Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
956 dotazů
-
dědičnost diabetu 1. typu
(03.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost, že onemocní diabetesem1 i další dítě..? U mého 2,5r. dítěte byl zjištěn diabetes 1. Je léčená inzulinem. Přemýšlíme nad dalším dítětem,ale máme velké obavy,aby diabetes nemělo i další dítě.. Diabetes1 ma taky moje sestra(onemocněla až v dospělosti). Jaké jsou šance, že bude mít diabetes 1 i další potomek?Dá se to něčím ovlivnit..? Moc děkuji za odpověď.Odpověď
Milá Kláro, této problematice jsem se věnoval podrobněji na našem webu a odpovědi naleznete zde:
https://www.cukrovka.cz/dedicnost-2
Je ale nutné také vyloučit jiné formy diabetu než typický typ 1, zejména některou z forem typu MODY, které jsou ovšem vzácnější, nicméně silně dědičné. To by vám ale mohli potvrdit dětští diabetologové, kteří o vaši dceru pečují.
Čísla uvedená v článku, na který odkazuji, jsou pochopitelně jen statistická. Riziko se může např. zvyšovat, pokud vy, vaše dítě a případně i otec mají některé rizikové genetické znaky, mezi něž patří zejména některé znaky tzv. HLA systému. Ty se dají vyšetřit, ale běžně se to nedělá, protože je to nákladné a bezprostřední význam pro zdraví nebo způsob léčebné péče to nemá. Je ale možné, že u vašeho dítěte to spíše z výzkumných důvodů vyšetřeno bylo a lékaři by vám to mohli sdělit.
Znaky, které se při diabetu dědí, ovšem zdaleka neznamenají, že dítě skutečně onemocní nebo naopak že mu diabetes 1. typu nehrozí. Jenom se ví, že pokud se některé tyto znaky zdědí, je riziko větší. Co přesně vyvolává diabetes 1. typu se totiž zatím neví a předpokládá se, že se musí ještě vyskytnout nějaký rizikový faktor z prostředí, který u rizikového jedince onemocnění může vyvolat, zatímco u geneticky méně rizikového jedince je to méně pravděpodobné.
Udává se, že riziko onemocnění člověka, jehož sourozenec má diabetes 1. typu, je asi 3-6 %. Pokud by uvažovaná osoba (vaše možné dítě) mělo rizikové znaky (viz tabulka v článku), mohlo by být riziko větší. Tyto vybrané rizikové znaky se ale dědí od rodičů. Pokud by je rodiče neměli, případně měl např. jenom jeden rodič jeden znak, bylo by riziko asi menší. Naopak pokud by oba rodiče měli tyto rizikové znaky, bylo by riziko větší. Lépe poradit by vám mohli také v genetické poradně, nicméně i tam vám stanoví jenom určitý odhad rizika pro vaše případné další dítě.
Já bych odhadem počítal s rizikem asi 5 %. Žádná prokázaná preventivní opatření zatím nejsou známá. Uvažuje se o významu kojení mateřským mlékem, kterému je dobré dávat přednost před náhražkami z mléka kravského. Pokud pak kojení není možné, je možné používat speciálně upravené přípravky z mléka kravského, které neobsahují některé bílkoviny, jež se v kravském mléce nacházejí.
Z praktického a lidského hlediska vám doporučuji, abyste si promysleli, jak byste reagovali na horší variantu, a sice, že vaše případné další dítě během života také dostane diabetes. Vznik diabetu v takto časném věku je obecně vzácný, riziko se ale nese celý život, jenom je později léčba jednodušší. Vezměte v úvahu také možný pokrok v léčbě diabetu, ke kterému trvale dochází. Neberte to jako sázku, ale jako možnost, kterou v horším případě musíte být schopni unést, aniž by to zásadním způsobem poškodilo váš rodinný život.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
odběr glykemie a nečekaně klesající hodnoty
(02.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, při měření ranní glykemie nalačno, mívám zvýšené hodnoty od 6 do 7,2 , při měření po 2 hodinách mi hodnota klesne skoro o 1 celou. Někdy do večera klesne ještě asi o 0,3. Nevím, zda toto řešit u lékaře a jaký důvod to může mít. Děkuji za odpověď.věk: 59 let výška: 160 cm váha: 77 kgOdpověď
Dobrý den
hodnoty nalačno se pohybují u zdravého člověka pod 5,5 mmol/l. Mezi 5,6 - 6,99 mmol/l hovoříme o prediabetu, nad 7,0 mmol/l je to již cukrovka. Hovoříme ale o odběru žilním povedeném v certifikované laboratoři. Údaje získané z osobního glukometru nemusí být 100% spolehlivé, přijatelná je odchylka +- 10%, navíc referenční hodnoty glykémie závisí na typu materiálu. U žilní krve (z laboratoře) je glykémie nižší než u kapilárního odběru (při odběru prováděném glukometrem). Níže jsou fyziologické hodnoty glykémie na lačno podle typu odběru kapilární krev: 4,4 – 6,1 mmol/l sérum/plazma: 3,3 – 5,6 mmol/l
Nepíšete, zda-li jsou vaše výsledky získané glukometrem či z laboratoře. Pokud je to ze žilního odběru, je možné, že se u Vás již jedná o prediabetes. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem. Pokud je v žilním odběru glykémie opakovaně nad nad 7,0 mmol/l nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, pak bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Mám predispozici k cukrovce?
(31.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, zjistila jsem že má babička ze strany matky a můj otec měli cukrovkou.. Nevím jaký tip. Ale chci se zeptat jestli je riziko že bych mohla mít někdy cukrovku? Jestli mě chápete.. děkuji Veronikavěk: 27 let výška: 164 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Veroniko, předpokládejme, že vaši příbuzní měli diabetes 2. typu, protože byste to v případě diabetu 1. typu asi věděla. Navíc, u diabetu 1. typu není zatím známa žádná efektivní prevence a onemocnění je mnohem méně časté.
Hovořme tedy o riziku vzniku diabetu 2. typu. Ptáte se, zda je možné, že v budoucnosti diabetes 2. typu dostanete. Odpověď je jednoduchá: možné to je. V České republice se diabetes 2. typu prokazatelně vyskytuje asi u 8 % obyvatel a předpokládá se, že u dalších minimálně 2 % není onemocnění rozpoznané. U další části obyvatel se může vyskytovat porucha glukózové tolerance, která je častá ve starším věku a u osob s nadváhou častá.
Rizikovými faktory pro vznik diabetu jsou zejména malá fyzická aktivita a obezita. Predispozice k diabetu 2. typu se také do značné míry dědí, takže výskyt v rodině, nadváha a vyšší věk riziko diabetu zvyšují.
Vy kromě posledního ostatní 2 rizika již máte, pokročilejší věk se jednou dostaví. Měla byste tedy učinit něco pro to, abyste se diabetu vyhnula. Na našich stránkách se této problematice celkem hodně věnujeme. Řečeno ale stručně, měla byste výrazně zhubnout a hodně se pohybovat. Jednou ročně byste si měla nechat změřit glykémii na lačno v laboratoři. Kromě kalorického omezení byste měla jíst zdravě s dostatkem zeleniny a méně sladkého ovoce a s omezením živočišných tuků. Tímto způsobem nebezpečí diabetu nejspíše odvrátíte, a pokud by vám to osud opravdu do vínku připravil, stalo by se tak nejspíše o hodně později, než kdybyste zdravou životosprávu nedodržovala.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vysoké hodnoty diabetu 1. stupně
(30.10.2021)
Dotaz
79 let, 45 let diabetes, 73 kg, měsíční léčba covidu v nemocnici, dnešní léčba 3x denně 8j Fiasp 1x 24j Toujeo ráno,měření cukru senzor Libre. Po dřívějších na hodnotydo 12mmol se mi cukrovka zvedá,většinou po jídle, až na20 mmol. P. doktorka řiká že je to v po- řádku protože šipka na čtečce jde vodorovně. Já si však při 18 a výše připichuji 2-3j Fiaspu t.zn.že denně píchám třeba 6x. Nevím zda je to dobře, ale vysoké hodnoty mě zneklidnují. Při denní stravě do 200g sacharidů je asi špatně nastavená léčba. Prosím o Váš názor a radu. Josefvěk: 79 let výška: 175 cm váha: 73 kgOdpověď
Milý pane Josefe, vyrovnání diabetu by mělo být ve vašem případě pokud možno co nejlepší, ovšem rovněž „pokud možno“ bez hypoglykémií, nebo alespoň bez těžších hypoglykémií.
Onemocnění Covid-19 mohlo vést ke snížení vaší citlivosti vůči působení inzulínu. Také se asi nyní méně pohybujete. Já bych vám doporučoval lehce zvýšit dávku inzulínu Toujeo, např. zatím na 28 jednotek. Inzulín Fiasp byste si měl podávat v takové dávce, aby po jídle nedocházelo k vzestupu glykémií nad 12 mmol/l a aby vám hodnota do dalšího jídla klesla blízko k normě, např. na 5 – 7 mmol/l. 200 g sacharidů je při vaší postavě a věku poměrně hodně. Mohl byste tedy jejich příjem trochu snížit, např. na 150 g denně, což k omezení hyperglykémií po jídle také pomůže. Používáte senzor, takže vývoj můžete dobře pozorovat a řídit změny podle toho.
Že si při vysokých hodnotách dáváte další malé korekční dávky Fiaspu je určitě dobře, ale ještě lepší by bylo vysokým hodnotám předejít. Buďte také opatrný s aplikací Fiaspu večer, abyste neměl neočekávané hypoglykémie v noci. Pokud tedy budete mít i po snížení množství sacharidů v jídle vysoké glykémie, zvyšte rovněž lehce dávku Fiaspu, např. na 9 j. Začněte se také již více pohybovat, ať se lépe zrehabilitujete a udržujete fit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ranní glykémie je zvýšená, aniž bych jedla
(30.10.2021)
Dotaz
Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám ranní glykémie od 4.3 - 6.5 měřím si cca v 6.00 a v 8 kdy jdu na měření k doktorovi mám 7,5 - 8 a beru Letrox 75 . Proč se mi zvyšuje hodnota, když v té době nic nesním. Děkuji Kateřinavěk: 39 let výška: 160 cm váha: 82 kgOdpověď
Milá Kateřino, podle vašich dosti strohých informací soudím, že neužíváte na diabetes žádnou léčbu v podobě tablet či inzulínu. Je tomu tak?
Vězte, že glykémie se nezvyšuje pouze konzumaci jídla, zejména sacharidů. Glukóza se v organismu také tvoří, a to tak, že se uvolňuje ze zásob, které v těle máte zejména v podobě jaterního a svalového glykogenu. Zásobní glykogen se štěpí na molekuly glukózy (krevního cukru), a tím tělu poskytuje potřebnou energii i v době, kdy nic nejíte. Kromě toho se glukóze může v těle také nově vytvářet např. z některých součástí bílkovin.
Důležitou úlohou inzulínu je, že napomáhá po jídle vstupu glukózy do buněk zejména v tukové, jaterní a svalové tkáni a tím předchází zbytečnému zvýšení krevních hladin. Inzulín ale také tlumí nadměrné novotvorbě glukózy z jiných látek a také tlumí uvolňování glukózy ze zásobního glykogenu v játrech. Jednou z hlavních poruch při diabetu 2. typu je snížení citlivosti tkání vůči působení inzulínu. U mnoha lidí se to nejprve projevuje málo utlumenou novotvorbou glukózy na lačno, což probíhá zejména v noci a brzy ráno. To vede k tomu, že u diabetiků glykémie mohou ráno stoupat i v případě, že nic nejedí. To je tedy hlavní vysvětlení vašeho problému.
Je také možné, že váš glukometr není úplně přesný, což ani nemusí být chyba, protože osobní glukometr skutečně nemůže měřit stejně přesně, jako profesionální přístroje v laboratoři.
A konečně: v časných ranních hodinách a dopoledne se člověk připravuje na „akce“, které ho od rána čekají. To může působit určité vyplavení stresových hormonů, zejména kortizolu a adrenalinu, které glykémie za normálních okolností lehce zvyšují, protože připravují tělo na „akci“. U pacientů s diabetem 2. typu či s porušenou glukózovou tolerancí to může být příčinou ranního zvýšení glykémií.
A na závěr: nebudu dokola a dokola mluvit o nadměrném příjmu kalorií, už jen proto, že se to týká i mne. Pokud byste ale zhubla a více se pohybovala, inzulín by začal lépe fungovat, v játrech by bylo méně zásobních látek, ze kterých také glukóza pochází a ranní glykémie by nestoupaly tolik.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes a padání vlasů
(27.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, ráno jsem si naměřila hodnotu cukru v krvi 5,1.Je tato hodnota už alarmující? Pozoruji 4 roky zvýšené padání vlasů, může to mít souvislost? Předem děkuji za odpověď.věk: 31 let výška: 165 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
pokud nejste doposud diabetik, hodnota 5,1 mmol/l ráno nalačno je normální. Pokud si chcete být úplně jista, měla by být stanovena glykémie ráno nalačno ze žilní krve (např. odběrem u praktického lékaře), protože měření glukometrem nelze považovat za diagnostické.
Při odběru ze žilní krve ranní lačná glykémie ... znamená:
oGTTBohužel padání vlasů je velice nespecifický příznak. To znamená, že se vyskytuje v různých situacích: od zvýšeného dlouhodobého stresu, nedostatku vitamínů, po různá onemocnění.... Jen z tohoto příznaku těžko soudit, co je přesnou příčinou.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
zvýšený ranní cukr a úprava stravování
(27.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, Průběžně poslední půl rok hubnu. Nicméně jsem si ze zajímavosti začal měřit ranní cukr. Ten se mi pohybuje od 5,7 - 6,2. Cukr 2 hodiny po jídle mívám i pod 6. Takže problémem je hlavně ten ranní cukr. Snažím se dodržovat i fasting od 20:00 do 12:00. Tedy první jídlo je oběd. Někdy svých cca 8000kJ rozložím v okně oběda do večeře na 2 jídla a někdy na 3. Snažím se dodržovat makroživiny cca 140g bílkovin, 180g sacharidů a 70g tuků. Jednou týdně nebo jednou za 2 týdny cheat day. Vzhledem k této dietě se snažím vyhýbat sladkostem a přetučnělým jídlům. Dokáži tímto způsobem snížit inzulínovou rezistenci a vrátit cukr na normální hladinu? Je to vůbec ještě vratné? Jak dlouho může takový proces trvat?věk: 30 let výška: 183 cm váha: 111 kgOdpověď
dobrý den
zvýšený cukr nalačno je u Vás pravděpodobně opravdu dán inzulínovou resistencí. Režim máte nastavený dobře, trochu bych ubrala proteiny, které mají normálně tvořit cca 15-20% celkového energetického příjmu.
V současné době je vaše BMI 33,1, tedy pásmo obezity 1.stupně. Lze předpokládat, že snížením hmotnosti do pásma nadváhy, tedy k BMI 28-29kg/m2, což je u Vás 98-100kg, se hodnota glykémie nalačno ještě zlepší.
Nic ale není 100%, pokud je u Vás v rodině cukrovka, zvýšené riziko trvá a měl byste si cukr cca 1x za rok nechat zkontrolovat. Určitě je ale dobře, že se snažíte hubnout, protože bez toho by se Vám možná cukr ještě zhoršil. Pokud se pravidelně nehýbete, doporučuji přidat 3x týdně 60minut aerobního cvičení (kolo, chůze, běh), což rovněž výrazně zlepšuje inzulínovou resistenci.
držím palce
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Glukolab - Wellion calla, rozdílné hodnoty
(26.10.2021)
Dotaz
mám oba tyto glukometry, rozdíl měření je až 1,4mmol/l, jakému glukometru věřit?věk: 54 let výška: 170 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den,
funkce glukometrů je založena na elektrochemických metodách. Jejich přesnost není rozhodně 100%. Povolená odchylka měření je při glykémii pod 5,6 ∓ 0,83 mmol/l. Při vyšší glykémii ∓ 15 %. To znamená, že odchylka měření je s narůstající glykémií, čím dál vyšší. (např. při glykémii 10 mmol/l může být až 1,5 mmol/l). Rozdíl mezi měřením 2 glukometrů 1,4 mmol/l proto může velice snadno nastat. Jeden glukometr naměří o něco víc, druhý o něco míň a rozdíl je na světě. Samozřejmě i glukometry mají svoji životnost a měly by být pravidelně měněny. Pokud jeden z glukometrů není hodně starý, není důležité jaký vyberete, ale měřit se ideálně pouze na jednom z nich. Důležité je sledovat nejen jednotlivé hodnoty, ale také celkový vývoj glykémií. Neustálé střídání glukometrů v tomto směru vytváří jen zmatek a chybovost.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
dotaz na vhodný a přiměřený způsob léčby
(24.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, poslední laboratorní výsledek na glukózu (říjen 2021) mám 5,23 mmol/l, v březnu 2021 byl 5,06 mmol/l, loni v květnu 5,74 mmol/l a v listopadu 6,12mmol/l - lékař specialista mi doporučil před rokem glukometr, jehož výsledky měření za uplynulý rok ukazovaly převážně hodnoty mezi 7-8mmol/l. Při posledním měření letos v říjnu po probuzení ukázal test.proužek 9,3 mmol/l a za hodinu po žilním odběru byl zmíněný výsledek 5,23 mmol/l. Lékaři jsem sdělil, že test.proužkům nedůvěřuji a jsou pro mě podstatné výsledky laboratorních odběrů, přesto mě "nutí" od letošního července aplikovat inzulin večer před spánkem (Levemir, 5 jednotek), dále užívám léky Glukophage 750 mg (0-2-0) a Forxiga 10 mg (1/2 -0-0). Nehrozí mi, prosím, při uvedené léčbě vedlejší účinky příp. jiná zdravotní rizika? Velmi děkuji za nezávislý názor lékaře specialisty! S pozdravem Pavelvěk: 63 let výška: 172 cm váha: 81 kgOdpověď
Milý Pavle, hlavním cílem léčby diabetu je zlepšit. celkový stav a předcházet pozdním komplikacím.
Léky, které užíváte, jsou bezpečné a dobré. Vedlejším účinkem vaší kombinované léčby by mohla být případně hypoglykémie, tedy příliš nízká hladina cukru. Pokud ale usiluje diabetik léčený inzulínem o opravdu dobré glykémie, tu a tam se lehčí hypoglykémii nevyhne a nijak moc to nevadí. Těžší hypoglykémie byste ale mít neměl.
Já většinou osobním glukometrům věřím, i když zcela přesné nejsou. Je ovšem je možné otestovat testovacím roztokem, který byste mohl ke svému konkrétnímu glukometru získat v lékárně.
K lékaři ale asi chodíte zaručeně na lačno, ale doma se asi na lačno nevyšetřujete, nebo jen s malým odstupem od jídla. Hodnoty jste si naměřil lehce zvýšené, vaše léčba se mi zdá v pořádku. Dávka inzulínu Levemir 5 j. je opravdu velmi malá, ale může dobře fungovat a bránit zejména zvýšeným glykémiím po ránu. Jenom byste neměl intenzivní léčbou přebíjet nedostatečnou dietou. V dietě je většinou velká rezerva s úprava diety a denního režimu často vede ke snížení dávek inzulínu i potřebě menšího počtu tablet.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ranní glykémie na lačno
(21.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, měl bych dotaz. Před cca. 2 lety mi lékař naměřil mírně zvýšený cukr v krvi. Poslední dobou jsem pociťoval příznak, že mám o něco častější žízen. Tak jsme si v rodině pořídili glukometr. Ráno na lačno (cca. 8hodin bez jídla) jsem naměřil 5,3. Poté jsem si dal menší sladší snídani (jablečný závin) a po cca. 2 hodinách jsem měl 5,6. Dá se z toho vyčíst, že jsem v pořádku či mám kontrolovat častěji? Případně kdy, ráno na lačno a poté 2 hodiny po snídani, nebo 2 hodiny po hlavním jídle? Děkuji vám moc.věk: 24 let výška: 183 cm váha: 90 kgOdpověď
Dobrý den
podle výsledků, které si měříte glukometrem, se jedná o normální hodnoty, a to jak nalačno, tak po jídle. Nepíšete, jak vysoké to byly hodnoty, co naměřil lékař. Také by pro další odhad rizika vzniku cukrovky bylo dobré vědět, zda-li má někdo v rodině cukrovku. Máte lehkou nadváhu, pokud to tedy nejsou svaly, nevím jak jste zvyklý se pohybovat.
Závěrem: Hodnoty z glukometru nenahradí v diagnostice cukrovky laboratorní kontrolu glykémie, ale v praxi lze říci, že pokud budete mít na glukometru nalačno nad 6,0 a po jídle za 2 hodiny nad 8,0, tak bych vám doporučovala nechat si zkontrolovat glykémii v laboratoři. Pokud jste měl vyšší glykémii u lékaře, bylo by vhodné dodržovat racionální stravu, tedy lehce omezit rychlé cukry.
Frekvence měření při těchto výborných výsledcích stačí 1-2x za 2 měsíce. Jedna hodnota by měla být nalačno, jedna 2 hodiny po jídle.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!