšené nalačno i po zátěži jídlem. Pro kontrolu si můžete nechat provést ještě tyto testy nalačno a 1 hodinu po vydatné snídani (100 g pečiva, máslo, sýr). Z hodnoty nalačno a reakce po jídle lze soudit na inzulínovou resistenci.
Nicméně příčinu syndromu PCOS toto vyšetření neodhalí. Pokud se prokáže inzulínová resistence, doporučujeme léky k jejímu snížení, jako je Metformin.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
nový záchyt cukrovky a možnosti léčby
(29.11.2022)
Dotaz
Dobrý den, u mojí 10let staré dcery byla diagnostikována cukrovka 1.stupně. V rodině ji nemáme a neznáme příčinu. Dcera si začala píchat inzulin, je to 14dní. Je možné vyšetřit její slinivku, jak moc je poškozená? Je reálné se zabývat tím, že by přísnou dietou mohla funkci slinivky postupně obnovit? Slyšela jsem, že výzkum se tímto směrem ubírá. Je možné dceru do výzkumu zařadit? Mám ještě 16let starého syna, kterému jsme při porodu nechali odebrat kmenové buňky. Máme je uskladněné. Existuje léčba cukrovky s použitím kmenových buňěk od sourozence? Děti mají stejnou krevní skupinu. Děkuji za odpovědi. Kateřinavěk: 10 let výška: 159 cmOdpověď
Milá Kateřino, v současné době neexistuje žádný ověřený způsob, jak by bylo možné zastavit průběh diabetu 1. typu, dokud je ještě alespoň částečně zachovaná vlastní inzulínová sekrece.
Onemocnění prakticky vždy probíhá dlouho před zjištěním zvýšené glykémie. Projeví se zpravidla při nějaké zátěži, kdy již převážná část buněk produkujících inzulín je poškozena či zničena. Bohužel, tento proces pokračuje, takže postupně inzulínová produkce prakticky zanikne. Příznivou zprávou ale je, že metody léčby diabetu inzulínem jsou dnes na vysoké úrovni a lidé s diabetem mohou prožít dlouhý a spokojený život, jen se vše musejí správně naučit a také to provádět.
Do současné doby proběhla řada klinických studií, jejichž cílem bylo zejména zpomalit průběh nově zjištěného diabetu 1. typu s použitím různých intervenčních postupů zaměřených na imunitní systém. Některé z nich vykazovaly pozitivní efekt, to znamená lepší a delší zachování inzulínové sekrece oproti lidem, kteří byli v kontrolní skupině a lék nedostávali. Nicméně doposud žádný z těchto léků neměl tak dobrý efekt a nebyl natolik bezpečný, aby jeho použití bylo schváleno kontrolními orgány. Viz např. aktualita uvedená níže na našich stránkách:
https://www.cukrovka.cz/je-mozne-predchazet-diabetu-1.-typu
Nicméně, právě tato uvedená látka byla dále testována v USA a jako první ve skupině získala oprávnění k používání v tzv. stádiu diabetu 2 (prediabetu), kdy u osob ohrožených vznikem diabetu 1. typu se již objevují autoprotilátky, ale diabetes zatím nepropuknul. Ukázalo se, že podání teplizumabu skutečně riziko vzniku klinického diabetu snižuje a vznik onemocnění zpožďuje. Nicméně schválení v žádném případě neznamená, že by tato láka byla již běžně dostupná v USA, na tož pochopitelně v Evropě. Navíc je určena pro stádium, kdy dosud člověk nemá typický obraz diabetu a nepotřebuje ještě léčbu inzulínem.
Studie s podobnými léky či s jiným postupy probíhají a i my připravujeme takovou studii s použitím tzv. anit-T-lymfocytárního globulínu. Cesta k povolení této studie bude ale ještě pracná a pak teprve bude následovat doba testování. Zahrnuta bude pochopitelně také skupina, která aktivní lék nedostane a bude sloužit pro vědecké porovnání. Výsledek ovšem je pochopitelně nejistý, takže slibovat nic není možné.
Vy byste mohla vznést dotaz na dětském oddělení v Praze v Motole, kde se zabývají léčbou dětských diabetiků a rovněž se podílejí na řešení vlastních či mezinárodních studií. Mohla byste se zeptat, zda v současné době nějaká studie vhodná i pro vaše dítě u nich neprobíhá. Jen upozorňuje, že slovo „studie“ znamená, že efekt studovaného léku není zdaleka zaručen a že prakticky vždy je nutné smířit se s tím, že určitá osoba může být zařazena do kontrolní skupiny. O tom, do které skupiny je účastník zařazen, rozhoduje náhoda (náhodný los). Jen tak je totiž možné zajistit nezaujaté hodnocení výsledků.
V současné době také neexistuje metoda, s jejíž pomocí by bylo možná připravit inzulín produkující buňky v laboratoři a bezpečně je transplantovat dětem. Metody s vyvíjejí a vycházejí zejména z tzv. embryonálních kmenových buněk, nikoliv tedy z buněk krvetvorných či z buněk pupečníkové krve, když takové snahy také existují.
Momentálně neexistuje žádná možnost využití buněk pupečníkové krve pro pacienty s diabetem a je málo pravděpodobné, že by se něco takového uplatnilo. Navíc sourozenec pacienta nese řadu podobných znaků jako pacient a tím pádem i tyto buňky mohou být z hlediska rizika vzniku diabetu nevhodné. Kromě toho, málo která banka pupečníkové krve skladuje odebranou krev v náležité kvalitě a kvantitě. Naproti tomu existuje národní banka pupečníkové krve, kde jak odběr tak skladování a kontrola kvality probíhá velmi dobře. Vzorky z této banky ovšem nejsou určeny pro léčbu konkrétní osoby, ale celosvětově se nabízejí pro léčbu krevních onemocnění. Hledá si přitom příjemce s téměř dokonalou shodou – v takovém případě mohou u nádorových onemocnění zachraňovat život. Dárcovství je ale věc dobrovolná a slouží pro jiné nepříbuzné a dárci neznámé osoby. Kvalita uskladnění je vysoká a mnohem nákladnější než v komerčních bankách pupečníkové krve. Dárcovství v národní bance je bezplatné, ale u komerčních bank tomu tak není.
Posílám vám další zajímavé odkazy z našeho webu.
https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami
https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
krevní nádory
(21.11.2022)
Dotaz
Dobrý den dneska byla maminka u doktora pro výsledky z krve a je v pořádku ale má prý malinké krevní nádory?nevíte co by to mohlo být?bere léky na tlak a cukrovku.dekuji Demetervěk: 72 letOdpověď
Milý Martine,
nádorů vycházejících z krvetvorných orgánů existuje velmi mnoho druhů a jejich závažnost je rozdílná, ale většinou spíš velká. Pojem „malinké krevní nádory“ žádný lékař neužívá a tak vám ani nemohu vysvětlit, co tím kdo mínil. Je úkolem lékaře pacienta poučit o jeho onemocnění, případně to vysvětlit jeho příbuznému. Z každého lékařského vyšetření by také měl existovat buď písemný či elektronický zápis. Vaše maminka o něj může požádat a dát vám jej přečíst. Pak bude teprve možné něco vysvětlovat.
Já si si spíš myslím, že se jedná o nějaké nedorozumění. Možná, že lékař měl na mysli malé kožní útvary tvořené ze zmnožených a různě stočených krevních cév, kterým se říká kožní hemangiomy. Ve většině případů jsou nezávažné a nijak se jejich výskyt neřeší. Ale to jenom spekuluji. Lépe odpovědět za zcela nepřesnou otázku nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
přiznání invalidního důchodu
(10.11.2022)
Dotaz
Již rok jsem na neschopence po amputaci třech prstů na pravé noze. Mám DM II. typu. Na noze se objevila gangréna a hrozí amputace části, nebo celé nohy. Léčím se na vysoký krevní tlak a z důvodu poškození ledvin zvýšenou kyselinu močovou. Dle obvodní lékařky mam nárok na invalidní důchod 2. stupně ale komise mi žádosti neustále zamítá. Co dělat? To mám přijít s hlavou v podpaží aby mě ten důchod přiznali? Martinvěk: 46 let výška: 180 cm váha: 115 kgOdpověď
Milý Martine, o vašem zdravotním stavu vím jen minimum a nemohu jej tedy posuzovat. Z hlediska „posudkového lékaře“ teprve ne, protože to je vyhrazeno opravdu jen kvalifikovaným posudkovým lékařům, kteří mají stanovená pravidla. Ti se ovšem opírají o věrohodné lékařské zprávy vašich lékařů, kde musí být vaše zdravotní postižení dostatečně popsáno spolu s odhadem pravděpodobnosti, že se zdravotní stav může zlepšit. Také záleží na tom, jaké zaměstnání jste vykonával, či byste případně mohl vykonávat.
Pokud opravdu máte v současné době gangrénu, i kdyby se jednalo jenom o jeden prst, je nutné to okamžitě léčit. Gangréna malého rozsahu se většinou dá léčit, např. chirurgickým ošetřením, antibiotickou léčbou a případně zprůchodněním postižených tepen končetiny. Někdy je nutná skutečně amputace prstu. Po takovém zákroku se ale většinou noha zahojí a po určité době bývají lidé schopni práce, i když musejí nadále o svoje nohy pečovat a nosit správnou obuv. Rozsáhlejší amputace až do oblasti plosky může být příčinou dlouhodobé invalidity. V každém případě je ale nutné gangrénu léčit, jinak skutečně dojde ke ztrátě končetiny, což má sice za následek jednoznačné přiznání důchodu, ale takový vývoj rozhodně nestojí zato. Hodně to závisí na vás, jak se budete podle instrukcí lékařů o končetinu starat.
Doporučuji vám také přečíst si naši odpověď jinému čtenáři našich stránek s diabetem 2. typu zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/invalidni-duchod-a-diabetes
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
chci se zeptat, co jsem si naměřila
(31.10.2022)
Dotaz
Chci se zeptat co to znamená když si naměříme 4. Margitavěk: 49 let výška: 170 cm váha: 70 kgOdpověď
Milá Margito, nechci vás zlobit narážkami na to, že neuvádíte, co jste si naměřila 4, čím jste si naměřila 4 a za jakých okolností jste si naměřila 4. Budu suše předpokládat, že když píšete na stránky věnované cukrovce, tak se nejspíš jednalo o hodnotu glykémie měřené z kapilární krve z prstu 4 mmol/l. To je zcela normální hodnota, ať již jste se měřila na lačno ráno, nebo kdykoliv během dne na lačno, či po jídle.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukr v krvi po štrůdlu
(31.10.2022)
Dotaz
Dobrý den, kolegyně v práci má diabetes 1 stupně. Změřila jsem si dnes cukr glukometrem a po 3 kouscích štrůdlu jsem naměřila 9.9. asi po 4 hodinách byla hodnota 7.9. Zdá se mi to hodně. Mám navštívit lékaře?věk: 59 let výška: 158 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz není úplně jednoduchý.
Měření glukometrem se nedá plně považovat za diagnostické, protože může mít odchylky (u běžných glukometrů +- 15%) a není plně standardizované.
Glykémie i u nediabetiků může stoupnout nahoru po jídle, hlavně pokud se jednalo o jednoduché sacharidy (sladké potraviny). Záleží hodně i na čase od jídla, kdy jste se měřila. Hodnota 9,9 mmol/l a po 4 hodinách 7,9 mmol/l (pokud jste již lačnila= nejedla), je relativně vyšší. Minimálně by se tyto hodnoty pohybovaly v pásmu poruchy glukózové tolerance. Myslím, že nejjednodušší možností, jak tento problém vyřešit, je v souladu s Vaším návrhem navštívit praktického lékaře. Nechat si nabrat lačnou glykémii ze žilní krve. Pokud by ta byla v normě, nebo jen v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (5,6-6,9 mmol/l), nechat se poslat na oGTT. Tak budete aspoň rovnou jasně vědět, jak na tom v této chvíli jste a případně může být terapie počínajícího diabetu zahájena včas.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
důvod průjmů následkem užívání léků na diabetes II. typu
(31.10.2022)
Dotaz
Mám Diabetes už 30 let. Nyní užívám Glucophage 1000 0-0-2, Oltar 6 1-0-0, Humalog 100inj. 0-10-0, Toujeo 300 inj. 68-0-0.Trulicity 1,5ng inj 1xtýdně injekci do břicha. Jednak mám stále vysoký t.zv.dlouhý cukr a hlavně častý a život ztěžující (5x denně) průjem. Je nějaká pomoc? Bohumilavěk: 75 let výška: 163 cm váha: 88 kgOdpověď
Milá Bohumilo,
léky, které užíváte, dlouhodobě průjem zpravidla nepůsobí, i když někteří lidé užívající Glucophage někdy udávají nadýmání a dokonce průjem, zvláště na začátku léčby. V takovém případě je vhodné dávku snížit a případně časem zkusit opět zvýšit.
Říkáte také, že cukrovku máte špatně vyrovnanou, ale neudáváte, jak moc špatně. Nedobře vedený diabetes vede po letech někdy k postižení nervů, které zásobují vaše vnitřní orgány včetně žaludku a střev, což může mít za následek časté průjmy.
Proto vám na prvním místě doporučuji s pomocí kvalitního a častého měření glykémií, nejlépe s použitím kontinuálního senzoru, sledovat svoje glykémie. Pokud budou hodnoty vysoké, rozhodně byste neměla jíst další jídlo, zejména ne sacharidy, ale vždy počkat, až se glykémie dostane k normálním hodnotám. Potom si zvolíte vhodnou dávku jídla, u které budete znát obsah sacharidů, a podle toho si podáte rychle působící inzulín před jídlem. Cílem bude, aby vám ani po jídle nestoupla glykémie na hodnotu 10 mmol/l. Pokud se tak bude dít, bude nutné zejména omezit množství sacharidů, ale také zvýšit dávky rychle působícího inzulínu (Humalogu).
Naopak dávku dlouze působícího inzulínu máte spíše vysokou. Tato dávka se volí tak, abyste zejména ráno neměla zvýšenou hodnotu glykémie, ale přitom také neměla noční hypoglykémie. Dávku Toujeo bych tedy zatím nezvyšoval, případně ji postupně snižoval.
Pro boj jak s vysokými glykémiemi tak dlouhodobými průjmy vám doporučuji tedy 2 základní věci:
- Najděte si pro vás vhodný vzorový jídelníček. K tomu bude pro vás užitečné si projít některé odkazy na našem webu, a to zejména:
https://www.cukrovka.cz/co-jsou-sacharidy
https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave Zde bych vám doporučoval dietu s obsahem 200 g sacharidů, ale nejsem si jist, zda vaše údaje o věku a váze jsou správné.
- Snažte se vyhýbat potravinám, o kterých si myslíte, že vám mohou působit průjem. Obecně se jedná zejména o tučné potraviny, potraviny hodně kořeněné či smažené. Někomu může vadit mléko či mléčné výrobky.
- Věnujte se pečlivě vyrovnání svého diabetu. Z vašich údajů není vůbec jasné, jak to u vás s diabetem je. Pokud ale již užíváte inzulín, tak bych vám na prvním místě doporučoval používat 4 denní dávky, a to 3x denně Humalog před jídly a na noc Toujeo. Pokud jste obézní (udáváte ale 88 kg), tak jak Glucophage tak Trulicity jsou velmi vhodné. Pokud jste ale opravdu spíš štíhlá, mohla byste vystačit s tím inzulínem. Oltar skoro určitě nevyvolává žádné zažívací obtíže, ale při plné inzulínové léčbě se mi zdá zbytečný.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vyšší ranní cukr
(27.10.2022)
Dotaz
Dobrý den, držím přerušovaný půst, tedy jím v době od 10:00 do 18:00 hod. Nejím vůbec lepek a cukr, večer spíše méně sacharidů. Zjistila jsem, že ráno mám vyšší cukr v krvi - naměřila jsem si v 8:00 hod. např. 6,9 nebo dokonce i 7,2. Když jsem pak šla např. na procházku a změřila se až v 9:30 hod. (stále lačná), měla jsem cukr 5,3. U lékaře jsem nebyla, glukozu jsem si nechala změřit náhodně při odběru krve, následně se sleduji pomocí glukometru (zakoupila jsem nový v lékárně). Mám to řešit na diabetologii? Děkuji Vám za odpověď. Mirkavěk: 57 let výška: 161 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Mirko, vzhledem k tomu, že vyšší hodnoty glykémie jste zaznamenala opakovaně, máte zřejmě poruchu glukózové tolerance, což je v podstatě předstupeň diabetu. Máte také docela nadváhu.
Já vám na prvním místě doporučuji jíst ve své dietě méně sacharidů, tedy např. 150 g denně. Je správné, že nejíte sladké, ale musíte vědět, že sacharidy jsou prakticky v každém pečivu, v rýži, bramborách ….a že bezlepková dieta obsahuje sacharidů spíš více než méně. Pokud netrpíte nesnášenlivostí lepku, tak si myslím, že bezlepková dieta vám nijak nepomůže a dodržování diabetické diety vám bezlepková dieta spíše zhorší.
Přerušovaný půst je sice v prevenci diabetu 2. typu docela dobrý, ale to musí být skutečný půst, tedy vynechat jídlo např. občas na celý den a nebo nejíst už od odpoledních hodin. Vy buďte s jídlem opatrná zvláště večer (tím myslím i v těch 17 – 18 hod.), protože sacharidy se pak mohou během noci vstřebávat a dělat tu lehce zvýšenou glykémii. Naopak by se hodila večerní procházka.
Vzhledem k tomu, že vaše porucha je spíše lehká a že máte svůj osobní glukometr, tak nutně diabetologa nepotřebujete, ale měl by vás sledovat praktický lékař. Za kontrolu stojí krevní tlak a hladina krevních tuků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!