Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

956 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, pro jaký typ diabetu mám předpoklad a jak vysoký ten předpoklad je? Mám 31 let, 163 cm a 58 kg. Momentálně jsem 5 měsíců po porodu a v těhotenství mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (na ogtt v 27tt - zvýšená hodnota po 2h). Při měření glukometrem lačná vždy v pořádku (většinou pod 5), za 1h po jídlech problémy. V rodině měl diabetes pouze můj děda (otec otce), nevím to jistě ale asi DM1. Jak to vypadá u mě?
    věk: 31 let výška: 163 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, zjištěná cukrovka během těhotenství představuje obecně rizikový faktor pro budoucí cukrovku po porodu. V úvahu je ale třeba vzít, že kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou přísnější než pro ostatní osoby. Vy neuvádíte, jaké hodnoty glykémie jste měla a už vůbec neudáváte, jak jste na tom nyní.

    Vidím ale, že jste štíhlá a asi máte nyní glykémie v normě. Doporučuji vám proto v celém dalším životě pamatovat na to, že jste v těhotenství měla zvýšené glykémie a že podobné zvýšení se může znovu objevit, pokud budete svoje tělo v budoucnu přetěžovat nadměrnými kily a pokud se budete málo věnovat fyzické aktivitě. Potom si myslím, že vaše riziko budoucího diabetu bude nízké, respektive podobné, jak v ostatní naší populaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byly mi zjištěny zvýšené hodnoty hladiny cukru v krvi. Na lačno napoprvé 6,7 a pak i hodnota 7. Doktor mi sdělil, že to už je cukrovka. Ale nechtěl mě děsit a dělat ukvapené závěry, prý to může být jen dočasné (je to možné?). Za měsíc jdu znovu na odběr krve i moči a do té doby mi doporučil dodržovat pohyb, dietu, omezit cukry a uvidí se jaké budou hodnoty. Jsem z toho velmi vystrašená, ihned jsem si objednala glukometr. Trpím také poruchou štítné žlázy - snížená funkce - beru letrox 50. Dočetla jsem se, že tyto dvě onemocnění můžou mít spojitost, je tomu tak? V nejbližší době bych také ráda otěhotněla a velmi se bojím komplikací, či postižení dítěte. Jaké jsou prosím možnosti léčby? Pouze aplikace inzulinu? Nebo je možné hladinu cukru ještě nějak "zachránit" na normálních hodnotách? Děkuji Vám moc za odpověď. Tereza
    věk: 27 let výška: 172 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milá Terezo,

    jak jste si sama jistě zjistila, hodnoty glykémie na lačno 6,7 a 7,0 mmol/l jsou zvýšené, ale podle definice ještě neodpovídají diabetu. Pořídila jste si glukometr, a tak brzy zjistíte, zda glykémie budou mít vzestupnou tendenci a zda budou stoupat na diabetické hodnoty po jídle. Váš lékař vám určitě poradil dobře, zatím je vhodné váš stav sledovat a rozumná dieta se rozhodně hodí.

    Pokud by se skutečně jednalo o diabetes, tak ve vašem věku a při vaší tělesné konstituci připadá zdaleka nejvíce v úvahu diabetes 1. typu. Tou je autoimunitní onemocnění, které postupně vede k zániku buněk, které vytvářejí inzulín. Pokud se budete sledovat, onemocnění nelze „promeškat“, časem se určitě  projeví. Díky sledování se ale nedostanete do stádia, kdy byste třeba musela do nemocnice a řešit nějaký akutní stav.

    O tom, zda se skutečně jedná o tento typ diabetu, byste se s vysokou pravděpodobností mohla přesvědčit již nyní, pokud byste si dala vyšetřit autoprotilátky anti-GAD, IA2, ICA a protilátky proti inzulínu (anti-ZnT8 se zatím vyšetřují málo). Pozitivita jedné protilátky by podezření velmi zvýšila, pozitivita dvou by představovala skoro jistotu.

    Pokud ale o vás nevím více údajů a neznám vaši glykémii po jídle, tak musím připustit, že se skutečně může jednat i o přechodnou poruchu v souvislosti třeba s nějakým jiným onemocněním, nebo se také může jednat o nějaký jiný vzácnější typ diabetu (některá z forem tzv. MODY, viz naše stránky); diabetes 2. typu je silně nepravděpodobný.

    Pokud jde o typu 1, tak jeho léčba skutečně spočívá v aplikaci inzulínu, i když se hledají možnosti včasné imunologické intervence, které by mohly vést k oddálení jeho vzniku či případně i k jeho „vyléčení“, ale zatím takové metody nejsou k dispozici. Rovněž o transplantačních možnostech (viz naše stránky) nemá cenu uvažovat. U jinak zdravých mladých lidí se zatím nepoužívají.

    Neuvedla jste také, zda ve vaší rodině se vyskytuje diabetes. Zejména typy MODY jsou silně dědičné a rovněž sklon ke vzniku diabetu 1. typu se částečně dědí.

    V každém případě, pokud jinak žijete „zdravě“, tak nemůžete s tím momentálně nic udělat, všechno ukáže čas. Zatím byste si mohla něco o diabetu přečíst a také zjistit, že s diabetem lze dobře žít a i mít děti. Snad byste v této chvíli nemusela otěhotnět, bylo by lepší chvíli počkat, jak se stav vyvine.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může pes jitrocelovy sirup Müllerův s invertnim cukrem? Děkuji
    věk: 1 let

    Odpověď

    Dobrý den, odpovídáme na dotazy s diabetologickou tématikou. Váš dotaz je pro veterinární poradu, ale ze zkušeností majitelů psů a z literatury se dočítáme, že jitrocelový sirup pes může a na psinku ho dokonce veterináři i doporučují. Invertní neboli tekutý cukr je směs glukózy a fruktózy, což jsou dobře stravitelné jednoduché cukry i pro psa. Pokud je nebude užívat v nadměrném množství, trávení to neovlivní. Nadměrné užívání však způsobí kvasné procesy v trávicím ústrojí a dostaví se plynatost a průjem… Je třeba ohlídat, aby v podávaných přípravcích nebylo sladidlo xylitol, ten je pro psy toxický už v dávce 0,1 mg/kg váhy zvířete.
    Existují i veterinární přípravky s jitrocelem jako například https://www.drmax.cz/topvet-kasel-a-nachlazeni-vet-pripr-pro-psy-200ml

    S pozdravem

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravim Vas, Jsem 68 let 130 kg, 33 let ridic kamionu. Pred mesicem mne p.doktorka po odberu krve zjistila, ze mam cukr 7. Prosim, je mozne v krvi, zjistit cukr za 3 mesice, to bylo v srpnu, ted me dala metformin Teva 500mg, beru rano. Od doby vysetreni uplynuly 2 mesice. Na kontrolu mam jit az za mesic. Vim, jsem jako zapasnik Sumo a nestastny, ze tak vypadam, pitny rezim uz beru svedomite 10 let, obycejnou vodu a hodne caju cerneho sypaneho. Od doby kdy mne oznamila, ze mam zvyseny cukr, totalne sem zmenil jidelnicek-pred tim byl obcas alkohol a casto pivo a taky sladke-hruza!!! Chci se zeptat, prosim, je mozne omezit cukr bez pouziti leku, radnym dodrzovanim zivotospravy? A ma nacukrovku vliv stress? Protoze jsem ve 2020 unor prodela Pasovy opar a pros.leden 2020-2021 jsem Mel Covid-lehky prubeh, zato, jsem mel tlak 200 na 100 a zvyseny cukr a jeste ted citim, ze nemam nervy OK. Dekuji za odpoved Opatrujte se Pekny den Petr 
    věk: 68 let výška: 186 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Petře,

    kromě velké nadváhy máte další rizikový faktor diabetu, a to dlouhé vysedávání za volantem bez dostatku pohybu. Snad k tomu ještě nekouříte, i když většina kamioňáků kouří a na předepsaných zastávkách spíše pokuřují, než by si trochu zacvičili.

    Z metforminu rozhodně nemějte strach. Je to bezpečný lék, jen jeho dávka je pro vás malá. Jak na těchto stránkách opakovaně píši, omezení kalorického příjmu, pokud se skutečně dodržuje, má na diabetes přinejmenším takový efekt jako tablety, může mít ale efekt dokonce větší. Měl byste ale opravu dodržovat redukční dietu s omezením sacharidů. Pro vás by stačilo tak 150 g sacharidů denně. Bojím se ale, že bez podpory nutričního terapeuta to nedokážete.

    Umím si představit, jak náročné to musí být, polykat kilometry a kilometry a pak se ani pořádně nenajíst. Na našich stránkách byste mohl najít mnoho doporučení, jak se s dietou popasovat, ale stejně vám doporučuji návštěvu nutričního terapeuta/dietní sestry a požádat tam o podrobnější doporučení a hlavně jak si pomoci k tomu, abyste to vydržel. Hodně ale na tom záleží, chcete-li být v budoucnu zdráv.

    Prodělaný covid i stres se na tom všem může podílet, ale co s tím naděláte? Palivo ládujte do svého náklaďáku, ale sebe toho co nejvíce ušetřete. A ten metformin vám doporučuji, jen alespoň 2x 500 mg, 1-0-1 po jídle.

    A také byste rozhodně měl dělat něco s tím krevním tlakem. Existuje na to celá řada dobrých léků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Obracím se na vás, jako odborníky, protože mívám časté stavy hypoglykemie. Trpím tímto už několik let, ale poslední dobou, ty vzhledem k své práci, kde mám zvýšenou fyzickou aktivitu, se mi toto velice zhoršilo. Stavy jsou častější a hladina cukru daleko nižší. Podotýkám že cukrovku nemám, máme ji sice v rodině, moje matka má silnou cukrovku, taktéž ji měli oba její rodiče. Tyto své obtíže se snažím minimalizovat tím že každé 2 hodiny něco s ním a mám i přístroj na měření hladiny cukru, kterým si pravidelně hladinu měřím. Běžné hodnoty které na měřím a kdy mi ještě není špatně a cítím se v pořádku bývají kolem 3,8 až 4,5 a to maximálně. Často se se mi stává, kdy je mi opravdu už zle, že naměřím hodnoty kolem 3.0 a v jednom případě dokonce 2.8. Používám v tomto případě tento přípravek: https://www.drmax.cz/max-glucose-gel-3x25g-tuby. Zajímalo by mne zda je dostupná nějaká léčba, která by trvale řešila mé stavy, protože mne to omezuje v práci. Moc vám děkuji moc vám děkuji že se mým problémem budete zabývat a snad mi poradíte. S pozdravem Jakub 
    věk: 41 let výška: 186 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milý Jakube, pro diagnostiku hypoglykémie u nediabetiků musejí být splněna tzv. Whippleova 3 kritéria: příznaky hypoglykémie, naměřená nízká hodnota glykémie (zpravidla pod 3,5 mmol/l) a ústup obtíží po podání glukózy. To vy v podstatě splňujete.

    Následně je nutné zjistit příčinu. Těch je poměrně hodně, z nichž některé jsou časté, jiné vzácné. Některé se léčí snadno, jiné náročnějšími postupy. Z tohoto důvodu potřebujete podstoupit podrobnější vyšetření, které se provádí v nemocnici.

    V prvé řadě je nutné objektivně (lékařem) potvrdit hypoglykémii. Většinou je člověk na několik dní hospitalizován a jeho glykémie je monitorována. Začíná se zpravidla tzv. hladovkovým testem, kdy se čeká, zda dojde k hypoglykémii. Podle výsledku se pak přidávají další vyšetření.

    U některých lidí dochází k přestřelení vyplavování inzulínu, nejčastěji po sladkém jídle nebo pití. Je to někdy způsobeno poruchou pohyblivosti nebo velikosti žaludku, kdy se cukr vstřebává spíše zrychleně a tím vede k větší stimulaci. Jinak je ale možností opravdu hodně a je potřeba k problému přistupovat postupně, aby se zbytečně nedělala náročná vyšetření.

    Pokud se podobné stavy budou často opakovat a vy to budete řešit cukrem, tak asi budete postupně tloustnout a již nyní máte nadváhu. Proto doporučuji zaznamenat vaše nízké glykémie na glukometru a dostavit se k vašemu lékaři. Ten rozhodne o dalším postupu, respektive domluví hospitalizaci na specializovaném pracovišti.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den. Mám již 12 let diagnostikovanou cukrovku 2 typu. Napřed dieta, potom léky-glukophage, potom mi to lékařka vysadila-glykemie na lačno byla jen 3,6. Teď mám dlouhý cukr 33, na lačno 5-5,6, za hodinu po jídle do 7, ale za 2 hodiny po jídleI 8, tedy je nejvyšší ne za 60, ale 120 min ut, což jak čtu je typické pro diabetiky, ale lékařka to neřeší, protože tohle si samozřejmě měřím doma. Nevím zda je tedy správné, že nemám léky. Mirka
    věk: 46 let výška: 164 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Milá Mirko, z vašeho popisu se nejedná o zcela typický diabetes 2. typu, ale rozhodně také nejde o diabetes 1. typu. Je dost možné, že diabetes jste dostala v těhotenství a později se porucha zlepšila k dnešním hodnotám. Rozhodně nemáte nadváhu, takže z hlediska diety je potřeba jen to nadále nepokazit a jíst spíše málo, ale hubnout není potřeba. Diabetickou poruchu v sobě zjevně máte, ale nyní se stav upravil, takže se rovněž domnívám, že léky nepotřebujete. Je dobře, že se občas měříte, ale vaše hodnoty jsou nyní v pořádku. Udržujte si stejnou tělesnou hmotnost, věnujte se sportu a občas se kontrolujte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Má menopauza vliv na glykemický index? Michaela
    věk: 51 let výška: 170 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milá Míšo, s přibývajícím věkem, ale zejména s přibývajícími kily a poklesem tělesné aktivity se zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, případně již existující diabetes se zhoršuje. Menopauza u mnoha žen přispívá k obezitě, ale sama o sobě k diabetu nevede. Velmi vám doporučuji něco dělat se svojí hmotností. Měla byste také podstoupit orientační vyšetření funkce štítné žlázy, protože snížená funkce může k diabetu přispívat. A také byste se měla co nejvíce pohybovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz každé ráno mám lacnou glykemii přes 6 někdy až 6.9 pohybuje se pořád 6,4 6,5 6,1 ale nikdy ne pod 6 myslíte, že bych mohla mít prediabetes? Děkuji moc za odpověď a ještě dodám, že po jidle mívám i 8,6. 
    výška: 163 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glukometr se používá ke kontrole glykémií, bohužel ho nelze plně využít k diagnostice diabetes mellitus. Vaše ranní lačné hodnoty glykémie, pokud byly z žilní krve, by ale již zvýšené koncentraci glukózy nalačno odpovídaly.

    Hodnoty při stanovení ze žilní krve:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6 – 6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    V této chvíli bych doporučovala domluvit se s praktickým lékaře aby Vám nabral ranní lačnou glykémii ze žilní krve nebo Vás ještě lépe poslal rovnou na OGTT.

    Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

    Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

    < 7,8 mmol/l

    Vyloučení diabetes mellitus

    7,8 – 11 mmol/l

    Porušená glukózová tolerance

    > 11 mmol/l

    Diabetes mellitus

    Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno, nebo k poruše glukózové tolerance.

    Výsledky Vašich měření ukazují, že je u Vás vysoká pravděpodobnost prediabetu, ale k jednoznačnému stanovení závěru je potřeba absolvovat odběry z žilní krve za standardních podmínek, aby se vyloučilo zkreslení výsledku jinými faktory a současně se vyloučil i diabetes mellitus samotný.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vím, že každý člověk je jiný a že i mezi diabetiky 1.typu existují jak obézní pacienti, tak pacienti s podváhou, že někdo má diabetes 1.typu diagnostikovaný nově a někdo se s ním léčí už několik desítek let, někdo sportuje a jiný se skoro nehýbe atd. Existuje nějaký přehled, kolik jednotek inzulínu celkem si diabetik 1.typu potřebuje denně aplikovat (celkový nebo ideálně podle kategorií žena/muž, věk, třídy hmotnosti podle BMI atp.)? Lze hovořit o nějakých minimálních hodnotách denní spotřeby inzulínu, na které by se měl dlouhodobě inzulínem léčený diabetik 1.typu při optimální kompenzaci dostat? (Samozřejmě jsem narazila na informaci, že např. při poškozených ledvinách se cukr do moči dostává při nižších glykémiích než u zdravého člověka, a spotřeba inzulínu tím klesá, ale jde mi o běžné hodnoty a jejich obvyklé rozmezí.) Iva
    věk: 46 let výška: 168 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Ivo, kupodivu mezi zdravými osobami existuje poměrně velká variability denní produkce inzulínu. Záleží totiž hodně na tom, jak je určitý člověk na působení inzulínu citlivý Tato citlivost se může hodně měnit také s věkem (spíše klesá), při těhotenství a také v průběhu různých onemocnění, jako jsou třeba nachlazení, bakteriální infekce, úraz, případně užívání léků. Stejně tak je variabilní i maximální schopnost produkovat inzulín, takže u někoho diabetes nevzniká ani když je k inzulínu citlivý málo (třeba při obezitě), protože je schopen ho vytvářet hodně.

    Je také nutné brát v úvahu, že u zdravých lidí inzulín pochází ze slinivky břišní, odkud se dostává do jater a zde je z velké části spotřebován, takže se ho do ostatního krevního oběhu dostane asi jen 50%. U diabetika ale se inzulín podává do podkoží, odkud se dostává do krevního oběhu přímo, takže pacienti léčení inzulínem mají často hladiny inzulínu v krvi vyšší než zdravé osoby.

    Účinnost inzulínu se také často snižuje při špatném vyrovnání diabetu, asi tak, jako dobře vyladěný motor má spíše nižší spotřebu paliva než motor špatně seřízený. Zlepšené vyrovnání diabetu se proto u typu 1 dost často projeví poklesem jeho potřeby.

    Existují mnohé výjimky, ale kupodivu většině pacientů s diabetem 1. typu postačuje asi 40 až 50 j. denně nebo asi 0,6 až 0,7 j./kg. Pokud někdo potřebuje 60, 70 či více jednotek, většinou to značí, že něco není v pořádku. Zejména může jít o obezitu, nadměrné jídlo nebo nevyrovnaný diabetes, kdy ke korigování hyperglykémií je potřeba další inzulín až často vznikne hypoglykémie, po ní hyperglykémie a tak dokola.

    Jinak ale normy pro potřebu inzulínu dány nejsou. Je to opravdu individuální.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Dnes jsem byl u paní doktorky na kontrolu ohledně zaměstnání. Pravidelně dělají vyšetření na cukr a EKG.  jsem si dal sklenici vody. Mám problém s únavami ale přikládole se to boreili.asi 4 roky. Rostislav
    věk: 48 let výška: 180 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Milý Rostislave,

    pokud jde o diagnostiku diabetu, má se glykémie měřit za standardních podmínek. Provádí se měření na lačno ráno, před tím se od večeře nejí, pít můžete. Ráno se odebere nejlépe žilní krev a pošle se do laboratoře. Vyšetření glukometrem není dostatečně pro tyto účely přesné. Hodnota u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l. Mezi 5,7 a 7 mmol/l se výsledek hodnotí jako porucha glukózové tolerance, nad 7 je již diabetes. Vyšetření se má ale provést minimálně 2x.

    Pokud jste tedy měl glykémii na lačno, dost pravděpodobně máte diabetes. Pokud to nebylo na lačno, není výsledek jasný, o diabetes nemusí jít. Dostavte se v tom případě ještě jednou, tentokrát skutečně ráno na lačno. Sklenice vody nevadí.

    Také připomínám, že vyšetření k potvrzení diabetu musí být provedeno minimálně 2x.

    Ve sporném případě také můžete být pozván na orální glukózový toleranční test.

    Nedovoluji si vám dát zatím žádnou radu ohledně případné léčby. Pokud jste ale již minule měl hodnotu na lačno 7 a nyní 9,1, nejspíše o diabetes půjde. Měl byste přinejmenším držet dietu s omezením sacharidů a dát se brzy zkontrolovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!