Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
956 dotazů
-
nechápu svůj cukr
(20.02.2023)
Dotaz
Dobrý den ,mám asi hloupý dotaz ala můj Cukr leze jen kvůli tomu že si dám čaj bez cukru. Už mě to začíná pěkně štvát. Inzulín si píchám pravidelně. Romanavěk: 40 let výška: 167 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Romano, z vašeho dotazu chápu pouze to, že jste naštvaná. Také vidím 3 hodnoty glykémie v jeden večer, žádné další informace.
Je to, jako bych psal do servisu, že mi auto jede špatně, ať mi poradí. Asi by mi odepsali, ať zajedu do servisu, což by ve vašem případě se mohlo přeložit jako: poraďte se se svým diabetologem, který zná váš zdravotní stav a může se vás dopodrobna vyptat.
Stává se to opakovaně nebo jenom v ten nešťastný den? Opravdu jste nic mezi tím nesnědla? Jaké inzulíny si pícháte a jak často?
Podle vašeho věku a toho, že nemáte nadváhu, usuzuji, že se jedná o diabetes 1. typu. Asi tedy máte 4 denní dávky inzulínu a možná máte inzulínovou pumpu, možná také užíváte senzor glykémií. Nicméně glykémie občas opravdu hodně kolísají a vysvětlení nemusí být hned nasnadě. Nicméně prakticky vždy to znamená toto: Buď jste snědla nějaké náročné sacharidové jídlo, možná i několik hodit před tím, např. pizzu, nebo něco takového, co se pomalu a dlouho vstřebává a je tam hodně sacharidů, nebo jste si prostě dala málo inzulínu. Někdy se také stane, že inzulín podáte do nějakého nešťastného místa, kde se špatně vstřebá, nebo v místo došlo k malému krvácení a tam se inzulín „ztratil“, nebo něco takového. Ale zázrakem to nebude.
Pomůže vždycky jediná věc: Sledujte pečlivě svoje glykémie, ujistěte se, že inzulín podáváte řádně, že pero funguje, glukometr je v pořádku atd. Bude-li glykémie nepřiměřeně stoupat, hledejte souvislosti s předchozím jídlem. Když je hodnota vysoká, nejezte žádné sacharidy a přidejte si malou dávku inzulínu a čekejte, co se bude dít.
Protože nevím, jak na tom s diabetem jste, připouštím, že se může také vaše potřeba inzulínu změnit. Např. při diabetu 1. typu s kratším trváním dochází postupně k dalšímu poklesu sekrece inzulínu a dávky je nutné zvyšovat.
Jinak glykémie může klidně také stoupat, i když si nic k jídlu nedáte. Glukóza se v těle nově tvoří a také se uvolňuje ze zásobního glykogenu v játrech. Inzulín tyto procesy tlumí, a proto se při diabetu 1. typu musí podávat, i když třeba zcela vynecháte jídlo. Jen se případně redukuje dávka.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dlouhý cukr - velmi nízký
(20.02.2023)
Dotaz
Mám dlouhy cukr 24 není to málo? Marievěk: 56 let výška: 154 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Marie, škoda, že o sobě nenapíšete alespoň něco. Takto ani nevím, zda se léčíte pro diabetes, případně jak je váš diabetes vyrovnaný podle glykémií.
Rozmezí normálních hodnot u zdravých osob není v jednotlivých laboratořích stejné, ale zpravidla se pohybuje mezi 20 až 40 mmol/mol. Z tohoto pohledu je tedy hodnota 24 u zdravé osoby možná a nemusí to znamenat nic neobvyklého.
U pacienta s diabetem by se ovšem jednalo v velmi nízkou hodnotu, kterou by se mohla podařit dosáhnout např. mimořádně přísnou dietou či léčbou. Máte-li diabetes, tak si opravdu myslím, že hodnota 24 mmol/mol je velmi nízká a neobvyklá.
Hodnoty glykovaného hemoglobinu odpovídají tomu, jaké měl pacient hodnoty glykémií v posledních 3 měsících. Glukóza se totiž navazuje na červené krevní barvivo v červených krvinkách a už se „nepouští“, takže čím vyšší bývají glykémie, tím vyšší hodnota glykovaného hemoglobinu.
Život červených krvinek je normálně asi 90 dní, za tu doby se všechny v těle vymění a nahradí se novými, které na sobě tu glukózu vázanou nemají. Může se stát, že u někoho mají krvinky životnost kratší a obměňují se rychleji. Tak je tomu např. při opakovaném krvácení, při tzv. hemolýze nebo také při některých vrozených chorobách krvinek. Méně se mohou také glykovat krvinky u některých osob s pokročilým onemocněním jater, při těžké chudokrevnosti nebo pří léčbě hemodialýzou.
Nízká hodnota také může být důsledkem laboratorní chyby.
Pokud tedy
- nemáte diabetes, je hodnota 24 na dolní hranici normy a asi vám hodnoty glykémie příliš nestoupají ani po vydatném jídle
- máte diabetes a nemíváte normální glykémie, tak je hodnota 24 málo pravděpodobná. Na prvním místě může jít o chybu. Vyšetření je třeba zopakovat. Pokud bude nález znovu podobný, je nutno vyloučit možnost nadměrné léčby diabetu, přítomnosti chudokrevnosti či závažného jaterního onemocnění. Vrozené poruchy hemoglobinu jsou vzácné a ve vašem věku byste o tom již nejspíš věděla.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Dva druhy hypoglykémie?
(19.02.2023)
Dotaz
Dobrý den, rozlišuji dva druhy hypoglykémie. V prvním případě mám vysoký výdej energie - hypoglykémie nastupuje rychle, cítím slabost atd., ale stačí sníst něco sladkého (i opakovaně) a není problém absolvovat třeba mnohahodinovou vysokohorskou túru. V druhém případě jsem se většinou málo najedl - glykémie klesá pomalu, poznám ji až podle změny nálady nebo tím, že mi to "nemyslí". Tato je mnohem nepříjemnější a i když hodnota naměřená glukometrem je srovnatelná s prvním případem, opravdu je mi zle a většinou i přehnaně reaguji - s následnou hyperglykémií. Inzulín si píchám už přes třicet let a nikdy jsem nepotřeboval cizí pomoc - chápu, že jiní to štěstí mít nemusí a hypoglykémie se oprávněně bojí. Teď díky senzoru dokážu reagovat s předstihem a hypoglykémií mám podstatně méně - dřív jich bylo i několik denně, takže jich mám na kontě už možná pár tisíc :-( Dotaz : v mě dostupných zdrojích je uváděna hypoglykémie jen jedna a i rady, jak se s ní vyrovnat, jsou totožné. Je moje subjektivní zkušenost mylná ?věk: 66 let výška: 171 cm váha: 78 kgOdpověď
Dobrý den,
hypoglykémie je stav, při níž je glykémie v nižších hodnotách a tělo na tento stav reaguje neuroendokrinní odpovědí (uvolňování hormonů…). Tato odpověď by měla vést ke zvýšení glykémie. U pacienta bez diabetes mellitus a léků snižujících glykémii většinou tato reakce zabrání poklesu hladiny glukózy k velmi nízkým hodnotám (pokud tělo není výrazně vyčerpáno a má ještě “uloženou zásobu cukrů”).
Hypoglykémie je u každého vnímána při jiné hodnotě, velký vliv má i rychlost poklesu glykémie, jež ovlivňuje i samotné příznaky. U každého je celý mechanismus v určité míře individuálně nastaven.
Proč jsem zmiňovala neuroendokrinní odpověď.
U zdravého jedince pokles glykémie v těle k nízkým hodnotách vede k zablokování sekrece inzulinu (to je samozřejmě problematické u pacientů, kteří aplikují inzulin nebo jí léky zvyšující sekreci inzulinu. Protože pokud byl inzulin nebo lék podán, již nemůže jeho účinek zmizet, kdy se nám to hodí). Dále se začnou uvolňovat kontraregulační hormony, které mají za úkol navýšení glykémie - jako glukagon, katecholaminy. Na udržení hladiny glykémie se podílí i hypotalamo-hypofyzární osa (např. hormon kortizol) nebo růstový hormon….
Vyplavení katecholaminů se projevuje příznaky jako: pocení, bušení na hrudi ( vnímání rychlé akce srdeční), chvění, úzkost, bledost, nevolnost až zvracení. Při rychlém poklesu glykémie můžou jedinci vnímat více aktivaci právě tohoto systému.
Další série příznaků vychází z nedostatku cukru v mozku (cukr je zde hlavním zdrojem energie). Tento stav se projevuje např. bolestí hlavy, zmateností, spavostí, poruchou řeči, poruchou soustředění a vnímání, či celkovou poruchou vědomí… V závislosti na rychlosti poklesu, době trvání hypoglykémie a celkovém stavu mohou být vnímány až tyto příznaky.
Rychlost a úspěšnost reakce na podání cukrů se také odvíjí od mnoha faktorů: množství inzulinu nebo léků zvyšujících sekreci inzulinu v těle jedince, od náročnosti prováděné aktivity (potřeby cukru buňkami), od délky trvání hypoglykémie, od celkového vyčerpání organismu (“zásob energetických substrátů = látek v těle”), od aktivace výše uvedených neuroendokrinních systémů, které způsobují nejen příznaky hypoglykémie, ale mají hlavně za úkol zvýšit cukr v krvi v odpovědi na hypoglykémii...
Hypoglykémie je komplexní stav a v závislosti na mnoha faktorech může mít různorodé projevy a průběh. Stále se jedná o hypoglykémii a s ohledem na celou škálu možností ji bohužel nelze jednoduše rozdělit např. na dva typy.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
cukrovka II. typu a spolupráce s lékařkou
(15.02.2023)
Dotaz
Mám cukrovku již 15let první záchyt byl na 30 moll nyní se pohybuje cca 10-13moll Přestalo mi fungovat nabírací pero.Lékařka mi zdělila,že nemám nárok na jiné...velice nepříjemná když něco požaduji...asi ukončím spolupráci a zůstanu neléčen. Miloslavvěk: 69 let výška: 190 cm váha: 113 kgOdpověď
Milý Miloslave, vy mi vlastně nekladete žádnou konkrétní otázku, i když ji v pozadí vašeho příspěvku tuším. Především si stěžujete na vaši paní doktorku a cítíte se trochu uražený, takže „vyhrožujete“, že se pro diabetes přestanete léčit. Promiňte, že to tak píšu, ale jako přímo nezúčastněnému mi to tak připadá.
Vy byste si měl především uvědomit, že jste to vy, kdo má diabetes a budete to také vy, kdo bude mít zdravotní problémy, když se nebudete léčit správně. Poslal jste mi v příloze 13 let starou lékařskou zprávu, která se mi pro posouzení vašeho momentálního zdravotního stavu zdá dost málo užitečná. Uvádíte také, že nyní míváte glykémie mezi 10 až 13 mmol/l, což mi připadá strašně moc. Diabetes tedy asi nemáte dobře vyrovnaný a rozhodně vy byste měl chtít s tím něco udělat. Nevím, v jakém jste vztahu s vaší paní doktorkou, ale asi ne v moc dobrém. Uznávám, že lékař má být vůči pacientovi vstřícný, má mu vysvětlovat jeho potřeby a problémy a motivovat ho k dobré léčbě. Na druhé straně, vy máte být také vstřícný a na doporučení lékaře reagovat a snažit se dodržovat správnou dietu podle glykémií a upravovat dávky inzulínu podle aktuální potřeby.
Pod pojmem „nabírací pero“ máte asi na mysli autolancetu, které se používá k odběru kapilární krve pro měření glykémie osobním glukometrem. Lékař může předepsat pacientovi autolancetu na poukaz 1x za 5 let. Pokud se autolanceta rozbije dříve, musí si novou koupit pacient sám. Její cena se ale pohybuje kolem 250 korun, a to určitě stojí zato. Jinak je ale možné se píchat do prstu i samotnou lancetou nebo injekční jehlou, je to ale pro pacienta obtížnější, a tak to moc nedoporučuji.
Pokud jste náhodou měl na mysli pero, které se používá k podávání inzulínu, tak to bych vám doporučoval přejít na již předplněná pera, která se používají do vypotřebování inzulínu a potom se používá nové předplněné pero. Většina inzulínových přípravků je nyní častěji dostupná právě v takových perech.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes2, cukr 10 a dlouhý 52, stojím o moderní léčbu
(12.02.2023)
Dotaz
dobrý den lačný cukr mám 10 někdy 9 dlouhy cukr 52 moc bych stala o moderní léčbu glp1 mám i vysoký tlak na který beru tezeo 40mg tlak ovšem neklesá stále je kolem 150/90. léčbu bych si chtěla platit sama lékař diabetolog to odmítá. je mi 53 let diabetes mám 3 roky váha 74 kg výška 166 bojím se komplikaci proč si léčbu nemohu prosím hradit sama Dekuji za odpověď.věk: 54 let výška: 166 cm váha: 74 kgOdpověď
Dobrý den,
nejsem samozřejmě schopna se vyjádřit k rozhodnutí Vašeho lékaře, protože neznám všechny podrobnosti o Vás, ale vezmu to trochu obecně.
U pacientů s Diabetes mellitus 2. typu je českou diabetologickou společností uváděna ideální kompenzace diabetu vyjádřená glykovaným hemoglobinem (“dlouhý cukr”) pod 45 mmol/mol. Toto platí pro osoby s nízkým rizikem nežádoucích příhod (bez závažných přidružených onemocnění…). Glykovaný hemoglobin do 53 mmol/mol je považován za uspokojivou kompenzaci. Zároveň 53 mmol/mol je hranice, při jejímž překročení by mělo být uvažováno o úpravě terapie. Samozřejmě dle konkrétního stavu pacienta mohou být cíle stanoveny jinak (individuálně).
U Vás je glykovaný hemoglobin 52 mmol/mol, tudíž se vejdete do hranice uspokojivé kompenzace a ještě u Vás nemusí být zvažována změna terapie. To ale neznamená, že nemůžete cílit na ideální kompenzaci pod 45 mmol/mol. Zde hraje důležitou roli, zda se u Vás vyskytují ještě jiná onemocnění či rizika, nebo neexistuje jiná kontraindikace terapie GLP-1 agonisty. Pokud splňujete předchozí - nemáte jiný závažný vylučující stav nebo kontraindikaci, myslím, že je u Vás možné zahájit terapii GLP-1 agonisty. Vaše BMI je v pásmu mírné nadváhy, takže i zde by mohly GLP-1 agonisté pomoci.
Samozřejmě úhrada pojišťovnou (i základní) je zatím vázána na glykovaný hemoglobin 60 mmol/mol a musela byste hradit plnou cenu této terapie. Ta se pohybu u přípravků podávaných 1x týdně kolem 2 000-2 500 Kč na 4 týdny.
Stran arteriální hypertenze tlak kolem 150/90 mmHg není u diabetiků ve Vašem věku (pokud zde není jiná neznámá komplikace) uspokojivou hodnotou a pokud je takto dlouhodobě je potřeba úprava terapie.
Celou situaci je vhodné probrat s Vaším diabetologem a pokusit se zjistit bližší informace.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
zbytkový cukr
(08.02.2023)
Dotaz
jsem cukrovkář,naměřili my 6,4 cukru ale v krvy sem měl zbytkového cukru-50,jak je to možnyvěk: 66 let výška: 175 cm váha: 93 kgOdpověď
Milý Miloslave,
uvádíte že jste „cukrovkář“, což není nejkrásnější označení, a i když máte už pár křížků na hřbetě, přece jen máte nejspíš toho ještě hodně před sebou a rád byste si to užil pokud možno v „přijatelném“ zdraví.
V tom případě by ale opravdu stálo za to vyměnit suché konstatování o cukrovkáři za trochu znalostí, co se za tímto pojmem skrývá. Pakliže mluvíte o nějakém „zbytkovém cukru“, tak asi máte na mysli tzv. glykovaný hemoglobin, což je velmi užitečný dlouhodobý ukazatel, jak dobře či špatně je diabetes vyrovnaný. Já znám pojem „zbytkový cukr“ jedině u ukazatelů na lahvích vína, kde tato hodnota značí množství hroznového cukru, který se během kvašení nestačil přeměnit v alkohol. Když ale někdo s diabetem neví, co je to glykovaný hemoglobin, tak to znamená, že neabsolvoval ani základní školení o diabetu a měl by se určitě něco dozvědět, aby mohl o své zdraví lépe pečovat.
Navrhuji vám proto pár odkazů, které vám poskytnou základní poznatky, abyste se o cukrovce 2. typu něco užitečného dozvěděl:
https://www.cukrovka.cz/proc-to-vsechno-delame
https://www.cukrovka.cz/co-je-to
Glykovaný hemoglobin (HbA1c) | cukrovka
https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty
Měl byste se ale určitě dozvědět více o vhodné dietě a o významu pohybu.
Jinak vaše „jediná“ hodnota glykémie, kterou udáváte, a to 6,4 mmol/l je zvýšená, i když nevím s určitostí, zda jde o hodnotu ráno na lačno. Není ale nijak vážně vysoká a sama o sobě toho mnoho neříká. Nevím totiž, zda jste nějak léčen a také nevím, jak vysoko tato hodnota stoupá po jídle.
Už více mi o vašem vyrovnání říká hodnota glykovaného hemoglobin (asi tedy vámi udávaný zbytkový cukr). To je dlouhodobý, asi 3měsíční ukazatel, v jakém rozmezí se přibližně vaše glykémie v poslední době pohybovaly. Normální hodnota je do 40 mmol/mol. Hodnota 50 jasně svědčí o diabetu, který ovšem není nijak vážně „rozladěný“, což ovšem neznamená, že při dlouhém trvání nemůže způsobit vážné potíže. Je to ale opravdu jen ukazatel, nejedná se o žádný skutečný cukr a jeho výsledek se významně nezmění, pokud byste např. 3 dny před vyšetřením držel přísnou dietu a dával si na svoje glykémie pozor. Cukr se totiž postupně navazuje na červené barvivo v krvinkách a už se z nich „nepouští“ a zanikne teprve až se zánikem celé krvinky, která má životnost asi 90 dní. Čím více se toho cukru na červené krevní barvivo naváže, tím vyšší glykémie bývají.
Moc vám tedy doporučuji, abyste se trochu více o diabetu vzdělal. To vám pomůže sám pro sebe si utvořit určité osobní cíle, jejichž plnění vám pomůže uchovávat si dlouhodobě dobré zdraví a předcházet pozdním komplikacím diabetu. A zas tolik námahy to pro vás nebude.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mám cukrovku?
(07.02.2023)
Dotaz
Dobrý den, mela jsem na lačno glykemii 6,6....7....a 7,16. Potom jsem se nechala změřit dvě hodiny po jídle a měla jsem 6,6. Koupila jsem si glukometr a měla jsem 5 hod po jídle 4,5. Potom jsem měla hodinu po jídle 5,6 a po dvou hod po jídle 6,1. Mám cukrovku? Proc mám nejvyšší cukr ráno na lačno a přes den mám úplně normální glykemii? Po jídle sice vyšší, ale pořád mám min, nez je horní hranice u zdravých lidí, tedy co jsem našla na internetu. Zároveň se mi druhý odběr zvýšil, než ten po první hodině, což by zase vypadalo na cukrovku. Není možné, že to tak mám třeba přirozeně a nejsem nijak nemocná? Jinak mám ztucnatela játra, ale to mám od 28 let, mela jsem normální váhu. Prý to můžu mít i genetické, měl to otec také od mládí. Nejím tučné, počítám si kalorie, nejsem hubená, ale ani bůh ví jak tlustá. Bývalá jsem sportovec a stále máme více jak 55% svalové hmoty. Zajímal by mne váš názor na cukrovku. Dekujivěk: 44 let výška: 162 cm váha: 89 kgOdpověď
Dobrý den
výsledky, které uvádíte a stav, který popisujete odpovídají trv. porušené glukozové toleranci nalačno. Na toto téma naleznete spoustu článků. Porušená tolerance může přejít v cukrovku, proto je již nyní potřeba začít s dietou a pohybem. Nepíšete, zda jsou hodnoty nalačno z laboratoře, nebo změřené glukometrem. Pokud je to laboratoř, tak dvě a více hodnoty nalačno nad 7,0 jsou již diabetes. Glukometr je pomocný přístroj, který používáme jen pro vyhodnocení léčby diabetu, nikoliv pro diagnózu cukrovky. Co se týče ranních hodnot, které jsou lehce vyšší, vídáme je velmi často, jsou dány horší citlivostí těla na inzulín přes noc. Játra totiž i přes noc, když nic nejíte, vyrábí cukr (je to nutné pro činnost mozku) a když inzulín špatně funguje, je vyšší ranní cukr. Přes den, kdy je pohyb, popř léky, které zlepšují citlivost tkání na inzulín se glykémie často pohybují v normálu.
Závěrem: Vaše hodnoty jsou na hranici normálu, přes den v normě. Doporučuji Vám držet racionální stravu, zařadit pohyb a udržovat přiměřenou váhu. Za rok kontrolu glykémie nalačno z laboratoře.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Za jak dlouho mohu zemřít na komplikace diabetu?
(05.02.2023)
Dotaz
Dobrý den, je mi něco přes 40, zjistili mi diabetes, ale léky nenasadili, že prý mám držet dietu. Jelikože se léčím na těžkou psychiatrickou chorobu a život mám už dávno zničený, léčit se nechci a beru nemoc jako příležitost k smrti. Několikrát jsem se pokusila o sebevraždu, ale neumím to, takže kdybych zemřela na komplikace diabetu, bylo by to pro mne vysvobození, tudíž dietu nedržím, naopak sním tolik sladkého a tučného a vůbec nezdravého, že by jednomu přecházel zrak. Každý den. K tomu žiji v ustavičeném stresu, pohyb nemám. Zato mám uzkosti, každý den pláču a každý den také cítím neuvěřitelnou agresi. Zajímalo by mě, za jak dlouho, s tímto životním stylem bych mohla zemřít na komplikace diabetu. Bohužel sebevraždu nespáchám, neumím to, takže tohle beru jako jedinou možnost, jak docílit toho, co chci. K tomu mám vysoký tlak, který také léčit nehodlám. Jsem obézní a zhubnout nehodlám z výše řečených důvodů. Děkuju za případnou odpověd. LenkaOdpověď
Milá Lenko, váš dost smutný dotaz mi připomíná italský film režiséra Marco Ferreriho z roku 1973 se slavným hereckým obsazením, který se jmenuje v českém překladu Velká žranice. Několik přátel se rozhodne spáchat sebevraždu tak, že se „užerou k smrti“. Ono se ukáže, že to tak lehké není. Vím, že vaše situace je nyní úplně jiná, protože film má význam spíše umělecký a je určitou provokací, ale když svoje pocity líčíte, tak mě určitá souvislost napadla.
Vám bych jako zcela zásadní věc doporučil probrat vaše velké problémy znovu s dobrým psychiatrem. Věřím, že v mnoha případech deprese lze lidem výrazně pomoci, takže později na svoje strašlivé pocity vzpomínají s nadhledem a jsou rádi, že je s pomocí lékařů překonali.
Komplikace diabetu se rozvíjejí sice vytrvale, ale pomalu. Jejich projevy mohou být velmi nepříjemné a opravdu stojí za to se jim vyhnout. Navíc se dnes dají alespoň jejich bezprostřední důsledky často léčit, takže syndrom diabetické nohy lze chirurgicky ošetřovat, selhání ledvin léčit umělou ledvinou, ucpané srdeční cévy lékaři umějí roztahovat a poruchy zraku, ačkoliv se rovněž dají léčebně mírnit, jsou opravdu velmi nepříjemné. Nakonec i obezita nemusí být jenom určitým důsledkem deprese, ale může depresi sama vyvolávat nebo zhoršovat. Proto vás opravdu nabádám, vezměte rozum do hrsti a odhodlejte se vše projednat se svým lékařem. Já jsem přesvědčen, že vám pomůže a bude vám lépe. Nemáte-li k tomu sama dost síly, mohl by vás k psychiatrovi přivést někdo z rodiny nebo přítel. Opravdu se dá dnes mnoho v léčbě udělat, jenom to chce opravdu zkušeného a vlídného psychiatra. Poruchy navíc často probíhají cyklicky a tak jste třeba zrovna nyní ve své horší fázi. Uvidíte, že na svoje strašlivé pocity, které jsou důsledkem duševní nemoci, budete časem vzpomínat jako na prodělanou hrůzu a budete mít zase elán do života.
Víc vám jako diabetolog poradit nemohu. A vím také, že najít vhodného psychiatra, se kterým si budete rozumět, není lehké. Ale jděte do toho!
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vysoký cukr, nadváha a bolesti kloubů
(03.02.2023)
Dotaz
Dobrý den, Už několik let mám bolesti kloubů hlavně dolních končetin a při vztávání je musím nejdříve opatrně rozchodit. Před deseti roky jsem přestal kouřit a od té doby bojuji s nadváhou. Asi před čtyřmi roky mi při prev. kontr. doktorka řekla, že mám zvýšený cukr a že si mám hlídat váhu, ale protože jsem už nekuřák, je ta hladina cukru ještě v normě. Před dvěma roky jsem byl na operaci a podle sestřičky jsem už tehdy měl v předoperačním vyšetření cukr vyšší , prý se už tehdy měl léčit. Teď jsem byl u p. doktorky s otékajícími kotníky. Udělala mi prev. kontrolu a poslala mě do laboratoře na test s pitím roztoku. Ale tam mi ho už neudělali z důvodu hladiny cukru v krvi 8, 3. Teď půjdu k p. doktorce na další kontrolu a případně na domluvu dalšího postupu léčby. U diabetologa jsem ještě nebyl. Myslíte, že jsem měl být léčený , nebo alespoň poslán do laboratoře na specielní vyšetření už dřív a co bude podle vád teď následovat? Léčba léky , nebo už rovnou píchání insulinu? Jiné příznaky diabetu snad ani nemám. Je hodnota do 10 už moc nebezpečná? Děkuji za vaši odpověď , Zdenekvěk: 64 let výška: 180 cm váha: 115 kgOdpověď
Milý Zdeňku, vy mi kladete otázky, na které, alespoň si myslím, znáte sám odpověď. Jenom snad tak trochu doufáte, že vám odpovím nějak takto: Ano, je to v pořádku, že jste obézní. Ano, bude to v pořádku, když přiberete dalších 10 kg. Vašim kloubům to prospěje a glykémie se upraví sama od sebe.
Jenomže skutečnost je opačná: Dávno jste věděl, že přibíráte na váze a že to není dobře. Měl jste glykémii zvýšenou a ta nyní již dosáhla stádia diabetu. Při glykémii na lačno nad 7 mmol/l se jedná již o diabetes a provádět glukózový toleranční test je zbytečné.
Správný další postup vám mohu klidně rovnou nastínit a nemusíte přitom čekat na paní doktorku: Zapřemýšlejte, zda vám to stojí zato pokusit se být zdravý a předcházet komplikacím diabetu, jako jsou onemocnění ledvin, onemocnění očí, postižení nervů a při nadváze navíc další zhoršování artrózy, kterou už máte. Pokud dospějete k názoru, že vám to stojí za to, musíte se rozhodnout něco s tím sám udělat.
Na prvním místě je nasazení vhodné diety s omezením kalorického příjmu, přiměřeným množstvím sacharidů a s omezením nezdravých živočišných tuků. Pro vás by nyní byla vhodná dieta s obsahem maximálně 200 g sacharidů. Vzorovou dietu byste nalezl na stránkách našeho webu, ale určitě bude stát za to si promluvit s dietní sestrou nebo si pořídit dietní příručku, abyste uměl vhodnou dietu obměňovat. Jsem přesvědčen, že pokud byste takovou dietu opravdu dodržoval, tak se vaše glykémie postupně upraví a pravděpodobně ustoupí i otoky, protože budete současně jíst méně soli v nezdravé stravě.
I když vás bolí klouby, neměl byste se tím nechat odradit. Nejprve byste je měl šetrně rozhýbat a pak se vydat na vydatnou procházku (aspoň 6 km) ve svižném tempu, jak vám bude stačit dech. Když si najdete hezký okruh (a v pozitivním případě také nějakého parťáka, což by mohl ale být i pes), mohla by to být dokonce zábava.
Pokud se po několika týdnech ukáže, že toto všechno nestačí, mohl byste potřebovat nějaké léky, ale na úvahy o inzulínu je rozhodně brzy. Mohly by vám prospět nějaké léky na diabetes, které usnadňují hubnutí, tedy např. nejprve metformin a k němu buď gliflozin nebo lék ze skupiny tzv. GLP-1 antagonistů, které hubnutí usnadňují. Ale na to je zatím čas. Věřte, že poctivě pojatá dieta funguje nejlépe, i když to není cesta nejsnazší.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hodnoty cukru
(31.01.2023)
Dotaz
po odběru krve nalačno mám hodnoty cukru 5,8 a 45 něčeho. můžete mi prosím dát informaci co to znamená?věk: 72 let výška: 161 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
hodnota 5,8 mmol/l je pravděpodobně glykémie (hladina cukru v krvi) - pokud jste diabetik je tato hodnota nalačno celkem uspokojivá. Pokud byste neměla diabetes mellitus, znamenala by tato hodnota minimálně vyšší lačnou glykémii (tzn. "prediabetes", případně by mohla být známkou diabetu).
45 mmol/mol bude asi hodnota glykovaného hemoglobinu (To je spíše můj předpoklad - nemáte více uvedené). Glykovaný hemoglobin se používá jako ukazatel dlouhodobé kompenzace diabetu. Ukazuje, jak vypadaly průměrné hodnoty cukru v krvi za přibližně poslední 3 měsíce. Hodnota 45 mmol/mol je u běžného pacienta s diabetes mellitus dobrá.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!