Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

921 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, ráno jsem si naměřila hodnotu cukru v krvi 5,1.Je tato hodnota už alarmující? Pozoruji 4 roky zvýšené padání vlasů, může to mít souvislost? Předem děkuji za odpověď. 
    věk: 31 let výška: 165 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud nejste doposud diabetik, hodnota 5,1 mmol/l ráno nalačno je normální. Pokud si chcete být úplně jista, měla by být stanovena glykémie ráno nalačno ze žilní krve (např. odběrem u praktického lékaře), protože měření glukometrem nelze považovat za diagnostické. 

    Při odběru ze žilní krve ranní lačná glykémie ... znamená:

    oGTT

    Bohužel padání vlasů je velice nespecifický příznak. To znamená, že se vyskytuje v různých situacích: od zvýšeného dlouhodobého stresu, nedostatku vitamínů, po různá onemocnění.... Jen z tohoto příznaku těžko soudit, co je přesnou příčinou.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Průběžně poslední půl rok hubnu. Nicméně jsem si ze zajímavosti začal měřit ranní cukr. Ten se mi pohybuje od 5,7 - 6,2. Cukr 2 hodiny po jídle mívám i pod 6. Takže problémem je hlavně ten ranní cukr. Snažím se dodržovat i fasting od 20:00 do 12:00. Tedy první jídlo je oběd. Někdy svých cca 8000kJ rozložím v okně oběda do večeře na 2 jídla a někdy na 3. Snažím se dodržovat makroživiny cca 140g bílkovin, 180g sacharidů a 70g tuků. Jednou týdně nebo jednou za 2 týdny cheat day. Vzhledem k této dietě se snažím vyhýbat sladkostem a přetučnělým jídlům. Dokáži tímto způsobem snížit inzulínovou rezistenci a vrátit cukr na normální hladinu? Je to vůbec ještě vratné? Jak dlouho může takový proces trvat?
    věk: 30 let výška: 183 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    dobrý den

    zvýšený cukr nalačno je u Vás pravděpodobně opravdu dán inzulínovou resistencí. Režim máte nastavený dobře, trochu bych ubrala proteiny, které mají normálně tvořit  cca 15-20% celkového energetického příjmu.

    V současné době je vaše BMI 33,1, tedy pásmo obezity 1.stupně. Lze předpokládat, že snížením hmotnosti do pásma nadváhy, tedy k BMI 28-29kg/m2, což je u Vás 98-100kg, se hodnota glykémie nalačno ještě zlepší.

    Nic ale není 100%, pokud je u Vás v rodině cukrovka, zvýšené riziko trvá a měl byste si cukr cca 1x za rok nechat zkontrolovat. Určitě je ale dobře, že se snažíte hubnout, protože bez toho by se Vám možná cukr ještě zhoršil. Pokud se pravidelně nehýbete, doporučuji přidat 3x týdně 60minut aerobního cvičení (kolo, chůze, běh), což rovněž výrazně zlepšuje inzulínovou resistenci.

    držím palce

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám oba tyto glukometry, rozdíl měření je až 1,4mmol/l, jakému glukometru věřit?
    věk: 54 let výška: 170 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    funkce glukometrů je založena na elektrochemických metodách. Jejich přesnost není rozhodně 100%. Povolená odchylka měření je při glykémii pod 5,6 ∓ 0,83 mmol/l. Při vyšší glykémii ∓ 15 %. To znamená, že odchylka měření je s narůstající glykémií, čím dál vyšší. (např. při glykémii 10 mmol/l může být až 1,5 mmol/l). Rozdíl mezi měřením 2 glukometrů 1,4 mmol/l proto může velice snadno nastat. Jeden glukometr naměří o něco víc, druhý o něco míň a rozdíl je na světě. Samozřejmě i glukometry mají svoji životnost a měly by být pravidelně měněny. Pokud jeden z glukometrů není hodně starý, není důležité jaký vyberete, ale měřit se ideálně pouze na jednom z nich. Důležité je sledovat nejen jednotlivé hodnoty, ale také celkový vývoj glykémií. Neustálé střídání glukometrů v tomto směru vytváří jen zmatek a chybovost.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, poslední laboratorní výsledek na glukózu (říjen 2021) mám 5,23 mmol/l, v březnu 2021 byl 5,06 mmol/l, loni v květnu 5,74 mmol/l a v listopadu 6,12mmol/l - lékař specialista mi doporučil před rokem glukometr, jehož výsledky měření za uplynulý rok ukazovaly převážně hodnoty mezi 7-8mmol/l. Při posledním měření letos v říjnu po probuzení ukázal test.proužek 9,3 mmol/l a za hodinu po žilním odběru byl zmíněný výsledek 5,23 mmol/l. Lékaři jsem sdělil, že test.proužkům nedůvěřuji a jsou pro mě podstatné výsledky laboratorních odběrů, přesto mě "nutí" od letošního července aplikovat inzulin večer před spánkem (Levemir, 5 jednotek), dále užívám léky Glukophage 750 mg (0-2-0) a Forxiga 10 mg (1/2 -0-0). Nehrozí mi, prosím, při uvedené léčbě vedlejší účinky příp. jiná zdravotní rizika? Velmi děkuji za nezávislý názor lékaře specialisty! S pozdravem Pavel
    věk: 63 let výška: 172 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, hlavním cílem léčby diabetu je zlepšit. celkový stav a předcházet pozdním komplikacím.

    Léky, které užíváte, jsou bezpečné a dobré. Vedlejším účinkem vaší kombinované léčby by mohla být případně hypoglykémie, tedy příliš nízká hladina cukru. Pokud ale usiluje diabetik léčený inzulínem o opravdu dobré glykémie, tu a tam se lehčí hypoglykémii nevyhne a nijak moc to nevadí. Těžší hypoglykémie byste ale mít neměl.

    Já většinou osobním glukometrům věřím, i když zcela přesné nejsou. Je ovšem je možné otestovat testovacím roztokem, který byste mohl ke svému konkrétnímu glukometru získat v lékárně.

    K lékaři ale asi chodíte zaručeně na lačno, ale doma se asi na lačno nevyšetřujete, nebo jen s malým odstupem od jídla. Hodnoty jste si naměřil lehce zvýšené, vaše léčba se mi zdá v pořádku. Dávka inzulínu Levemir 5 j. je opravdu velmi malá, ale může dobře fungovat a bránit zejména zvýšeným glykémiím po ránu. Jenom byste neměl intenzivní léčbou přebíjet nedostatečnou dietou. V dietě je většinou velká rezerva s úprava diety a denního režimu často vede ke snížení dávek inzulínu i potřebě menšího počtu tablet.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měl bych dotaz. Před cca. 2 lety mi lékař naměřil mírně zvýšený cukr v krvi. Poslední dobou jsem pociťoval příznak, že mám o něco častější žízen. Tak jsme si v rodině pořídili glukometr. Ráno na lačno (cca. 8hodin bez jídla) jsem naměřil 5,3. Poté jsem si dal menší sladší snídani (jablečný závin) a po cca. 2 hodinách jsem měl 5,6. Dá se z toho vyčíst, že jsem v pořádku či mám kontrolovat častěji? Případně kdy, ráno na lačno a poté 2 hodiny po snídani, nebo 2 hodiny po hlavním jídle? Děkuji vám moc.
    věk: 24 let výška: 183 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    podle výsledků, které si měříte glukometrem, se jedná o normální hodnoty, a to jak nalačno, tak po jídle. Nepíšete, jak vysoké to byly hodnoty, co naměřil lékař. Také by pro další odhad rizika vzniku cukrovky bylo dobré vědět, zda-li má někdo v rodině cukrovku. Máte lehkou nadváhu, pokud to tedy nejsou svaly, nevím jak jste zvyklý se pohybovat.

    Závěrem: Hodnoty z glukometru nenahradí v diagnostice cukrovky laboratorní kontrolu glykémie, ale v praxi lze říci, že pokud budete mít na glukometru nalačno nad 6,0 a po jídle za 2 hodiny nad 8,0, tak bych vám doporučovala nechat si zkontrolovat glykémii v laboratoři. Pokud jste měl vyšší glykémii u lékaře, bylo by vhodné dodržovat racionální stravu, tedy lehce omezit rychlé cukry.

    Frekvence měření při těchto výborných výsledcích stačí 1-2x za 2 měsíce. Jedna hodnota by měla být nalačno, jedna 2 hodiny po jídle.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, asi před měsícem jsem si začala měřit cukr, měřím vždy ráno a pak 3-4x za den, pokud měřím po jídle tak vždy za 2 hodiny po jídle, většinou mám hodnoty po jídle mezi 6-8g/mol, tyto hodnoty mám občas i před jídlem a po ránu mám 6-7g/mol, je to v pořádku? Děkuji
    věk: 22 let výška: 163 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    abych Vám mohla ideálně odpovědět na Vaši otázku potřebovala bych trochu více informací, ale mohu se alespoň pokusit.

    Pokud zatím nemáte diagnostikovaný diabetes mellitus (cukrovku), svědčí Vaše naměřené hodnoty pro možnost poruchy glukózového metabolismu. Bylo by proto vhodné stav dovyšetřit. Glukometry nejsou totiž úplně přesné a nelze jen podle nich stanovit (hlavně při hraničních hodnotách) diagnózu. Mělo by se začít stanovením glykémie nalačno ze žilní krve (možné provést cestou praktického lékaře odběr krve ráno nalačno). Pokud je ve dvou měřeních ranní lačná glykémie z žilní krve 7 mmol/l a více jedná se jednoznačně o diabetes mellitus. Glykémie 5,6-6,9 mmol/l se označují jako zvýšená koncentrace glukózy nalačno. Při těchto výsledcích je vhodné doplnit oGTT. Tento test je prováděn buď v laboratoři nebo v ordinaci diabetologa (v závislosti na zavedené praxi v místě bydliště). Při testu je důležitá hlavně glykémie 2hodiny po podání roztoku: hodnoty 7,8-11 mmol/l svědčí pro porušenou glukózovou toleranci. Hodnota přes 11mmol/l pro diagnózu diabetu.

    Pokud jste již diabetik, jsou cílové glykémie pro dospělé dle České diabetologické společnosti ráno nalačno 4-6,0 mmol/l a 2 hodiny po jídle  5-7,5mmol/l. U většiny diabetiků, ale lékař stanoví individuální cíle. Vaše kompenzace proto může být dostačující. Pokud byste byla diabetik pouze na dietě, tak bych zvažovala minimálně nasazení metforminu, který je dnes doporučován u všech diabetiků druhého typu.

    Pokud byste byla těhotná, tak Vámi naměřené glykémie budou rozhodně vysoké, protože s ohledem na potřebu ochrany vývoje plodu byly stanoveny mnohem přísnější cílové hodnoty. Glykémie nalačno pod 5,3 mmol/l a 2hodiny po jídle pod 6,7 mmol/l (1hodinu po jídle pod 7,8 mmol/l).

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den, opakovaně mám ranní glykémii naměřenou domácím glukometrem okolo 6,2 až 6,7 a to přitom již nikdy nejím po 6 hodině. Přes den hodinu po jídle mám třeba 7,5 i méně. Při měření v laboratoři to vychází trochu méně než při domácím měření, třeba 6,1. Beru léky na vyšší cholesterol, jinak žádné další nemám. Jak mám tento stav upravit? Tento stav trvá již asi 6 let, při náhodném změření ráno vždy vyšší ranní glykémie, u lékaře se málokdy vejdu do požadovaných 5,6
    věk: 53 let výška: 175 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Nejspíše se u Vás již jedná o prediabetes. Cože je stav, na který se ptá řada pacientů. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem a dbát o správnou hmotnost. Ve  vašem případě by bylo vhodné sundat 2-3kila.

    Kontrolu glykémie 1x za rok, v případě vzestupu nad 7,0 mmol/l  nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila, zda mám svou situaci více řešit či ne. Je mi 28 let, váha ideální. Mám dceru 1,5 roku (kojená). Jako maličká jsem držela dietu, neboť jsem měla vysoký cholesterol (má sestra i bratr stejně tak). Na vysoký cholesterol mě upozorňovali lékaři i v dospělosti. Děda a babička cukrovka (obezita, dle lékařů omezit cukry a tuky). Děda zemřel na infarkt. Takřka každodenně se potýkám s nízkou hladinou cukru v krvi. I když pravidelně a vydatně snídám, cca po 2-3 hodinách začnu pociťovat slabost, třesou se mi ruce, nohy, pocit na omdlení…mívám většinou velký hlad, především chuť na sladké. V průběhu dne i opakovaně. Myslím, že jím poměrně pravidelně, zdravě, avšak sladké nevynechám žádný den. Poslední dny se mi i stalo, že jsem známý pocit slabosti pociťovala i ve chvílích, kdy jsem byla najedená. Myslíte, že mi pomůže, když ze svého života odbourám sladké? Myslím, že ho denně sním poměrně dost. Popř. doporučujete navštívit lékaře? Kristýna
    věk: 28 let výška: 168 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Milá Kristýno, vlastně se ptáte na dvě věci.

    Cholesterol: Zdravým osobám i lidem s různými nemocemi doporučujeme obecně dietu s malým obsahem cholesterolu a tzv. nasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy zejména v živočišném tuku. Další doporučení se ovšem odvíjejí od naměřených krevních hladin. Více než standardní racionální dietu s omezením živočišných tuků a cholesterolu bych vám mohl doporučit jen na základě podrobnějšího vyšetření. V úvahu je také nutná vzít možnost vrozené genetické poruchy, tzv. familiární (dědičné) hypercholesterolémie, která není v Čechách vzácná. V tom případě mívá zvýšenou hladinu cholesterolu v rodině více lidí, rodiče či prarodiče. Pokud se porucha řádně neléčí, bývá provázena časným rozvojem aterosklerózy, a proto je nutné tomu předcházet.

    Glykémie: Těžko mluvit o nízkých hodnotách krevního cukru u kojící matky, aniž by se tyto nízké hodnoty nějak prokázaly. Měla byste tedy mít opakovaně změřenou glykémii, a to zejména ve chvíli, kdy míváte ony pocity slabosti. Není to zase tak vzácná věc. Nejčastěji  se jedná o přemrštěnou regulaci u osob, kterým se sacharidy a obzvláště přímo sladké jídlo rychle vstřebává ze zažívacího ústrojí a tím příliš stimuluje inzulínovou sekreci. Rozhodně vám tedy neschvaluji sladká jídla, zejména ne ve větším množství najednou. Spíše si to rozložte na více malých porcí. To většinou pomůže. Jinak ale ve většině případů se hypoglykémie neprokáží a jedná se spíše o jinou příčinu pocitů slabosti, včetně nízkého krevního tlaku, rozčilení aj. Prokázané hypoglykémie pak mohou mít řadu méně častých dalších příčin. Pokud se tedy hypoglykémie prokáží, zkusíte nejprve to dietní opatření, a pokud by to trvalo dále, bude nutné podrobnější vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám zvýšený cukr v krvi. Po Dobrý den nalačno mám cukr v krvi jak kdy 6,7 6,2 6,0. po držení diety jsem zhubla o 6 kg. jine příznaky nemám. cholesterol kyselina močová tlak vše v normě. Dlouhodoby cukr 49. Muzu met diabetes. dekuji Jana
    věk: 59 let výška: 176 cm

    Odpověď

    Milá Jano,

    Diabetes mellitus 2. typu se zpravidla rozvíjí pomalu. Není to porucha, pro kterou platí, že když ji máme „potvrzenou“, jsme „nemocní“ a když se zátěžovým testem vyloučí, jsme „zdraví“ a nemusíme mít žádné obavy.

    Lékaři se prostě dohodli, že od určitého stupně poruchy se tomu už bude říkat diabetes.

    Vy máte opakovaně vyšší hodnoty glykémie na lačno, ale toto zvýšení ještě neodpovídá diabetu. Na druhé straně máte ale hodnotu glykovaného hemoglobinu 49 mmol/mol, a to již odpovídá diabetu. Glykovaný hemoglobin je dlouhodobý ukazatel a odráží hodnoty glykémií ať již na lačno či po jídle zhruba v posledních 2 – 3 měsících.

    Doporučuji vám tedy, abyste se chovala, tako byste diabetes měla. Zejména se snažte dále zhubnout, naučte se počítat sacharidy ve vaší dietě (doporučuji tak 150 g/den) a více se pohybujte. Glykémii si občas měřte vlastním glukometrem, a to nejen na lačno, ale i po jídle. Hodnoty by nikdy neměly stoupnout nad 11, ale mnohem lepší by bylo, kdybyste se držela po jídle do 9 mmol/l.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , chci se zeptat , zda pojištovna může udělat vyjímku a hradit nové zuby jelikož mám problém z rozpadajícími se stoličky a věčný problém se zuby , mám pojištění Vzp i Aok v Německu jak postupovat a na koho se obrátit .Dost mě to omezuje ve stravě .Děkuji Jiří
    věk: 30 let výška: 183 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Jiří,

    podrobnosti o hrazení lékařské péče ze zdravotního pojištění zná vždy ten odborník, kterého se péče týká. V případě sledování a léčby pacientů s diabetem to jsou obvodní lékaři a diabetologové.

    Pokud jde o zubní (stomatologickou) péči, tak se to pochopitelně týká stomatologů a ti vám mohou dát odpověď. Zpravidla zdravotní pojišťovny hradí preventivní kontroly a nutná zubní ošetření včetně běžných plomb apod. Je možné, že v určité míře hradí i zubní protézy, ale jistě jen omezeně a ve zcela základním provedení, aby nebylo ohroženo vaše zdraví. Ze stránek Všeobecné zdravotní pojišťovny jsem zjistil toto:

    „Z protetických výrobků jsou plně hrazeny pryskyřičné korunky na přední zuby, celokovové korunky na zadní zuby, celkové snímatelné zubní náhrady a částečné snímatelné zubní náhrady s jednoduchými kotevními prvky“.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!