Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
918 dotazů
-
problémy s hypoglykémií po Covidu
(02.12.2021)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už 13 let cukrovku, nikdy jsem neměla žádný problém, až do teď. Od té doby co jsem měla Covid mě přijde, že se mi celkově můj zdravotní stav zhoršil, začalo to, že mé stavy při normálním cukru začali být stejné jak při hypoglykémii. Zhoršila se paměť, koncentrace, soustředění, byla jsem taková mimo a to hladina cukru byla v pořádku, ze začátku bylo občas a teď čím dál horší, glykemie se mi začali i častěji snižovat, před spaním hladina cukru v normě, od 7 do 8 a do rána se sníží natolik, že v noci mám halucinace a přijdu si jako ve snu a pak mi jak kdyby dojde co se děje, proberu se celá zpocená a po změření mám pod 2 a rychle do sebe cpu něco sladkého, noční inzulin si píchnu jako vždy, nepíchnu si víc, že by se toto stalo, přes den se mi přijde taky z ničeho nic strašně snižují, zkoušela jsem co se stane i když si nepíchnu inzulin po jídle, vyskočí strašně vysoko ale než je doba oběd, tak klesne na hypo. Jím a píchám normálně jak dosud, nebo snížím inzulin, ale stále strašně klesá, mám strach si skoro píchnout, aby se mi nastávaly stavy co mívám. Mám vysoké ale mám stav jak když mám nízkou, a když mám takový stav, tak vím že se blíží hypoglykémie, i když nemá v podstatě důvod proč. Přibrala jsem kvůli tomu strašně moc, protože do sebe při nízké glykemii cpu něco sladkého, aby se co nejrychleji zvedlo a bylo mi líp a pak i něco normálního, aby nebylo jen chvilkové. Čím může být a co s tím? Děkujivěk: 25 let výška: 166 cm váha: 68 kgOdpověď
Milá Deniso, vy rozhodně potřebujete znovu oprášit vaši edukaci v léčbě diabetu, a to nikoliv jednorázově. Vaše stavy byste měla probrat se svým diabetologem a ověřit, zda skutečně dodržujete zásadní principy pro léčbu diabetu 1. typu. Je možné, že dříve jste výkyvy glykémií lépe zvládala a tělo si z akutních stavů lépe dovedlo poradit samo. Jde to také často snáze v době, kdy si tělo vyrábí alespoň trochu vlastního inzulínu. Sekrece u diabetu 1. typu zaniká většinou rychle (během 1. až 2. roku), ale někdy také pár let přetrvává, a to moc pomáhá. Nyní po Covidu se to mohlo zhoršit.
Měla byste znovu nastudovat složení jídla a obsah sacharidů v něm. Měla byste si zopakovat, co dělat, když glykémie často klesají a co dělat, když jsou vysoké. Nejdůležitější je ale umět těmto stavům předcházet. V prvé řadě si musíte velmi často měřit glykémie, zcela minimálně 4x, ale raději vícekrát za den. Nyní jsou k dispozici glukózové senzory, a ty bych vám zásadně doporučoval, pokud ovšem budete ochotná se jim věnovat a naučit se to. Možná by pro vás byla vhodná inzulínová pumpa, a to nejspíše v kombinaci se senzorem. Jenom musíte být řádně zaškolená a naučit se to používat. To chce dost úsilí, ale může to být i zábava.
Projděte tedy edukační materiály, které najdete na našem webu. Podívejte se také na další edukační materiály např. na webu www.ikem.cz pod Centrem diabetologie. Objednejte se u svého diabetologa a požádejte o edukaci či celý edukační kurs. Hezký dietní návod najdete také např. zde: http://live.pharma-marketing.cz/Mundipharma_Diabetes_2021_11/MUNDIPHARMA_C1_2021_recepty_A5_final%20version%2024112021.pdf
Pro začátek bude vhodné, když si rozepíšete pro sebe vaši modelovou dietu s odpovídajícím obsahem sacharidů, ve vašem případě s obsahem tak 180 g sacharidů. Před každým jídlem se změřte a pokud opravdu nebudete jíst více, asi si nepatrně snižte svoje dávky inzulínu. Než budete mít k dispozici glukózový senzor vybavený aktivními alarmy při nízké či vysoké glykémii (jiný senzor nechtějte), dejte si na noc budíček pro změření glykémie.
Hlavně ale na sobě aktivně zapracujte, abyste v budoucnu zůstala zdravá. Bez vás to nepůjde. Musíte se vzdělat a měla byste být ochotná se tomu věnovat. Já to odhaduji na 30 minut denně, a to není moc. Tolik času ztratí většina lidí různýma blbostma.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
obuv barefoot a vhodnost pro diabetiky
(27.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, fyzioterapeutka mi doporučila obuv barefoot, rád bych si byl jist, že je tato obuv vhodná pro diabetiky. Můžete mi prosím poradit? Děkujivěk: 47 let výška: 185 cm váha: 120 kgOdpověď
Dobrý den,
přikládáme názor firmy Shaper a užitečné odkazy:
"Tuto otázku bohužel nelze odpovědět obecně, je třeba znát stav pacienta. O vhodnosti barefoot pro diabetiky jsme diskutovali v rámci jedné konference. Lékaři takovouto obuv pro diabetiky nedoporučují. Otázkou je ale vždy aktuální stav nemoci a chodidel.
Já doporučuji, aby pán navštívil svého ošetřujícího lékaře diabetologa, případně podiatra a konzultoval tuto otázku s ním. Jen lékař, který pacienta zná a zhodnotí stav chodidel, může v této věci relevantně poradit."
odkazy:
https://www.medfeet.cz/distributori/poskytovatele-vasyli-medical-v-cr-a-sr/
https://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci
(odpovídá redakce, )
-
noční hypoglykémie a problém s tvrdohlavou dcerou
(24.11.2021)
Dotaz
Dobry vecer,pisu vam uz zoufala z dcery.Zijeme ve skotsku dcera zachyt DM1 19.12.2019 v te dobe skoro 16 let. Ze zacatku se zdalo ze vse zvladame, meli jsme I kontroly I nasi dia. Bohuzel zacal covid, ktery lomcoval britskou NHS a nasledna pece celkove pokulhavala, appointments mela dcera zacty dva roky pouze 3x po telefonu. Ze strachu z nocnich hypoglykemii jsme poridili teprve pred par dny FSL2. Pred dvema tydny jsme museli volat v noci ambulance. Potiz je ta ze s dcerou se neda rozumne mluvit, bude ji 18 a jakakoliv zminka, otazka ohledne glykemie ji nastve, neda na rady kasle na spravne nastaveni inzulinu, picha si pozde inzulin k jidlu ( novorapid) a ji same blbosti. Nocni inzulin Levemir si picha moc pozde treba o půlnoci. Zacala chodit do prace kde ma velky vydej energie, nechce snidat, odmita svaciny a co je nejhorsi kolikrat sebou nema ani cukr v taste. Pred dvema dny mela hypoglykemii na zastavce v 6 rano a nebyt pani ktera tam s ni stala a dala ji banan, nevim jak by to dopadlo. Dnes nad ranem jsem ji nahodou zkontrolovala a holka zas mela hypo 2,9 nechapu jaktoze neslysela alarm ...jsem vazne uz zoufala, potrebuji chodit do prace vyspana, s holkou se neda mluvit, rekne mi leave me alone, zabuchne dvere a ja jen brecim, kdyz nedam pokoj jede k starsi dceri, kde se ji ve vsem ustupuje...proste se bojim ze ji jednoho rana najdu mrtvou :( Prosim mate nejakou radu kterou bych holce ukazala, dala precist? Skotska pece o diabetiky stoji za nic :( Treba si od lekare da rict. Moc dekuju za odpoved. S pozdravem Marta, GlasgowOdpověď
Milá paní Marto, v tomto věku je zcela zásadní, aby se vaše dcera starala o svůj diabetes sama. Vy to za ni zvládnout nemůžete. Jen jí můžete pomoci vytvořit podmínky, aby k tomu měla vše, co potřebuje a co je nutné. Ona se o sebe musí starat ne proto, aby vám udělala radost, ale aby se postarala sama o sebe. Její „zlobení“ je určitě projevem její nedospělosti, ale mateřská péče může tento přechod k samostatnosti spíše zhoršit. Prochází nyní svým obdobím vzdoru a velmi pravděpodobně brzy sama pochopí, jak je důležité se o sebe starat, pokud chce být v ostatních věcech na stejné úrovni jako její vrstevnice. Jenom to bude mít o něco těžší, ale i to ji v životě může být k něčemu dobré.
Určitě by měla mít svého diabetologa a já nevěřím, že ve Skotsku jich není dostatek. Jen mám určitou zkušenost, že kvalitní péče v Británii vyžaduje více než jen základní bezplatné zdravotní pojištění. To ovšem v tomto případě musejí zajistit rodiče.
Mnoho informačních materiálů byste našla na našich webových stránkách, ale také např. na stránkách IKEM: www.ikem.cz Centrum diabetologie. Jsou tam doporučené postupy pro pacienty a jsou velmi srozumitelné. Je tam napsáno, jako používat senzory a jak je vyhodnocovat. Měla byste dceři tyto stránky doporučit, ale ostatní nechejte na ní, jak s tím naloží. Ostatně, hezké jsou i stránky anglické na: https://www.diabetes.org.uk/
Samozřejmě kontakt s diabetologem, kterému by vaše dcera důvěřovala, je velmi důležitý a kontrola by se měla konat minimálně 1x za 3 měsíce. Možná byste přece jen jednu věc udělat mohla. Mohla byste kontaktovat diabetologické pracoviště, kde má být vaše dcera kontrolována ve Skotsku, navštívit je a požádat je, aby dceru pozvali na řádnou kontrolu a edukaci. Jít by tam ale měla sama a dobrovolně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
včasnost aplikace Novorapidu
(23.11.2021)
Dotaz
Kolik monut před jídlem mám aplikovat Novorapidvěk: 66 let výška: 174 cm váha: 106 kgOdpověď
Dobrý den
inzulín Novorapid se obvykle aplikuje 15 až 30 minut před jídlem. Záleží na tom jaká je vstupní hladina glykémie (krevního cukru) a jaká je kvalita přijímaných cukrů. Zjednodušeně řečeno: čím je vyšší cukr tím déle můžete čekat. například při glykémii 10-13mmol/l, můžete čekat 30 minut, při glykémii kolem 6-8 mmol/l jen 15 minut. Pokud jste na hranici hypoglykémie, tak aplikujete zároveň s jídlem. Pokud neznáte hladinu cukru před jídlem, aplikujete 15 minut předem.
Kvalita cukrů v jídle rovněž ovlivňuje výslednou hodnotu glykémie po jídle. Proto čím sladší jídlo, čím rychlejší cukry, tím dříve podáváme inzulín. Například ovoce, jogurty, sladkosti, lze podávat 30 min před jídlem. Pokud je normální jídlo (brambor, rýže, těstoviny) tak 15min před jídlem, pokud je extra zdravá strava (luštěniny, celozrnný chléb), je možné inzulín podávat těsně před jídlem.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
nedostatečnost slinivky mají na svědomí játra, slezina a krev
(21.11.2021)
Dotaz
budu li v provopocatku prediabetu venovat se temto organum. mel by byt problem pankreatu vyresen nebot krev musi plnit svoji funkci. mam na mysli intoleranci inzulinu. Zameruji se na alternativni zpusoby a fitoterapii. a spravna zivotosprava. Dekuji za predeslou odpoved.věk: 63 let výška: 178 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Libore, já přesně nerozumím vaší otázce.
Diabetes má více příčin, z nichž některé jsou vrozené, jiné závisí na tom, co nás v životě potká a také na tom, jak se ke svému tělu chováme.
Játra jsou důležitý orgán a pečovat o něj můžeme tak, že se stravujeme zdravě, nepijeme alkohol nebo jen málo, nevystavujeme se zbytečně toxickým látkám a dále s vyhýbáme některým virovým nemocem, zejména hepatitidě B, proti které lze očkovat a dále přímému styku s krví nakažených osob u jiných typu virové hepatitidy.
Dobrá funkce jater je důležitá pro správné fungování řady dalších orgánů, takže s vámi souhlasím v tom, že „péče“ o játra je zdravá i pro pankreas.
Slezina je rovněž důležitý orgán, který se uplatňuje v boji proti infekcím. Slouží také k vychytávání „vysloužilých“ krvinek, které jsou pak nahrazovány novými. Bez sleziny ale lze docela dobře žít. Nenapadá mně ovšem, jak by mohl člověk speciálně přispět pro „zdraví svojí sleziny“, leda snad tak, že se vyvaruje úrazu tohoto orgánu, který při poranění hodně krvácí. Žádné byliny ani léky k tomuto účelu mi nejsou známy.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
covid a hladina cukru
(18.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, prosím, jsem osmý den doma s covidem .Průběh lehčí. Jsem diabetička. Jediné, co mě trápí, je bolest oči a rozostřené vidění. Změřila jsem si proto " cukr" a mám 21. Nevím, co dělat.. Renatavěk: 51 let výška: 165 cm váha: 119 kgOdpověď
Milá Renato,
Abych vám mohl poradit, co dělat, velmi bych potřeboval vědět, čím jste dosud léčena, jaké byly vaše glykémie dosud a zda se léčíte s nějakou jinou nemocí.
Glykémie máte opravdu dost vysoké, aby se s tím hned něco udělalo.
Předpokládám, že asi nejste léčena inzulínem. Na prvním místě vám tedy doporučuji dostatečně pít nesladké tekutiny a omezit příjem sacharidů v jakékoliv podobě (chléb, brambory, knedlíky, rohlíky, rýže, sladké ovoce, kompoty, …). Máte velkou nadváhu, tak trochu hladovění vydržíte.
Po 12 hod. takovéhoto režimu si znovu glykémii zkontrolujte. Pokud hodnota neklesne nebo naopak stoupne, určitě budete muset kontaktovat lékaře, který vám pravděpodobně přechodně nasadí malou dávku inzulínu, možná při krátké hospitalizaci, abyste se to naučila.
Pokud půjde glykémie dolů (např. pod 18 mmol/l), tak budete pokračovat v dietním omezení a budete dále dostatečně pít a objednáte se brzy ke svému diabetologovi nebo praktickému lékaři. Glykémii si pak opět přeměřte, abyste si byla jista, že dále klesá. Do budoucna počítejte s nutností upravit dietu a s nějakými léky na cukrovku.
Onemocnění Covid-19 znamená pro člověka značnou zátěž a většinou se snižuje citlivost organismu vůči působení inzulínu (ať již vlastního či injekčního). Vy jste již dříve měla citlivost vůči inzulínu sníženou a nyní se to projevilo vzestupem glykémií. Je pravděpodobné, že se to po uzdravení zase upraví.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
proužky a senzor Freestyle libre
(16.11.2021)
Dotaz
dobrý den chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně testovacích proužků a senzor Freestyle libre dcera 17 let diabetes + já matka diabetes obě jsme u jedné značky Freestyle libre dcera vypotřebova už své senzory tudíž nemá nárok od pojišťovny na senzor nyní nastal teď i můj případ cca dám 3.000 kč za dva senzory na 14 dní a přitom ze zákona jako diabetici máme nárok na měření hladiny cukru myslím si že v dnešní době nikdo nepustí 3000 kč existuje naky postup jak to máme řešit ? Nemám tolik peněz aby jsme si s dcerou kupovali senzory , není jiná volba ? máme staré glukometry mohu dokoupit proužky uzná mi to lékař ? Jsem zaměstnaná odvádím zdravotní pojištění a ještě si mám něco kupovat ? v tom to případě děkuji zdravotní pojištovně že nebudu dodržovat měření glykemieOdpověď
Dobrý den,
ročně má pacient s DM 1. typu využívající monitoraci pomocí Freestyle Libre nárok na 26 senzorů, což by mělo pokrýt 52 týdnů (funkce senzoru je 14 dní). Pokud se stane, že nějaký ze senzorů přestane fungovat dříve (např. po týdnu), je možnost ho reklamovat a většinou bez větších komplikací je odeslán nový. Rok má 52 týdnů a 1 až 2 dny. Senzory proto opravdu pokryjí většinu roku. K samotným senzorům Freestyle Libre máte nárok na 100 ks proužků do glukometru ročně. V případě dcery, která ještě není dospělá, je nárok 300 ks proužků na rok. Pokud by ani toto množství nebylo dostatečné, musela byste zakoupit další proužky do glukometru sama bez úhrady pojišťovnou.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
učební obor Elektrikář - zdravotní potvrzení
(14.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, už nějaký čas zvažuji, že bych si doplnil kvalifikaci prostřednictvím zkráceného studia učebního oboru Elektrikář. Proto bych se chtěl zeptat, před tím než s čímkoliv začnu, zda bych já, jakožto osoba léčící se s cukrovkou 1. typu (s dobrou kompenzací), mohl mít nějaký problém s vydáním zdravotního potvrzení od lékaře na přihlášce k tomuto oboru. Předem děkuji za odpověď Vladimírvěk: 20 let výška: 180 cm váha: 67 kgOdpověď
Milý Vladimíre, některá zaměstnání vyžadují posudek obvodního nebo pracovního lékaře, zda je může z hlediska zdravotního stavu určitý člověk vykonávat. Z pohledu pracovního, či pohledu praktického lékaře bych neviděl problém. Určité požadavky může mít závodní lékař v určitém podniku, když tam člověk nastupuje do zaměstnání, protože jenom on zná specifická rizika, která v určitém podniku mohou nastat.
Pro samotné studium diabetes rozhodně nemůže představovat překážku. Při volbě konkrétního povolání již případně ano, ale podle mého názoru jen ve výjimečných případech.
Nedoporučoval bych např. pacientovi léčenému inzulínem vykonávat práci na stožárech elektrického vedení, kde musí někdy ve velké výšce trávit hodně času a nemůže si zde měřit glykémii či pravidelně jíst. Nedoporučoval bych také provádět montáže při instalaci větrných elektráren a podobně. To jsou ale velmi specifická zaměstnání.
Pracovat jako elektrikář v běžných podmínkách na zemi zodpovědná osoba s diabetem 1. typu jistě může.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Pomůže užívat chrom u diabetika při velké chuti na sladké?
(13.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, prosila bych o radu, tatínek má druhým rokem diabetes typu 2. a užívá léky. Před rokem měl cholesterol LDL v normě, teď hodně vysoký, také dostal léky. Jaká může být příčina tak rychlého zvýšení hodnoty přes 5,2. Dále poprosím, chrom by měl upravit velkou chuť na sladké? Jaké důležité vitamíny, minerály, antioxidanty by měl užívat k tomu, aby měl energii, jak fyzickou tak životní, zmírnil stres a cítil se lépe. Má 78 let, velmi rád pracuje fyzicky, ale po zjištění těchto špatných hodnot, se vše zhoršilo. Během roku se spustila velká bolest kyčle, je zařazen už dlouho v pořadníku na výměnu kloubů, denně musí užívat léky na bolest, protože nemůže skoro chodit a bolest neustupuje. Na operaci ho zatím nevzali. Děkuji za pomoc a radu. Pěkný den.věk: 78 let výška: 166 cm váha: 77 kgOdpověď
Vážená paní, přeji dobrý den,
hladina celkového i LDL-cholesterolu se může zvýšit poměrně rychle (např. během roku až dvou). Příčin takového vývoje může být více. Jedná se o změnu životosprávy (zejména diety), změny v pohybové aktivitě, nebo změny v užívaných lécích, protože některé léky mohou zvýšit hladinu cholesterolu - sice průměrně poměrně málo, ale u některých predisponovaných jedinců naopak poměrně významně. Vliv může mít také věk pacienta a řada dalších faktorů.
Co se týká chromu, pak je třeba nejprve uvést, že sladká chuť je vnímána speciálními receptory (T1R) na jazyku, tyto receptory se však vyskytují nejen na jazyku, ale také ve střevech, ve slinivce nebo v tukové tkáni. Mně osobně není znám žádný důkaz, že by užívání trojmocného chromu mělo vliv na vnímání sladké chuti. Trojmocný chrom se podílí na metabolismu polysacharidů, tuků i bílkovin, čímž přispívá k normalizaci hladin cukru v krvi a tím může tak nepřímo ovlivňovat vnímání sladké chuti. Podle mých znalostí však užívání trojmocného chromu nevede ke snížení chuti na sladké. Trojmocný chrom může podle některých autorů také přispívat k (mírnému) snížení hladin cholesterolu. Někteří odborníci naproti tomu upozorňují, že u člověka dosud nebyl prokázán nedostatek chromu a jeho dlouhodobé podávání může vést ke vzniku toxicity. Definitivní odpověď na tuto otázku zatím nemáme.
Co se týká užívání vitaminů a antioxidantů, pak jsem k takovému přístupu poměrně skeptický, zejména pokud má dotyčná osoba zajištěnou pestrou a vyváženou stravu zahrnující jak maso, tak i zeleninu a ovoce. Spíše bych doporučoval zamyslet se nad užíváním některého vhodného probiotika, protože dokonce i u pacientů s klouby poškozenými osteoartrózou mohou mít probiotika pozitivní vliv a jejich užívání může vést ke snížení potřeby užívat analgetika. To je poměrně nové zjištění, které vychází z důkazů, že probiotická terapie snižuje intenzitu zánětu a podporuje kostní metabolismus.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
diabetes 2. typu? moje hodnoty glykémie a dlouhého cukru
(10.11.2021)
Dotaz
Mám již diabetes 2.typu? Děkuji za odpověď. S_glukoza 6,58 B_Glyk.hemoglobin mám 41 glykemie 2 hod po oGTT mám 11,43 mmol/l , nalačno 6,57věk: 75 let výška: 164 cm váha: 61 kgOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že vaše glykémie ve 2 hodině oGTT znamená, že již diabetes mellitus máte. Hodnota nad 11mmol/l je diagnostická pro diabetes.
S ohledem na Váš věk se bude nejspíše jednat o diabetes mellitus 2.typu. Možností by byl ještě sekundární diabetes spojený s některými endokrinními onemocněními, nemocemi slinivky břišní, terapií kortikoidy…
Váš glykovaný hemoglobin je relativně nízký a ukazuje, že Vaše celková kompenzace hladin cukru v krvi je v této chvíli ještě dobrá.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!