Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
919 dotazů
-
příznaky u kojenců
(28.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, jaké mohou být příznaky cukrovky u miminek, které zatím pijou jen mateřské/umělé mléko?věk: 0 letOdpověď
Dobrý den, cukrovka se objevuje až v pozdějším věku, ne u miminek. U nich se mohou objevit jen hodně vzácné poruchy spojené s cukrovkou. Tyto děti neprospívají, jsou neklidné a nebo zase příliš spavé. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
hodnoty c-peptidu
(19.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, během vyšetření krve mi bylo zjištěno, že mám hodnotu c-peptidu 260 pmol/l (na lačno), při druhém vyšetření jsem nebyl na lačno (rohlíky se žervé), jelikož jsem se omylem nasnídal. Odběr stejně proveden, hodnoty cca 60 min po snídani 400 pmol/l. Zhubl jsem, jsem vyčerpaný, trávení jakoby stojí, zároveň mám často takovou malátnost, kávu jsem musel vysadit. Prozatím dále pouze zvýšené hodnoty bilirubinů. Ostatní výsledky v normě. Na CT nález na nadledvince (uzel o velikosti 1 cm). Jsou tyto hodnoty peptidu normální? První hodnota glukózy 4,8 mmol/l (nebylo na lačno-rohlíky s žervé), po druhé opět nebylo na lačno, jelikož se mi motala hlava, dostal jsem pár piškotů (hodnota 6,2 (cca 20 min po piškotech, asi 5 piškotů) Značí to nějaký problém? Glukóza asi v normě, že? Ale v souvislosti s příznaky a hodnotami c-peptidu se může jednat o nějaký problém? Předem Vám děkuji za odpověď.věk: 29 let výška: 175 cm váha: 56 kgOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Z Vašeho dotazu předpokládám, že nejste diabetik.
Je nutné si uvědomit vztah mezi C-peptidem a glykémií. C-peptid ukazuje na Vaší sekreci inzulinu. Váš C-peptid je nižší než je norma, což by u diabetiků to znamenalo, že se bude jednat o diabetes 1. typu (kdy zanikají buňky produkující inzulin vlivem autoimunity) nebo o sekundární diabetes (kdy jsou buňky ničeny jiným procesem). U Vás jsou ale glykémie, co jsem pochopila z Vašich psaných výsledků, normální (případně spíše nižší), což diabetu neodpovídá.
To co je u Vás ale poměrně nízké je hmotnost a BMI. V této chvíli se pohybujete v pásmu mírné podváhy. Hubnutí u diabetu 1. typu může samozřejmě být. Ale aby hubnutí bylo způsobené čistě diabetem, museli bychom běžně mít glykémie nad 10mmol/l.
Myslím, že to musíme zkusit vzít z druhého konce. Pokud byste měl z nějakého důvodu dlouhodobě nižší hladinu glykémie, došlo by ke snížení produkce inzulinu (a tudíž i hladiny C-peptidu). Tělo by snižovalo tvorbu inzulinu, aby Vás ochránilo před hypoglykémií. Dlouhodobější nízké hladiny glykémie může způsobit hned několik věcí: trávicí obtíže, které by vedly k celkovému nižšímu příjmu živin a tudíž i cukrů, poruchy příjmu stravy jako takové, nízké hladiny kortizolu, některá maligní nádorová onemocnění, tumory produkující speciální látky (jako IGF), jaterní a ledvinná onemocnění, dlouhodobá fyzická zátěž s nedostatečným příjmem kalorií a cukrů na danou zátěž… Samozřejmě mnohá tato onemocnění, poruchy a dysbalance mohou způsobit i hubnutí.
Pokud hubnete i při dostatečném příjmu stravy (dostatečném na Vaši výšku, věk a aktivitu) je asi vhodné Váš stav plně dovyšetřit, do čehož se již viditelně lékaři pustili. Omlouvám se , že jsem Vám nemohla lépe odpovědět.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
glykémie zvýšené po jídle
(15.07.2022)
Dotaz
Dobrý den,ptám se za kamaráda Honzu.Proč má raní glikémie ať sní co sní do 5moll každý den měření, a odpolední po jídle mívá 8 až kolem 11 po jídle .Lekař mu řekl že je to normální,žádné léky na cukrovku neužívá. Honzovi je 72 let. Dekuji Martinvěk: 72 letOdpověď
Milý Martine, asi se ptáte za kamaráda Honzu, protože on odpověď slyšet asi moc nechce a umí si představit, co mu nejspíš vzkážu. I tak by se ale hodilo vědět o něm ještě něco víc, třeba kolik váží a měří, zda se rád pohybuje a zda pro něco léčí.
Ranní glykémie má v pořádku asi proto, že během noci když nic nejí se jeho glykémie upraví. Po jídle mu ale glykémie v závislosti na tom, kolik toho sní a zejména kolik sacharidů sní, stoupají. Nejde to na žádné kritické hodnoty, ale pokud není vysloveně štíhlý, hodilo by se jíst méně a zejména méně sacharidů. Jeho sekrece inzulínu mu prostě nestačí k tomu, aby ukočírovala množství jídla, které si dopřeje. Na prvním místě by se tedy měl omezit v jídle. Pokud by to nedokázal, mohl by dostat nějaké léky, nabídka je široká. Nicméně s tou dietou by to bylo lepší. Hodnota glykémie třeba za 1 hodinu po jídle 8 mmol/l je ještě v pořádku, ale za 2 hodiny po jídle 11 už je poměrně dost a měl by se snažit tomu předcházet. Pozdravujte ho.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes a riziko aterosklerózy
(15.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám 27let diabetes na inzulínu, v poslední době zhoršené glykovaný hemoglobin 62,00 mmol/mol (snažím se snížit!) ale nedávno jsem byla na sonu karotid a ve výsledku mám napsáno: Bulbus:dtto, IMT vpravo 0,74mm, vlevo zesílení 1,11mm ACC:stěny hladké, normální tvar průtokové křivky i rychlost průtoku, IMT 0,62mm vpravo, 0,56mm vlevo Závěr:Zesílení IMT v L bulbu, jinak normální nález hrozně se bojím, že mi hrozí takto brzy mozková mrtvice!!! nebo jsou výsledky ještě celkem ok? děkujivěk: 35 let výška: 180 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den. Glykovaný hemoglobin máte ještě celkem v pořádku a snad se vám podaří to ještě trochu zlepšit a udržovat na dobré úrovni. Jinak je pro prevenci aterosklerózy také důležité mít normální hodnoty krevního tlaku a normální profil krevních tuků. U pacientů s diabetem se na normálních hodnotách tzv. LDL-cholesterolu lpí trochu více, než u ostatních osob. Tak to je další věc, kterou byste si měla zjistit. Jinak je k dispozici celkem spolehlivá léčba.
Na vyšetření krčních tepen vám neprokázali žádné zúžení cévního průsvitu a krev tepnami v zobrazené oblasti teče normálně. Moderní přístroje dovolují také sledovat tloušťku cévní stěny, konkrétně její nejvnitřnější a prostřední části (IMT, což znamená intima-media thickness, neboli tloušťka těch dvou vrstev. Při dlouho trvajícím diabetu se může tato tloušťka zvětšovat, což je považováno výhledově za určitý rizikový faktor, ale samo o sobě to ještě nic ohrožujícího neznamená. Tato tloušťka se dokonce může i snížit, pokud budete mít glykémie, krevní talk a hladinu cholesterolu v pořádku. Jo, abych nezapomněl, pokud nebudete kouřit!
Rozhodně se tedy ničeho nebojte, jen o sebe dbejte a radujte se ze života.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vysoká glykémie po celý den - pokračování
(13.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď. Omlouvám se, že jsem se více nerozepsala. Rozvedu Vám nyní celou situaci. Cukrovku mi našli 17.května letošního roku, k tomu abych došla k lékaři, že se něco děje jsem došla až po pěti dnech. Předcházel všemu silný astmatický záchvat, po něm jsem ještě čtvrtek, pátek, sobota chodila do práce a vždy po ní jsem byla moc unavená, ospalá a bylo mi špatně. Jídlo jsem vůbec nemusela , jen jsem pila a pila. Neděli a pondělí jsem už prospala celé a tak v úterý jsem jela na urgentní příjem. To už jsem pořádně neviděla do dálky a nablízko jsem záhadně viděla a četla bez brýlí. Udělali mi kompletní vyšetření krve , CT hlavy a rentgen plic . Byla jsem i na očním vyšetření , a když přišly výsledky krve tak už paní doktorka věděla co to je , hladina cukru byla 27,1. Odeslala mě na diabetologii, paní doktorka na diabetologii, mi dala jen noční inzulín s tím, že mám titrovat, dle naměřených hodnot glykémie a nasadila mi siofor 2x denně 1tabletu.Objednala mě k jinému panu doktorovi i s novými odběry a na kontrolu. Sestřička mi vysvětlila měření a píchání inzulínu, to bylo všechno , edukační sestra se mě vyptávala co doma vaříme, jaké jím pečivo atd, podle mých odpovědí usoudila, že jsem šikovná a že to zvládnu , krom příruček , kde je popsaná cukrovka mi , ale nic jiného nedali a nevysvětlili. Jídelníček jsem si sestavovala sama , bylo mi doporučeno se naučit jíst třikrát denně a do toho postupně přidávat svačiny a druhou večeři. To už jsem měla nastavený 3xdenně inzulín denní , pan doktor mi dávky měnil pouze po telefonu asi dvakrát , pak už jsem si vyžádala konzultaci a na ní mi upřesníl na základě pár ustálených hodnot dávky ráno 8, v poledne 4, večer 6 , a na noc 12 . Chvíli to fungovala , asi cca 3-4 dny a pak zase vysoké hodnoty. Tak jsem si sama našla tabulku , jak jíst, co a kdy dopichovat a jak se chovat . Nicméně se to opět vrátilo do vrchních hodnot. Snažím se jídlo redukovat , pečivu když to jde tak se vyhýbám, a když už si jej dávám na snídani, tak pouze celozrnné nebo žitné , jím kvalitní šunku , hodně zeleniny, ovoce málo , toho se bojím a jím ho méně i z důvodů alergii na něj, na obědy si dávám rýži , krůtí na zelenině, kuřecí, sem tam vepřové, ryby, vše jen dušené , nebo na vodě se zeleninou, knedlíky jsem za celou dobu jako přílohu měla jednou a to dvě menší tenká kolečka, Piju kefíry, sem tam sním nějaký sýr, a dám si bílý jogurt. Nejím sladké, nepiju slazené , nesladím ani kávu ani čaj , sušenky, bombony, čokolády atd taky nejím Smažené pokrmy vařím jednou za měsíc a to pouze manželovi a synovi. Mám doma špaldové mouky, celozrnné mouky, žitnou chlebovou , cukr používáme málo , a z tuků pouze olej. Toto už používáme tak více jak dva roky. Pohybu mám tolik, že ho můžu rozdávat, máme velký dům s velkou zahradou, všude jezdím a dopravuji se na kole nebo chodíme na procházky, jen občas v neděli to tak jednou za měsíc si dovolím si na chvíli spočnout. Včera jsem si dovolila oslovit našeho jakoby rodinného pana doktora, s prosbou o pomoc , vysvětlila jsem mu co a jak , tak zhodnotil , že dávky jsou malé , že je mám navýšit . A s jídlem souhlasil. Dbám rad všech odborníků , ale zatím opravdu nic moc. Potřebuji se vrátit do běžného života, pracovat a v pohodě od září dodělat poslední ročník dálkového studia a udělat maturitu. Před zjištěním cukrovky jsem vážila 73kg, teď to jde samo pomalu dolů , za což jsem ráda, proto těch 60 kg, a snažím se to už udržet i do budoucna. Doufám , že toto trochu podrobnější Vám pomůže. Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď , ochotu a Váš drahocenný čas , který strávíte mými dotazy. S pozdravem a přáním pěkných letních dní. Štěpánkavěk: 51 let výška: 160 cm váha: 60 kgOdpověď
Milá Štěpánko, nyní jste se hezky rozepsala. Váš případ hezky ilustruje, jak může vypadat rozvoj diabetu 1. v dospělosti a stojí za přečtení i pro ostatní zájemce, i když já už příliš mnoho nových rad nepřidám. Myslím, že situaci zvládáte dobře a bude ještě asi chvíli trvat, než se naučíte svůj diabetes zvládat a vrátíte se do svých starých kolejí.
Na diabetes vašeho typu je většinou „zaděláno“ dlouho předem. Tiše a nenápadně probíhá postupný zánik beta buněk, které vytvářejí inzulín, ale nemusí se to dlouho projevit, protože člověk má beta buněk většinou dostatečnou zásobu. Teprve při nějaké zátěži či dalším onemocnění náhle propukne. Mně napadá, že ve vašem případě to mohlo souviset s tím vaším astmatickým záchvatem, na který se často používají kortikosteroidy, někdy i ve vyšší dávce. Dobře zaberou, ale mohou výrazně snižovat citlivost na inzulín, kterého v té době už byl zřejmě nedostatek. I nyní by bylo dost dobré, kdybyste své astma zvládala s použitím jiných léků než kortikoidů a v případě nutnosti jen těch inhalačních.
Jinak všechny vaše příznaky dost dobře odpovídají rychle se rozvíjejícímu diabetu a glykémie mohla být klidně i to první vyšetření, které se udělalo. Zřejmě jste ale neměla vyvinutou ketoacidózu, takže nějaký váš vlastní inzulín vám pravděpodobně zůstává. Což je vždycky dobře.
Nyní vám doporučuji, abyste nadále zůstala štíhlá a nesnažila se dohnat svou předchozí váhu. Jste disciplinovaná, takže v dietě vám asi nelze nic vytknout. Rozhodující je zejména množství sacharidů v jednotlivých jídlech, což byste se podle tabulek měla rychle naučit odhadovat. Už o něco méně záleží na tom, v jaké formě sacharidy jíte, jen bývá výhodné vyhnout se jednoduchým sacharidům typu řepného cukru. V ovoci bývá glukóza a hroznový cukr (glukóza), takže byste měla i s ovocem zacházet opatrně a jíst spíše takové, které cukrů nemá nadbytek, nebo jejich množství nepřehánět. Jíst ovoce ale rozhodně máte.
Dávkování inzulínu před jídly řada lidí provádí od oka, ale mnohem lepší je se naučit určitý algoritmus, který bere v úvahu množství sacharidů v jídle, plánovanou činnost a vaší osobní citlivost, která se označuje jako sacharidový poměr (na kolik g sacharidů vám vystačí jedna jednotka inzulínu před jídlem nebo kolik inzulínu potřebujete na 10 g sacharidů v jídle). Tento poměr se může časem měnit a také může být různý např. ráno a večer. To vše se můžete naučit v edukačních materiálech a časem to budete umět používat automaticky, nebo pomocí kalkulátoru v glukometru, pumpě či chytrém telefonu. Moc by vám k tomu také pomohl kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
nižší glykémie, ztráta ledviny, těžký Covid
(11.07.2022)
Dotaz
Ledvinu ,kterou mě vzali pro.Dvůr králové nad labem.spůsobila,že mám od té doby, spíše nízkou glikém.měřím se od té doby 12 denně,přícházý špatně zaostřuji,to je první znak že mám špatnou hodnotu gl.to jsem před operací neměl,navíc mám limfom grade na levém močovodu 5let léčím se F.N .H.K. mám roční chemoterapii za sebou,a těžký Covid 19 6neděl v kómatu,Aro Trutnov 6 měsíců léčba.roč.56 váha80kg vyška175cm,přísná dieta,nepiju,nekuřák, poslední Č.T. v listopadu F.N.Hradec Králové, takový jsem před odebrání ledviny,jsem neměl. Jaroslavvěk: 66 let výška: 175 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Jaroslave, vy jste se asi na naši poradnu obracel již dříve, že? Tentokrát se přiznám, že pořádně nerozumím, na co se ptáte, nebo zda si jen stěžujete na obtížně vyrovnaný diabetes. Měl byste si svůj text nejprve po sobě přečíst, byste opravil překlepy, protože vy jich tam máte tolik, až člověk jen stěží rozumí, co píšete.
Už i z vašeho předchozího příspěvku usuzuji, že vám po odstranění ledviny snížila potřeba inzulínu a vy míváte často hypoglykémie. Napadá mě, že jak vaše předchozí chemoterapie tak léčba těžkého Covidu mohly zahrnovat tzv. kortikosteroidy (např. Prednison nebo Medrol), což jsou protizánětlivé léky, které ale zvyšují potřebu inzulínu, a to někdy i hodně. Možná tedy po jejich vysazení klesla potřeba inzulínu. Já ale nevím přesně, jak jste nyní léčen a jaké máte glykémie. Proto se opravdu musíte poradit se svým diabetologem(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Možný prediabet?
(07.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, je mi 27/ meřím 182 a váha 115. Cukr v laborce naposledy měřen měl jsem tam hraniční hodnoty před 2 lety. Od té doby nic neřeším akorát jsem si pořídit glukoměr Glucolab. Bohužel nevím zda mu můžu pořádně věřit, nevím jak je to s přesností. Napíšu vám hodnoty cukru měřené nalačno : 5.6, 5.7, 5.9, 5.3, 5.2, 5.8, 4.3, 5.3, 6.1...a tak dále. Průměr mi to ukazuje 5.7. Nepiju nějak extra, močení cca 6-8 denně, nepříjde mi že bych močil často. Únava ano, psychiatrické léky proti úzkostem Arketis Rivotril. V moči cítím něco sladkýho, to je tak jediný co mi je divný. Úbytek váhy nepozoruju, vidění v normě, otoky nejsou. Myslíte, že je u mě nutností jít na odběry dlouhého cukru? Jaký na ty hodnoty máte názor? Vím, že jsou hraniční, spíš podle vaší praxe co s tím.... Díky mocvěk: 27 let výška: 182 cm váha: 115 kgOdpověď
Dobrý den,
glukometr je možné využít ke kontrole glykémií, bohužel ale nemůže sloužit k diagnostice diabetes mellitus.
Aby bylo možné určit diagnózu diabetu používá se měření glykémie nalačno odběrem ze žilní krve. Samotná hodnota se stanoví ze séra odebrané krve. Pokud je hodnota nad 7mmol/l (2x opakovaně ráno nalačno) můžeme říct, že je to diabetes.
< 5,6 mmol/l
Normální glykémie
5,6 – 6,9 mmol/l
Zvýšená koncentrace glukózy nalačno
> 7 mmol/l
Diagnóza diabetu
- Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.
Pokud je glykémie v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (případně úplně hraniční) je ideální doplnit oGTT, které nám stanoví i glykémie po podání glukózy.
Tento test se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách
Hodnocení glykémie ve 120 minutě:
< 7,8 mmol/l
Vyloučení diabetes mellitus
7,8 – 11 mmol/l
Porušená glukózová tolerance
> 11 mmol/l
Diabetes mellitus
Z ranních měření glykémie glukometrem proto nelze diagnózu diabetu stanovit. I při dobrých glykémiích ráno mohou být vyšší glykémie po jídle.
Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno nebo k poruše glukózové tolerance.
Známky jako velká žízeň a časté hojné močení se vyskytují většinou až při glykémiích minimálně nad 10mmol/l. Tyto obtíže jsou totiž způsobeny přechodem glukózy (“cukru”) do moči. Glukóza se do koncové moči běžně dostává až při glykémii nad 10 mmol/l. Při nižších glykémiích by se u zdravého člověka neměl cukr v moči objevit.
Pokud je cukr v moči, strhává na sebe vodu a proto diabetici s hodně vysokou glykémií zvýšeně močí a následně mají velkou žízeň, aby dodaly ztracené tekutiny. Stejně tak úbytek hmotnosti a rozmazané vidění se většinou vyskytují až když jsou glykémie vysoké po delší dobu. Počátek diabetu se nemusí u jedince ničím výrazným projevovat. Z tohoto důvodu děláme právě pravidelné kontroly, aby byl diabetes zachycen včas.
Pokud se bojíte diabetu a jsou Vaše hodnoty hraniční je možné se domluvit s praktickým lékařem, aby Vás poslal na oGTT. Pokud Vám vyjde diabetes budete mít jasno. Pokud budete spadat k prediabetu měl byste už začít pracovat na režimových opatřeních, ať diabetes co nejvíce oddálíte.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
vysoká glykémie po celý den
(06.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, dva měsíce trpím cukrovkou, držím přísnou dietu která mi byla doporučena, pohybu mám dostatek, inzulín si píchám pravidelně, jim třikrát denně na tom jsme se dohodli s lékařem, dva dny zdržím hodnoty celkem v doporučené normě, třetí den už hladina stoupá stoupá až vystoupá na 26,9 , pokud se hýbu celý den a pak jdu spát tak se hladina drží v normě, jeden den když trochu odpočívám tak hladina stoupá, už si nevím rady. Štěpánkavěk: 51 let výška: 160 cm váha: 60 kgOdpověď
Milá Štěpánko, kéž byste byla trochu sdílnější. Potíže, které uvádíte, jsou docela vážné, je ale těžké hledat správnou radu, když nevím, jak jste v současné době léčena a co kromě diety o diabetu zatím víte. Navíc mohu jenom hádat, zda máte diabetes 1. či 2. typu, jen podle toho, že jste štíhlá a používáte inzulín, tak hádám na diabetes 1. typu.
Léčba diabetu 1. typu vyžaduje podrobné zacvičení, jak provádět inzulínovou léčbu. Předpokládám, že používáte 4 denní dávky inzulínu, z nichž jedna spočívá v dlouho působícím přípravku, ostatní 3 dávky si dáváte před jídly. Glykémie byste si měla měřit pravidelně vícekrát denně, ale nejlepší by pro vás bylo použití kontinuálního senzoru, který měří hladinu glukózy v podkoží.
Měla byste se naučit dávkovat inzulín podle toho, co hodláte sníst, jak se plánujete v následujících hodinách pohybovat, a také jakou máte aktuální glykémii. To chce jednak pořádné vysvětlení, ale také praxi, která se však u motivovaných lidí brzy dostaví a vše potom jde lépe.
Je možné, že stále ještě máte zachovanou vlastní sekreci inzulínu, a ta vám pomáhá „doladit“ glykémie. Potřeba inzulínu se pak podle toho, jak vám funguje vlastní produkce, časem mění.
Zatím byste měla vědět, že když plánujete lenošení, tak byste měla jíst menší množství sacharidů a nebo si preventivně zvýšit dávku inzulínu před jídlem. Jinak ale pravidelný pohyb velmi pomáhá, nemusíte se vysloveně namáhat celý den, ale každý den aspoň nějaký čas.
Víc vám poradit nemohu, protože neznám vaši situaci. Hodnoty nad 20 mmol/l jsou ale už opravdu dost vysoké a bylo by dobré naučit se jim předcházet.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hladina cukru u dítěte
(06.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně šestiletého syna. Zhruba před 4 měsíci z něho byl po fyzické zátěži cítit výrazně aceton. Byla jsem s nim u lékaře, odebrala se krev a moč - vše v pořádku. Nyní po čtyřech měsících se acetonový dech objevil opět, tentokrat nezávisle na fyzické aktivitě. Pujcila jsem si od rodičů glukometr. Ráno na lačno mel 4,7 což ke v pořádku, nicméně dvě hodiny po obědě byla naměřená hodnota 7,3. Může to být problém? Velice děkuji za odpověď. Martinavěk: 6 letOdpověď
Milá Martino, protože se vůbec nezmiňujete o diabetu, tak předpokládám, že váš syn není pro tuto nemoc léčen a vyšetřujete ho jen z obavy, že by mohl diabetes mít.
Ketolátky se u dětí objevují poměrně snadno po delším hladovění, zvláště pak, když se současně hodně namáhají. Jejich hladina však nebývá vysoká a nejsem si vědom, že by přítomnost acetonu byla přímo cítit v dechu. Někdy, když hladovění (nebo třeba také zvracení nebo těžší průjmy) trvají delší dobu, mohou mít děti skutečně zvýšenou hladinu ketolátek, které pak po dodání sacharidů v dietě ustoupí.
U osob, které nově dostanou diabetes 1. typu, se může postupně rozvíjet tzv. ketoacidóza, která je vyvolána chyběním inzulínu a je provázena vysokými hladinami ketolátek (včetně acetonu), někdy i výraznou nevolností, zvracením a dehydratací. To se při vyšetření u lékaře rychle pozná a zpravidla je to způsobeno vysokou glykémií, hodně nad 7,3 mmol/l, jak uvádíte u vašeho syna po jídle. A glykémie také potom neklesá na normální hodnoty.
Nejsem si jist, co to přesně v dechu svého syna cítíte. Já mám čich docela dobrý, ale typický acetonový dech jsem u svých pacientů pozoroval jen málokdy. Jenom u osob s pokročilou ketoacidózou vyžadující zpravidla hospitalizaci, jsem měl někdy dojem, že aceton cítím. To spíše jdou po čichu rozpoznat některé vzácné metabolické choroby, nebo některé infekce, způsobené bakteriemi, které produkují charakteristické plyny (ale to už dnes žádný lékař rozpoznat neumí).
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Informaci ohledně cukrovky
(04.07.2022)
Dotaz
Dobrý večer dnes jsem byla u mamči a jen tak schvalně mi změřila cukr, naměřila mi večer 7,9 je to už cukrovka ???věk: 62 let výška: 158 cm váha: 53 kgOdpověď
Milá Zdeňko, jasný průkaz cukrovky to rozhodně není. Obecně diagnózu diabetu potvrzuje hodnota zjišťovaná během dne nad 11 mmol/l nebo nad 7,1 naměřená poctivě ráno po celonočním lačnění. Navíc je nutné vyšetření provést alespoň 2x a to navíc ověřeným analyzátorem v laboratoři.
Ve vašem případě může jít o vzestup po nějakém vydatnějším jídle, jak se to stává při návštěvě „mamči“, což by bylo normální.
Pro váš klid vám doporučuji nechat si glykémii vyšetřit u vašeho obvodního lékaře ráno po celonočním lačnění a vzorek poslat do standardní laboratoře. Osobní glukometry nejsou určeny k diagnostice diabetu, ale ke sledování glykémií u diabetických osob.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!