Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

919 dotazů

  • Dotaz

    v práci jem se bouchl do nohy,a dělá se mi čím dál víc flek kerý nebolí,ale budu se stydět chodit v kratkych kalhotech
    věk: 44 let výška: 163 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Milý Lukáši (otče, případně synu; z dotazu není patrné, který z vás se ptá),

    Na takovýto dotaz nemohu odpovědět. Obracíte se na poradnu cukrovka.cz, která je určena především pro osoby s diabetem Z vašeho dotazu ale není patrné, zda tazatel diabetes má či nikoliv, případně jak dlouho, jak je léčen a podobně. Zejména, zda neužívá léky na ředění krve. Pak není patrné, kde se červený „flek“ nachází. Člověk by myslel, že v naší poradně se budou pacienti v případě končetin zajímat zejména o trofické defekty na prstech nohy či na chodidle či nártu. Pokud vám ale dělá starosti co tomu lidé řeknou, až budete chodit v kraťasech, tak se možná jedná o stehna či lýtka.

    Pokud by se jednalo o běžnou modřinu či o velkou modřinu po poranění, tak pokud místo nehnisá, nebolí a není zarudlé a teplé, jen bych počkal, až to samo přejde. Pří vážnějším poranění je ovšem nutné navštívit lékaře.

    U pacienta s déle trvajícím diabetem, zejména 1. typu, by se mohlo také jednat o tzv. diabetickou nekrobiózu. To bývají různě velké nezanícené kožní skvrny, které nebolí a samy od sebe nejsou zanícené. V místech, kde dochází k otlaku či poranění se mohou snáze zanítit a být příčinou problémů. Léčba na to v nekompilovaných případech žádná speciální není, i když se zkoušejí různé masti. My doporučujeme co nejlepší vyrovnání diabetu a ochranu před poraněním či tlakem od obuvi či nesprávného oblečení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím chci se zeptat, když jsem byla naposledy na pravidelné kontrole u svého internisty, tak mi řekl, že mám zvýšený cukr a že se mu to ale nezdá, protože jsem pořád měla výborné hodnoty. Nicméně mám doma po mamince glukometr, tak jsem si dnes změřila cukr před jídlem brzy ráno asi 30 min po probuzení a měla taky zvýšený 6,3 (nebo 6,1). Chtěla jsem zkusit změřit teď dopoledne v práci, tak jsem změřila a měla 4,6, jen ráno jsem snídala pár Be Be sušenek a od té doby jen hrnek podmáslí. A sleduji, že jsem neustále v této dopolední době strašně ospalá. Vlastně každý den stejně. Děkuji za názor.
    věk: 60 let výška: 168 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milá Ivano,

    Normální hodnota u glykémie na lačno se udává do 5,6 mmol/mol. Hodnoty v oblasti nad 5,6 do 7,1 ukazují, že se jedná o poruchu glukózového metabolismu, ale nejedná se ještě o diabetes. To potvrzuje i vaše hodnota po snídani, která je v normě.

    Pokud by se vaše nálezy potvrdili, doporučoval bych vám dodržovat zdravou dietu, nepřibírat na váze, kterou máte ještě přiměřenou vaší výšce a věku. Hodnota by se měla občas kontrolovat, minimálně 2x ročně.

    Upozorňuji ale, že uvedené hranice norem platí pro případ, že měření bylo provedeno pomocí standardního profesionálního přístroje v laboratoři. Osobní glukometry nejsou určeny pro stanovování diagnózy diabetu, ale pro samostatné monitorování pacientem, aby mohl vidět, zda se jeho glykémie zlepšují či zhoršují apod. Testovací proužku po mamince mohou být také již staré.

    Jinak ale bych vaši slabost v dopoledních hodinách nepřipisoval těmto jen velmi málo zvýšeným hodnotám glykémie. Určitě by stálo za to sledovat krevní tlak. Mohl by být příliš nízký. Příčin únavy existuje ale velmi mnoho, např. také chudokrevnost. Měla byste tedy absolvovat preventivní vyšetření včetně ověření glykémie na standardním přístroji za standardních podmínek.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 24.5.2022 mám mít chirurgické odstranění žlučníku, moje obvodní lékařka mi dělala tento týden krevní testy a zjistila mi zánět v těle, jenže mi nechce předepsat žádná antibiotika která by to vyléčila. Je možné jít se zánětem v těle na operaci žlučníku nebo jak to mám řešit když mi moje lékařka nechce předepsat antibiotika? Předem děkuji za odpověď.
    věk: 33 let výška: 163 cm váha: 106 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, na tuto otázku vám nemohu přesně odpovědět.

    Příčinou zánětu v těle může být právě zánět žlučníku způsobený přítomností kamenů. Záleží samozřejmě na tom, o jak závažný zánět se jedná (dá se to hodnotit podle toho, zda máte zvýšenou teplotu, zda máte zvýšený počet bílých krvinek a zda máte vysokou hodnotu tzv. CRP). Je-li to možné, žlučník se většinou neoperuje v akutním stádiu zánětu a většinou se zánět nejprve zklidňuje antibiotiky. Na druhé straně, mírný zánět můžete mít dlouhodobě a vyřeší se to až tou operací. Většinou se pak antibiotika dávají až těsně před ní v nemocnici.

    Jinak ale může jít a jakoukoliv jinou příčinu zánětu, to posoudit nemohu, protože o vás nic nevím. Zdaleka ne každý zánět se řeší podáváním antibiotik. Např. na virové infekce nezabírá.

    Záleží tedy na tom, jaké máte obtíže a o jak významný zánět se jedná.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zvraceni, nechutenstvi 3 dny, hospitalizace, cukr 19, tlak 195/110. V nemocnici zhruba 5 dní. Následující den během dne doma opět zvracení po jídle. Večer cukr 18. Úbývá na váze, slabá, odevzdaná.( propouštěcí zpráva-dm2 typu, depotni inzulin(28), hypertenze, h algodyspepticky syndrom v regresi, cholecystolitiaza solit Blanka
    věk: 75 let výška: 158 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Blanko, důvodů k nevolnosti existuje mnoho, ale předpokládám, že u maminky během pobytu v nemocnici většinu z nich vyloučili.

    Já pouze vidím, že je celkem štíhlá a hubne a má špatné glykémie. Je tedy možné, že má špatně vyrovnaný diabetes a možná se u ní rozvíjí i ketoacidóza, u které je nevolnost pravidlem.

    Dalo by se to ověřit výraznější pozitivitou testu na ketolátky v moči (++), což se běžně dělá a lze to provést testovacím proužkem i doma.

    V takovém případě je nutné vícekrát denně měřit glykémii, která by neměla být dlouhodobě nad 10 mmol/l. Pokud by měla ketolátky silně pozitivní, znamenalo by to, že potřebuje dávkovat inzulín vícekrát denně, tedy nejen depotní inzulín, ale i inzulín před jídly.

    K tomu by ale potřebovala podrobnější poučení lékařem a já bych zase potřeboval toho vědět o ní a jejich výsledcích více. Dost si ale myslím, že potřebuje zlepšit dávkování inzulínu, alespoň do doby, než se to urovná a bude jí lépe.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc, protože již jsme opravdu zoufalí. Syn měl nějaké zdravotní potíže a tak jsme podstoupili odběry na lačno u našeho praktického lékaře. Ve výsledcích mu vyšel vysoký cukr, přes 10 - to bylo v pátek. V pondělí jsme tedy jeli na kompletním dia vyšetření. Již při příjezdu měl syn veškeré hodnoty v pořádku, i výsledky komplexního vyšetření - jako dlouhý cukr, OGGT vše v pořádku. Z nemocnice tedy závěr, že se o cukrovku nejedná a další kontrola za 3 měsíce. Jenže synovi bývá pořád špatně, začne ho bolet bříško, zbledne - je unavený a začne se potit. Ale potí se jen na hlavičce a ve vláskách. Souběžně u něj také pozorujeme, například v porovnání s dcerou, kolísavé hladiny cukru v krvi. Někdy na lačno 4,6, dnes ráno 5,9. Minulý týden jednorázově 10. Pak se to zase spraví. Když se mu udělá špatně tak má cukr mezi 7 a 8. V nemocnici to mají uzavřené s tím, že je vše v pořádku, ale já vidím, že se se synem něco děje a nemám mu jak pomoci. Nevíte zda takové kolísání cukru v krvi je v pořádku a jak teď můžeme postupovat dál? Děkuji Jana
    věk: 8 let

    Odpověď

    Milá Jano, vašemu synovi je 8 let a rozhodně se o jeho zdravotní stav musejí starat dětští lékaři. Já mohu sdělit pouze svůj názor ohledně glykémií.

    Velmi záleží na tom, jak dlouho jeho obtíže trvají a jak jsou závažné. Z vašeho líčení to zase nevypadá tak dramaticky a je možné, že to prožíváte zejména vy. Pokud by ale byl zjevně nemocen, břicho ho výrazně bolelo, případně pokud by zvracel, měl zvýšenou teplotu, hubnul apod., tak by určitě potřeboval podrobné vyšetření, a to brzy.

    Může se ale snadno jednat o nějaké nerozpoznané virové onemocnění, které postupně samo odezní, případně o jinou přechodnou poruchu, např. střevní infekci apod.

    U dětí se snadno stává, že jim glykémie přechodně stoupne při nějakém probíhajícím onemocnění, zejména při horečce. Zvýšené glykémie je pak nutné ověřit ve standardní laboratoři. To se ovšem v jeho případě stalo, měl glykémie normální, včetně glykovaného hemoglobinu a dokonce glukózového tolerančního testu. Velmi pravděpodobně tedy diabetes nemá. Teoreticky je také možné, že by se jednalo o pomalu se projevující diabetes, kdy ještě beta buňky pankreatu jsou schopné glykémii regulovat a pouze při zátěži, např. nemocí, na to již nestačí. Nicméně, takto mírně zvýšené hodnoty jistě nevyvolávají žádné příznaky a nejsou příčinou jeho obtíží. Pokud by se zcela náhodou opravdu jednalo o pomalu se projevující diabetes, časem byste to jistě poznali, protože by hubnul, hodně močil a glykémie měl opravdu zvýšené. 

    Existuje řada možných poruch, které vyvolávají podobné obtíže. Pokud lékař vyloučí, že se nejedná o závažnější stav a nezjistí žádnou výraznější poruchu, je lépe chlapce raději ještě chvíli sledovat (ale glykémie tolik zbytečně neměřte, jen se nervujete), a teprve potom se rozhodovat k náročnějšímu vyšetření, které může být náročně zejména pro něho.

    Trochu mne mate, proč měříte sama glykémie a proč měříte i svou dceru. Možná někdo doma diabetes má a vy se toho bojíte u svého syna. V tom případě se uklidněte. Diabetes, pokud by vznikal, se projeví. Nyní se diabetes vyloučil, tak ho s těmi glykémiemi netrapte a změřte ho, jen pokud by se něco zhoršilo a nebo alespoň s odstupem více dní.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, všude se uvádí jiné hodnoty cukru u dětí. Prosím jaké jsou hodnoty cukru v krvi u dětí nalačno a za 2 hodiny po jídle? Měřila jsem 13ti měsíční dceru a má 5,0 mmol/l , další den 5,6 mmol/l. Je toto v pořádku? Děkuji
    věk: 1 let

    Odpověď

    Milá Blanko, u dětí platí stejná kritéria jako u dospělých. Najdete je i na našich stránkách.

    Vámi naměřené hodnoty jsou zcela v pořádku. Jde ale jen o orientační hodnocení, protože nevím, zda jste měřila za standardních podmínek. Navíc, osobní glukometr není určen k diagnostice diabetu (jen opravdu vyšší hodnoty). 

    Nevím ovšem, proč dceru takto sledujete. Je možné, že někdo v rodině má diabetes 1. typu a vy se bojíte, že vaše dcera jej také dostane. Glykémie byste jí ani v tomto případě neměla bezdůvodně měřit. Hodilo by se to, pokud by měla nějaké vážnější příznaky, bylo jí špatně, pokud by hubla nebo začala mnoho pít a močit. Jinak se ale jenom nervujete a spolu celou rodinu...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mi může český diabetolog napsat recept, poukaz na Free style libre 3 a vyzvednout si ho v Německu. Mám cukrovku 2. Typu. Pracuji v Německu a mam pendlerskou kartičku s plnou péčí. Nebo jestli musím jen k německému doktorovi. Děkuji Michaela
    věk: 29 let výška: 175 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Milá Michaelo, hrazení zdravotnických pomůcek se v ČR řídí vyhláškami Ministerstva zdravotnictví. Musí být schválena indikace platná u nás a pomůcka také musí být vydána u nás za schválenou českou cenu. Pokud byste byla pojištěná v Německu, mohl by vám to předepsat německý lékař, zase podle jejich pravidel.

    Ministerstvo zdravotnictví vydává pravidelně seznam prostředků, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, včetně podmínek pro předpis a výše úhrady. Není tedy možné předepisovat to, co ještě není v ČR schválené k hrazení a není stanovena poskytovaná výše úhrady.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň chcem sa opýtať v roku 2019 mi bola nameraná hladina na lacno 6.9 aj 7.8 na lacno následne som bola odoslaná na diabetologiu dr.urobila vyšetrenia na diabetes I. aj II. typu s testom so sladkou vodou hodnoty boli 5.6 na lacno a po záťaži 7. teraz mi doktor po prekonaní Covidu a bolestiach na hrudi robil interné vyšetrenie a zasa ranná glyk.7.8 som unavená slabá bojím sa cukrovky suseda skončila veľmi zle mám 45 rokov po zjedení dvoch bielych rohlikov glyk.na glukomery 10.7 ako dlho žijú cukrovkári ďakujem za odpovede. Marcela
    věk: 45 let výška: 170 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo, vy podle všeho máte pokročilý prediabetes nebo už dokonce zjevný diabetes. Velice pravděpodobně se jedná o diabetes 2. typu. Je-li diabetes léčen dobře a pokud pacienti rovněž správně léči další rizikové přidružené poruchy, dožívají  se téměř stejného věku jako osoby bez diabetu. Průměrný věk žen u nás činí přibližně 76 let.

    Ve vašem případě bych se ale více než samotného diabetu bál obezity. Ta tělo výrazně zatěžuje po všech stránkách. Jedná se o srdce, klouby, játra, ledviny, …. a také je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu.

    Vy potřebujete pořádné poučení o životním stylu a také byste měla získat motivaci, abyste jej udržovala.

    Především byste měla málo jíst, aby vám glykémie nestoupala a abyste dále nenabírala váhu. K tomu se potřebujete poradit s odborníkem na dietu a na hubnutí. Pokud jejich rady poslechnete, diabetická porucha se zlepší a možná i zmizí.

    Protože se ptáte na délku života, tak kromě dobrých glykémií dodávám, že stejně důležité je mít normální krevní tlak a normální hladiny krevních tuků. Rovněž byste se měla dostatečně pohybovat. To všechno přispívá k delšímu životu. A samozřejmě nekouřit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na úplně mírný výskyt ketonů v moči. Právě prodělávám covid, který mám asi 12.den. Slyšela jsem, že covid může u lidí vyvolat cukrovku a tak jsem si indikačními papírky přeměřila cukr v moči. Cukrovku nemám a neléčím se s ní. Jen mi kdysi jeden irisdiagnostik řekl, že ji jednou mít budu. Proto si raději čas od času moč přeměřuji. Barva na papírku má být žlutá a béžová, ale já ji mám žlutou pro cukr, ale slabounce narůžovělou pro ketony. Růžová není ani tak tmavá, jako první stupeň na proužku. Naměřila jsem si to ráno, ale i pře den. Už dříve jsem to měla, když jsem držela přerušovaný půst. Teď ho ale nedržím. Může to prosím souviset s covidem a je potřeba se obávat cukrovky? Děkuji za odpověď a přeji hezké dny. Karla
    věk: 47 let výška: 163 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Karlo, ketolátky se v organismu tvoří ve zvýšené míře tedy, jestliže v těle chybí inzulín, takže nemůže probíhat normální látková přeměna a ketolátky se nestačí zpracovávat. Tak je tomu např. při špatně léčeném diabetu 1. typu. U diabetu 2. typu, kdy se inzulín zpravidla nadále tvoří, ketolátky zvýšené nebývají.

    Jinou možností je prodloužené hladovění, kdy se rovněž ketolátky jako náhradní zdroj energie zvýšeně tvoří a nestačí se metabolizovat.

    Jak u diabetu, tak při hladovění je mírná tvorba ketolátek občas normálním jevem, pokud je to v malé míře. I u zdravých osob se při delším hladovění ketolátky zvýšeně tvoří a dostávají se do moče.

    Ve vašem případě je malá tvorba protilátek při hladovění zcela v normě, někdy se to používá i jako ukazatel správného půstu. Nemusíte se tedy stopami ketolátek v moči znepokojovat. Nehledejte ani žádnou souvislost s covidem, zřejmě to souvisí s delším stavem na lačno u celkem štíhlé osoby.

    Pokud bych hleděl do něčích krásných očí, možná bych byl i schopen v iridoskopii uvěřit. Jinak je to ale šarlatánství, nebo příležitost tahat z vás nenápadně rozumy, ze kterých pak léčitel vyvozuje svoje závěry mnohem spíše, než z vašich očí, tedy je-li patřičně inteligentní.

    poznámka redakce:

    doporučujeme k prostudování https://cs.wikipedia.org/wiki/Iridologie zvláště pak odstavec Vědecký výzkum iridologie

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer. Chtěla bych vás poprosit o upřesnění výsledků sice již staršího data, ale našla jsem doma od lékaře založeny vysledek a určitě jsem žádnou léčbu neměla. BORGEM - 1.107 , BORREM - 3.869, BORREG - 1.136, BORGEG - 0.412. Šárka
    věk: 57 let

    Odpověď

    Milá Šárko, tady vám opravdu nedomohu.

    Jedná se asi o vnitřní označení různých vyšetření protilátek a antigenů na lymeskou boreliózu. Zpravidla se vyšetřují protilátky typu IgG a IgM, je také možné vyšetřovat přímo antigeny, které se u některých těchto bakterií vyskytují.

    Aby výsledkům bylo možné rozumět, je nutné uvést přesně, o jaké vyšetření jde a nikoliv jen vnitřní označení v určité laboratoři. Dále je nutné udávat jednotky, ve kterých se výsledky udávají, a nakonec, správné je udávat také normální hodnoty.

    Protože nejrůznější bolesti svalů a kloubů jsou v naší populaci běžné, pacienti se často takových vyšetření dožadují. Někdy jsou výsledky částečně pozitivní, což může znamenat, že se s boreliovou infekcí někdy setkaly. Jen spíše výjimečně je pozitivita ukazatelů vysloveně diagnostická, kdy spolu s hodnocením klinických příznaků uzavíráme, že se jedná o probíhající boreliové onemocnění a je nutná léčba.

    Pokud je vám tedy, dobře, tak bych se těmi výsledky příliš neznepokojoval. V opačném případě musíte zjistit přesně, kde bylo stanovení provedeno. Buď je možné pokusit se vyhledat, co jejich zkratky znamenají a jaké jsou jednotky, nebo se o to můžete pokusit na jejich internetových stránkách.

    poznámka redakce:

    posíláme zajímavý odkaz https://www.infekce.cz/DoporLB11.htm

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!